Kreatori i uživatelji malograđanske Hrvatske

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

08 Oct 2011, 19:07

klonka » wrote:Ono što se izgradilo u Sesvetama najgori je primjer rezidencijalne segregacije ikad viđen u Hrvatskoj. Jadni ljudi, kao da su ih namjerno kaznili izolacijom i udaljenošću zbog toga što su socijalni slučajevi. Da ih pošteni malograđani navikli na kredite za iPhone i subotnje kave na špici ne moraju gledati. Strahota. I sramota.
Nekolicina forumaša s ovog foruma živi u tom naselju, možda ne bi bilo zgorega priupitati njih za mišljenje, ali meni je ovo tvoje viđenje stvari nešto, hm, jako mračno i nelijepo, ali i netočno. :ne zna:

Jedna od najboljih prijateljica mi živi tamo, pa sam manje-više upoznata s tim naseljem i iznutra. Autom se od Sopnice do centra Zagreba stiže za 15-20 minuta, što je manje nego iz neke fensi kuće u Dubravi ili pak Podsusedu. U kvalitetu gradnje ne ulazim jer se ne razumijem, ali stanovi su lijepi, svijetli i prozračni. U naselju se nalaze trgovine, pizzerie, kafići, vrtić, svašta. Ulicama odjekuje dječji smijeh, brujanje kotača na rolama i biciklima, veseli lavež pasa, idila.

Što se "izolacije" tiče, još se našoj djeci neće testisi spustiti, a već će Sopnica biti spojena sa svim oko sebe, ne samo sa sjeverne strane kao sad.

Onak, da kojim slučajem moram u podstanare ili da moram kupiti stan, da mi netko ponudi Sopnicu, ne bih se dvoumila ni sekunde.

Kakav geto, zaboga. :D Dođite u Dubravu, pa ćete vidjeti što je geto, Sopnica je Bel Air.


It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

08 Oct 2011, 23:04

Herp » wrote:
Nekolicina forumaša s ovog foruma živi u tom naselju, možda ne bi bilo zgorega priupitati njih za mišljenje, ali meni je ovo tvoje viđenje stvari nešto, hm, jako mračno i nelijepo, ali i netočno. :ne zna:
U prvi mah sam mislila da cilja na HOTO Ville, ono, izolacija i udaljenost.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

08 Oct 2011, 23:09

Margarita » wrote: U prvi mah sam mislila da cilja na HOTO Ville, ono, izolacija i udaljenost.
I nekvalitetna gradnja.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

08 Oct 2011, 23:24

Jebemu, napišem odgovor i idem gledat što ima na drugoj stranici, dakako da se izbrisalo :bonk:

Ok, što se tiče Sopnice, da slažem se da to je niskobudžetno naselje, ali segregacija tamo nije urota ljudi na špici, nego samo zakon tržišta - tamo je zemljište jeftino, posljedično, kvadrat je jeftiniji, kupovat će manje "potkovana" ekipa. Ne vidim u tome ništa novo, uvijek su postojali kvartovi/dijelovi grada koji su shvaćani kao "prestižniji" i cijena je tamo bila viša. Ne vidim razlog zašto bi država željela kupiti zemljište na Tuškancu za izgradnju POS-ovog naselja - skuplje je kupiti, površinom manje i pod nagibom. Znači da je gradnja tamo prostorno ograničena (manje zgrade), gradnja je skuplja (jeftinije je izgraditi, pa 1 veću zgradu, nego 5 malih - mislim bar; građevinari?) i gradnja je zeznutija zbog kosog terena.

