U Hrvatskoj 350 tisuća mladih živi s roditeljima

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

23 Sep 2013, 22:55

http://www.vecernji.hr/vijesti/cak-355- ... nak-588138

Šta kažete, jesu to ljenivci i Petri Panovi il stvarno nemaju uvjeta za osamostaljenje? :kokice:


visekratni klon
Posts: 7861
Joined: 14 Aug 2013, 11:45

24 Sep 2013, 00:32

Ti si nama zavidna. :raspa:
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

24 Sep 2013, 01:10

pomalo oboje.
znam ljude koji nemaju para za solo život. isto tako, nema u svim mjestima stanova za iznajmljivanje. kamo će netko sa sela otići?

ali isto tako ima ljudi kojima je doma ok :ne zna: (ne meni)
i slažu se sa svojima, i žive pod istim krovom.
mene je ovaj članak podsjetio na neki članka nekog iz Latinske Amerike, kako ovdje svi nešto žele baš svoje, a tamo više dijele životni prostor i nekako, više žive i manje posjeduju.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

24 Sep 2013, 16:04

Slažem se s Pješčanom - vjerojatno oboje.

Znam da je samostalan život s jako malo novaca - životarenje, ali i to su primijenjene financije :zubo: Tko nauči životariti, bit će mu kasnije lakše s većom svotom, pod tim mislim da, npr. neće ući 3 plaće u minus (uopće) a pogotovo ne zbog, recimo, cipela.

Osobno, nisam fan dijeljenja životnog prostora :zubo: Osim toga, korisno je živjeti samostalno, jer se nauči kako s novcima i kako kad ih nema, kako organizirati svakodnevni život kad ručak nije serviran sam od sebe, kad se veš ne opere, kad prašina ne nestane i tako :hekla:

S druge strane, jasno mi je da je za osamostaljenje potrebna neka količina novca, a pošto se 1600 kn smatra plaćom :flop: - ništa od toga.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

24 Sep 2013, 16:57

Ma, nije tu dobro generalizirati ili pojednostavljivati stvari. Ima tu svega, a koji je udio čega u toj torti nije lako odgovoriti.
Hotel Mama je vrlo privlačan model mnogima. Pogotovo kad prijeđu neku granicu u godinama i sami počnu smatrati kako im je život, vrijeme za odlazak ili to već nešto, prilika neka, davno prošla ili, eto, baš prolazi. Naviknuti na komfor i uvijek spremnu neku klopicu ne ide im se iz roditeljskog brloga. Uostalom, kao da se npr. životinjama ide, ali ih mame životinje jednostavno potjeraju... :zubo:
Tada to postaje ugodna pasiva. Još kad imaš posesivnu mamicu...di ćeš bolje... :D
Kada to promatraš iz te perspektive nekakve udobnosti i ništnefalenja zašto bi se netko odlučio na rizik uzimanja skupog kredita i bacao se u trošak kupovanja kuće, stana, namještaja, sredstava za čiđćenje i mlatio po kuhinji kad dođe s posla (pretpostavka je da ima nekakav posao) te još plaćao vodu, struju, plin, svaštanešto...?
Ili zašto bi išao u podstanare i tako si izbio lijepu sumu lovice koju sad može trajbati na razne stvari...
Ima i onih kojima to zaista nije realno moguće izdvojiti niti započeti. A ima i masa onih koji više ne pristaju na avanturu i nemaju hrabrosti niti želje ići od nekakve nule tzv. iz ničega jer se u današnje vrijeme podrazumijeva imati sve i odmah.
Tko će se zajebavati s neizvjesnošću? Možda se ipak jednog dana desi čudo ili neka revolucija pa se kuće i stanovi krenu dijeliti po listama čekanja...
Objektivno - nemam pojma. :cerek:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

24 Sep 2013, 17:15

Da zanimljivo :zubo:
Uvijek sam mislila da iznimna manjina ostaje s roditeljima jer im je to izbor. Znam tek nekolicinu ljudi koji nisu odselili od kuće, većina se ipak snalazi samostalno. Istina, dosta ljudi koje znam su došli u Zagreb na faks i ovdje se zaposlili, ali i ekipa iz Zagreba, kojima roditelji ovdje žive su uglavnom odselili, što u nasljeđene, kreditom kupljene ili iznajmljene stanove.
Mjerim svoijm arišem, pa mi se čini da nitko svojevoljno ne ostaje živjeti s roditeljima.

