Hrvatsko blagostanje

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

27 Dec 2011, 19:15

Lastan » wrote: Koliko znam, Svjetska banka, kao i ostatak civiliziranog svijeta, razmatra bruto plaće.
Hrvatska spada u svjetski vrh po opterećenosti rada porezima. “Visok” dohodak ne znači mnogo kada ti država uzima polovicu ili više. I kada tim “visokim” dohotkom ne možeš pratiti ni osnovne životne troškove.r]


Kolika je razlika brutto netto na hrvatskim placama? Ja sam placam 54% poreza.


User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

27 Dec 2011, 19:19

Ode tema u razmatranje (ne)profitabilnosti trgovačkih lanaca, (ne)empatičnosti i tako to :D...

...a bilo bi zgodno stvar vratiti na početak - onda bi se možda vidjelo da se ne radi o tome samozadovoljava li se netko suosjećanjem s blagajnicama, ili normalnim netodama, ili mu to možda uopće ne treba, nego o tome može li se / smije li se privatnicima dopustiti da arbitrarno (ne) primjenjuju zakone zato što su zakoni glupi, loši i zato što će provođenjem zakona možda lupiti glavom o zid.

Moj metlasti stav je vrlo očekivan: društvo u kojem se, uime lakšeg poslovanja (ili uime bilo kogačegagenitiv drugoga) dopusti svakome da (ne) primjenjuje zakone po svom privatnom doživljaju njihove gluposti, društvo u kojem se zahtijevanje zakonitog poslovanja proglašava silovanjem privatnika, neće dobro završiti.
User avatar
N'dugu
Posts: 83
Joined: 20 Nov 2011, 15:01
Location: ΔxΔp ≥ h

27 Dec 2011, 21:45

Lord Byron » wrote:Ode tema u razmatranje (ne)profitabilnosti trgovačkih lanaca, (ne)empatičnosti i tako to :D...

...a bilo bi zgodno stvar vratiti na početak - onda bi se možda vidjelo da se ne radi o tome samozadovoljava li se netko suosjećanjem s blagajnicama, ili normalnim netodama, ili mu to možda uopće ne treba, nego o tome može li se / smije li se privatnicima dopustiti da arbitrarno (ne) primjenjuju zakone zato što su zakoni glupi, loši i zato što će provođenjem zakona možda lupiti glavom o zid.

Moj metlasti stav je vrlo očekivan: društvo u kojem se, uime lakšeg poslovanja (ili uime bilo kogačegagenitiv drugoga) dopusti svakome da (ne) primjenjuje zakone po svom privatnom doživljaju njihove gluposti, društvo u kojem se zahtijevanje zakonitog poslovanja proglašava silovanjem privatnika, neće dobro završiti.
Krivo postavljaš stvari. Regulacija služi tome da privatnicima olakša poslovanje i poveća društveno blagostanje. Ako čini suprotno tome, onda je loša i sama je sebe diskvalificirala. Ti možeš nekome propisati da plaća i 300% poreza, jer bi htio zaposliti još 300000 više državnih službenika ali što ako novaca nema? Onda ćeš ih sve otjerati u "sivu zonu" i ostati kratkih rukava. To se, recimo, dogodilo kad se propisalo plaćanje doprinosa na honorare, bez obzira na to što osoba plaća već jedne doprinose na stalno radno mjesto, pa sada skoro svi honorarče na crno. Još je Marijan Hanžeković napisao prije 20 i više godina rad o oporezivanju kojim je pokazao da povećavanje poreza ne znači ujedno i povećavanje prihoda. S većim poreznim opterećenjem možeš na kraju imati manje nego s manjim opterećenjem koje se bolje naplaćuje, jer ljudi smatraju da im se isplati platiti i biti "čist" umjesto da ne plaćaju i čekaju da ih kazne (jer im se bolje tako isplati). Tako su još u Jugoslaviji ubirali puno bolje porez nego danas u RH i punili državni proračun. Dakle, prije nego što se uvede neka javna politika, donese neki propis ili zakon, ozbiljna državna uprava morala bi provesti RIA - Regulatory Impact Assessment ili procjenu utjecaja propisa kako bi vidjela da li propis postiže ono što bi trebao, ili ne ili nešto sasvim drugo ili suprotno od željenoga.

