Život na dug (ili na kratak)

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
Ze.
Posts: 1098
Joined: 17 Sep 2011, 21:26

15 Nov 2011, 10:48

JPK » wrote:Hrvatskoj bi dobro došla jedna ekonomska propast, kroz kakvu Grčka prolazi. Da se hrpa imbecila koji žive što od državnog što od vlastitog duga malo osvijesti.
Glasao bih za stranku koja obećava ekonomsku propast. :)
Ali brzu i dramatičnu, spora i mučna nas možda čeka bez obzira na stranku.
Od državnog duga živi državni aparat. Taj se nakrao pa ne vidim nad čim će se zamisliti (osim možda ako, a to je veliko ako - završi u Remetincu).
Od osobnog duga žive gotovo svi jer se kod nas više bez duga ne živi.


JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

15 Nov 2011, 11:13

Ze. » wrote: Od državnog duga živi državni aparat. Taj se nakrao pa ne vidim nad čim će se zamisliti (osim možda ako, a to je veliko ako - završi u Remetincu).
Od državnog duga žive svi u državnoj i javnoj upravi, te lopovskim državnim firmama poput HŽ-a plus penzioneri.
Od osobnog duga žive gotovo svi jer se kod nas više bez duga ne živi.
Monkey see, monkey do.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Ze.
Posts: 1098
Joined: 17 Sep 2011, 21:26

15 Nov 2011, 11:30

Penzioneri ne žive od državnog duga, već od otpadaka po kontejnerima.
A ovaj drugi komentar - ako misliš na nekakve aute i ostali luksuz - većina nas se zadužuje zbog hrane i ostalih preskupih potrepština. Istina, imaju ljudi kredite. Isti ti ljudi nemaju gdje drugdje s porodicom, osim ako im starci nemaju stan za poklonit. Čisti imbecili.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

15 Nov 2011, 12:12

Ze. » wrote:Penzioneri ne žive od državnog duga, već od otpadaka po kontejnerima.
Da, valjda se zato za penzije daje 40 milijardi kuna ili koliko već.
A ovaj drugi komentar - ako misliš na nekakve aute i ostali luksuz - većina nas se zadužuje zbog hrane i ostalih preskupih potrepština.
Zbog hrane? Onaj tko je toliko siromašan da nema za hranu, bogme nema ni karticu ni minus u banci.
Osim toga, možeš li mi pojasniti kako netko može otplaćivati dug za hranu sa 14% kamata, a nema za hranu bez kamata?
Istina, imaju ljudi kredite. Isti ti ljudi nemaju gdje drugdje s porodicom, osim ako im starci nemaju stan za poklonit. Čisti imbecili.
Podstanarstvo se ni u obzir ne uzima. O finim guzicama pričaš.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Ze.
Posts: 1098
Joined: 17 Sep 2011, 21:26

15 Nov 2011, 12:25

JPK » wrote: Da, valjda se zato za penzije daje 40 milijardi kuna ili koliko već.
Dobro, šta bi ti ljudima ukinuo penzije? Možda si u pravu, sa prosječnom si penzijom možeš guzicu obrisat. Zapravo, samo ako ne kupiš Zewu jer je preskupa.
JPK » wrote: Zbog hrane? Onaj tko je toliko siromašan da nema za hranu, bogme nema ni karticu ni minus u banci.
Osim toga, možeš li mi pojasniti kako netko može otplaćivati dug za hranu sa 14% kamata, a nema za hranu bez kamata?
U tome i jest problem. Nemaš drugog izbora. Donedavno su se kartice dijelile šakom i kapom, a minusi odobravali bez pitanja. Zašto i ne bi? Plaća je tu. Ali je hrana odurno skupa. Jednom kad se zadužiš i ono malo što imaš ode na kamate i kojekakve opomene. I to si sretan ako su te izlihvarile banke, a ne pravi lihvari. Zar ti zbilja misliš da ja pričam o klošarima i ljudima bez posla (bit će i takvih sve više, doduše)? Pričam o dojučerašnjoj srednoj klasi. Zašto ti ljudi ne bi imali tekući i minus?
Tvoja je pretpostavka da su u minusu do grla jer su idioti pa kure na luksuz. Griješiš.
JPK » wrote: Podstanarstvo se ni u obzir ne uzima. O finim guzicama pričaš.
Jes probao živjeti kao podstanar sa obitelji (ne kao student) po Hrvatskoj? Svaka čast sretnicima, kod nas su to vrlo nesigurna posla. Možda ti jednom prepričam par anegdota o tome kako smo nadobudno išli tražiti stan. Kad usporedim kulturu rentanja kod nas i negdje vani, vidim da se tu nema ništa ni za usporediti.
User avatar
robot jura
Posts: 178
Joined: 10 Nov 2011, 17:28

