Biračko pravo osoba s intelektualnim teškoćama

Sve od javnog i tajnog interesa

Mislite li da osobama s intelektualnim teškoćama treba dozvoliti glasanje?

Da
7
32%
Ne
9
41%
Ne znam
6
27%
 
Total votes: 22
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

21 Dec 2011, 20:38

ombia » wrote:Baka je sa Alchajmerom glasala. Ona je znala bolje politicke dogadjaje unatrag 10 godina nego netko od nas. U detalje. Jedino nije znala jel ju na izbore vodi unuka ili kcerka. :crying:
:rofl:


danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

21 Dec 2011, 20:42

nina williams » wrote: problem se više-manje svodi na nezgodaciju oko tzv. pasivnog biračkog prava
(Zdravoseljački, pasivno biračko pravo odnosi se na to da na nekakvim izborima moš sudjelovati kao kandidat i da tu moš bit izabran kao predstavnik građana u vlasti. )
možeš li mi ovo malo razjasniti?
govorimo o pravu glasa, kakve to sad veze ima s kandidiranjem?
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

21 Dec 2011, 20:48

ombia » wrote:Prva misao koja mi pada na pamet je laka mogucnost manipuliranja takvim ljudima/glasovima.
Prvi bold: manipuliraju svima nama, zar ne? :E Koliko je onih koji su bili razočarani postupcima onih koje su izabrali?
Drugi bold: nisam sigurna na što misliš kad kažeš manipulacija glasovima. Kao izborna prijevara ili kao nešto drugo?
Lord Byron wrote: Zapravo ne kužim o kojoj populaciji govorimo, odnosno o stupnju tih "intelektualnih teškoća": jesu li to ljudi kojima je oduzeta poslovna sposobnost? Koje druge odluke o svom životu smiju samostaolno donositi ti ljudi - smiju li se ženiti, živjeti samostalno, samostalno podizati djecu?
Hekatonhir wrote:Ovi s kvocijentom inteligencije manjim od 70 trebaju skrbnika, čini mi se.
Ustvari, i to se pokušava odrediti tom Platformom 112. Kod nas su i ti zakoni kanda malo nedorađeni. I nije im baš oduzeta poslovna sposobnost, prije ograničena. Mogu raditi, bar neki, "jednostavnije poslove". I to ne znači, štajaznam, samo mest cestu, u to spadaju i neki zanati.
schmokljan wrote:Sama ideja da se nekome ne priznaje pravo glasa mi je uvredljiva i neljudska.
Moram ti reć da se rijetko desi, al mi se silno sviđa, kad se tvoja i moja beskompromisnost slože. :zubo: To bi bio moj uvodni post da me neka etiketa ne obvezuje na zeru širi otvor teme.
Lord Byron wrote: Osoba koja nije u stanju samostalno živjeti, ne treba imati ni biračko pravo. To je moj stav, za koji znam da je nehuman i ne-ovakav i ne-onakav.
Ni starci, ni tjelesni invalidi? Pa, ovaj, zeru si drastičan.
A što ako bi se dogodilo da netko koga ne možete smisliti pobijedi na izborima za jedan jedini glas - i da je to glas nekog s "teškoćama"? Pustimo sad vjerojatnost za takvo što - to mi se čini čista situacija za utvrđivanje stava.


Nebitno mi je to. Kažem, i bome stojim iza toga i u najfantastičnijem scenariju koji se može smislit, želim da mogu glast.
A ako ćemo baš tjerat mak na konac i brojat glasove, puno bi me manje smetao glas nekog takvog, nego glas osuđenog ubojice. Koji, eto, smije glasat. A čak ni njima to ne bih dokinula.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

21 Dec 2011, 20:51

Moram priznati da nisam o ovome razmišljala dosad (razmišljala sam o bolesnima i nepokretnima koji nisu mogli glasati).
stvar je u tome što, kad sad napišem da je to brojka kojom se da manipulirati, pretpostavljam da se brojkom kojoj ja pripadam, ne može manipulirati. kamon :rolleyes:
više me je strah skupine ljudi koji će prekriti uši i vikati lalalallalalala i neće hjeti čuti neke informacije jer bi se time srušila njihova vizija Hrvatske i nekih ideja, nego skupina IQ challenged ljudi.
prvo, nije tako velik broj. drugo, čemu podcjenjivanje? zašto odmah mislimo da će "krivo" glasati?
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

21 Dec 2011, 20:55

blaze » wrote: možeš li mi ovo malo razjasniti?
govorimo o pravu glasa, kakve to sad veze ima s kandidiranjem?

