Jesu li Romi u Zagrebu - povlašteni?

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Jan 2019, 22:12

"Nekoliko osoba sudjelovalo u neredima, napadali medicinsko osoblje, morala intervenirati i policija", piše Jutarnji list o incidentu na Jordanovcu. Marko Jakopović, pročelnik Zavoda za tumore pluća, o tome danas veli: "Riječ je o pacijentu mlađe dobi, a u trenutku kad je naš bolesnik preminuo, njegova obitelj to naprosto nije mogla prihvatiti. Počeli su nasrtati na osoblje, razbijati dijelove odjela, razbijali su stakla. Ima ozlijeđenih među kojima je i jedna medicinska sestra koja je trenutno na pretragama no nije teže ozlijeđena. I mene su gađali čašom no srećom sam je izbjegao. Prema onome što sam uspio vidjeti u nastaloj situaciji, bile su dvije muške i četiri ženske osobe, od kojih su dvije maloljetnice."

Bile su dakle "dvije muške i četiri ženske osobe" - ali nigdje ne piše da su te osobe bile Romi. I to nije prvi put, portali su već nekoliko puta prešutjeli nacionalnost Zagrepčana koji su sudjelovali u tučnjavama, pucnjavama i sličnim događajima gdje doduše nitko nije stradao, no javnost je o tome trebala biti obaviještena bez zakulisnih igara. Štite li gradonačelnika Bandića? Lako moguće, s obzirom na to da se gradonačelnik svuda hvali golemom potporom romskog stanovništva. A dok ih on pazi i mazi, dolazit ćemo u razvaljene bolnice očekujući da će nam preplašeni liječnici spašavati život. :rolleyes:

Kazneni zakon RH, Glava trideseta (XXX.) Kaznena djela protiv javnog reda: Prisila prema zdravstvenom radniku Članak 315.a (NN118/18) (1) Tko doktora medicine, doktora dentalne medicine ili drugog zdravstvenog radnika koji zdravstvenu djelatnost obavlja kao javnu službu silom ili prijetnjom da će izravno uporabiti silu spriječi u obavljanju njegove zdravstvene djelatnosti, kaznit će se kaznom zatvora do tri godine. (2) Ako je kaznenim djelom iz stavka 1. ovog članka doveden u opasnost život ili tijelo doktora medicine, doktora dentalne medicine ili drugog zdravstvenog radnika ili mu je nanesena tjelesna ozljeda ili je uporabljeno oružje ili opasno oruđe, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

Baš me zanima komu će tu kaznu i odrapiti. :kava:


Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

25 Jan 2019, 22:58

Ma neće nikome ništa odrapiti. Pomest će se pod tepihić kao i obično.

Medalja, kao i uvijek, ima i lice i naličje. Odnosno dvije strane. Da ne kažem kako svaka batina ima dva kraja.

Naše 'bijelo' društvo, uvjetno rečeno, dakako, odlučilo je integrirati Rome. No ta je integracija samo formalna, licemjerna. Romska 'vrhuška' također potiče integraciju Roma u cjelokupno društvo, a i ta se integracija završava samo na riječima.

Ponekad mi se čini da su nekadašnji Cigani bili integriraniji u društvo od današnjih Roma: znalo se tko što radi - vodi medvjeda po sajmovima, putuj s čergom i gataj, a usput i sviraj po kafanama.

I tako, s jedne se strane ništa ozbiljno ne radi, a s druge se popušta.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Jan 2019, 23:44

MmeTipfeler wrote:
25 Jan 2019, 22:58
Medalja, kao i uvijek, ima i lice i naličje. Odnosno dvije strane. Da ne kažem kako svaka batina ima dva kraja.
Svjestan sam toga. Čak sam razmišljao trebam li o izgredu u bolnici uopće pisati. Opet, kamo ćemo dospjeti ako o problematici Roma stalno šutimo, nema smisla nijekati očit društveni, materijalni, pa i civilizacijski nesklad između "nas" i "njih". Za koji, realno, nismo krivi, koliko god govorili o vlastitu licemjerju. Političari i gradski dužnosnici trebaju donijeti mjere kojima bismo Rome lakše integrirali u obrazovni, medicinski i svaki drugi sustav. Nije to naš posao.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

26 Jan 2019, 00:02

Stitch wrote:
25 Jan 2019, 23:44
Nije to naš posao.
Pa nije. Naš je posao prije društvene naravi. Misaone, ako baš hoćeš. Ne da će baš fejsbukovske horde povrvjeti ovamo da pročitaju što ti i ja mudrujemo, a možda i još tkogod ako se udostoji, ali neka ovdje bar ostane zapisano da se ne slažemo s takvom situacijom jer nas ona sve ugrožava.

