Pariz, Francuska

Jer ja sam skitnica, daljine me vuku...
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

22 Feb 2017, 09:31

Dok čekamo Njega da otvori London ...


User avatar
Maky
Posts: 330
Joined: 12 Feb 2017, 21:26
Been thanked: 3 times

22 Feb 2017, 09:43

Dobar
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

03 Mar 2017, 14:30

Ove jeseni idem pet dana u Provansu.
Plan je rentati auto na MRS pa odmah produžiti za Aix-en-Provence.
Zatim Avignon i Gordes; Arles, Pont du Gard i NP Camargue.
Za Marseille mi ostaje polovica predzanjeg dana i jutro zadnjeg. Oće to biti dosta?
I naravno, ako imate bilo kakav prijedlog što posjetiti usput...neko malo selo, vinariju, parfumeriju, gostionicu...vičite :mudri:
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

25 Sep 2017, 10:56

Uskoro idem na vikend u Bordeaux, pa malo gledam što sve obići.
Evo zašto sam nedavno pitala za doplatu prtljage sa Voloteom ... L'intendant wine shop u Bordeauxu :cerek:
Ja se bojim da ću se onesvijestiti kad ovo uživo vidim :zubo:

Image
collect moments, not things
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

25 Sep 2017, 10:58

Ak imaš vremena uzmi si dnevni izlet u St Emilion. :top:
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

25 Sep 2017, 11:49

Imam, jer smo rentali auto, a koliko vidim, ovo je blizu. Hvala za savjet :top:
collect moments, not things
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

20 May 2018, 11:12

Krajem mjeseca idem u Marseille 4 dana. Pošto već znam da grad i nije neko ludilo gledam gdje bih išao okolo. Prva ideja mi je bila krenuti Azurnom obalom do Cannesa, Nice i Monaka ali sada mi se ovo čini malo prenategnutim. :misli:

Druga opcija o kojoj sada razmišljam je držati unutrašnjosti Provanse odnosno okolice Marseilla. Otišao bih jedan dan u Arles i Avignon, drugi u Aix-en-Provence i možda još nešto što mi vi preporučite. :cerek: U prvoj opciji noćio bih vjerovatno jednu noć u Cannesu, drugu u Nici, treću u Marseillu. U drugoj opciji uzeo bih sve 3 noći u Marseillu i koristio ga kao bazu.

Eto to je moje pitanje, da li je opcija 1 prenategnuta ili je ipak izvodiva? Ako uzmem opciju 2 imate li kakve preporuke gdje otići do sat vremena od Marseilla a da vrijedi truda (osim već navedenoga)? Mislim da neću uzimati auto tako da sam ograničen na javni prijevoz.
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

20 Aug 2018, 12:10

Može neka preporuka za hotel/apartman u Parizu?
Po mogućnosti 5., 6. ili 7. arondisman.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

20 Aug 2018, 12:15

Ja sam bio u ovom.
https://www.booking.com/hotel/fr/excelsior.en-gb.html

10 Arr, ustvari je na granici 2 i 10.
Nije nešto vau, ali je relativno jeftino.
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

20 Aug 2018, 12:27

Pa i nije loša lokacija, blizu je i Gare du Nord…možda bi ipak malo centralnije...
150 eura noćenje (4-krevetna soba), slične cijene ima dosta apartmana na airbnb, a ipak je malo veća komocija.

Nevezano za Pariz, ne znam zašto air bnb ne počne davati točnu lokaciju apartmana, nego samo okvirnu?
Isti apartman nađem i na bookingu (sa točnom adresom ), a na airbnbu samo naznačeni kvart, a točna adresa tek nakon rezervacije (pa se po komentarima ljudi moram igrati inspektora da ga lociram; želim reći gubi se previše vremena)...
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

20 Aug 2018, 14:54

Ja već godinama odsjedam u ovom:

http://www.cosmos-hotel-paris.com/en,1,6436.html

Počeo sam svojevremeno zahvaljujući preporukama na starom forumu. Vidim da su u međuvremenu dosta osjetno podigli cijene što je vjerojatno kombinirana posljedica uvrštavanja u Booking (prije nisu bili, pa time nisu niti Bookingovu proviziju plaćali) i zakona ponude i potražnje. Hotel je,naime, dosta popularan, uvijek je bio mjesecima unaprijed bukiran, a postojale su i liste čekanja. (Zbog toga se čudim što su išli u Booking, po meni im to nije bilo potrebno.)

