Znanost kao školski predmet

Matematika, fizika, kemija, biologija, geologija...
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

12 Jan 2012, 14:59

ombia » wrote:
Moze.
Sto se mene tice, s teme se nismo trebali ni maknuti. E sad da cu ovdje na temu stavljati svoje ime i prezime (aka publikaciju) necu, jer ne vidim ni da je itko drugi to ucinio. :zubo:

Evo link (google ih izbaci na stotine) gdje instituti sudjeluju u predavanju/katedri nekog sveucilista. Nista neobicno ni rijetko. Jedino neka iz razloga budzeta moraju odustati od placanja satnice.

http://www.viktorfrankl.org/d/vo_meduni_wien.html

Ovo da ne bi bilo da nema linkova.
Pa lijepo da si stavila ovaj link, s velikim naslovom "VORLESUNGEN: MEDIZINISCHE UNIVERSITÄT WIEN".
Ne znam kako stojiš s njemačkim, ali i meni koji ga ne govorim je jasno da se radi o predavanju Medicinskog sveučilišta u Beču, od strane profesora s istog sveučilišta (to piše ispod), i u suradnji s navedenim institutom. Naravno da sveučilišta mogu biti u suradnji s institutima, to sam i sam rekao kad sam rekao da studenti tamo često rade diplomske radove. No, tvoja tvrdnja da instituti drže katedre i aktivno sudjeluju u nastavi samo pokazuje da nemaš pojma o čemu pričaš, samostalni instituti ne funkcioniraju tako.

Inače, bilo tko može organizirati predavanje o bilo čemu, ali predavanje ili predmet koji se uračunava u ECTS nekog studija mora biti od strane akreditirane visokoškolske ustanove, a samostalni instituti to nisu.


Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

12 Jan 2012, 15:17

Na linku ti je dokaz da instituti itekako drze predavanja/sudjeluju u istima, ne kao gosti predavaci, iako si tvrdio da ne sudjeluju "u nastavi". Ovdje se radi o dva predavaca i oba (jedan s faksa drugi s instituta) ravnopravno citav semestar poducavaju.
No nema tog linka koji bi ti prihvatio a da tvrdi nesto tebi suprotnog misljenja.

Naravno da spomenuti institut kooperira sa fakultetom, ne moze netko iznebuha doci i ukljuciti se u autonomiju sveucilista. Sadrzaj mora biti odobren i u skladu s programom.

Ovo
. Jer instituti ne izdaju diplome, niti se bave nastavom, tamo se samo obavlja posao.
jednostavno nije tocno.
uračunava u ECTS nekog studija mora biti od strane akreditirane visokoškolske ustanove, a samostalni instituti to nisu.
Naravno da mogu biti. Moze cak biti i znanstvena ustanova koja je gmbh.
I ne da mogu, nego jesu. Dapace sve sto treba je da covjek koji radi na takvom institutu jest habilitirao i da ima akreditaciju za privatnog docenta. Dakle on je nesto kao vanjski suradnik jer nema radni ugovor sa fakutetom, sto je fakultetu vrlo milo jer tako stedi novac tocnije tako uposliti nekoga kosta manje.
A on drzi katedru, ispituje, mentor je za diplomske radove. Jedino je bitno da i on i student isti faks imaju kao institucionalnu povezinicu.
Nemali broj puta osoba x za takva predavanja cak ni ne dobije nista, mora imati toliko i toliko sati predavackog iskustva da bi habilitirala, a faks ju ne moze platiti, pa onda on/ona nude svoje usluge besplatno jer nekako do titule moraju doci.
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

12 Jan 2012, 15:42

Nemam pojma više o čemu je riječ, samo znam da su nama na faksu određene kolegije držali predavači s Ruđera, Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, Instituta za antropologiju i svašta nešto.
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

12 Jan 2012, 16:51

Herp » wrote:Nemam pojma više o čemu je riječ, samo znam da su nama na faksu određene kolegije držali predavači s Ruđera, Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, Instituta za antropologiju i svašta nešto.
Naravno, takve stvari su moguće, meni je čak i mentor za diplomski bio s Ruđera i nije imao veze s faksom. A ovdje je riječ o tome da instituti ne mogu izdavati diplome niti organizirati nastavu.
Biti i mniti svemiropolisno
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

12 Jan 2012, 16:59

ombia » wrote:Na linku ti je dokaz da instituti itekako drze predavanja/sudjeluju u istima, ne kao gosti predavaci, iako si tvrdio da ne sudjeluju "u nastavi". Ovdje se radi o dva predavaca i oba (jedan s faksa drugi s instituta) ravnopravno citav semestar poducavaju.
No nema tog linka koji bi ti prihvatio a da tvrdi nesto tebi suprotnog misljenja.

