Hrvatsko blagostanje

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

21 Sep 2011, 10:53

Samo da znate, http://danas.net.hr/novac/page/2011/09/20/0823006.html

Hrvati su među najbogatijima u ist. Europi. ne znam bih li se smijala ili plakala


Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

21 Sep 2011, 11:01

Broj radnih mjesta na posao.hr (to uključuje i neke hzzo oglase):
Zagreb + Zagrebačka županija je: oko 200
Splitsko-Dalmatinska županija: oko 100

Od toga broj radnih mjesta koja mi imaju veze sa strukom i nešto znam raditi: 0 (ne traže pripavnike ili moj fax je samo forma)

Blagostanje, yeah right :kava:


Jel treba netko zaposliti supermoderatora? :zubo:
Gazda
Posts: 792
Joined: 17 Sep 2011, 23:14

21 Sep 2011, 11:08

Ono što ljudi zaboravljaju je da, recimo, oko 90% odraslog stanovništva posjeduje barem jednu nekretninu (a gdje su vikendice, kleti, gruntovi..) i to neopterećenu hipotekom. Dvije osobe s prosječnom plaćom i neopterećenom nekretninom mogu živjeti solidno.

Međutim, imovina koja se posjeduje je nelikvidna i dobrim dijelom neiskorištena. Nakucane su ogromne količine betona posvuda, a ne koriste se niti stvaraju vrijednost. To je veći problem od toga koliko će vlada odrediti da budu plaće u državnoj službi.

Nadalje, zbog takve tromosti kao i katastrofalne kombinacije korupcije i neučinkovitosti, država je prisiljena strahovito opteretiti cijenu rada.

Drugim riječima, kad bismo na naše bruto plaće stavili opterećenja kakva su u npr. Srbiji, živjeli bismo kao bubreg u loju. Kad krivimo državu za plaće - krivimo ju jer uzima previše od njih, ne jer nam ne daje plaće kakve bi htjeli.

Nadalje, pogledajmo malo kakvi se auti, odjeća i tehnika furaju. Da, na kredit. Ali, nismo jedinstveni po tome da se zadužujemo za gluposti. To je (bila?) globalna manija u prošlom desetljeću. I za zadužiti se za sva ta sranja treba imati određenu razinu kapitala. Kakav bio da bio.

Starci koji kopaju po smeću vrlo često žive u ogromnom stanu. Ili kući. I ne žele ga prodati i uzeti manje jer "ja sam za to cijeli život radio".

U zaključku, problem je ekonomska neobrazovanost, nemanje svijesti koliko zapravo puno imamo i tromost da se to što imamo zavrti. Nije nam nimalo loše - u usporedbi s ostalim državama u regiji.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

21 Sep 2011, 11:14

Slažem se s Gazdom.
Znam, nije mi neki post, ali tako je.
Samo mi volimo kukat. To nam je ko glavni nacionalni sport.
Nek(v)arljiva.
Gazda
Posts: 792
Joined: 17 Sep 2011, 23:14

21 Sep 2011, 11:15

Da se razumije.

Imamo svašta za popraviti, i idemo u krivom smjeru. Da ne bi još netko pomislio da sam Vojky.

Samo kukamo zbog pogrešnih problema. Zbog neto plaća. Jebale vas neto plaće.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

21 Sep 2011, 11:17

Gazda » wrote:Ono što ljudi zaboravljaju je da, recimo, oko 90% odraslog stanovništva posjeduje barem jednu nekretninu (a gdje su vikendice, kleti, gruntovi..) i to neopterećenu hipotekom. Dvije osobe s prosječnom plaćom i neopterećenom nekretninom mogu živjeti solidno.

Međutim, imovina koja se posjeduje je nelikvidna i dobrim dijelom neiskorištena. Nakucane su ogromne količine betona posvuda, a ne koriste se niti stvaraju vrijednost. To je veći problem od toga koliko će vlada odrediti da budu plaće u državnoj službi.

Nadalje, zbog takve tromosti kao i katastrofalne kombinacije korupcije i neučinkovitosti, država je prisiljena strahovito opteretiti cijenu rada.

Drugim riječima, kad bismo na naše bruto plaće stavili opterećenja kakva su u npr. Srbiji, živjeli bismo kao bubreg u loju. Kad krivimo državu za plaće - krivimo ju jer uzima previše od njih, ne jer nam ne daje plaće kakve bi htjeli.

