Cito, longe, tarde

Za antropologiju, ekonomiju, filozofiju, povijest, sociologiju...
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

13 Oct 2017, 19:21

Naslov teme zapravo je, kažu, najpouzdaniji lijek protiv kuge, bar je tako bilo u srednjem vijeku. U prijevodu "brzo, daleko, kasno", u smislu "kreni što prije, bježi što dalje i ne žuri se natrag". Tko nije čitao Dekameron, možda je čitao Vargasičin roman pd sličnim naslovom. Ne sličnim Dekameronu, nego ovoj izreci, samo više ne znam kako je kod nas to prevedeno.

Image

Danas se kuga eventualno liječi antibioticima jer je u međuvremenu (krajem 19. stoljeća) izoliran njezin uzročnik, bakterija Yersinia, a sama se kuga danas službeno naziva Yersinia pestis. No cjepiva zapravo nema, nego se kuga povukla zahvaljujući poboljšanim higijenskim uvjetime, u prvome redu tamanjenju štakora čije buhe zapravo prenose kugu.

Utipkate li u Google kuga + madagaskar, dobit ćete cijeli niz paničnih linkova koji svi govore o tome kako Madagaskaru prijeti epidemija. No, ako se bolje pogleda, kuga je na Madagaskaru stalno prisutna, bar tako kaže Google. Ove godine počelo je već u siječnju, a ima i linkova iz prošle godine, kao i iz 2014. i 2013. Dalje unatrag nisam tražila. Navodno su uzrok tomu loši higijenski uvjeti.

S druge pak strane New York i Pariz vrve štakorima pa ništa. Dakako, štakori moraju biti zaraženi Yersinijom da bi uopće mogli poslužiti kao nosioci. Njujorški i pariški valjda nisu. :ne zna: Istina je da ta bakterija može poslužiti i kao bojni otrov, ne znam je li ikada bila upotrijebljena u tu svrhu, kao što je svojevremeno bio slučaj s antraksom, no kome mi bilo u interesu maltretirati Madagaskar, nije mi jasno.

No zanimljivo je da se, unatoč današnji brzim vezama i razvijenoj komunikaciji, kuga nikamo ne širi. Kao ni ostale boleštine, recimo, ebola. Ako i krenu put Zapada, čini se da posustanu i same od sebe umru. Jedino je sida krenula od afričkih zelenih majmuna pa se proširila svijetom, a ni to više nije neka vijest.

Znam da vam ovo nije ni zanimljivo ni intrigantno, ali svejedno, ako imate štogod reći, javite se.


User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

14 Oct 2017, 19:00

Vidim da nitko ne reagira. A ja danas vidjela štakora nasred pločnika. Okej, na periferiji i napola crknutog, vjerojatno je posustao od otrova. No da se ne kaže kako ih u Zagrebu nema. :mig:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

14 Oct 2017, 19:14

MmeTipfeler wrote:
14 Oct 2017, 19:00
Vidim da nitko ne reagira.
Post je dobar, nemam što dodati. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

14 Oct 2017, 19:56

Stitch wrote:
14 Oct 2017, 19:14
Post je dobar, nemam što dodati. :D
Očito i nije ako se nitko ne nadovezuje. :crying:
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

15 Oct 2017, 01:29

kuga je prisutna i u drugim dijelovima svijeta, samo što će se o njoj pisati kad broj oboljelih bude značajniji. spada u zarazne bolesti koje se obavezno moraju prijavljivati institutima za javno zdravlje.

mjere sprečavanja širenja zaraznih bolesti svuda u svijetu su: redovne vakcinacije, vakcinacije za putnike, karantini i praćenje broja oboljelih od strane epidemioloških službi. izvor: zmajica. :D
Post Reply