Biračko pravo osoba s intelektualnim teškoćama

Sve od javnog i tajnog interesa

Mislite li da osobama s intelektualnim teškoćama treba dozvoliti glasanje?

Da
7
32%
Ne
9
41%
Ne znam
6
27%
 
Total votes: 22
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

21 Dec 2011, 16:08

Tema je ko stvorena da zaglibim u jezičnu političku nekorektnost, pa bi bio red da se unaprijed ispričam ako se to desi. Nisam ja u svojoj glavi takva, jedino što nisam baš u toku s najnovijim (korektnim) izrazima. Daklem, ispričavam se.

Na temu me potaklo to što sam načula da će sutra na Markovom trgu prosvjedovat razne udruge. Između ostalog, i ovo o čemu pišem spada u neke njihove zahtjeve. (Ako nekog zanima ovdje http://www.gong.hr/news.aspx?newsID=3679&pageID=1 je objašnjeno za što se zalažu, a na dnu teksta imate linkić na njihovu Platformu 112.)

Da li ste za to da se osobama s intelektualnim teškoćama dozvoli glasanje? Inače, državama je "dano" da same odlučuju o takvim pitanjima. Pod ovim "dano" mislim u smislu: niko te neće prckat bez obzira da li daješ ili ne daješ nekom čiji je IQ 70 glasačko pravo. (Isto se odnosi i na npr. i ljude su (bili) u zatvoru, uvjetnoj slobodi, godine nakon kojih smiješ glasati...jedino se prckaju države koje ženama ne daju glasati, inače sve drugo prolazi.)
Ne znam koliko znate o svemu tome, pa vam evo grubih smjernica:
-Hrvatska ne dozvoljava takvim osobama da glasaju
-problem se više-manje svodi na nezgodaciju oko tzv. pasivnog biračkog prava
(Zdravoseljački, pasivno biračko pravo odnosi se na to da na nekakvim izborima moš sudjelovati kao kandidat i da tu moš bit izabran kao predstavnik građana u vlasti. )

Moje je mišljenje da im se treba dozvolit glasanje. Zviždi mi se što neki misle da bi se tim, teoretski, moglo desit da dobijemo mentalno retardirane sabornike, il šta još sve ne fantaziraju. Mišljenje mi je proizašlo iz dubokog vjerovanja u istinitost nekih tamo konvencija nekih tamo organizacija o tome što ljudska prava jesu, a biračko je pravo jedno od temeljnih ljudskih prava.

Samo još jedna napomena za uvod, fino bih vas molila da ne argumentirate u stilu: već imamo debile u Saboru, neće se ni primjetit pokoji više.


User avatar
robot jura
Posts: 178
Joined: 10 Nov 2011, 17:28

21 Dec 2011, 16:16

Naši predstavnici u saboru su (ili bi trebali biti) upravo to: naši predstavnici. Sabor bi trebao biti presjek našeg društva.
Zato sam za to da svi imaju pravo glasati. Pa i za HDZ. :xd:

Ako imamo mentalno retardirane sugrađane koji žele glasati, nek glasaju. Ko da se fakat zna tko je sve retardiran...
"Suzama sam ljepio tapete" nije destilat ljudske gluposti. Ako je iskren, onda je sasvim legitiman poetski izričaj. Osim što je kul.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

21 Dec 2011, 16:29

robot jura » wrote: Sabor bi trebao biti presjek našeg društva.
Mislim, čak sam ziher, da je to s pasivnim pravom samo izgovor. Nekako mi se čini da nikakve šanse nema da se to u vezi samog participiranja u vlasti, stvarno i desi. Pada mi na pamet, iako je moguće da sam skroz u krivu, da je i tu stvar u lovi, jer počesto takve osobe imaju i fizičkih problema u smislu dolaska do glasačkog mjesta. A ondak bi im se to nekako moralo omogućit, što, naravno, košta.