Doduše, slažem se da je strateški lokacija ok ako se ima auto, bez toga čini mi se dug put do Zg-a. Što se tiče integriranosti, sumnjam da će to ikada biti integrirano naselje - ok sa sjeverne strane se spaja sa Sesvetama, ali sumnjam da će ikad biti Zagreb. Istočni dio Zagreba je primarno industrijska zona, trebalo bi puno hala srušiti da se dođe s te strane do Sesveta. Zatim, sumnjam da je taj dio grada investitorima uopće zanimljiv kao stambeni dio, naime, i percepcija ljudi je da je istok tvornica, ne znam koji bi interes trebao postojat da se tamo počne graditi.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

08 Oct 2011, 23:27

klonka » wrote:Ono što se izgradilo u Sesvetama najgori je primjer rezidencijalne segregacije ikad viđen u Hrvatskoj. Jadni ljudi, kao da su ih namjerno kaznili izolacijom i udaljenošću zbog toga što su socijalni slučajevi. Da ih pošteni malograđani navikli na kredite za iPhone i subotnje kave na špici ne moraju gledati. Strahota. I sramota.
Dakle, po tebi su ljudi koji inace zive u Sesvetama, Dugom selu i okolnim selima zapravo kaznjeni, a socijalni stanovi bi trebali biti u puno skupljim kvartovima?

Ovo je zapravo tipican primjer samozivog moraliziranja, slucajno najprisutnijeg u antiglobalista: koga briga za to sto ces tako napraviti manje stanova i zbrinuti manje ljudi - bitno je da je tvoj ideoloski obojan osjecaj za pravdu zadovoljen. :)
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

09 Oct 2011, 05:02

JPK, iliti čovjek-floskula.

Tvoje prostodušno poistovjećivanje s pobjedničkom stranom ima sva obilježja korporativnog moraliziranja.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

09 Oct 2011, 05:07

Inače - čudo jedno koliko se ljudi poziva na zakon tržišta u zemlji gdje se gotovo nikad ne poštuje zakon tržišta.

To je valjda taj danak pretvaranju koji, da se ne lažemo, završava u psihopatologiji.

Da' bog da vam djeca živjela u jeftinim zgradama.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

09 Oct 2011, 14:04

klonka » wrote:Pitanje nije bilo načelo nego konkretno mjesto. Naravno da sam u načelu za. Gledam što su Nizozemci napravili sa socijalnim kvartovima u istočnom Amsterdamu i jako mi se sviđa.


Emericzy, ne baš. Gradske četvrti Novog Zagreba rađene su prema principima Atenske povelje. Ljudi su ih nazivali spavaonicama jer u vrijeme u kojem su se useljavale još nije bila dovršena infrastruktura, zelenilo je bilo tek zasađeno, a tržnice, vrtići, škole te sportski i kulturni sadržaji u pelenama, ali bili su i te kako isplanirani. Sesvete su i po planu nehuman ghetto bez ikakvih sadržaja sagrađen u pizdi materinoj i potpuno nepovezan s ostatkom grada. Mogli su stanare jednako tako opasati zidom. Kvaliteta gradnje ima veze s tim, ali i da je bila najbolja na svijetu, naselje ne bi vrijedilo ni pišljiva boba. POS u Španskom ili na Vrbanima je svjetlosnim miljama daleko od tog užasa.
Pa mislio sam na ukupnu kvalitetu -- urbanističku, arhitektonsku i građevinsku. Da je to kako treba, lokacija u Sesvetama bila bi sasvim OK. A ne kužim zašto se nije išlo na to. Ne bi bilo skuplje od ovoga. Dobro planiranje i dobar dizajn nisu nužno skuplji od lošeg planiranja i lošeg dizajna.
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

09 Oct 2011, 15:49

JPK » wrote: Dakle, po tebi su ljudi koji inace zive u Sesvetama, Dugom selu i okolnim selima zapravo kaznjeni, a socijalni stanovi bi trebali biti u puno skupljim kvartovima?
Ne. :kava:


Baš mi je drago da ti se flejma, ali drugi put barem pročitaj o čemu se raspravlja prije nego što izvališ glupost.
Margarita » wrote: U prvi mah sam mislila da cilja na HOTO Ville, ono, izolacija i udaljenost.
Ista stvar, jedina razlika je u tome što se radi o privatnom investitoru. Drago mi je da si primijetila.
gonj špadi
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

09 Oct 2011, 16:02

klonka » wrote: Ne. :kava:


Baš mi je drago da ti se flejma, ali drugi put barem pročitaj o čemu se raspravlja prije nego što izvališ glupost.


