Repetitio - mater studiorum ili lov u mutnome

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

07 Jan 2012, 20:57

U naslovu stoji mala igra riječi, ali ako vam se više sviđa riječ "instrukcije", može i tako. Ono o čemu bih porazgovarala ja nazivam repeticije.

O čemu se radi? Gledam srednjoškolce kako su se uzjebali i usrali, pardon maj frenč, oko državne mature. I ne budi luda, pogledam ja malo kako izgleda taj ispit, konkretno iz hrvatskoga jezika. Gledam B razinu, ubij bože, sprdačina. Gledam A razinu, pa niš posebno. Onima koji su me pitali što mi se čini, tako i kažem - ništa što se ne bi moglo svladati upornošću i grijanjem stolice i ništa što ne stoji u srednjoškolskim udžbenicima. No, to naprosto nije dovoljno. Strah je jači od zdravorazumskih argumenata, pa tako moji puleni ipak odlučiše dati 2000 kn za "pripreme za državnu maturu". Ajd' neka.

Možda se varam, ali moj je dojam nekako da su "u moje vrijeme" (a to je bilo prije manje od deset godina) klinci bili nešto hrabriji, da nisu imali taj osjećaj da im se nešto treba uliti u glavu, da su srednjoškolsko gradivo shvaćali baš tako - kao gradivo namijenjeno njima, kao nešto što je svaki srednjoškolac u stanju svladati. Repeticije su bile nešto za čim se posezalo u slučajevima nužde, kad se iscrpe sve druge mogućnosti. A ja, evo, i sama najbolje znam da sam sve popravne na kojima sam se našla uspješno prošla a da jedne kune nisam potrošila. Tu i tamo tkogod od vršnjaka uputio bi me, a dalje je bilo na meni.

I recite vi meni... što, što su oni sebi stavili u glavu da misle da treba platiti 2000kn za učenje hrvatskoga jezika i književnosti?


Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

07 Jan 2012, 21:01

Kad sam ja išla u gimnaziju postojala je samo književnost, o jeziku nije bilo slova. A stvari se lako zaborave. :ne zna: Ne znam kakvo je danas stanje u školama, ali ako ne uče četiri godine gramatiku teško će je znati i naučiti za maturu.

Što se tiče repeticija, išla sam iz matematike i fizike kad mi je zatrebalo.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

07 Jan 2012, 21:05

Kad je svojedobno Pernar pod svoj stijeg okupljao vrlo raznorodne prosvjednike, napisao sam da bi najmudriji potez tadašnje vlasti bio reći "joj, baš nam je drago što ste nam došli. Evo, sjedite i dogovorite se oko formulacije vaših zahtjeva, pa ćemo razgovarati" - i za pola sata policijskim metodama razdvajati međusobno isposvađane demonstrante. :D

Ista je stvar i s prosvjedima zbog državne mature: što bi točno prosvjednici htjeli?

Jedini artikulirani zahtjev koji sam čuo je vezan uz učenike strukovnih škola i državnu maturu. "Artikuliran" znači da su ga uspjeli sročiti - ali, i dalje je potpuno besmislen: djeca (naorućana roditeljima) koja su upisala strukovnu školu znajući da taj vlak ne putuje prema državnoj maturi, sad odjednom žele prisiliti strojovođu da promijeni rutu. WTF?
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

07 Jan 2012, 21:07

Nemam pojma kako izgleda državna matura. Koliko se sjećam, iz hrvatskog se prije pisala klauzura, a gramatika je bila smiješna za polaganje. Književnost već nije, tu se moralo učit.
Šta se danas uopće traži?
User avatar
rh4ps0dy
Posts: 725
Joined: 17 Sep 2011, 23:11
Location: Podravina

07 Jan 2012, 21:09

Ma ajde, molim vas. Uzela sam lani matematiku, B razinu, čisto da vidim. Riješila oko 80%, s tim da nisam prismrdila matematici od kraja srednje. Državna matura je pišurija, ali djeca danas ne znaju mrdnuti bez kalkulatora i Googlea

