Standard, plaće, klase...

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

09 Feb 2012, 10:29

Glo » wrote:

pješčana, ti nađi dodatni posao, možda renoviranje starih knjiga, odjeće, najmeštaja... :zubo:
imaš kakvu staru knjigu, odjeću, namještaj..za renoviranje? :D


Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

09 Feb 2012, 10:32

baja » wrote:moram reagirati na ovo: da, dobila sam posao ali moj slučaj je iznimka - poslodavac je stranac u poslu koji spletom sretnih okolnosti još ima love - i nikako ne može biti uzet u obzir za hrvatske okvire
pa dok sam njuškala prilike za drugi posao bila sam preneražena vidjeti da od nekdašnjih 5-10 stranica na mojposao.net sad se oglašava na stranicu i po

Ovo je točno.
Radim HR za svoj odjel u firmi. Veliki smo, samo moj odjel ima oko 150 zaposlenih, stranci su vlasnici i dobro stojimo.
Prije bi nam se na npr. natječaj za vozače javilo stotinjak kandidata, mahom SSS. Danas se na isti takav natječaj javi i po 300-400 kandidata. Dobar broj ih je VSS, zaluta i pokoji magistar.
Plaća koju za to radno mjesto nudimo je 2500-3000 kuna. Radno vrijeme ubitačno. Uvjeti zgodno izgledaju na papiru, no ne poštujemo ih i iskorištavamo situaciju na tržištu rada.

To je bilo prije godinu i pol, kad sam otišla na porodiljni.
Kakva je situacija danas, bojim se i pomisliti.
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

09 Feb 2012, 10:42

Tupelo » wrote:
Prije bi nam se na npr. natječaj za vozače javilo stotinjak kandidata, mahom SSS. Danas se na isti takav natječaj javi i po 300-400 kandidata. Dobar broj ih je VSS, zaluta i pokoji magistar.
Plaća koju za to radno mjesto nudimo je 2500-3000 kuna. Radno vrijeme ubitačno. Uvjeti zgodno izgledaju na papiru, no ne poštujemo ih i iskorištavamo situaciju na tržištu rada.
ovo je hrvatska stvarnost
i što se najčešće dogodi ovima s VSS jest da budu odbijeni jer su prekvalificirani
a posla u struci, naravno, nema
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

09 Feb 2012, 10:43

baja » wrote: ovo je hrvatska stvarnost
i što se najčešće dogodi ovima s VSS jest da budu odbijeni jer su prekvalificirani
a posla u struci, naravno, nema
A što da radim s njima, nego da ih odbijam.
Činjenica je da će, kad ih zaposliš, nastaviti tražiti posao u struci i otići čim ga nađu.
Po toj logici bismo stalno popunjavali ista radna mjesta. Ne isplati se to. :ne zna:
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

09 Feb 2012, 10:49

Tupelo » wrote:
A što da radim s njima, nego da ih odbijam.
Činjenica je da će, kad ih zaposliš, nastaviti tražiti posao u struci i otići čim ga nađu.
Po toj logici bismo stalno popunjavali ista radna mjesta. Ne isplati se to. :ne zna:
jašta. to je tak.
mi smo znali odbit bolje kandidate, u korist "lošijih", ajmo reći, jer na tim nekim izvrsnima odma vidiš da će za max 1 godinu postat nesretni jer su nabrijani, ambiciozni i očekivat će svašta nešto što im nemoš dat. pa će ili otić ili stvarat zlu krv ili prvo drugo, a naposlijetku i prvo. jebeš ga, ne isplati se.
Nek(v)arljiva.
User avatar
Serenità
Posts: 1001
Joined: 18 Sep 2011, 19:33

