Repetitio - mater studiorum ili lov u mutnome

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

08 Jan 2012, 19:14

Éowyn » wrote: Ja pouzdano znam da se sad mogu upisati na strojarstvo ili rgn i polagati razliku ispita. Mogu i na svoj faks i odabrati neki drugi smjer na diplomskom.
Diplomski studij se upisuje s diplomom preddiplomskoga, i nema veze s državnom maturom.

Ne bih se kladio da možeš upisati bilo koji preddiplomski studij bez državne mature, uključivo i svoj koji si završila.


User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

08 Jan 2012, 19:21

kuki » wrote: S ovime se slažem (ako dobro shvaćam :D). Apsolutno mi je retardiran taj potez prema kojem je odlučeno da se završni ispit jednog stupnja obrazovanja pretvara u selekcijski ispit drugog stupnja obrazovanja, i da ne govori s kakvim je uspjehom učenik završio srednju školu, nego, valjda, koliko je sposoban studirati. I onda svi strukovnjaci koji žele studirati polažu gimnazijsku maturu. Wtf?

Slažem se s tim da netko tko nije u stanju položiti državnu maturu teško da će uspjeti studirati. Ali onda bi takva pitanja trebao rješavati na prijemnom ispitu željenog faulteta. Ne na maturi po programu škole u koju nije išao.

To je naprosto retardirano.
Velkam tu Kroejša, velkam tu Amerika. :kava:
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

08 Jan 2012, 19:24

Lord Byron » wrote: Državna matura sasvim izvjesno povećava pravednost pri upisu na fakultete, jer ublažava (nažalost, ne i neutralizira) nejednako znanje koje stoji iza brojčano istih ocjena.
Ne.

Tako bi bilo da rezultati državne mature na upisima zamjenjuju srednjoškolske ocjene, pa da se kombiniraju državna matura i prijemni ispit.
Ovako je efekt nejednakog znanja iza brojčano istih ocjena u potpunosti identičan sustavu ocjene+prijemni.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

08 Jan 2012, 19:30

E da, totalno mi je šupački da netko ima pet iz matematike, na državnoj maturi jako loše riješi matematiku, cijeli njegov razred na državnoj maturi jako loše riješi matematiku iako većinom imaju sjajne ocjene, i onda se njihove ocjene iz matematike vrednuju jednako kao neke ocjene iz matematike iza kojih stoji znanje.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
Éowyn
Posts: 2430
Joined: 17 Oct 2011, 20:13

08 Jan 2012, 19:33

Lord Byron » wrote: Diplomski studij se upisuje s diplomom preddiplomskoga, i nema veze s državnom maturom.

Ne bih se kladio da možeš upisati bilo koji preddiplomski studij bez državne mature, uključivo i svoj koji si završila.
Ja sam se raspitivala na nekim fakultetima i rekli su da mogu upisati uz polaganje razlike predmeta. Sad, da li su mislili da mogu odmah diplomski upisati, nemam pojma :ne zna:
Desire makes slaves out of kings.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

08 Jan 2012, 19:33

Lord Byron » wrote: AFAIK, radi se o tome da je neki mamlaz zaboravio unijeti odgovarajuću odredbu koja bi to regulirala. :D
Ne, jer jednako je nebulozno i da s 30 ponovno na srednjoškolsku maturu izlazi netko tko do sad nije upisivao faks. Maturirao je s 18-19, retardirano je da opet maturira.

To mi je razina retardluka kao da se ja deset godina nakon diplome, nakon udaje i rađanja dječice, idem zaposliti u Nokia Siemensu, i onda Nokia Siemense zahtijeva da ponovno diplomiram na FER-u da vide jesam li odgovarajuće obrazovana za radno mjesto na koje se javljam, umjesto da provedu vlastiti selekcijski postupak i ustanove što ih o meni zanima.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

08 Jan 2012, 19:34

Lord Byron » wrote:
Nastavnici su takvi kakvi jesu. Plod su dugogodišnje negativne selekcije. Ali, ajmo sve loše nastavnike pobacati u najbliže rijeke i mora - i što onda? Gdje su te nakupine nezaposlenih sjajnih nastavnika koji bi odjednom, u istim uvjetima, počeli činiti čuda? Nema. Još jednom: ne ma.
Mislim da si upoznat (kao i svi mi) s činjenicom koliko mladih ljudi truli na birou, a završili su faks upravo da bi predavali u školama. No ne mogu zbog ogorčenih i neadekvatnih profesora koji preziru svoje radno mjesto, ali ga se drže kao pijan plota jer im je valjda ispod časti dati otkaz i otići raditi nešto gdje bi mogli istresti svoje frustracije, a da to istresanje ne bude na ljudima koji se još formiraju. Ako baš ne postoji takvo radno mjesto, uvijek ih mogu istresti na forumu nazivajući ljude umišljenima i glupima. Ne vjerujem da zlobna i ogorčena profesorica kojoj je pun k toga što radi može ikoga ičemu naučiti, sve i da zna. A netko mlad i entuzijastičan bi imao sigurno više volje, a vjerujem da ni sa znanjem ne bi zaostajao.

