Koronavirus

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

08 Apr 2020, 09:33

Mislim da su tri članice osoblja isto pozitivne. Vjerojatno je netko od njih donio u dom.

U Nizozemskoj osoblje bude po tjedan dana u domu (ne idu kući spavati), a onda su tjedan dana doma.


Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

08 Apr 2020, 15:35

Marsovac7 wrote:
08 Apr 2020, 09:33
Mislim da su tri članice osoblja isto pozitivne. Vjerojatno je netko od njih donio u dom.
I ja mislim da je u pitanju bio neki asimptomatski prijenosnik. Moram li ponoviti: testing, testing, testing? Čak i ponovljeno manje košta od liječenja, od respiratora, od ljudskih života.

Dobro, skuplje je od C vitamina. :D
U Nizozemskoj osoblje bude po tjedan dana u domu (ne idu kući spavati), a onda su tjedan dana doma.
Tako i kod nas, bar u pojedinim domovima, ali vjerojatno ne svugdje.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

09 Apr 2020, 07:25

Posjete su zabranjene, tako da su zaposlenici uvezli virus u dom. Jedino je nejasno sto se cekalo 10 dana, tako da tu puno toga trebaju objasniti ravnatelj ustanove (rijetko vidjena budala, ali mozda ipak i nije njegova krivica 🤔) te epidemioloska ekipa iz splita. Bas me zanima sto ce istraga otkriti.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

09 Apr 2020, 08:07

miky0 wrote:
09 Apr 2020, 07:25
Bas me zanima sto ce istraga otkriti.
I mene.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

09 Apr 2020, 09:31

miky0 wrote:
09 Apr 2020, 07:25
Posjete su zabranjene, tako da su zaposlenici uvezli virus u dom. Jedino je nejasno sto se cekalo 10 dana, tako da tu puno toga trebaju objasniti ravnatelj ustanove (rijetko vidjena budala, ali mozda ipak i nije njegova krivica 🤔) te epidemioloska ekipa iz splita. Bas me zanima sto ce istraga otkriti.
Ravnatelj nema što objašnjavati, nego treba dati ostavku ili ga treba smijeniti.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

09 Apr 2020, 09:40

Kaže splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban da će ga svakako smijeniti. A HDZovac je, teško da će sam dati ostavku. :mig:
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

09 Apr 2020, 09:53

MmeTipfeler wrote:
09 Apr 2020, 09:31
Ravnatelj nema što objašnjavati, nego treba dati ostavku ili ga treba smijeniti.
On svakako treba otici, jer tu funkciju nije ni trebao dobiti. Postavlja se pitanje odgovornosti, ako je on sa svojim timom zvao pomoc epidemiologe a oni odbijali pomoc, onda je njihova krivica.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

09 Apr 2020, 09:57

Marsovac7 wrote:
09 Apr 2020, 09:40
Kaže splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban da će ga svakako smijeniti. A HDZovac je, teško da će sam dati ostavku. :mig:
E, najlakse je nac Pedra da bi se skrila vlastita greska i neznanje. Svakako da je lik budala, pa on ne zna ni pricat, ali sam nekako sklon vjerovanju da nije samo on zakazao 🤔
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

09 Apr 2020, 11:00

Mislim da je rečeno da je netko od osoblja zvao epidemiologe, ali ne ravnatelj.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

09 Apr 2020, 12:52

Marsovac7 wrote:
09 Apr 2020, 11:00
Mislim da je rečeno da je netko od osoblja zvao epidemiologe, ali ne ravnatelj.
Sad se međusobno prepucavaju. Doktorica iz Doma tvrdi da je zvala epidemiologe, ali da joj se nitko nije javio i nudi na uvid popis poziva iz svog mobitela. Ravnateljica Zavoda tvrdi kako je to netočno i kako je nemoguće da nisu nikoga mogli dobiti.

P. S. Zapravo, nije riječ o doktorici iz Doma, nego o LOM-ici koja svakodnevno obilazi Dom. Moram priznati da sam mislila kako svaki penzićki dom ima svojeg doktora opće prakse. :/
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

10 Apr 2020, 07:55

MmeTipfeler wrote:
09 Apr 2020, 12:52
Sad se međusobno prepucavaju. Doktorica iz Doma tvrdi da je zvala epidemiologe, ali da joj se nitko nije javio i nudi na uvid popis poziva iz svog mobitela. Ravnateljica Zavoda tvrdi kako je to netočno i kako je nemoguće da nisu nikoga mogli dobiti.

P. S. Zapravo, nije riječ o doktorici iz Doma, nego o LOM-ici koja svakodnevno obilazi Dom. Moram priznati da sam mislila kako svaki penzićki dom ima svojeg doktora opće prakse. :/
Jooooj, ni približno. Osobito ne ovi privatni. Ali vjerojatno ni dio državnih nema. Mislim da su vrlo rijetki oni koji imaju.

