Biračko pravo osoba s intelektualnim teškoćama

Sve od javnog i tajnog interesa

Mislite li da osobama s intelektualnim teškoćama treba dozvoliti glasanje?

Da
7
32%
Ne
9
41%
Ne znam
6
27%
 
Total votes: 22
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

21 Dec 2011, 23:42

molim šmokljana da ugradi dijasporu u svoju parafrazu


danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

21 Dec 2011, 23:43

Hekatonhir » wrote:Jesam. Ali ne šalim se baš na svakoj temi.

Netko tko je više od deset godina proveo u inozemstvu nema što odlučivati o Hrvatskoj. Neka odlučuje o Njemačkoj, Libiji, boli me ona stvar o čemu.
Aha. To se stvarno pitam često, otkud tim ljudima volja i entuzijazam da sudjeluju u odlučivanju o tome kako ćemo i s kojom vlasti mi ovdje živjeti.
Pri tome ne znaju baš dobro ni jezik (osim pokoje domoljubne pjesme).
Što se stranaka tiče, čuli su samo za HDZ. Iako je to nebitno. Mogu biti kompletno upućeni u političku situaciju, i dalje ne razumijem volju i želju za glasanjem.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

21 Dec 2011, 23:44

blaze » wrote:molim šmokljana da ugradi dijasporu u svoju parafrazu
U one tri točke (...) su svi ugrađeni, molit ću lijepo.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

21 Dec 2011, 23:47

Tea Tree » wrote: Aha. To se stvarno pitam često, otkud tim ljudima volja i entuzijazam da sudjeluju u odlučivanju o tome kako ćemo i s kojom vlasti mi ovdje živjeti.
Pri tome ne znaju baš dobro ni jezik (osim pokoje domoljubne pjesme).
Ma tko ih šljivi. Kad su takvi frajeri, što nisu ostali? Lako je pamet prosipati iz Švedske.

Majke ti mile, veze s vezom nemaju, ne znaju pošto je kruh a pošto mlijeko, a o meni bi odlučivali. Tko im daje pravo? Ja ne.
Potpisi su za budale.
User avatar
slafko
Posts: 623
Joined: 19 Oct 2011, 08:57

22 Dec 2011, 08:12

Glasao: NE.

Smatram da, kada već postoji definirana granica ispod koje je osoba mentalno zaostala i potrebna joj je skrb drugih da ne bi krepala od gladi ili hodala uokolo bez pelena, takva osoba ne može glasati samostalno. Kako je glasanje radnja koja se mora obaviti samostalno, skrbnici ne mogu i ne smiju glasati umjesto takve osobe. Samim time, biračko pravo mentalno zaostalih je nepotrebna kategorija.
When I came to Spain and I saw people partying I thought to myself: What the fuck!?
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

22 Dec 2011, 09:40

slafko » wrote:Glasao: NE.

Smatram da, kada već postoji definirana granica ispod koje je osoba mentalno zaostala i potrebna joj je skrb drugih da ne bi krepala od gladi ili hodala uokolo bez pelena, takva osoba ne može glasati samostalno. Kako je glasanje radnja koja se mora obaviti samostalno, skrbnici ne mogu i ne smiju glasati umjesto takve osobe. Samim time, biračko pravo mentalno zaostalih je nepotrebna kategorija.
No, nisu sve mentalne zaostalosti jednake - ne moraju svi nositi pelene i neće svi krepati od gladi ako nemaju skrbnika. Uostalom, ima oko nas posve prosječnih ljudi koji bi krepali od gladi bez nekog tko bi mislio umjesto njih, moja bivša šefica, na primjer.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

22 Dec 2011, 09:55

ElliQuinn » wrote: No, nisu sve mentalne zaostalosti jednake - ne moraju svi nositi pelene i neće svi krepati od gladi ako nemaju skrbnika. Uostalom, ima oko nas posve prosječnih ljudi koji bi krepali od gladi bez nekog tko bi mislio umjesto njih, moja bivša šefica, na primjer.
Zato je princip jednostavan: ako moraš imati skrbnika, dakle ako ne možeš sâm steći poslovnu sposobnost, onda nemaš zašto imati biračko pravo.