Dapače, pod uvjetom da ga dobiju, vrlo je vjerojatno da osobe s intelektualnim teškoćama ne bi svoje biračko pravo pretjerano koristile. I za tim mi se zviždi, kod nas niko nikog (bar se nadam) puškom ne tjera na izbore.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

21 Dec 2011, 16:36

Ako ovi ispod IQ-a 70 nemaju pravo glasa, onda bi oni iznad 130 trebali imati dva glasa.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
robot jura
Posts: 178
Joined: 10 Nov 2011, 17:28

21 Dec 2011, 16:43

Pa čuj, da se čak dogodi da mentalno retardirani uspiju izabrati mentalno retardirane u sabor, i to bi bilo pravedno. Karikirano - ako je 90% građana mentalno retardirano, zašto bi njima trebali upravljati Einsteini?

Glasanje fizički nepokretnih osoba uopće nije problem - već sada imaš mogućnost prijaviti na sam dan izbora da kod kuće imaš nepokretnu osobu, i birački odbor je dužan poslati tri člana u tu kuću da pokupe glas. I to se uredno radi.

Meni kao jedini, recimo "opravdani", razlog za zabranu njihovog glasanja pada na pamet da se netko boji zloupotrebe njihovih glasova.
E sad, nemam pojma koliko tih ljudi uopće ima i kakav bi to utjecaj de facto mogao biti.
Pričekajmo vrrrrleta, sjećam se jednog njegovog vrlo zanimljivog priloga o toj temi (kvocijenti inteligencije u Hrvata) na onom forumu. :zubo:
"Suzama sam ljepio tapete" nije destilat ljudske gluposti. Ako je iskren, onda je sasvim legitiman poetski izričaj. Osim što je kul.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

21 Dec 2011, 16:49

robot jura » wrote: Glasanje fizički nepokretnih osoba uopće nije problem - već sada imaš mogućnost prijaviti na sam dan izbora da kod kuće imaš nepokretnu osobu, i birački odbor je dužan poslati tri člana u tu kuću da pokupe glas. I to se uredno radi.
:misli:
Mislim da se nismo razumjele. Znadem ja da se može, ja samo velim da košta. Bilo koje rješenje, ne samo postojeća.
User avatar
robot jura
Posts: 178
Joined: 10 Nov 2011, 17:28

21 Dec 2011, 16:56

nina williams » wrote::misli:
Mislim da se nismo razumjele. Znadem ja da se može, ja samo velim da košta. Bilo koje rješenje, ne samo postojeća.
Pa ovo postojeće riješenje ne košta ništa, maksimalno 3 litre goriva za obilazak biračkog okruga (od strane biračkog odbora).

Ako misliš na riješenje za masovinju potrebu - eh, ako imamo 50% nepokretnih, onda je tako velik broj zaslužio i investiciju u ostvarenje svog biračkog prava.

Ispričavam se ako se nejasno izražavam, vrijeme se reset pozitrona. :)
"Suzama sam ljepio tapete" nije destilat ljudske gluposti. Ako je iskren, onda je sasvim legitiman poetski izričaj. Osim što je kul.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

21 Dec 2011, 17:17

robot jura » wrote: Pa ovo postojeće riješenje ne košta ništa, maksimalno 3 litre goriva za obilazak biračkog okruga (od strane biračkog odbora).
Malo je više, jer to znači i osigurati dovoljan broj automobila i ljudi i svašta nešto. Meni se čini super ovo što se sad sve više uvodi-elektroničko glasanje. Al veliju da se i to može haknut, pa ko bi ga znao.
User avatar
robot jura
Posts: 178
Joined: 10 Nov 2011, 17:28

21 Dec 2011, 18:24

nina williams » wrote:Malo je više, jer to znači i osigurati dovoljan broj automobila i ljudi i svašta nešto. Meni se čini super ovo što se sad sve više uvodi-elektroničko glasanje. Al veliju da se i to može haknut, pa ko bi ga znao.
vjeruj mi, dodatni ljudi nisu potrebni, regulirano je tako da je na samom birackom mjestu dovoljno njih. Ok, ako se bas potrefi da nijedan clan birackog odbora nema auto, onda to jest trosak...

Kod elektronskog biranja je u SAD-u na predzadnjim izborima za predsjednika bilo nepravilnosti. Ako me sjecanje ne vara, bilo je to u Ohio-u.
"Suzama sam ljepio tapete" nije destilat ljudske gluposti. Ako je iskren, onda je sasvim legitiman poetski izričaj. Osim što je kul.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

21 Dec 2011, 18:27

Prva misao koja mi pada na pamet je laka mogucnost manipuliranja takvim ljudima/glasovima.

