Oružje u kući

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

08 Jan 2012, 18:15

http://danas.net.hr/svijet/page/2012/01 ... tml?pos=n1

Članak govori o mladoj samohranoj majci kojoj je lopov upao u kuću, ona je nazvala policiju i pitala smije li pucati. Država Oklahoma dopušta obranu oružjem ukoliko netko provaljuje, kaže net.hr.
Kako gledate na ideju da imate doma oružje? Za moguću samoobranu? Bi li vas bilo strah pristupiti nekome kad je hitno i pozvoniti na vrata? Koliak je mogućnost da to oružje bude zloupotrijebljeno?
Imate li vi oružje?

hvala


Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

08 Jan 2012, 18:25

Pješčana » wrote:Država Oklahoma dopušta obranu oružjem ukoliko netko provaljuje, kaže net.hr.
Koliko znam tamo svaka država dozvoljava ubijanje pljačkaša, dok koliko se sjećam drotovih pisanja sa onog foruma kod nas bi ta žena bila osuđena za ubojstvo.

Mislim da bi eventualno ako on krene prema njoj s nečim opasnim smjela mu pucati u noge ili tako nešto jer kao samoobrana mora biti samo u mjeri da se odbije napadača.

Meni je ovo iz SAD-a OK. Ne vidim razloga zašto bi se izložila opasnosti od nekoga tko u noći obija bravu, eventualno je mogla biti milosrdnija pa pucati u noge ali što je tu je.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

08 Jan 2012, 18:30

ni ne znam jel kod nas ubojstvo iz samoobrane ajmo reći dopušteno?
kako da ja procijenim koliko jako smijem udariti vazom po glavi? pa nije da svaki dan to vježbam :ne zna:
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

08 Jan 2012, 18:38

Koga briga za prekoračenje nužne obrane, bolje dobiti kaznu, možda i uvjetnu, nego grobno mjesto.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

08 Jan 2012, 18:41

Pješčana » wrote:ni ne znam jel kod nas ubojstvo iz samoobrane ajmo reći dopušteno?
kako da ja procijenim koliko jako smijem udariti vazom po glavi? pa nije da svaki dan to vježbam :ne zna:
Počni vježbati :D.

Mislim da postoji djelovanje u samoobrani, ali postoji i prekoračenje nužne obrane. Ukratko, što god napraviš, ajme: braniš li se nedovoljno, nadrapat ćeš; braniš li se dovoljno, namučit ćeš se dok na sudu dokažeš tu dovoljnost.

Ne miješati pravo i pravdu.

OT: grozim se oružja u kući. Pištolj obješen na zidu u prvom činu, mora opaliti u trećem. Prvo što mi pada na pamet su djeca u toj istoj kući; nakon toga, padaju mi na pamet tanki živci danas i ovdje - svađe oko parkinga ili kućnih ljubimaca danas se tješavaju vatgreno.

Postoji i anegdota u kojoj je negdje neki lik - naoružan, ali posve nevješt - kao, potegnuo pištolj na stvarne bad guys. Scena završava time što su ga natjerali da samome sebi puca u nogu.

Onaj tko drži oružje u kući, mora biti spreman i da ga upotrijebi.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

08 Jan 2012, 18:48

Nikad ne bih držala oružje u kući u kojoj su djeca. Ako baš moraju nek ga drže oni bez djece il oni s punoljeticima.
Nemam oružje, ne želim ga ni imat i žešće sam protiv oružja, al opavdano mi je ubojstvo u samoobrani. Nevjerojatno je koliko glupih stvari pada (inače sasvim normalnim) ljudima na pamet, kad se nađu makar u kratkotrajnom posjedu oružja. Jebate, da postoji kakav glupo-agresometar crko bi pod tim mjerenjem.
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

08 Jan 2012, 18:50

Ne bih nikad držala oružje u kući, ali u slučaju da dođe do potrebe za samoobranom, sekla bih kuhinjskim noževima i prvim što mi dođe pod ruku, imam oštre mesarske noževe :kava:
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

