Vatikanski ugovori

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
Silajn
Posts: 1518
Joined: 19 Sep 2011, 10:25

09 Dec 2011, 22:52

JPK » wrote: A zašto mene, kao rigidnog ateista i notornog antikatolika, postovi tog luzera uopće ne uspijevaju isprovocirati? :(
Olivere, potrudi se malo više, majka Crkva će biti razočarana.
Pa je, omogući pokoji šlagvort, ali trebao bi nam stvarno koji pravi psihokatolik :(


User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

09 Dec 2011, 22:54

Silajn » wrote: Ne, ne služe. Barem nije jasno čemu služe, a ono što jest jasno je da se ne bi naplaćivao porez od karitativnih ustanova.
Uostalom, u Hrvatskoj se većina Crkvenih nekretnina koristi u komercijalne svrhe.
Ne kužim, ne vjeruješ da su vrtići vrtići, domovi za majke, stare, onesposobljene nisu domovi u kojima se nalaze te osobe.
Što ti bi rekla HBK. Platite porez na ovu bolnicu, ovaj fakultet, vrtić, Crkvu, jer to vama služi kao luksuz.
Pa dobro reci na što bi naplatila. Jer ako bi naplatila porez na prodaju zemljišta onda super jer to i plaćaju, ako bi tražila da plate porez na dividendu super, jer to i plaćaju. Ali ako bi tražila da plate porez na lijepu zgradu u kojoj se brinu o nekoj supini ljuda, smatrajući da je preluksuzna e onda mi je to katastrofa.
I da, daj mi ovo objasni: gore si naborjao što se plaća od milodara...zašto onda dio tih stavki plaćaju i hrvatski porezni obveznici? Također, možemo li mi crno na bijelo vidjeti koliko je tih milodara i na što se troše? Može li porezna uprava? :zubo:
Možeš, nama svećenik ne svake godine ali s vremena na vrijeme pošalje ukratko koliko je milodara uplaćeno, koliki su bili troškovi grijanja, struje i sl. Redovito na misi oko nove godine kaže koliko je hostija podjeljeno, koliko je ljudi umrlo, rođeno, vjenčano. Uvijek ako se sprema neko hodočašće ono se najavi i kaže se s kojom cijenom moraju participirat oni koji žele na put. Sve su to poznate cijene i možeš ih idući na misu saznati.

Porezna uprava isto tako može vidjeti plaću svakog svećenika i dali su plaćeni svi doprinosti a to koliko sam ja novaca ubacio u onu škrabicu mislim da ne bi trebalo biti briga poreznu upravu. Naravno glede onog dijela što idu iz državnog proračuna to da. Porezna uprava može vidjeti dali je država isplatila točno onoliko koliko je trebala ili previše, može vidjeti dali je tražen dodatni novac za ono što nije trebala dati itd.
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

09 Dec 2011, 22:56

JPK » wrote: A zašto mene, kao rigidnog ateista i notornog antikatolika, postovi tog luzera uopće ne uspijevaju isprovocirati? :(
Olivere, potrudi se malo više, majka Crkva će biti razočarana.
Pa ono, hvala ti.
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

12 Dec 2011, 09:30

JPK » wrote: A zašto mene, kao rigidnog ateista i notornog antikatolika, postovi tog luzera uopće ne uspijevaju isprovocirati? :(
Olivere, potrudi se malo više, majka Crkva će biti razočarana.
Bože, zar ne znaš uvrijediti malo toplije? :ne zna:
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

12 Dec 2011, 14:56

OliverZG » wrote: OK, jel možemo staviti u neki cjenovni rang automobile koji bi bili prikladni za prosječne svećenike. Evo recimo ja počinjem s cijenom od 150 tisuća kuna, jel to previše, premalo ili taman.
ne znam
ja, prosječan građanin, nisam nikad kupovala novi auto
Meni nije jasno od kud takvo očekivanje od svećenika.
od tud što nemam ista očekivanja od svećenika i od npr. prodavača
prodavač se, naime, nije zavjetovao na siromaštvo
doduše, siromaštvo je na bogatom zapadu poprilično nejasna kategorija al' recimo da bi se posjedovanje trebalo svesti na nužnost
istina, takva crkva* ne bi bila optočena zlatom ali bi možda imala zlatan narod oko sebe

*u najširem smislu riječi
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

12 Dec 2011, 19:07

OliverZG » wrote: .koliko sam ja novaca ubacio u onu škrabicu mislim da ne bi trebalo biti briga poreznu upravu.
zašto ne?
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

12 Dec 2011, 19:16

baja » wrote:
ja, prosječan građanin, nisam nikad kupovala novi auto
Dobro ti, ali od svećenika se ne očekuje da imaju bogate dečke. :rolleyes:
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

12 Dec 2011, 19:22

blaze » wrote: zašto ne?
Zato što je to moja osobna donacija. Pa ako prosjaci na ulici ne trebaju u poreznu upravu donesti listu uplata i od koga su e onda ne mora ni svećenik.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

