Putopisi

Jer ja sam skitnica, daljine me vuku...
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

06 Aug 2012, 16:24

Ako me itko ikad bude nagovarao na kampiranje sad imam odlicne fotke kao dokaz da ni mrtva. :o :cerek:


User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

06 Aug 2012, 16:31

Onda neces imat sta za pricat unucima...
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

13 Aug 2012, 00:32

ifranko, odličan ti je putopis, šarmantniji i autentičniji od onih pisanih s 'profesionalnom deformacijom'. puno detalja, atmosfere, humora :top:

samo bih te upozorila na jedan detalj, što bi rekao moj frend, više kao češkanje lijevom rukom iza desnog uha. ova zvjezdarnica je na tičanu, a ne u višnjanu. višnjan je 3 km niže prema poreču. naravno, spada to pod "zvjezdarnicu višnjan" jer je sve to tamo i nastalo, samo se preselilo na genijalno mjesto. u gradiću je ostala stara zvjezdarnica s malom kupolom u koju zalutaju tu i tamo zbunjeni posjetitelji
ifranko » wrote: Probudilo nas je sunce, za promjenu, nakon jutarnje rutine ispijanja kave, kupovine kruha i zamjene bonova za karte uputili smo se put Novigrada. Usput smo stali u Višnjanu u zvjezdarnici, koja ako niste znali je po broju otkrivenih asteroida jedna od dvanaest najproduktivnijih zvjezdarnica svijeta svih vremena.

Image
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
ifranko
Posts: 145
Joined: 17 Jul 2012, 19:05
Contact:

13 Aug 2012, 20:26

:) hvala i za pohvale i za detalj koji nisam znala vezano uz zvjezdarnicu, vidis nako dvije godine naucim nesto. Zelja mi je ionako ici opet po Istri.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

13 Aug 2012, 20:40

dođi na tičan na doček ljeta. pali se ivanjski krijes, druži, ruži i čeka jutro. meni je najzanimljivije predavanje na otvorenom o vremenu kada je astrologija bila znanost, a astronomija suha hrpa brojeva. u međuvremenu se pola neba pomaknulo, nitko nije rođen u znaku u kojem misli da je rođen, a čak je i krist rođen 7 godina prije krista, i to u znaku ovna :zubo:
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
ifranko
Posts: 145
Joined: 17 Jul 2012, 19:05
Contact:

23 Aug 2012, 11:22

blaze » wrote:dođi na tičan na doček ljeta. pali se ivanjski krijes, druži, ruži i čeka jutro. meni je najzanimljivije predavanje na otvorenom o vremenu kada je astrologija bila znanost, a astronomija suha hrpa brojeva. u međuvremenu se pola neba pomaknulo, nitko nije rođen u znaku u kojem misli da je rođen, a čak je i krist rođen 7 godina prije krista, i to u znaku ovna :zubo:
Zanimljivo, zvuči kao dobar cilj vožnje :top: Svakako mislim ponoviti jednom put po Istri, na žalost zadnje dvije godine nisam uspjela :tuzni:
User avatar
ifranko
Posts: 145
Joined: 17 Jul 2012, 19:05
Contact:

23 Aug 2012, 13:19

Image

Nagradno pitanje. Gdje je brod i kako se zove ? ( odgovor, u vodi, nije dovoljan). Odgovor se krije u nastavku… :D
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

23 Aug 2012, 13:21

U Den Haagu.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
ifranko
Posts: 145
Joined: 17 Jul 2012, 19:05
Contact:

23 Aug 2012, 13:35

Margarita » wrote:U Den Haagu.
Skoro si pogodila, NE :zubo:
User avatar
ifranko
Posts: 145
Joined: 17 Jul 2012, 19:05
Contact:

