Srednja klasa

Za antropologiju, ekonomiju, filozofiju, povijest, sociologiju...
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

19 Feb 2013, 00:11

Margarita » wrote: A šta bi trebale bit dvije klase? Jedna oni koji proizvode a drugi oni što stoje, pa se okrenu oko sebe pa gledaju i misle? I ovi prvi valjda trebaju proizvodit da bi ovi drugi mogli kupovat knjige.
satrat ce me ove klase.. :D

pa, u smislu tih klasa, vidim da u hrvatskoj postoje vec samo dvije te neke klase, tj sve se vise to vidi, tj, sve vise postajemo sve vise kontrastno drustvo.
a bogatstvo su nijanse..

uostalom ako cemo vec tjerat mak na konac o tome sta bi trebalo bit..pa npr postoje neke teorije o nekom besklasnom drustvu.. :D

zelio sam rec da te..prirodne..ili jos bolje, tehnicke te neke znanosti ili..kako se danas ono kaze za one studije..strucni studiji (koji strucni kua? :confused: ), sve vise prevagnjuju u obrazovanju, dok ono sto se zove ili sto koketira ili sto prelazi u podrucje drustvenih ili humanistickih znanosti, sve se vise smatra nepotrebnim. stovise, skoro se smatraju na neki nacin i neprijateljskim po, ne znam..drustvo? humanizam? ..civilizaciju, cak? :D
ok, osim prava. pravnici ce uvijek postojat, usprkos svemu. ma ne postojat, smisao ce bit svega.. :D

mislim, viklat transformatore ce i onako za koju godinu, ako vec ne sad radit roboti i roboti ce radit robote, cak i one koji ce odredjivat ko je koja klasa. a ako i nije, e pa bit ce.. :D
e, sad, u cemu je problem. problem je u tome sto vec danas pocinjemo, umjesto da razvijamo da ti roboti sutra pocnu mislit kao ljudi, mi se razvijamo da pocinjemo mislit kao roboti. :D


User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

19 Feb 2013, 00:29

Zašto bi bilo bolje misliti kao ljudi a ne misliti kao roboti? Činiti dobro racionalna je odluka. Zlo se često radi iz strasti. Za bilo čime.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

19 Feb 2013, 00:55

Margarita » wrote:Zašto bi bilo bolje misliti kao ljudi a ne misliti kao roboti?
:kokice:

..dobro..
:kokice: :kokice:

Činiti dobro racionalna je odluka.


:kokice: :kokice: :kokice:
Zlo se često radi iz strasti. Za bilo čime.
:kokice: :kokice: :kokice: :kokice:
User avatar
Bara huda
Posts: 3109
Joined: 03 Nov 2011, 21:49

19 Feb 2013, 01:00

..a unda » wrote: satrat ce me ove klase.. :D

pa, u smislu tih klasa, vidim da u hrvatskoj postoje vec samo dvije te neke klase, tj sve se vise to vidi, tj, sve vise postajemo sve vise kontrastno drustvo.
a bogatstvo su nijanse..

uostalom ako cemo vec tjerat mak na konac o tome sta bi trebalo bit..pa npr postoje neke teorije o nekom besklasnom drustvu.. :D

zelio sam rec da te..prirodne..ili jos bolje, tehnicke te neke znanosti ili..kako se danas ono kaze za one studije..strucni studiji (koji strucni kua? :confused: ), sve vise prevagnjuju u obrazovanju, dok ono sto se zove ili sto koketira ili sto prelazi u podrucje drustvenih ili humanistickih znanosti, sve se vise smatra nepotrebnim. stovise, skoro se smatraju na neki nacin i neprijateljskim po, ne znam..drustvo? humanizam? ..civilizaciju, cak? :D
ok, osim prava. pravnici ce uvijek postojat, usprkos svemu. ma ne postojat, smisao ce bit svega.. :D

