Izbjeglice

Sve od javnog i tajnog interesa
Marisol
Posts: 109
Joined: 24 Aug 2019, 16:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

29 Nov 2019, 13:24

S obzirom na cenzuru na drugim forumima i medijima općenito, mislila sam ovdje otvoriti temu gdje možemo slobodno pisati o problematici izbjeglica. Ako uopće ima zainteresiranih za tu temu i ako smo spremni izraziti svoja mišljenja.

Nakon što sam se suprotstavila kretenskom moderatoru-cenzoru na drugom forumu, neki ljudi su mi se javili na PP kako bi također izrazili svoje nezadovoljstvo načinom moderiranja i stavovima kretena-moderatora-cenzora, pa sam mislila da bismo i njih mogli pozvati ovdje da slobodno sudjeluju.

Poslije, kad uhvatim više vremena, napisat ću ukratko kontekst politika i programa na razini EU i u Hrvatskoj vezanih uz prihvat i nošenje s izbjeglicama.


User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

06 Dec 2019, 08:37

Dobra tema. :top:

Početno pitanje na koje još uvijek ne mogu naći odgovor, a valjda i nije na meni da ga nalazim, jest uzrok izbjegličkoga vala. Povodi se znaju - loša političko-ekonomska situacija. No počelo je prije puno godina, još u doba hladnog rata, rekla bih. Svjetske sile, ovdje mislim na SAD i SSSR, uvijek bi našle neku izliku da napadnu neku od istočnih zemalja. A poslije raspada SSSR-a SAD se nastavio sam "zabavljati". Je li posljednja bila izmišljotina s nuklearnim oružjem u Iraku? Ne ratuje Turska sama protiv Sirije, bez svesrdne američke podrške.

No nešto se ne sjećam prosvjeda pred američkom ambasadom ni 2002., a bome ni sada - istina je i da su se Ameri, bar kod nas, lukavo preselili iz centra Zagreba na periferiju, a mi nismo baš jako prosvjednički narod, bar ne toliko da sjednemo na autobus i odvezemo se do Buzina. Tako da je RH - što direktno, a što indirektno - itekako u tome svemu sudjelovala.

I sada se čudimo što izbjeglice kreću prema Europi. Pitamo se: ta što im je došlo?
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

07 Dec 2019, 10:22

MmeTipfeler wrote:
06 Dec 2019, 08:37
No nešto se ne sjećam prosvjeda pred američkom ambasadom ni 2002., a bome ni sada - istina je i da su se Ameri, bar kod nas, lukavo preselili iz centra Zagreba na periferiju, a mi nismo baš jako prosvjednički narod, bar ne toliko da sjednemo na autobus i odvezemo se do Buzina.
Nisu oni veleposlanstvo preselili da se zaštite od prosvjeda nego zato da se bolje telekomunikacijski povežu s Amerikom. Ovdje je regionalno središte NSA, vele dokumenti zviždača Edwarda Snowdena koje su svojedobno prenijeli britanski mediji.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

07 Dec 2019, 13:42

Stitch wrote:
07 Dec 2019, 10:22
Nisu oni veleposlanstvo preselili da se zaštite od prosvjeda nego zato da se bolje telekomunikacijski povežu s Amerikom. Ovdje je regionalno središte NSA, vele dokumenti zviždača Edwarda Snowdena koje su svojedobno prenijeli britanski mediji.
Nije u tome poanta. Da su ostali u centru Zagreba, možda bi se i organizirao koji lijeni prosvjed. A bilo je i drugih razloga: sjeti se redova za vizu - niti je lijepo izgledalo niti se našima sviđalo. Dobri diplomatski odnosi prije svega.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 Dec 2019, 08:27

Noć u paklu Vučjaka: Mlate nas i pucaju, bojimo se crne policije
(...) Vučjak je smrdljiva kaljuža udaljena nekoliko kilometara od hrvatske granice i već mjesecima predstavlja privremeni dom u kojem se gužva nešto više od sedamsto nesretnika. Dom je možda presnažna riječ za odvratnu nakupinu izmeta, smeća i beznađa.

Pocrnjela zemlja na kojoj ljudi spavaju je bivše smetlište iz kojeg isparava zapaljivi metan, a planine kojima su okruženi prekrivene su minama. Nema struje, nema pitke vode.