Ista stvar, jedina razlika je u tome što se radi o privatnom investitoru. Drago mi je da si primijetila.
Da se na trepavice postavim i razbijem ove svoje ljubičaste naočale 100 puta, i dalje se ne mogu natjerati da vidim bilo što a priori loše kako u izolaciji i udaljenosti, tako i općenito u tim, ajmo reć planskim naseljima. :ne zna:

Jasno mi je da ti u tome vidiš getoizaciju, ali meni ona, očito, promiče.
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

09 Oct 2011, 16:05

Nije plansko naselje samo po sebi loše, ali ako ga zatvoriš, izoliraš i naseliš isključivo jednom klasom, onda je.
gonj špadi
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

09 Oct 2011, 16:10

klonka » wrote:Nije plansko naselje samo po sebi loše, ali ako ga zatvoriš, izoliraš i naseliš isključivo jednom klasom, onda je.
Zašto?
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

09 Oct 2011, 19:06

Jer produbljuje jaz između bogatih i siromašnih. I ovako žive u različitim svjetovima, zatvaranje jednih ili drugih u zatvorena naselja da se međusobno ne moraju gledati nikako ne doprinosi društvenoj koheziji. Grad mora biti otvoren za sve, to je njegova poanta.
gonj špadi
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

09 Oct 2011, 20:23

klonka » wrote:zatvaranje jednih ili drugih u zatvorena naselja da se međusobno ne moraju gledati nikako ne doprinosi društvenoj koheziji.
Ti doista vjeruješ da će "gledanje jedni drugih" dovesti do društvene kohezije?
User avatar
MadnessInMethod
Posts: 422
Joined: 04 Oct 2011, 20:47
Location: through the looking glass

09 Oct 2011, 21:14

Lord Byron » wrote: Ti doista vjeruješ da će "gledanje jedni drugih" dovesti do društvene kohezije?
možda ne samo gledanje, ali socijalna interakcija od najranijih dana - dakle, isti vrtić, škola, parkić... da od malena uče da "oni drugi" nisu neki vukodlaci, vampiri, zombiji... nego normalni ljudi kao ti i ja. bilo bi puno manje međuklasne netrepeljivosti i prosuđivanja drugih prema imovinskom statusu.
"Madness in method, that's genius." F. Herbert
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

09 Oct 2011, 21:21

MadnessInMethod » wrote:
možda ne samo gledanje, ali socijalna interakcija od najranijih dana - dakle, isti vrtić, škola, parkić...
Fakat ne znam hoće li takva interakcija dovesti do zbližavanja, ili pak do stalnog sudaranja s razlikama koje ponekad znače i razliku u "načinu života". Znam da svaka ovakva rečenica zvuči pasivno agresivno, ali nije - ja, naime, fakat ne znam koja od opcija bi se / će se dogoditi.
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

09 Oct 2011, 21:31

klonka » wrote:Jer produbljuje jaz između bogatih i siromašnih. I ovako žive u različitim svjetovima, zatvaranje jednih ili drugih u zatvorena naselja da se međusobno ne moraju gledati nikako ne doprinosi društvenoj koheziji. Grad mora biti otvoren za sve, to je njegova poanta.
A kako ćeš izgraditi jeftine stanove na skupim zemljištima? U startu dobiješ previsoku cijenu kvadrata.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

09 Oct 2011, 22:03

klonka » wrote:Nije plansko naselje samo po sebi loše, ali ako ga zatvoriš, izoliraš i naseliš isključivo jednom klasom, onda je.
Nije cijelo naselje POS. Ona šarena zgrada na početku i ne znam jel još koja, ostale zgrade su u slobodnoj prodaji, stanove može kupiti tko god želi. To što mala klasa ekstremno bogatih ne kupuje nekretnine u Sesvetama, pa i nije baš iznenađenje :ne zna:
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

09 Oct 2011, 22:30

klonka » wrote:Jer produbljuje jaz između bogatih i siromašnih. I ovako žive u različitim svjetovima, zatvaranje jednih ili drugih u zatvorena naselja da se međusobno ne moraju gledati nikako ne doprinosi društvenoj koheziji. Grad mora biti otvoren za sve, to je njegova poanta.
Sopnica nije tako zatvorena kao što ti se čini. Dio stanovnika tamo jesu socijalni slučajevi, drugi dio su podstanari, treći dio vlasnici stanova sasma solidnih primanja, barem dovoljno solidnih da mogu uzeti kredit za stan.