A što se instrukcija tiče, znam po primjerima iz okoline da je to početo plaćanje dadiljanja i sjedenja nad tvrdom dječjom glavom prije nego ekšual učenje. A pomalo je i moderno, ne. :raspa:
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

07 Jan 2012, 21:13

rh4ps0dy » wrote:Ma ajde, molim vas. Uzela sam lani matematiku, B razinu, čisto da vidim. Riješila oko 80%, s tim da nisam prismrdila matematici od kraja srednje. Državna matura je pišurija, ali djeca danas ne znaju mrdnuti bez kalkulatora i Googlea

A što se instrukcija tiče, znam po primjerima iz okoline da je to početo plaćanje dadiljanja i sjedenja nad tvrdom dječjom glavom prije nego ekšual učenje. A pomalo je i moderno, ne. :raspa:
Ja sam imala tako divne profesore iz prirodnih znanosti da sam većinu i morala učiti doma (izuzev profesorice iz kemije iz osnovne i profesorice iz biologije u srednjoj). Jer kako bi neki od njih zaradili na repeticijama da se potrude biti suvisli u razredu. :raspa:
Gramatiku sam isto učila doma jer je profa iz hrvatskog više voljela pričati o svom težačkom životu i Srbima. :zubo:
U srednjoj je se nismo dotaknuli. :ne zna:
Zato me i zanima kako je danas u srednjoj školi, koliko se uopće uči jezik?
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

07 Jan 2012, 21:27

Današnji klinci su gotovani, uzdaju se u google i koriste mozak, ako je moguće, još negdje 5% manje nego je moja generacija prije 6 godina (kad sam polagala maturu).
Nisam ikad išla na popravni, stisnula sam i naučila. Isto i za maturu, nisam vidjela problema :ne zna:

Međutim, danas ja pripremam neke od njih za državnu maturu, a testovi su smiješni :facepalm: Onak, sram me da je to A razina državne mature, majke mi.
Isto tako vjerujem da bi i u moje vrijeme svi išli na pripreme da je bilo ovoliko pripremnih centara i Trinoma, i da je bilo više roditelja koji su umjesto "uči" rekli "joj profa je kriva, niš ih nije naučila, kaj možemo sad".

rolajz.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

07 Jan 2012, 21:37

Mislim da polako klizimo prema privatnom školskom sustavu, onom u kojem će roditelji plaćati znanje, ne svjedodžbu.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

07 Jan 2012, 21:40

Pogledao sam sad naprednu razinu matematike, izgleda mi jedno 25 puta lakše od onoga što smo normalno radili u gimnaziji, a i samog maturalnog ispita.
Biti i mniti svemiropolisno
bliss
Posts: 1121
Joined: 18 Sep 2011, 15:26

07 Jan 2012, 21:44

Ja nisam polagala maturu (bila sam osobođena :raspa:) pa nemam pojma kako to izgleda. Mogu li to usporediti s pripremama za fax? Ako mogu, na pripreme sam išla i, iako se sve to da samostalno pripremiti, moram priznati da mi je bilo korisno (što znači da novac nije uludo bačen :D) - pokoji trik kako nešto brže riješiti i dobra sistematizacija gradiva da se lakše ponovi.

Ima li negdje na netu primjera tih ispita s mature?
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

07 Jan 2012, 21:54

razumijem strah srednjoškolaca jer je matura upisnica za faks. ne može se uspoređivati s nekadašnjom, kad se polagao prijemni i kad je donosila neki pišljivi bodić u onom dijelu gdje su se zbrajale ocjene. u mojoj generaciji odlikaši nisu ni polagali maturu, a pare su se eventualno davale na "pripreme za prijemni"

danas, ako zajebeš maturu, zajebo si faks. drugo, matura je ista za sve, ista pitanja, isti kriteriji bez obzira na to gdje i u koju školu ideš. to se također ne može uspoređivati s onim nekad. esej iz hrvatskog u kakvoj srednjoj tehničkoj školi ipak je sad malo "izloženiji" prosudbi, mislim da im je teže nego prije

ja sam u srednjoj imala jako dobre suučenike, koji su rasturali u predmetima potrebnim za prijemni, a ipak su mnogi išli na te "pripreme" (ističem ih jer su očito nekakav ekvivalent plaćanju repeticija zbog državne mature). nisu bili dovoljno sigurni u sebe, nisu znali kakva je konkurencija
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