A to što si ti krajnje prealtruistično pomagala svojoj šefici da preživi time što si joj ustupala svoje mentalne resurse… pa, možemo otvoriti jednu temu o evoluciji i kako konkretno funkcioniraju paraziti.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

22 Dec 2011, 10:25

Ja sam dijaspora i ne glasam jer da, ne umisljam si da znam posve politicku situaciju ali jos bitinije, ako i odlucim krivo necu snositi posljedice. Dakle glasam tamo gdje zivim.
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

22 Dec 2011, 11:27

Po običaju, sraJne.

Niz osoba se ne može skrbiti za sebe, pa su mentalno agilniji
od većina registiranih birača. Također, većina birača-zdravih- zna ispasti kolektivni
idiot- n.pr. na izborima za 2000., ili ponovljenim za predsjednika- pa što onda?

To je kad netko nema osjećaja pripadnosti nego je ni vrit ni mimo.
Priča se o porezu, a daje pravo glasa četnicima. Hrvat iz BH došao ovamo, obranio
Gospić ili Zadar, no ne može- no može abolirani čedomir.
User avatar
robot jura
Posts: 178
Joined: 10 Nov 2011, 17:28

22 Dec 2011, 11:47

Hroboatos » wrote:Također, većina birača-zdravih- zna ispasti kolektivni
idiot- n.pr. na izborima za 2000., ili ponovljenim za predsjednika- pa što onda?
Ljudi trebaju dobiti ono za što su glasali u omjeru veličini skupine kojoj pripadaju. Nismo svi isti, ne moramo se slagati jedni s drugima, ali svak ima pravo misliti što misli.
Da pobijedi stranka kanibala, osobno ne bih bila presretna, ali jebiga, ako se većina hrvatskih građana želi hraniti ljudima, ko sam ja da namećem svoje vrijednosti? Mogu se uklopiti ili odseliti. :zubo:
Hroboatos » wrote:Priča se o porezu, a daje pravo glasa četnicima. Hrvat iz BH došao ovamo, obranio Gospić ili Zadar, no ne može- no može abolirani čedomir.
Tko od njih živi u Hrvatskoj i tko joj plaća poreze?
"Suzama sam ljepio tapete" nije destilat ljudske gluposti. Ako je iskren, onda je sasvim legitiman poetski izričaj. Osim što je kul.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

22 Dec 2011, 12:02

robot jura » wrote: Ljudi trebaju dobiti ono za što su glasali u omjeru veličini skupine kojoj pripadaju. Nismo svi isti, ne moramo se slagati jedni s drugima, ali svak ima pravo misliti što misli.
Da pobijedi stranka kanibala, osobno ne bih bila presretna, ali jebiga, ako se većina hrvatskih građana želi hraniti ljudima, ko sam ja da namećem svoje vrijednosti? Mogu se uklopiti ili odseliti. :zubo:
Tko od njih živi u Hrvatskoj i tko joj plaća poreze?
Plaćanje poreza nije uvjet za glasanje. U tom bi slučaju glasali samo zaposleni ili oni koji po nekoj drugoj osnovi ostvaruju oporezive prihode. Biračke popise radila bi porezna uprava. S obzirom da tomu nije tako, argument poreza nije valjan.
Nek(v)arljiva.
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