Haraju bolesti. Incidenti su svakodnevni, najčešće oko banalnih stvari kao što je mjesto u redu za hranu ili oko raspodjele odjeće. Za sigurnost u Vučjaku zadužena su dvojica policajaca koji većinu vremema provode u kontejneru izvan kampa. (...)
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

08 Dec 2019, 20:26

Ovaj jedan spremaju ih se navodno rasporediti po drugim kampovima, a onda u jednu bivšu sarajevsku vojarnu, zaboravila sam ime.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

14 Jan 2020, 00:19

Marisol wrote:
29 Nov 2019, 13:24
Poslije, kad uhvatim više vremena, napisat ću ukratko kontekst politika i programa na razini EU i u Hrvatskoj vezanih uz prihvat i nošenje s izbjeglicama.
Nešto se otegnulo to pisanje. Nepristojno je otvoriti pa zanemariti temu. ;)

Dolazim u napast da je zaključam, pogotovo što imam osjećaj da "nošenje s izbjeglicama" ovdje ima negativan prizvuk. :raspa:
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

14 Jan 2020, 08:34

Stitch wrote:
14 Jan 2020, 00:19
Nešto se otegnulo to pisanje. Nepristojno je otvoriti pa zanemariti temu. ;)

Dolazim u napast da je zaključam, pogotovo što imam osjećaj da "nošenje s izbjeglicama" ovdje ima negativan prizvuk. :raspa:
I ne samo ovdje. :(
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

14 Jan 2020, 08:46

Okej, onda da svima bude jasno - Nino Raspudić i slični licemjeri koji su se s kamenjara trbuhom za kruhom dotepli u Zagreb pa iz metropole kritiziraju tzv. ekonomske izbjeglice i lupetaju o teroristima neće se dobro provesti. Tko ima što reći o Siriji, neka prvo dobro prouči situaciju tamo. Onda može pametovati koliko ga god volja.

Svatko ima pravo na bolji život. I svatko ima pravo reći da ne želi ratovati. Pitajte Škoru. :kava:
Potpisi su za budale.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

29 Feb 2020, 13:41

Stitch wrote:
14 Jan 2020, 00:19
Dolazim u napast da je zaključam, pogotovo što imam osjećaj da "nošenje s izbjeglicama" ovdje ima negativan prizvuk.
Tema bi se mogla ovih dana zahuktat, dakle dobro je da ju nisi zaključao.

Jel' legitimno prigovorit tome da su u naslovu samo izbjeglice, a ne i ekonomski migranti, koji su ipak, po svemu sudeći, većina u tom moru ljudi koji nam nadiru s Bliskog (ali i nešto malo manje bliskog) istoka? :E

Nemam sad vremena za više, bum kasnije .... I to ću obećanje ziher brže ispunit od onog iz uvodnog upisa. :p
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

29 Feb 2020, 13:45

Nisam je zaključao zato što se želim pošteno posvađati s tobožnjim braniteljima Hrvatske i njezinih interesa. Mislio sam da je to u prethodnome postu očito. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

20 Mar 2020, 13:01

Stitch wrote:
14 Jan 2020, 08:46
Okej, onda da svima bude jasno - Nino Raspudić i slični licemjeri koji su se s kamenjara trbuhom za kruhom dotepli u Zagreb pa iz metropole kritiziraju tzv. ekonomske izbjeglice i lupetaju o teroristima neće se dobro provesti. Tko ima što reći o Siriji, neka prvo dobro prouči situaciju tamo. Onda može pametovati koliko ga god volja.

Svatko ima pravo na bolji život. I svatko ima pravo reći da ne želi ratovati. Pitajte Škoru. :kava:
Ja se s Ninom Raspudićem u puno toga slažem, a i ne zamjeram mu što se doselio u Zagreb.