23 Aug 2012, 13:49

Balaton - plovidba Panonske mornarice

Dvije godine za redom proveli smo produženi vikend u gradu Keszthely na obali Balatona. Keszthely je grad u Mađarskoj smješten na obali jezera Balaton i jedno od najpoznatijih turističkih odredišta u Mađarskoj.
Kako sada stvari stoje, oduševljeni „Mađarskom Opatijom“ i druge godine ćemo se uputiti na isto mjesto. Građani ovog gradića imaju smisla za turizam i još je puno toga što želimo vidjeti, a nismo stigli. Osim sadržaja u samom gradu, ukoliko uspijemo htjeli bi napraviti motorima krug oko cijelog jezera, te vidjeti ostala mjesta.
Balaton je najveće jezero (592 km2) u središnjoj Europi. Rijeka Zala je najveća rijeka koja se ulijeva u jezero, a kad dođete tamo sve se zove ZALA, autobusi, kamp, dućani, itd. Čuli smo informaciju, u koji ja osobno ne mogu iili ne želim vjerovati, da Balaton zaradi više od turizma nego cijeli Jadran.
Rijeka Zala je najveća rijeka koja se ulijeva u jezero, a kad dođete tamo sve se zove ZALA, autobusi, kamp, dućani, kafići, …

Smještaj
Prošle smo se godine, iako smo uzeli opremu za kampiranje odlučili (zbog vremenske prognoze) se smjestiti u kamp koji ima bungalove. Pronašla sam na netu informacije o kampu „ZALA“ i nisam pogriješila. Dokaz vratili smo se i ove godine ponovno tamo. Kamp je super uređen, čist, osoblje ljubazno, govore odlično Njemački, a cijene povoljne.

Kontakt
Camping-Bungalow ZALA

H-8360 KESZTHELY,
Tel: +36 83 312-782, Fax: +36 83 312-782
E-Mail: zala@balatontourist.hu
Web: http://www.balatontourist.hu
ImageImageImageImageImageImageImageImage

Cijene smještaja


5 mjesec (predsezona)
: nas troje, tri dana, dva noćenja (petak – nedjelja), bungalov (stariji) sa tri kreveta, kupaonom, WC-om i terasom platili smo 46 eura. Do plaže smo imali manje od minute hoda, dućan sa namjernicama nam je bio preko puta (jedino što radi samo do 14 h), a motori ispred. Kasnije su nam omogućili da motore stavimo u natkriveni prostor.

ImageImageImage

7 mjesec (sezona): bili smo smješteni u mobilnoj kućici, jer je samo to bilo slobodno (najskuplji smještaj u cijelom kampu). U biti radi se o apartmanu na kotačima za 6 osoba, dvije sobe, kupaonu sa wc-om, dnevnu sobu sa kuhinjom, klimu, mikrovalnu, štednjak, krevetninu, suđe i pribor… Cijena 160 eura.

ImageImageImageImage

I ostale cijene su vrlo prihvatljive, od ulaznica za muzeje, hrana, piće. Jedino je kava u jednom kafiću u centru bila skupa, no to smo im oprostili i druge godine više ne idemo kod njih.
Savjet: ići van sezone, cijene smještaja puno niže, a ponuda, vrijeme i voda jednako dobri kao i u sezoni. A dodatna prednost je što nije gužva i možete se bolje opustiti.

Put
Zagreb – Goričan po autoputu, a dalje smo po Mađarskoj putovati lokalnim cestama.
Vrlo bitno!!! Kada pređete granicu i dođete na prvi kružni tok treba ići lijevo gdje piše tabla Letenye, Nagykanizsa, a ne desno gdje piše samo Letenye. Naime, oznake nakon granice su vrlo zbunjujuće i ukoliko ne pazite završite nazad na granici sa Hrvatskom (ovaj put granici za kamione) ili u Sloveniji. Kada dođete do ovog kružnog toka znači da ste dobro pogodili skretanje sa autoceste, što je već veliki korak, ali ne smijete fulati silazak sa kružnog. Naš prijatelj je dva puta fulao i vratio se nazad u Hr. Ukoliko imate garmin (kao mi) on vas također vodi krivo!
Plan nam je druge godine slikati i detaljno opisati put do tamo.