Slično se radi i na ovakvim forumima. Na primjer, želimo "više reda" i procjenimo otprilike da će postavljanje bahatog i polupismenog administratora koji će moći upadati na razne podforume nižerangiranih moderatora postići taj cilj, jer će on "sterati" ove neke koji puno laprdaju i rade "nered". A zapravo postignemo da više nitko ništa ne piše i da se svi na kraju pobune na taj teror, dakle na kraju imamo više nereda. Ispravna politika bi možda bila postavljanje tolerantnog adminstratora koji bi se rukovodio načelom supsidijarnosti, odnosno da upada samo tada kada razumije o čemu se radi i kada niža instanca nikako ne može riješiti problem na svojoj razini. :D
Omega
Posts: 84
Joined: 27 Dec 2011, 19:58

27 Dec 2011, 21:58

Glede razlika između Keruma, Konzuma, DM-a i ostalih.
S obzirom da sam, jelte, blagajnica zaposlena u nehrvatskoj tvrtki i okružena žemskama koje su cili radni staž provele u prodaji, s velikom sigurnošću mogu reći da je osnovna i jedina razlika između gore navedenih u činjenici da su Kerum i Konzum hrvatske tvrtke i da im uprava, gle čuda, drži da su hrvatski zakoni mrtvo slovo na papiru koji se na njih ne odnose. Pa se zato lipo vode onom poznatom "ja san te rodija/zaposlija, ja te mogu i otrat i ostalo".
U mojoj nehrvatskoj tvrtki radin i prekovremene i nedilje i praznike i sve mi je uredno plaćeno. Koliko mi je poznato, uprava poštuje sve hrvatske zakone o radu. Isto vridi i za ostale nehrvatske tvrtke u kojima su moje sadašnje koleginc´e radile.
Toliko. Sad možete nastavit :D
Blagajnica želi ući u more
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

27 Dec 2011, 23:12

off:

Omega, dobrodošla na Trkeljanje :D
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
robot jura
Posts: 178
Joined: 10 Nov 2011, 17:28

28 Dec 2011, 08:40

JPK » wrote:Drugi lanci imaju slično male profite.
Što ne znači da se novac prije oporezivanja i izračuna dobiti negdje ne izvlači. I to legalno. Imaš licence, povezana društva s internim kreditima, vanjska zaduženja...
Svašta se u bilancama može "sakriti".
JPK » wrote: Imaju male marže i malu dobit u odnosu na dm.
Što se marži tiče, to ne možemo znati, nitko ne objavljuje svoje marže. Ali recimo da i je tako, što bi to značilo - da dm ima bolje uvjete kod dobavljača? S obzirom da su im cijene iste, ako ne i niže, nego u drugim trgovačkim lancima (već smo utvrdili da prodaju istu robu kao i drugi, a svoje robne marke imaju svi).
Nekako ne vjerujem da imaju bolje uvjete kod dobavljača, puno su manji u odnosu na jedan Konzum na primjer. A znam od ljudi koji su radili u toj branši, kako se dobavljači ucjenjuju...

Što se našeg blagostanja tiče, moram samo primijetiti da mi je dosta kuknjave od strane ljudi koji i dalje imaju dva, tri auta u obitelji (jesu na kredit, ali tko ih je tjerao da ga uzmu), imaju stambene kredite u švicarcima (tada je bila lijepa prilika, ali ne može mi nitko tvrditi da nisu znali koliko je to sve rizično), i dalje sumanuto obilaze shopping centre. Jučer uđem u Arenu, mislivši kako neće biti nikog nakon božićnih kupovina - kad ono: jok. Jedva sam našla parkirno mjesto.
"Suzama sam ljepio tapete" nije destilat ljudske gluposti. Ako je iskren, onda je sasvim legitiman poetski izričaj. Osim što je kul.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

28 Dec 2011, 11:25

Jest, robotice, nekako smo "svi" zaključili da IMAMO PRAVO na stan, dva auta, ljetovanje, zimovanje i bar jedan mobitel po članu obitelji, brzi flat internet, uggsice, timbrlendice, kablovsku s ejčbiou-om i slično.
E pa nemamo.
Zapravo, puno nas sve te stvari ima, a uopće nemamo realnih mogućnosti to platiti iz svojih prihoda. Pa smo sad ljuti na cijeli svijet, lopovsku državu, zle poslodavce itede itede.

