Zapošljavanje žena žrtvi nasilja

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

17 Nov 2011, 21:01

blaze wrote: biti zlostavljana žena je osoban izbor? mašala
ps: ne zvuči okrutno, nego primitivno
Može ti zvučat kako god hoćeš :D
Ako te netko udari imaš opciju a) prijeći preko toga ili b) ne prijeći preko toga. To se zove izbor.

JPK wrote:Uostalom, nije li i bez ikakvih poticaja oportuno zaposliti ženu žrtvu nasilja?
Takva radnica će već biti naviknuta na zlostavljanje i neće se usuditi suprotstavljati. Ne vidim zašto bi joj bilo teže dobiti posao, naprotiv, to bi trebala navesti u CV-u.
Bingo. Perspektiva poslodavca - za neke poslove.


User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

17 Nov 2011, 21:43

Uz rizik da ispadnem okrutna i primitivna, u potpunosti potpisujem blue.
Pozitivna diskriminacija u načelu nije loša ideja, ali u njoj vidim puno mogućnosti za zloupotrebu i, u konačnici, ne previše dobrih rezultata.

Godinu dana sam bila nezaposlena, još par godinica nakon toga radila usran (na crno, potplaćen, debelo ispod mojih kvalifikacija i sposobnosti) posao, ali i tad sam bila zahvalna makar na tome.
Da ga nisam dobila radi žene žrtve nasilja, prilično sam sigurna da bih dotičnoj u plavo obojala i drugo oko. :xzubo:
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

17 Nov 2011, 22:14

A vama je jasno da zlostavljanje ima svoju ne baš jednostavnu psihološku komponentu, uz onu ekonomsku koju je spomenula Margarita?

Ili, da promijenim teren na kojem se zlostavljanje događa... ako vas šef jednom ispsuje na pasja kola, hoćete li istog trena dati otkaz ili ćete pomisliti da ste gadno pogriješili?
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

17 Nov 2011, 22:18

ElliQuinn » wrote:A vama je jasno da zlostavljanje ima svoju ne baš jednostavnu psihološku komponentu, uz onu ekonomsku koju je spomenula Margarita?

Ili, da promijenim teren na kojem se zlostavljanje događa... ako vas šef jednom ispsuje na pasja kola, hoćete li istog trena dati otkaz ili ćete pomisliti da ste gadno pogriješili?
Meni je jasno. Jasno mi je i da je slobodna volja debelo precijenjena u ovom slučaju, možda kao i kad narkomanima kažu da je to bio njihov vlastiti izbor.
Ali neke "nepravde" ne valja ispravljati jer to vodi samo u još veća govna.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

17 Nov 2011, 22:20

Herp » wrote: prilično sam sigurna da bih dotičnoj u plavo obojala i drugo oko. :xzubo:
i usput je silovala, da doživljaj bude potpun?
ma nije važno što vas boli dupe za žrtve nasilja, nego je smiješno kako ih smatrate konkurencijom, smetnjom vašim sposobnostima i kvalifikacijama. ma nisam ni ja suosjećajna. evo, herp, čitam o tvom križnom putu i nikako da mi knedla zastane u grlu
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

17 Nov 2011, 22:48

ElliQuinn wrote:A vama je jasno da zlostavljanje ima svoju ne baš jednostavnu psihološku komponentu, uz onu ekonomsku koju je spomenula Margarita?
Naravno da ima i na tome bi se prvenstveno trebalo fokusirati - tako da, kad kandidatkinja dođe na razgovor, uspije prezentirati sebe kao poželjnog zaposlenika, a ne kmeeee žrtvu. Poslovni svijet je okrutan, ući u njega samovoljno stigmatiziran mi se ne čini najpametnija ideja.