Jašta, samo reci. Bar dok znam. :zubo:
Biračko pravo ne podrazumijeva samo mogućnost glasanja za nekoga, nego, kako se to fino kaže 'mogućnost da biraš i budeš izabran'. E sad, stvari stoje tako da je našem zakonodavcu puno veća nezgodacija ovaj boldani dio, a taj se naziva pasivno biračko pravo.
(Ne možeš, u normalnom svijetu, odvojit mogućnost glasanja od mogućnosti kandidiranja.)
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

21 Dec 2011, 21:04

nina williams » wrote: Ni starci, ni tjelesni invalidi? Pa, ovaj, zeru si drastičan.
Ne tako doslovno.

"Samostalni život" u smislu (nemam vremena pa ću skratiti, čak i pod cijenu nepreciznosti) "samostalnog razmišljanja", samostalnog donošenja odluka. Onako, da ne mora misliti netko drugi za tebe.
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

21 Dec 2011, 21:08

blaze » wrote: :rofl:
Ovo nije smiješno.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

21 Dec 2011, 21:14

Lord Byron » wrote:
Ne tako doslovno.

"Samostalni život" u smislu (nemam vremena pa ću skratiti, čak i pod cijenu nepreciznosti) "samostalnog razmišljanja", samostalnog donošenja odluka. Onako, da ne mora misliti netko drugi za tebe.
Sad bih baš morala ulazit u detalje...al ugrubo: postoje zajednice u kojima oni žive (bar neki) uz minimalan nadzor. Postoje i slučajevi ljudi koji su 'dospjeli u sustav' i više iz njega ne mogu izaći van, iako, realno, u njega nikad nisu trebali ni dospjet. Ondak imaš i one koji mogu (a to i rade) živjeti samostalno. Naravno, postoje i oni koji samo vegetiraju.
Široko je područje, ne mogu ti (ne mislim sad baš ja, bilo tko) dat jednoznačan odgovor.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

21 Dec 2011, 22:27

nina williams » wrote:
Jašta, samo reci. Bar dok znam. :zubo:
Biračko pravo ne podrazumijeva samo mogućnost glasanja za nekoga, nego, kako se to fino kaže 'mogućnost da biraš i budeš izabran'. E sad, stvari stoje tako da je našem zakonodavcu puno veća nezgodacija ovaj boldani dio, a taj se naziva pasivno biračko pravo.
(Ne možeš, u normalnom svijetu, odvojit mogućnost glasanja od mogućnosti kandidiranja.)
kakve veze ima starost, invalidnost i sl. s osobama " bez poslovne sposobnosti" (mislim da je to termin za izrazito potkapacitirane)

drugo, nije mi jasno to s iq-om. kao da se mjeri prije glasanja

i treće, dosad sam bila uvjerena da i zatvorenici glasaju
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

21 Dec 2011, 22:33

Hroboatos » wrote:
Ovo nije smiješno.
meni jest. imala sam takvu osobu u obitelji i pouzdano znam da je lakše živjeti kad se na to gleda s dozom humora
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

21 Dec 2011, 22:37

blaze » wrote:i treće, dosad sam bila uvjerena da i zatvorenici glasaju
U Hrvatskoj glasaju.

Da se mene pita, ljudi osuđeni za kaznena djela (dakle, ne i oni koji otplate kazne za pogrešno parkiranje s nekoliko dana zatvora) izgubili bi pravo glasa najmanje onoliko koliko su u zatvoru, a neki bogme i doživotno.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

21 Dec 2011, 22:39

blaze » wrote: kakve veze ima starost, invalidnost i sl. s osobama " bez poslovne sposobnosti" (mislim da je to termin za izrazito potkapacitirane)


Hm, a gdje su povezani?
blaze » wrote:drugo, nije mi jasno to s iq-om. kao da se mjeri prije glasanja
Pa mjeri se, doduše to nije povezano s izborima. Ako ti 'izmjere debilizam', ne možeš glasati.
blaze » wrote:i treće, dosad sam bila uvjerena da i zatvorenici glasaju
Pa glasaju, bar kod nas. Odakle ti da ne glasaju?

