Ma kakav priziv savjesti?!

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

14 Apr 2019, 01:25

Ma kakav priziv savjesti, to su gluposti, veli prof. dr. sc. Dubravko Lepušić, ginekolog, član Inicijative za regulaciju priziva savjesti, koja okuplja liječnike i pravnike te je izradila svoj prijedlog novog zakona o pobačaju. "Priziv savjesti ne može biti iznad prava žene na život i zdravlje, a liječnike bi trebalo raspodijeliti tako da u svakoj državnoj bolnici bude dovoljno onih koji su spremni napraviti pobačaj kako bi ta usluga bila jednako dostupna svim pacijenticama."

Poznati je liječnik za zabranu priziva savjesti. Tvrdnje da izvodeći pobačaj ginekolog krši Hipokratovu zakletvu proizlaze iz bezobrazluka ili neznanja, a Crkva se tu nema što miješati, ističe u intervjuu za Slobodnu Dalmaciju. S čim se, naravno, slažem. Zašto bi liječnik bez priziva savjesti radio sve poslove, a njegov kolega ne? Hoće li onaj tko sve radi imati zbog toga i veću plaću?

"U slučaju hitnih intervencija priziv savjesti svuda je u svijetu nedopustiv. Na primjer, kada žena krvari zbog spontanog pobačaja, svaki liječnik mora napraviti kiretažu bez obzira na priziv savjesti jer će mu u suprotnom pacijentica umrijeti na stolu. Pitanja religije i politike ne mogu biti iznad profesije. Religija je privatna stvar i nikako ne može biti iznad prava pacijenta na zdravlje i život", kaže Lepušić.

Dijelite li njegovo mišljenje?


Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

14 Apr 2019, 19:37

Stitch wrote:
14 Apr 2019, 01:25
Dijelite li njegovo mišljenje?
Dakako.

Što se abortusa tiče, jasno je da je to svojevrstan šok za trudničin organizam i psihu, jasno je da se to ne smije upotrebljavati umjesto kontracepcije - o ima i takvih žena kojima je odabrati pobačaj bilo jednako lako kao i otići zubaru, jasno je da je svaka žena dobro razmislila prije nego što se za to odlučila i da ima jake razloge za svoju odluku. Kakva prava ijedan ginekolog ima da to propitkuje i da odbije pružiti uslugu? Za što prima plaću.

Ako u svim drugim nehitnim slučajevima pacijent ima pravo pristati ili ne pristati na neki medicinski zahvat ili liječenje, ne znam kako se abortus od toga i po čemu razlikuje.

Nema priziva savjesti kad LOM (liječnik opće medicine, kratica je karakteristična :D ) situaciju ne procjenjuje kao hitnu, nego filozofira i šalje pacijenta od ambulante do ambulante. Okej, kužim ja i njih: em više pojma nemaju što su na faksu učili, većinom su žene pa su odradile nekoliko rodiljnih dopusta i dobro je ako uopće znaju kako izgleda recept, em se ne usuđuju misliti svojom glavom jer će im na vrat sjesti HZZO-ova isnpekcija. Tek kad se stvar zbog odgađanja primjene ispravna medicinskog postupka zakomplicira, eventualno se digne frka. :rolleyes:

Uostalom, taj je priziv savjesti obična pizdarija. Priziv savjesti protiv obavljanja posla za koji si plaćen, za koji si studirao, i to na račun društva i države! Kajgot! Neću uopće pokretati pitanje o tome kada život zapravo počinje - ako nije znao Toma Akvinski, kako ću znati ja? - no ako netko doista i iskreno smatra da krši Hipokratovu zakletvu obavljajući abortus, onda neka otvori privatnu ordinaciju i prima samo buduće rodilje. A ako se kojim slučajem na vidiku pojave kakve komplikacije, neka pacijenticu po brzom postupku pošalje u neku nekršćansku bolnicu.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

14 Apr 2019, 21:14

Stitch wrote:
14 Apr 2019, 01:25
Ma kakav priziv savjesti, to su gluposti, veli prof. dr. sc. Dubravko Lepušić, ginekolog, član Inicijative za regulaciju priziva savjesti, koja okuplja liječnike i pravnike te je izradila svoj prijedlog novog zakona o pobačaju. "Priziv savjesti ne može biti iznad prava žene na život i zdravlje, a liječnike bi trebalo raspodijeliti tako da u svakoj državnoj bolnici bude dovoljno onih koji su spremni napraviti pobačaj kako bi ta usluga bila jednako dostupna svim pacijenticama."

Poznati je liječnik za zabranu priziva savjesti. Tvrdnje da izvodeći pobačaj ginekolog krši Hipokratovu zakletvu proizlaze iz bezobrazluka ili neznanja, a Crkva se tu nema što miješati, ističe u intervjuu za Slobodnu Dalmaciju. S čim se, naravno, slažem. Zašto bi liječnik bez priziva savjesti radio sve poslove, a njegov kolega ne? Hoće li onaj tko sve radi imati zbog toga i veću plaću?