Ili, da promijenim teren na kojem se zlostavljanje događa... ako vas šef jednom ispsuje na pasja kola, hoćete li istog trena dati otkaz ili ćete pomisliti da ste gadno pogriješili?
Naravno da bi provjerila jesam li pogriješila, nevazano uz to jesam li ili nisam pogriješila, svakako bi raspravila psovanje na pasja kola :ne zna:
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

17 Nov 2011, 22:54

blaze » wrote: i usput je silovala, da doživljaj bude potpun?
ma nije važno što vas boli dupe za žrtve nasilja, nego je smiješno kako ih smatrate konkurencijom, smetnjom vašim sposobnostima i kvalifikacijama. ma nisam ni ja suosjećajna. evo, herp, čitam o tvom križnom putu i nikako da mi knedla zastane u grlu
Prvo, ja nikoga ne smatram smetnjom i konkurencijom sebi osobno/konkretno, navela sam hipotetski primjer koji bi ovaj pravni akt omogućio kad bi se provodio u praksi.

Drugo, ako uzmemo i psihološku pozadinu u obzir, ne znam jesi li svjesna da svaki 5. stanovnik ove zemlje boluje od neke teže ili lakše psihičke bolesti; treba li onda i svima njima dati nekakvu prednost pri zapošljavanju? A zlostavljanim muškarcima?

Treće, prilično sam sigurna da psihološka pozadina zlostavljanje osobe ne potiče baš pisanje na čelu i mahanje transparentom "Ja sam zlostavljana osoba" pa nisam baš sigurna u efikasnost ovakvog poticaja, prije mi se čini da bi privukao razne Marice koje bi rekle svom Joži doma da ih malo pomazi tavicom po glavi i zarola po stepenicama, za svaki slučaj.
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
Ruralna
Posts: 686
Joined: 20 Sep 2011, 18:36

17 Nov 2011, 23:52

Margarita » wrote:I zaposlenoj ženi je teško maknuti se od zlostavljača a nezaposlena nema skoro nikakve šanse.
I ako će makar jednoj ženi pomoći da stane na svoje noge i krene u neki normalniji život, podržavam.
Bez obzira na sve manjkavosti koje stoje iza takve mjere.
Herp » wrote:
Treće, prilično sam sigurna da psihološka pozadina zlostavljanje osobe ne potiče baš pisanje na čelu i mahanje transparentom "Ja sam zlostavljana osoba" pa nisam baš sigurna u efikasnost ovakvog poticaja, prije mi se čini da bi privukao razne Marice koje bi rekle svom Joži doma da ih malo pomazi tavicom po glavi i zarola po stepenicama, za svaki slučaj.
A šta onda Jozi prijava za obiteljsko nasilje, a Marica krene na intervju za posao :misli:
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

18 Nov 2011, 00:35

Ruralna » wrote: A šta onda Jozi prijava za obiteljsko nasilje, a Marica krene na intervju za posao :misli:
I vuk sit, i koza cijela. ;)

Sustav je, generalno, očajan. Osobno sam mišljenja da bi obiteljski nasilnici trebali biti vrlo rigorozno kažnjavani. A kad bi to bilo tako, zlostavljane osobe bi neusporedivo lakše mogle otići od njih i snaći se.

Ovako, Joži se neće dogoditi uglavnom ništa, a Marica može dobiti (ili, u ovom slučaju, doslovce uzeti nekome) posao.
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

18 Nov 2011, 10:58

mogli bi o zlostavljanju i obiteljima dosta napisati.
mene na primjer smeta stav države po pitanju alimentacije. ne znam je li se promijenilo u zadnjih par godina, ali poznanica mi je pričala kako masa muškaraca radi na crno, službeno su nezaposleni, i ni kunu ne daju za djecu. i dala mi je usporedbu jedne Njemačke gdje se jednostavno prihodi prate po matičnom broju, i uzima se dogovoreni postotak za alimentaciju.
isto tako, činjenica da se majka s djecom mora sklanjati u sigurne kuće i skloništa, dok zlostavljač ostaje u obiteljskom domu (ovdje poopćavam, znam da nije uvijek žena žrtva)..jeftinije bi bilo za državu da njega makne
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

18 Nov 2011, 11:11

Nisam baš siguran da se ovim potporama želi podržavati ženu koja i dalje, zaposlena, nastavlja živjeti sa zlostavljačem.