08 Jan 2012, 19:15

Pješčana » wrote:Kako gledate na ideju da imate doma oružje?
Imam. Doduše hladno, ali imam.
Kuhinjski nož od 18+ cm, k tome dobro naoštren, nije nimalo bezazlena stvar. :D

Nemam ništa ni protiv vatrenog oružja. Naravno, sve dok se inzistira na tome da svatko tko oružje ima da ga mora i znati ispravno rabiti.
Za moguću samoobranu?
Naravno da za moguću samoobranu. Ne vjerujem da bi itko podržao držanje oružja za invaziju na Poljsku. :D
No da se mene pita, bilo bi dopušteno nošenje oružja svima koji polože ispit, jednako kao što se daje vozačka. Pa ti uđi u banku i pokušaj je opljačkati kad su svi prisutni klijenti također naoružani i osposobljeni da to oružje uporabe. :zubo:

Današnji stav dovodi do toga da samo kriminalci nose oružje, što je vrlo loše. Njih ionako boli kurac za zakon.
Bi li vas bilo strah pristupiti nekome kad je hitno i pozvoniti na vrata?
Ne.
Koliak je mogućnost da to oružje bude zloupotrijebljeno?
Što je veća stigma i što se manje o oružju zna, to je mogućnost zloupotrebe veća.
Imate li vi oružje?
Kao što rekoh, samo hladno. :D

Ja ne moram štititi svoj dom od provale. Tko god da uđe, mislit će da je već netko bio i odnio sve što valja. :D
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

08 Jan 2012, 19:17

nina williams » wrote:Nikad ne bih držala oružje u kući u kojoj su djeca. Ako baš moraju nek ga drže oni bez djece il oni s punoljeticima.
Nije poanta u tome da ne držiš oružje u kući gdje su djeca. Nego da tu djecu poučiš ispravnom korištenju oružja, pa da im ne padne na ludu pamet gađati mlađeg brata dok roditelja nema kod kuće.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

08 Jan 2012, 19:25

Lastan » wrote: Nije poanta u tome da ne držiš oružje u kući gdje su djeca. Nego da tu djecu poučiš ispravnom korištenju oružja, pa da im ne padne na ludu pamet gađati mlađeg brata dok roditelja nema kod kuće.
..tako nekako. ali, problematiku vidim nesto sire..:kokice:
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

08 Jan 2012, 19:26

A.P. » wrote:Ne bih nikad držala oružje u kući, ali u slučaju da dođe do potrebe za samoobranom, sekla bih kuhinjskim noževima i prvim što mi dođe pod ruku, imam oštre mesarske noževe :kava:
..nikada se necemo maknut od balkana. svaka cast pistolju, ali noz je noz, nema do osobnog kontakta.. :zubo: :zubo:

:D
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

08 Jan 2012, 19:32

..i, pricajuci o samoobrani..da ne idem u daleki oftopik, pa jel imaju neka druga sredstva samoobrane osim pistolja i nozeva.

npr, imam u kuci sprej za grizlije, sta fali tome?

iako, da budem iskren, dijelom po onoj da se pune puske biji jedan, a prazne dvoje, nema do bombe. :o
ako me napadne i njih deset, a situacija bude zahvalna te ocita necu se samo ja usrat u gace..ako cemo bjezat, bjezat cemo svi..dis bolje samoobrane. :zubo:
Last edited by ..a unda on 08 Jan 2012, 19:33, edited 1 time in total.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

08 Jan 2012, 19:32

Lastan » wrote: Nije poanta u tome da ne držiš oružje u kući gdje su djeca. Nego da tu djecu poučiš ispravnom korištenju oružja, pa da im ne padne na ludu pamet gađati mlađeg brata dok roditelja nema kod kuće.
Ti misliš da je to moguće? Probaj shvatit mogućnosti djeteta. Eve ti banalna upadica: za djecu se, do neke dobi, preporučuje korištenje obične olovke, ne tehničke. Čisto zato što loše kontroliraju pritisak.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

