Izvannastavne aktivnosti i pretrpavanje dječjih rasporeda

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

01 Feb 2012, 10:43

Zato što objektivno jesu.
Banalni primjeri- internet i puno gušći promet.


MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Ze.
Posts: 1098
Joined: 17 Sep 2011, 21:26

01 Feb 2012, 10:45

Morticia » wrote:Zato što objektivno jesu.
Banalni primjeri- internet i puno gušći promet.
I to isto. I šugavi mobiteli s kamerama, trivijalizacija nasilja, nonšalantne okrutnosti na jubitu, facebook. Kosa mi se diže na glavi.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

01 Feb 2012, 10:46

blaze » wrote:morti, ja ti pak govorim da su aktivnosti za sasvim normalnu i prosječnu djecu, koja negdje trebaju kanalizirati svoju energiju, pa i socijalizirati se. ti stvarno misliš da roditelji koji nikamo ne vodaju djecu aktivno provode vrijeme s njima? iz mog iskustva, većinom su inertni i bave se sobom, a ne djetetom. problem "genijalnosti" više dolazi do izražaja na nastavi. roditelji budu ambiciozni na ocjene i tlače djecu učenjem
Ja nigdje nisam spominjala roditeljsko bavljene djecom niti imam izgrađeno mišljenje o tome da li se oni koji upisuju klince po aktivnosti njima bave više ili manje od onih drugih.
Nisam blesava, jasno mi je da i među jednima i drugima ima svakakvih.
Također, nigdje nisam napisala da smatram da bi aktivnosti trebale biti isključivo za one posebne.

Ali imam osjećaj da se danas pretjeruje, da.
I čini mi se da sa aktivnostima pretjeruju upravo ti isti koji očekuju isključivo petice.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

01 Feb 2012, 10:50

Morticia wrote:
Ja nigdje nisam spominjala roditeljsko bavljene djecom niti imam izgrađeno mišljenje o tome da li se oni koji upisuju klince po aktivnosti njima bave više ili manje od onih drugih.
Nisam blesava, jasno mi je da i među jednima i drugima ima svakakvih.
Također, nigdje nisam napisala da smatram da bi aktivnosti trebale biti isključivo za one posebne.

Ali imam osjećaj da se danas pretjeruje, da.
I čini mi se da sa aktivnostima pretjeruju upravo ti isti koji očekuju isključivo petice.

ja sam od tih koji očekuju petice.
ali pritom sam realna, kuiš.
ta djeca imaju moje gene, dakle, petica u osnovnoj školi je za njih pičkin dim. :raspa:
Nek(v)arljiva.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

01 Feb 2012, 10:51

Pa gle, ne znam točno koliko tvoji klinci imaju godina, al' oni su do sad valjda dokazali da su sposobni za petice.
Iako, da im se nekad omane i malo lijenosti, nerada, pa dobije četvorku, šta sad, ne'š ih valjda u kaznu stavljat zbog četvorki?
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

01 Feb 2012, 10:55

kukuriku » wrote: ta djeca imaju moje gene, dakle, petica u osnovnoj školi je za njih pičkin dim. :raspa:
a što ako su povukli gene pradede pantelije koji nije upamćen po naročitoj pameti? :D

da, izazov je modificirati očekivanja
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

01 Feb 2012, 11:02

Morticia » wrote:Pa gle, ne znam točno koliko tvoji klinci imaju godina, al' oni su do sad valjda dokazali da su sposobni za petice.
Iako, da im se nekad omane i malo lijenosti, nerada, pa dobije četvorku, šta sad, ne'š ih valjda u kaznu stavljat zbog četvorki?
Kazna? Moja djeca ne znaju što je kazna, jer ni ja ne znam, nisam nikad uspjela svladat taj dio.
A pizdim samo na četvorke iz matematike i hrvatskog, za ostalo ne.
Samo im stavim da znanja da znam da nije do preteškog testa, zlog profesora ili visokog tlaka zraka, nego do toga da su bili lijeni.
Da se razumemo, moji su uspjeli nadobivat svih ocjena, od jedinica do petica, ali i dalje im je sasvim jasno da sve osim petice neće naići da odobravanje. :gaah: :sajkomam:
Nek(v)arljiva.
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

01 Feb 2012, 11:43

Ne mogu sad sve citirati, blaze, malo si fulala, mislila sam na ovo što je Mortiša rekla :zubo:

Naravno da ako dijete želi, da ćeš ga voditi. Ako mu dopizdi, nećeš. Ako poželi nešto drugo, dat ćeš mu ako mu to možeš priuštiti, ili reći idi u pizdumaterinu ovo ti je peta aktivnost u zadnjih mjesec dana, javi se kad budeš siguran šta oćeš.