Prvo stajanje bilo je Letenju (Letenye) u kafiću „COLORADO PUB“. Letenye je grad u Mađarskoj na granici sa Hrvatskom i imaju kamp koji radi cijelu godinu (ako kome zatreba).
Image

Nastavlja se… :raspa:
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

23 Aug 2012, 14:06

vauu :cerek:
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Pero
Posts: 2161
Joined: 24 Feb 2012, 09:12

23 Aug 2012, 14:24

ifranko wrote:
23 Aug 2012, 13:19
Image

Nagradno pitanje. Gdje je brod i kako se zove ? ( odgovor, u vodi, nije dovoljan). Odgovor se krije u nastavku… :D
Mađarska zastava. Da ti to nije foto negdje iz nekog muzeja na Balatonu?
User avatar
ifranko
Posts: 145
Joined: 17 Jul 2012, 19:05
Contact:

23 Aug 2012, 14:28

Pero wrote:
23 Aug 2012, 14:24
Mađarska zastava. Da ti to nije foto negdje iz nekog muzeja na Balatonu?
Upravo tako... kad stignem slijedi nastavak putopisa, pa budu i slike iz tog muzeja :cerek:
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

23 Aug 2012, 16:15

A viđe Zephyra što je divan, imamo sličan ukus :cerek:

Nego, a sčim si to bila u 5. mjesecu?
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
ifranko
Posts: 145
Joined: 17 Jul 2012, 19:05
Contact:

23 Aug 2012, 16:27

Euklid » wrote:A viđe Zephyra što je divan, imamo sličan ukus :cerek:

Nego, a sčim si to bila u 5. mjesecu?
Aprilia pegaso 650
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

23 Aug 2012, 16:35

Nekako mi ne ide uz tebe :ne zna:
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
ifranko
Posts: 145
Joined: 17 Jul 2012, 19:05
Contact:

23 Aug 2012, 16:37

Euklid » wrote:Nekako mi ne ide uz tebe :ne zna:
Znam pa zato i jesam promijenila motor :cerek:
To je bilo samo privremeno!
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

23 Aug 2012, 16:38

Ajde sad da ne smetam, čekamo nastavak...
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

23 Aug 2012, 17:07

ifranko » wrote:Nastavlja se… :raspa:
:cerek:

navratite li nekad doma? :D
User avatar
ifranko
Posts: 145
Joined: 17 Jul 2012, 19:05
Contact:

24 Aug 2012, 08:40

baja » wrote: :cerek:

navratite li nekad doma? :D
He, he ... ako se mene pita, "Pa mi smo stalno doma!" :rofl: nije dosta!
User avatar
ifranko
Posts: 145
Joined: 17 Jul 2012, 19:05
Contact:

24 Aug 2012, 08:43

U prethodnom postu sam vam pokušala dati čim više korisnih informacija, a u nastavku dojmovi pomiješani malo iz 2011 i malo iz 2012. Nadam se da budete stekli osjećaj kao nam je bilo i zašto idemo opet :cerek:

Petak smo proveli u kupanju i sunčanju, te uživanju u prirodi i pivi. Nije nam se dalo ići dalje od kampa, pa smo se odlučili za najbližu plažu, i to onu u kampu. Plaža nije uređena za kupanje, što nam nije smetalo već se tamo nalazi mol. Voda je bila taman za kupanje, ugodna i topla. Ako ste prvi put na Balatonu, kao mi, treba malo vremena da se naviknete na dno. Kad stanete, propadnete u blato minimalno 10 cm. Vjerujem da taj osjećaj izostane ukoliko se odlučite na kupnje na jednoj od rbanih plaža koje su lijepo uređene i nasute sa sitnim kamenjem. Kod prvog pokušaja ulaska u vodu spriječila nas je obitelj labudova, morali smo izabrati drugi put.