Za nepokretne ali koji se ipak sluze invalidskim kolicima, za slijepe itd. dosad nije bilo problema, u dvije drzave sam bila u izbornoj komisiji. S tim da ako mentalno ogranicenima damo pravo glasa onda moramo i djeci jer su cesto na istom nivou ne?
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

21 Dec 2011, 18:28

Ne znam što bih rekao, a tako sam i glasovao.
Potpisi su za budale.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

21 Dec 2011, 18:30

Ako se može bankarit preko neta, može se i glasovat.

Zapravo ne kužim o kojoj populaciji govorimo, odnosno o stupnju tih "intelektualnih teškoća": jesu li to ljudi kojima je oduzeta poslovna sposobnost? Koje druge odluke o svom životu smiju samostaolno donositi ti ljudi - smiju li se ženiti, živjeti samostalno, samostalno podizati djecu?
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

21 Dec 2011, 18:34

Ovi s kvocijentom inteligencije manjim od 70 trebaju skrbnika, čini mi se.
Potpisi su za budale.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

21 Dec 2011, 18:36

Sama ideja da se nekome ne priznaje pravo glasa mi je uvredljiva i neljudska.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

21 Dec 2011, 18:39

Hekatonhir » wrote:Ovi s kvocijentom inteligencije manjim od 70 trebaju skrbnika, čini mi se.
Osoba koja nije u stanju samostalno živjeti, ne treba imati ni biračko pravo. To je moj stav, za koji znam da je nehuman i ne-ovakav i ne-onakav.

Dopuštam mogućnost da im je omogućavanje biranja zadovoljstvo koje im ovakvi kao ja uskraćuju. Ali, jesu li zagovornici dopuštanja sigurni da svoj stav temelje (i) na uvjerenju da je tih glasova premalo a da bi mogli ozbiljno utjecati na ishod.

A što ako bi se dogodilo da netko koga ne možete smisliti pobijedi na izborima za jedan jedini glas - i da je to glas nekog s "teškoćama"? Pustimo sad vjerojatnost za takvo što - to mi se čini čista situacija za utvrđivanje stava.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

21 Dec 2011, 18:41

schmokljan » wrote:Sama ideja da se nekome ne priznaje pravo glasa mi je uvredljiva i neljudska.
To stoji. Samo, pravo glasa podrazumijeva i nekakvu deriviranu dužnost. Ti doista misliš da: a) te osobe razumiju tu dužnost; b) te osobe samostalno odlučuju? Ja ne, mislim da se sve svodi na manipulaciju. A to onda nije pravo glasa.
Potpisi su za budale.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

21 Dec 2011, 18:49

Potpuno irelevantno. Većina ljudi glasa za svoje favorite mimo i usprkos vlastitom intelektu. Postoji razlog zašto govorimo o univerzalnom pravu glasu.
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

21 Dec 2011, 19:01

Trebali bi moći glasati svi koji nekako mogu suvislo priopćiti misli, tj. komunicirati.
Teško zaostali, razina idiotije i sl- ne bi to mogli, no oni ni ne mogu ni otežano komunicirati (ovisno o slučajevima).
Također, teži oblici Alzheimera i sl. ne mogu glasati jer fizički ne mogu ništa, ni ne znaju gdje su
ni tko su.

U svakom slučaju, bilo tko koliko-toliko komunikacijski funkcionalan, mora moći glasati.
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

21 Dec 2011, 19:04

Hekatonhir » wrote:
To stoji. Samo, pravo glasa podrazumijeva i nekakvu deriviranu dužnost. Ti doista misliš da: a) te osobe razumiju tu dužnost; b) te osobe samostalno odlučuju? Ja ne, mislim da se sve svodi na manipulaciju. A to onda nije pravo glasa.
Itekako znaju. Ja sam imao u najbližoj obitelji mentalno zaostale osobe koje
su itekako bolje znale što hoće u politici od većine znanaca s doktoratom koji bijahu i
jesu- politički glupani.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