07 Jan 2012, 22:01

blaze » wrote: danas, ako zajebeš maturu, zajebo si faks. drugo, matura je ista za sve, ista pitanja, isti kriteriji bez obzira na to gdje i u koju školu ideš. to se također ne može uspoređivati s onim nekad. esej iz hrvatskog u kakvoj srednjoj tehničkoj školi ipak je sad malo "izloženiji" prosudbi, mislim da im je teže nego prije
Ne bih se složio s time. Danas dođeš i od jednom pišeš prijemni za koliko tri ili četri fakulteta, dok si onda pisao za jedan jer za drugi se trebalo pisati na drugom fakultetu, to je pogotovo bilo nemoguće ako su srodni fakulteti u pitanju jer je najčešće isti dan u isto vrijeme bilo. Osim toga posebni dijelovi ispita se pišu u posebno vrijeme.

Osim toga u obzir se uzimao prosjek ocjena, tako da je zajeb u prvom ili drugom razredu bio nepopravljiv.

Mislim da je danas puno lakše i s manje stresa se upisati na fakultet. Mošeš si u prvom razredu srediti raspored učenja i dobivat sve dvojke i istovremeno se upisati na bilo koji željeni fakultet.

Meni se sviđa ovakav pristup i mislim da je veliko rasterećenje za učenike samo su oni kao što netko gore reče postali komforniji, evo sad kad im ukinu ocjenjivanje na polugodištu, što im ostaje - ništa.
Last edited by Anonymous on 07 Jan 2012, 22:02, edited 1 time in total.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

07 Jan 2012, 22:02

Lord Byron » wrote: Jedini artikulirani zahtjev koji sam čuo je vezan uz učenike strukovnih škola i državnu maturu. "Artikuliran" znači da su ga uspjeli sročiti - ali, i dalje je potpuno besmislen: djeca (naorućana roditeljima) koja su upisala strukovnu školu znajući da taj vlak ne putuje prema državnoj maturi, sad odjednom žele prisiliti strojovođu da promijeni rutu. WTF?
Možda im je zbog državne mature sjela ograničenost izbora koju strukovna škola daje po svome završetku. Možda se zbog toga napokon podigne kvaliteta poučavanja u strukovnim školama.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

07 Jan 2012, 22:12

JPK » wrote:Pogledao sam sad naprednu razinu matematike, izgleda mi jedno 25 puta lakše od onoga što smo normalno radili u gimnaziji, a i samog maturalnog ispita.
mene je druga stvar malo zatekla

moja je znanica ocjenjivala državne mature iz njemačkog jezika. na obuci za taj posao jasno su naglašeni kriteriji ocjenjivanja eseja, pri čemu su gramatika i pravopis negdje pri dnui bodovnog parametra. dovoljna je razumljivost, pa makar skunta-kinte konjugacijom. ono što donosi najviše bodova, to je odgovaranje temi, jasna struktura uvoda, razrade, zaključka, originalnost ideja i sl.

nisam sigurna koliko će takva selekcija usrećiti njemačku katedru :ne zna:
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

07 Jan 2012, 22:20

OliverZG » wrote:Mošeš si u prvom razredu srediti raspored učenja i dobivat sve dvojke i istovremeno se upisati na bilo koji željeni fakultet.
Čak i da je nekako moguće "dobivati sve dvojke", a istovremeno usvojiti ona znanja prvog razreda potrebna za državnu maturu, ostaje "sitnica" da se uspjeh i dalje gleda kao element kriterija za upis na faks. :D
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

07 Jan 2012, 22:22

Zekoslawa » wrote:Strah je jači od zdravorazumskih argumenata, pa tako moji puleni ipak odlučiše dati 2000 kn za "pripreme za državnu maturu". Ajd' neka.