Ali me zabrinjava količina roditelja koji PRISILJAVAJU djecu da idu na te aktivnosti. Klinci provode po 3-4 sata svaki božji dan na engleskom, ritmikama i votever. Polovica ih, doslovno, ne želi biti tamo. Jednostavno ne želi, i još tule kako "moraju" biti tamo. Ne mogu opisati osjećaj koji sam imala kad sam vidjela te roditelje kak klince od 3 godine dovode u učionicu i tutnu ih tamo i ajdebok doće mama uskoro pusić hagić, klinci nemaju pojma šta im se događa u životu i gdje su, ne znaju složit dvije rečenice zaredom na hrvatskom jebote :facepalm:
Dajte pustite djecu na miru, jebali vas vaši kompleksi.


A ovo s pisanjem zadaća - počela sam pisati djeci napomene da je to zadaća za njih, a ne za mamu :kava:
Mislim, plaćaš masno da dijete uči strani jezik i pišeš mu jebene zadaće. Onda će pisati test i past će. Onda će profe bit krive jer ih nisu učile :serek:
Kako takvim panjevima objasnit da ne možeš dijete naučiti nešto ako ne znaš što ne zna i što mu nije jasno? :gaah:

Gledam u zadaću maloj koja ne zna pisati tiskanim slovima još, šest godina ima, a u zadaći pisanim slovima ispisano uredno par rečenica. Pitam ju jesi ti to sama pisala, i ona bez pardona "jesam!".

:cerek:
User avatar
Vodena
Posts: 2100
Joined: 17 Sep 2011, 23:58

01 Feb 2012, 11:48

Moja djeca sama pišu zadaće. Izuzetak u četiri godine su jedna pjesma i jedan sastavak. :raspa:
I sami od prvog dana slažu torbu. Jest da mali svaki treći dan nešto zaboravi....al ajde, nema veze. :rofl:
Od izvanškolskih aktivnosti svaki ide samo na jedan sport i to dva puta tjedno. Svi imaju isti dan, tako da je lakše. Ne pada mi na pamet upisivat ih u muzičku ili na jezik. Zasad. :misli:
Dečki su htjeli na nogomet, al zbog obiteljskih prilika nisam ih u mogućnosti voziti četiri dana tjedno na trening, a vikendima na tekme. Vikend mi je svetinja. :gaah:
Almost Rosey
Posts: 2861
Joined: 18 Sep 2011, 15:31

01 Feb 2012, 11:55

Ja sam uvijek živjela u iluziji da se to radi tako da ti dijete počne doma šarat bojicama po zidu pa ga vodiš na crtanje, ili počne nabijat loptu pa ga vodiš na nogomet, ili se drma uz muziku pa ga odvedeš na ritmiku da malo vidi kako je tamo... :ne zna: mislim da u nekakvom djetetovom bazičnom okruženju moraju postojati osnovne stvari za uopće buđenje interesa za neke hobije (flomići, kasetofon, lopta...) a da mu se onda pruži mogućnost da se time bavi na razini na kojoj mu to roditelj ne može ostvariti kod kuće a za koju eventualno pokaže imalo zanimanja :ne zna:
Neshvatljivo mi je nepoznavanje svog djeteta u tolikoj mjeri da ga se prisiljava na nešto što bi trebalo biti "slobodno vrijeme" i zabavno i tako to.
A i ne razumijem baš roditelje koji ne mogu pojmiti da je njihovo iskustvo svijeta nešto šire od iskustva šestogodišnjaka i, iako su oni čuli za violinu, dijete možda nije. Pa hajd ga odvedi na 15-minutni koncert ili mu na bilo koi način prethodno približi iskustvo i pojam jebene violine prije nego mu je tutneš u rukice i zatvoriš ga na 45 minuta s drugaricom Jugoslavom za čije usluge prethodno podigneš nenamjenski kredit.