Blizu Trga Republike je, nisam siguran jel' to 10. ili 11. arondisman.
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

20 Aug 2018, 20:21

@nvnk, vezano za Cosmos
Zanimljivo na booking.com nema slobodne 4-krevetne sobe, a kada sam im direktno poslao mail, hotel je rekao da ima sobu, 100 eura/noć.
Par pitanja, kakva je povezanost sa centrom? Čistoća? Buka? Kakav je kvart? Jesi uzeo doručak? Imaju luggage storage? Ne očekujem Sheraton, ali da je čisto, ne prebučno i da sam relativno brzo u centru...ima par loših kritika na TA...
I koliko sam shvatio ja im mailom potvrdim rezervaciju i plaćam tek kada dođem?
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

21 Aug 2018, 10:27

Glede 4-krevetne sobe: Malo prosurfaj njihovu službenu stranicu, vidjet ćeš da nude 4-"krevetnu" sobu koja je u stvari normalna 3-"krevetna" (bračni + singl krevet) s dodatnim pomoćnim ležajem. Ti sam procijeni koliko ti to odgovara potrebama. Sobe im, inače, glede veličine, nisu niti prenatrpane niti ne znam kako jako prostrane, a s dodanim pomoćnim bi možda moglo biti i tijesno. No, naravno, u sobi se ne boravi cijele dane, manje-više se samo spava....

To je jedino mjesto za koje sam na TA napisao dvije recenzije:

https://www.tripadvisor.com/ShowUserRev ... rance.html

https://www.tripadvisor.com/ShowUserRev ... rance.html

Većina tvojih pitanja ima odgovore u tim recenzijama, ali ipak da ih istaknem:

Povezanost s centrom je odlična, blizu je metro (najbliži Parmentier, ali, puno važnije, blizu je, kao što rekoh, Republique, a odatle ima uistinu sijaset metro linije za svugdje), a praktički ispred hotela je autobusna stanica odakle za centar izravno ide bus 96 kojeg, zbog zanimljivijih vizura, preferiram u odnosu na metro.

Čistoća je pohvalna, koliko se sjećam. Ipak, treba primijetit da su te dvije negativne kritike o kojima govoriš (a nezgodno je da su baš zadnje dvije u nizu), obje došle od strane obiteljskih putnika. Dakle, moguće je da su bili baš u sobi koja tebe zanima i da su baš u toj sobi standardi čistoće niži nego u ostatku hotela, tj. u manjim sobama koje koriste mufljuzi poput mene.

Glede kvarta, paralelna je ulica Rue Oberkampf i to je loša vijest za tvoje (ako sam dobro pretpostavio) obiteljsko putovanje. Radi se o jednom od glavnih pariških mjesta za izlaske, tu su birtije i restorani, tu je noćni život. Ipak, sam se hotel ne nalazi baš u samom tom kvartu, buka nije konstantna, nego se tu i tamo kakvo pijano društvo prošeće ispod prozora i digne galamu.... Također, ni pariški noćni život nije više kaj je bio, i tu su već udarne noći petak i subota, a ostatak tjedna je bitno tiši.

Nešto istočnije ulicom (prema metrou Couronnes) počinje arapski kvart, ali meni to nije predstavljalo neku neugodnost.

Doručak nikad nisam uzimao jer mi se nije uklapao u bioritam... S obzirom na blizinu noćnog života i na ne-obiteljsku prirodu mojih putovanja, uvijek bih ga prespavao. :p

Da, prtljaga se može ostavit na recepciji (ali se ne sjećam imaju li posebnu sobu za to ili ju samo puknu pod pult, ako je to bilo tvoje pitanje).

Da, rezervacija se radi mailom/telefonom, a plaća se tamo, nema nikakvog plaćanja unaprijed niti ostavljanja CC detalja radi garancije.
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

21 Aug 2018, 11:48

Hvala nvnk…
Da i iz hotela mi je u mailu napisano : room for 4 persons (with a double bed, a single bed and an extra bed)…

Glede te zadnje dvije recenzije, ako si si primijetio obje su napisane u isto vrijeme, od gostiju iz Kanade (jednom je to prva recenzija), tako da mislim da je to ustvari samo jedna obitelj pisala (i primjer koji niže citiram)...glavne stvari na koje se žale su nedostatak klime, nema frižidera i nema ice machine (nemoj me zezati :)...