Meni idu na jetra oni koji sve ove migrante, uključujući i one koji pokušavaju ilegalno prijeći granice, tretiraju kao jadne ljude kojima bezuvjetno treba pomoći jer bježe od rata.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 Mar 2020, 13:46

A što znači bezuvjetno? Naravno da ćeš ilegalce vratiti. Ili zatvoriti. Pomoć ne podrazumijeva kršenje zakona. No ako ustavni poredak nije doveden u pitanje, ne vidim zašto im ne bi pomogla. Nitko, ama baš nitko od tih izbjeglica ne bježi na Zapad s idejom da se skrasi u Hrvatskoj. To je hercegovački, a ne sirijski ideal. :p
Potpisi su za budale.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

20 Mar 2020, 13:55

Nema straha od izbjeglica do daljnjega. Pitaj koronu 😉
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 Mar 2020, 14:56

Jest, ali taj će se problem prije ili poslije morati rješavati. Granice su trenutačno zatvorene, no dokad će tako biti - nitko ne zna. Što znači da treba dogovoriti strategiju. Europske ključeve drži Erdogan. A kako vodi zemlju, bolje da ne spominjem. Država s najviše zatvorenih i zlostavljanih novinara uvjerljivo je Turska. I tako je od početka njegove ere. A Erdoganu je Sirija trn u oku. Bašara al-Asada ne može smisliti. Zato podržava pobunjenike. Zato trpi i sankcije. Turska se uopće ne ponaša kao članica Sjevernoatlantskog saveza, s Putinom je davno dogovorila kupnju proturaketnog sustava S-400, primjerice. O ljudskim pravima, Kurdima i vjerskome desničarenju ne trebam ni pisati, Europljani već godinama šize zbog toga.

Amerikanci pak ne žele dirati Tursku iz istog razloga kao EU - dali su joj jeftine kredite koje Erdogan sada treba vratiti. A čitavo vrijeme ponašao se kao pijani milijarder, zato mu je zemlja u krizi. Jer je cijeli taj gospodarski napredak umjetan, bez prave podloge u industriji. I balon će puknuti, svi ćemo se naći u neobranome grožđu. Milijuni ljudi nahrupit će na granice. Čega sam savršeno svjestan, zato velim da treba pregovarati. I od Europe tražiti lovu, policijske snage - apsolutno sve.
Potpisi su za budale.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

01 Jun 2020, 07:34

Stitch wrote:
20 Mar 2020, 13:46
Nitko, ama baš nitko od tih izbjeglica ne bježi na Zapad s idejom da se skrasi u Hrvatskoj.
Sasvim sigurno ih se još "manje od nikog" želi skrasiti u BiH, pa ipak Bosna sve više postaje hot spot.

Dakle, nedostatak njihove želje da ostanu u RH nije argument u korist njihovog slobodnog puštanja.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

14 Jun 2020, 04:35

A Bosna je, kao, argument? Čega, točno? Da ti ljudi ne mogu ni na zapad ni na sjever zato što su Hrvati, Mađari i ostale pizde zatvorili granice pa ostaju tamo gdje ni u snu ne žele ostati? Tako možemo unedogled. :D

Pitaj, uostalom, Bosance što misle o takvom "rješenju" i što bi poručili svojim susjedima. Siguran sam - ništa lijepo. :kava:

Nego, prošla su tri i pol mjeseca od tvoje najave. Gori si od Marisol. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

01 Jul 2020, 14:11

Stitch wrote:
14 Jun 2020, 04:35
A Bosna je, kao, argument? Čega, točno? Da ti ljudi ne mogu ni na zapad ni na sjever zato što su Hrvati, Mađari i ostale pizde zatvorili granice pa ostaju tamo gdje ni u snu ne žele ostati? Tako možemo unedogled.
Ne možemo u nedogled, nego samo do ispred onih "pizda" koje su zatvorile granicu. Dakle, bolje biti "pizda" nego "hot spot".

Uzgred, čak niti ona situacija iz prvog vala migrantske krize, dakle kad ih je Merkelica zvala, nije povoljna za Hrvatsku i može voditi prema nama kao "hot spotu".
Stitch wrote:
14 Jun 2020, 04:35
Nego, prošla su tri i pol mjeseca od tvoje najave. Gori si od Marisol. ;)
Nisam, od njezine je prošlo 7. :zubo:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

12 Aug 2020, 04:48

Navala na Italiju. Slovenci u pojačanoj kontroli otkrili 209 ilegalnih migranata, piše portal 24sata.
Kako navode u policiji, ove su godine imali nešto manje od 8000 slučajeva nezakonitog prelaska granice, a najopterećenije policijske uprave u tom su smislu one u Novom Mestu, Ljubljani i Kopru.
Potpisi su za budale.
Post Reply