Politička korektnost

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

16 Oct 2011, 01:38

Eno je, čitam u novinama, u EU prihvaćena direktiva prema kojoj se ženama ne treba obraćati ni kao gospođama ni kao gospođicama, jer da je to – seksistički. Nego im se treba obraćati – imenom.

Na stranu što se time zapravo umanjuje distanca, čime se povećava prisnost i smanjuje pristojnost; mene trenutno nešto više od gluposti same direktive (i jedva čekam one kojima je to baš super :zubo:) zanima (još imbecilniji) fenomen političke korektnosti, koji se u ovom slučaju počeo pretvarati u novogovor (newspeak).
Ili je to samo neka nova pristojnost, a ne novogovor?


User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

16 Oct 2011, 02:41

Samo sam preletila preko te vijesti, ali nisam vidjela da piše zašto je to seksistički.

Dalje, što se tiče obraćanja imenom: kako ću se obratiti imenom nekome kome ne znam ime?

Hoćemo li baš morati tako govoriti? Mislim, jel' netko predvidio i sankcije ukoliko nastavimo po starom? :rofl:
Ne znam, jako bi mi bilo čudno da se nekome nepoznatom obratim imenom, pogotovo ako se radi o nekoj formalnoj situaciji. Nisam bas sigurna da bih to mogla.
Možda će to postati normalno generacijama koje će tako govoriti za nekih tamo 20 godina ili više, onima kojima će to biti tako otkad su se rodili. :D
Iako ne znam hoće li se to uopće održati.

Direktiva je prihvaćena? Znači to je to? Kada stupa na snagu?
Jadranka, kakva ste kuharica? :vježba novu direktivu na Jadranki Kosor:
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

16 Oct 2011, 04:00

Jutros sam to čula i nije mi jasno kako se oslovljava nepoznata žena. Drugarice? To smo prevazišli, postalo je uvredljivo, a sad je i gospođo/ice uvredljivo. A gospodine nije? Nije li upravo to seksistički da je gospođa/ica uvredljivo, a gospodin je ok? Ok je da se obrati gospođo Ivana npr. Ali imenom, nepoznatoj osobi?! Koji idioti.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

16 Oct 2011, 06:51

Imal ovdje šta za pojebst?
User avatar
nemam pojma
Posts: 127
Joined: 19 Sep 2011, 16:23

16 Oct 2011, 07:33

ex_anais » wrote: A gospodine nije? Nije li upravo to seksistički da je gospođa/ica uvredljivo, a gospodin je ok? Ok je da se obrati gospođo Ivana npr. Ali imenom, nepoznatoj osobi?! Koji idioti.
U potpunosti se slažem.

Žešći kretenizam.
Al' dobro, bolje se baviti tim nego stvarnim problemima.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

16 Oct 2011, 08:04

Uobičajeno je da "gospođa/gospođica" aludira na bračno stanje. "Gospodin" je po tom pitanju neutralan. Doduše, nije li to u engleskom već riješeno "bračno neutralnim" Ms.?
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

16 Oct 2011, 13:50

Zanimalo me ovo jer mi nije bilo jasno da li mi se išta mijenja sad u poslovnoj komunikaciji prvenstveno. Tražim original tog guideline i ne uspijevam ga naći, ako ga je netko iskopao molim da stavi link. Jedino što nalazim su članci o toj uputi, a samu uputu ne mogu naći.

U člancima stoji da je uputa namijenjena europskim političarima.

Ukidaju madame i mademoiselle, frau i fraulein, senora i senorita - znači oni nazivi koji jasno otkrivaju jesi li u braku ili nisi. To me ne muči jer u službenoj komunikaciji na engleskom koristim Ms, Dear Ms Something, no malo je problem što s hrvatskim? Ima li u hrvatskom nešto slično?
Sa Ms se i dalje može koristiti prezime, nigdje ne piše da se mora stavljati ime i mislim da to nije ni cilj. Samo se u hrvatskom jeziku ne mogu domisliti nečem što bi predstavljalo Ms.