Ja tebe ništa ne berem. :confused:
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

21 Dec 2011, 22:46

povezani su u ovoj raspravi. bolje reći izmiješani

usto, ni ja tvoj uvodni post ne razumijem skroz
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
Moment
Posts: 330
Joined: 05 Nov 2011, 11:46

21 Dec 2011, 22:46

U SAD- u zatvorenici i osuđenici nemaju pravo glasa, mislim.
Last edited by Moment on 21 Dec 2011, 22:49, edited 1 time in total.
Mislin da san bija jasan
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

21 Dec 2011, 22:47

Ne glasaju u Americi, recimo.
Potpisi su za budale.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

21 Dec 2011, 22:48

blaze » wrote:povezani su u ovoj raspravi. bolje reći izmiješani
Povezao ih je Byron preko skrbnika. Al raščistili smo to.
blaze » wrote:usto, ni ja tvoj uvodni post ne razumijem skroz
Pitaj. :D
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

21 Dec 2011, 22:56

nina williams » wrote:

Pitaj. :D
teško mi je na tabletu kvotati, a ne da mi se nadugačko i naširoko kontekstalizirati ono što mi je nejasno, s obrazloženjem zašto je nejasno

recimo, tu tvoju nezgodanciju s pasivnim biračkim pravom. tko ga ima?
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

21 Dec 2011, 22:59

nina williams » wrote:
Al raščistili smo to
oprosti na pitanju, jesi ti u politici? :zubo:

evo, dalje, u zadnjem pasusu tvog uvodnog posta. kao da te više zanima mogućnost da takve osobe budu birane nego da biraju, glasaju. ja to vidim kao sprdnju. inače volim sprdnju, ali tu mi smeta.

jesi ikad bila u centru za autizam ili sličnoj ustanovi? vidjela osobu od koje ne možeš dobiti ni najmanji znak komunikativnosti? još mogu zamisliti da ju se maltretira nekim glasačkim listićem, ali je uzimati kao nekakvu maskotu koja bi "mogla biti izabrana" prilično je perverzno
Last edited by blaze on 21 Dec 2011, 23:12, edited 1 time in total.
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

21 Dec 2011, 23:07

blaze » wrote: teško mi je na tabletu kvotati, a ne da mi se nadugačko i naširoko kontekstalizirati ono što mi je nejasno, s obrazloženjem zašto je nejasno

recimo, tu tvoju nezgodanciju s pasivnim biračkim pravom. tko ga ima?
Više-manje ima ga svako ko je napunio 18 godina. I nije pobjego od našeg pravosuđa. I IQ mu je veći od 80.
blaze wrote: oprosti na pitanju, jesi ti u politici? :zubo:
Ne, nit sam kad bila. A ni ne planiram. :zubo: Ja sam iz fine familije. :rofl:
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

21 Dec 2011, 23:14

nina williams » wrote: Više-manje ima ga svako ko je napunio 18 godina. I nije pobjego od našeg pravosuđa. I IQ mu je veći od 80.
a tko ima aktivno biračko pravo?
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

21 Dec 2011, 23:25

nina williams » wrote: Ja sam iz fine familije. :rofl:
Izbačena? :D
Potpisi su za budale.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

21 Dec 2011, 23:31

Prvo su oduzeli glasačka prava podkapacitiranima, zatim kriminalcima, onda kleru i članovima HDZ-a, nakon toga državnim službenicima...a kad su meni oduzimali pravo više nije bilo nikoga da protestira.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

21 Dec 2011, 23:33

A dijaspori? Kad će ona doći na red? :D
Potpisi su za budale.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

21 Dec 2011, 23:36

hek, ti si dobre volje danas :xzubo:
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

21 Dec 2011, 23:38

Jesam. Ali ne šalim se baš na svakoj temi.

Netko tko je više od deset godina proveo u inozemstvu nema što odlučivati o Hrvatskoj. Neka odlučuje o Njemačkoj, Libiji, boli me ona stvar o čemu.
Potpisi su za budale.
Post Reply