Studij, nastava i nastavnički posao

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

28 Jan 2012, 20:10

Lastan » wrote:D
No ako bih se ja morao preseliti radi posla, ne bih otišao iz Zagreba u neki manji grad. Otišao bih u neku drugu (i vjerojatno veću) državu.
Sto i nije neki wow doprinos. Mislim sama ta odluka na selidbu radi posla.
Ljudima oko mene pa i meni samoj je odlazak za poslom pa i u neku pripizdinu ako je posao dobar u drugu ili trecu drzavu normala.
U pripizdinu nisam dosad morala ici, ali bih ako nema druge.
Slusam od moje nezaposlene prijateljice iz zagreba da joj je muka otici na razgovor za posao u v. goricu jer bi morala svaki dan puno putovati do posla. :facepalm:

Sto je PPI?

Sta jos? Da veze i poznatsva s faksa mi bas nista nisu znacile kad sam otisla van drzave na prvi pravi posao. Jer nisam imala medjunarodnih veza i poznanstava bas kao nitko drugi na mom faksu.
Isto tako nema teoretske a ni prakticne sanse da vani na sveucilistu profesorski posao (dakle doktorirao a valjda i habilitirao :) ) radi itko tko nije debelo zavrsio faks i ima par godina radnog iskustva i to full time u struci. I to samo ako treba zamjena i to hitno.
Barem doktorirati moras.
Za posao obicnog predavaca su kriteriji vec nesto nizi. Jel nam jasna razlika predavaca na fakultetu i profesora?


User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

28 Jan 2012, 20:14

Joj ne opet ti s tim.

Ja predajem na faksu. Uopće nisam "debelo" diplomirala, nisam ni doktorirala.
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

28 Jan 2012, 20:14

ombia, PPI je pedagoško-psihološka izobrazba iliti tečaj kojeg inženjeri upišu e ne bi li postali profesori. ;)

Što se tiče seljenja, to je sudbina koja također zahvaća dio mojih kolega jer, jebiga, nacionalni parkovi i parkovi prirode, primjerice, uglavnom nisu u Zagrebu. :zubo:
Jedna prijateljica mi je otišla raditi u jedan od njih, dobila je na korištenje stan.
Ova druga nije, pa se morala vratiti s Biokova u 6. mjesecu iz već navedenog razloga - doslovce nije imala gdje živjeti.
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

28 Jan 2012, 20:18

A.P. » wrote:Joj ne opet ti s tim.

Ja predajem na faksu. Uopće nisam "debelo" diplomirala, nisam ni doktorirala.
Toga ima samo u Hrvackoj. Da netko tko nije diplomirao radi profesorski posao. :facepalm: Van svake pameti. I sta ti znaci ne opet ti s tim? Ne sjecam se da smo i ti ikad na ovu temu o icemu.

jer
Isto tako nema teoretske a ni prakticne sanse da vani na sveucilistu profesorski posao (
..i tako dalje. Nisam sigurna znas li razliku predavaca na fakultetu i profesorskog statusa.

Sta je sljedece? Da me operira student medicine?
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

28 Jan 2012, 20:19

ombia » wrote:Nisam sigurna znas li razliku predavaca na fakultetu i profesorskog statusa.
Ne, ti mi objasni :S
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

28 Jan 2012, 20:23

Herp » wrote:ombia, PPI je pedagoško-psihološka izobrazba iliti tečaj kojeg inženjeri upišu e ne bi li postali profesori. ;)

Što se tiče seljenja, to je sudbina koja također zahvaća dio mojih kolega jer, jebiga, nacionalni parkovi i parkovi prirode, primjerice, uglavnom nisu u Zagrebu. :zubo:
Jedna prijateljica mi je otišla raditi u jedan od njih, dobila je na korištenje stan.
Ova druga nije, pa se morala vratiti s Biokova u 6. mjesecu iz već navedenog razloga - doslovce nije imala gdje živjeti.
Koliko to traje i sto ih tamo uce? Metodologiju poducavanja, znanstvene metode itd.?

