Teorije zavjere i njihova popularnost

Za antropologiju, ekonomiju, filozofiju, povijest, sociologiju...
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Aug 2017, 00:52

Fascinantno mi je koliko su danas popularne razne teorije urote - te je Zemlja ravna ploča, te holokaust ne postoji, te svijetom vlada šačica bogatih moćnika, te nas truju cjepivima, HAARP-om i česticama iz aviona, te ovo, te ono... Praktički, u sve se sumnja. Veliki prasak, teorija evolucije, teorija struna, spuštanje na Mjesec - sve su to tobože tričarije kojima je čovječanstvo dovedeno u zabludu i skrenuto s pravoga puta.

Tko financira te pizdarije? Otkud tolika poplava "dokumentaraca" o kojima govore moji inače razumni prijatelji? Čemu toliko nepovjerenje u znanost? Zašto su ljudi generalno toliko blesavi i povodljivi? :rolleyes:


Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

26 Aug 2017, 01:40

Stitch wrote:
26 Aug 2017, 00:52
Fascinantno mi je koliko su danas popularne razne teorije urote - te je Zemlja ravna ploča, te holokaust ne postoji, te svijetom vlada šačica bogatih moćnika, te nas truju cjepivima, HAARP-om i česticama iz aviona, te ovo, te ono... Praktički, u sve se sumnja. Veliki prasak, teorija evolucije, teorija struna, spuštanje na Mjesec - sve su to tobože tričarije kojima je čovječanstvo dovedeno u zabludu i skrenuto s pravoga puta.
Što te to čudi? Ako postoji preskripcija pravog puta onda (može da) postoji i odstupanje. :ne zna:
Mislim, ako je i odstupanje dopušteno. Ovaj, propisano. Hoćureć' propisno. :rofl:
Tko financira te pizdarije? Otkud tolika poplava "dokumentaraca" o kojima govore moji inače razumni prijatelji? Čemu toliko nepovjerenje u znanost? Zašto su ljudi generalno toliko blesavi i povodljivi? :rolleyes:
Nisu to ljudi, to su laici. :nogica:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Aug 2017, 03:12

Osim što su tajne po svojoj prirodi privlačne, čini mi se da zavjere funkcioniraju poput turskih sapunica, služe kao utočište. Jest da su ljudi radoznala bića, ali u Hrvatskoj su lake mete i zbog drugih stvari. Loše žive, beznadni su i ogorčeni. Jasno da im treba razlog koji će objasniti njihovu nemoć i nesigurnost. Otud sklonost da kompleksne fenomene poput recimo evolucije objašnjavaju izvanzemaljcima. :D

Svijet je čudno, kaotično mjesto. Lakše je u njemu živjeti ako imaš odgovore, koliko god banalni i jednostavni bili.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

26 Aug 2017, 05:53

Zašto misliš da je to od danas? Danas se samo lakše širi.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Aug 2017, 09:19

Ne mislim da je to od danas. Bilo je toga i prije, npr. atentat na Kennedyja i slično. Ali danas se pretvorilo u pošast jer svaka šuša objavljuje "tajne dokumente". :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

26 Aug 2017, 09:46

U mom rječniku tajno = ilegalno. :tuzni:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Aug 2017, 09:56

Pa nije to baš isto. Tajno može biti i legalno, pogotovo kad su posrijedi poslovi od državnog interesa. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

26 Aug 2017, 10:03

Možda u nekim tajnim državama i pripadajućim im tajnim službama, vladama u sjeni. Ništa što je tajno ne priznajem javno. Maske - vozdra!
Ti? :nogica:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Aug 2017, 12:17

Shvaćam potrebu za tajnim službama pa ne prigovaram. Pragmatičan sam. Nema države koja baš sve poslove obavlja transparentno i javno. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

26 Aug 2017, 12:24

Ouf, a ovamo se iščuđavaš teorijama zavjera?! :zubo:

I još popularišeš?! Bando! :rofl:

:top:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

27 Aug 2017, 00:11

Nista nije onako kako izgleda. Sve je zabluda.
I da, truju nas sa svim i svacim i covik nikad nije krocija na mjesec a i kenedi nije slucajno ubijen ;)

I zasto zemlja ne bi bila ravna ploca :)
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