22 Dec 2011, 12:07

robot jura » wrote: Ljudi trebaju dobiti ono za što su glasali u omjeru veličini skupine kojoj pripadaju. Nismo svi isti, ne moramo se slagati jedni s drugima, ali svak ima pravo misliti što misli.
Da pobijedi stranka kanibala, osobno ne bih bila presretna, ali jebiga, ako se većina hrvatskih građana želi hraniti ljudima, ko sam ja da namećem svoje vrijednosti? Mogu se uklopiti ili odseliti. :zubo:
Tko od njih živi u Hrvatskoj i tko joj plaća poreze?
Kakvi porezi, to je naklapanje bez veze.
Glasuju Talijani koji žive u Argentini i tamo plaćaju poreze, a za
izbore u Italiji, jer imaju talijansko državljanstvo.
Slično Židovi za Izrael po cijelom svijetu.
User avatar
robot jura
Posts: 178
Joined: 10 Nov 2011, 17:28

22 Dec 2011, 12:09

kukuriku » wrote:Plaćanje poreza nije uvjet za glasanje. U tom bi slučaju glasali samo zaposleni ili oni koji po nekoj drugoj osnovi ostvaruju oporezive prihode. Biračke popise radila bi porezna uprava. S obzirom da tomu nije tako, argument poreza nije valjan.
Je, imaš pravo. Povela sam se principom - plaćam porez gdje živim.
"Suzama sam ljepio tapete" nije destilat ljudske gluposti. Ako je iskren, onda je sasvim legitiman poetski izričaj. Osim što je kul.
User avatar
robot jura
Posts: 178
Joined: 10 Nov 2011, 17:28

22 Dec 2011, 12:12

Hroboatos » wrote:Kakvi porezi, to je naklapanje bez veze.
Glasuju Talijani koji žive u Argentini i tamo plaćaju poreze, a za
izbore u Italiji, jer imaju talijansko državljanstvo.
Slično Židovi za Izrael po cijelom svijetu.
Ok, što si onda zapravo htio reć?
Srbi koji žive ovdje ne smiju glasati, ali zato smije glasati Hrvat koji živi u Bosni?

Zanemari tko se gdje i za što borio. Ne glasamo po zaslugama.
"Suzama sam ljepio tapete" nije destilat ljudske gluposti. Ako je iskren, onda je sasvim legitiman poetski izričaj. Osim što je kul.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

22 Dec 2011, 12:15

Hroboatos » wrote:Također, većina birača-zdravih- zna ispasti kolektivni
idiot- n.pr. na izborima za 2000., ili ponovljenim za predsjednika- pa što onda?
Kao što sam naslutio: idioti su svi koji se ne slažu s tvojim političkim mišljenjem. Neobično je da netko s takvim stavom ("ja sam u pravu, a onaj tko to ne vidi je idiot") gubi dragocjeno vrijeme na forum koji bi po definiciji trebao podrazumijevati i kakvo-takvo razumijevanje za mogućnost postojanja drugih i drugačijih.

Možda mi je promakao odgovor na pitanje: koja je to konkretna politička snaga koju je trebalo odabrati 2000.? Tko je, po tebi, trebao biti predsjednik umjesto Josipovića? Nemoj sad "bilo koja, bilo tko" - zanima me konkretna stranka i konkretna osoba.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