mislim, viklat transformatore ce i onako za koju godinu, ako vec ne sad radit roboti i roboti ce radit robote, cak i one koji ce odredjivat ko je koja klasa. a ako i nije, e pa bit ce.. :D
e, sad, u cemu je problem. problem je u tome sto vec danas pocinjemo, umjesto da razvijamo da ti roboti sutra pocnu mislit kao ljudi, mi se razvijamo da pocinjemo mislit kao roboti. :D
Meni se cini ka da si ti uzeo sjekiru, macetu, kamu, noz ili sta vec dobro reze...moze i komad stakla i rascipa covika na dva dila.
Duhovni i tjelesni.
Pa uzeo da se onaj tjelesni hrani nepovezano sa duhovnim.
Kao da onom tjelesnom...u se, na se i poda se...ne treba i nesto vise, nesto sto bi mu cinilo gust kad zadovolji osnovne potrebe.
Ljudi nisu tako funkcionirali nikad, pa ni onda kad su imali puno manje za u se i na se.
Podase se uvik naslo, bilo dogovoreno, bilo pod naredbom, ali se duh covjeka nije mogao zatrt usprkos neimastini i siromastvu.

A ti ka da zelis rec da je srednja klasa nestala jer ljudi ne trebaju lektore, prevodioce i ne zele citati knjige. :confused:
Jebatga, uvijek ce biti onih koji hoce i onih koji nece, meni to ne cini razliku izmedju klasa nego izmedju ljudi.
Bio on bogat ili siromasan.

Evo...moja je baba naucila cirilicu (koju nije ucila u Krljevini Jugoslaviji) jer ju je zanimalo sto pise u knjigama koje su njena djeca donosila iz skole. :D
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

19 Feb 2013, 01:22

Bara huda » wrote:
Meni se cini ka da si ti uzeo sjekiru, macetu, kamu, noz ili sta vec dobro reze...moze i komad stakla i rascipa covika na dva dila.
Duhovni i tjelesni.
Pa uzeo da se onaj tjelesni hrani nepovezano sa duhovnim.
Kao da onom tjelesnom...u se, na se i poda se...ne treba i nesto vise, nesto sto bi mu cinilo gust kad zadovolji osnovne potrebe.
Ljudi nisu tako funkcionirali nikad, pa ni onda kad su imali puno manje za u se i na se.
Podase se uvik naslo, bilo dogovoreno, bilo pod naredbom, ali se duh covjeka nije mogao zatrt usprkos neimastini i siromastvu.

A ti ka da zelis rec da je srednja klasa nestala jer ljudi ne trebaju lektore, prevodioce i ne zele citati knjige. :confused:
Jebatga, uvijek ce biti onih koji hoce i onih koji nece, meni to ne cini razliku izmedju klasa nego izmedju ljudi.
Bio on bogat ili siromasan.

Evo...moja je baba naucila cirilicu (koju nije ucila u Krljevini Jugoslaviji) jer ju je zanimalo sto pise u knjigama koje su njena djeca donosila iz skole. :D
ja macetajem, ja? pa vi ocete klase..sta cu ja s klasom, aj sta? :D

ne zelim ja nista rec osim citirat ono za ono..kako bit zadovoljan? izmisli neku potrebu i zadovolji je. :zubo:
ali nije nestala srednja klasa jer ljudi ne trebaju nekog ili nesto. tj ne samo radi toga, tj ne samo da srednje klase nestaju..
uostalom, aj, ko treba lektore? cemu oni sluze u ovom svijetu? ne zelim sad uopce govorit o tome kolko je povezan standarni neki jezik sa standardizacijom misljenja, nego onako, opcenito, koji kua lektori i prevoditelji? komu oni sluze, zasto? .ono, potpuno neprakticno i besmisleno. al nije lakse i jeftinije da se uvede engleski npr?
ako se moze uvest euro, sta se ne bi mogao uvest i jezik? ili..konkurencija..tri, cetr jezika, pa nek se sam onda nametne najjeftiniji npr.. :ne zna:
bil svijet propao bez npr hrvatskog jezika? pa naravno da ne bi i nece.
a bil ovaj svijet propao bez grckog i latinskog? ne bi, al ne bi ni nastao.. :zubo:

meni je jako zao sto ste pristali na statuse (ne samo fejspukovske) i jako mi je zao sto ocete odrzat ono cega nema, zato jer mislite da nesto postoji ako to kazete. :D
ok, ako je bogatstvo drustva njegovo bogatstvo siromastava i neizbora, ako je takav dogovor, onda ok, sta ja tu mogu..