12 Dec 2011, 19:27

OliverZG » wrote: Zato što je to moja osobna donacija. Pa ako prosjaci na ulici ne trebaju u poreznu upravu donesti listu uplata i od koga su e onda ne mora ni svećenik.
Zapravo, trebali bi i oni. Samo što oni službeno nisu organizacija s nekim prihodima.
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

12 Dec 2011, 19:28

baja » wrote: ne znam
ja, prosječan građanin, nisam nikad kupovala novi auto
Pa OK, koliko može koštati polovni auto. Mislim on ima svoju plaću od te plaće plaća eventualni kredit i to je to. Sad da oni svoje siromaštvo moraju dokazivati time da svima pokazuju kako nemaju nije mi jasno. Evo ja spuštam cijenu, da li bi bilo primjereno kupiti auto vrijednosti 100 000kn jednom svećeniku. Uostalom što misliš kolika bi privatna primanja jednog svećenika u župi s 10 000 stanovnika trebala biti?
od tud što nemam ista očekivanja od svećenika i od npr. prodavača
prodavač se, naime, nije zavjetovao na siromaštvo
doduše, siromaštvo je na bogatom zapadu poprilično nejasna kategorija al' recimo da bi se posjedovanje trebalo svesti na nužnost
istina, takva crkva* ne bi bila optočena zlatom ali bi možda imala zlatan narod oko sebe

*u najširem smislu riječi
Pa baš to, ne može se isto očekivati od svećenika u elitnom Zagrebačkom kvartu i udaljenom selu u Ruandi. Ja mislim da bi nepristojno bili da jedan zagrebački svećenik u nekoj krntiji dolazi na sprovod, ofucanoj misnici, da Crkva nije uređena, da nema ozbiljnijeg zbora i slično.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

12 Dec 2011, 19:33

OliverZG » wrote: Zato što je to moja osobna donacija. Pa ako prosjaci na ulici ne trebaju u poreznu upravu donesti listu uplata i od koga su e onda ne mora ni svećenik.
svećenik to trpa u svoj džep kao prosjak???
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

12 Dec 2011, 19:39

blaze » wrote: svećenik to trpa u svoj džep kao prosjak???
Skuplja i iz toga plaća za potrebe župe kao ustanove i zaposlenika te župe. Sve te plaće se normalno oporezuju.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

12 Dec 2011, 19:44

OliverZG » wrote: Skuplja i iz toga plaća za potrebe župe kao ustanove i zaposlenika te župe. Sve te plaće se normalno oporezuju.
Ne, plaće idu iz proračuna.
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

12 Dec 2011, 19:53

Lastan » wrote: Ne, plaće idu iz proračuna.
Pa čisto sumnjam da onome koji kosi travu plaćaju iz proračuna. Uostalom ako je tako to bolje, znači cijeli tok novca je transparentan pa je uredu da si kupi auto koji smatra da je prikladan.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

12 Dec 2011, 19:58

OliverZG » wrote: Pa čisto sumnjam da onome koji kosi travu plaćaju iz proračuna. Uostalom ako je tako to bolje, znači cijeli tok novca je transparentan pa je uredu da si kupi auto koji smatra da je prikladan.
Aha, misliš da svećenici nekome tko im tako nešto obavi plaćaju sve po zakonu?

Sve se bojim.
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

12 Dec 2011, 20:04

Lastan » wrote: Aha, misliš da svećenici nekome tko im tako nešto obavi plaćaju sve po zakonu?

Sve se bojim.
Dobro istina jednom kad sam bio na misi na kraju je svećenik žicao nekoga tko bi to volonterski obavio ali postoji hrpa ljudi koji su oko župe kao ustanove koje treba platiti.

No sve je počelo s milodarima. Milodar kao što i sama riječ (valjda :misli:) govori je dari iz milosti prema toj župi odnosno zajednici. Taj novac nije dan kao uloganje u neki posao, investicija. Dan je jednostavno za tekuće potrebe/projekte župne zajednice. Crkva ne želi prisiljavati ljude da daju neke određene količine novca godišnje ili mjesečno (dobro ne sve župe, neke da) pa se tako malim donacijama skuplja potrebni novac.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

12 Dec 2011, 20:26

OliverZG » wrote:No sve je počelo s milodarima. Milodar kao što i sama riječ (valjda :misli:) govori je dari iz milosti prema toj župi odnosno zajednici. Taj novac nije dan kao uloganje u neki posao, investicija. Dan je jednostavno za tekuće potrebe/projekte župne zajednice. Crkva ne želi prisiljavati ljude da daju neke određene količine novca godišnje ili mjesečno (dobro ne sve župe, neke da) pa se tako malim donacijama skuplja potrebni novac.
Milodari se u nekim normalnijim zemljama odbijaju od poreza. No u tim se zemljama onda takve donacije bilježe. Kod nas… ne.
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