Uopće ne osporavam da doista imamo lopovsku državu, da je svijet u kurcu i da su neki poslodavci zli, da se razumemo, ali za trošenje onoga što nemamo, ipak sami snosimo odgovornost.
Valjalo bi i tome pogledati u oči.
Nek(v)arljiva.
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

28 Dec 2011, 11:34

kukuriku » wrote:Jest, robotice, nekako smo "svi" zaključili da IMAMO PRAVO na stan, dva auta, ljetovanje, zimovanje i bar jedan mobitel po članu obitelji, brzi flat internet, uggsice, timbrlendice, kablovsku s ejčbiou-om i slično.
E pa nemamo.
Zapravo, puno nas sve te stvari ima, a uopće nemamo realnih mogućnosti to platiti iz svojih prihoda. Pa smo sad ljuti na cijeli svijet, lopovsku državu, zle poslodavce itede itede.

Uopće ne osporavam da doista imamo lopovsku državu, da je svijet u kurcu i da su neki poslodavci zli, da se razumemo, ali za trošenje onoga što nemamo, ipak sami snosimo odgovornost.
Valjalo bi i tome pogledati u oči.
Istina je, evo, ja sam zadnju drogu uzeo na dug.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
robot jura
Posts: 178
Joined: 10 Nov 2011, 17:28

28 Dec 2011, 11:39

vrrrlet » wrote:Istina je, evo, ja sam zadnju drogu uzeo na dug.
Javi kad ti počnu prijetit. Kukuriku i ja ćemo to sredit. Ona će bit good cop, a ja bad (robot) cop. :zubo:
"Suzama sam ljepio tapete" nije destilat ljudske gluposti. Ako je iskren, onda je sasvim legitiman poetski izričaj. Osim što je kul.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

28 Dec 2011, 11:46

robot jura » wrote: Javi kad ti počnu prijetit. Kukuriku i ja ćemo to sredit. Ona će bit good cop, a ja bad (robot) cop. :zubo:
ne mere. ja ću bit puno uvjerljivija ko bed kap.
ti si sva tako, mila i draga. kogaš ti uvjerit da si bed, kamon.
Nek(v)arljiva.
User avatar
robot jura
Posts: 178
Joined: 10 Nov 2011, 17:28

28 Dec 2011, 11:50

kukuriku » wrote:ne mere. ja ću bit puno uvjerljivija ko bed kap.
ti si sva tako, mila i draga. kogaš ti uvjerit da si bed, kamon.
Pa moram negdje vježbat! :mama:
"Suzama sam ljepio tapete" nije destilat ljudske gluposti. Ako je iskren, onda je sasvim legitiman poetski izričaj. Osim što je kul.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

28 Dec 2011, 13:07

robot jura » wrote: Javi kad ti počnu prijetit. Kukuriku i ja ćemo to sredit. Ona će bit good cop, a ja bad (robot) cop. :zubo:
Ako će jedna bit C-cup, a druga D-cup, iz ovih stopa krećem s odašiljanjem prijetnji. :zubo:
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

28 Dec 2011, 13:13

kukuriku » wrote:Jest, robotice, nekako smo "svi" zaključili da IMAMO PRAVO na stan, dva auta, ljetovanje, zimovanje i bar jedan mobitel po članu obitelji, brzi flat internet, uggsice, timbrlendice, kablovsku s ejčbiou-om i slično.
E pa nemamo.
Zapravo, puno nas sve te stvari ima, a uopće nemamo realnih mogućnosti to platiti iz svojih prihoda. Pa smo sad ljuti na cijeli svijet, lopovsku državu, zle poslodavce itede itede.

Uopće ne osporavam da doista imamo lopovsku državu, da je svijet u kurcu i da su neki poslodavci zli, da se razumemo, ali za trošenje onoga što nemamo, ipak sami snosimo odgovornost.
Valjalo bi i tome pogledati u oči.
I puno ljudi vani sa prosjecnim placama vecinu toga gore nema (ni auto ni stan na kredit, a zimovanje isto ne i ne potpisanu robu) i ne misli da im je drzava kriva za to.