22 Dec 2011, 13:02

blaze » wrote: evo, dalje, u zadnjem pasusu tvog uvodnog posta. kao da te više zanima mogućnost da takve osobe budu birane nego da biraju, glasaju. ja to vidim kao sprdnju. inače volim sprdnju, ali tu mi smeta.
:confused:
Ti si tu nešto krivo shvatila. Pasivno biračko pravo je ono što 'žulja' našeg zakonodavca, ne mene. Moj osvrt na baš to, uzrokovan je njihovim zapinjanjem-baš na tome.
Nema mi baš puno smisla raspravljati o aktivnom biračkom pravu, kad, načelno, ni zakonodavac ne pravi problem oko toga. Mislim, s obzirom na to da se ja protiv takvog njihovog stava ni ne bunim, šta sad da otvorim temu kako nam saborska povjerenstva katkad znaju imat djelomično dobre poglede? E pa ne b išlo, neću ja njizi fáliti, kad su fȁlili na po puta. :zubo:
Kad ja kažem da mi se 'zviždi za tim' želim reć da mi je to glupa priča, glup izgovor, da je biračko pravo temeljno pravo čovjeka i ako imamo Ustav koji se s tim slaže totalno su mi bespredmetne rasprave tipa 'šta bi bilo kad bi bilo'...ono, meni je u glavi teški nonsens uskratiti takvo što bilo kome.
Mene apsolutno ne zanima što će oni sa svojim biračkim pravom napraviti, da li ga žele iskoristiti ili ne, to mi je uvijek stvar pojedinca.
blaze » wrote:jesi ikad bila u centru za autizam ili sličnoj ustanovi? vidjela osobu od koje ne možeš dobiti ni najmanji znak komunikativnosti? još mogu zamisliti da ju se maltretira nekim glasačkim listićem, ali je uzimati kao nekakvu maskotu koja bi "mogla biti izabrana" prilično je perverzno
Osim slučajnih, nikakvih kontakata s autistima nisam imala. Sa onima čiji je IQ niži od 80, jesam. Al fakat ne vidim vezu toga s ovom temom. Naravno da je neloše imat neko iskustvo, ali za ovakve stvari mi to nije presudno, ja govorim o načelu, o ljudskim pravima. Isti klinac ko što sam i prije neg sam upoznala iti jednog deklariranog homoseksualca mislila da im se treba omogućit sklapanje braka. Navlas me jednako boli đon kako će, i da li će, oni taj brak konzumirat, kao i za konzumaciju bilo čijeg biračkog prava. To je privatna stvar. A mogućnost ostvarivanja takvih prava-nije.

E sad, ako neko iz ovog izvuče kako ja mislim da su homoseksualci osobe s intelektualnim teškoćama, lično ću mu doć i objesit mu taj izvlačak o čiviluk.
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

22 Dec 2011, 13:28

Lord Byron » wrote: Kao što sam naslutio: idioti su svi koji se ne slažu s tvojim političkim mišljenjem. Neobično je da netko s takvim stavom ("ja sam u pravu, a onaj tko to ne vidi je idiot") gubi dragocjeno vrijeme na forum koji bi po definiciji trebao podrazumijevati i kakvo-takvo razumijevanje za mogućnost postojanja drugih i drugačijih.

Možda mi je promakao odgovor na pitanje: koja je to konkretna politička snaga koju je trebalo odabrati 2000.? Tko je, po tebi, trebao biti predsjednik umjesto Josipovića? Nemoj sad "bilo koja, bilo tko" - zanima me konkretna stranka i konkretna osoba.
Ne gubim nikakvo dragocjeno vrijeme, nego trošim u intervalima posla
minute koje se ne mogu ni na koji način pametnije iskoristiti.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

22 Dec 2011, 13:59

Tea Tree » wrote: Aha. To se stvarno pitam često, otkud tim ljudima volja i entuzijazam da sudjeluju u odlučivanju o tome kako ćemo i s kojom vlasti mi ovdje živjeti.
Pri tome ne znaju baš dobro ni jezik (osim pokoje domoljubne pjesme).
Što se stranaka tiče, čuli su samo za HDZ. Iako je to nebitno. Mogu biti kompletno upućeni u političku situaciju, i dalje ne razumijem volju i želju za glasanjem.
Pa zabavno je otići na glasačko mjesto. Prošetaš se u dio grada u kojem možda nisi bio, i vidiš freak show koji je došao glasati za HDZ. :D
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