eto, sad je tvoja baba srednja klasa jer je ucila cirilicu.. :D
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

19 Feb 2013, 07:15

..a unda » wrote: :kokice:




:kokice: :kokice:




:kokice: :kokice: :kokice:



:kokice: :kokice: :kokice: :kokice:

Unda opet diže revoluciju. :kokice:
:kokice:
:kokice:
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

19 Feb 2013, 08:23

..a unda wrote: :kokice:




:kokice: :kokice:




:kokice: :kokice: :kokice:



:kokice: :kokice: :kokice: :kokice:
Ja kad pustim tihomira u nekom vecem drustvu
odmah kazem da mi odnekud mirisu pecene kokice
kako bi svi dobro udahnuli.

Bilo bi steta da neko propusti dozivljaj...
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

19 Feb 2013, 09:37

Eto, to ti je srednja klasa. Siromašna bi rekla da odnekud miriši kruh a ona bogata da njuši tartufe. Što si više, više smrdi.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

19 Feb 2013, 09:54

Margarita » wrote:Eto, to ti je srednja klasa. Siromašna bi rekla da odnekud miriši kruh a ona bogata da njuši tartufe. Što si više, više smrdi.
Misliš, profinjenije su ti asocijacije za isti smrad.... :zubo:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

19 Feb 2013, 10:03

..a unda » wrote:
ja macetajem, ja? pa vi ocete klase..sta cu ja s klasom, aj sta? :D

meni je jako zao sto ste pristali na statuse (ne samo fejspukovske) i jako mi je zao sto ocete odrzat ono cega nema, zato jer mislite da nesto postoji ako to kazete. :D
D
Ja neću klasu, ali kad je već otvorena tema s tim naslovom želio sam pojašnjenje o toj klasi koja se spominje. Zato jer ja ne vidim nikakvu klasu. Vidim da se većina mjeri lovom i, ako je tome tako, gdje bi se i kako, matematikom ili već nečim, smjestila ta tzv. klasa...

Ne volim pripadati nikome i ne volim biti dio grupe. Osim trkeljanja, jel... :zubo:

Međutua, tu se krenulo svim i svačim tumačiti pa još nisam zadovoljan odgovorom tj. jesam, donekle, jer kako vidim ta srednja klasa ne egzistira osim u slučaju samoproglašenja pripadnosti istoj.

Ako se pak mjeri lovom, onda je klasa postojala i u tzv. besklasnom društvu - koje, kažu ljudi, nije postojalo, ali je željelo postojati pa se isto tako, samoproglasilo besklasnim, a zapravo je bilo onih istih, od pamtivjeka postojanih podjela između onih koji nemaju, imaju malo više i onih besramno bogatih...
:zvrko: :hek:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

19 Feb 2013, 20:00

karambol » wrote:Znas Bara, slazem se s tobom u zakljucku da mi ne znamo sto je sirotinja. Mislim, znamo, ovak' teoretski, ali da je netko zaista osjetio kako to izgleda, sumnjam da nas ima tu...
Nekako bih se slozio s terminom one tete Krizmanic (iz nekih novina je intervju) koji iznosi i sad ga se popularizira ova dva, tri dana, a to je da smo mi nacija jamrala... Mi jednostavno volimo jamrati...
: D
Ma kujac, bila sam kruva gladna. Zato sad i pouzdano znadem da sam sredina. :zubo:
I ne jarmam, dapače nešto činim. Znači li to da onima koji jarmaju ustvari i nije toliko loše? :misli: Hm. Moguće.
Stitch wrote: Naravno da je sam kriv. Čovjek mu da ruku, a on odmah oplete po industriji ribljih konzervi. : D
Samo ti njemu daji ideje. :zubo: Sad kad ti šljusne kakvu paralelu riba-sloboda-konzerva-zarvor-hermetičnost društa, vidćeš belaja.
..a unda wrote: moze tres bit srednja klasa, moze, ali cega? ako ti je tresija srednja klasa, zamisli onda elitu, a zamisli tek onda nize klase.. : D