Nadalje, pogledajmo malo kakvi se auti, odjeća i tehnika furaju. Da, na kredit. Ali, nismo jedinstveni po tome da se zadužujemo za gluposti. To je (bila?) globalna manija u prošlom desetljeću. I za zadužiti se za sva ta sranja treba imati određenu razinu kapitala. Kakav bio da bio.

Starci koji kopaju po smeću vrlo često žive u ogromnom stanu. Ili kući. I ne žele ga prodati i uzeti manje jer "ja sam za to cijeli život radio".

U zaključku, problem je ekonomska neobrazovanost, nemanje svijesti koliko zapravo puno imamo i tromost da se to što imamo zavrti. Nije nam nimalo loše - u usporedbi s ostalim državama u regiji.
sa većim dijelom se slažem.
što se tiče staraca, ne mislim da je uvijek otpor prema prodaji stzana u centru, nego to što je taj stan star i derutan i neće za njega dobiti normalnu cijenu, zaista prihvatljivu. i kamo će zatim? proda stan i ode- kamo? možda nema obitelj, ili nije u dobrim odnosma s njom , ili nešto treće..hoću reći, uvijek postoji ali.
apsolutno se slažem s tobom po pitanju toga što je postalo "normalno" kod nas- od mobitela do auta do skijanja do stanova i tako dalje. da, to sve dođe na naplatu
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Gazda
Posts: 792
Joined: 17 Sep 2011, 23:14

21 Sep 2011, 11:27

sa većim dijelom se slažem.
što se tiče staraca, ne mislim da je uvijek otpor prema prodaji stzana u centru, nego to što je taj stan star i derutan i neće za njega dobiti normalnu cijenu, zaista prihvatljivu. i kamo će zatim? proda stan i ode- kamo? možda nema obitelj, ili nije u dobrim odnosma s njom , ili nešto treće..hoću reći, uvijek postoji ali.
apsolutno se slažem s tobom po pitanju toga što je postalo "normalno" kod nas- od mobitela do auta do skijanja do stanova i tako dalje. da, to sve dođe na naplatu
Kod stana je potpuno nevažno što je ofucan ako je na dobroj lokaciji. To mu može srušiti cijenu za 10-20%. Ali još uvijek ostaje mogućnost kupiti kućicu na selu, mali stan na jarunu, štaveć, a razliku ukamatiti i od tih kamata si poboljšati primanja (ujedno i smanjiti troškove režija). Međutim, ti ljudi se grčevito drže "svog" i ne vjeruju ničemu osim nekretnini, iz financijske nepismenosti, glupe balkanske tvrdoglavosti i nepovjerenja prema ičem osim nekretnine zbog loših iskustava iz komunizma. Iako, vidjeli smo da možeš i bez nekretnine ostati - npr. 1945. ili 1991. ili 1995. No, jel to zbilja razlog za biti toliko krut i sam sebe upucavati u nogu?
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

21 Sep 2011, 11:39

Gazda » wrote: Kod stana je potpuno nevažno što je ofucan ako je na dobroj lokaciji. To mu može srušiti cijenu za 10-20%. Ali još uvijek ostaje mogućnost kupiti kućicu na selu, mali stan na jarunu, štaveć, a razliku ukamatiti i od tih kamata si poboljšati primanja (ujedno i smanjiti troškove režija). Međutim, ti ljudi se grčevito drže "svog" i ne vjeruju ničemu osim nekretnini, iz financijske nepismenosti, glupe balkanske tvrdoglavosti i nepovjerenja prema ičem osim nekretnine zbog loših iskustava iz komunizma. Iako, vidjeli smo da možeš i bez nekretnine ostati - npr. 1945. ili 1991. ili 1995. No, jel to zbilja razlog za biti toliko krut i sam sebe upucavati u nogu?
jedan starac možda živi u stanu s nesređenim imovinsko pravnim odnosima. u centru je lakše doći do doktora, bolnice, drugog starca s kim će malo podivaniti. zona tramvaja, besplatna za penzionere. s druge strane, kućica na selu, daleko od ljudi koji su još živi a kojima si u vezi, bez tramvaja, bez nekog tko će ti ponest vrećice do ulaza...nije to uvijek crno ili bijelo.
ali slažem se da nije uvijek moj primjer, nisu stari ljudi odmah i dobri i pametni, i da, dio njih ne odstupa od uvjerenja koja im nisu donijela koristi
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