1. recenzija: When we went to the front desk to ask the apathetic staff for a fan (temperatures were in the high 30's) we were advised that the only fan was the one the staff at the front desk used-staff comfort is are clearly more important than the comfort of their guests as there was no offer to lend us the fan.

2. recenzija: Also, asked if maybe they had a fan that we were able to have in our 34° room, but no, the only fan they have is for the man sitting at the reception desk

Da skratim, nekako mi se čini da im je vrućina udarila u glavu, onda su bolje vidjeli još te dvije dlake koje spominju :) i odlučili napisati negativnu recenziju. Generalno gledajući, hotel nema previše recenzija što bi moglo značiti da su ljudi ipak manje-više zadovoljni (uglavnom većina voli pokuditi, a kada je ok ljudima se ne da pisati).
Mi ćemo ići zimi, tako da buka ne bi trebala biti problem (prozor će biti zatvoren, za razliku od Kanađana koji su ga radi vrućine morali držati otvorenim)…
Obzirom da nije potrebno ništa unaprijed platiti, moguće da ću rezervirati, pa još malo tražiti...
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

21 Aug 2018, 12:45

Da, primijetio sam identičnost opisa soba ("The walls were filthy covered in dirt & black scuff marks. " vs "the walls are FILTHY, black scuffs everywhere’s". Izraz black scuff dosta je specifičan, nije nešto čega bi se dvoje ljudi opisujući mrlje na zidu tek tako istovremeno sjetilo, no ja sam to, kad sam čitao, pripisao tome da je ona (Mary) prepisala od njega (Blytha) jer je u njegovom upisu prepoznala svoja iskustva.

No, nakon ove tvoje primjedbe, proradio je mali prljavi Sherlock u meni pa ne mogu ne primjetit da je njegovo prezime MacDougall, a njezin inicijal prezimena je M. :misli:

A gradić Dartmouth, odakle je ona, je u - Novoj Scotiji, odakle je on. :rofl:

Ak rezerviraš, pa odustaneš, molime te da im javiš.

Ono možda najbolje kod njih je to da su jako fer prema gostima (vidi moju drugu recenziju), pa je u redu da i mi njima tako uzvraćamo. :)
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

23 Aug 2018, 14:15

Napokon su mi odgovorili, rezervirao, dobio broj rezervacije...naravno ako nađem nešto drugo javim im...hvala još jednom
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

23 Aug 2018, 22:08

:top:
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

15 Apr 2019, 20:30

Gori Notre Dame, urušio se glavni toranj. :eek: :cry:
http://dalmatinskiportal.hr/vijesti/-no ... riza/44090
nasmijanonebo
Posts: 720
Joined: 08 Apr 2019, 20:31
Been thanked: 10 times

16 Apr 2019, 01:01

A prosli mjesec bio podmetnuti pozar u Sant Sulpice. :( , stete su visemilijunske..

https://www.google.com/amp/s/mobile.reuters.com


Sokirana sam da Fr i Pariz (oni su vlasnici Notre Dame) nisu vodili bolju brigu o Notre Dame.
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

16 Apr 2019, 09:11

nasmijanonebo wrote:
16 Apr 2019, 01:01
Sokirana sam da Fr i Pariz (oni su vlasnici Notre Dame) nisu vodili bolju brigu o Notre Dame.
Evo upravo ovo ni meni nije jasno. 13 milijuna ljudi ju obiđe godišnje. Di su pare?
Katastrofa kako god. Ja sam još u šoku.
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

16 Apr 2019, 09:35

Ulaz u Notre dame je bio besplatan, samo se plaćalo za penjanje na toranj.
Plus zarada od suvenirnice, svijeća i slično...
Ne znam da li država u Fr daje novce za održavanje ili je kao u Engleskoj na crkvi da sama brine za to (plus protupožarni sustavi, kamere). Treba vidjeti i što je točno i koje materijale upotrebljavala firma koja je radila obnovu krovišta i ostalog.
Zanimljivo, iako požar još tinja, da se čuje da nije podmetnut...jako brza istraga ili nešto drugo?

Ali obnova, iako sigurno dugotrajna, ne bi trebala biti problem :
https://www.index.hr/vijesti/clanak/fra ... 78711.aspx

U svakom slučaju jako tužno, ali ipak najvažnije da nitko nije poginuo...
nasmijanonebo
Posts: 720
Joined: 08 Apr 2019, 20:31
Been thanked: 10 times

16 Apr 2019, 10:38

Francuska je vlasnik Notre Dame i ona je trebala paziti na obnovu, pratila sam jucer strane TV kanale. Na CNN su cijelo vrijeme prenosile pozar. :crying:
O brzini istrage: cenzura.