08 Jan 2012, 19:37

s obzirom koliko je kriminala, i kako se pljačkaju banke i poslovnice i pumbe i kladionice, jedan dio građana i ima pištolje doma :zubo: njima prijete ostalim građanima.
znači, ti ljudi možda doma imaju decu, i pitanje je čemu ih uče.
ja ne znam koliko je pametno imati ili nemati neko oružje. s jedne strane, svi imamo noževe doma, zar ne?
s druge strane, koliko žena se ubije godišnje, kad ih muž nasilnik locira i upuca u prvom parku? koliko u takvoj situaciji pomaže sprej?
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

08 Jan 2012, 19:39

nina williams » wrote: Ti misliš da je to moguće? Probaj shvatit mogućnosti djeteta. Eve ti banalna upadica: za djecu se, do neke dobi, preporučuje korištenje obične olovke, ne tehničke. Čisto zato što loše kontroliraju pritisak.
..napisao sam vec jednu plahticu na pjescanin post (baj d vej pjescana, samoobrana ne znaci nuzno i usmrcivanje), ali cu ovako, malo ga razlomit po ostalim otkvotima i postovima.

nadams e da necu ici presiroko, ali.. sto se edukacije tice, pa i o oruzju, kakve sanse ima ikakva takva usmjerena edukacija kad su djeca svakodnevno i intezivno izlozena prizorima svih oblika nasilja, ne samo gledajuci kako nesto tamo pukne, a onda tamo neko padne.

ili pitanje..koliko nasu djecu ucimo da budu agresivna i to dosta agresivna? koliko smatramo da je agresivnost sasvim vazna do skoro najvaznijosti i neizostavna komponenta da se, recimo, uspije u zivotu, tj da nasa djeca uspiju u zivotu, u onim nekim gabaritima koje danas djeca vide i prepoznaju kao uspjeh u zivotu? :kokice:
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

08 Jan 2012, 19:44

..a unda » wrote: ..napisao sam vec jednu plahticu na pjescanin post (baj d vej pjescana, samoobrana ne znaci nuzno i usmrcivanje), ali cu ovako, malo ga razlomit po ostalim otkvotima i postovima.

nadams e da necu ici presiroko, ali.. sto se edukacije tice, pa i o oruzju, kakve sanse ima ikakva takva usmjerena edukacija kad su djeca svakodnevno i intezivno izlozena prizorima svih oblika nasilja, ne samo gledajuci kako nesto tamo pukne, a onda tamo neko padne.

ili pitanje..koliko nasu djecu ucimo da budu agresivna i to dosta agresivna? koliko smatramo da je agresivnost sasvim vazna do skoro najvaznijosti i neizostavna komponenta da se, recimo, uspije u zivotu, tj da nasa djeca uspiju u zivotu, u onim nekim gabaritima koje danas djeca vide i prepoznaju kao uspjeh u zivotu? :kokice:
naravno. to sam ja pitala na početku, kako da netko, tko svaki dan ne vježba karate nego se brani onim što ima, recimo pepeljarom, zna koliko taman jako treba udariti da ostane živ i on i napadač? pa u takvoj situaciji ne procjenjuješ baš. lupaš jer se bojiš. hoćeš pobjeći i osloboditi se.
ne mislim da je oružje jedina obrana, učenje tehnika samoobrane je dobra stvar. zašto, na primjer, država ne uloži u tečajeve zlostavljanim ženama? samo ideja. ne može se netko cijeli život skrivati iza državnih skuta, ali ako bi im se prižiili alati za samoobranu, možda bi bio lakši život.
mislim da je mudro klince slati na borilačke vještine, gdje ispucavaju višak snage, uče ih samokontroli i načinu obrane. obično takvi klinci izrastu u manje frustrirane mlade ljude koji neće tuć druge da si nešto dokažu.
Last edited by Pješčana on 08 Jan 2012, 19:45, edited 1 time in total.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Omega
Posts: 84
Joined: 27 Dec 2011, 19:58