21 Sep 2011, 11:45

Drugim riječima, naše društvo, usprkos tome što dajemo zamalo pola svoje zarade državi i gradu, pruža jako lošu uslugu, kako mladim obiteljima s djecom, tako i starim obiteljima bez djece.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

21 Sep 2011, 11:53

ElliQuinn » wrote:Drugim riječima, naše društvo, usprkos tome što dajemo zamalo pola svoje zarade državi i gradu, pruža jako lošu uslugu, kako mladim obiteljima s djecom, tako i starim obiteljima bez djece.
nazvala bih problem djelomično lošom organizacijom.
vrtići su prepuni, brdo ljudi na burzi. tete čuvalice? tvrtka koja garantira za njih?
mogućnost zapošljavanja na manje od 8 sati, a sukladno tome i manji doprinosi?
svašta bi se moglo, nije da nema ideja.
ljudi koji bi pazili na starije osobe, dovozili hranu i lijekove, par sati na dan, nekome bi puno značilo dodatak na plaću.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

21 Sep 2011, 11:54

Ne postoji "normalna" ni "prihvatljiva" cijena stana (automobila, ičega). Postoji cijena koja se trenutno može postići - i to je jedina "prava" cijena. Svugdje slušam o stanovima koji "vrijede tisuću milijuna", ali je sad kriza pa se može dobiti samo desetina "njihove stvarne vrijednosti".

Za 300 € se može unajmiti pristojan stan. Koliko dugo misle živjeti stariji ljudi u centru grada? Razumijem navike i nesklonost selidbi i sve - ali, to onda nije pitanje siromaštva nego izbora.

Ne znam treba li reći: ne tvrdim da je siromaštvo izmišljotina, samo komentiram "siromahe" u velikim stanovima.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

21 Sep 2011, 11:55

Zaboravili su navesti Grcku, ona je sigurno na prvom mjestu u Istocnoj Europi sto se tice bogatstva per capita. :D
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

21 Sep 2011, 12:16

Gazda » wrote:U zaključku, problem je ekonomska neobrazovanost, nemanje svijesti koliko zapravo puno imamo i tromost da se to što imamo zavrti. Nije nam nimalo loše - u usporedbi s ostalim državama u regiji.
Potpis na čitav post.

Živimo u kulturi navikloj živjeti od danas do sutra, pa ako si danas mogu kupiti BMW, onda ću si danas kupiti BMW, makar to značilo da sljedeće zime neću imati ni za grijanje ni za hranu. Jer sad imam i sad moram potrošiti. Štednja i ulaganje nepoznati su pojmovi.

Mislim, razumijem ja nepovjerenje u financijske institucije nakon što je ljudima opljačkana devizna štednja i svašta nešto u tom stilu, no ulagati se može i na druge načine.
Ne da ljudi znaju što i kako; već smo 20 godina u kapitalističkom sustavu, a ljudi koji imaju dionice rasprodaju ih prvom prilikom. Da nije mene, moja bi baka bila nafutrala djeda da u onoj Molovoj ponudi odmah spička Inine dionice. Jer nema svijest o tome što dionice znače i što je dugoročno ulaganje.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