A.P. ako imas profesorski status a nisi jos ni diplomirala, ti si svjetsko cudo. Svjetsko cudo.
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

28 Jan 2012, 20:25

Čekaj, napisala si "debelo" diplomirao. :nono: To znači diplomirao jako davno prije.
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

28 Jan 2012, 20:26

ombia » wrote:
Koliko to traje i sto ih tamo uce? Metodologiju poducavanja, znanstvene metode itd.?
Traje nekih pola godine, imaš predmete: Pedagogija, Psihologija odgoja i obrazovanja, Metodika, Didaktika + 5 sati u školi.
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

28 Jan 2012, 20:33

A.P. » wrote:Čekaj, napisala si "debelo" diplomirao. :nono: To znači diplomirao jako davno prije.
Tako je. Tocnije napisala sam ovo:
radi itko tko nije debelo zavrsio faks i ima par godina radnog iskustva i to full time u struci. I to samo ako treba zamjena i to hitno.
Na normalnom faksu i u normalnoj drzavi ti bi bila (znanstveni) pripravnik, a nikad i nikako netko sa profesorskim icim igdje. Sace odma EU to da sredi i formalizira. :rofl:

Herp hvala na pojasnjenju.
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

28 Jan 2012, 20:34

Ja sam napisala da predajem na faksu, jel ti znaš čitat :ne zna:
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

28 Jan 2012, 20:43

A.P. » wrote:Ja sam napisala da predajem na faksu, jel ti znaš čitat :ne zna:
Mislim da znam:
a sam dobila 3 (tri) ponude posla za profesorski posao, a nisam profesor. Nemam nikakve veze nigdje.
A sad sam uvjerena da ne znas razliku predavaca i profesora. I sta profesorski posao zapravo obuhvaca. Nije te bezveze lastan pitao jel bas profesorski posao ili zamjena.
Bas me briga za tebe ali na temi smo Posao, pa da ne bi ljudi pomislili da je ovo neka normala i logican sljed stvari.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

28 Jan 2012, 20:46

ombia » wrote:
Mislim da znam:



A sad sam uvjerena da ne znas razliku predavaca i profesora. I sta profesorski posao zapravo obuhvaca. Nije te bezveze lastan pitao jel bas profesorski posao ili zamjena.
Bas me briga za tebe ali na temi smo Posao, pa da ne bi ljudi pomislili da je ovo neka normala i logican sljed stvari.
Fascinantna je tvoja opsjednutost sveučilištima, znanstvenicima, institutima i ostalime, te izmišljanje svojih povezanosti s njima, a da istodobno nisi sposobna u logički konzistentnu cjelinu povezati par postova. :giggle:
Last edited by JPK on 28 Jan 2012, 20:47, edited 1 time in total.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
MadnessInMethod
Posts: 422
Joined: 04 Oct 2011, 20:47
Location: through the looking glass

28 Jan 2012, 20:47

:facepalm: profesorski posao u školi. "profesor" kao zvanje koje piše ljudima (recimo, meni) na diplomi, suprotno od "inžinjer".

a "baš pravi posao" se, vjerujem, odnosilo na punu satnicu na neodređeno. suprotno od: zamjena na mjesec-dva, 5 sati nastave tjedno.
"Madness in method, that's genius." F. Herbert
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

28 Jan 2012, 20:52

MadnessInMethod » wrote::facepalm: profesorski posao u školi. "profesor" kao zvanje koje piše ljudima (recimo, meni) na diplomi, suprotno od "inžinjer".

a "baš pravi posao" se, vjerujem, odnosilo na punu satnicu na neodređeno. suprotno od: zamjena na mjesec-dva, 5 sati nastave tjedno.
Gle, najkasnije kad odu na konferencije vani i napisu si prof. titule gdje ih nema, ljudi imaju problema. Jer to nije ekvivalentno EU visokoskolskom obrazovanju. Jedno je profesorski nastavnicki smjer a drugo je profesor doktor znanosti. Ti pises o prvoma ja o drugom.