Ima divnih profesora koje bi mogli predavati i do kraja životnog vijeka da žele i mogu, ali ima i onih koji su već u četrdesetima ruine od ljudi i profesora i koji samo popunjavaju nečije radno mjesto. Budući da je takvih bilo mnogo još u moje vrijeme, ne vjerujem da je danas situacija bitno bolja, osim što su se danas i učenici konačno počeli ponašati kao i oni.

Sad idem dalje čitati. :D
Éowyn
Posts: 2430
Joined: 17 Oct 2011, 20:13

08 Jan 2012, 19:35

Zekoslawa » wrote: Ti si završila po starom programu? Ne znam kakva je situacija na istom fakultetu, ali da, svi ponovno pišemo državnu maturu ako želimo upisati faks. Bila je nekakva peticija, ali ne znam što je na kraju s tim bilo.
Ne, po bolonji sam i upisala i završila.
Desire makes slaves out of kings.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

08 Jan 2012, 19:41

ex anais » wrote:
Mislim da si upoznat (kao i svi mi) s činjenicom koliko mladih ljudi truli na birou, a završili su faks upravo da bi predavali u školama.
Ovdje se uglanom govori o matematičarima i fizičarima - nisam siguran da oni trunu po birou. Još sam manje, zbog negativne selekcije o kojoj sam pisao, siguran da su baš ti završeni truleći ljudi sve redom genijalni pedagozi i ostalo.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

08 Jan 2012, 19:45

ex anais » wrote:
Mislim da si upoznat (kao i svi mi) s činjenicom koliko mladih ljudi truli na birou, a završili su faks upravo da bi predavali u školama.
Ajoj. Moj je dojam, i dali bozi da je kriv, da u školama obično završe oni koji nisu uspjeli ništa bolje od toga. Pouzdana je činjenica za dio države o kojem nešto po tom pitanju znam da mogu biti sjajni u nastavi ako su slučajno rođeni s talentom za facilitiranje obrazovanja drugih, ali ono što su po tom pitanju naučili tijekom studija je takvo da izaziva tugu i žalost i bol i suze kod bilo koga tko zna išta o obrazovanju.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

08 Jan 2012, 19:55

kuki » wrote: Ajoj. Moj je dojam, i dali bozi da je kriv, da u školama obično završe oni koji nisu uspjeli ništa bolje od toga. Pouzdana je činjenica za dio države o kojem nešto po tom pitanju znam da mogu biti sjajni u nastavi ako su slučajno rođeni s talentom za facilitiranje obrazovanja drugih, ali ono što su po tom pitanju naučili tijekom studija je takvo da izaziva tugu i žalost i bol i suze kod bilo koga tko zna išta o obrazovanju.
Pa ne znam. Znam da ima ljudi koji žele predavati, ali ne mogu dobiti posao. I ako se netko školovao za profesora, zašto bi radio nešto drugo? Nekako ne vjerujem da znaju manje od ovih koje sam ja susretala tijekom školovanja. Mislim, to je prosto nemoguće. :D
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

08 Jan 2012, 19:59

ex anais » wrote:I ako se netko školovao za profesora, zašto bi radio nešto drugo?
Ovo, zapravo, ne stoji.

Tko bi, i zašto, svakome tko završi za ovo ili ono trebao jamčiti posao u struci? Nitko.
Nekako ne vjerujem da znaju manje od ovih koje sam ja susretala tijekom školovanja. Mislim, to je prosto nemoguće. :D
Znanje je manje od polovine onoga svega što treba nastavniku. Naravno da postoji neka donja granica ispod koje se čovjeka ne smije pustiti ni blizu škole, ali iznad te granice puno je važnija sposobnost prenošenja tog znanja, motiviranost da se to znanje uopće prenosi, i tako to.

BTW, naravno da postoje nezaposleni prosvjetari - ali, početna formulacija je sugerirala postojanje jako velikog broja trunućih nezaposlenih prosvjetara.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

08 Jan 2012, 20:09

Lord Byron » wrote: Ovo, zapravo, ne stoji.

Tko bi, i zašto, svakome tko završi za ovo ili ono trebao jamčiti posao u struci? Nitko.