15 Nov 2011, 12:38

JPK » wrote: Da, valjda se zato za penzije daje 40 milijardi kuna ili koliko već.
Bilo bi zanimljivo vidjeti koliki udio u tome imaju kvazipenzići (radno sposobni ljudi koji su se "izborili" za neke ranije ili invalidske penzije bez osnove za isto), i koliko udio u tome imaju abnormalno visoke penzije za neke javne službe - na primjer saborske penzije, za koje sam nedavno negdje pročitala da ih dobiju i gradski vijećnici ukoliko su bili izabrani na dva uzastopna mandata.
Podstanarstvo se ni u obzir ne uzima. O finim guzicama pričaš.
Budimo realni, svijest, a time i sustav koji bi omogućavao podstanarstvo kakvo vani normalno funkcionira, kod nas još nisu razvijeni.
Osobno jesam podstanar jer se ne želim kreditno zadužiti i jer sam si izračunala da mi je to povoljnije. Ali me i dalje hrpa ljudi uvjerava kako sam budala i kako bacam novac, a s druge strane trpim starog gazdu koji nema niš drugo za radit nego me non stop gnjavi oko bedastoća vezanih uz stan, i ne mogu si ga urediti baš kak ja hoću.
"Suzama sam ljepio tapete" nije destilat ljudske gluposti. Ako je iskren, onda je sasvim legitiman poetski izričaj. Osim što je kul.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

15 Nov 2011, 12:45

Ze. » wrote:
Dobro, šta bi ti ljudima ukinuo penzije? Možda si u pravu, sa prosječnom si penzijom možeš guzicu obrisat. Zapravo, samo ako ne kupiš Zewu jer je preskupa.
Ne bih ja ništa, ja sam samo naveo kamo ide državni dug.

U tome i jest problem. Nemaš drugog izbora. Donedavno su se kartice dijelile šakom i kapom, a minusi odobravali bez pitanja. Zašto i ne bi? Plaća je tu. Ali je hrana odurno skupa. Jednom kad se zadužiš i ono malo što imaš ode na kamate i kojekakve opomene. I to si sretan ako su te izlihvarile banke, a ne pravi lihvari. Zar ti zbilja misliš da ja pričam o klošarima i ljudima bez posla (bit će i takvih sve više, doduše)? Pričam o dojučerašnjoj srednoj klasi. Zašto ti ljudi ne bi imali tekući i minus?
Tvoja je pretpostavka da su u minusu do grla jer su idioti pa kure na luksuz. Griješiš.
Još mi nisi objasnio tko normalan kupuje hranu na dug sa 14% posto kamata.
To je čisto bacanje novaca i to može raditi samo netko tko nema nikakve discipline u raspolaganju novcem ni elementarne financijske pismenosti.
Jes probao živjeti kao podstanar sa obitelji (ne kao student) po Hrvatskoj? Svaka čast sretnicima, kod nas su to vrlo nesigurna posla. Možda ti jednom prepričam par anegdota o tome kako smo nadobudno išli tražiti stan. Kad usporedim kulturu rentanja kod nas i negdje vani, vidim da se tu nema ništa ni za usporediti.
Pa jesu nešto nesigurnija posla nego vani, u smislu da se treba malo više potruditi da se nađe stan pod uvjetima koje želiš. No, onaj kome se to ne da i tko će se radije uvaliti u doživotni kredit je uistinu fina guzica.