A ovo da se prepucavaju, ništa neobično. Nadam se da će ipak uspjeti doznati istinu i kazniti odgovorne.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

10 Apr 2020, 11:03

A ja taman mislila poslati molbu za dom u Martićevoj - čeka se sto godina, a ja bih rado otišla tamo dok još mogu s kompićkama van na kavu i kuckati po kompu. :D

Francuska i inače ima lošiju situaciju od nas, ali kod njih je, koliko čitam, nekih dvije i pol hiljade umrlo u staračkim domovima. Morala bih provjeriti, nisam sigurna da sam točno zapamtila. :(
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

10 Apr 2020, 13:58

Marsovac7 wrote:
10 Apr 2020, 07:55
Jooooj, ni približno. Osobito ne ovi privatni. Ali vjerojatno ni dio državnih nema. Mislim da su vrlo rijetki oni koji imaju.

A ovo da se prepucavaju, ništa neobično. Nadam se da će ipak uspjeti doznati istinu i kazniti odgovorne.
Pa ovo i je drzavni dom a ne privatni, ali ista situacija se moze dogoditi u svaki dom.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

10 Apr 2020, 15:17

miky0 wrote:
10 Apr 2020, 13:58
Pa ovo i je drzavni dom a ne privatni, ali ista situacija se moze dogoditi u svaki dom.
Ma znam da je ovaj državni, mislila sam napisati "oni privatni", a ispalo je "ovi".

A i ti si napisao "u svaki dom" umjesto "u svakom domu", ako ćemo baš cjepidlačiti.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

10 Apr 2020, 16:25

To oni tako govore. :D
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

10 Apr 2020, 18:19

Marsovac7 wrote:
10 Apr 2020, 15:17
Ma znam da je ovaj državni, mislila sam napisati "oni privatni", a ispalo je "ovi".

A i ti si napisao "u svaki dom" umjesto "u svakom domu", ako ćemo baš cjepidlačiti.
Aj bogati :cerek:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

10 Apr 2020, 19:08

Dok se vi zezate, u Splitu je i dalje zapetljano.

Nego, meni je u vezi s tom pričom nešto drugo palo na pamet. Kako se dezinficiraju kuće odnosno stanovi onih koji obole od korone u blažem obliku pa ostanu na liječenju doma. O asimptotskim slučajevima sada nećemo.

U čuvenoj Varioli vidjeli smo kako to izgleda - likovi u astronautskim odijelima šmrkom špricaju sve što stignu, a nedavno su i u Rijeci jednokratno dezinficirali javne površine.

Pokušavam zamisliti kako bi to izgledalo u privatnom stanu ili kući. Ono, lako je šmrkom dezinficirati prazan prostor ili stube. No svatko od nas ima mali milijun stvari: knjige, odjeću, cipele, torbe, posuđe, dokumente. Sve lijepo posloženo po ormarima. Što se radi u tom slučaju? Sve se spaljuje kao u doba kuge?

A imamo nekih 9000 ljudi u samoizolaciji. I još ne znam koliko njih koji se vraćaju.

Ne pitam tko će to platiti, o tome se može raspravljati, nego je li to uopće izvedivo i kako. Naime, ako nije, korona-virus ostaje na svemu tome, nakon dva tjedna - što još uvijek nije sasvim sigurno, navodno bi trebalo provjeravati nakon četiri - izlazi u svijet skupa sa svojim privremenim "vlasnikom", pa makar i zato da potpiše nekakvu poštansku preporuku.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

11 Apr 2020, 21:10

Prema mojem je mišljenju, ovo iznimno korisna aplikacija. Ljudi je uglavnom pogrešno shvaćaju, kao upad u privatne podatke, no sličan je sistem primijenjen u Južnoj Koreji. Rezultat? Zaustavljanje širenja virusa. Jedini je zajeb što se bluetooth uvijek može isključiti. :D No to već podrazumijeva namjeru da se zaraze ostali. :crying:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

11 Apr 2020, 21:22

Dodatna zanimljivost. Tko koga ovdje zajebava? WHO je uputio važno upozorenje u vezi s koronom, kad nađem link, stavit ću ga, a odnosi se upravo na pizdarije u vezi s popuštanjem već uvedenih mjera, kao što je otvaranje tržnica, produženje radnog vremena trgovina i održavanje "tradicionalnih" procesija u Hrvatskoj.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

12 Apr 2020, 14:49

Da me netko prije čitanja ovoga člalnka pitao jesu li Alemka i Vili članovi Stožera, valjda bih sa 100%tnom sigurnošću tvrdila da jesu. Još uvijek mi nije jasno da nisu. :zvrko:
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

12 Apr 2020, 18:21

Edukacijski poster o testovima na virus korone.

