Kako kažnjavati one koji se ne pridržavaju mjera?

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 Oct 2020, 20:55

Pandemija se zahuktala, kažu svi statističari koje smo ovdje linkali. Kako tomu doskočiti?

Teško da će biti novoga zatvaranja. Onda bismo mogli zatvoriti i državu. Vjerojatnija je opcija uvođenje strožih mjera (dodatna ograničenja, kazne za one koji ne nose maske i slično). Krajnje je vrijeme da ljudi shvate kako je vrag odnio šalu. Što vrijedi i za stožer.

Što biste vi napravili? Suživot s ovakvim virusom znači nošenje maske, održavanje razmaka, pranje ruku nakon svakog izlaska i izbjegavanje gužvi/birceva/tuluma. I to je sva mudrost. A toga se gomila njih ne pridržava jer:

a) "korona ne postoji"
b) "korona postoji, ali je prenapuhana"
c) "korona postoji, ali neće na mene"
d) "korona postoji, ali vladajuća se kasta ne pridržava mjera pa neću ni ja".

To su otprilike razlozi zbog kojih trenutačno imamo krizu u zdravstvenom sustavu i katastrofu na vidiku. Kako je riješiti? Molim radikalne i učinkovite prijedloge. :kava:


Potpisi su za budale.
User avatar
scarletlemur
atomski zdesna!
Posts: 488
Joined: 10 Nov 2011, 20:52
Been thanked: 14 times

28 Oct 2020, 21:29

Ovo je Balkan. Geografski, istorijski i civilizacijski šupak svijeta- da se slikovito izrazim.
Mi, koji smo iz tog šupka ispali, većinski smo genetski predisponirani da budemo najpametniji, nemarni, neodgovorni, bahati i neumjereno skeptični - redovito oko pogrešnih stvari.

Stoga predlažem učinkovitu, krajnje radikalnu mjeru ali jedinu koju Balkanac razumije - opalit ga po džepu. Obilato!
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 Oct 2020, 21:34

scarletlemur wrote:
28 Oct 2020, 21:29
Stoga predlažem učinkovitu, krajnje radikalnu mjeru ali jedinu koju Balkanac razumije - opalit ga po džepu. Obilato!
Okej, koliko? Tisuću kuna, pet tisuća kuna, deset tisuća kuna? Ili više?

Slažem se s tobom da su novčane kazne nama najbolnije, ali priklanjam se tom rješenju samo zato što smo javna vješanja ukinuli. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
scarletlemur
atomski zdesna!
Posts: 488
Joined: 10 Nov 2011, 20:52
Been thanked: 14 times

28 Oct 2020, 22:15

Meh, vješanja, strijeljanja, dekapitiranja....su ružna za gledat.

Ako smo balkanci, ne znači da nismo sofisticirani. Ideja je da napunimo državni budžet a ne da ga praznimo zapošljavajući još i krvnike. Preko veze, dakako, nepotizam-interesu kako već priliči.

Predlažem sljedeće:
Prvi prekršaj - 1000 kn
Svaki sljedeći prekršaj x2
Recidivisti, s više od 2 prekršaja mjesečno, jednokratno 5000 kn, dalje x2
To je radnička klasa kategorija; za uhljebe, HDZ mladež i članove njihovih obitelji, predlažem eksproprijaciju imovine bez naknade :cerek:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

29 Oct 2020, 09:15

Cijelo vrijeme uspoređujem Sloveniju i Hrvatsku.

U obje države imamo ljude sličnog mentaliteta, bez obzira što se Slovenci drže da nisu balkanci.

I dok je u HR preko ljeta stanje bilo relativno uzbudljivo i skoro normalno, u Sloveniji su imali restrikcije (nisu recimo radili noćni klubovi a i svadbe su bile ograničene).

Došla je jesen, i stvari su izmakle kontroli. I u HR i u SLO, no međutim usprkos neke vrste lockdowna u Sloveniji, stanje je skoro dvostruko lošije nego u HR.
U HR je 14dnevni prosjek na 100000 ljudi 432, a u SLO 786, skoro pa duplo veći nego u HR.

Zašto lockdown ne djeluje?

Mislim da je nekoliko razloga. Iako postoje puno strože mjere nego u HR, u SLO se ljudi uopće ne pridržavaju mjera o okupljanju. Naime, druže se po privatnim zabavama i zabavicama i to svakodnevno.
Iako je zakonodavac uveo mnoga ograničenja, nije uveo ono najvažnije - kontrolu i kažnjavanje privatnih druženja. A privatna druženja su najveći rasadnik korone.
Druga stvar koja je loša - politika. Naime, na čelu države je omraženi Janša, pa većina ljudi misli da će nepridržavanjem "nametnutih" mjera štetit Janši.

Ja sam za oštre kazne. Pa dajmo se još malo smirit, mjesec-dva, pa će nadajmo se govno nestat.
Cijele godine nisam bio skoro nigdje, a sad sam još osuđen na boravak u maloj općinici.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

29 Oct 2020, 22:34

Nukac wrote:
29 Oct 2020, 09:15
Cijelo vrijeme uspoređujem Sloveniju i Hrvatsku.
Baš gledam. Ukupno imamo više zaraženih, ali krivulje su nam iznimno slične. U obje države zadnja dva tjedna ne izgledaju dobro, broj slučajeva strahovito raste.

Što se Janše tiče, možda ga ljudi mrze, ali ne bi sami sebi pucali u nogu kako bi mu narušili imidž, to mi zvuči previše iracionalno. Ovo sa zabavama izgleda mi vjerojatnije, pogotovo što i kod nas stalno organiziraju nekakave veselice. Malo-malo pa čujem da s provoda pojedinci moraju ravno u karantenu. Tako im i treba, ja bih neodgovorne u zatvor slao. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

30 Oct 2020, 07:32

Ukupno je u HR više zaraženih, ali je Slovenija cca 2 puta manja, pa je kumulativno u SLO skoro 2 puta više zaraženih na broj stanovnika.
Što znači da je situacija puno gora. I to uz policijski sat i zatvaranje u općine.

Nažalost, ljudi sami sebi pucaju u nogu, pogotovo kad ti je opozicija brdo malih stranaka okupljenih oko razno-raznih fanatika. Nažalost, u SLO je to još izraženije nego u HR. Čak i nekadašnji predsjednici vlade u SLO javno podupiru teorije zavjere oko maski ili Covid-aplikacije.

Inače što se tiće širenja virusa, upravo su privatne zabave glavna žarišta korone.
I dok se politika time ne pozabavi, neće biti bolje.
Čisto laički - vjerojatnost da ćeš koronu uhvatit u trgovini, restoranu, kod frizera ili na fitnesu nije velika. Čak štoviše - minimalna.
Koronu ćeš uhvatit u noćnom klubu, baru, crkvi, privatnoj zabavi, utakmici... I dok se te stvari potpuno ne zabrane - neće biti bolje.
Post Reply