Nego da se vratim na onu izjavu da su hrvatske place najoporezovanije ever, pitam koja je razlika brutto netto u postocima?
User avatar
robot jura
Posts: 178
Joined: 10 Nov 2011, 17:28

28 Dec 2011, 13:37

Lord Byron » wrote:Ako će jedna bit C-cup, a druga D-cup, iz ovih stopa krećem s odašiljanjem prijetnji. :zubo:
Ne znam postoji li metalni wonderbra, samo za tebe... :p
ombia » wrote:Nego da se vratim na onu izjavu da su hrvatske place najoporezovanije ever, pitam koja je razlika brutto netto u postocima?
Ovisi o raznim faktorima, upravo mi objasnila kolegica iz računovodstva:

Prvo se od bruttoplaće oduzme 20% za mirovinsko. Time dobivaš osnovicu 1.
Od toga se oduzme neoporezivi dio plaće = 1.800 kn + iznos koji ovisi o tome koliko zavisnih članova obitelji imaš (npr. djeca, nezaposlen supružnik), da li imaš kakvu invalidnost itd.
Kad to oduzmeš imaš osnovicu 2.
Od te osnovice se na 3.600 kn plaća 12%, na slijedećih 7.200 kn plaćaš 25%, a na sve iznad toga plaćaš 40%.

I u konačnici na zbroj plaćenih poreza plaćaš i lokalni prirez. Ja na primjer ne plaćam prirez, nemam zavisnih članova obitelji, ali imam pristojnu plaću pa mi ode 42%.

evo zgodnog kalkulatora na kojem se vidi i ukupan trošak za poslodavca: http://www.rrif.hr/wct_index.php?run=kalk13&wct=230
Last edited by robot jura on 28 Dec 2011, 13:43, edited 1 time in total.
"Suzama sam ljepio tapete" nije destilat ljudske gluposti. Ako je iskren, onda je sasvim legitiman poetski izričaj. Osim što je kul.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

28 Dec 2011, 13:37

Mislim da sam već negdje napisala - nije meni problem što mi država od plaće uzme pola i onda od ostalog još plaćam i PDV. Mene jako, jako, jako smeta što dobivam za taj plaćeni porez: najčešće dodatne takse za bilo koji komad papira koji mi treba ili participaciju ili bezobraznost, lijenost i nezainteresiranost ili jezivo loše zakone koje je nemoguće provesti ili provođenje pravi sve budalama i kriminalcima.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

28 Dec 2011, 14:12

robot jura » wrote: Ne znam postoji li metalni wonderbra, samo za tebe... :p

Ovisi o raznim faktorima, upravo mi objasnila kolegica iz računovodstva:

Prvo se od bruttoplaće oduzme 20% za mirovinsko. Time dobivaš osnovicu 1.
Od toga se oduzme neoporezivi dio plaće = 1.800 kn + iznos koji ovisi o tome koliko zavisnih članova obitelji imaš (npr. djeca, nezaposlen supružnik), da li imaš kakvu invalidnost itd.
Kad to oduzmeš imaš osnovicu 2.
Od te osnovice se na 3.600 kn plaća 12%, na slijedećih 7.200 kn plaćaš 25%, a na sve iznad toga plaćaš 40%.

I u konačnici na zbroj plaćenih poreza plaćaš i lokalni prirez. Ja na primjer ne plaćam prirez, nemam zavisnih članova obitelji, ali imam pristojnu plaću pa mi ode 42%.

evo zgodnog kalkulatora na kojem se vidi i ukupan trošak za poslodavca: http://www.rrif.hr/wct_index.php?run=kalk13&wct=230
Pa dobro onda Hrvatska nije drzava s najvisom poreznom stopom na place. ;)
A ni jedina koja naplacuje participaciju. Problem je lopovluk, da.
User avatar
robot jura
Posts: 178
Joined: 10 Nov 2011, 17:28

28 Dec 2011, 14:19

ombia » wrote:Pa dobro onda Hrvatska nije drzava s najvisom poreznom stopom na place. ;)
A ni jedina koja naplacuje participaciju. Problem je lopovluk, da.
Slažem se. Po meni je ok što se veće plaće više oporezuju.
To što država porez troši na bedastoće koje ne služe dobrobiti društva u cjelini (nije sve lopovluk) je osnovni problem.

E sad, ne bih znala reći ništa o odnosu neoporezivog dijela za djecu - imam osjećaj da je "trošak" djece veći od apsolutnog iznosa porezne olakšice za njih.
"Suzama sam ljepio tapete" nije destilat ljudske gluposti. Ako je iskren, onda je sasvim legitiman poetski izričaj. Osim što je kul.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

28 Dec 2011, 14:40

Lord Byron » wrote:Ode tema u razmatranje (ne)profitabilnosti trgovačkih lanaca, (ne)empatičnosti i tako to :D...