Mogu ti ja ispričati kakva je situacija s podstanarstvom u jednom od najbogatijih švicarskih gradova. Tržište je dobro uređeno, nećeš vjerojatno imati posla s ludim gazdama, ali cijene su tako sulude da si osoba s prosječnom, kamoli ispodprosječnom, plaćom ne može priuštiti stan u gradu. Zato svi imaju cimere. Ne samo studenti, nego i obitelji. Kad sam tražio stan, naletio sam na majku s dvoje djece koja traži dva cimera. To je sasvim normalna pojava. Što bi dotične fine guzice rekle da moraju tako živjeti?

I nema tu izbora, kupnja stana je SF za bilo koga osim bogataša, jer je kvadrat oko 14000 eura.
A u međuvremenu u Rvackoj, svi moraju imati stan jer je sve drugo prevelika gnjavaža.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

15 Nov 2011, 13:07

JPK » wrote: Zbog hrane? Onaj tko je toliko siromašan da nema za hranu, bogme nema ni karticu ni minus u banci.
Osim toga, možeš li mi pojasniti kako netko može otplaćivati dug za hranu sa 14% kamata, a nema za hranu bez kamata?
Moji roditelji, umirovljenici.

Naravno da im banke daju minus jer su idealni klijenti - prihodi im stižu redovito. Ja, recimo, nemam minus, banka mi ne da jer radim na ugovor o djelu. Imala sam ga dok sam radila za upola manju plaću, ali na ugovor o radu i to na određeno.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Ze.
Posts: 1098
Joined: 17 Sep 2011, 21:26

15 Nov 2011, 13:57

Državni dug ne nastaje zbog umirovljenika, već zbog pljačke, malverzacija i nesposobnosti ljudi za koje smo, priznajem, sami glasali. Ne ja osobno, ali znate već, jel.

Što se ovih 14% tiče, ne kužim kuda jurišaš s tom brojkom. Scenarij je jednostavan i prepoznajem ga na pokislim licima ljudi svaki mjesec - dođe 20. (+/-) u mjesecu, para više nema jer je plaća premala, a troškovi previsoki. Pa u minus, pa na karticu, treba obitelj prehraniti. Bilo kako. Nisu ljudi glupi pa da ne znaju da će im banke to papreno naplatiti. Zna to i dušmanin i žrtva mu. Ali izbora nema.

Što se stanova tiče, ne znam što se tamo kod vas stanom naziva - kod nas su to obične šupe - ukoliko su neke manje pare u igri. Za unajmiti bolje stanove stanarina ti je komparativna rati kredita. Govorimo, dakako, o većim gradovima. Nemaš nikakve garancije da za mjesec dana nisi na ulici ili da te neće lovatiti za stanarinu kad se udobno smjestiš. I možda ste vi tamo na civilizacijskom nivou na kojem matere s djecom uzimaju cimere, ali kod nas ide susjed na susjeda nožem zbog parkinga. Luđaka ima na svakom koraku. Ta tvoja priča mi je kao da gledam američki sitcom. U hrvatskoj ta priča ne prolazi.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

15 Nov 2011, 17:46

Ze. » wrote:Državni dug ne nastaje zbog umirovljenika, već zbog pljačke, malverzacija i nesposobnosti ljudi za koje smo, priznajem, sami glasali. Ne ja osobno, ali znate već, jel.

Što se ovih 14% tiče, ne kužim kuda jurišaš s tom brojkom. Scenarij je jednostavan i prepoznajem ga na pokislim licima ljudi svaki mjesec - dođe 20. (+/-) u mjesecu, para više nema jer je plaća premala, a troškovi previsoki. Pa u minus, pa na karticu, treba obitelj prehraniti. Bilo kako. Nisu ljudi glupi pa da ne znaju da će im banke to papreno naplatiti. Zna to i dušmanin i žrtva mu. Ali izbora nema.
Naravno da ima izbora, a to je racionalnije trošenje. Ako imaš novca za hranu + 14% kamate, onda imaš i za hranu.
Fascinantno je kako ljudi mogu izvrtati i elementarnu matematiku kad kad treba racionalizirati svoje navike.
Što se stanova tiče, ne znam što se tamo kod vas stanom naziva - kod nas su to obične šupe - ukoliko su neke manje pare u igri. Za unajmiti bolje stanove stanarina ti je komparativna rati kredita.
Ovo je jednostavno neistina. Pogotovo sad kad je tržište u kurcu i hrpa stanova zjapi prazna. Stanarina je puno bliža polovici rate kredita, ako uspoređuješ slične stanove.
Govorimo, dakako, o većim gradovima. Nemaš nikakve garancije da za mjesec dana nisi na ulici ili da te neće lovatiti za stanarinu kad se udobno smjestiš.
Istina je potpuno suprotna, gazda kod nas ne može podstanara izbaciti godinama, do pravomoćne presude. I nema nikakvog mehanizma za zaštitu svog vlasništva.
Osim toga, postoje i ugovori u kojima se može odrediti koliko mjeseci imaš za traženje novog stana.
I možda ste vi tamo na civilizacijskom nivou na kojem matere s djecom uzimaju cimere, ali kod nas ide susjed na susjeda nožem zbog parkinga. Luđaka ima na svakom koraku. Ta tvoja priča mi je kao da gledam američki sitcom. U hrvatskoj ta priča ne prolazi.
U RH je podstanarstvo toliko jeftino u odnosu na kupnju da je onaj tko to ne iskoristi jednostavno blesav. Pa čak i ako mora malo truda uložiti da nađe kvalitetan stan s normalnim gazdom.