Znanje je manje od polovine onoga svega što treba nastavniku. Naravno da postoji neka donja granica ispod koje se čovjeka ne smije pustiti ni blizu škole, ali iznad te granice puno je važnija sposobnost prenošenja tog znanja, motiviranost da se to znanje uopće prenosi, i tako to.

BTW, naravno da postoje nezaposleni prosvjetari - ali, početna formulacija je sugerirala postojanje jako velikog broja trunućih nezaposlenih prosvjetara.
Koliko ja znam, završavanje filozofskog donekle garantira nezaposlenost, barem u struci. Negdje je bio članak o tome kako se svake godine iznova upisuju ljudi koji nakon što završe neće imati gdje raditi. Ne da mi se to sad iskopavati, ali da, velik je broj.

Kakva motivacija i kakvo prenošenje? Koliko profesora to zaista radi? Meni je zbilja žalosno da netko radi posao koji prezire i pritom zauzima mjesto nekom tko bi to rado radio. I ne mislim da je velika utopija napraviti selekciju u školama.

A to da se netko ne bi trebao zaposliti u struci... Zapošljavanje današnjih profesora, barem u manjim gradovima, odvijalo se preko debelih veza. Tako su mjesta popunili ljudi koji s ničim nemaju veze. Zašto inzistirati da takvi i dalje predaju i pritom govoriti da ne postoje bolje zamjene, to mi nije jasno. Kao što rekoh, ako postoje dva profesora približno iste razine znanja od kojih je jedan pun frustracija i nemotiviran prenositi gradivo, a drugi željan rada, zbog čega ovaj prvi ostaje na radnom mjestu? :ne zna:
Možda sam ja naivna, ali meni je to prosto nevjerojatno.
bliss
Posts: 1121
Joined: 18 Sep 2011, 15:26

08 Jan 2012, 20:12

kuki » wrote:


Ali zove se matura. Ideja da ja koja sam maturirala mogu i moram ponovno maturirati ako želim upisati preddiplomski studij naprosto mi je umobolna i ne znam koji se mamlaz toga sjetio. Okej, znam.
I meni je to glupo. Ako sam maturirala, onda sam - maturirala. I bok. Ono, ljudi, oćete sad studirati? Nema veze što sve vi već maturirali prije svih ovih promjena, sad morate ponovo polagati maturu. Koja glupa ideja :facepalm:

Recimo, ja sad odlučim upisati neki fakultet i prvo moram polagati državnu maturu. A maturirala sam prije više od desetljeća. :rofl:
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

08 Jan 2012, 20:24

ex anais » wrote: Koliko ja znam, završavanje filozofskog donekle garantira nezaposlenost, barem u struci.
To je, prije svega, problem onih koji taj filozofski i dalje upisuju, iako znaju kakvo je stanje.
Kakva motivacija i kakvo prenošenje? Koliko profesora to zaista radi? Meni je zbilja žalosno da netko radi posao koji prezire i pritom zauzima mjesto nekom tko bi to rado radio.
Nisam lud tvrditi da zaposleni profesori imaju elemente koje spominjem - samo kažem da sam jako skeptičan prema tvrdnji da ih imaju i ovi nezaposleni. Mislim da je malo onih koji idu u prosvjetu zato što žele ići upravo u prosvjetu.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

08 Jan 2012, 20:26

bliss » wrote:Koja glupa ideja :facepalm:
Ponavljam, ne radi se o "ideji", nego o elementarnom previdu - nekome tko je sastavljao zakon je jednostavno promaklo da bi štogod trebalo napisati i o vremešnim, pred deset godina maturiralim, studenticama :D.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

08 Jan 2012, 20:28

Lord Byron » wrote: To je, prije svega, problem onih koji taj filozofski i dalje upisuju, iako znaju kakvo je stanje.
Zato sam ja bila pametna pa nisam upisala filozofski. :raspa:
Šalu na stranu, mislim da je tužno da ljudi ne upisuju ono što vole zato što je "takva situacija". Jako tužno.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

08 Jan 2012, 20:28

ex anais » wrote: I ne mislim da je velika utopija napraviti selekciju u školama.
Ali je. Jer je obrazovanje budućih wannabe nastavnika stravično loše. I jer svi ti divni prof. ovoga i onoga koji žele raditi u školi i nisu našli neki bolje plaćen i manje stresan posao jednostavno ne postoje.

Selekcija pri upisu je grozna. Wannabe prosvjetari cvile kako su otišli na filozofski A jer na filozofski B nisu mogli upasti jer je tamo na prijemnom test inteligencije. :mama:

Filozfskom A nije nikakav problem ipak upisati tu osobu. :lux:

Obrazovanje o obrazovanju koje primaju budući nastavnici wannabe jako je loše. Kriteriji su jako niski. Ciljevi su jako niski.