21 Sep 2011, 12:25

Lastan » wrote:
Živimo u kulturi navikloj živjeti od danas do sutra, pa ako si danas mogu kupiti BMW, onda ću si danas kupiti BMW, makar to značilo da sljedeće zime neću imati ni za grijanje ni za hranu. Jer sad imam i sad moram potrošiti. Štednja i ulaganje nepoznati su pojmovi.
proširila bih malo ovo :)
ljudi oko mene znaju se ponašati ko pijani bogataši. kao da je smak svijeta na pomolu, pa kog briga što će biti sutra. i ta kratkoročnost planova :ne zna: , baš to što kažeš..imam prijateljicu, svaki put kad se nađemo, kad krene prepričavati. oni jedva dočekaju da jedan kredit izađe da utrče u drugi, a za pizdarije, mislim, meni su pizdarije, novi, auto, ajfon, takve stvari
jer, sve ostalo je ukurcu, pa da se pomaze
štednja kod nas više nije na cijeni. od korištenja stvari na duži rok( namještaj, garderoba, stvari, i da, svjesna sam da kvaliteta nije što je bila) do opcije popravka. danas je češća odluka zamjene stvari nego popravaka.
frendica mi neki dan nosi nešto krojačici suziti, i neka gospođa iza nje čeka i komentira: "kriza je, ha? kad se popravlja a ne kupuje se novo?" ova moja se zbunila, žena stvarno ne da nije siromašna, nego ima, ali imaju jer imaju drugačiji životni koncept. za početak, ne kupuju novu košulju jer fali gumb.
postoji izreka da je ponos štaka siromašnih,i sve češće mi to padne na pamet.
mi smo preponosni kupovati u second handu, nositi poklonjeno, ne davat puste pare na svadbama..ne mijenjati aute/kapute/mobitele svako toliko..imam dojam da velik broj više igra ulogu življenja, nego što stvarno uživa u življenju
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

21 Sep 2011, 12:39

Pješčana » wrote:što se tiče staraca, ne mislim da je uvijek otpor prema prodaji stzana u centru, nego to što je taj stan star i derutan i neće za njega dobiti normalnu cijenu, zaista prihvatljivu. i kamo će zatim? proda stan i ode- kamo? možda nema obitelj, ili nije u dobrim odnosma s njom , ili nešto treće..hoću reći, uvijek postoji ali.
Ja da sam star i živim u velikom stanu u centru, odjebao bih taj stan u roku odmah i otišao u starački dom.
Moja je pokojna baka godinama prijetila da će otići u starački dom. Nije to baš zbilja mislila jer je, kao i većina njene generacije, mislila da u starački dom idu zadnji luzeri bez kučeta i mačeta, koji onamo odu samo umrijeti. Kad je malo zagustilo, na kraju je ipak otišla, ali uz gard “vidjet ćete vi kako vam bude bez mene”. Nije prvi put da se inatila. :D
Na kraju joj je bilo toliko dobro da je dovukla koga je stigla, od susjeda do sestre.

No poanta je u tome što praktički nitko ne želi sâm otići u starački dom. Radije će životariti u jednoj sobi u golemu stanu nego da to prodaju i odu s lovom i penzijom u dom. Jer je taj stan njihov i oni ga ne daju. Nikome. Nizašto.
I moja je baka svakoga ponaosob morala nagovarati i uvjeravati; naslušao sam se tih argumenata uzduž i poprijeko. No ona ih je mogla nagovoriti jer je već bila u domu i ondje je bila sretna; ako te nagovarati pokuša netko izvana, od tvojih, starci će gotovo uvijek misliti da ih se želiš riješiti i da ih mrziš. I neće prihvatiti ideju da bi im ondje možda bilo i bolje (ne moraš kuhati, ne moraš prati, imaš liječnika pod nosom i društvo za koješta) jednako kao što neće prihvatiti ideju da su stari i da nešto više ne mogu (trčati preko ceste, voziti, čuti kao nekad).
apsolutno se slažem s tobom po pitanju toga što je postalo "normalno" kod nas- od mobitela do auta do skijanja do stanova i tako dalje. da, to sve dođe na naplatu
Moje je duboko ekonomsko uvjerenje da ne idem u kredite. OK, trenutno si to mogu priuštiti i trudim se štediti, ali u kredit bih eventualno išao s jako dobrim poslovnim planom. Za kupovinu nečega? Ni pod razno.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