Naravno da spomenuti institut kooperira sa fakultetom, ne moze netko iznebuha doci i ukljuciti se u autonomiju sveucilista. Sadrzaj mora biti odobren i u skladu s programom.

Ovo



jednostavno nije tocno.



Naravno da mogu biti. Moze cak biti i znanstvena ustanova koja je gmbh.
I ne da mogu, nego jesu. Dapace sve sto treba je da covjek koji radi na takvom institutu jest habilitirao i da ima akreditaciju za privatnog docenta. Dakle on je nesto kao vanjski suradnik jer nema radni ugovor sa fakutetom, sto je fakultetu vrlo milo jer tako stedi novac tocnije tako uposliti nekoga kosta manje.
A on drzi katedru, ispituje, mentor je za diplomske radove. Jedino je bitno da i on i student isti faks imaju kao institucionalnu povezinicu.
Nemali broj puta osoba x za takva predavanja cak ni ne dobije nista, mora imati toliko i toliko sati predavackog iskustva da bi habilitirala, a faks ju ne moze platiti, pa onda on/ona nude svoje usluge besplatno jer nekako do titule moraju doci.
Zanimljiva je tvoja trolerska evolucija. Prvo si tvrdila da u Europi ne postoji praksa da studenti idu na strane institute raditi diplomski, a sad već tvrdiš nešto skoro suprotno. :)
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

12 Jan 2012, 17:49

JPK » wrote: Zanimljiva je tvoja trolerska evolucija. Prvo si tvrdila da u Europi ne postoji praksa da studenti idu na strane institute raditi diplomski, a sad već tvrdiš nešto skoro suprotno. :)
Molim te prekini vrijedjati.
I dalje ne tvrdim suprotno. :facepalm: I dalje tvrdim da se diplomski pise i diploma izdaje na fakultetu a ne negdje drugdje. I da se nezavisni instituti itekako bave nastavom, to je cinjenica ma sto god ti tvrdio.
Vec si dosadio i bogu i vragu sa tim smijesnim pokusajima diskvalificiranja sugovornika.

Ako predavac radi na fakultetu i student fizicki i pcikicki ne ide na neko drugo mjesto nego na fakultet, nego netko iz instituta na taj isti faks dodje kao predavac i mentor to nije isto s tvojom tvrdnjom da se diplomski u pravilu rade na nezavisnim institutima.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

17 Mar 2012, 05:55

MightyMe » wrote: Za predavati tamo, a posebno u osnovnoj školi, nije potrebno neko pretjerano znanje barem što se tiče prirodnih znanosti koje ste tu spominjali.
Tek sad vidim ovaj topik pa. :D

Mislim da je za stvarno kvalitetnu nastavu recimo kemije u osnovnoj školi potrebno biti jebeno zaljubljen u kemiju i željeti podijeliti strast.

Nekad sam se pitala kog vraga ljudi uopće trebaju studirati recimo matematiku kad bilo tko tko je imao pet iz matematike u osnovnoj školi može predavati matematiku za osnovnu školu najkasnije kad završi srednju školu. Neš ti, kvadrat binoma. Šta će ti studij matematike da napišeš na ploču formulu za kvadrat binoma?

(Mislim da nam trenutno kvaliteta nastave i ne bi bogznakako opala da je održavaju SSS ljudi, od onih koje je određeni predmet više zanimao.

Mislim da bi se to dalo i na neke studije rastegnuti.)


Što se tiče uvođenja prirodoslovlja koje bi objedinjavalo fiziku, kemiju i biologiju, mislim da bi na nekim funkcijama obaveza obnašača wannabe morala biti detaljna psihološka provjera kojom bi se utvrdilo jede li egotripove na partijima i želi li više od ičega na svijetu ostaviti trag uvođenjem još jedne reforme, po mogućnosti retardiranije od reformi prethodnika. Podizanje sramotno bijedne kvalitete obrazovanja nastavnika i kriterija za postajanje nastavnikom imalo bi neusporedivo više smisla, ali bi podiglo manje prašine, valjda. A za dobrim se konjem u jamu kopa, ili tako nešto.

Mamlazi.

Apstiniram od informacija o zbivanjima trenutno pa ne znam je li ovo uopće još aktualno. :D
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

17 Mar 2012, 07:00

kuki » wrote:ne znam je li ovo uopće
Jest.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

17 Mar 2012, 07:31

Koliko nam još ministara treba do faze kad će slanje djece u državnu školu bit u rangu s mlaćenjem kaišem? :(
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
Post Reply