12 Dec 2011, 20:46

Lastan » wrote: Milodari se u nekim normalnijim zemljama odbijaju od poreza. No u tim se zemljama onda takve donacije bilježe. Kod nas… ne.
Pa kako točno da zabilježe mojih 50kn u najekstremnijim danima bogatstva odnosno prosječnih 5 do 10 kuna tjedno.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

12 Dec 2011, 22:07

OliverZG » wrote: Pa kako točno da zabilježe mojih 50kn u najekstremnijim danima bogatstva odnosno prosječnih 5 do 10 kuna tjedno.
Tebi priznanicom, sebi knjigovodstveno. :kava:
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

13 Dec 2011, 10:21

OliverZG » wrote: Pa čisto sumnjam da onome koji kosi travu plaćaju iz proračuna. Uostalom ako je tako to bolje, znači cijeli tok novca je transparentan pa je uredu da si kupi auto koji smatra da je prikladan.
A je li, košenje se plaća iz proračuna? :o

Pored toliko ovaca što imaju, mi svi moramo plaćati košenje. Pljačka. Čista pljačka.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

13 Dec 2011, 11:06

OliverZG » wrote: Sad da oni svoje siromaštvo moraju dokazivati time da svima pokazuju kako nemaju nije mi jasno.
meni nije jasno jel' se zafrkavaš ovakvim odgovorom
svoje siromaštvo neka dokazuju zavjetu kojeg su položili, a nama da žive po istom
Pa baš to, ne može se isto očekivati od svećenika u elitnom Zagrebačkom kvartu i udaljenom selu u Ruandi. Ja mislim da bi nepristojno bili da jedan zagrebački svećenik u nekoj krntiji dolazi na sprovod, ofucanoj misnici, da Crkva nije uređena, da nema ozbiljnijeg zbora i slično.
aha, ovaj u Ruandi može i pješke?!
nepristojno je imati različite mjere za njih i za nas

Image
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

13 Dec 2011, 11:49

vrrrlet » wrote:
A je li, košenje se plaća iz proračuna? :o

Pored toliko ovaca što imaju, mi svi moramo plaćati košenje. Pljačka. Čista pljačka.
Malo mi je nejasno ovo, priznajem. Na trošenje novca iz proračuna ne možeš utjecati, je li tako? Ni na koji način ne možeš reći: "Ne želim da moja lova odlazi na financiranje obrane, nogometaša, čega već." Zašto te onda toliko žuljaju pare koje odlaze Crkvi? ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

13 Dec 2011, 12:21

Hekatonhir » wrote:Malo mi je nejasno ovo, priznajem. Na trošenje novca iz proračuna ne možeš utjecati, je li tako? Ni na koji način ne možeš reći: "Ne želim da moja lova odlazi na financiranje obrane, nogometaša, čega već." Zašto te onda toliko žuljaju pare koje odlaze Crkvi? ;)
Zapravo… nije tako.

Možeš utjecati na trošenje proračunskog novca. Ne izravno, osim ako si na vlasti, ali već izlaskom na izbore utječeš na to tko je na vlasti, a time i kako će se trošiti proračunski novac.

Zamisli samo da se i kod nas donese zakon prema kojemu bi političari kazneno odgovarali ne ostvare li predizborna obećanja…
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

13 Dec 2011, 12:26

Hekatonhir » wrote:
Malo mi je nejasno ovo, priznajem. Na trošenje novca iz proračuna ne možeš utjecati, je li tako? Ni na koji način ne možeš reći: "Ne želim da moja lova odlazi na financiranje obrane, nogometaša, čega već." Zašto te onda toliko žuljaju pare koje odlaze Crkvi? ;)
Kada sam 1995. radio u Njemačkoj preko student-servisa, mogao sam birati kojoj Crkvi ili dobrotvornoj organizaciji će ići dio mog poreza.

Tako bih i u domovini želio ne davati novac za košenje pastirima s ovcama, nego bih ih dao ženskim sigurnim kućama, za školovanje djeci bez roditelja, za liječenje narkomana i slične stvari.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

13 Dec 2011, 12:26

Lastan » wrote: Zapravo… nije tako.

Možeš utjecati na trošenje proračunskog novca. Ne izravno, osim ako si na vlasti, ali već izlaskom na izbore utječeš na to tko je na vlasti, a time i kako će se trošiti proračunski novac.
Jasno. Problem je jedino u tome što se proračunske stavke ne stavljaju u izborne planove. A i što postoje rebalansi. To ti malo kvari obrazac odlučivanja. :D
Lastan » wrote: Zamisli samo da se i kod nas donese zakon prema kojemu bi političari kazneno odgovarali ne ostvare li predizborna obećanja…
Nemam ništa protiv. Samo, koja je stranka decidirano rekla da neće davati novac Crkvi?
Potpisi su za budale.
Post Reply