Osim toga, uputa je da sportsman bude athlete, valjda zbog onog man u sportmanu, pa da se žene ne diskriminiraju.

Po istom principu idu i:

statesmen = political leaders
man-made = artificial or synthetic
firemen = firefighter
air hostesses = flight attendants
policeman and policewoman = police officers

E, ali to zapravo nije toliko novo jer sad dok sam kopala da nađem original te upute sam našla ovo:
Guidelines on Gender-Neutral Language, iz 1999. godine, a prvo izdanje je bilo 1987.

Na 12. stranici počinju primjeri, ima zanimljivih - Examples of phrasing: Stereotyping.

16. stranica su primjeri vezano za titule - Examples of phrasing: Titles and forms of address.
Happy Easter!
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

16 Oct 2011, 14:20

Tuđmanova Hrvatska, sa svojim razlikovnim rječnicima i uputama za ispravan govor, je očito bila avangardna pojava.

Inače, politička korektnost je jedan od načina izbjegavanja rješavanja problema.

"Muškarci žene promatraju kao seksualni objekt i, eventualno, potencijalne rodilje." - nema problema, zabranit ćemo da ih oslovljavaju sa gospođo i gospođice.
"Imamo puno sirotinje.", jednostavno ih više nećemo zvati sirotinjom nego ljudima slabijeg imovinskog stanja. Zvučat će kao da imaju neku imovinu vrijednu spomena!

Drugi bazični uzrok političke korektnosti je što se na taj način mogu fašističke tendencije, i fašizam sam, najlakše gurati i opravdavati.

Politička korektnost je, dakle, dijelom pretvaranje, dijelom fašizam. Kao što dokoni roditelj, s intelektualnim, gotovo umjetničkim pretenzijama, nepogrešivo daje djetetu ime koje će ovo kao križ nositi te postati narkoman, ili u najmanju ruku sjeban, tako i dokona europska administracija mora opravdati svoje postojanje sjebavanjem jezika, a samim tim i ljudi.
Last edited by schmokljan on 16 Oct 2011, 14:28, edited 1 time in total.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

16 Oct 2011, 14:25

koliko god gospodja i gospodjica ili gospodicna oznacavali bracno stanje, nisam nikad koristila u tom kontekstu nego uz godine ili postovanje.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Oct 2011, 14:35

U nas je "gospođa" preporučljiva u poslovnom okruženju, neovisno o godinama i statusu. Što može dovesti i do smiješnih situacija, da gospođa bude curetak od dvadesetak ljeta. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

16 Oct 2011, 14:39

Znaju se uvrijediti i na gospođa. Misle da ih onda ne želiš.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Oct 2011, 14:40

Pa i ne želim. Ne pljujem u tanjur iz kojega jedem. :zubeki:
Potpisi su za budale.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

16 Oct 2011, 14:41

Govori u svoje ime.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

16 Oct 2011, 14:43

schmokljan » wrote:Znaju se uvrijediti i na gospođa. Misle da ih onda ne želiš.
pa je...ja se uvrijedim na gospodjo.
istina :D
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

16 Oct 2011, 14:50

Ja se ne uvrijedim, al da mi je baš drago kad mi netko kaže gospođo, nije. Al jbg, nisu oni krivi što ja više nemam 17 godina :D
Happy Easter!
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

16 Oct 2011, 15:05

Od političke korektnosti mi se, generalno, uglavnom bljuje, a ovo je vrh.