Da ne ispadne neki traumatičan slučaj - od svojih sam uvijek imala podršku i znala da ako kiksnem u životu da se imam gdje vratiti, ali odgajana sam da je normalno otići. Pa mi je eto, bilo normalno :)
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

25 Sep 2013, 09:15

blue » wrote:
Da ne ispadne neki traumatičan slučaj - od svojih sam uvijek imala podršku i znala da ako kiksnem u životu da se imam gdje vratiti, ali odgajana sam da je normalno otići. Pa mi je eto, bilo normalno :)
baš ovo, da se desi da se situacija tako promijeni, ja se uvijek mogu vratiti doma.
to je divno, imati tu povlasticu da si nisam na pas mater s roditeljem i da me ne steže i ne da od kuće.

ali ja sam otišla u Zagreb na fax, i tu sam većinu vremena i ostala. i većina mojih prijatelja iz mog grada i okolice je slično postupila.
ne znam, svatko ide za tim da mu bude bolje.
problem je kad si s roditeljima u istom domu a ne slažete se,a nema para za promjenu. plus, primjećujem patološki odnos u nekim slučajevima di djeca ne odlaze iz poremećenog osjećaja dužnosti, koji potenciraju i roditelji.
pa ne mogu nikamo jer treba doma pomoć oko kuće i svašta sitno. ali opet, svi su punoljetni, ako svi pristaju na takav odnos.. :ne zna:
druga stvar je što će takvo dijete teško postati samostalno i stvoriti svoj život (u paru)
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

25 Sep 2013, 22:52

Treba živit s roditeljima što duže. :bliss: Treba studirat 10+ godina. :bliss:
Produžijo se životni vijek, porasla je dobna granica za pemziju, ko je vidijo ić radit što pije? :ne zna: Kad jednoć krene radni staž više se nema vremena ni za igrice, ni za 4 kave dnevno, ni za spavanje do podne. :tuzni:
Ma ajte molim vas, ko bi k takvom nečem poželio žurit?
Valja dangubit dok se dangubit more. :cerek:
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

25 Sep 2013, 23:01

Pješčana » wrote: baš ovo, da se desi da se situacija tako promijeni, ja se uvijek mogu vratiti doma.
to je divno, imati tu povlasticu da si nisam na pas mater s roditeljem i da me ne steže i ne da od kuće.
Viš, ja sam se sa svojom materom dogovorila sljedeće. Dakako da smo si od pomoći kad zatreba, i oni meni, i ja njima, ali... Nit ona želi da ja živim s njima, dabome ni ja želim da ja živim s njima. Ono para što bi potrošila na mene da živim doma može mi baš dati u ruke, pa ću si ih ja sama rasporediti tamo di mi treba i di mi fali. Jerbo, da, dođe to na isto. I ne jednom čula sam slučajeve da roditelji nude djeci besplatan stan u kući, ono "kolko sinova-tolko katova", ali ne bi im pomogli financijski da hoće živjeti samostalno jer kao jednom kad odu, nek se sami brinu za sebe. :zec:
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

25 Sep 2013, 23:01

Valja ti ova zadnja. Dangubit je lijepo kad dangubit voliš i kad to donosi neka iskustva, spoznaje, inspiracije, slike za pamćenje i puninu življenja koju možeš osjetiti u grudima...ono, kad dangubiš za cijeli svijet, a radiš sve što ti je po guštu i ne donosi profit već esenciju zadovoljsva...

Dakako i dapače.
:D

edit : osvrćem se na ninin post... :raspa:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Serenità
Posts: 1001
Joined: 18 Sep 2011, 19:33

26 Sep 2013, 11:41

Pješčana » wrote:pomalo oboje.
mene je ovaj članak podsjetio na neki članka nekog iz Latinske Amerike, kako ovdje svi nešto žele baš svoje, a tamo više dijele životni prostor i nekako, više žive i manje posjeduju.
Ovo je lijepo receno. Kod nas se covjek smatra neuspjesnim ako nije stekao barem jednu nekretninu, po mogucnosti svojim radom, dok je u drugim zemljama uobicajeno biti podstanar. Ne mogu reci da sam nesto drukcija, odgajana sam tako da je najbitnije biti svoj na svome, da se ne bojis da ce te gazda jedan dan izbaciti na ulicu.
Zekoslawa wrote: Viš, ja sam se sa svojom materom dogovorila sljedeće. Dakako da smo si od pomoći kad zatreba, i oni meni, i ja njima, ali... Nit ona želi da ja živim s njima, dabome ni ja želim da ja živim s njima. Ono para što bi potrošila na mene da živim doma može mi baš dati u ruke, pa ću si ih ja sama rasporediti tamo di mi treba i di mi fali. Jerbo, da, dođe to na isto. I ne jednom čula sam slučajeve da roditelji nude djeci besplatan stan u kući, ono "kolko sinova-tolko katova", ali ne bi im pomogli financijski da hoće živjeti samostalno jer kao jednom kad odu, nek se sami brinu za sebe. :zec:
Kod mene tako ne funkcioniraju stvari, roditelji mi imaju iznimno malene troskove za mene dok zivim s njima, nisu mi placali faks, jedem s njima, dzeparac mi ne daju, knjige ne kupujem, rezije i tako moraju platiti... A da moram studirati u drugom gradu, pogotovo gdje nema studenskog doma, ne vjerujem da bi me mogli financirati.

