Hrvatsko blagostanje

Sve od javnog i tajnog interesa
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

21 Sep 2011, 16:59

Pješčana » wrote: proširila bih malo ovo :)
ljudi oko mene znaju se ponašati ko pijani bogataši. kao da je smak svijeta na pomolu, pa kog briga što će biti sutra. i ta kratkoročnost planova :ne zna: , baš to što kažeš..imam prijateljicu, svaki put kad se nađemo, kad krene prepričavati. oni jedva dočekaju da jedan kredit izađe da utrče u drugi, a za pizdarije, mislim, meni su pizdarije, novi, auto, ajfon, takve stvari
Meni je isto fascinantno koliko ljudi u Hrvatskoj trose para na pizdarije. A i koliko je npr. hrana u Hrvatskoj sokantno skupa (Konzum je skuplji od usporedivih ducana u EU, hrpa stvari i duplo skuplja), a ljudi je ipak kupuju. I ne, ne mora se bas svaka hrana kupovati, jer vecina brandova ima odgovarajucu puno jeftiniju zamjenu u obliku trgovacke marke.
I onda se cude sto trose 30% prihoda na hranu, dok u EU trose 10%, a ja trosim oko 6%. :zubo:
Ali ljudima u EU nije ispod casti kupovati nebrandirane stvari, u ducanima ima vise trgovackih marki nego brendova.
Lastan » wrote: Ja, evo, nemam smartphone.
Pomalo si ga želim i znao bih se njime služiti, za razliku od jednog debosa kojeg znam, a koji svaki put ima drugi model s kojim ne zna pošteno ni nazvati. Ali ga ima i može ga ponosno pokazivati.
Jer ma koliko to meni bila zgodna igračkica, realno mobitel imam samo za telefoniranje. Ni poruke mi se ne dâ slati; imam e-mail i poštenu tastaturu na kompjuteru. :D Zašto da onda trošim novac na drugi mobitel? Ovaj je star, ali služi svrsi.
Smartphone je prakticniji od kompjutera, imas Internet u dzepu i uvijek ga mozes isukati, pa i u guzvi u tramvaju. Ja u zadnje vrijeme u busu gledam serije na njemu. Ali, takvo nesto nije toliko ugodno s iPhoneom, preporucujem Samsung Galaxy S2. :zubo:


Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

21 Sep 2011, 17:10

JPK » wrote:I onda se cude sto trose 30% prihoda na hranu, dok u EU trose 10%, a ja trosim oko 6%. :zubo:
Ali ljudima u EU nije ispod casti kupovati nebrandirane stvari, u ducanima ima vise trgovackih marki nego brendova.
S ovih 6% se zapravo fališ kak imaš veliku plaću. :rolajz:
Nek(v)arljiva.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

21 Sep 2011, 17:12

kukuriku » wrote:
S ovih 6% se zapravo fališ kak imaš veliku plaću. :rolajz:
Vecina stvari koje kupujem su nebrandirane.
Na brandovima inzistiram jedino sto se tice piva, vina, kave i cesto cokolade. :D
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

21 Sep 2011, 17:16

JPK » wrote: Vecina stvari koje kupujem su nebrandirane.
Na brandovima inzistiram jedino sto se tice piva, vina, kave i cesto cokolade. :D
Meni je najbitniji dobar komad mesa. A tu je ionako najbolji brand "domaći", pa, jel, ni ja ne inzistiram na imenu. To, a i škrta sam. :cerek:
Nek(v)arljiva.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

21 Sep 2011, 18:33

JPK » wrote:Smartphone je prakticniji od kompjutera, imas Internet u dzepu i uvijek ga mozes isukati, pa i u guzvi u tramvaju. Ja u zadnje vrijeme u busu gledam serije na njemu. Ali, takvo nesto nije toliko ugodno s iPhoneom, preporucujem Samsung Galaxy S2. :zubo:
Za uporabu u javnom prijevozu imam Kindle. Radije čitam nego gledam serije (angažira mi jedno, a ne dva osjetila), pristup internetu mi je džabe, a ekran je daleko veći od smartphonea iako je crno-bijeli.

No naravno, sve ovisi o tome kako se organiziraš.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

21 Sep 2011, 22:23

Lastan » wrote: Za uporabu u javnom prijevozu imam Kindle. Radije čitam nego gledam serije (angažira mi jedno, a ne dva osjetila), pristup internetu mi je džabe, a ekran je daleko veći od smartphonea iako je crno-bijeli.