...a bilo bi zgodno stvar vratiti na početak - onda bi se možda vidjelo da se ne radi o tome samozadovoljava li se netko suosjećanjem s blagajnicama, ili normalnim netodama, ili mu to možda uopće ne treba, nego o tome može li se / smije li se privatnicima dopustiti da arbitrarno (ne) primjenjuju zakone zato što su zakoni glupi, loši i zato što će provođenjem zakona možda lupiti glavom o zid.

Moj metlasti stav je vrlo očekivan: društvo u kojem se, uime lakšeg poslovanja (ili uime bilo kogačegagenitiv drugoga) dopusti svakome da (ne) primjenjuje zakone po svom privatnom doživljaju njihove gluposti, društvo u kojem se zahtijevanje zakonitog poslovanja proglašava silovanjem privatnika, neće dobro završiti.
Neprimjenjivanje zakona nisam zagovarao. Tvoj metlasti stav se ovdje ne očituje u tome što očekuješ primjenu zakona, to svi očekujemo jer je osnova funkcionirajuće ekonomije, nego što ignoriraš da problem ne leži u nepoštovanju ovog konkretnog zakona.
Biti i mniti svemiropolisno
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

28 Dec 2011, 14:51

robot jura » wrote: Što ne znači da se novac prije oporezivanja i izračuna dobiti negdje ne izvlači. I to legalno. Imaš licence, povezana društva s internim kreditima, vanjska zaduženja...
Svašta se u bilancama može "sakriti".
Zašto onda uopće bilo tko plaća porez na dobit, objavljuje izvještaje za burzu i slično, ako te brojke ništa ne znače i moguće je legalno izvući novac po želji?
Što se marži tiče, to ne možemo znati, nitko ne objavljuje svoje marže. Ali recimo da i je tako, što bi to značilo - da dm ima bolje uvjete kod dobavljača? S obzirom da su im cijene iste, ako ne i niže, nego u drugim trgovačkim lancima (već smo utvrdili da prodaju istu robu kao i drugi, a svoje robne marke imaju svi).
Nekako ne vjerujem da imaju bolje uvjete kod dobavljača, puno su manji u odnosu na jedan Konzum na primjer. A znam od ljudi koji su radili u toj branši, kako se dobavljači ucjenjuju...
Poprilično možemo znati, opće je poznato da su marže na hranu u redu veličine desetaka posto, a marže na kozmetiku u stotinama.

Osim toga, dm nije manji nego valjda 4-5 puta veći od Konzuma, a proizvodi su mu isti u cijeloj srednjoj Europi gdje postoji.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
robot jura
Posts: 178
Joined: 10 Nov 2011, 17:28

28 Dec 2011, 15:24

JPK » wrote:Zašto onda uopće bilo tko plaća porez na dobit, objavljuje izvještaje za burzu i slično, ako te brojke ništa ne znače i moguće je legalno izvući novac po želji?
Svašta se može, ali sve ima i svoje legalne granice.
Tvrtke koje su na burzi obavezno moraju objaviti svoje bilance. I imaju ozbiljne revizije. Može se netko zaletiti i varati jednom, dvaput. I naštetiti si kad se sazna.
Velikim lokalnim koncernima se neke stvari opraštaju jer je to od "državnog interesa". Agrokor u vlasništvu ima dosta proizvođača hrane, zapošljava veliki broj ljudi, plaća puno poreza i doprinosa (apsolutno gledano)...
JPK » wrote:Poprilično možemo znati, opće je poznato da su marže na hranu u redu veličine desetaka posto, a marže na kozmetiku u stotinama.
Pardon, ta opća poznatost meni na primjer nije poznata. Ja sam čula drukčije priče od ljudi koji rade u branši. Bar za Hrvatsku. Da nisi zamijenio distributere s dobavljačima (proizvođačima)? :D
JPK » wrote:Osim toga, dm nije manji nego valjda 4-5 puta veći od Konzuma, a proizvodi su mu isti u cijeloj srednjoj Europi gdje postoji.
Pa ne uspoređujem cijelu dm grupaciju s Konzumom, nego hrvatsku podružnicu. Hrvatske marže, hrvatske dobiti i tako to.
"Suzama sam ljepio tapete" nije destilat ljudske gluposti. Ako je iskren, onda je sasvim legitiman poetski izričaj. Osim što je kul.
Post Reply