Hrvatsko blagostanje

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

23 Dec 2011, 14:06

Lastan » wrote:Mene inače već čitavo desetljeće fascinira sintagma “nacionalni interes”. Jer se redovito rabi kao izlika za u najmanju ruku dubiozne odluke, počev od subvencioniranja brodogradnje za koju bi bilo bolje da je likvidirana nego da ovako krepava pomalo (na stranu što nije prodana Korejcima koji su došli s parama a da ih nitko nije primio, što također nije zanimljiva novinska priča).

A jednako me tako fascinira da ovoj državi nije u interesu poslati odrede revizora po tvrtkama, provjeriti zaposlene, radne sate i doprinose, pa naplatiti sve što nije naplaćeno. Valjda nije nacionalni interes popuniti proračunske rupe.
Mi smo nešto tu na poslu bili računali. Ispalo je da bi za državu bilo jeftinije svim zaposlenima u brodogradilištima davati plaću samo da NIŠTA ne rade.


Nek(v)arljiva.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

23 Dec 2011, 18:06

kukuriku » wrote:
Mi smo nešto tu na poslu bili računali. Ispalo je da bi za državu bilo jeftinije svim zaposlenima u brodogradilištima davati plaću samo da NIŠTA ne rade.
To uopće nije potrebno posebno računati; vidi se iz aviona.

Štoviše, ja bih tako riješio i državnu administraciju: doveo bih je u roku od desetak godina na razinu estonske (Estonija ima nekih 120 ljudi zaposlenih u državnoj upravi), a suvišni bi dobili plaće samo da ih ne vidim i da ne smetaju. A ako se odluče na privatno poduzetništvo, za svake dvije kune koje zarade gubili bi jednu od državne plaće koju dobivaju; ako još nekoga zaposle, onda za svake tri.

Koštalo bi, da, ali daleko manje nego danas. Jer bi pali troškovi infrastrukture, jer bi se ispražnjene zgrade mogle prodati ili iznajmiti, jer bi se smanjilo prometno opterećenje, a pogotovo jer bi manji, brži i efikasniji sustav olakšao pokretanje posla. A nastavak plaćanja bivšim službenicima bio bi izravna subvencija poduzetništvu – ako imaš siguran prihod, možeš više riskirati u poslu.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

24 Dec 2011, 03:11

Lastan » wrote:Mene inače već čitavo desetljeće fascinira sintagma “nacionalni interes”. Jer se redovito rabi kao izlika za u najmanju ruku dubiozne odluke, počev od subvencioniranja brodogradnje za koju bi bilo bolje da je likvidirana nego da ovako krepava pomalo (na stranu što nije prodana Korejcima koji su došli s parama a da ih nitko nije primio, što također nije zanimljiva novinska priča).

A jednako me tako fascinira da ovoj državi nije u interesu poslati odrede revizora po tvrtkama, provjeriti zaposlene, radne sate i doprinose, pa naplatiti sve što nije naplaćeno. Valjda nije nacionalni interes popuniti proračunske rupe.
Evo još jednog koji smatra da tajna prosperiteta leži u silovanju privatnika.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

24 Dec 2011, 10:52

schmokljan » wrote:
Evo još jednog koji smatra da tajna prosperiteta leži u silovanju privatnika.
Evo još jednog koji smatra da tajna prosperiteta leži u puštanju da privatnici izrabljuju radnike.

Jer su neplaćeni prekovremeni upravo to. Neplaćeni doprinosi još i više. A neisplaćene plaće nešto gore od ropstva.

No ako se sve skupa natjera da poštuju zakon, i to počev od najvećih, onda se itekako može prosperirati.
User avatar
slafko
Posts: 623
Joined: 19 Oct 2011, 08:57

24 Dec 2011, 11:06

schmokljan » wrote:Evo još jednog koji smatra da tajna prosperiteta leži u silovanju privatnika.
Ovisi kojih privatnika. U bivšoj firmi sam o prekovremenima moga sanjati iako nas je bilo dvostruko manje nego je potrebno i iako smo imali preko 40 sati prekovremenih mjesečno. Primjeti kako je to dodatni radni tjedan. Ovdje bez imalo problema dobivamo slobodne dane, a prekovremeno radimo zaista rijetko. Pa ti vidi tko koga siluje.
When I came to Spain and I saw people partying I thought to myself: What the fuck!?
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

24 Dec 2011, 14:01

schmokljan » wrote:
Evo još jednog koji smatra da tajna prosperiteta leži u silovanju privatnika.
Kontrole brzine i alkotestiranje u prometu su, pretpostavljam, silovanje vozača?
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

24 Dec 2011, 14:46

Lastan » wrote: Evo još jednog koji smatra da tajna prosperiteta leži u puštanju da privatnici izrabljuju radnike.