Trpljenje nasilja ponekad fakat jest stvar "izbora" - ali, to nikako nije razlog za slijeganje ramenima uz "ah, tako je odabrala, tko joj je kriv". "Kriva" joj je, nerijetko, upravo situacija u kojoj trpljenjem nasilja plaća egzistenciju sebi i djeci. Prema tome, podržavanjem zaposlenja žena žrtava nasilja može se omogućiti odlazak od nasilnika.

E, sad, je li to najbolji način? Kao prvo, sigurno je da se tu mogu ušvercati i žene koje s nasiljem nemaju veze - ali, treba li zbog toga srušiti cijelu ideju? Nadalje, sigurno je da bi udaljavanje nasilnika bilo bolje rješenje - ali, i tu se javlja problem zbog činjenice da je nasilnik nerijetko i jedini koji zarađuje u obitelji.

Konačno, ova zamisao ni u kom slučaju ne znači da je sad to riješeno i da ne treba više ništa poduzimati. Sve ostale mogućnosti i dalje ostaju i potrebne i "moguće".

Ostajem pri tome da je za pljuckanje po ovakvoj zamisli (jasno, uz nadzor ostvarivanja te zamisli) potrebno potpisati spremnost na zamjenu s nekom od tih žena.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

18 Nov 2011, 11:20

Herp » wrote:
... prije mi se čini da bi privukao razne Marice koje bi rekle svom Joži doma da ih malo pomazi tavicom po glavi i zarola po stepenicama, za svaki slučaj.
joža i marica bi trebali biti poprilično... hm, glupavi da riskiraju jedno radno mjesto zbog drugog
joža će dobiti svoj dosje i stigmu koja će svakom poslodavcu biti alarm
uostalom, potrebno je bitno više od tavice po glavi da bi, nakon procesuiranja!, netko dobio status žrtve, odnosno zlostavljača
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

18 Nov 2011, 18:54

blue » wrote: Može ti zvučat kako god hoćeš :D
Ako te netko udari imaš opciju a) prijeći preko toga ili b) ne prijeći preko toga. To se zove izbor.
Fantastično mi je ovakvo banaliziranje obiteljskog nasilja.

Naravno, imaš izbor ne prijeći preko toga. Pitanje je što će ti djeca jesti i u kojoj šupi će spavati odlučiš li ne prijeći preko toga. Pitanje je hoće li otac tvog djeteta ubiti tebe i tvoje dijete nakon toga. Pitanje je misliš li da nemaš preko čega prijeći i zašto to misliš.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

18 Nov 2011, 23:00

kuki » wrote: Fantastično mi je ovakvo banaliziranje obiteljskog nasilja.

Naravno, imaš izbor ne prijeći preko toga. Pitanje je što će ti djeca jesti i u kojoj šupi će spavati odlučiš li ne prijeći preko toga.
Meni je fantastično kako ljudi ne čitaju post :D

Napisala sam prijeći ili ne preko toga, nigdje nisam napisala otići odmah, demonstrativno otići bez novaca ili otići u šupu - što bi podrazumijevalo pod - što će jesti i gdje će spavati. Jedan od načina ne prelaženja preko toga je npr. napravit prisebnu strategiju odlaska, nazvati besplatnu psihološku pomoć, raspitati se za pravne opcije. Išta.
Pitanje je hoće li otac tvog djeteta ubiti tebe i tvoje dijete nakon toga.

To je pitanje potpuno nevezano uz poticaje - ako mu ćefne ubit će ju bilo da se vraća s burze ili sa subvencioniranog posla.
Pitanje je misliš li da nemaš preko čega prijeći i zašto to misliš.
E, to je već pitanje :top: Nažalost, ne rješava se zaposlenjem, mlate i zaposlene.
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