08 Jan 2012, 19:44

..a unda » wrote: ..nikada se necemo maknut od balkana. svaka cast pistolju, ali noz je noz, nema do osobnog kontakta.. :zubo: :zubo:

:D
nego, samo se kod nas kaže "spava ko zaklan" :D
Blagajnica želi ući u more
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

08 Jan 2012, 19:48

Pješčana » wrote:s obzirom koliko je kriminala, i kako se pljačkaju banke i poslovnice i pumbe i kladionice, jedan dio građana i ima pištolje doma :zubo: njima prijete ostalim građanima.
znači, ti ljudi možda doma imaju decu, i pitanje je čemu ih uče.
ja ne znam koliko je pametno imati ili nemati neko oružje. s jedne strane, svi imamo noževe doma, zar ne?
s druge strane, koliko žena se ubije godišnje, kad ih muž nasilnik locira i upuca u prvom parku? koliko u takvoj situaciji pomaže sprej?
a koliko mortus pijanih i s dijagnozama vozi, a koliko ih s dijagnozama ima oruzje? legalno..

inace, meni nikada nece bit jasno zasto zastitari u bankama i drugdje nose oruzje? da se zna da zastitari nemaju oruzja, pljackasi bi fino dosli, uzeli pare, dobar dan, dobar dan, dovidjenja dovidjenja, bez frke i panike, svi zivi i zdravi, ta lova je preko nekoliko puta reosigurana, banke nece propast radi te love..
sta ne uloze u video kamere, detektore, razne oblike pasivne sigurnosti koja ce unaprijed odvratiti nekog od jednostavnog i vulgarnog pokusaja pljacke banke.
stam, jeftinije je opusat i da neko pogine?

mislim, nema vece gluposti nego nastradat jer si pruzio otpor pljackasima banaka.. :ne zna:
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

08 Jan 2012, 19:51

..a unda » wrote:mislim, nema vece gluposti nego nastradat jer si pruzio otpor pljackasima banaka.. :ne zna:
Zapravo, ako se ne varam čak i zaštitari imaju naputak da se ne opiru oružanoj pljački.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

08 Jan 2012, 19:53

..a unda » wrote: ..napisao sam vec jednu plahticu na pjescanin post (baj d vej pjescana, samoobrana ne znaci nuzno i usmrcivanje), ali cu ovako, malo ga razlomit po ostalim otkvotima i postovima.

nadams e da necu ici presiroko, ali.. sto se edukacije tice, pa i o oruzju, kakve sanse ima ikakva takva usmjerena edukacija kad su djeca svakodnevno i intezivno izlozena prizorima svih oblika nasilja, ne samo gledajuci kako nesto tamo pukne, a onda tamo neko padne.
Ne berem te. Pa nisam ja za edukaciju o ispravnom korištenju oružja. Ja sam za to da se takve stvari sasijeku u korijenu, nema oružja u kući i gotovo. Šta ćeš se o njegovu korištenju educirat u tom slučaju?
..a unda » wrote: ili pitanje..koliko nasu djecu ucimo da budu agresivna i to dosta agresivna?

Nemam ja djece, al ono malo nećaka savjetujem sasvim pacifistički. :zubo:
..a unda » wrote:koliko smatramo da je agresivnost sasvim vazna do skoro najvaznijosti i neizostavna komponenta da se, recimo, uspije u zivotu, tj da nasa djeca uspiju u zivotu, u onim nekim gabaritima koje danas djeca vide i prepoznaju kao uspjeh u zivotu? :kokice:
Mislim da je važna i nama svojstvena i da ju se upravo stoga treba suzbit i ograničit. (Bar neke njene oblike.) Ispoljavajmo to u sportu. Moš ić boksat il u streljanu.
A glede uspjeha u životu, to je relativna kategorija. Individualna, dapače. Agresivci dobiju čir na želucu i strefi ih infarkt.
Last edited by nina williams on 08 Jan 2012, 19:56, edited 1 time in total.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