09 Feb 2012, 10:50

Glupo je što ovako ulijećem, ali nisam imala vremena kad ste o tome pričali.
Ne znam čemu iščuđavanje šta ljudi ne žele biti etiketirani kao sirotinja.
Kod mene je konkretno slučaj da stvarno imamo mizerne prihode (mama trgovac, tata portir, makar je po struci geotehničar), ali dobro živimo, barem po mojim standardima.
Sigurno ne bih htjela da me ljudi promatraju kao socijalni slučaj. :ne zna:
Y es que yo no quiero pasar por tu vida como las modas No se asuste señorita, nadie le ha hablado de boda...
Quiero ser tu medicina, tus silencios y tus gritos...
Tu astronauta, el primer hombre que pise tu luna Clavando una bandera de locura...
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

09 Feb 2012, 10:51

Tupelo » wrote: Po toj logici bismo stalno popunjavali ista radna mjesta. Ne isplati se to. :ne zna:
znam...
tužno je sve to...
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

09 Feb 2012, 10:54

ili je nekome tko je završio fax pun kufer atmosfere na takvim mjestima, i uopće više ne želi tražiti sličan posao?

Serenita, ne znam koliko si pratila, dvije su odvojene kategorije ovdje: društveni slojevi i financijske kategorije srednjeg sloja i sirotinje.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

09 Feb 2012, 10:55

Samo da se osvrnem na ono za posao - ja sam imala i sreće naći se na pravom mjestu u pravo vrijeme, također, bitna je to stavka.
User avatar
Serenità
Posts: 1001
Joined: 18 Sep 2011, 19:33

09 Feb 2012, 11:04

Pješčana » wrote: Serenita, ne znam koliko si pratila, dvije su odvojene kategorije ovdje: društveni slojevi i financijske kategorije srednjeg sloja i sirotinje.
Oprostite, pratila sam napreskokce :zubo:
Taman ste pričali kako je čudno da svi govore kako su viša klasa nego što u biti jesu (morat ću se vratiti i ispočetka iščitati pozadinu priče). Hoću reći, po prihodima može ispasti da sam na rubu preživljavanja, ali ako imam(o) vlastiti stan i automobil blesavo mi je govoriti - ja sam sirotinja. Stvarno se moglo puno učiniti dobrim planiranjem prije 20ak godina. Sad nisam baš sigurna.

A propos ovoga šta ste sad spomenuli - prije 10ak godina mislili su da ih zezaš ako si tražio posao za koji si prekvalificiran. Sad to nažalost ispadne realnost. :(
Y es que yo no quiero pasar por tu vida como las modas No se asuste señorita, nadie le ha hablado de boda...
Quiero ser tu medicina, tus silencios y tus gritos...
Tu astronauta, el primer hombre que pise tu luna Clavando una bandera de locura...
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

09 Feb 2012, 11:09

Deprimirale ste me. Sve ću vas banirati. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Vodena
Posts: 2100
Joined: 17 Sep 2011, 23:58

09 Feb 2012, 11:16

Glo » wrote:
minus, kartice (posebno revolving) skuplje su od službenih kredita


a kad te ja uvjeravam da ti ne treba super skupi fotić kojim se ne znaš koristiti, onda ne, ti to moooraš imati, tak je supać makro opcija :zubo:
o drveću da ne pričam


možeš si napraviti tablicu i planirati troškove


pješčana, ti nađi dodatni posao, možda renoviranje starih knjiga, odjeće, najmeštaja... :zubo:

ex anais, ti možeš prodavati maglice :rofl:

Đizzzz Glora, slobodno se i ja malo počastim u životu, jest da je na rate..... :mama: :mama: al to mi je za sva skijanja i za sve večere na kojima nisam bila. :tuzni: Za sve frizure i manikure i robu koju nisam kupovala za vrijeme trudnoća i trudovanja.

Drveće moram kupovat jerbo nemam hladovine. :gaah: Al ove jeseni zbog recesije nismo posadili niti jedno. :mama: i nismo niš zidali i tak.....a ovo proljeće moramo ići na jedno zajedničko putovanje koje mi već sad zadaje novčane brige (posjeta).

