Standard, plaće, klase...

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
Aurora
Posts: 342
Joined: 12 Nov 2011, 19:35

30 Jan 2012, 18:57

http://danas.net.hr/hrvatska/page/2012/ ... tml?pos=n0

Zašto se ta arogantna profesorica žali?


OK, diplomirali su, imaju hrpe diplome... Sami su odabrali.

I sada se žali što joj je plača niska? :confused:


Ovom usranom konzumerističkom društvu fali ljubav, čast, srčanost, suosjećajnost i poštenje, a ne nikakav patriotizam, bogobojaznost, marljivost, spremnost na odricanje i prihvaćanje besmislenih kazni...
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

30 Jan 2012, 19:02

Aurora » wrote:http://danas.net.hr/hrvatska/page/2012/ ... tml?pos=n0

Zašto se ta arogantna profesorica žali?

I sada se žali što joj je plača niska? :confused:
da, slažem se.
isto tako, nitko nije rekao da je niža klasa skupina lošijih ljudi.

nju smeta jer malo zarađuje.
a ne smeta ju što npr. živi u mirkogarsonijeri. to nije financijski pokazatelj.

super mi je kako je uvijek netko kriv
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
rh4ps0dy
Posts: 725
Joined: 17 Sep 2011, 23:11
Location: Podravina

30 Jan 2012, 19:34

Otkud joj podatak da srednjoškolski profesor s 10 godina staža i položenim stručnim ima 5,2k kn plaće? Pa toliko imam ja s dvije godine staža.

Da se razumijem, apsolutno sam protiv povlačenja profesora i učitelja po medijima i neprekidnog pljuvanja, ali dok se još povrh toga nađu ovakvi koji nas ostale koji pošteno obavljamo svoj posao povlače još dublje, e onda mi je pun kufer.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

30 Jan 2012, 20:41

Katastrofa. :facepalm:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

31 Jan 2012, 08:04

Aurora » wrote:http://danas.net.hr/hrvatska/page/2012/ ... tml?pos=n0

I sada se žali što joj je plača niska? :confused:
Ne žali se ona što joj je plaća niska nego što je netko javno izjavio da je 5.000 kuna manje od 10.000 kuna.

Tu se ona, koja naše društvo strogo dijeli na klase svrstavajući se pri tom među ugledne i poštovane članove društva (moralne autoritete!) a “nikako pripadnike niže klase”, sva uzjebala oko činjenice da negdje postoji nekakva poveznica između nje i “nižih slojeva” ne uspjevajući nas kroz cijeli napisani tekst uvjeriti (koliko god se trudila) da nije ona ta koja dijeli ljude.
Jer to vrišti iz svake njene rečenice. Ja!? U nižoj klasi!?
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

31 Jan 2012, 08:14

Ja bih toj kreaturi instant dala otkaz.
Takva nam djecu uči nečemu. Pljuc. :flop:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

31 Jan 2012, 13:28

Da, loše ga je oprala, ali s druge strane, i ja bih Linića zašamarala zbog definicije srednjeg sloja... doduše, mislim isključivo na ekonomsku, ne i na statusnu podjelu. Drugim riječima, ministar financija koji ima obraza izjaviti da je srednji sloj ona skupina građana koja zarađuje više od 10000 kuna pokazuje da nema pojma gdje živi.
gonj špadi
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

31 Jan 2012, 13:35

Zašto?
To što kod nas praktički nema srednjeg sloja nego postoje bogati i sirotinja je drugi par rukava.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

31 Jan 2012, 13:50

Ne bih rekla da smo već u toj fazi da se dijelomo isključivo na bogate i sirotinju. Naravno da netko s 10000 kuna nije Todorić i ne spada u viši sloj, ali ni onaj od pet još nije primoran da kopa po kanti. Mislim da prilikom određivanja klasnih razreda treba uzeti u obzir više faktora, među ostalim i distribuciju plaća/mirovina te nekakve životne troškove kako bi se odredio standard. Sve iznad prosječne plaće itekako treba nazivati srednjim slojem. Nižim srednjim, ali srednjim.
gonj špadi
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

31 Jan 2012, 13:53

Ali trebalo bi uzeti i omjer cijena u odnosu na prosjećnu plaću.
Činjenica je da je netko sa prosječnom plaćom u našoj državi- sirotinja.
Viši sloj sirotinje, al' sirotinja.