22 Dec 2011, 15:32

nina williams » wrote: Mene apsolutno ne zanima što će oni sa svojim biračkim pravom napraviti, da li ga žele iskoristiti ili ne, to mi je uvijek stvar pojedinca.
po meni, takve osobe trebaju imati cijeli spektar prava nedostupnih meni ili tebi, pri čemu mislim da biračko pravo u njihovom slučaju sigurno nije među prioritetnima. osobi zatvorenoj u svom svijetu ili onoj na razini 3-godišnjeg djeteta nekako je nametljivo davati biračko pravo

nikako ne mislim ni da osobe s pravom glasa baš uvijek razumiju za koga ili što glasaju, ali ovo mi je otprilike kao zauzimanje za prava zatvorenika da izađu kad im se sprdne. jer pravo na slobodno kretanje je temeljno ljudsko pravo


ps: he, he, sjetila sam se scene iz serije wire, mislim da je prva epizoda. inače je ne gledam, na to sam slučajno naišla pa ne zamjerite na kakvom krivom detalju. dogodilo se ubojstvo i krimos objašnjava poznanstvo s ubijenim. riječ je o nekakvom uličnom kockanju. ubijeni je poznat po tome što svaki put još u toku kockanja zdrpi pare i zbriše. i tako pedeset puta. policajac pita krimosa, pa dobro, ako znate da to radi, zašto ga primate u "igru"? kako zašto, pa ovo je amerika! veli krimos :lol:
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

22 Dec 2011, 15:36

blaze » wrote: po meni, takve osobe trebaju imati cijeli spektar prava nedostupnih meni ili tebi, pri čemu mislim da biračko pravo u njihovom slučaju sigurno nije među prioritetnima. osobi zatvorenoj u svom svijetu ili onoj na razini 3-godišnjeg djeteta nekako je nametljivo davati biračko pravo
Slažem se s tobom. Umjesto nekakvih imaginarnih prava, treba se usredotočiti na konkretna, koja će im poboljšati život.
Potpisi su za budale.
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

22 Dec 2011, 16:08

Osobe kojima u bilo kojem drugom "pravnom" aspektu života nije dovoljan vlastiti mozak za odluku ne bi trebale imati mogućnost glasovanja.

Netko je ranije napisao da nije imao doticaja s ljudima s IQ-om nižim od 70-80. E ja jesam. I gomila je takvih okolo koji nemaju dijagnozu niti klasifikaciju mentalnog poremećaja, al svejedno imaju pravo glasa. Osoba prosječne do visoke inteligencije može vidjeti dobrobit glasovanja za HDZ na proteklim izborima, moj susjed i njegova sedmeročlana obitelj, svi sa zbrojem IQ-ova 300, glasovali su za HDZ.
Nikakav sam fašist i nacist, ali ne vidim zašto bi baš biračko pravo trebalo biti presjek društva ili nekakav simbol slobode ili čega god, čini mi se prevažnim da bi se njime nabacivali u ime političke korektnosti i liberalnosti.

Unatoč uvodnom postu, dakle, morat ću nažalost reći da ne, ne trebaju, previše osoba s (i mnogo ozbiljnijim) intelektualnim poteškoćama već odlučuje o vrlo važnim stvarima u životu svih nas i nemam namjeru u ime liberalnosti i sličnog politički korektnog sranja reći da trebaju imati biračko pravo, čini se preriskantnim.

Ne znam niti na kakve se sve intelektualne poteškoće točno odnosi ova tema, ali u samoj svojoj biti mi je totalno kontradiktorno da takvi ljudi imaju pravo glasa, mislim, zaboga, imaju skrbnike jer se ne mogu brinuti o sebi. Nemaš pravo potrošiti 50kn u konzumu bez dozvole skrbnika, ali, molim te, glasuj za moju penziju, pdv, beneficije, radni staž, isusa i budu i hare krišnu (o dijaspori mi je mišljenje i gore). Kolike su šanse da ti ljudi imaju pojma o svijetu oko sebe, a kolike da će se, u Hrvatskoj, njihovo pravo glasa zlorabiti? Sasvim realno?
User avatar
robot jura
Posts: 178
Joined: 10 Nov 2011, 17:28

22 Dec 2011, 16:15

Hm, ti polaziš od pretpostavke da ljudi s višim IQ-om ne glasaju za HDZ? Da je osoba s visokim IQ-om automatski dobra, poštena, altruistična, ukratko übermensch?