08 Jan 2012, 19:56

Pješčana » wrote: naravno. to sam ja pitala na početku, kako da netko, tko svaki dan ne vježba karate nego se brani onim što ima, recimo pepeljarom, zna koliko taman jako treba udariti da ostane živ i on i napadač? pa u takvoj situaciji ne procjenjuješ baš. lupaš jer se bojiš. hoćeš pobjeći i osloboditi se.
ne mislim da je oružje jedina obrana, učenje tehnika samoobrane je dobra stvar. zašto, na primjer, država ne uloži u tečajeve zlostavljanim ženama? samo ideja. ne može se netko cijeli život skrivati iza državnih skuta, ali ako bi im se prižiili alati za samoobranu, možda bi bio lakši život.
mislim da je mudro klince slati na borilačke vještine, gdje ispucavaju višak snage, uče ih samokontroli i načinu obrane. obično takvi klinci izrastu u manje frustrirane mlade ljude koji neće tuć druge da si nešto dokažu.
pa, pokusavam izbjec sirenje teme, ali..sve to vidim malo sire, sustavnije.

htio sam rec da sam shvatio da se usmrcivanje dozivljava kao neki moguci, u smislu vrlo moguci ishod samoobrane, tako da on dolazi na prvom mjestu, prije samoobrane.
treba se vratiti na samoobranu, dakle, jedno je kad te napadnu tri rabijantna (i) naoruzana tipa, a drugo je ako nesto razumijes kao napad i to osobe koja je ocito i fizicki i na drugi nacin slabija od tebe (nema recimo pri ruci vazu, nego tjednig globus od prije tri mjeseca :zubo: ), pa na taj neki napad odgovoris npr topom ili dzedaj macem.. :D
ako je situacija nekakva ekstremna, onda je i samoobrana ekstremna i tu je potrebno vise edukacije, nego kako se rastavlja pistolj, kako ga se drzi u kuci i kako se puca iz njega..
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

08 Jan 2012, 19:58

Ja sam takva da bih se, u slucaju da mi netko upadne u kucu, sklupcala u kut i umrla od steaha, ne bi mi se taj netko morao ni pribliziti. :tuzni:
Kakvi pistolji, koljacki nozevi i ostala cuda, krepam od straha i kad me netko iz zajebancije zaskoci iz mraka, i sad bih ja pucala i klala. Kako da ne.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
Omega
Posts: 84
Joined: 27 Dec 2011, 19:58

08 Jan 2012, 20:00

Postoji čitava grupa ljudi kojima je nužno djecu educirat o pravilnom korištenju oružja, lovci. E sad, šta god ja mislila o lovu i lovcima, cijenim supruga svoje prije i nju što su svoju dicu od malena učili da puška nije igračka. Netko ko kupi pištolj i drži ga u ladici sa čarapama, "za svaki slučaj", a doma ima dicu, jednako mi je kreten ko i onaj šta pijan vozi malu na balet.
Blagajnica želi ući u more
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

08 Jan 2012, 20:00

Lord Byron » wrote: Zapravo, ako se ne varam čak i zaštitari imaju naputak da se ne opiru oružanoj pljački.
..pa koji ce im kua pistolji? da se zna da u banci niko nece kostit oruzje, sve bi bilo puno lakse, ai smatram da bi se broj tih pljacki rapidno smanjio.

mislim, jedan od razloga prilikom izdavanja dozvole za oruzje, ne samo za nosenje, jest taj da se sa sobom cesto nose neki novci.

mislim, razumljivo mi je to, ali i malo cudno..:ne zna:
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

08 Jan 2012, 20:02

nina williams » wrote: Ti misliš da je to moguće? Probaj shvatit mogućnosti djeteta. Eve ti banalna upadica: za djecu se, do neke dobi, preporučuje korištenje obične olovke, ne tehničke. Čisto zato što loše kontroliraju pritisak.
Naravno da je moguće. U Švicarskoj većina obitelji ima ovo, dosta njih ima i pištolje uz to, vlada daje subvencije za kupnju metaka, pa se ljudi, a ni djeca masovno ne ubijaju.
Biti i mniti svemiropolisno
Post Reply