Specijalne ovlasti Nacionalnoga stožera

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

23 Mar 2020, 17:48

Smatrate li nužnim i opravdanim to da ministar unutarnjih poslova Božinović ima tako velike ovlasti u ovoj situaciji i sve nam više ukida slobodu kretanja?

Zdravstveni dio stožera mi nije nimalo sporan; smatram da ministar zdravstva Beroš i doktorica Markotić izvrsno odrađuju posao, ali ovaj Božinović me opako nervira. :gaah:


Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

23 Mar 2020, 18:29

Da, ovo podsjeća na početak rata kad su se na izlazima iz Zagreba zaustavljali automobili i kontrolirale muške osobe, pregledavali prtljažnici, a nije to bilo tako davno. Situacija je bila izvanredna, baš kao što je i današnja. Priznajem da se ne sjećam tko je tada donosio te i takve odredbe, vojska sigurno, a policija je bila samo produžena ruka. No onda smo se tek organizirali kao država pa, iako smatram da je puno toga moglo biti bolje uređeno, mogu razumjeti ako nije bilo. Danas, međutim, kada smo već ionako sve pobrkali pa nama kontrole nad kontrolom (quis custodiet ipsos custodes?), mislim da na, ne bi se nijednome pojedincu moglo dopustiti da donosi takve odluke od danas do sutra.

Da, znam kako to zahtijeva angažman većeg broja ljudi koji će takvu odluku potvrditi, ali... postoji nešto što se zove telefonska konferencija, postoji internet, u krajnjoj liniji Skype. Neka se dogovaraju.Saborski zastupnici ionako cijele godine više primaju plaću nego što rade pa neka sad malo zasuču rukave.

U krajnjoj liniji, imamo i instituciju koja se zove predsjednik RH.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

23 Mar 2020, 21:21

Podržavam specijalne ovlasti civilne zaštite i posebne odredbe za vrijeme karantene. Iako situacija neodoljivo podsjeća na Margaret Atwood i ostale distopičare znanstvenofantastične književnosti. U Sluškinjinoj priči također su ljudi prešutno dopustili da im određena skupina uništi demokraciju, zabrani ljudske slobode, pravo glasa i potpuno oblikuje život. I sad u cijelome svijetu, ne samo u Hrvatskoj, imamo apokalipsu: preko noći se država za državom zatvara u karantenu, ukidaju se sloboda kretanja i pravo na rad... Ukida se sve ono što je početkom godine bilo nezamislivo da bi se u jednoj demokratskoj državi moglo ukinuti bez masovnih prosvjeda. Sjetimo se kako su se svi sprdali s Kinom i karantenom u Wuhanu i tvrdnjama da je takvo što moguće samo u komunističkoj Kini. A sada je cijeli svijet u globalnoj karanteni i s upitnom budućnošću. U takvim okolnostima, lako je pomisliti da je čitava stvar režirana. :zubo:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

23 Mar 2020, 21:41

Marsovac7 wrote:
23 Mar 2020, 17:48
Smatrate li nužnim i opravdanim to da ministar unutarnjih poslova Božinović ima tako velike ovlasti u ovoj situaciji i sve nam više ukida slobodu kretanja?

Zdravstveni dio stožera mi nije nimalo sporan; smatram da ministar zdravstva Beroš i doktorica Markotić izvrsno odrađuju posao, ali ovaj Božinović me opako nervira. :gaah:
Pa zar to nije zdrava saradnja MUPa i Zdravstva? Zdravstvu nije u nadležnosti da ograničava ili omogućava kretanje ljudi, stoga se obrate za pomoć MUPu, ovi Zahtjev ocijene za osnovan i eto. Šta? :ne zna:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

23 Mar 2020, 22:07

Problem je i u provedbi. Odnosno u logici. Primjerice, sve koji su navalili prema Rijeci, a onda valjda i dalje na otoke, ne bi li se sklonili od potresa i korone, lijepo su vratili natrag u Zagreb. Dakle, netko tko je eventualno zaražen koronom, a takvih, čini se, ima daleko više nego što se računa - službeno objavljeni broj zaraženih treba pomnožiti sa deset jer mnogo njih ne pokazuje simptome i možda će i bez njih preboljeti COVID-19, ali su prenosioci zaraze, a testira se selektivno, prošetat će svoje viruse dvaput. :misli:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

23 Mar 2020, 22:10

Stitch wrote:
23 Mar 2020, 21:21
Podržavam specijalne ovlasti civilne zaštite i posebne odredbe za vrijeme karantene.
Mislim da Marsijanka nije ciljala na to. Problem je u protokolu. Svi podržavamo ovo što navodiš, ali ne može jedna osoba to nametati a da nikome ne odgovara i da je nitko ne kontrolira. I ne smije.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