pojedes kokos, i bacis je u smece. to je tres, npr. to bi ti bila srednja klasa ta tvoja. pojedena kokos. po tome bi visa klasa onda bila dvi ili tri pojedene kokosi, a nize klase bi onda tu pojedenu kokos joj koji put oglodale.. : D
Ajebogaja, pa to cijelo vrijeme i govorim: nema jedinstvene srednje klase, tj. nisu sve sredine iste. Neke su i zlatne. Pogle podij za dodjelu medalja. :zubo: Naša je komletna situacija loša, pa je zato i naša sredina lošija od mnogih.
..a unda wrote:pa ima. : kokice: tj, ne tankoca granice..granica, nego tankoca sloja..sori ako sam se pogresno odrazio.
ne vidim ja tu nikakvo pomicanje ulijevo. to je ono sto bismo nazvali..rat siromaha. ne protiv bogatih, nego medju sobom.
ne znam bas da osiromasivanje atomatski & nuzno vodi u lijevo. mozda..ne znam. sumnjivo mi je to nesto.


Ma ne lijevo politički, a i to sam već rekla, neg lijevo na pravcu. Nula je lijevo, pozitivne vrijednosti su desno. I onda između nule i velkog plusa ravučeš Gausovu raspodjelu. Daklem, siromaštvo je tu smješteno lijevo.
..a unda wrote:ne, cuj, ta raznovrsnost u smislu horizontalnosti, to je bogatstvo drustva. bogatstvo izbora, bogatstvo akcija, djelovanja.
ekonomisti, narocito oni kapitalisticke orijentacije ili kako se danas eufemisticki zovu trzisnim ekonomistima, to bi nazvali..a da kako drugacije nego..trzistem. : zubo:
ali, ne moze se bas sve svest na tu vrstu ekonometrije i razne druge metrije da bismo lakse mogli nesto promatrat, izolirat, prepoznat i od toga onda napravit..trziste. : D
ima nesto i u apstrakciji, ima nesto i u drugim nekim metodama, pristupima, ne samo u metrijasenju. na zalost ilo na sresu, ne da se sve izraziti brojem ili da-ne stanjem. ima tu i neke analogije, ima tu jos.. svasta.
svaka cast metrijama, ali su opasne ako pristanemo na njih kao na jedini stap za koji se mozemo uhvatit.
logicna drustvena posljedica toga jest primjena tih metrija i na sve i svasta, jedinke drustva, a ako se do toga dodje, e onda ce vec bit prava i nevidjena frka. ono, prava frka.. : D
Je, pa nije da ja to sporim. Pod bogatstvo sam ondje mislila na šušku, peneze. Da smo svi trulo bogati (iako to ne bi baš ni bilo moguće, al to je tema za neku drugu raspravu), nikad ne bi uspili pronać stimulans za napredak. Daklem, teoretski, postojala bi stagnacija. Za razliku od teorije, praksa veli da stagnacija ne postoji, neg da tad kola kreću nizbrdo.
Ali, a to je velik jedan ali, pitanje je koliku je horizontalnu širinu moguće postić bez para. Ja nešto mislim da su ipak financije, u sprezi duhovnog i materijalnog, onaj limitirajući faktor. Odnosno, ako zamisliš neki ekvivalent limita za pare i duhovnost, financijske limite možeš ostvarit bez duhovnih, al duhovne ne možeš bez financijskih.
Hoću reć da su neke krize tolike da se o duhovnosti nema kad razmišljat.*
..a unda wrote:je, je, ponosis se, aj priznaj, priznaj.. : poke, poke: : D