Jedrilice, sunce i pivo. Dan kao stvoren za odmor nakon vožnje.

ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
ifranko
Posts: 145
Joined: 17 Jul 2012, 19:05
Contact:

29 Aug 2012, 12:33

Dan smo završili kupovinom hrane i pića, nakon čega je uslijedila večera „kod Betty“ (da objasnim, morali su jesti hrenovke koje sam ja skuhala). Uz crno vino i taktove Panonskog mornara do dugo u noć pričali smo i pjevali.
Grmjelo je i sijevalo pa smo iskoristili priliku i za slikanje munja.
ImageImageImageImageImage Image
Za subotu su najavili kišu i pogodili. To i nije bilo tako loše. Fino smo se naspavali, popili kavu, doručkovali, prošetali po kiši, popili još jednu kavu s pogledom na Balaton. Kupili klopu i cugu, ručali i nakon svega (ipak se čovjek umori) bacili popodnevnu dremku.
ImageImageImageImage
Probudilo nas je predivno sunce, iskoristili smo ostatak dana za vožnju i razgledavanje grada. Gradić je predivan ima puno zanimljivih i lijepih stvari za vidjeti. Predivan dvorac, mnoštvo muzeja i zanimljiva ponuda za turiste.
ImageImageImage

Mi bi u "Night Club" plizzz ?
Image
Kažem ja NE idemo u Muzej torture!
ImageImageImage
Prije večere smo bili na kratkoj vožnji po okolici, a nakon večere smo napravili tulum na obali Balatona i uživali do cca 3 u jutro, plesali i pjevali (i nitko nas nije opominjao za to).
ImageImageImage
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

30 Aug 2012, 11:11

Ove zadnje 2 slike su predivne :top:
Kao da nije Balaton nego neka više egzotična lokacija :)
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

04 Apr 2013, 15:00

Ovdje se nitko nije dugo javio, pa evo, da malo oživim temu. Nije baš pravi putopis. Više slikopis iz meni krasnog Strasbourga... :cerek:

Stigao sam navečer i samo mi je mobitel bio pri ruci (jer zašto bih nosio fotić, k vragu, ne?) :zubo:
Image

Uploaded with ImageShack.us

Iza ćoška sam susreo Zekoslawinog kompu koji peče palačinke i još neke slastice. Samo sam mu mahnuo. Veseli neki pajdo...

Image

Uploaded with ImageShack.us

Od šetnje se čovjek umori i potrebna mu je nova snaga koju je najbolje potražiti u ovoj pivnici uz najbolji tartes flambee u gradu.

Image

Uploaded with ImageShack.us

I nakon papice i pivice još malo šetnje do hotela...
Image

Uploaded with ImageShack.us
Ovo je prvo biće koje sam sreo čim sam izašao iz hotela. Priznajem kako sam se zapitao koliko sam piva popio sinoć... :D

Image

Uploaded with ImageShack.us

Potom sam u parkiću vidio i njih... :rofl:

Image

Uploaded with ImageShack.us
Image

Uploaded with ImageShack.us

Image

Uploaded with ImageShack.us

I tada sam vidio tablu koja objašnjava rode. Plamence se nigdje ne spominje... :ne zna: Valjda su samo u gostima... :cerek:
Image

Uploaded with ImageShack.us
Pa opet u šetnjicu. Dnevnu.

Image

Uploaded with ImageShack.us
Image

Uploaded with ImageShack.us
Image

Uploaded with ImageShack.us
Image

Uploaded with ImageShack.us
Image

Uploaded with ImageShack.us
Image

Uploaded with ImageShack.us
Image

Uploaded with ImageShack.us

I za kraj opet sam posjetio zeku Strasburškog...za dana... :D

Image

Uploaded with ImageShack.us
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

04 Apr 2013, 19:47

karambolje, nije tebi uopće loše

radiš i putuješ, putuješ i radiš...
'if you fall, i'll be there' (floor)
Post Reply