Jbga, nikome to nije ugodno čuti o sebi, al' to je činjenično stanje.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

31 Jan 2012, 14:04

To je istina ako uzmeš nekekav zamišljeni standard života nižeg, srednjeg i višeg sloja pa se uspoređuješ s njim, ali treba se staviti u današnju situaciju pa se uspoređivati s realnim standardnom života tih klasa. Prosječna plaća nije medijan, umjetno je nategnuta prema gore upravo zbog ovih s basnoslovno visokim primanjima. Ne kažem da je ovima s prosječnom plaćom dobro, ni u ludilu, ali dok god netko spaja kraj s krajem na minimalcu ili kršu od mirovine, bezobrazno je govoriti o tome da je netko s prosječnom plaćom sirotinja (pod uvjetom da mu više od polovice prihoda ne odlazi na stambeno pitanje, bilo podstanarstvo ili kredite). Već sam pisala o tome. Ako imaš toliko da povremeno odeš u kino, na predstavu, u restoran, na par izleta, ljetovanje i slično, možda živiš i iznad svojih mogućnosti, ali ne možeš se ni u ludilu uspoređivati s nekim tko kopa po kantama i skuplja boce. Daleko od toga da je dobro, ali isto se treba smjestiti u kontekst. Sirotinje sam se nagledala u zadnjih par mjeseci, ljudi s penzijama od 5 kuna, onih koji nemaju osnovnu infrastrukturu, koji žive u jednoj sobi i griju se na ljubav i koji ne mogu pozvati doktora jer nemaju (za) telefon. Ovi s 5000 kuna to nisu. To je isto činjenično stanje.
gonj špadi
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

31 Jan 2012, 14:10

Ne znam, gledajući oko sebe vidim sve više sirotinje, stvarno.
I sve manje ljudi idu u kino, na izlete, igdje.

Evo, pokuašavm zamisliti kako osoba sa 5000 kuna živi.
Kažeš, ako dio primanja ne odlazi na stambeno pitanje.
Kako ne bi odlazilo?
Jedino ako živiš u zajednici ili naslijeđenom stanju. Što je ok.
Ali recimo ako nisi te sreće- 5000 kuna je kurac od ovce, s onim što ti ostane (jednom kad si platiš stan i režije, čak i pod uvjetom da imaš cimere ) stvarno možeš obrisati guzicu.
A uopće neću uvoditi eventualnu djecu u računicu.
Ok, možda nećeš morat kopat po bajama, al' brate- sirotinja si.

Ponavljam, jasno mi je da ljudima to možda ponižavajuće i teško, ali osim ako nisu zgubidani ne bi im trebalo biti.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

31 Jan 2012, 14:13

5000 je ništa, nula, kad platiš režije i stambeni kredit ili podstanarstvo te hranu ne ostaje ti ni za komad odjeće jedva, a o nekakvim izletima, predstavama i restoranima moš samo sanjat.
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

31 Jan 2012, 14:18

Vidim i ja sve više ljudi koji žive sve jadnije, ali računaj na to da je hrpa ljudi ostala bez posla, a oni koji nisu, primorani su uzdržavati one koji jesu. Što se stambenog pitanja tiče, namjerno sam ga izbacila iz računice radi toga što je zaista teško sad u cijelu priču uključiti eventualne kredite ili stanarinu (s tim da i ljudima na minimalcu isto dio para odlazi na rješavanje stambenog pitanja, a rade ko konji i sretni su da još uvijek primaju plaću u ovakvoj gospodarskoj situaciji). Prosjek nije i ne može biti niži sloj, već samim time što je prosjek, školski, po definiciji.

Meni nije jasno da je nekome teško pada na ego to što ih neki tamo političar trpa u sloj kojem oni po stupnju obrazovanja ne pripadaju umjesto da im ponižavajuće bude to što se kriza lomi preko leđa sirotinje. Buhu, mi nismo smrdljivi proletarijat, mi smo srednji sloj i mirišimo na ljubičice. Glupača.


Ljudi, opet ću, otiđite na periferije svojih gradova ili 20 kilometara dalje u bilo kojem pravcu, pogledajte kako ljudi žive i onda plačite da ste sirotinja. Imaš za internet i za salamu u sendviču? E, onda nisi sirotinja ma koliko ti teško bilo živjeti u odnosu na ono što si imao prije i što misliš da zaslužuješ.