27 Aug 2017, 01:19

miky0 wrote:
27 Aug 2017, 00:11
Nista nije onako kako izgleda. Sve je zabluda.
I da, truju nas sa svim i svacim i covik nikad nije krocija na mjesec a i kenedi nije slucajno ubijen ;)
http://www.reactiongifs.us/wp-content/u ... oo_elf.gif

I zasto zemlja ne bi bila ravna ploca :)
A oklen ti toliki bager da je poravnjaš? Đe gorivo? :ceka:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

27 Aug 2017, 08:49

miky0 wrote:
27 Aug 2017, 00:11
I zasto zemlja ne bi bila ravna ploca :)
Da je Zemlja ravna ploča, mačke bi odavno sve gurnule preko ruba. :raspa:
Potpisi su za budale.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

27 Aug 2017, 10:03

miky0 wrote:
27 Aug 2017, 00:11
Nista nije onako kako izgleda. Sve je zabluda.
I da, truju nas sa svim i svacim i covik nikad nije krocija na mjesec a i kenedi nije slucajno ubijen ;)

I zasto zemlja ne bi bila ravna ploca :)
:ne zna:
Slažem. ("sarkazam" sign, molim. nemamo ga. )
Stitch wrote:
26 Aug 2017, 00:52
Fascinantno mi je koliko su danas popularne razne teorije urote - te je Zemlja ravna ploča, te holokaust ne postoji, te svijetom vlada šačica bogatih moćnika, te nas truju cjepivima, HAARP-om i česticama iz aviona, te ovo, te ono... Praktički, u sve se sumnja. Veliki prasak, teorija evolucije, teorija struna, spuštanje na Mjesec - sve su to tobože tričarije kojima je čovječanstvo dovedeno u zabludu i skrenuto s pravoga puta.

Tko financira te pizdarije? Otkud tolika poplava "dokumentaraca" o kojima govore moji inače razumni prijatelji? Čemu toliko nepovjerenje u znanost? Zašto su ljudi generalno toliko blesavi i povodljivi? :rolleyes:
A zašto bi, zapravo, trebalo imati povjerenja u znanost? Zato jer nešto empirijski dokazuje? Pa molim, dokaže, pa nakon desetak godina veli - joj, nije baš tak, opalo nam je. otprilike je za vjerovati znanosti kao bilo kojoj muljaži.
Uz to, čim se sjetiš tko sve i zašto financira istraživanje, jasno je, ne? Ili je i to teorija zavjere? Da istraživanje o korisnosti/opasnosti nekog lijeka financira firma koja ga proizvodi? Khm. Primjera radi.
A ljudi su povodljivi; da nisu, ne bismo sjedili do ušiju u (stupidnim) reklamama. Ali ako ponoviš milion puta da je medvjedić slinjo baš nešto fino, onda je valjda istina.
btw. zašto te brine tko financira dokumentarce? pa ti ne vjeruješ u mračne sile i zavjere, čini se :p
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

27 Aug 2017, 10:13

Zanimljivo je da je u teorijama zavjere uvijek farmaceutska industrija nesto zlo. I uvijek je znanost zla.
Dok glavni krivac za vecinu bolesti danasnjeg doba ostaje cisti.
A glavni krivac za valjda 90% modernih bolestina je - prehrambena industrija. Aditivi, secer, masnoce, nehumani uzgoj zivotinja, uzgoj biljaka tretiranih herbicidima, pesticidima i ostalim otrovima.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

27 Aug 2017, 10:24

Riona wrote:
27 Aug 2017, 10:03
A zašto bi, zapravo, trebalo imati povjerenja u znanost? Zato jer nešto empirijski dokazuje? Pa molim, dokaže, pa nakon desetak godina veli - joj, nije baš tak, opalo nam je. otprilike je za vjerovati znanosti kao bilo kojoj muljaži.
Čini mi se da ne shvaćaš kako funkcionira znanost. Ona želi konačne, sveobuhvatne teorije, ali u svakom trenutku zna da zapravo nudi trenutačne definicije, najbolje koje može dati. :)

Pokazuju to i glavni smjerovi "znanosti o znanosti", epistemiologije. Opća epistemiologija 20. stoljeća uglavnom je orijentirana na tri temeljna načela:

1. načelo verifikacije, ustanovljeno na zasadima logičkih pozitivista Bečkoga kruga, koji su, na čelu s Rudolfom Carnapom, zastupali tezu da stavovi filozofije i njoj srodnih disciplina nemaju uvjeta da budu držani istinitima; oni su jednostavno besmisleni jer nemaju mogućnost provjere, a i formalna im struktura često nema oblika primjerena spoznajnom zadatku. Smisleni su naprotiv samo stavovi logike i matematike, koji su isključivo rečenice formalne naravi bez empirijskog sadržaja, te stavovi prirodnih znanosti, koje je moguće provjeravati iskustvom.