Osim toga, nevjerojatno mi je kako ljudi još uvijek zagovaraju kupnju na kredit pod svaku cijenu. Nakon što je američki financijski sustav skoro propao zbog toga i nakon što su vlasnici CHF kredita sjebali svoju budućnost i možda budućnost svoje djece.
Podsjeća me na ovisnički denial.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

15 Nov 2011, 17:52

JPK » wrote:Naravno da ima izbora, a to je racionalnije trošenje. Ako imaš novca za hranu + 14% kamate, onda imaš i za hranu.
Fascinantno je kako ljudi mogu izvrtati i elementarnu matematiku kad kad treba racionalizirati svoje navike.
Ako u jednom trenutku nisi imao za hranu nego si je morao početi kupovati na kredit, to što sada imaš love za hranu +14% samo znači da se ne možeš izvući iz začaranog kruga jer nemaš dovoljno da se izvučeš iz minusa.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

15 Nov 2011, 17:56

Lastan » wrote: Ako u jednom trenutku nisi imao za hranu nego si je morao početi kupovati na kredit, to što sada imaš love za hranu +14% samo znači da se ne možeš izvući iz začaranog kruga jer nemaš dovoljno da se izvučeš iz minusa.
To se radi po malo. Svaki mjesec malo umanjiš minus, samim time i kamatu, sve dok se iz dreka ne izvučeš.
To je moguće ako održavaš istu razinu prihoda. Ali ako su ti se prihodi smanjili (a ne znam kome nisu u proteklih 2,3 godine), onda je to već puno teže.
Činjenica jest da svi plaćamo danak tome što smo trošili više nego što smo smjeli. I građani, i država.
Svi smo si ufurali da neke stvari moramo imati jer ih imaju i susjedi. I jebi ga, sad smo u istoj kaši kao i naši susjedi, pa možemo jedni drugima kukati. Što baš i nije konstruktivno. Zapravo bi trebali raditi. Bilo šta.
Nek(v)arljiva.
User avatar
Beta ženka
Posts: 1908
Joined: 17 Sep 2011, 23:40

15 Nov 2011, 18:05

Baš sam mislila napisati - ima nas dosta koji živimo od plaće do plaće, taman odvojiš neku svoticu viška, i onda krepucne vešmašina, koji mjesec poslije treba kupiti drva jer ide zima (živim u kući), onda krepa štednjak, ubrzo nakon toga dolazi obračun struje, naravno da duguješ njima... Nakupi se tih rata i ratica, na kraju brojiš svaku lipu i kuburiš na srezanim troškovima na minimum. Skoro svaki mjesec nekakav neplanirani trošak koji probije i "crni fond", na kraju se odričeš i krpaš kako znaš. I pun mi je kurac toga više. Nemam minus više, i zatražit ću ga samo u slučaju krajnje nužde, a i kredit ne namjeravam dizati, radije podstanarstvo.
Uostalom dajem joj veliki kredit kad kazem da je Hrvatska moja domovina. Moja domovina je bila Jugoslavija. Hrvatska bez nje je sve ovo sto je sada - siroce na vjetrometini. (Aristocat)
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

15 Nov 2011, 18:42

Lastan » wrote: Ako u jednom trenutku nisi imao za hranu nego si je morao početi kupovati na kredit, to što sada imaš love za hranu +14% samo znači da se ne možeš izvući iz začaranog kruga jer nemaš dovoljno da se izvučeš iz minusa.
Taj scenarij je sasvim nerealan jer podrazumijeva da osoba ne troši na apsolutno nikakav luksuz i da čak neko vrijeme ne može ni kupovati jeftiniju hranu jer već kupuje najjeftiniju moguću.
Pa čak ni da ne može neko vrijeme raditi nešto sa strane da se izvuče iz duga.