Disklejmer: možeit sam totalno u krivu i vidjet ću ja kad budem imala svoje i yadda-yadda.
User avatar
Vodena
Posts: 2100
Joined: 17 Sep 2011, 23:58

01 Feb 2012, 11:57

:rofl: :rofl:

Ja sam malu odvela na balet. Mogu se kladit da je pol baleta buljila u međunožja i guzice jer ja jesam. Ok šalu na stranu, ima dosta guzičastih baletana.
I primjetila je da balerine rijetko imaju sise.
Al sviđa joj se cijela forma oko scene i tak.... :cerek:
User avatar
Ze.
Posts: 1098
Joined: 17 Sep 2011, 21:26

01 Feb 2012, 12:02

Ja svojoj ne bi dao na balet. Gledao sam Black Swan. :D

Vi mene zovite čobanom do mile volje, ali te i takve ritmike, satovi crtanja i nekakvi treninzi ja djetetu ni ne bi davao do srednje škole ili kasne osnovne. Mislim - čemu? :ne zna:

I loptu i bojice i muziku može ganjati doma i po dvorištu. Čemu to dizati na neke uvišene, poluprofesionalne, tečajne forme? I nije da djetetu ne bi pružio priliku. Samo mislim da ukoliko ima talenta i ljubavi prema takvim (umjetničkim, sportskim i inim) zanimanjima, treba ga pustiti da se slobodno razvija dok je manje, a ukoliko kao starije želi poći tim putem, onda ga tečajevi isprofiliraju.
Djetetu bi "hobi" trebala biti igra, i to slobodna. Bilo to crtanje, šutanje lopte ili pomahnitalo plesanje.

Dakle, o kojim nježnim godinicama pričamo?
Last edited by Ze. on 01 Feb 2012, 12:10, edited 1 time in total.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

01 Feb 2012, 12:04

:rofl:

Ne brini, naša će bit visoka 2 metra, neće ta u balerine. :o
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
Almost Rosey
Posts: 2861
Joined: 18 Sep 2011, 15:31

01 Feb 2012, 12:06

Morticia » wrote::rofl:

Ne brini, naša će bit visoka 2 metra, neće ta u balerine. :o
Vaša je đordanica :cerek:
User avatar
Vodena
Posts: 2100
Joined: 17 Sep 2011, 23:58

01 Feb 2012, 12:08

Mi smo išli na balet taman toliko koliko nam je trebalo da kupimo opremu. Onda je balerina odustala. :rofl: :durica:
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

01 Feb 2012, 12:09

Ako je na ijedno od nas- NIJE. :facepalm:

:zubo:

Mene su svi profesori tjelesnog, a i još neki, vječito na silu učlanjivali u jebene košarkaške i odbojkaške klubove.
Jer "imam predispozicije".
Mrzila sam ih.
Iz dna duše.
Svaki trening (a utakmice pogotovo) mi je bio noćna mora.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

01 Feb 2012, 12:15

Vodena » wrote:Mi smo išli na balet taman toliko koliko nam je trebalo da kupimo opremu. Onda je balerina odustala. :rofl: :durica:
Tako je i moja.
I na gitaru.
I na rukomet. I na karate. I još na nešto, zacijelo, ali zaboravih.
Pićka mala. :durica:
Nek(v)arljiva.
User avatar
Vodena
Posts: 2100
Joined: 17 Sep 2011, 23:58

01 Feb 2012, 12:16

:rofl: :rofl:
Ma stara balerina je odustala. :rofl:
A klipača želi odustati od karatea sad. E neće.

Dečki išli na karate mjesec dana, nisam im niš kupila. :raspa:
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

01 Feb 2012, 12:19

Išla sam na balet, engleski, u muzičku školu i na još par sporadičnih aktivnosti koje su mi brzo dosadile. Roditelji su me sa 6 godina upisali na gimnastiku da prestanem skakati po krevetima kao po trampolinu, ali sve ovo na što sam išla kasnije bile su moje želje.

A propos toga da roditelji upisuju svoju djecu na sve i svašta jer žele da im djeca budu geniji i da se sve pretvorilo u natjecanje... odakle to tumačenje? Ja natjecateljskog duha nemam ni atom i nebrojeno mnogo puta sam kao dijete sabotirala samu sebe ne bi li uspio netko kome je do toga stalo, ali s vremenom sam naučila pokupiti kredit za svoje zasluge i razvila sam osjećaj za timski rad... hoću reći, nije ni bitno je li dijete za nešto talentirano ili nije, ako ga veseli pjevati, tko kaže da mora biti genij, nek' pjeva makar zvuči kao da mu je slon prdnuo u uho, od toga ne može biti nikakve štete, može biti samo koristi. Jedino bih zabranila nadobudnim roditeljima da ulaze s djecom u učionicu ili dvoranu u kojoj se obavljaju slobodne aktivnosti. Isto vrijedi i za pisanje zadaća, naravno.