Ne slažemo se s jedne strane da Romi zloupotrebljavaju svoj slabiji socijalni položaj da bi se izvukli iz situacije u kojoj bi nerom (svrbi me da ovo napišem velikim početnim slovom jer mi se čini nejasnim, ali dobro), čak i onaj tko izvlači boce iz kontejnera, popušio zasluženu sankciju, a s druge se strane ne slažemo da, recimo, pri zapošljavanju, ako toga još uopće negdje ima, Rom izvisi zbog zvoje manjinske pripadnosti.

A svi znamo da se to događa.

Ili, uzmi primjerice tzv. romska naselja. Hajde da ti i ja nađemo parcelu i ondje izgradimo kuću. Nismo stambeno zbrinuti, recimo. Čim bismo u zemlju zabili lopatu, već bi nam na vratu bila sto i jedna inspekcija s upitom o građevinskoj i lokacijskoj dozvoli. Legalizacija gradnje? Nemojte me nasmijavati.

Meni je, primjerice, ono, čisto primjera radi, jednog ljeta na vrata pozvonila inspektorica jer je nekakvo granje provirivalo kroz ogradu i smetalo ljudima da se parkiraju - pazi sad! - na trotoaru. Ali da, moje je granje objektivno bilo smetnja za ostale građane.
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

26 Jan 2019, 00:17

Treba im jednostavno "obazrivo smetati" u njihovom načinu života. Obično ljudi populistički govore nešto tipa - optužili ovog ili onog za 100kn, a milijuni se kradu ili ovaj pobio toliko ljudi, a njega zatvore za neku tučnjavu... i onda se nikada ništa ne napravi. Treba jednostavno početi, uz svjesnost da to neće biti realno naplativo, naplaćivati kazne za registracije, pisat odluke za izostajanje iz osnovne škole, pisat kazne za ilegalne priključke, psi lutalice, prosjačenje koje je ne znam jel to subjektivno dojam ali postalo agresivnije u zadnjih 10 godina, tražiti građevinske dozvole, optužbe pisati za maloljetničke trudnoće s punoljetnicima, vršiti pritisak socijalnih službi na maloljetničke brakove tražiti sve što i uobičajena okolina mora imati/raditi... ne davati besplatni novac.

Ukratko, stvarati ozračje isplativnosti uobičajenog integriranog života. Ne dopuštati paralelna društva ne smatrati ih nesposobnima za normalan život. Dodatno, mislim da dio njih treba umjetno "izdignuti" nekim ok radnim mjestima itd. malo ih staviti na vidljivija mjesta... da budu uzor sunarodnjacima i opravdanje ostalima da se može zahtjevati civilizrano življenje.

Bilo je po tramvajima hrpa nekakvih rumunja s harmonikama - nestali su. Siguran sam da to nije slučajno, kad želi policija to može srediti, pogotovo što su oni organizirani u nekakve klanove, stisnut "gazdi" jaja i brzo bi se došlo do rješenja.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

26 Jan 2019, 08:53

Karlinjo wrote:
26 Jan 2019, 00:17
Treba im jednostavno "obazrivo smetati" u njihovom načinu života. Obično ljudi populistički govore nešto tipa - optužili ovog ili onog za 100kn, a milijuni se kradu ili ovaj pobio toliko ljudi, a njega zatvore za neku tučnjavu... i onda se nikada ništa ne napravi. Treba jednostavno početi, uz svjesnost da to neće biti realno naplativo, naplaćivati kazne za registracije, pisat odluke za izostajanje iz osnovne škole, pisat kazne za ilegalne priključke, psi lutalice, prosjačenje koje je ne znam jel to subjektivno dojam ali postalo agresivnije u zadnjih 10 godina, tražiti građevinske dozvole, optužbe pisati za maloljetničke trudnoće s punoljetnicima, vršiti pritisak socijalnih službi na maloljetničke brakove tražiti sve što i uobičajena okolina mora imati/raditi... ne davati besplatni novac. (...)
To je to :top:
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

26 Jan 2019, 09:32

Povlašteni su mnogi. Kamo sreće da su samo Romi. Povlašten je bogati sloj kad uradi bilo koji zločin, prvo to treba razbucati i sve one bahate krave što gaze ljude potrpat na 10 godina u zatvor, pa sinove tajkuna za razne zločine, a onda se možemo pozabaviti i ovime.
Jedino nije povlaštena sirotinja, neromska. Njih gazi kako tko hoće.