23 Mar 2020, 22:11

Šabović Adis wrote:
23 Mar 2020, 21:41
Pa zar to nije zdrava saradnja MUPa i Zdravstva? Zdravstvu nije u nadležnosti da ograničava ili omogućava kretanje ljudi, stoga se obrate za pomoć MUPu, ovi Zahtjev ocijene za osnovan i eto. Šta? :ne zna:
Problem je u tome što nam svaki dan sve više ograničavaju prava tvrdeći da je to zbog neodgovornih pojedinaca koji se nisu pridržavali molbi i uputa. Pa se pomalo pribojavam do kuda će to ići i ispituju li oni ujedno koliko smo diktature spremni podnijeti radi "veće sigurnosti". :bruce:
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

23 Mar 2020, 22:23

MmeTipfeler wrote:
23 Mar 2020, 22:10
Mislim da Marsijanka nije ciljala na to. Problem je u protokolu. Svi podržavamo ovo što navodiš, ali ne može jedna osoba to nametati a da nikome ne odgovara i da je nitko ne kontrolira. I ne smije.
Ma jasno mi je to, ali Božinović je kao ministar unutarnjih poslova glava čitavog sustava. Civilna zaštita, među inim, uključuje stožere zaštite i spašavanja, vatrogasne jedinice, zavode za hitnu medicinu i javno zdravstvo, Hrvatsku gorsku službu spašavanja, Crveni križ, domove zdravlja... Golem je to mehanizam, ne može se uopće koordinirati ako na čelo ne staviš jednoga čovjeka. Kojem po prirodi stvari trebaju široke ovlasti jer te djelatnosti obuhvaćaju nekoliko resora u vladi.
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

23 Mar 2020, 22:30

Marsovac7 wrote:
23 Mar 2020, 22:11
Problem je u tome što nam svaki dan sve više ograničavaju prava tvrdeći da je to zbog neodgovornih pojedinaca koji se nisu pridržavali molbi i uputa. Pa se pomalo pribojavam do kuda će to ići i ispituju li oni ujedno koliko smo diktature spremni podnijeti radi "veće sigurnosti". :bruce:
I ja se to pitam. Opet, činjenica jest da Hrvati pate od manjka discipline i društvene odgovornosti, što se Talijanima i Španjolcima, koji su nam mentalitetom slični, tragično obilo o glavu. Uopće ne želim takav scenarij u Lijepoj Našoj. Neka zatvaraju i kažnjavaju - što se mene tiče, zasad sve prolazi.
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

23 Mar 2020, 22:32

Marsovac7 wrote:
23 Mar 2020, 22:11
Problem je u tome što nam svaki dan sve više ograničavaju prava tvrdeći da je to zbog neodgovornih pojedinaca koji se nisu pridržavali molbi i uputa. Pa se pomalo pribojavam do kuda će to ići i ispituju li oni ujedno koliko smo diktature spremni podnijeti radi "veće sigurnosti". :bruce:
A šta ako si u krivu?
Nije valjda da smatraš pravom da baš ti budeš taj neodgovorni pojedinac koji se ne pridržava molbi i uputa? :zubo:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

23 Mar 2020, 22:34

Sve pet. No i njega treba netko kontrolirati, i on mora od nekoga dobiti suglasnost da je dobro i ispravno to što čini. Sve je ostalo Iulio et Caesare consulibus.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

23 Mar 2020, 22:37

MmeTipfeler wrote:
23 Mar 2020, 22:34
Sve pet. No i njega treba netko kontrolirati, i on mora od nekoga dobiti suglasnost da je dobro i ispravno to što čini. Sve je ostalo Iulio et Caesare consulibus.
Pa valjda račune polaže onome ko ga i imenuje, ko ga postavlja na funkciju. :misli:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

23 Mar 2020, 22:41

Nije stvar u tome kome polaže račune - u RH nitko nikome ne polaže račune, uostalom, nego da ne može samostalno donositi uredbe, odredbe i obznane. Imali smo već takvih u povijesti. Ne treba nam još i ministar MUP-a.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

23 Mar 2020, 22:51

A kako znaš da to čini na svoju ruku? Sastanci su svaki dan, barem mediji tako govore. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

23 Mar 2020, 23:14

MmeTipfeler wrote:
23 Mar 2020, 22:41
Nije stvar u tome kome polaže račune - u RH nitko nikome ne polaže račune, uostalom, nego da ne može samostalno donositi uredbe, odredbe i obznane.
Anarhija?
To ne vjerujem.
Imali smo već takvih u povijesti. Ne treba nam još i ministar MUP-a.
Ček, ko smo mi u ovim rečenicama? Sabor?