Možda se varam, ali moj je dojam nekako da su "u moje vrijeme" (a to je bilo prije manje od deset godina) klinci bili nešto hrabriji, da nisu imali taj osjećaj da im se nešto treba uliti u glavu, da su srednjoškolsko gradivo shvaćali baš tako - kao gradivo namijenjeno njima, kao nešto što je svaki srednjoškolac u stanju svladati.

I recite vi meni... što, što su oni sebi stavili u glavu da misle da treba platiti 2000kn za učenje hrvatskoga jezika i književnosti?
Kad sam ja upisivao FER, A.D. 2000., pripreme za upise na fakultete još nisu bile uzele maha. Sami smo rješavali žutu zbirku i tome slične pizdarije.
Kad sam 2003. odustao od FER-a, držao sam već nekima instrukcije iz informatike eda bi naučili dovoljno da se upišu na Ekonomiju. (Usput budi rečeno, učile su se informacije u tom trenutku barem 20 godina zastarjele; neke kratice koje su se nalazile u mogućim pitanjima danas imaju sasvim deseto značenje.)
Kad sam 2004. upisivao Filozofski, već su i kojekakve firme organizirale pripreme za upis. Zapravo, već je i godinu prije bilo dosta toga; od prijateljice tadašnje cure dobio sam veliki bunt s njenih priprema godinu ranije. Bilo je zgodno prolaziti kroz pitanja iz opće kulture i tako toga, samo što mi je dragoj išlo na živce što odgovore pucam dok još nije do kraja pročitala pitanje. :D (Morala mi je ona čitati jer su točni odgovori bili označeni.) Nije mi ništa pomoglo, jer te ne može ništa pripremiti na ispit iz opće kulture, ali donirao sam sve to skupa svojoj gimnaziji, neka im se nađe; kopiranje za 50 kuna jeftinije je od priprema za par tisuća.

Današnje pripreme za državnu maturu samo su izmijenjene pripreme za upis na faks.
I tu je problem s državnom maturom: umjesto da zamijeni prilično neobjektivne ocjene kao faktor pri upisu, zamijenila je prijemni ispit. To ne valja.
Sve ostalo – pa, ljudi danas plaćaju instrukcije svojoj djeci iz dva razloga. Prvi je što su djeca neizmjerno lijena i rade samo kad im netko sjedi nad glavom. Drugi je što to rade i svi drugi, pa misle da moraju kako im dijete ne bi bilo zakinuto.

Morao bih se više baciti u biznis s instrukcijama, repeticijama i ostalim.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

07 Jan 2012, 22:22

ElliQuinn » wrote: Možda im je zbog državne mature sjela ograničenost izbora koju strukovna škola daje po svome završetku. Možda se zbog toga napokon podigne kvaliteta poučavanja u strukovnim školama.
Ne kužim. Kvaliteta poučavanja struke?

Strukovna škola po svome završetku daje točno ono što je strukovna škola obećala dati pri njenom upisivanju, bio taj izbor ograničen ili ne. Napisao sam, ne kužim da djeca sjednu u taj vlak na kojem jasno piše kamo ide, i onda pred kraj vožnje počnu s pobunom.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

07 Jan 2012, 22:22

OliverZG » wrote: Mošeš si u prvom razredu srediti raspored učenja i dobivat sve dvojke i istovremeno se upisati na bilo koji željeni fakultet.
ili se prijaviti na "milijunaša" :zubo:
takva vrsta znanja tamo je najkorisnija

zar stvarno misliš da netko sa samim dvojkama u srednjoj ima šanse procvjetati u labuda na faksu?
(labud i dvojka, upps)

da je poanta četiri godine ne raditi ništa nego manijakalno rješavati stare državne mature?
čemu uopće onda ići na faks?

je li moguće četiri godine u srednjoj imati dvojku iz matematike i onda genijalno riješiti državnu maturu?
i tek na faksu početi učiti?
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

07 Jan 2012, 22:26

blaze » wrote:je li moguće četiri godine u srednjoj imati dvojku iz matematike i onda genijalno riješiti državnu maturu?
Ponavljam: čak i da je moguće (a nije), opet te šije onaj tko je genijalno riješio državnu maturu, a ima peticu iz matematike.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

07 Jan 2012, 22:27

blaze » wrote:nisam sigurna koliko će takva selekcija usrećiti njemačku katedru :ne zna:
Odsjek za germanistiku ionako nikad nije sretan. I terorizira svoje studente nešto jače nego anglisti. Imaju slične kriterije, koliko sam shvatio, samo su germanistice malo više sadistički raspoložene. :zubo:

Neka.