Ima i takvih, ali ogromna većina tih koji se "zadužuju za hranu" će, naravno, imati i za cigarete i za auto i za mobitele.
Last edited by JPK on 15 Nov 2011, 19:00, edited 1 time in total.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

15 Nov 2011, 18:50

JPK, ti baš znaš takve ljude koji se zadužuju za mobove i aute, ili je to tvoje mišljenje izvučeno iz medija?
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

15 Nov 2011, 18:59

Pješčana » wrote:JPK, ti baš znaš takve lude koji se zadužuju za mobove i aute, ili je to tvoje mišljenje izvučeno iz medija?
Vozni park u Zagrebu je sličan kao u Belgiji i Nizozemskoj (moje zapažanje), a potrošnja cigareta i alkohola je 500 eura godišnje, te se posjeduje 2.5 mobitela po kućanstvu (zapažanja zavoda za statistiku).
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

15 Nov 2011, 19:02

Pješčana » wrote:JPK, ti baš znaš takve ljude koji se zadužuju za mobove i aute, ili je to tvoje mišljenje izvučeno iz medija?
Oćeš reć da ne poznaš nikog takvog? Jel ti zaista živiš u hrvackoj? :xzubo:
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

15 Nov 2011, 19:11

Pješčana » wrote:JPK, ti baš znaš takve ljude koji se zadužuju za mobove i aute, ili je to tvoje mišljenje izvučeno iz medija?
Ja poznajem takve.

Moja susjeda, recimo. Išli smo skupa u razred u osnovnoj; ona se danas pomalo druži s mojom sestrom.
Ima dvoje djece, mislim. Uspjela je dobiti nekakav žnj poslić na državnim jaslama; njen suprug mislim da čak i ne radi.
Živi u roditeljskoj kući. Stan im je vlažan i pljesniv (relata refero; nisam sâm bio unutra). Love kronično nemaju.
Puše. Oboje.
I onda dignu kredit. I odjednom imaju love u džepu. I onda odu na skupu večeru. Pa kupe novi televizor, ne znam više je li bio LCD ili plazma. Pa stari daju klincima. I još im daju Playstation.
Neka se igraju unutra. Da ne idu na ulicu, valjda. Unutra je sigurnije.
Oni imaju nove mobitele.
Stan je i dalje pljesniv.

Kao ni JPK, ni ja ne mogu naći sućuti za ekonomske nedaće u kojima se takvi geniji nađu.
No to ipak ne znači da je svima tako.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

15 Nov 2011, 19:12

A.P. » wrote:
Oćeš reć da ne poznaš nikog takvog? Jel ti zaista živiš u hrvackoj? :xzubo:
ja osobno ne znam ljude koji se zadužuju. to samo znači da mi svi prijatelji trenutno rade, voze puno skromnije aute i imaju puno skromnije mobitele.
isto tako, to znači da mi vjerojatno netko tko tako živi, to neće priznati.
ali ovo napisano na kraju ne ruši moje pitanje upućeno jpku, koji je odgovorio desetim argumentom.
auto u Zagrebu nisu mjerilo auta RH. sumnjam da je Zagreb točna preslika života u Belom Manastiru, Otočcu ili Opuzenu
kažem, ne tvrdim da se ovako ne živi, nego me zanima kako netko tko trenutko živi vani s toliko argumenata puca po hrvatskom življu ovdje, kao da je okružen takvima
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