18 Nov 2011, 23:15

Lord Byron » wrote: Trpljenje nasilja ponekad fakat jest stvar "izbora" - ali, to nikako nije razlog za slijeganje ramenima uz "ah, tako je odabrala, tko joj je kriv". "Kriva" joj je, nerijetko, upravo situacija u kojoj trpljenjem nasilja plaća egzistenciju sebi i djeci. Prema tome, podržavanjem zaposlenja žena žrtava nasilja može se omogućiti odlazak od nasilnika.
Zaposlena žena je svakako u boljoj poziciji od nezaposlene, ali bez slaganja kockica u glavi neće ju od nasilnika izvući sedmica na lotu.
E, sad, je li to najbolji način? Kao prvo, sigurno je da se tu mogu ušvercati i žene koje s nasiljem nemaju veze - ali, treba li zbog toga srušiti cijelu ideju? Nadalje, sigurno je da bi udaljavanje nasilnika bilo bolje rješenje - ali, i tu se javlja problem zbog činjenice da je nasilnik nerijetko i jedini koji zarađuje u obitelji.
Sumnjam da se mogu ušvercati nemaltretirane žene :) Moj komentar u tom smjeru je bio ironičan :zubo:
Kod tzv. obiteljskog nasilja radi se obično o dugogodišnjem poznatom slučaju (policija, hitna, socijalna)


A što kažeš o vjerojatnim predrasudama i stigmatizaciji u novoj radnoj okolini?
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

19 Nov 2011, 12:09

blue » wrote: E, to je već pitanje :top: Nažalost, ne rješava se zaposlenjem, mlate i zaposlene.
I ubijaju direktorice udruge poslodavaca. Da.

Ne znam, općenito nisam za pozitivnu diskriminaciju jer mi se čini da ispravljat jednom nepravdom drugu nekako nema baš smisla. Uostalom, tko kaže da se za to radno mjesto ne bi prijavila i neka nelabeled padalica niz stepenice.

Ali ne volim ideju da je prihvaćanje zlostavljanja izbor koji netko radi slobodnom voljom.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

19 Nov 2011, 12:23

muz je zaposlio prosle godine na godinu dana, kako je sama trazila, zenu iz sigurnosne kuce i nitko nije imao pojma za ovo. ni ona, ni muz, a bome ni je. sad smo bas diskutirali.

izmedju ostalog, zena je mogla, uz ovakve okolnosti imati i vecu placu...
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

19 Nov 2011, 16:05

kuki » wrote:
Ali ne volim ideju da je prihvaćanje zlostavljanja izbor koji netko radi slobodnom voljom.
Ja sam vidjela solidan broj zlostavljanih žena koje su itekako imale izbor, i s pravne i s materijalne i s raznih drugih strana, pa su svejedno odabrale ostati i bivati zlostavljanima, zajedno sa svojom djecom, što mi je pak ultimativna sebičnost.
S druge strane, nisam vidjela da je ijedna išla psihologu ili psihijatru da se bar izliječi ili zacijeli od toga što joj onemogućava slobodnu volju kad već nije izabrala kad je mogla.
Tako da sam malo skeptična prema svemu tome i nikako ne bih sve slučajeve trpala u isti koš.
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

19 Nov 2011, 16:22

Kako reče svojedobno jedna žena koja se u braku neželjeno nadobivala desnicom rukom i penisom (i s djetetom zbrisala na kraju), nije joj ništa bilo sumnjivo kad je to počelo, i roditelji su je tukli a voljeli su je.

Prije par godina je provedeno neko istraživanje pa se ispostavilo da 20% učenika i 8% učenica 3. i 4. razreda srednjih škola u kiflici šamar ne smatra nasiljem u vezi. 20% jednih i 5% drugih nasiljem u vezi ne smatra ni prisilu na seks.

S druge strane, nisam vidjela da je ijedna išla psihologu ili psihijatru da se bar izliječi ili zacijeli od toga što joj onemogućava slobodnu volju kad već nije izabrala kad je mogla.
Jasno ti je da je ovo malo naivna izjava?

Da ne spominjem da je doći do psihoterapeuta (ni psihologa ni psihijatra) u Hrvatskoj malo, ahem, teže, osim ljudima s podosta novaca?
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

19 Nov 2011, 16:35

Naivna ili ne, oprostit ćeš mi što nemam previše saučešća prema nekome tko ima gdje i ima kako otići, u nekim slučajevima ima čak i mogućnost strpati nasilnika iza rešetaka, a ne učini ništa od toga nego zajedno s djecom ostaje i biva dalje patnicom, ne poduzimajući apsolutno ništa da to promijeni.
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
Post Reply