Ajoj. :zubo:
"Suzama sam ljepio tapete" nije destilat ljudske gluposti. Ako je iskren, onda je sasvim legitiman poetski izričaj. Osim što je kul.
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

22 Dec 2011, 16:22

robot jura » wrote:Hm, ti polaziš od pretpostavke da ljudi s višim IQ-om ne glasaju za HDZ? Da je osoba s visokim IQ-om automatski dobra, poštena, altruistična, ukratko übermensch?

Ajoj. :zubo:
Naravno da ne, nego, kako sam napisala, ne da mi se još i s ovima riskirati, previše je i takvih kakve si naveo :xo:
User avatar
robot jura
Posts: 178
Joined: 10 Nov 2011, 17:28

22 Dec 2011, 16:25

A.P., podsjetila si me da me ovo zaintrigiralo:
Lord Byron » wrote:A što ako bi se dogodilo da netko koga ne možete smisliti pobijedi na izborima za jedan jedini glas - i da je to glas nekog s "teškoćama"? Pustimo sad vjerojatnost za takvo što - to mi se čini čista situacija za utvrđivanje stava.
Da, lakše je kriviti jadnog debila nego hrpu poslovno sposobnih ljudi koji imaju mišljenje koje se ne poklapa s našim. :zubo:
"Suzama sam ljepio tapete" nije destilat ljudske gluposti. Ako je iskren, onda je sasvim legitiman poetski izričaj. Osim što je kul.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

22 Dec 2011, 16:40

blaze » wrote: po meni, takve osobe trebaju imati cijeli spektar prava nedostupnih meni ili tebi, pri čemu mislim da biračko pravo u njihovom slučaju sigurno nije među prioritetnima. osobi zatvorenoj u svom svijetu ili onoj na razini 3-godišnjeg djeteta nekako je nametljivo davati biračko pravo
Meni je više nametljivo oduzeti im ga.
blaze » wrote:nikako ne mislim ni da osobe s pravom glasa baš uvijek razumiju za koga ili što glasaju, ali ovo mi je otprilike kao zauzimanje za prava zatvorenika da izađu kad im se sprdne. jer pravo na slobodno kretanje je temeljno ljudsko pravo
Aj mogu se i ja igrat banaliziranja...A zašto su ti zatvorenici u zatvoru? Mislim štajaznam, ako jih je Staljin poslo u gulag, sve su šanse da bi mi i to smetalo, tj. smetalo bi me da su u zatvoru jer su im time prekršena temeljna ljudska prava. Ja bi njima dala da se kreću, u najgorem slučaju pisala bi peticiju da jim se u teretanu metne pokretna traka.
Ako su u zatvoru jer su oni prekršili nečija tuđa temeljna prava, koliko apsurda moremo ćerat da bi iko očekivo da jim treba tutnut pasoš i kartu u ruke?


Uskraćivanje biračkog prava čini te građaninom drugog reda, tu nema nikakve sumnje. To što je neko svjesno odlučio možda otić u tu skupinu drugorazrednih građana, ako ga uhvate dok krši zakon, nikako se ne smije poredit sa oduzimanjem biračkog prava po rođenju.
A.P. wrote: Unatoč uvodnom postu, dakle, morat ću nažalost reći da ne, ne trebaju, previše osoba s (i mnogo ozbiljnijim) intelektualnim poteškoćama već odlučuje o vrlo važnim stvarima u životu svih nas i nemam namjeru u ime liberalnosti i sličnog politički korektnog sranja reći da trebaju imati biračko pravo, čini se preriskantnim.
:zubo:
Nema potrebe za žalovanjem, ovo fakat nije nikakvo agitiranje. Zanimalo me što mislite, pa je bio red da kažem i što ja mislim. To je sve.


E da...izbačena Hekatonhire, izbačena-nego šta. :azdaja: :zubo:
Post Reply