Slažem se u ovome sa Stičem. Moram popit nešto, fak... :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

23 Mar 2020, 23:38

Stitch wrote:
23 Mar 2020, 22:51
A kako znaš da to čini na svoju ruku? Sastanci su svaki dan, barem mediji tako govore. ;)
Sastanci koga s kim? Misliš na sastanke Stožera ili, ne znam, na sastanke Božinovića s Plenkovićem?

Božinović vjerojatno ima Plenkovićev placet za sve odredbe koje donosi, ali to situaciju ne čini nimalo boljom.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

23 Mar 2020, 23:52

Mislim na oboje. Božinović se vjerojatno stalno konzultira s Plenkovićem, a u Stožeru sjede svi relevantni glavešine. Misliš da bi itko radio ono za što nije mjerodavan u ovolikom fokusu javnosti? Hajde da je riječ o području koje nikoga ne zanima, no u situaciji kada ti novinari doslovno sjede za vratom... :D
Potpisi su za budale.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

24 Mar 2020, 08:36

Ja se u potpunosti slazem s diktaturom. Ljudi su stoka koju treba gazit 😉

A ako i ta diktatura pretjera, uvijek postoji opcija - revolucija :mudri:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

24 Mar 2020, 09:51

Kako to misliš - ako diktatura pretjera? Diktatura uvijek pretjera, inače ne bi bila diktatura. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

24 Mar 2020, 10:09

Stitch wrote:
24 Mar 2020, 09:51
Kako to misliš - ako diktatura pretjera? Diktatura uvijek pretjera, inače ne bi bila diktatura. :D
Ma mislija sam ukoliko pandemija zavrsi a diktatura ostane, tada odgovor treba biti - revolucija 😊
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

24 Mar 2020, 11:53

miky0 wrote:
24 Mar 2020, 10:09
Ma mislija sam ukoliko pandemija zavrsi a diktatura ostane, tada odgovor treba biti - revolucija 😊
Nažalost, bojim se da pandemija neće tako skoro završiti, a dizanje revolucije prije toga ne bi naišlo na podršku. :rolleyes:
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

24 Mar 2020, 13:07

Slažem se da smo nedisciplinirani i to nije nimalo simpatično, a povrh svega je i opasno. Kako se ponašamo, samo nam Bog može pomoći. Ni diktatura nas neće spasiti.

Govorim, međutim, o tome da treba poštovati zakone i propise. Ne mislim pritom na građane, nego na one koji su zaduženi za to. Govorim o poštovanju protokola. Demokracija to i jest, a ne "mi smo se dogovorili" pa ma kakvu formu taj dogovor imao. Ovo je Odluka, a ovo je Zakon o sustavu civilne zaštite na temelju kojega je donesena. Molim da mi netko odgovori gdje u tom zakonu piše da na čelu stožera CZ treba stajati ministar unutarnjih poslova.

Dalje, unatoč navedenoj odredbi mjesto prebivališta može se napustiti uz propusnicu, a gle kako je organizirano njihovo izdavanje. Za internet i mejlove nitko nije čuo. :mad:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

24 Mar 2020, 13:23

MmeTipfeler wrote:
24 Mar 2020, 13:07
Govorim, međutim, o tome da treba poštovati zakone i propise. Ne mislim pritom na građane, nego na one koji su zaduženi za to. Govorim o poštovanju protokola. Demokracija to i jest, a ne "mi smo se dogovorili" pa ma kakvu formu taj dogovor imao. Ovo je Odluka, a ovo je Zakon o sustavu civilne zaštite na temelju kojega je donesena. Molim da mi netko odgovori gdje u tom zakonu piše da na čelu stožera CZ treba stajati ministar unutarnjih poslova.
Stvar praktičnosti. Ravnateljstvo civilne zaštite, operativne snage vatrogastva i još neka tijela strukturno spadaju u Ministarstvo unutarnjih poslova RH. Dodaj tomu da treba osigurati kretanje građana i promet - i eto ti formule za postavljanje Božinovića na šefovsko mjesto.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

24 Mar 2020, 13:26

Stitch wrote:
24 Mar 2020, 13:23
Stvar praktičnosti. Ravnateljstvo civilne zaštite, operativne snage vatrogastva i još neka tijela strukturno spadaju u Ministarstvo unutarnjih poslova RH. Dodaj tomu da treba osigurati kretanje građana i promet - i eto ti formule za postavljanje Božinovića na šefovsko mjesto.
Ljutiš me, ali ne da mi se dalje guglati propise.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

24 Mar 2020, 13:32

Božinovića je postavio Plenković jer u njega ima povjerenja, a ujedno je i ministar unutrašnjih poslova i potpredsjednik Vlade. Ali slažem se s Didi da su glupo napravili ovo s izdavanjem propusnica.
Wow, postala sam moderatorica. :)
Post Reply