15 Nov 2011, 19:40

Pješčana » wrote: ja osobno ne znam ljude koji se zadužuju. to samo znači da mi svi prijatelji trenutno rade, voze puno skromnije aute i imaju puno skromnije mobitele.
isto tako, to znači da mi vjerojatno netko tko tako živi, to neće priznati.
ali ovo napisano na kraju ne ruši moje pitanje upućeno jpku, koji je odgovorio desetim argumentom.
auto u Zagrebu nisu mjerilo auta RH. sumnjam da je Zagreb točna preslika života u Belom Manastiru, Otočcu ili Opuzenu
kažem, ne tvrdim da se ovako ne živi, nego me zanima kako netko tko trenutko živi vani s toliko argumenata puca po hrvatskom življu ovdje, kao da je okružen takvima
Gle, nisam ja peta generacija gastarbajtera kojemu je Hrvatska mitska zemlja u kojoj žive zmajevi i ustaše.
Otišao sam iz zemlje relativno nedavno, znam dobro kakva je situacija. Ono nije "deseti argument", nego upravo onaj koji odgovara na tvoje pitanje - zemlja koja je triput siromašnija od Nizozemske će imati sličan vozni park jedino ako se ljudi suludo zadužuju.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

15 Nov 2011, 21:42

Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

15 Nov 2011, 21:47

Ne kužim. Hrvatska je siromašna linkovima koji rade? :D
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

15 Nov 2011, 22:13

ne znam zašto mi se linak pojavljuje u ovom obliku :ne zna:
ko da odbija širit istinu.
no, dobro, ja govorim istinu pa mi vjeruj na riječ.
ne znam što je hrtu da im je web ovakav
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

15 Nov 2011, 22:18

Pa reci lijepo riječima koja je emisija i brojevima koji je datum, tko će ti vjerovat. :D
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

15 Nov 2011, 22:36

Link ne radi, evo iz historija:


12.11.11. Starost: 4 dan(a)
Polovina jedva sastavlja kraj s krajem


U Hrvatskoj se pogoršava potrošačka klima, a većina kućanstava ne očekuje poboljšanje životnih uvjeta u sljedećih godinu dana, pokazuju rezultati istraživanja GfK Barometra iz listopada. Istraživanje na reprezentativnom uzorku građana pokazalo je da tek oko 9% kućanstava ima nešto bolju financijsku situaciju nego prije godinu dana, 54% kućanstava smatra da su ostali na istom, a 37% kaže da je njihovo sadašnje financijsko stanje lošije nego prije godinu dana. Pogoršanje financijskog stanja najviše ističu u Lici, Slavoniji te sjevernoj Hrvatskoj (između 40 i 46 posto ispitanih).

Čak 49 posto kućanstava tvrdi da trenutno jedva sastavlja kraj s krajem, a takva kućanstva najviše su zastupljena u Slavoniji (63%) i sjevernoj Hrvatskoj (58%) te najmanje u Zagrebu (36%). Za preživljavanje mora koristiti dosadašnju štednju 9%, a mora se zaduživati 7% ispitanih. Uštedjeti može 29% ispitanika, no od toga samo 1% može štedjeti znatnije svote. U sljedećih godinu dana oko 16% kućanstava nada se da će im financijsko stanje biti barem malo bolje, 54% procjenjuje da će situacija ostati približno ista, a čak 27% smatra da će im biti još lošije. Očekivano pogoršanje financijskog stanja u idućih godinu dana najviše su istaknuli ispitanici u Lici (36%) i sjevernoj Hrvatskoj (31%), a najmanje u Istri s Primorjem (18%).

Što se tiče kretanja cijena u idućih godinu dana, velika većina ispitanika, njih 86 posto, očekuje rast cijena, pri čemu znatna poskupljenja očekuje 25%, a umjerena 53% ispitanika. Snižavanje cijena očekuje tek 1% ispitanih. Ispitanici su pesimistični i u vezi s kretanjem nezaposlenosti u idućih 12 mjeseci jer 64% njih očekuje porast nezaposlenosti (pri čemu znatno povećanje nezaposlenosti očekuje 28% ispitanih), a smanjivanje broja osoba na burzi rada očekuje tek 8% ispitanika. Čak 55% smatra da će se u idućih godinu dana gospodarska situacija pogoršati, pri čemu 22% očekuje znatno lošiju, a 33% malo lošiju situaciju. Da će stanje ostati isto, smatra 31%, a da će biti malo bolje 11% ispitanika.
Post Reply