2. načelo falsifikacije bečko-londonskog epistemiologa Karla Raimunda Poppera, koji tvrdi da ne postoje činjenice koje bi bile provjerljive bez ostatka. Već su polazni stavovi o njima u biti interpolacije. "Nedvojbeni" stav npr. "Bakar je vodič elektriciteta" nije moguće držati provjerenim; valjalo bi naime ispitati sav bakar na kugli zemaljskoj. Ili pak univerzalni jezični sud "Svi su labudi bijeli" bit će doveden u sumnju egzistencijalnim sudom "Ima i ne-bijelih labuda" - jer u Australiji, provjerljivo, živi crni labud. Stoga je znanstveno spoznavanje uzajamno prepletanje raznih vrsta sudova koji jedan drugoga neprestano nadopunjuju, dovode u pitanje, modificiraju, falsificiraju... "Naše je znanje", veli Popper, "kritičko gonetanje, mreža hipoteza, tkanje od slutnji." (Logika istraživanja)

3. načelo znanstvene revolucije Thomasa Samuela Kuhna, po kojem se do znanstvenog napretka ne dolazi korak po korak, verifikacijama i falsifikacijama, nego smjenjivanjem dotad vladajućeg objasnidbenog modela (paradigme) kakvim novim. "Što je paradigma egzaktnija i obuhvatnija", piše Amerikanac, "to je osjetljivija kao indikator za anomalije, a time i za povod promjeni paradigme." (Struktura znanstvenih revolucija)

To se dakle događa kad paradigma zbog širine proučavanih područja stvori dovoljno iznimaka da prestane biti konzistentna, sveobjašnjavajuća; u trenutku kada anomalije nadvladaju analogije pa sruše cijeli sustav.
Riona wrote:
27 Aug 2017, 10:03
btw. zašto te brine tko financira dokumentarce? pa ti ne vjeruješ u mračne sile i zavjere, čini se :p
Ali vjerujem u ljude s planom i programom. :D Zašto i to ne nazvati provođenjem nečijeg i nekakvog plana, onda? ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

27 Aug 2017, 10:26

Nukac wrote:
27 Aug 2017, 10:13
Zanimljivo je da je u teorijama zavjere uvijek farmaceutska industrija nesto zlo. I uvijek je znanost zla.
Dok glavni krivac za vecinu bolesti danasnjeg doba ostaje cisti.
A glavni krivac za valjda 90% modernih bolestina je - prehrambena industrija. Aditivi, secer, masnoce, nehumani uzgoj zivotinja, uzgoj biljaka tretiranih herbicidima, pesticidima i ostalim otrovima.
Ma to ti samo zamišljaš. to je zavjera - vidiš, piceki veselo trčkaraju dok ih ne zakolju, pajceki i kravice i sve to nešto što jedemo - živi ko na azurnoj obali, u slasti i lasti, a onda... ciao ragazzi.
Gle, primjer mi je sam uletio u priču, ali stoji ovo što kažeš. Iako će i to netko proglasiti teorijom zavjere, tako je, naime, lakše. Činjenica je da ako kreneš sa smokijem, teško ćeš stati; poznajem prave ovisnike o Coca Coli i slično. A znanost ima debele prste u industrijskoj pripremi hrane, jer kako ćeš nazvati proizvodnju, ne znam, soka od naranče, koji naranče nije vidio? Te malo farbice, te malo okusa, daj malo slađe, kiselije, gorče... sve iz flašica. Pa se ti tješi da su to zli prehrambeni djelatnici koji to rade, bez pomoći kemičara. :zubo:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

27 Aug 2017, 10:34

Priprema sokova je jednostavna kemija poznata jos davnih dana, kemicari se odavno ne bave takvim prizemnim stvarima.
Ovisnici o kokakoli su ustvari ovisnici o seceru. Probaj iz prehrane izbacit secer, nakon 2-3 mjeseca prehrane bez secera koka kola ili bilo kakav sok ce ti biti samo grozno slatka tekucina s nekim okusom.
Jer osnovna biologija kaze: okus za slatko se nalazi na vrhu jezika. Ako hiperstimuliras okus za slatko, ostala sranja prodju nezamijeceno.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