Ipak, nadam se da cu se osamostaliti nakon zavrsetka faksa. Naravno, ako nadjem posao. :zubo:
Y es que yo no quiero pasar por tu vida como las modas No se asuste señorita, nadie le ha hablado de boda...
Quiero ser tu medicina, tus silencios y tus gritos...
Tu astronauta, el primer hombre que pise tu luna Clavando una bandera de locura...
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

26 Sep 2013, 22:30

Dobro, pa mi ovdje i ne govorimo o osamostaljenju dok još studiraš, nego o tome da ljudi ostaju u roditeljskom domu čak i nakon što steknu nekakve uvjete za samostalnost. Okej, 1600 kuna to nije, ali ljudi su mahom skloni reći da ni 4 ili 5 tisuća kuna nije dovoljno za samostalan život. Što je djelomično točno, ali bože moj, sve ovisi kako si posložiš prioritete. Kad bismo računali koliko para imaš po članu obitelji u zajedničkom kućanstvu, ispalo bi da ljudi žive s daleko manje od te cifre. Druga je stvar pitanje što to mi smatramo pristojnim ili nepristojnim životom.
User avatar
Serenità
Posts: 1001
Joined: 18 Sep 2011, 19:33

26 Sep 2013, 22:35

Da, ali ne vjerujem da ce se nesto posebno promijeniti za par godina od moje diplome. Jedino ako nadjem potkozena zenika. :rofl: Da imam 5000 kn placu, mislim da bih probala nesto iskemijati, ali cinjenica je da mi ovako nista ne fali, Mama Hotel funkcionira. :zubo: Vjerojatno je puno teze odseliti se ljudima koji nisu nikad otisli studirati negdje drugdje.
Y es que yo no quiero pasar por tu vida como las modas No se asuste señorita, nadie le ha hablado de boda...
Quiero ser tu medicina, tus silencios y tus gritos...
Tu astronauta, el primer hombre que pise tu luna Clavando una bandera de locura...
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

26 Sep 2013, 22:41

I je i nije. Znam dosta slučajeva koji se nakon faksa i godina relativno samostalnog života vraćaju doma baš zato što im dosadi misliti i kemijati. Ne znam, meni je recimo neshvatljivo kako se ljudima neke dobi ne javlja nekakva potreba za vlastitim prostorom. Recimo, ljudi koji se seksaju u životu, kako im se da smišljati di će, šta će, kad će? Ja ne bih imala živaca za to, tu ovisnost o navikama i planovima drugih da bih ja mogla upražnjavati svoje planove.
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

26 Sep 2013, 22:42

Ovo što reče. Koliko mi je poznato, svi koje znam, a došli su u Zg samostalni su - nitko tko je iz Zg nije se osamostalio u smislu da sam živi. :D Rade i sve to ali su u svojim dječijim sobama. :zubo:
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

27 Sep 2013, 13:57

od ljudi koji su iz mog grada došli u Zagreb studirati, pa su se nakon faxa vratili u naš grad, u svojim domovima s roditeljima žive dečki.
cure su si iznajmile stanove.
meni je to zanimljivo sa sociološke strane.

i vjerujem da je nekome, tko živi sa svojima i ima 5000 kuna plaće, i troši ih, nezamislivo odvojiti se. pa naravno. lijepo dođe 5000 kuna za sebe, točno i da daš dvije tisuće u zajednički budžet, ostaju ti tri za pizdarije.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Dawn
Posts: 613
Joined: 23 Jun 2013, 02:42

28 Sep 2013, 00:00

ja imam dva primjera (neću sebe primjerovat jer sam ovak divna i krasna, pa nebi bilo fer prema drugima :o ):