Ono što sam ja htjela reći da imamo neku vrstu umjetnog srednjeg sloja (baš zbog tih razloga koje je Serenita opisala), a isto tako imamo i de la creme, tzv umjetni visoki sloj koji možda doma nema sto kuna da ih jebeš, nit što za jesti, al zato moraju imati novu kolekciju nekih pedera i auto na lizingpušing nek selo vidi. :ne zna:
Glo
Posts: 528
Joined: 19 Oct 2011, 08:52

09 Feb 2012, 11:30

Vodena wrote:

Đizzzz Glora, slobodno se i ja malo počastim u životu, jest da je na rate..... : mama: al to mi je za sva skijanja i za sve večere na kojima nisam bila. :tuzni: Za sve frizure i manikure i robu koju nisam kupovala za vrijeme trudnoća i trudovanja.
a čime ćeš se počastiti zato što nemaš vilu, ferarija i koji draguljčić? kako ćeš to preboljeti? : D

častiš ti banku mjesečno dječjim cipelama, zato jer mooraš : mama:

:zubo:

Hekatonhir wrote:Deprimirale ste me. Sve ću vas banirati. :D
ajde, ako će ti to pomoći :D
Pješčana » wrote: imaš kakvu staru knjigu, odjeću, namještaj..za renoviranje? :D
baš sam prije dva tjedna dala sam jednoj curki na renoviranje neke fine starinske ormare, stolice, komodice i tak. dječja odjeća čeka spakirana da se pokupi, moja je već podijeljena. knjige ne dam, možda ti mogu dati jednu Bibliju ako baš trebaš :D
User avatar
Vodena
Posts: 2100
Joined: 17 Sep 2011, 23:58

09 Feb 2012, 11:37

Ne treba mi ferari jer mi nije napet, ni dragulji, a vilu imam, jest da je mala, al je moja. :raspa: Robu sam poklonila, knjige skupljam, a odrekla sam se i nekih časopisa već odavno.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

09 Feb 2012, 11:39

Glo » wrote:
baš sam prije dva tjedna dala sam jednoj curki na renoviranje neke fine starinske ormare, stolice, komodice i tak. dječja odjeća čeka spakirana da se pokupi, moja je već podijeljena. knjige ne dam, možda ti mogu dati jednu Bibliju ako baš trebaš :D
mislila sam da daš na renoviranje. to je povratan proces :)
ali dobro, ako ti knjige ne daš, onda ti knjige ne daš
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Glo
Posts: 528
Joined: 19 Oct 2011, 08:52

09 Feb 2012, 11:46

Pješčana wrote: mislila sam da daš na renoviranje. to je povratan proces :)
ali dobro, ako ti knjige ne daš, onda ti knjige ne daš
pa ja sam dala nepovratno, nek teče drugim smjerom, ne meni nazad :D

a osim stručne literature, ne sjećam se kad sam kupila knjigu. slabo čitam, ne stignem, pa i ne kupujem. osim slikovnica.:D kad opet krenem u čitanje za koju godinu ako bude sreće dat ću ti na renoviranje :D
Vodena » wrote:Ne treba mi ferari jer mi nije napet, ni dragulji, a vilu imam, jest da je mala, al je moja. :raspa: Robu sam poklonila, knjige skupljam, a odrekla sam se i nekih časopisa već odavno.
ma neka vodena, vidjela sam ti vilu na fotkama, slikanu novim fotićem :D ne brini se to što ne štediš, ja samo malo trolam :D
User avatar
Vodena
Posts: 2100
Joined: 17 Sep 2011, 23:58

09 Feb 2012, 11:48

Štedim, imam žifotno osiguranje. :rofl:
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

09 Feb 2012, 11:54

Vodena » wrote:Štedim, imam žifotno osiguranje. :rofl:
ja nekidan poslala zahtjev za razvrgavanje :cerek:
odnosno, imaju mi najprije poslati koliko zadržavaju za sebe :mad:
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

09 Feb 2012, 12:10

upravo sam na Dnevniku čula da Grci očekuju da će i ove godine primiti 13. i 14. plaću i to traže od šefa države :rofl:
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