Image

Odnosno link na sliku bolje rezolucije.


https://www.compoundchem.com/2020/03/19 ... 9-testing/
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

12 Apr 2020, 21:39

Negdje smo govorili o Indiji i o tome kako se njihovi podaci ne čine vjerodostojnima: link. Kao racionalist, rekla bih da zapravo ničiji podaci nisu vjerodostojni jer se jednostavno ne zna niti se može znati koliko u kojoj populaciji ima zaraženih. Jedino što je pouzdano jest broj umrlih, a onda se i tu javlja sumnja je li uzrok COVID-19. Što smatram bezobraznim. Uzrok smrti, ako ćemo baš biti doslovni, uvijek je srčani arest. :D No isto tako ni mnogo njih, unatoč dobi i prijašnjim zdravstvenim problemima, ne bi umrli da im se zdravstveno stanje nije pogoršalo zbog korone.

Kao laik, dopuštam si da vjerujem kako bi broj zaraženih trebalo pomnožiti bar sa deset, bez obzira na simptome ili ne. Pravo stanje nikad nećemo znati, a lijeka i cjepiva nema. Tako da povratak u "normalno stanje" ne vjerujem da možemo očekivati prije kraja godine.

U "Andriji Štamparu" tvrde da je za test dovoljno tri i pol sata, no još se uvijek testiraju samo oni koji iz nekog razloga posumnjaju ili se za njih posumnja da bi mogli biti zaraženi. Ukratko, testiramo svega deset puta onoliko koliko imamo potvrđenih slučajeva, a to nije dovoljno. Trebalo bi u prvom redu testirati sve koji su podložniji bilo kojoj infekciji - da je to učinjeno u Domu u Splitu, reagiralo bi se koji dan ranije, a nemojte mi reći da to ne može biti presudno. I onda nastaviti.

Ova "uskrsna relaksacija" mogla bi nas skupo koštati. Vrlo nehumano moram reći da mi se živo jebe za budalu koja je na Uskrs navalila ići na misu, ali mi je žao onih koji se oslanjaju na pomoć Crvenog križa za dostavu lijekova ili hrane: ti će ljudi biti zaštićeni maskama i rukavicama - nadajmo se! - ali kako će biti zaštićena osoba koja tu pomoć prima? Zaraženi pomagač prenijet će virus na sve što na sebe stavlja pa tako i na rukavice, ako je mlađa osoba, može proći i bez simptoma, ali što s penzićima kojima tu pomoć donosi? Žao mi je mene same koja, uz dvije autoimune bolesti, mogu vrlo lako pokupiti koronu kad izvedem pse u šetnju.

Da smo dobro organizirani, nismo. Možda i jesmo bili, ali ne baš onako kako smo se hvalili, no sada više nismo. Zašto MUP-ov ministar bar ne ponudi ostavku, nego kaže da nije znao za pizdariju na Sirobujama?

Vojna diktatura, sveopće testiranje i giljotina mislim da će nam biti najbolje rješenje. Kako za pandemiju, tako i za oporavak ekonomije. :cerek:
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

12 Apr 2020, 23:09

MmeTipfeler wrote:
12 Apr 2020, 21:39
Vojna diktatura, sveopće testiranje i giljotina mislim da će nam biti najbolje rješenje. Kako za pandemiju, tako i za oporavak ekonomije. :cerek:
Eh, kad sam ja to rekao ;)

Inace, sjeca li se netko s ovog foruma kad sam ja rekao prije par godina da mi se cini da vise ljudi umire nego je to normalno? Inace je u Zagrebu prije 2 godine samo u sijecnju umrlo 45% vise ljudi nego mjesec prije i mjesec poslije, a za vrijeme proslogodisnje gripe su svi zagrebacki respiratori bili zauzeti.

I jos jedna stvar, u splitu se ove godine kroz sijecanj dogodio ogroman skok porasta upale pluca, i bio je ogroman pritisak na klinike, jer je bio veliki broj bolesnih ljudi. Korona?
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

12 Apr 2020, 23:11

A ovog popa treba optuziti za terorizam, a svim prisutnima s mise treba suditi kao teroristima.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

12 Apr 2020, 23:37

Miky, činjenica je da se ljudi ne cijepe protiv gripe. Čak ni oni koji bi trebali i za koje je to besplatno. Bojim se da je to posljedica općenite neupućenosti pa ljudi koji su do jučer vjerovali doktorima da se treba cijepiti, sada vjeruju antivakserima. Tko jače galami, toga slušaš. :crying: Vjerujem da su i ove upale pluća o kojima govoriš proizišle iz takva stava.

A nije samo kreten iz Sirobuja držao misu: bila je misa u Opatiji, a po Zagrebu su svećenici držali mise na cesti. :rolleyes:

Inače bar svaki drugi dan izlazim na savski nasip prošetati dlakave djevojčice, a danas sam imala špurijus da je bolje odustati. Sutra ću vidjeti. Možda bude manje nagomilanih kretena nego danas. Iako... nikad se ne zna.

Sve manje vjerujem našem Kriznom stožeru, pa ma koliko da su se ispočetka doimali impresivno: prodali su se politici.
Post Reply