Ali da, najvaznije je da nema smrtno stradalih, nadam se da ce prizdraviti onaj tesko ozlijedjeni vatrogasac.

Edit: neki dan citah kako sam Berlin izdvaja milijardu eura godisnje za kulturu i obnovu. Vise nego sto izdvaja cijela FR za kulturu. :misli:
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

16 Apr 2019, 11:18

Ne znam... Da se ovakve stvari u današnje vrijeme događaju. :flop:
Pri tom ne mislim na požar nego na nebrigu oko zaštićenih kulturnih dobara.
Čitam da je crkva u Fr tražila pomoć od države jer je Notre već neko vrijeme u derutnom stanju ali je "Makaron" odbio dati novce. A sinoć nariče i slikava se po zgarištu.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

16 Apr 2019, 13:43

marko_31 wrote:
16 Apr 2019, 09:35

Ne znam da li država u Fr daje novce za održavanje ili je kao u Engleskoj na crkvi da sama brine za to (plus protupožarni sustavi, kamere).
nasmijanonebo wrote:
16 Apr 2019, 10:38
Francuska je vlasnik Notre Dame i ona je trebala paziti na obnovu,
http://www.notredamedeparis.fr/friends/history/
As a result of a French law passed in 1905, the cathedral became the property of the French State but its use is dedicated exclusively to the Roman Catholic rite. Entrance is free of charge. It is classified as a French Historic Monument.

As owner and project manager, the French Ministry of Culture is responsible for regular maintenance, repairs and renovation of the building. Up unto this point all work was financed by the French State. But because of budgetary changes the State no longer wishes to assume the burden of financing desperately needed repairs. For this reason the Archbishop of Paris, in concert with the Diocese of Paris, have created the Friends of Notre-Dame de Paris.
marko_31 wrote:
16 Apr 2019, 09:35
Treba vidjeti i što je točno i koje materijale upotrebljavala firma koja je radila obnovu krovišta i ostalog.
Bez obzira, ako Država i nije više ništa htjela financirati, njezine inspekcijske službe su, kao što NN kaže, trebale osigurati da je sve, od projekta do izvedbe, u skladu sa sigurnosnim propisima.
marko_31 wrote:
16 Apr 2019, 09:35
Zanimljivo, iako požar još tinja, da se čuje da nije podmetnut...jako brza istraga ili nešto drugo?
Vrlo vjerojatno se radi o toliko očitom šlamperaju i ne pridržavanju propisa od strane izvođača radova (ili čak projektanta) da teško da išta drugo dolazi u obzir.

Crkva je, inače, od Francuske revolucija na ovamo nekoliko puta bila na rubu potpunog uništenja, izložena barbarskim pljačkama i haračenjima ... Čudo je da još (kako - tako) stoji.
nasmijanonebo
Posts: 720
Joined: 08 Apr 2019, 20:31
Been thanked: 10 times

16 Apr 2019, 14:21

Požar je izbio u 18.50h.
Tada vec nikog nema na gradilištu, a i francuski mediji potvrdjuju da tada nije bilo nijednog radnika na gradilistu.
Drugo, tadasnja temperatura zraka je bila oko 10 stupnjeva. Nedovoljno da ista zapali od zapaljivih materijala.

Trece, prije mjesec dana je bio podmetnut pozar u drugoj najvecoj crkvi u Parizu, Sant Sulpice (Newsweek, Reuters pisu o tom).
Sto je tocno uzrokovalo pozar? Malo sve cudno, jer je stvarno izdurala i francusku revoluciju kad je pola Pariza gorjelo (a "revolucionari" su inace spaljivali i rusili tad mnoge crkve po Francuskoj), zestoku prusku opsadu (1870), ww2 itd..izdrzala i sva ona stoljeca rasvjete uz petrolejke, prije uz baklje vatre itd kad je stvarno sve bilo prepuno pozara i skoro svaki dan nesto gorilo u gradu.
I kako su jucer prije pokretanja istrage (tuzitelj pokrenuo istragu u 23.49h), dok je jos buktio pozar, mogli odlucno tvrditi da je slucajnost uzrok pozara?

Citam da je cijena obnove do jucer bila oko 3,5 milijuna eura (do izbijanja pozara). Pa nije neka turbovelika lova, puno manje nego sto sam ocekivala.
Post Reply