"U slučaju hitnih intervencija priziv savjesti svuda je u svijetu nedopustiv. Na primjer, kada žena krvari zbog spontanog pobačaja, svaki liječnik mora napraviti kiretažu bez obzira na priziv savjesti jer će mu u suprotnom pacijentica umrijeti na stolu. Pitanja religije i politike ne mogu biti iznad profesije. Religija je privatna stvar i nikako ne može biti iznad prava pacijenta na zdravlje i život", kaže Lepušić.

Dijelite li njegovo mišljenje?
Ja se ne slažem, osim s ovim zadnjim (u slučaju hitnih intervencija) kad bi kiretaža nakon spontanoga pobačaja bila spašavanje ženinoga života i vjerujem da bi to onda i liječnici s prizivom savjesti pristali obaviti.

Priziv savjesti je zakonom omogućeno pravo za zdravstvene djelatnike i svaki pokušaj zadiranja u to pravo mi je problematičan.

Naravno, ako netko to pravo zloupotrebljava, pa npr. ujutro u bolnici ima priziv savjesti, a popodne u privatnoj praksi više nema, to bih najstrože kažnjavala.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

14 Apr 2019, 21:51

Marsovac7 wrote:
14 Apr 2019, 21:14
Ja se ne slažem, osim s ovim zadnjim (u slučaju hitnih intervencija) kad bi kiretaža nakon spontanoga pobačaja bila spašavanje ženinoga života i vjerujem da bi to onda i liječnici s prizivom savjesti pristali obaviti.
Zašto se ne slažeš? Voljela bih čuti mišljenje razumne osobe, a ne manijakalnih fanatika. Možeš li obrazložiti svoj stav?
Priziv savjesti je zakonom omogućeno pravo za zdravstvene djelatnike i svaki pokušaj zadiranja u to pravo mi je problematičan.
Otkada je to pravo omogućeno zakonom? I u odnosu na kakve medicinske postupke? Ne znam. Pitam.
Naravno, ako netko to pravo zloupotrebljava, pa npr. ujutro u bolnici ima priziv savjesti, a popodne u privatnoj praksi više nema, to bih najstrože kažnjavala.
No to se zloupotrebljavalo i prije u vezi sa specijalističkim pregledima, posebno ginekološkim: ujutro, s uputnicom, morala si na pregled čekati nekoliko mjeseci, a poslijepodne si - u istoj ambulanti, ambulanti koju je isti liječnik unamljivao od HZZO-a - dolazila na red u roku od dva-tri dana. Pa nitko nije odgovarao, samo se s vremenom sve pomelo pod tepihić. :crying:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

15 Apr 2019, 10:29

Marsovac7 wrote:
14 Apr 2019, 21:14
Ja se ne slažem, osim s ovim zadnjim (u slučaju hitnih intervencija) kad bi kiretaža nakon spontanoga pobačaja bila spašavanje ženinoga života i vjerujem da bi to onda i liječnici s prizivom savjesti pristali obaviti.

Priziv savjesti je zakonom omogućeno pravo za zdravstvene djelatnike i svaki pokušaj zadiranja u to pravo mi je problematičan.
Liječnik zakonski ima pravo na priziv savjesti, ali neobično je da baš tako mnogo ginekologa odjednom shvati kako su protiv pobačaja. Ne dok su studirali i birali specijalizaciju nego baš kad se po neovisnoj i samostalnoj Hrvatskoj proširio taj virus nelagode oko pobačaja. Sasvim dobrovoljno i svojevoljno, slično svim onim Jovanima i Stevanima koji su se devedesetih preimenovali u Krešimire i Trpimire. :E
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

15 Apr 2019, 15:11

Ne znam čemu se još treba čuditi u jednom ovakvom besramno klijentelističkom društvenom sistemu znanom kao kapitalizam.
https://100posto.hr/news/kbc-zagreb-ope ... troskovima
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

15 Apr 2019, 16:50

Nema to veze s kapitalizmom. U uređenim se društvima takve stvari ne događaju. Samo u državi poput Hrvatske neće ti dati račun za obavljenu uslugu nego će te prevariti naknadnom naplatom potraživanja. Da mi tkogod tako pokuša uzeti lovu, tužio bih ga. Nema računa? Nisam dužan platiti. I sve po zakonu. :kava:
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

15 Apr 2019, 17:03

I još nešto: kada Cigići prošnjom od prolaznika pokušavaju iskamčiti poneku kunu, to je onda sramota, nelegalna rabota koju valja kažnjavati. A kada to čine državne, županijske i gradske institucije, to nije ni sramotno ni nelegalno iako sada govorimo o tisućama, možda i milijunima kuna. Lopovluk na hrvatski način. :rolleyes:
Potpisi su za budale.
Post Reply