Drugo, u ovakvoj situaciji jako je nezahvalno govoriti o bogatima i siromašnima. Prije par mjeseci je bio članak negdje s ljestvicom primanja po kućanstvu i kategorijama prema tome.
Bilo da sam gledala (svoju) zajednicu sa starcima, ili onu s dečkom, ispalo je da sam bogata. A nisam, majkemi. :D
Pravih bogataša u Hrvatskoj ima zanemarivo malo. Dovoljno da se svi mi ostali možemo zgurati pod istu ili sličnu kapu.
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

09 Oct 2011, 22:32

Što bi rekli Ameri, mi smo 99 posto.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

09 Oct 2011, 22:39

Herp » wrote:
Pravih bogataša u Hrvatskoj ima zanemarivo malo. Dovoljno da se svi mi ostali možemo zgurati pod istu ili sličnu kapu.
Upravo je ovo vrijeme koje će pokazati koliko je zaista malo pravih bogataša, a koliko puno onih čije se "bogatstvo" temelji na olako podignutim kreditima u vrijeme kada je izgledalo da je nebo granica - pitom ne govorim o "običnim" kreditima, nego o olakom kupovanju urbanih vila i koječega još.

Samo što je to slaba utjeha u situaciji kada je kreditna sposobnost oznaka solidnih primanja. Čovjek bez kredita i/ili minusa na tekućem izgleda poput čudnovatg kljunaša.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

09 Oct 2011, 22:48

Herp » wrote: Drugo, u ovakvoj situaciji jako je nezahvalno govoriti o bogatima i siromašnima. Prije par mjeseci je bio članak negdje s ljestvicom primanja po kućanstvu i kategorijama prema tome.
Bilo da sam gledala (svoju) zajednicu sa starcima, ili onu s dečkom, ispalo je da sam bogata. A nisam, majkemi. :D
Pravih bogataša u Hrvatskoj ima zanemarivo malo. Dovoljno da se svi mi ostali možemo zgurati pod istu ili sličnu kapu.
preporučam ovo za pogledati
http://www.tonimilun.com/statistika/ite ... ubegallery

lijepo se objašnjava kako se manipulira podacima, kako prosječna hrv. plaća i nije ona kojom se hvale
ja sam danas imala razgovor s prijateljima na tu temu. icuce, nas četvero, VSS, svi četvoro zaposleni, primamo plaću, smo valjda dio mikroskupine u ovoj državi . Prosječna plaća ispada oko 3 tisuće kuna.
S time da ja pokušavam pobjeć sa svog radnog mjesta zbog uvjeta, i nisam jedina koja tako gleda, s time da se broj zaposlenih smanjuje a opseg posla povećava, s time da život i s većom plaćom uopće nije lagodan, ja zaista dvaput prevrtim svaku kunu prije nego je potrošim, ali to sam ja - ja ne znam kako neki prežive mjesec. u duhu toga, ja ne znam kako prosječan čovjek diže kredit za krstitke, mobitel ili zimovanje. da ga jebeš, ja to ne shvaćam
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

09 Oct 2011, 22:59

Pogledah video. Nije mi jasno kako žive obitelji koje imaju dvije zaposlene osobe s plaćom u donjoj polovici medijana.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

09 Oct 2011, 23:06

ja znam ljude koji fasung kupuju na poček. onaj sloj ljudi koji nije po medijima, ne živi nego preživljava.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

09 Oct 2011, 23:32

thx, pješčana, jako dobro
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
Post Reply