09 Feb 2012, 12:18

No dobro, bez obzira na to koji toalet papir kupuje koja klasa, kod nas još uvijek društvo nije duboko klasno podijeljeno. Još uvijek dijete roditelja pripadnika niže klase može do svoje tridesetpete dospjeti u višu srednju klasu lakše nego u, primjerice, Engleskoj. Još uvijek nismo fizički odvojeni, nema zasebnih gradova, mjesta. Što time zapravo želim reći? Ne znam.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

09 Feb 2012, 12:19

baja » wrote: moram reagirati na ovo: da, dobila sam posao ali moj slučaj je iznimka - poslodavac je stranac u poslu koji spletom sretnih okolnosti još ima love - i nikako ne može biti uzet u obzir za hrvatske okvire
pa dok sam njuškala prilike za drugi posao bila sam preneražena vidjeti da od nekdašnjih 5-10 stranica na mojposao.net sad se oglašava na stranicu i po
sretan je svatko tko ima posao pa makar i za 2500

ali, slažem se da treba tražiti, kucati na razna vrata, nuditi se ( :D).... jer da i sama nisam bila ludo hrabra otvoriti obrt i krčiti si put sama, danas ne bi imala izbor koji imam
Ajde da onda tebe pitam konkretno. Sto bi ti. Zamisli si da imas 2500 kuna placu. Godinama imas tu placu. Decko ti studira, ne radi, zivite skupa. Sto bi ti napravila i bi li ista? Da li ti padaju neke opcije na pamet ili ih nema? :ne zna:

Nas HR odjel (te i oni prije njega, drugi poslodavci) izmedju ostalog ima i funkciju strogog pazenja da se radni uvjeti iz ugovora postuju. Bas to je osoba/odjel koja upozorava/kritizira poslodavca i kojoj cu se obratiti ako se nesto ne postuje. Strane firme to znaju vise nego dobro, valjda misle da Hrvati ne zasluzuju bolje? :ne zna:
Cak i onaj rad u rudniku 60+ sati, morala sam u HR-u potpisati da ja to zelim (da zeljela sam, trebali su mi novci) i poslodavac je potpisao u slucaju da radim normalne sate da nemam nikakve posljedice.
Ti stranci se povampire kad dodju u hrvatsku ili sta?

Da i ja sam i za ovaj posao bila na pravom mjestu u pravo vrijeme, treba li to uopce naglasiti? :ne zna:
Last edited by ombia on 09 Feb 2012, 12:21, edited 1 time in total.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

09 Feb 2012, 12:20

evo sad sam na ovo naišla. siromaštvo u cijeloj Evropi. ipak smo dio kontinenta

http://www.jutarnji.hr/europljani--siro ... i/1005524/
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

09 Feb 2012, 12:22

ombia » wrote:
Da i ja sam i za ovaj posao bila na pravom mjestu u pravo vrijeme, treba li to uopce naglasiti? :ne zna:
U tvom slučaju ne :ne zna:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

09 Feb 2012, 12:25

Citirat ću Drita, odličan mu je status na Fejsu. :D

"Ajmo sad pogledat količinu izrabljivanja u ovom dnu od države. Ok, nije da djeca šivaju tenisice za dolar mjesečno, al ok. Firma Themis je raspisala natječaj za copywritera. Ja sam se javio, jer reko jebiga, to mogu usput radit. Radi se o autorskim tekstovima na engleskom, sa masom stručne terminologije (tak piše u povratnom mailu), a koji se plaćaju ovako. 1000 riječi (ne znakova, riječi) = 35 kuna. Za stručni tekst na engleskom jeziku, sa popratnim linkovljem i istraživanjem teme. 35 kuna. Za 1000 znakova. Idem kuhat. Nemrem. Jebo vam hitler robovlasničku mater."
Potpisi su za budale.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

09 Feb 2012, 12:28

Primjećujem da je bio uzrujan dosta. Drito.
Prvo je reko 1000 riječi (ne znakova), a onda 1000 znakova. :raspa:
Nek(v)arljiva.
Post Reply