21 Sep 2011, 12:50

Pješčana » wrote:ljudi oko mene znaju se ponašati ko pijani bogataši. kao da je smak svijeta na pomolu, pa kog briga što će biti sutra. i ta kratkoročnost planova :ne zna: , baš to što kažeš..imam prijateljicu, svaki put kad se nađemo, kad krene prepričavati. oni jedva dočekaju da jedan kredit izađe da utrče u drugi, a za pizdarije, mislim, meni su pizdarije, novi, auto, ajfon, takve stvari
Moja susjeda (išli smo u razred skupa u osnovnoj) sad ima muža i dvoje djece.
Žive u pljesnivu stanu; u kući su još njeni roditelji i najmanje jedan brat, ako se ne varam.
Ona radi kao nekakva niža državna službenica; njen muž radi na mahove.
I onda uzmu kredit i kupe novi televizor od metra, a stari od svega 82 cm daju klincima da se igraju. Ah, i kupe im Playstation.
Ne srede plijesan. To nije bitno. Bitno je da se ima za novi televizor.
I za nove mobitele. Koji sada leže beposleni jer nisu platili račune tko zna otkad.
štednja kod nas više nije na cijeni. od korištenja stvari na duži rok( namještaj, garderoba, stvari, i da, svjesna sam da kvaliteta nije što je bila) do opcije popravka. danas je češća odluka zamjene stvari nego popravaka.
Ako ćemo pošteno, kod mnogih je stvari zamjena jeftinija od popravka.
Recimo, netko tko vozi krntiju kojoj stalno trebaju popravci za svaki pojedini popravak misli da mu se više isplati nego zamijeniti auto – a onda shvati da je u šest mjeseci spizdio godišnju ratu kredita za novi auto.
frendica mi neki dan nosi nešto krojačici suziti, i neka gospođa iza nje čeka i komentira: "kriza je, ha? kad se popravlja a ne kupuje se novo?" ova moja se zbunila, žena stvarno ne da nije siromašna, nego ima, ali imaju jer imaju drugačiji životni koncept. za početak, ne kupuju novu košulju jer fali gumb.
postoji izreka da je ponos štaka siromašnih,i sve češće mi to padne na pamet.
mi smo preponosni kupovati u second handu, nositi poklonjeno, ne davat puste pare na svadbama..ne mijenjati aute/kapute/mobitele svako toliko..imam dojam da velik broj više igra ulogu življenja, nego što stvarno uživa u življenju
Istina.

Ja, evo, nemam smartphone.
Pomalo si ga želim i znao bih se njime služiti, za razliku od jednog debosa kojeg znam, a koji svaki put ima drugi model s kojim ne zna pošteno ni nazvati. Ali ga ima i može ga ponosno pokazivati.
Jer ma koliko to meni bila zgodna igračkica, realno mobitel imam samo za telefoniranje. Ni poruke mi se ne dâ slati; imam e-mail i poštenu tastaturu na kompjuteru. :D Zašto da onda trošim novac na drugi mobitel? Ovaj je star, ali služi svrsi.
Želim si i nov kompjuter, ako ćemo pravo; moj je MacBook Pro star preko četiri godine i već mu se poznaje. No trenutno nemam love za to. Dakle, novi će kompjuter pričekati malo.
User avatar
nemam pojma
Posts: 127
Joined: 19 Sep 2011, 16:23

21 Sep 2011, 15:05

Gazda » wrote:Ono što ljudi zaboravljaju je da, recimo, oko 90% odraslog stanovništva posjeduje barem jednu nekretninu (a gdje su vikendice, kleti, gruntovi..) i to neopterećenu hipotekom. Dvije osobe s prosječnom plaćom i neopterećenom nekretninom mogu živjeti solidno.

Međutim, imovina koja se posjeduje je nelikvidna i dobrim dijelom neiskorištena. Nakucane su ogromne količine betona posvuda, a ne koriste se niti stvaraju vrijednost. To je veći problem od toga koliko će vlada odrediti da budu plaće u državnoj službi.

Nadalje, zbog takve tromosti kao i katastrofalne kombinacije korupcije i neučinkovitosti, država je prisiljena strahovito opteretiti cijenu rada.

Drugim riječima, kad bismo na naše bruto plaće stavili opterećenja kakva su u npr. Srbiji, živjeli bismo kao bubreg u loju. Kad krivimo državu za plaće - krivimo ju jer uzima previše od njih, ne jer nam ne daje plaće kakve bi htjeli.

Nadalje, pogledajmo malo kakvi se auti, odjeća i tehnika furaju. Da, na kredit. Ali, nismo jedinstveni po tome da se zadužujemo za gluposti. To je (bila?) globalna manija u prošlom desetljeću. I za zadužiti se za sva ta sranja treba imati određenu razinu kapitala. Kakav bio da bio.

Starci koji kopaju po smeću vrlo često žive u ogromnom stanu. Ili kući. I ne žele ga prodati i uzeti manje jer "ja sam za to cijeli život radio".