No naravno, sve ovisi o tome kako se organiziraš.
Koristim i ja Kindle često u javnom prijevozu. Recimo, u nedjelju sam prošao vlakom cijelu Švicarsku i dio Njemačke, a prihvatljiv 3G signal sam imao samo oko većih gradova, došlo mi je da ga bacim kroz prozor. Kindle je za surfanje potpuno neupotrebljiv, osim za Wikipediju i sl.
Inače, Kindle ima površinu ekrana tek duplo veću od smartphonea koji spomenuh, ostale prednosti daleko nadmašuju Kindle. Ali da, ekran nije dovoljno velik, za ugodniju vožnju autobusima čekam da izađe neki prihvatljiv tablet, recimo novi Asus Transformer.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

05 Oct 2011, 21:03

http://danas.net.hr/novac/page/2011/10/ ... tml?pos=n1

ako je vjerovati njemu, čuvajte svaku lipu i dvaput razmislite kad nešto kupujtete.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

06 Oct 2011, 08:40

Pješčana » wrote:http://danas.net.hr/novac/page/2011/10/ ... tml?pos=n1

ako je vjerovati njemu, čuvajte svaku lipu i dvaput razmislite kad nešto kupujtete.
ja mu vjerujem. jedino što ni te očuvane lipe neće ništa vrijediti. bolje popravite zube dok još možete da imate čime žvakati cipele
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

06 Oct 2011, 18:38

Iskreno rečeno, ne znam da li da to stavim ovdje, pod predizborje ili pod banke, ali čini mi se kao vijest mjeseca: HANFA protvi Agrokora u slučaju Belje. Ne mogu vjerovati da je Agrokor i službeno kriv i obavezan platiti nemalu svotu novca za Belje.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

07 Oct 2011, 08:42

ElliQuinn » wrote:Iskreno rečeno, ne znam da li da to stavim ovdje, pod predizborje ili pod banke, ali čini mi se kao vijest mjeseca: HANFA protvi Agrokora u slučaju Belje. Ne mogu vjerovati da je Agrokor i službeno kriv i obavezan platiti nemalu svotu novca za Belje.
ovo je zanimljivo
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

07 Oct 2011, 08:53

..onako napisano, meni je to nerazumljivo do otajstva.

ukratko, di je lova? za koliko je todoric kupio belje? gdje je zavrsila 1 kuna, a gdje onaj ostatak od 250 miljuna ili vec koliko? todoric kapitalizirao sam sebe i prebio sa samim sobom? zasto sada placa 760 miljuna? podigao je vrijednost dionica sam sebi da bi ih mogao skuplje kupit? zasto hanfa reagira nakon cetiri godine, tj zasto je sve to tako sporo? jel se zna koliko jos ima ovakvih slicnih kupnji?

objasnite mi. pojednostavnite.. :)
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

07 Oct 2011, 09:19

Nemam ti ja pojma. Meni je zanimljiva sama činjenica da je Agrokor zbog nečeg kriv i treba platiti. To mi ide pod onu čuvenu "Ljudi moji, je li to moguće?!"
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Borna Paro
Posts: 189
Joined: 26 Sep 2011, 17:23
Location:

15 Oct 2011, 16:14

Pješčana » wrote:Samo da znate, http://danas.net.hr/novac/page/2011/09/20/0823006.html

Hrvati su među najbogatijima u ist. Europi. ne znam bih li se smijala ili plakala
Ja plačem.Zbog Jace..
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

18 Oct 2011, 15:15

Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Borna Paro
Posts: 189
Joined: 26 Sep 2011, 17:23
Location:

27 Oct 2011, 21:39

Pješčana » wrote:Samo da znate, http://danas.net.hr/novac/page/2011/09/20/0823006.html

Hrvati su među najbogatijima u ist. Europi. ne znam bih li se smijala ili plakala
Zatvorio sam se u sebe.
User avatar
slafko
Posts: 623
Joined: 19 Oct 2011, 08:57

04 Nov 2011, 20:16

Gazda » wrote:Ono što ljudi zaboravljaju je da, recimo, oko 90% odraslog stanovništva posjeduje barem jednu nekretninu (a gdje su vikendice, kleti, gruntovi..) i to neopterećenu hipotekom. Dvije osobe s prosječnom plaćom i neopterećenom nekretninom mogu živjeti solidno.
Solidno nije sinonim za bogato. Jako sam alergičan na nabacivanje odokativnih postotaka, ali i na bankarske floskule o neopterećenosti hipotekama. Sori, ne pušim muda pod bubrege nikako.
When I came to Spain and I saw people partying I thought to myself: What the fuck!?
User avatar
Dubrava
Posts: 78
Joined: 18 Nov 2011, 00:54