Jer su neplaćeni prekovremeni upravo to. Neplaćeni doprinosi još i više. A neisplaćene plaće nešto gore od ropstva.

No ako se sve skupa natjera da poštuju zakon, i to počev od najvećih, onda se itekako može prosperirati.
U mojoj branši su neplaćeni prekovremeni sasvim normalna stvar. Moj šef, koji je šef cijelog instituta, radi neplaćeno prekovremeno više od mene, a i svako malo putuje vikendima na drugi kraj Europe, isto neplaćeno. Kolega iz grupe upravo traži posao, ponudili su mu ga uz napomenu da je formalno radno vrijeme 8 sati, ali se od njega očekuje da radi 10, te da radi vikendima, sve neplaćeno. Poslodavac je jedno veliko japansko sveučilište, a mjesto obavljanja posla u Švicarskoj.
Ako netko pristaje na takav rad, država se tu ne treba miješati.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

24 Dec 2011, 14:58

JPK » wrote:Ako netko pristaje na takav rad, država se tu ne treba miješati.
Kineska djeca, vjerujem, pristaju na 25-satno osmodnevno trinaestmjesečno radno vrijeme u nekakvom podrumu. Tu se također država nema što miješati?
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

24 Dec 2011, 15:16

Lord Byron » wrote: Kineska djeca, vjerujem, pristaju na 25-satno osmodnevno trinaestmjesečno radno vrijeme u nekakvom podrumu. Tu se također država nema što miješati?
Djeca su druga stvar, a i Kina je druga stvar.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

24 Dec 2011, 15:34

JPK » wrote: Djeca su druga stvar, a i Kina je druga stvar.
A gdje se točno počinje povlačiti granica prema kojoj nešto jest, a nešto nije “druga stvar”?

Zakon je po pitanju radnog tjedna i prekovremenog rada jasan. Kao što je jasan i po pitanju kojekakvih drugih problema.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

24 Dec 2011, 15:48

Lastan » wrote: A gdje se točno počinje povlačiti granica prema kojoj nešto jest, a nešto nije “druga stvar”?

Zakon je po pitanju radnog tjedna i prekovremenog rada jasan. Kao što je jasan i po pitanju kojekakvih drugih problema.
Nemam pojma. Ali uspoređivati dječji rad u Kini s prekovremenima u Hrvatskoj je besmisleno.

Naš zakon o radu je jedan od uzroka ekonomskih sranja u kojima jesmo.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

24 Dec 2011, 15:54

JPK » wrote: Nemam pojma. Ali uspoređivati dječji rad u Kini s prekovremenima u Hrvatskoj je besmisleno.
… reče čovjek koji radi u Švicarskoj. :kava:

U Hrvatskoj ljudi masovno rade ohoho prekovremenih, i to u većini zanimanja.
Naš zakon o radu je jedan od uzroka ekonomskih sranja u kojima jesmo.
Da. U segmentu koji onemogućuje mobilnost pogotovo.
No rekao bih da Kerum sasvim dobro prosperira, dočim prodavačice u njegovim dućanima rade za čavle i neplaćene prekovremene.