@JPK mora da si i ti objavio davno svoj doktorat sa summa cum laude :zubo:
Imas i ti profesorski posao? :zubo:
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

28 Jan 2012, 20:56

ombia » wrote:
Gle, najkasnije kad odu na konferencije vani i napisu si prof. titule gdje ih nema, ljudi imaju problema. Jer to nije ekvivalentno EU visokoskolskom obrazovanju. Jedno je profesorski nastavnicki smjer a drugo je profesor doktor znanosti. Ti pises o prvoma ja o drugom.
Zato se jedno piše prof. (ne znam) biol., a drugo prof. dr. sc. :ne zna:
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

28 Jan 2012, 20:58

ombia » wrote: A sad sam uvjerena da ne znas razliku predavaca i profesora. I sta profesorski posao zapravo obuhvaca. Nije te bezveze lastan pitao jel bas profesorski posao ili zamjena.
Bas me briga za tebe ali na temi smo Posao, pa da ne bi ljudi pomislili da je ovo neka normala i logican sljed stvari.
Gle, sori, ali zaista nemaš pojma o čemu pišeš.
Drugo, vidim da su ti znanstvene zajednice i akademske karijere očito neka neprežaljena boljka pa se nakačiš i kreneš svakoga ispitivati zna li on do u detalje razliku između pojedinih titula i pozicija unutar akademske zajednice. Zašto bi mene bilo briga što ti misliš znam li ja razliku tamo nečeg što si ti sebi zamislila? Pa svaki asistent na faksu počne raditi kad diplomira i dok još nije ni blizu doktorata.

Osoba koja predaje=predavač. Nije li to kristalno jasno?

A te ponude za profesorski posao su bile ponude za profesorski posao, ne za titulu sveučilišnog profesora, majko mila. Ti niti to ne znaš, kako da te netko ozbiljno shvati kad kreneš o ovome pričati?

Da ne kažem da niti jedan od ta tri posla zapravo nije bio taj na faksu koji radim, gdje sam to napisala? Krivo si povezala. Ali ne, radije fejspalmaj pa nam još malo objašnjavaj kako funkcionira akademska zajednica, pliz.
Nije te bezveze lastan pitao jel bas profesorski posao ili zamjena.
:rofl:

Lastanovo pitanje uopće nije bilo vezano uz to :D
Naime, većina profa prvenstveno posao dobije kao zamjena u školi za nekog tko je na porodiljnom ili dužem bolovanju, pa ga spucaju kad se ovaj vrati. A s druge strane, imaš i puno radno vrijeme kad nikome ne uskačeš nego si sam svoj profač.
Odi radije na KLJ, što da ti kažem, jebiga :ne zna:
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

28 Jan 2012, 21:00

Zapravo, samo prof. ne bi smio predavati na faksu nego u srednjoj školi, tj. ne na neograničeno. Nelogično je da netko tko je završio samo fakultet, a nema po starom magisterij ili po novom doktorat predaje na faksu. Znam da se moja mama čudila kad je vidjela da mi predaju neki samo prof. U biti, daju im, koliko znam, neki rok da doktoriraju, ali to se obično u praksi protegne i za čitav život, tako su neki moji profesori doktorirali nakon dvaist godina predavanja na faksu.
No, što jest jest, za predavanje na faksu bi bilo potrebno biti dr.sc ili nekoć, prije bolonje, mr.sc. Ali eto, velkam tu Kroejša.
Zapravo, uglavnom krenu od asistenata, ali u zadnje vrijeme i dosta asistenata je doktoriralo dok kažeš keks, valjda postrožili pravila.
Last edited by Anonymous on 28 Jan 2012, 21:02, edited 1 time in total.
User avatar
MadnessInMethod
Posts: 422
Joined: 04 Oct 2011, 20:47
Location: through the looking glass

28 Jan 2012, 21:02

gle, meni je potpuno jasno da sam ja MadnessInMethod, prof. engleskog i njemačkog jezika i književnosti (ekvivalent mag. edu), a ne prof. dr. sc. MadnessInMethod. i stvarno mi nije jasno kako bi netko nedostatnih intelektualnih kapaciteta da napravi tu razdiobu mogao dospjeti na konferenciju "vani". prvo znači, kako sam već napomenula, da mi na diplomi piše da sam profesor engleskog i njemačkog jezika. drugo bi značilo da sam redovni profesor na fakultetu.
ja, a.p., lastan i još neki pišemo o prvom. prvo s drugim ovdje brkaš samo i jedino ti.
howgh.