18 Nov 2011, 01:21

Pješčana » wrote:Samo da znate, http://danas.net.hr/novac/page/2011/09/20/0823006.html

Hrvati su među najbogatijima u ist. Europi. ne znam bih li se smijala ili plakala
Hrvati su nažalost jedan primitivan i razmažen narod, imamo veću plaću od estonaca na primjer, svi očekuju pomoć od države umjesto da otvaraju tvornice.
Vječna slava svim žrtvama Hirošime, Nagasakija, Dresdena... da se nikad ne ponovi.http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

18 Nov 2011, 09:39

Veća je prosječna plaća i od one u Češkoj, a ona ima dosta veći BDP per capita.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

18 Nov 2011, 10:01

Bilo bi daleko zanimljivije vidjeti gdje su medijani plaća u sve tri države.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

22 Dec 2011, 22:58

Gledala sam večeras Otvoreno i jedna od tema bilo je preuzimanje Merkatora. Sve četvero novinarskih gostiju smatralo je da će se sprečavanje preuzimanja obiti Slovencima o glavu, trojica kolega su dodala otprilike i da su Slovenci ekonomski nacionalisti i ksenofobi, samo je kolegica dala širu sliku političkih (i ekonomskih) interesa Jovanovića i Janše kad je Merkator u pitanju. Osim što su imali potrebu istaknuti ekonomsku glupost i uskogrudnost Slovenaca*, sva trojica sugovornika imali su potrebu naglasiti da se Slovenci nepotrebno uzrujavaju: ta Todorić je pristao na sve zahtjeve, zaštićeni su i dobavljači i radnici te još nudi za dionice cijenu višu od tržišne.
Čak je i Čačić rekao da je preuzimanje Merkatora hrvatski nacionalni interes.

Ono što mene muči je sljedeće: kako to da hrvatski nacionalni interes nisu isti uvjeti rada za hrvatske zaposlenike Agrokora i isti uvjeti poslovanja za hrvatske dobavljače? To se u emisiji, naravno, nitko nije sjetio upitati.

*A kakve bi bile hrvatske reakcije da neki srpski uspješni tajkun pokuša preuzeti hrvatski trgovački lanac?
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

23 Dec 2011, 01:45

Hrvatski nacionalni interes je da se Čačiću dodijeli vozač.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

23 Dec 2011, 08:20

schmokljan » wrote:Hrvatski nacionalni interes je da se Čačiću dodijeli vozač.
Da, ajmo o Čačiću, tu leži prvorazedna novinska priča i informacija. Tko je vidio o Agorkoru pisati.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

23 Dec 2011, 11:20

Mene inače već čitavo desetljeće fascinira sintagma “nacionalni interes”. Jer se redovito rabi kao izlika za u najmanju ruku dubiozne odluke, počev od subvencioniranja brodogradnje za koju bi bilo bolje da je likvidirana nego da ovako krepava pomalo (na stranu što nije prodana Korejcima koji su došli s parama a da ih nitko nije primio, što također nije zanimljiva novinska priča).

A jednako me tako fascinira da ovoj državi nije u interesu poslati odrede revizora po tvrtkama, provjeriti zaposlene, radne sate i doprinose, pa naplatiti sve što nije naplaćeno. Valjda nije nacionalni interes popuniti proračunske rupe.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

23 Dec 2011, 11:46

Lastan » wrote:Mene inače već čitavo desetljeće fascinira sintagma “nacionalni interes”. Jer se redovito rabi kao izlika za u najmanju ruku dubiozne odluke, počev od subvencioniranja brodogradnje za koju bi bilo bolje da je likvidirana nego da ovako krepava pomalo (na stranu što nije prodana Korejcima koji su došli s parama a da ih nitko nije primio, što također nije zanimljiva novinska priča).
Da ima vremena i novaca, tražila bih da provedu eksperiment na jednom brodogradilištu te izbace iz NO-a i Uprave političare. Vidi Podravku, od gubitaša se pretvorila u uspješno poduzeće u dvije godine od istjerivanja lokalno-političkih parazita.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Silajn
Posts: 1518
Joined: 19 Sep 2011, 10:25

23 Dec 2011, 13:37

Meni je najjadnije u cijelom tom Otvorenom da je Todorić (sic!) hrvatski nacionalni interes. Zapravo, na tragu ovog što Elli kaže, još je jadnije da se samo Togonal (sic!) sjetio spomenuti da je Todorić jedan od glavnih generatora nelikvidnosti u Hrvatskoj. Ono kako ga opisuju Slovenci - kao jebenu štetočinu - nitko nije ni pokušao opovrgnuti.
Post Reply