I neka mi netko objasni što je loše u tome da klinci u ranoj dobi počnu usvajati strane jezike? :misli:
gonj špadi
User avatar
Vodena
Posts: 2100
Joined: 17 Sep 2011, 23:58

01 Feb 2012, 12:23

Jezike bi trebali imati u vrtiću. To je najbolje vrijeme za jezike.
Teta koja priča engleski nek bude dopodne, a ona koja priča njemački nek bude do podne.
Teta kuvarica i čistačica nek pričaju materinji.

Doma nek pričaju dijalektalno.

Kod dr.a i u dućanu po peesu.

Kak stoje stvari kineski i albanski će biti drugi materinji. :rofl:
Last edited by Vodena on 01 Feb 2012, 12:27, edited 1 time in total.
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

01 Feb 2012, 12:24

Multikulturalizam! :lux:


Kako smo krenuli, djeca će nam u ranoj mladosti naučiti kineski i... rumunjski... :zubo:
gonj špadi
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

01 Feb 2012, 12:26

Ima nečeg lošeg u tome što oni ne žele, a netko ih tjera.
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

01 Feb 2012, 12:31

Dobro, ali to nema puno veze s količinom izvannastavnih aktivnosti nego s tuđim željama i aspiracijama. Zanima me nešto drugo. Jesi li sigurna da si točno procijenila? Nekad ti je davež i to što inače voliš, a nekad je to i poza. Ono, joj gle me, imam toliko toga što moram, a tlaka mi je... (naravno, ne predškolskom uzrastu, ali u uvodnom postu govoriš i o osnovnoj školi i o tinejdžerima)
gonj špadi
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

01 Feb 2012, 12:31

klonka » wrote:...A propos toga da roditelji upisuju svoju djecu na sve i svašta jer žele da im djeca budu geniji i da se sve pretvorilo u natjecanje... odakle to tumačenje?
sjećam se neke tv emisije na ovu temu gdje je ozarena majka dovela 3-4godišnjakinju da pokaže vještinu sviranja violine
bubnjići su mi prokrvarili od virtuoznosti
mala nit' je genij, a sumnjam da će joj majka forsiranjem probuditi uspavanu genijalnost, niti ju je itko osim majke tako doživio
User avatar
MadnessInMethod
Posts: 422
Joined: 04 Oct 2011, 20:47
Location: through the looking glass

01 Feb 2012, 12:33

poznajem nekoliko komada djece kojima je svaka minuta u danu iskorištena. dva moja učenika nižih razreda, braću, koji idu na hrpetinu aktivnosti: dodatni engleski, glazbena škola, gimnastika, plivanje, zbor (odvojeno od glazbene, crkveni, mislim), ples, mali nogomet u sklopu škole... i nitko ih ni na jednu aktivnost ne prisiljava. čak su bili očajni kada su, zbog promjene rasporeda (kod njih ili roditelja, nisam sigurna) morali odustati od jedne aktivnosti (engleski je šaptom pao, jer njega ipak imaju u školi). dečki su uz to odlikaši, stignu se družiti s prijateljima, igrati na kompjuteru, vole čitati i čitaju dosta... ja ne kužim koliko sati ima njihov dan, ali vidi se da uživaju u svakoj pojedinoj aktivnosti na koju idu.
također, unuka jednog kolege (istovremeno moja učenica) je talent za naslagati si aktivnosti: glazbena škola (instrument + solo pjevanje), 2 sporta, radionica za izradu nakita, španjolski u školi stranih jezika (uz engleski i njemački u školi)... isto je uz to odlikašica, vrlo društvena i popularna u društvu, stigne i čitati i gledati turske sapunice (i učiti turski preko interneta :zubo: )... kolega se baš žalio prošle školske godine kada je izrazila želju da uz instrument uzme i solo pjevanje kako je bio rat u kući, jer su svi osim nje smatrali da joj je to previše aktivnosti, pa se onda ljutila na sve ukućane (roditelje, baku, djeda) i sve koji su stali na njihovu stranu, dok se nije izborila za svoje solo pjevanje. koje žonglira sa svime ostalim savršeno. jedino je pred kraj školske godine bila malo neispavana, ali to je bilo samo dva-tri tjedna.
uglavnom, hoću reći da postoje i djeca koja si svih tih tristo čuda natovare sama. i uživaju u svakoj minuti svake aktivnosti.
"Madness in method, that's genius." F. Herbert
Post Reply