I Odsjek za anglistiku svake godine na predispitu spušta kriterije pa plače nad sve gorim i nepismenijim studentima (jer oni koji rasturaju engleski upisuju FER, PMF, pa i Ekonomiju). A ljudi s Odsjeka uredno sjede u komisijama koje određuju način ocjenjivanja na državnoj maturi.

Samo naprijed.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

07 Jan 2012, 22:29

ElliQuinn » wrote: Možda im je zbog državne mature sjela ograničenost izbora koju strukovna škola daje po svome završetku. Možda se zbog toga napokon podigne kvaliteta poučavanja u strukovnim školama.
to bi bilo odlično. vani je politehnika fenomenalan studij, što znači da tamošnji srednjoškolci sigurno nemaju izbor između katastrofalnih strukovnih i preopćenitih gimnazijskih
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

07 Jan 2012, 22:30

blaze » wrote:
je li moguće četiri godine u srednjoj imati dvojku iz matematike i onda genijalno riješiti državnu maturu?
i tek na faksu početi učiti?
Jašta neg je moguće, za to trebaš samo kužiti matematiku i bit lijen(a). Kod takvih 90% srednjoškolske matematike čini redovito pisanje domaćih zadaća.
Last edited by nina williams on 07 Jan 2012, 22:30, edited 1 time in total.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

07 Jan 2012, 22:30

ex anais » wrote:Kad sam ja išla u gimnaziju postojala je samo književnost, o jeziku nije bilo slova. A stvari se lako zaborave. :ne zna: Ne znam kakvo je danas stanje u školama, ali ako ne uče četiri godine gramatiku teško će je znati i naučiti za maturu.
Da nisam proučila kako izgleda test B razine, ne bih se usudila odgovoriti na ovo pitanje, ali ipak jesam, pa ću istaknuti samo jedan detalj: Jedno od pitanja je "Izbaci pogrešno napisanu riječ", a točan je odgovor "šesnajst". :facepalm:

A onda, nije da sam i ja učila puno gramatike u srednjoj, ma ne da nisam puno nego nisam ništa, a opet mi je bilo sasvim dovoljno uzeti srednjoškolske udžbenike čisto da vidim na što da obratim pažnju. Što za maturu, što za prijemni na kroatistici.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

07 Jan 2012, 22:33

bliss » wrote: Ima li negdje na netu primjera tih ispita s mature?
Evo. Tu se nađe što te već zanima.
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

07 Jan 2012, 22:34

Lord Byron
Strukovna škola po svome završetku daje točno ono što je strukovna škola obećala dati pri njenom upisivanju, bio taj izbor ograničen ili ne.
Ne bih se složio. Primjeti li se možda da u srednjoj strukovnoj (četverogodišnjoj) nisam imao sveukupno 5 sati nečega što bi bilo vezano za gramatiku i pravopis Hrvatskog jezika :zubo: nisam gledao ali ne vjerujem da je tako zapisano u programu.

Recimo fizika, gimnazijalac sigurno zna više o struji nego netko iz strukovne škole iako ima poseban predmet tipa elektrotehnika.

Upravu si utoliko da jedan iz strukovne kemijske škole jasno nema što tražiti na filozofskog fakultetu ili nekon drugom nesrodnom fakutletu ako se posebno ne pripremi ali u svakom slučaju bi mu trebalo biti omogućeno da s tim znanjem upiše npr. kemijsko inženjerstvo.
Napisao sam, ne kužim da djeca sjednu u taj vlak na kojem jasno piše kamo ide, i onda pred kraj vožnje počnu s pobunom.
Mislim da to neće u budućnosti biti problem kad prođu prve četri generacije. Problem je ovima koji su mislili pisati prijemni."
Post Reply