eto, a nije ni meni jasno..zasto bi se neko ponosio bit dijelom ovih nasih srednjih klasa. mislim, ponost se sto si dio tresa. mislim, ono.. : rolleyes : : D
Ma ljudi nađu svašta za ponosit se, jebaji ga šta sad. Čak i onim čeg se drugi srame, pa čak i onim na što nisu uopće utjecali. Vid da je 'Praud tu bi Kroat' nekima trajno stanje, odrednica čak.
..a unda wrote:pa to ti i govorim, za sebe. u smislu tog drustvenog sloja, a kako je taj sloj tanasan i siromasan, nedovoljan za potrosnju, a konzumentski halapljiv, sta ce onda? ako oce prodavat knjize, a ne moze ih prodat, nema kome, onda ce prodavat sladolede u knjizarama. prodavat ce ono sto moze prodat, a kako ta potrosnja namijenjena srednjoj klasi ne ide zato jer je ta srednja klasa..malo je, nema je, onda nema ni proizvodnje za nju.
onda se, ako mozes, vec moras obracat drugoj nekoj negdje srednjoj klasi, a ta srednja klasa drugdje preskupa i za nasu elitu, tako da..zacarato je to sve skupa, ne mos mislit da jesi, samo zato jer mislis da nisi..ne znam kako ti to jos objasnit? : D
Al...to nije bitno, zar ne? Mislim, možda je tužno, možda čak i otužno, al ako smo mi takvi da nam sredina radije konzumira sladolede od knjiga, šta sad? Ne možeš žeđ za znanjem stvoriti preko noći. Čak ni silom. Mislim, morebitno bi silom (ako nikojom drugom, a ono silom prilika) mogo utjerat znanje u glavu, al i od tog se u nas odustalo. Mi kupujemo ispite. Mi ne odjebemo ljude koji naprave neupotrebljive mostove. A to su (te fakultetlije, to mislim) oni koji bi trebali bit nekakva elita. Jebga, oni su loši. Po kojoj ti osnovi očekuješ da bi sredina trebala bit bolja neš što nam jest?
..a unda wrote:ma nije bitno jesam li zabrijao ili nisam. eto, vidim te tamo na prevodjenjima, pa sam mislio da ce ti bit blize, ali zaista nije bitno..uzmi bilo sto sto ti je blize, pa ces vidjet da je isto, ako ne i gore.
ako ti nemas za koga nesto radit, onda ces radit nesto za koga imas. ako ne idu cipele u bojama jer su skupe, onda ces radit samo crne ako se jedino one mogu prodat. ili, ako niko ne moze kupit cipele za ic u kazaliste, nego imaju samo gumene cizme, onda ce ce se ic u gumenim cizmama u kazaliste..ili kako ce se to onda vec zvat i sto ce se vec odvijat u tom kazalistu.
nema drustvenog bogatstva tako da ne bogatis, razvijas dobrostanje najnizih slojeva, da se tako izrazim..
Pa, ne sporim ja to. Al mi nismo bogato društvo. Nismo.
*Pomiri se s tom iluzijom, nadiđi je nekako, jebogaja. Mi tamo tek trebamo doć. Ne možeš kritizirat postojeće stanje (a ovo sve što pišeš zasigurno jest nekakav oblik kritike) dok ne prihvatiš realnost. Ti tuguješ nad nedostatkom duhovne širine, a istovremeno se ponašaš kao da je ona ipak tu negdje, samo smo je zaboravili uzet sa sobom kad smo izašli iz kuće.
Nismo! Nemamo je, izgubljena je u ovom trenutku i prvo moraš uspostavit financijsku stabilnost da bi širine mogo ponovo uzgojit.
(Glede bolda, umjesto bogatstva ja bi radije rekla blagostanja.)
..a unda wrote:jes ti citala..oni djava..kako se ono zove..ah, da, mehanicki pijanino? : D
Šta čito, pišo sa njega... :zubo:
Načelno je zgodna knjiga, al vidiš odma da je to namćor, a nemoguć, SF. Evo, đe si ti vidijo da se inženjer slaže s menadžerom? Ono, spoji nespojivo samo da bi ućero strah u kosti. Ma ajde. Tako bi neko mogo napisat fantaziju o ljubavi Kine i Amerike koje, dok ljubuju, pretvaraju ostatak svijeta u roblje. Metafora i mogućnost ostaju jednake.
Trebo je alegoriju u malo bolji omot zavit, bilo bi mi uvjerljivije.
..a unda wrote:ili, znas li ti da obrazovanje u drustvenim znanostima uopce u padu? : kokice:
a pojacava se obrazovanje tamo gdje treba mjerit, zavidavat i sve sto iz doga proizlazi, a tamo gdje treba malo stat, okrnist se oko sebe, pogledat i razmislit..to se vise ne cijeni, nepotrebno postaje.
ko zna zasto je to dobro.. :zubo : : D
Naravno da je u padu. Po 83. put-siromašni smo. Svakako. I financijski i duhom pa će naše bit kraljevstvo nebesko, blago nam se.
Iz krize se izvlači manualno, ne filozofski.