1. osoba X ima 28 godina, za par mjeseci puni 29. studirala je prije na dva faksa - prvi je upisala zbog onog (upiši bilo što, faks će se valjda sam od sebe završit) i ispisala ga zbog toga jer ju faks nije zanimao koliko je crnog ispod nokta. drugi faks je upisala i išlo joj je čist okej, al ne baš najsjajnije i onda kad je dobila mononukleozu taman usred ljetnih rokova, sve je otišlo ukurac i onaj nepoloženi predmet iz prve (to je bilo na kraju druge godine) je uzrokovao gubitak prava studiranja. i onda je osoba godinama bila doma. i pala u depresiju. cijelo vrijeme je intenzivno tražila posao, ali s gimnazijom ga je stvarno prava sreća naći jer za npr trgovca nemaš pravo zanimanje, a istina je da nemaš nikakvo zanimanje. i tak su godine prolazile dok osoba nije probala studirati još jednom. upisala je faks koji ju zanima i rezultat prve godine je - položeno 60 ECTS bodova i prosjek 3.8. nije prosjek bajan, ali je bitno da je cijela prva godina čista. osoba živi u Zagrebu i doma ide jednom mjesečno, ako ne i rjeđe jer, iskreno, nemam pojma... nema potrebu vidjeti roditelje češće, lakše uči tamo i ono, ima svoj "mali" život u Zagrebu i nadu da će ostati tamo živjeti i nakon završetka faksa.

2. osoba ima 24 godine, nikad ju nije interesirao fakultet i odmah nakon srednje (ekonomske) je pronašla šljakerski, ali solidan posao. nakon par godina dobila je posao u jednoj državnoj firmi i plaća joj je preko tisuću eura. bitno joj je da vozi dobar auto, da ima markiranu robu i da si uredi "svoju" kuću. koja se nalazi u dvorištu roditeljske kuće :zubo: . osoba nikad nije pokazivala namjeru osamostaljenja, tako da u "svojoj kući" ima dvije sobe + wc + ogroman dnevni boravak. nema nikakvu namjeru napraviti kuhinju ili kupiti vešmašinu ili osposobiti kadu/tuš u wc-u. iako osoba živi "sama", svakodnevno jede kod roditelja, tušira se kod roditelja, mama joj pere, pegla i slaže veš. mama također održava "osobinu" kuću. ne plaća nikave režije niti kupuje hranu (osim ponekad sebi nešto u stilu čokolade ili čipsa). no osoba na pitanje "s kim živi" odgovara da živi sama. valjda jer u toj drugoj kući ne boravi nitko osim nje.

sad iz moje perspektive niti jedan od ova dva slučaja nije bajan, vid ovog gore koji kreće na faks sa skoro 28, a vid i ovog dolje kojem mama sa 24 pegla košulje za posao :vidiga: , no stekla sam dojam da bi se osoba 1 vrlo rado osamostalila samo da ima priliku, čak su i neki razgovori o poslu u inozemstvu nakon završetka faksa bili u igri, dok osoba 2 nema baš ništa protiv toga da mu mama sa 24 godine pere bokserice, štoviše, to mu paše.

razlika, po meni je, u tome što je osoba 1 ostala doma slijedom okolnosti (lijenost + bolest), dok osoba 2 ima stvarno sve uvjete da se odseli, makar ulicu dalje, ali jednostavno - ne želi.

ja sam doma manje više zato što sam bolesna, ali također i zato što sam nezaposlena (i teško zaposliva trenutno), a ostat ću nezaposlena dok god sam bolesna, a što sam duže nezaposlena to mi je psiha u gorem stanju i bolest se pogoršava. kratko vrijeme sam živjela s dečkom u zagrebu i vrlo rado bih da možemo i sad živjeti negdje zajedno. on ima solidnu plaću, ali bi bilo jako teško na jednoj njegovoj plaći ishendlati režije + najam + hranu + sveostaloikad. meni ne pada na pamet odselit se od staraca pa ih i dalje žicat da mi npr kupuju robu kad zatreba već se želim sasvim odjeliti. ono što bi, uostalom, samostalan (ili u mom slučaju život u paru) i trebao predstavljati.

jebote, jesam odužila :eek:
ovdje ima raznih boja i sve ću da ih iskoristim ^_^
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

28 Sep 2013, 01:35

ja znam ljude koji su si sagradili kuću u roditeljskom dvorištu :D
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Dawn
Posts: 613
Joined: 23 Jun 2013, 02:42

28 Sep 2013, 18:01

po meni je to okej ak nemaju drugo zemljište, a kućanstva su odvojena. ali ak mama i dalje kuha, pere i posprema, a tata plaća režije...
ovdje ima raznih boja i sve ću da ih iskoristim ^_^
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

01 Oct 2013, 16:46

Iz moje, davno osamostaljene perspektive, totalno se vidim u ovoj drugoj priči od Dawn :zubo: Samo, ja bi ipak tuš osposobila :o
Pješčana wrote:od ljudi koji su iz mog grada došli u Zagreb studirati, pa su se nakon faxa vratili u naš grad, u svojim domovima s roditeljima žive dečki.
cure su si iznajmile stanove.
meni je to zanimljivo sa sociološke strane.
Većina takvih, koje znam, se odmah nakon faksa poženila, sad s roditeljima žive samo oni rastavljeni :zubo:
Post Reply