Iako, istini za volju, skriva se štošta što ne spada u politički korektnu paradigmu. Teško je govoriti o nekim stvarima da ne riskiraš gnjev ljevice.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Jan 2019, 13:34

Počelo se, vidim, i na Fejsu raspravljati o informacijama koje sam iznio u uvodnome postu. Spominje se politička korektnost. Spominju se i novinski naslovi u stilu "Rom pregazio pješaka", koji uvijek tako glase premda inače nema "Srbin opljačkao banku" ili "Hrvat prebio liječnika". To je, priznajem, dobar argument. Nepotrebne društvene tenzije svakako valja izbjegavati, no nigdje nisam rekao da im imena treba izvikivati na ulici. Do pravomoćne presude, svi bi ionako trebali ostati anonimni. Podaci o počiniteljima daju se post festum, bili oni Hrvati, Srbi ili Romi.
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

17 Feb 2019, 15:44

Da su to kojim slučajem bili Srbi recimo iz Donjeg Lapca, dajem zdravu ruku u vatru da to većina domaćih novinarskih kuća ne bi propustila spomenuti. :D
Ako Romi i jesu u nekim slučajevima povlašteni, to je zbog nečiste savjesti društva koje ih po difoltu ignorira i šikanira. Bandić tu možda samo malo ispravlja jezičac na vagi. Inače, vidio sam jako dobro društveno integriranih Roma koji su iskoristili ponuđenu šansu. Ni njima se ne živi tim njihovim "tradicionalnim" životom u bijedi i na marginama civilizacije.
Baš bih volio naučit romski jezik. Pored gluhonjemačkog :D

A ovi u bolnici su reagirali nerazumno i divlje, ali ljudski; iznenada su ostali bez voljenog člana obitelji, na mjestu od kojeg su očekivali spas. Naravno da se ne smije iskaljavat gnjev na zdravstvenim radnicima zbog neumitnosti naše egzistencije, ali ne znamo čitavu priču i iz objektivne perspektive; možda je momak dospio u bolnicu iz nekog banalnog razloga pa su liječnici nešto zabrljali (kao da bi im bilo prvi puta)? Bi li mi slično osuđivali i u slučaju recimo da je Maškarinova obitelj podivljala kada su im isporučili osakaćenog momka nakon sasvim banalnog i rutinski rješivog problema? Je li ta romska obitelj imala opciju zadovoljštine pravnim putem, kada znamo kakva je situacija s istjerivanjem istine i pravde na čistac u ovom društvu čak i od strane sasvim integriranih smrtnika?
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

17 Feb 2019, 19:04

Hm, tip je umro u terminalnom stadiju karcinoma pluca. Bas i nije nesto sto se okarakterizira kao lijecnicka pogreska.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

17 Feb 2019, 21:00

HOP se nedvosmisleno postavio prema tom događaju.

Kakav je to upće portal, osim što je nezavisan? :D Mislim, nigdje nema ni impresuma ni redakcije, ništa. :ne zna:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

17 Feb 2019, 21:24

Nukac wrote:
17 Feb 2019, 19:04
Hm, tip je umro u terminalnom stadiju karcinoma pluca. Bas i nije nesto sto se okarakterizira kao lijecnicka pogreska.
Nisam to nigdje pročitao. Onda je to druga priča.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

18 Feb 2019, 07:09

Hm, onda ne znam gdje si čitao o tome, jer je u svim novinama i portalima u prvoj rečenici pisalo:

Obitelj pacijenta koji je preminuo od karcinoma pluća napala je liječnike i medicinske sestre, čak i policajce koji su pozvani u bolnicu, izjavio je pulmolog Marko Jakopović.

- Muškarac je preminuo od terminalnog karcinoma, na što je obitelj reagirala verbalno vrlo agresivno.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

18 Feb 2019, 23:05

Jest, informacija o tome bila je u svim tekstovima. I u tom linkanom članku karcinom se spominje na nekoliko mjesta, s raznim opisima stanja, npr. "... pacijent je imao karcinom pluća s razgranatim moždanim metastazama...".
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Feb 2019, 04:34

MmeTipfeler wrote:
17 Feb 2019, 21:00
HOP se nedvosmisleno postavio prema tom događaju.
RTL također donosi više detalja od drugih medija, no ne bunim se zbog pojedinosti koje drugi skrivaju, bunim se zbog političke korektnosti kojoj nije svrha zaštititi manjine. Nego gradske moćnike.
Kako doznaje reporterka RTL-a Ružica Đukić, koja je na mjestu događaja, počinitelji su Romi, i to većinom maloljetnici. Jedan je u bijegu.
Potpisi su za budale.
Post Reply