Daj malo smanji doživljaj.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

24 Dec 2011, 16:07

JPK » wrote:
Naš zakon o radu je jedan od uzroka ekonomskih sranja u kojima jesmo.
prije nekih godinu dana u mojoj firmi mijenjali smo softwer za praćenje radnih sati. vrhunski softver nije imao opciju rada poslijepodne, navečer, po noći, vikendom i blagdanima. jer je rađen za pon-pet od 6 do 17 h.
e sad, meni je ovo treća firma da radim i smjenski i vikendom i blagdanima i prekovremeno.
u biti, u krugu ljudi koji znam a koji ne rade za grad/državu, nitko ne odgovara tim parametrima.
ono što bih ja mijenjala, na primjer, jer dodatni posao koji ne možeš imati prijavljeno zbog doprinosa (ispravite me ako griješim), jer bi i drugi pslodavac trebao plaćati zdravstveno, mirovinsko i ostalo sve.
a mnogima bi 4 dodatna sata puno značila, ili barem 4 sata uopće. i podlodavcima i radnicima. ali neee, kod nas ili sve ili ništa
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

24 Dec 2011, 16:33

Lastan » wrote: … reče čovjek koji radi u Švicarskoj. :kava:

Koji radi neplaćene prekovremene, ponekad i po noći, u Švicarskoj.

Da. U segmentu koji onemogućuje mobilnost pogotovo.
No rekao bih da Kerum sasvim dobro prosperira, dočim prodavačice u njegovim dućanima rade za čavle i neplaćene prekovremene.

Daj malo smanji doživljaj.
Kerumov profit je oko 5%, kao i svoj takvoj maloprodaji, ne bih rekao da on ima ikakvog prostora za povećanje plaća, čak i kad bi poludio pa htio ići iznad tržišne cijene rada. To što on osobno ima vilu i jahtu je goli kurac od argumenta, jer mu ukupno privatno bogatstvo na temelju kojeg kažeš da dobro prosperira iznosi vjerojatno manje od jedne mjesečne plaće (radnikove) po radniku (ima 10k radnika).
Rekao bih da u takvim uvjetima može dizati plaće ili plaćati prekovremene ako otpusti dio radnika ne smanjujući volumen posla, ili jednostavno smanji regularne plaće.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

24 Dec 2011, 16:56

JPK » wrote:Koji radi neplaćene prekovremene, ponekad i po noći, u Švicarskoj.
A što švicarski zakoni kažu o tome?
Kerumov profit je oko 5%, kao i svoj takvoj maloprodaji, ne bih rekao da on ima ikakvog prostora za povećanje plaća, čak i kad bi poludio pa htio ići iznad tržišne cijene rada. To što on osobno ima vilu i jahtu je goli kurac od argumenta, jer mu ukupno privatno bogatstvo na temelju kojeg kažeš da dobro prosperira iznosi vjerojatno manje od jedne mjesečne plaće (radnikove) po radniku (ima 10k radnika).
Rekao bih da u takvim uvjetima može dizati plaće ili plaćati prekovremene ako otpusti dio radnika ne smanjujući volumen posla, ili jednostavno smanji regularne plaće.
Ovo posljednje bilo bi posebno zanimljivo. Naime, mnogi već rade za minimalac.

Drugi je problem koliko se kod nas rad oporezuje, po čemu smo u svjetskom vrhu.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

24 Dec 2011, 17:12

Lastan » wrote: A što švicarski zakoni kažu o tome?
To je u znanosti potpuno dozvoljeno, svugdje u svijetu. Dok tehničko osoblje i čistači provlače kartice i moraju prijavljivati svaki prekovremeni.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

24 Dec 2011, 17:57

JPK » wrote: To je u znanosti potpuno dozvoljeno, svugdje u svijetu. Dok tehničko osoblje i čistači provlače kartice i moraju prijavljivati svaki prekovremeni.
I po kojoj logici onda opravdavaš neplaćene prekovremene za npr. Kerumove prodavačice?
To je znanstveni rad pa je OK?
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

24 Dec 2011, 19:02

Lastan » wrote: I po kojoj logici onda opravdavaš neplaćene prekovremene za npr. Kerumove prodavačice?
To je znanstveni rad pa je OK?
Pa nije baš da opravdavam prekovremeni rad, nego mislim da je tržište rada previše regulirano, a prekovremeni rad i minimalna plaća su regule.
Nego, nisi li ti govorio da je radnik koji ne dobiva plaću, a ipak dolazi na posao, idiot?
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

24 Dec 2011, 21:30

JPK » wrote: Pa nije baš da opravdavam prekovremeni rad, nego mislim da je tržište rada previše regulirano, a prekovremeni rad i minimalna plaća su regule.
Jesu li te regule zato loše?
Mislim, tvoja mi linija zaključivanja zvuči kao “nešto moramo učiniti; ovo je nešto; dakle, moramo to učiniti”.