Oni koji su dobri sami od sebe često odu raditi neki drugi posao jer im se ne sviđa omjer dobivenog i uloženog. Ili se zaposle u školi i pobjegnu za par godina.

Ostaju rijetki entuzijasti i gomiletina mediokriteta diskutabilne stručnosti u području koje predaju i nediskutabilne nesposobnosti za rad u nastavi.

I onda imamo hrpetinu djece koja osnovnu školu završavaju višemanje nepismena.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

08 Jan 2012, 20:34

ex anais » wrote: Šalu na stranu, mislim da je tužno da ljudi ne upisuju ono što vole zato što je "takva situacija". Jako tužno.
"Takva situacija" je posve normalna stvar.

Čovjek se "onim što voli" može baviti za svoj račun i u svoje privatno/slobodno vrijeme. Očekivati od nekakve zajednice da svakome omogući bavljenje "onim što voli", neovisno o tržišnoj ili nekoj drugoj vrijednosti "onoga što voli" (ne, ne bih društvenjake slao na kopanje krumpira :D), je besmisleno.

Kakva bi to situacija trebala biti pa da svi koji to vole idu na Filozofski (ili na medicinu, ili na neznamšto)?
bliss
Posts: 1121
Joined: 18 Sep 2011, 15:26

08 Jan 2012, 20:36

ex anais » wrote:
Zato sam ja bila pametna pa nisam upisala filozofski. :raspa:
Šalu na stranu, mislim da je tužno da ljudi ne upisuju ono što vole zato što je "takva situacija". Jako tužno.
Tak sam ja upisala nešto što volim, iako su mi svi govorili da nisam normalna i da ću posao jako teško naći. I bili su u pravu. :o
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

08 Jan 2012, 20:38

Deprimirate me. Idem s ove teme. :durica: :utopist:
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

08 Jan 2012, 20:41

bliss » wrote:iako su mi svi govorili da nisam normalna i da ću posao jako teško naći. I bili su u pravu. :o
Srećom, samo napola.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

08 Jan 2012, 21:15

Lord Byron » wrote: Ponavljam, ne radi se o "ideji", nego o elementarnom previdu - nekome tko je sastavljao zakon je jednostavno promaklo da bi štogod trebalo napisati i o vremešnim, pred deset godina maturiralim, studenticama :D.
A jok. Nu:
Državna matura za osobe koje su četverogodišnje srednje obrazovanje završile prije 2010. godine

Kandidati za studij koji su četverogodišnje srednje obrazovanje završili prije 2010. godine, a još nisu navršili 24 godine, također polažu ispite iz obaveznog i izbornog dijela državne mature. Ti kandidati polažu one predmete koje zahtjevaju visoka učilišta na koja se kandidati želi prijaviti. No, na visoka učilišta se mogu prijaviti i ako ne polože te ispite, ali u tom slučaju ne dobivaju bodove koji se odnose na taj dio vrednovanja, već za upis konkuriraju samo s ocjenama koje su stekli tijekom srednjega obrazovanja.

Kandidati za studij koji su navršili 24 godine moraju provjeriti na visokom učilištu postoje li za njih posebni uvjeti upisa i posebna kvota za upis. Ako ne postoje, za njih vrijede ista pravila kao i za kandidate mlađe od 24 godine.
Odavde: http://drzavnamatura.skole.hr/ABC
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

08 Jan 2012, 22:02

nina williams » wrote: A jok. Nu:
Sve napisano se, po intenciji, odnosi na "kandidate za studij koji su svoje četvorogodišnje srednje obrazovanje...". Nepoznatome nekom je promaklo da, ovako napisan, propis obvezuje na državnu maturu i doktora znanosti koji - bez državne mature - želi studirati (npr. neki drugi studij). Naime, i on je "kandidat za studij koji je svoje četvorogodišnje srednje obrazovanje itditditd".
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

08 Jan 2012, 23:10

Lord Byron » wrote: Sve napisano se, po intenciji, odnosi na "kandidate za studij koji su svoje četvorogodišnje srednje obrazovanje...". Nepoznatome nekom je promaklo da, ovako napisan, propis obvezuje na državnu maturu i doktora znanosti koji - bez državne mature - želi studirati (npr. neki drugi studij). Naime, i on je "kandidat za studij koji je svoje četvorogodišnje srednje obrazovanje itditditd".
Pa zar to nije tako? Kolko ja znam nije nikom ništa promaklo. U ovom slučaju, matura=prijemni. Kakav je njemu preduvjet doktorat sa, štajaznam, Kineziološkog za upis Teološkog fakulteta? Il tako nešto.
Post Reply