Ex anais, to o čemu ti govoriš je realnost nižeg srednjeg sloja danas.
gonj špadi
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

31 Jan 2012, 14:31

klonka » wrote:Meni nije jasno da je nekome teško pada na ego to što ih neki tamo političar trpa u sloj kojem oni po stupnju obrazovanja ne pripadaju umjesto da im ponižavajuće bude to što se kriza lomi preko leđa sirotinje. Buhu, mi nismo smrdljivi proletarijat, mi smo srednji sloj i mirišimo na ljubičice. Glupača.
Da ne ulazim sad dublje u tu priču o tome što tko misli da zaslužuje jer ja uopće nisam o tome govorila nego o realitetu koji gledam oko sebe, a to je da to što netko živi u kaljuži ne znači da onaj tko zarađuje 5k kuna nije sirotinja.
No, nebitno, ono što je meni u ovoj konkretnoj priči bitno i s čime se slažem je upravo ovo citirano.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

31 Jan 2012, 14:34

Sirotinja je ona koja nema osnovne uvjete za život; hrana, krov nad glavom, odjeća.

Morticia, mi si možemo tepati u razgovoru da smo sirotinja :zubo: ali ne možemo se proglasiti siromašnima kod službenog određivanja ekonomskih kategorija.
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

31 Jan 2012, 14:38

Nikolajevna » wrote:Sirotinja je ona koja nema osnovne uvjete za život; hrana, krov nad glavom, odjeća.

Morticia, mi si možemo tepati u razgovoru da smo sirotinja :zubo: ali ne možemo se proglasiti siromašnima kod službenog određivanja ekonomskih kategorija.
Moj djed je stanovao pod mostom, obučen u vreću za krumpire. Jeo je okolnu travu. I nije bio sirotinja nego gospodin. :o Njegov most je bio najveći u okolici, kao i kita, uostalom.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

31 Jan 2012, 14:57

vrrrlet » wrote:
Moj djed je stanovao pod mostom, obučen u vreću za krumpire. Jeo je okolnu travu. I nije bio sirotinja nego gospodin. :o Njegov most je bio najveći u okolici, kao i kita, uostalom.
Nije mogao imati najveću kitu jer bi vreća za krumpire bila prekratka. :W
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

31 Jan 2012, 15:06

Nikolajevna » wrote:
Nije mogao imati najveću kitu jer bi vreća za krumpire bila prekratka. :W
Pa omatao ga je oko sebe. A ponekad bi ga i pustio da viri van vreće, kada se htio podičiti, ili kada bi njime tukao neko zločesto dijete. Onoj nedokazivoj Marici je izbio oko njime.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

31 Jan 2012, 16:31

Morticia » wrote:Ali trebalo bi uzeti i omjer cijena u odnosu na prosjećnu plaću.
Činjenica je da je netko sa prosječnom plaćom u našoj državi- sirotinja.
Viši sloj sirotinje, al' sirotinja.

Jbga, nikome to nije ugodno čuti o sebi, al' to je činjenično stanje.
Slazem se. Mislim da srednjeg sloja vec duze nema. Nazalost.
klonka wrote:, bezobrazno je govoriti o tome da je netko s prosječnom plaćom sirotinja (pod uvjetom da mu više od polovice prihoda ne odlazi na stambeno pitanje, bilo podstanarstvo ili kredi
Vecina koje ja znam su upravo u ovoj situaciji. :ne zna: Da cijela jedna placa odlazi za podstanarski kredit, a od druge se zivi. I to ne dobro zivi.
klonka wrote:Prosjek nije i ne može biti niži sloj, već samim time što je prosjek, školski, po definiciji.
Slazem se, prosjek je prosjek.
Ali moze se reci i nazalost mora da je vecina stanovnistva te i te zemlje nizi sloj, ekonomski gledano. Ili nizi srednji sloj. Jebiga mozemo mi reci i da je obitelj sa mjesecnim primanjima od 5000 kuna visi srednji sloj ali kakve to veze ima s realnoscu?

Evo s wikija:
U današnjem svijetu se često pod pojmom srednja klasa podrazumijeva društveni sloj čiji pripadnici sebi i svojim porodicama bez većih problema mogu priuštiti "pristojni" standard vezan uz suvremena dostignuća civilizacije, odnosno sav prihod ne troše isključivo za zadovoljavanje najelementarnijih egzistencijalnih potreba.

Uz pojam srednja klasa se često vezuju političke i kulturne konotacije. U političkom smislu se srednja klasa često smatra najstabilnijim društvenim slojem, koji je najviše zainteresiran za očuvanje status quoa. Uz taj sloj se vrlo često koristi pejorativni termin malograđanština.