A govoriti da su konkretno te regule one koje su štetne prilično je bedasto kad su pravila o prekovremenom radu ona koja se najmanje poštuju.
Nego, nisi li ti govorio da je radnik koji ne dobiva plaću, a ipak dolazi na posao, idiot?
Jesam.

Ali to ne znači da ne smije postojati sustav pravila koji ljude štiti od eksploatacije.

Država postoji kao entitet koji donosi i provodi zakone. Kao mehanizam putem kojeg se prava garantiraju i ostvaruju.
To što smatram da je radnik koji radi bez plaće kreten ne znači da zagovaram posve divlji laissez-faire sustav u kojemu jači kvači i gotovo.
User avatar
Silajn
Posts: 1518
Joined: 19 Sep 2011, 10:25

24 Dec 2011, 21:42

JPK » wrote: Koji radi neplaćene prekovremene, ponekad i po noći, u Švicarskoj.


Kerumov profit je oko 5%, kao i svoj takvoj maloprodaji, ne bih rekao da on ima ikakvog prostora za povećanje plaća, čak i kad bi poludio pa htio ići iznad tržišne cijene rada. To što on osobno ima vilu i jahtu je goli kurac od argumenta, jer mu ukupno privatno bogatstvo na temelju kojeg kažeš da dobro prosperira iznosi vjerojatno manje od jedne mjesečne plaće (radnikove) po radniku (ima 10k radnika).
Rekao bih da u takvim uvjetima može dizati plaće ili plaćati prekovremene ako otpusti dio radnika ne smanjujući volumen posla, ili jednostavno smanji regularne plaće.
Point je, ukratko, da je Kerum jebena sirotinja u kreditima. Točka. To što se predstavlja kao hranitelj je supercinizam. Njemu je politika jedini način da se izvuče, bar za neko vrijeme, od kaznenog progona. ali čak ni tako neće se učiniti boljim poduzetnikom. On je najobičniji luzer koji je sitnim kriminalom stekao nekakav sitan profit, ali za ozbiljan posao on nema ni znanja ni mogućnosti.
To je naš saborski zastupnik :headbang:
User avatar
Silajn
Posts: 1518
Joined: 19 Sep 2011, 10:25

24 Dec 2011, 21:57

JPK » wrote: Pa nije baš da opravdavam prekovremeni rad, nego mislim da je tržište rada previše regulirano, a prekovremeni rad i minimalna plaća su regule.
Nego, nisi li ti govorio da je radnik koji ne dobiva plaću, a ipak dolazi na posao, idiot?
Pajz, "nije baš da opravdavam" :zubo: Nabijem. Ako ugovaramo, ako prodajemo svoj rad, svoje vrijeme, za izvjesnu količinu novaca, neplaćeni prekovremeni rad nije ništa doli - krađa.
A što se tiče onih neplaćenih koji rade...nemam pojma u kojim ste se poslovnim odnosima vi nalazili i što ste mogli uvjetovati, ali i vrlo obrazovana osoba se u Hrvatskoj vrlo lako može naći u situaciji da čeka plaću. I sad, uzmimo da je čeka tri mjeseca. Pristojnu plaću. Koju i dobije, nakon tri mjeseca. Za to vrijeme, financiraju ga roditelji, supružnik, frendovi, Oportunitetni trošak, anyone?
Nemojmo pričat o prodavačicama u Konzumu, među nama nema takvih, vjerojatno, Ali ima masu onih koji su odradili nešto na povjerenje, nešto što su bili svjesni da će bit plaćeno za par mjeseci i slično. Ja sam svojedobno računala koliko mog rada po glupoj satnici, bez obzira na cijenu posla, nije plaćeno, skoro sam povratila. A ja spadam među sretnije. Možemo tu prigodno glumatat uspješnost i ine pičke materine, ali samo oni među nama koji imaju svoje firme su dobili ono što su odradili.
Ja sam svoje odradila kao honorarac i zaposlenik, plaćena sam bolje kao honorarac. Bar znam na čemu sam. Kao zaposlenik, ako ne razmišljam jako pozitivno i ne racinaliziram do boli, nisam plaćena ni za 10% odrađenog. Stoga, nastojim ne bit zaposlenik. I ne, nemojte me jebat s tržištem rada i s tržištem ičega, to su dogovorne kategorije, ne konstante.
A ti, nadmeni mladiću koji odrađuješ prekovremene u Švicarskoj: hate to say it, ali najest ćeš se još govana u životu samo tako. To što ti sad misliš da je ulaganje je samo pristajanje na malo. Pa još manje, pa još manje. Svojedobno sam radila neki lejm posao u internacionalnoj korporaciji; činilo mi se da sam loše plaćena (tad je to bio dupli hrvatski prosjek) u odnosu na menadžere. Ali ne. Kad sam izraćinala njihovu satnicu, ja sam bila najplaćeniji zaposlenik. Fuj. Ljudi koji su tamo radili (svi osim mene) su dušu ostavili u firmi. Džabe.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