(da ne uvodim još i "profesor" kao počasnu titulu koju furaju nastavnici u srednjim školama... valjda si emigrirala toliko davno da se više ne sjećaš da ih se tako naziva :mig: )
Last edited by MadnessInMethod on 28 Jan 2012, 21:06, edited 2 times in total.
"Madness in method, that's genius." F. Herbert
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

28 Jan 2012, 21:02

Asistenti su doktorandi, ne doktori.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

28 Jan 2012, 21:04

A.P. » wrote:Asistenti su doktorandi, ne doktori.
Govorim o ljudima koji su počeli raditi kao asistenti, a onda obranili doktorat. I sad im piše dr.sc.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

28 Jan 2012, 21:04

ombia » wrote:
Gle, najkasnije kad odu na konferencije vani i napisu si prof. titule gdje ih nema, ljudi imaju problema.
Po ovom pitanju ti vjerujem, siguran sam da si dobro upoznata s tim koje lažne titule prolaze, a koje ne prolaze. :D
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

28 Jan 2012, 21:07

ex anais » wrote:
Govorim o ljudima koji su počeli raditi kao asistenti, a onda obranili doktorat. I sad im piše dr.sc.
Govorimo o istome, samo pokušavam reć ombiji da su asistenti običan diplomirani netko kad krenu predavati na faksu, a imaju određeni rok u kojem moraju doktorirati. Tako da joj priče ne drže vodu.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

28 Jan 2012, 21:09

A.P. » wrote:
Govorimo o istome, samo pokušavam reć ombiji da su asistenti običan diplomirani netko kad krenu predavati na faksu, a imaju određeni rok u kojem moraju doktorirati. Tako da joj priče ne drže vodu.
Da, to je istina za asistente. Krivo sam se izrazila, htjela sam dati primjer gdje se nekoć to jako odugovlačilo pa su ljudi preko deset godina, ili dvadeset, radili samo kao prof. Bar na mom faksu, za druge zbilja ne znam. :o
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

28 Jan 2012, 21:12

Pa, jedna moja i Lastanova profesorica (on ju voli spomenut :o) je eno na faksu već 57 godina, a rok za doktoriranje joj je prošao prije barem 5-6 godina. Tko nju drži tamo još, Lastane, jel znaš?
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

28 Jan 2012, 21:13

Herp » wrote:
Zato se jedno piše prof. (ne znam) biol., a drugo prof. dr. sc. :ne zna:
Da. Al kad se govori o profesorskom poslu na faksu onda se ne govori o profesoru biologije. To je vjerujem svima ovdje jasno.
Ono sto ce postati jasnije kroz sljedecih par godina je ovo o cem pisem, kad se hrvatski sistem titula bude morao pribliziti europskom. Zasad su vrlo razliciti.
Da kad si u rubriku titula upisu prof. ( dr.sc. ili slicno) i onda skuzis kad je prekasno da si su krivo upisali titulu jer taj znanstveni naslov nemaju. I jer je za isti potrebno puno znoja i vremena.
Nelogično je da netko tko je završio samo fakultet, a nema po starom magisterij ili po novom doktorat predaje na faksu. Znam da se moja mama čudila kad je vidjela da mi predaju neki samo prof. U biti, daju im, koliko znam, neki rok da doktoriraju, ali to se obično u praksi protegne i za čitav život, tako su neki moji profesori doktorirali nakon dvaist godina predavanja na faksu.
No, što jest jest, za predavanje na faksu bi bilo potrebno biti dr.sc ili nekoć, prije bolonje, mr.sc. Ali eto, velkam tu Kroejša.
Zapravo, uglavnom krenu od asistenata, ali u zadnje vrijeme i dosta asistenata je doktoriralo dok kažeš keks, valjda postrožili pravila.
Naravno da je nelogicno. :) Al bude EU to sad sredila :zubo:.
I je, mozes biti i asistent s gotovim doktoratom dok cekas na puno radno mjesto.
Drugo, vidim da su ti znanstvene zajednice i akademske karijere očito neka neprežaljena boljka pa se nakačiš i kreneš svakoga ispitivati zna li on do u detalje razliku između pojedinih titula i pozicija unutar akademske zajednice. Zašto bi mene bilo briga što ti misliš znam li ja razliku tamo nečeg što si ti sebi zamislila? Pa svaki asistent na faksu počne raditi kad diplomira i dok još nije ni blizu doktorata.
A.P. kakva neprezaljena boljka? O cemu ti to majke ti? Ti znas od cega ja placam racune i gdje radim?
Ne?
I mislila sam si.
Inace sistem u kojem sam ja, asistent na faksu = doktorand. Asistentsko radno mjesto (sa predavanjem ili bez). Profesorski posao = prof. dr. sc. Vrlo jednostavno. :)
Post Reply