27 Aug 2017, 10:37

Nukac wrote:
27 Aug 2017, 10:34
Priprema sokova je jednostavna kemija poznata jos davnih dana, kemicari se odavno ne bave takvim prizemnim stvarima.
Ovisnici o kokakoli su ustvari ovisnici o seceru. Probaj iz prehrane izbacit secer, nakon 2-3 mjeseca prehrane bez secera koka kola ili bilo kakav sok ce ti biti samo grozno slatka tekucina s nekim okusom.
Jer osnovna biologija kaze: okus za slatko se nalazi na vrhu jezika. Ako hiperstimuliras okus za slatko, ostala sranja prodju nezamijeceno.
ne slažem se u potpunosti s tobom
da naravno, ono je bilo karikirano, bože!
I ne, nije točno. To sa kokakolom i šećerom. Piju i onaj užas od kokakole 0 pa eto.
Nego, isprobano to sa uklanjanjem šećera, i to tvoje stoji samo u slučaju kave. Nekad sam pila slatku, sad već dugo dugo bez ičega i kad mi netko da slatku kavu, bljak. Ali za drugo mi ne smeta. Možda zato što ni prije baš nisam pila sokiće.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

27 Aug 2017, 10:40

Ja vec dugo pijem samo vodu, pivo ili vino. Dakem, bez secernih gaziranih sranja. Caj ili kavu bez secera. Isto tako i hranu bez secera.
Koka kola ili bilo kakav sok mi je obicna prezasladjena voda bez nekog okusa.
Niti kola zero ili ona sa stevijom mi nije nista bolja.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

27 Aug 2017, 10:41

Nukac wrote:
27 Aug 2017, 10:40
Ja vec dugo pijem samo vodu, pivo ili vino. Dakem, bez secernih gaziranih sranja. Caj ili kavu bez secera. Isto tako i hranu bez secera.
Koka kola ili bilo kakav sok mi je obicna prezasladjena voda bez nekog okusa.
Niti kola zero ili ona sa stevijom mi nije nista bolja.
I ja. Srećom nisam ni bila kokakoličar, ali razumijem da privlači.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

27 Aug 2017, 10:57

Nukac wrote:
27 Aug 2017, 10:34
Ovisnici o kokakoli su ustvari ovisnici o seceru.
Koješta. Ja sam ovisnik o gaziranim pićima. Da još ima kod nas kupiti soda-vode, nitko sretniji od mene.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

27 Aug 2017, 11:00

Inace, bez obzira na sve, kokakola ima svoju primjenu kao lijek. Iako puno putujem, nazalost imam relativno osjetljiv zeludac i jako brzo mi neka stvar uzrokuje proljev. Koka kola je prva pomoc i takvim situacijama. Ako je stanje blage naravi, flasica kokakole je najbolji lijek. Provjereno nebrojeno puta.
Takodjer, kad ti zeludac ne moze probavit neku hranu, koka kola i tu pomaze.
Eto. Ali samo orginalna pomaze. Skykola ili kokta tu ne pomazu.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

27 Aug 2017, 11:07

Nukac wrote:
27 Aug 2017, 11:00
Inace, bez obzira na sve, kokakola ima svoju primjenu kao lijek. Iako puno putujem, nazalost imam relativno osjetljiv zeludac i jako brzo mi neka stvar uzrokuje proljev. Koka kola je prva pomoc i takvim situacijama. Ako je stanje blage naravi, flasica kokakole je najbolji lijek. Provjereno nebrojeno puta.
Takodjer, kad ti zeludac ne moze probavit neku hranu, koka kola i tu pomaze.
Eto. Ali samo orginalna pomaze. Skykola ili kokta tu ne pomazu.
ne znam za taj delanec, ali kokta i nije ista po sastavu. ni slična.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

27 Aug 2017, 22:50

MmeTipfeler wrote:
27 Aug 2017, 10:57
Koješta. Ja sam ovisnik o gaziranim pićima. Da još ima kod nas kupiti soda-vode, nitko sretniji od mene.
A tek Traubisode... :cerek:
Potpisi su za budale.
Post Reply