24 Dec 2011, 22:25

Silajn » wrote:
Pajz, "nije baš da opravdavam" :zubo: Nabijem. Ako ugovaramo, ako prodajemo svoj rad, svoje vrijeme, za izvjesnu količinu novaca, neplaćeni prekovremeni rad nije ništa doli - krađa.
Nije krađa, jednako kao što kršenje copyrighta nije krađa. Ovo je samo kršenje zakona o radu. Koje ne podržavam, ali moja poanta je bila da radnici kod Keruma ne bi bili ništa više plaćeni i da im plaća prekovremene, jer bi uzeo drugdje. To vrijedi za većinu nisko plaćenih radnika, jer u takvim branšama je konkurencija velika (neobrazovanih ima koliko hoćeš) i radi se s niskim profitom.
Zato mi se čini da radnici ne bi profitirali i da to nije stvaran problem.
A ti, nadmeni mladiću koji odrađuješ prekovremene u Švicarskoj: hate to say it, ali najest ćeš se još govana u životu samo tako. To što ti sad misliš da je ulaganje je samo pristajanje na malo. Pa još manje, pa još manje.
Ne radim zbog novca, nego zbog slave.

Ja nadmen? :confused:
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Silajn
Posts: 1518
Joined: 19 Sep 2011, 10:25

24 Dec 2011, 22:40

JPK, uzmimo da se ne zajebavaš :grli: :grli: :grli:
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

24 Dec 2011, 22:44

JPK » wrote:
Ako netko pristaje na takav rad, država se tu ne treba miješati.
pa i nisu to baš poslovi koji se plaćaju po satu, plaćen si za projekt valjda, i ne vjerujem u neku siću

niti živim u iluziji da takvi uglednici nisu lišeni smisla za pohlepu. frendica iz ljubljane zvala je na neki skup britanske znanstvenike. nisu htjeli aviokarte. pet puta su silazili s vlaka u francuskoj i uredno priložili račune za noćenje :lol:
ugledni zapadni svijet još uvijek misli da su svi ovdje zadnje budale
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

25 Dec 2011, 09:18

JPK » wrote: Nemam pojma. Ali uspoređivati dječji rad u Kini s prekovremenima u Hrvatskoj je besmisleno.
Ne. Besmislena je upravo tvoja usporedba.

Jadnica koja za bijedne novce slaže čips na police osam dana u tjednu i trinaest mjeseci u godini, koja ostaje nakon zatvaranja kad god se nekom od šefića digne, a koja ne može sve i svih poslati u kurac i otići jer nema kamo otići (a pred vratima čekaju druge jadnice spremne osam dana u tjednu i trinaest mjeseci u godini slagati čips na police za te iste bijedne novce - definitivno je po svojoj poziciji i istinskoj dobrovoljnosti s kojom je pristala na takav status bliže kineskom djetetu nego tebi.

Mahati svojim prekovremenima (u poslu kojim se baviš i u državi u kojoj se baviš tim poslom - a posebno s novcima u džepu dobivenim za neprekovremeni rad od kojih, usudim se pretpostaviti, možeš ljudski živjeti) kao nekakvim argumentom u korist potrebe gledanja kroz prste i nesilovanja vlasnika ovih jadnica koje slažu čipsove itditditd., je ili jebeni cinizam ili teško podjebavanje.
Post Reply