21 Dec 2011, 19:07

Nisam govorio općenito, nadovezao sam se na Lordov djelić o onima s kvocijentom inteligencije manjim od 70. Taj mi je dio upitan.
Potpisi su za budale.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

21 Dec 2011, 19:09

Hroboatos » wrote:
Ja sam imao u najbližoj obitelji mentalno zaostale osobe koje
su itekako bolje znale što hoće u politici od većine znanaca s doktoratom koji bijahu i
jesu- politički glupani.
Ako su bile u stanju artikulirati "što hoće u politici", onda su valjda u stanju artikulirati i druge svakodnevne stvari - to onda znači da ne pripadaju populaciji o kojoj govorimo.

A ti si siguran da ovi "politički glupani" nisu stekli tu etiketu samo zbog neistomišljeništva s tobom? :D
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

21 Dec 2011, 20:07

robot jura » wrote:Meni kao jedini, recimo "opravdani", razlog za zabranu njihovog glasanja pada na pamet da se netko boji zloupotrebe njihovih glasova.
To. I ono što kažu Hekatonhir i Lord Byron: ako trebaju skrbnika, oni su realno na razini djeteta. I to ne djeteta po Obiteljskom zakonu, gdje se kao dijete definira svaki maloljetnik, već kao dijete od 14 godina ili mlađe. Jer se dijete već sa 15 godina može zaposliti, a mislim čak i emancipirati od roditelja u određenim uvjetima. Osobe s tom vrstom teškoća ne mogu čak ni to; zakon im uvijek određuje skrbnika.

Budući da se djeci ne daje pravo glasa, ne bi se trebalo ni njima. Jer ni ja ne vjerujem da su takvi ljudi uistinu svjesni svoje uloge u izbornom procesu. Upravo suprotno: najvjerojatnije bi glasali onako kako im skrbnik naloži, a to je – opet – jedan od razloga zašto se djeci ne daje pravo glasa (iako smatram da nam ne bi bilo ništa gore da pravo glasa dajemo od 16. godine).
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

21 Dec 2011, 20:18

Baka je sa Alchajmerom glasala. Ona je znala bolje politicke dogadjaje unatrag 10 godina nego netko od nas. U detalje. Jedino nije znala jel ju na izbore vodi unuka ili kcerka. :crying:
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

21 Dec 2011, 20:29

Hroboatos » wrote:
Itekako znaju. Ja sam imao u najbližoj obitelji mentalno zaostale osobe koje
su itekako bolje znale što hoće u politici od većine znanaca s doktoratom koji bijahu i
jesu- politički glupani.
Dakle, politički stavovi su ti u suprotnosti od onih znanaca s doktoratom, a isti kao mentalno zaostalih osoba? :xd:
Biti i mniti svemiropolisno
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

21 Dec 2011, 20:36

Lord Byron » wrote: Ako su bile u stanju artikulirati "što hoće u politici", onda su valjda u stanju artikulirati i druge svakodnevne stvari - to onda znači da ne pripadaju populaciji o kojoj govorimo.

A ti si siguran da ovi "politički glupani" nisu stekli tu etiketu samo zbog neistomišljeništva s tobom? :D
Ako netko misli da:

* Kajin je politički umnik i pronicava osoba
* Tuđman je dogovorio rat s Miloševićem, zato da bi (Tuđman) ekonomski opljačkao Hrvatsku
* mediji u RH su "objektivni", a Denis Latin je "obektivni" novinar
* SRH je 1990. imala cvatuće gospodarstvo
* nije postojao plan stvaranja velikse Srbije na razvalinama Jugoslavije, nego se, eto,
nenaoružani srbski narod "pobunio"
* iza crta, još 1990., vlada Franje Tuđmana je pobila kojih 100-500 Srba
* Tuđman je od Vatikana dobio 5 milijardi dolara za oružje
* Mesić je principijelni državnik koji se zbog BH razišao s HDZ-om
* posve je normalno pozvati britanske novinare da 2000. harače po supertajnim dokumentima
* Haag je uistinu pravni sud bez političke jednostranosti u optužnicama i presudama
..

taj je politički imbecil i tu se nema što pričati.
Post Reply