Vrlo često se udio srednje klase u stanovništvu smatra indikatorom društvene kohezije, odnosno "uspješnosti" nekog društva ili vlade. Po tom kriteriju, što je udio srednje klase manji, to je veći jaz između bogatih i siromašnih, a samim time i veće siromaštvo, a s njime i politička nestabilnost u nekom društvu. Pridobijanje srednje klase na svoju stranu ili predstavljanje njenih interesa je stoga cilj kojemu teže predizborne kampanje suvremenih političkih stranaka u višestranačkim demokracijama.

Po ekonomskom kriteriju se srednja klasa ponekad zna dijeliti na nižu i višu srednju klasu.
Je, ima ljudi kojima je jos teze i jos manje imaju, ali samo zato jer je tome tako nece ovi sa 5000 kuna postati srednji gradjanski sloj.
Svojevremeno sam za referencu imala sljedecu klasifikaciju (nije se odnosila na Hrvatsku), prevedeno na brzinu:
Visoki sloj - vlasnici velikih kompanija, bogate bankarske obitelji, gl. politicari u drzavi, plemstvo (da u nekim drzavama staro plemstvo ima puno love)
Gornji visi sloj - razni direktori, profesori (znanosti), doktori, suci, odvjetnici
Srednji sloj - VSS, inzinjeri, ucitelji, privatnici, drzavna sluzba
Donji srednji sloj - nizi drzavni sluzbenici, SSS, majstori s obrtima, sekretarice, poljoprivrednici
Gornji nizi sloj :zubo: - usluzni sektor tipa konobari, frizeri itd.
Nizi sloj - nisko i nekvalificirani, seljaci, ribari

U trenutnoj situaciji u Hrvatskoj ovakva klasifikacija nije posve tocna. Jer ima puno ovih i donjeg srednjeg sloja kao i srednjg sloja koji su vrlo siromasni ter zaduzeni, ako uopce imaju posao. Tu se onda gleda dohodak.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

31 Jan 2012, 16:42

ex anais » wrote:5000 je ništa, nula, kad platiš režije i stambeni kredit ili podstanarstvo te hranu ne ostaje ti ni za komad odjeće jedva, a o nekakvim izletima, predstavama i restoranima moš samo sanjat.

moram se jako ne složiti.
ljudi, 5000 kuna nije sirotinja.

to što smo mi navikli imati sliku o sebi kao o nekome tko zaslužuje više, ne znači da je sirotinja svatko.
slažem se s ovim što je klonka napisala. masa ljudi živi iznad svojih mogućnosti jer smatraju da imaju pravo na svašta.
pa žive u minusu da bi imali sve što žele, ili su depresivni i nezadovoljni jer nemaju sve što žele.
ali to nije mjerilo siromaštva.
to što puno Hrvata želi svoj stan, svoj novi namještaj, svoj dragi auto i internet i teretanu i cigarete i frizera, ne znači da to financijski i može ostvariti. ali to nisu osnovne ljudske potrebe.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

31 Jan 2012, 17:08

Ne kažem da je sirotinja. Ali bome nije ni srednji sloj. Niži srednji sloj, ajmo reć.
Ne, nisu osnovne potrebe, ali danas imanje interneta se definitivno ne može nazvati luksuzom. Tek činjenicom da imaš osamdeset kuna za flat rate. Da ne živiš ispod mosta i da imaš što pojesti. Ako je to srednji sloj, ne znam... Kao što rekoh, kad odbiješ režije, najam za stan i hranu, moraš jako dobro razmisliti hoćeš li pogledati predstavu, otići kod frizera ili u restoran. Svo troje ne moš. A frizer i cigarete baš i nisu neki luksuz. Luksuz je u mom poimanju nešto puno više. Slažem da se da nije ni osnovna potreba, to je valjda ionako jasno.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

31 Jan 2012, 17:30

ex anais » wrote:5000 je ništa, nula, kad platiš režije i stambeni kredit ili podstanarstvo te hranu ne ostaje ti ni za komad odjeće jedva, a o nekakvim izletima, predstavama i restoranima moš samo sanjat.
Konjina koja s 5000 kuna diže stambeni kredit nije ni zaslužila bolje od kopanja po kantama u potrazi za ručkom.
Biti i mniti svemiropolisno
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

31 Jan 2012, 17:32

JPK » wrote: Konjina koja s 5000 kuna diže stambeni kredit nije ni zaslužila bolje od kopanja po kantama u potrazi za ručkom.
I koja troši više od role wc papira mjesečno? :rofl:
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

31 Jan 2012, 19:28

Meni je misterij kako ljudi mogu živjeti s manje od 10 000 kuna mjesečno po članu kućanstva. :ne zna:
Post Reply