Sad čekam da novotvorci skuju žensku inačicu imenice "vatrogasac" da dojam bude potpun. :kokice:
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Oct 2011, 15:14

Pa imaš je prilično dugo - Mamić je prije 15-ak godina predlagao gasiteljicu (uz gasitelje, naravno).
Potpisi su za budale.
User avatar
Megalodona
Posts: 1142
Joined: 22 Sep 2011, 15:34

16 Oct 2011, 15:40

politička korektnost u svakodnevnom životu mi je među najglupljim stvarima ikad.
imam poznanika koji se jako trudi bit pk, i zato nikad nikome ne kaže "pederu". ali bez pardona kaže "pičko", "kreten" i gomilu drugih stvari, a sve označuju ljude prema kojima bi trebao bit korektan.

a ovo za gospođu i gospođicu, davno sam pročitala neki stari bonton. pisalo je da se gospođicom službeno oslovljava djevojku prije 25-e godine života. udane žene, neovisno o godinama, i one iznad 25-e su gospođe, bez iznimke. više se gledala prema godinama pretpostavljena zrelost žene, nego bračno stanje.

i uopće me ne smeta kada me netko nazove gospođom/gospođicom, imala bi problem s tim da me netko koga treći put (službeno) vidim zove imenom.
umjesto pisanja ovog nadasve konstruktivnog posta, mogla si učit. da, kvocat ću ti kad god te vidim. uopće me ne sekira to što ću ti ić na živce. kad tad ćeš opet počet pričat sa mnom.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

16 Oct 2011, 19:34

Na engleskom govornom području će to ispasti relativno ok.
Ovdje gospodin ostaje gospodin, a umjesto gospođa i gospođica imat ćemo situacije gdje se žene oslovljavaju samo imenom ili s "ej", "ej, mala" "ej stara".
Divno.
I tko je kad čuo da se ženu srednjih godina oslovljava s gospođica jer je neudata? Osim možda u neka prastara vremena.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

16 Oct 2011, 20:14

Ma svejedno mi to. Isto ko što nekima nikad nisu "legli" drugovi, drugima gospoda. Il oni što traže da ih se oslovljava titulom ispred prezimena.
Sjaši Kurta da uzjaši Murta.
A dosadni obojica.
Političko-lingvistička gnjavež dočekala je svojih 5 minuta. Da bi i ovi s našijeh prostora dali svoj obol, a s ciljem nastavljanja mlaćenja prazne slame, predlažem da konačno uvedu deklinaciju za žemska prezimena. Stanje je postalo nepodnošljivo, atmosfera je dovedena do usijanja, 5 minuta je do 12 sati...jamačno ste svi svjesni da se nešto mora poduzeti.
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

16 Oct 2011, 20:21

Megalodona » wrote: imala bi problem s tim da me netko koga treći put (službeno) vidim zove imenom.
Šta je? Da se ne zoveš Milisavka? :zubo:

Ne smeta mi ni kad me zovu gospođa ni gospođica. Ne smeta me ni kad me zovu imenom ni kad odmah prijeđu na ti, iako se vidi da nisam baš mlada. :zubo:
Nego, zar se nije o ovoj direktivi pisalo i prije dvije godine?

A politička korektnost k’o politička korektnost. Bit će da je zamišljena kao neka prečica ka tolerantnijem svijetu koja nas tamo nikad neće odvesti. Jer, ne stvara se tolerancija zabranama već empatijom, razumijevanjem i edukacijom i tako dalje i tako dalje.
User avatar
ali
Posts: 4909
Joined: 22 Sep 2011, 10:31

16 Oct 2011, 20:34

ex_anais » wrote:b
Ovdje gospodin ostaje gospodin, a umjesto gospođa i gospođica imat ćemo situacije gdje se žene oslovljavaju samo imenom ili s "ej", "ej, mala" "ej stara".
Divno.
Alo!
Ej!
Hm!
Ćo!
: prstom po ramenu:

:rofl: :s
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

16 Oct 2011, 20:38

Sestro, sestrice.
To je baš onako toplo. :cerek:


Edit: Čekaj, ne valja. Počelo bi se sestrom nazivati udane žene a sestricom neudane i opet smo u istim problemima. :zubo:
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

16 Oct 2011, 20:41

m.za » wrote: Alo!
Ej!
Hm!
Ćo!
: prstom po ramenu:

:rofl: :s
Bolje nego rukom po guzici.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

16 Oct 2011, 20:45

ElliQuinn » wrote: Bolje nego rukom po guzici.
U Gospiću prstom u anus. :ličkituđman:
Post Reply