U zaključku, problem je ekonomska neobrazovanost, nemanje svijesti koliko zapravo puno imamo i tromost da se to što imamo zavrti. Nije nam nimalo loše - u usporedbi s ostalim državama u regiji.

Ja te volim Image

Ovo sam, skoro od riječi do riječi, sinoć izlagala.
I odustala.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

21 Sep 2011, 15:55

Pješčana » wrote: Hrvati su među najbogatijima u ist. Europi. ne znam bih li se smijala ili plakala
zanimljivo

zašto onda vezani link kaže Hrvatska na dnu, brže rastu i Srbija, BiH, Crna Gora...
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

21 Sep 2011, 16:02

baja » wrote: zanimljivo

zašto onda vezani link kaže Hrvatska na dnu, brže rastu i Srbija, BiH, Crna Gora...
pa oni tek rastu. streme bogactvu. mi već jesmo bogati. :cheer:
Nek(v)arljiva.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

21 Sep 2011, 16:08

kukuriku » wrote: mi već jesmo bogati. :cheer:
oh, neuke li mene :o :D
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

21 Sep 2011, 16:10

Ne smeta meni što sam bogata. Smeta mi što sve plaćam dvaput. Prvo mi cepnu pola plaće i onda, što god da radim, kud god da krenem: participacija, taksa, naknada, kopija 5 kn po listu i ostala veselja...

P. S.
Zašto mi onda uzimaju tu polovicu plaće? Da ne kažem da od onog što mi ostane lijepa komadina ode na PDV.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

21 Sep 2011, 16:17

ElliQuinn » wrote:Ne smeta meni što sam bogata. Smeta mi što sve plaćam dvaput. Prvo mi cepnu pola plaće i onda, što god da radim, kud god da krenem: participacija, taksa, naknada, kopija 5 kn po listu i ostala veselja...

P. S.
Zašto mi onda uzimaju tu polovicu plaće? Da ne kažem da od onog što mi ostane lijepa komadina ode na PDV.
Zato što u svim poreznim sustavima postoje porezi na zaradu (razne vrste dohotka i dobit) i porezi na potrošnju (više manje-svi ostali porezi).
Kako saznasmo uvođenjem prireza, postoji i porez na porez. :zubo: Kad sam to davnih dana pročitala u alan fordu, mislila sam da se zajebavaju. Neuka ja.

Dakle, odlutah. Htjedoh reći, stvar je u visini stopa.
Nek(v)arljiva.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

21 Sep 2011, 16:21

kukuriku » wrote:
Zato što u svim poreznim sustavima postoje porezi na zaradu (razne vrste dohotka i dobit) i porezi na potrošnju (više manje-svi ostali porezi).
Kako saznasmo uvođenjem prireza, postoji i porez na porez. :zubo: Kad sam to davnih dana pročitala u alan fordu, mislila sam da se zajebavaju. Neuka ja.

Dakle, odlutah. Htjedoh reći, stvar je u visini stopa.
Budući da sam bogata, ne smetaju me visoke stope. Ali zašto sve što trebam od države moram još jednom platiti? Uzimaju mi pola bruta i četvrtinu neta da bi država funkcionirala. I onda kad mi treba funkcionirajuća država, naplate mi to još jednom.
Tako da, kad mi treba zdravstvena usluga, u biti si je ne mogu priuštiti iako dajem nemale novce za nju, a i moj poslodavac.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

21 Sep 2011, 16:24

ElliQuinn » wrote:Budući da sam bogata, ne smetaju me visoke stope. Ali zašto sve što trebam od države moram još jednom platiti?
Gledaj na to vako. Prvi put (kod plaće) naplate ti samo pola. Pa zato dvaput.
A i vrijedi ona da je fata fata, al je dvaput dvaput.
Nek(v)arljiva.
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

21 Sep 2011, 16:24

Lastan » wrote: Pomalo si ga želim i znao bih se njime služiti, za razliku od jednog debosa kojeg znam, a koji svaki put ima drugi model s kojim ne zna pošteno ni nazvati. Ali ga ima i može ga ponosno pokazivati.
Joj, tu sam se prepoznala. Mislim, u ovom koji ne zna pošteno ni nazvati. Sva sreća jedan smartfon sam uspjela pokloniti a drugi se pokvario pa se sad bolje osjećam.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
Post Reply