..a unda wrote:pravi? mislis..ako je taman? :kokice : : zubo:

ma dobro, slazem se, ali koliko tih pravih mora bit da postanu klasa pravih? : D
Ma ne mislim, nisam baš tolko seksualno opsjednuta. To ti je jedan Zenonov prijan reko, ja sam samo ponovila. Ante šala, šala.
..a unda wrote:je, treba. treba ovo, treba ono..ali niko nista ne proizvodi. :D
barem ne u hrvatskoj.
iz dva razloga. prvi je se stalo sa proizvodnjom, pa se onda i stanjila klasa za koju je trebalo proizvodit.
drugo, zato jer su se sve te klase pomijesale, vise se ne zna ko je cemu zasto kuda i u toj zbrci svi su mislili da ce onaj drugi proizvodit. : D
Treće, svi bi se duhovno širili. :rofl: Načelno.
Niko ne bi krampo.
..a unda wrote:ma, malo sam ja to opjesnicio aristokraciju, kao i onaj ponos na pocetku. : D

dakle, sto je s tom ledinom? kruh ili status? :kokice :
Kruh, definitivno, nikad sumnje u to nije bilo.

..a unda wrote:ne znam sto bi to znacilo..njihova stabilnost, nasa nestabilnost? ima logike.
ali ima logike i da taman kad se ta srednja klasa pocela uoblicavat, i u procesu da krene, da modificira, da se razvije..dva puta dlamnom o dlan i aj ca. nema je. a mora je bit, mora je se izmislit i onda drz ne daj, na brzinu je nekako osmisli, priljepi joj etiketu srednje klase, daj joj neke karakteristike i etoga..


a to nije dovoljno. rekao bi jedan iz splita..malo za republiku. : D
Mislila sam na to da je fluidnost manja u stabilnijim društvima. U ratovima (daklem u nestabilnijim društvima) fluidnost čak iz bogatih u siromašne ide bez po frke, također i iz srednjih u bogate. Opet, pričam o šuški.
..a unda wrote:ona dinamika tvoja na pocetku u vezi sedam debelih granica, reci cu ovako. srednji sloj je tanak. ne mogu rec da ne postoji, ali ako i postoji slab je, ako ne i fiktivan. i sad, ako vertikalno to gledas, imas elitu i jagmu sa tim dijelom piramide, imas taj neki srednji sloj koji, eto, aj, i nije sloj nego neka crta, i imas onda sve ostalo.
to su veliki kontrasti, a cak ni po prosjecima, ne mozemo tu govorit o bogatstvu. tj , mozemo, o onom, mjerenom prosjecnom bogatstvu (iako je i to sumnjivo, vrlo sumnjivo), ali ono ne znaci nista, to nije bogatstvo drustva. naprotiv, to moze bit samo mjera trenda ka kolapsu tog drustva, kojem to drustvu ocito ne samo tezi, nego voljno i rado tom kolapsu hrli, smatrajuci ga uspjehom. :D

mislim, sve ovo, naravno, govorim u nesto tradicionalnom smislu klasa, pa i onda o toj srednjoj klasi, a vjerojatno je slika dosta drugacija, cak u smislu i gora, naziremo je, sve se lakse mjeri svaki piksel te slike, a sve se teze moze opisat o cemu se u toj slici radi. ko zna jel uopce i slika.. :D
Undo...a jes ti možda mene s nekim zamijenio? :misli:
:rofl:
Nisam ja to rekla. Jebga.
Margarita wrote:Zašto bi bilo bolje misliti kao ljudi a ne misliti kao roboti? Činiti dobro racionalna je odluka. Zlo se često radi iz strasti. Za bilo čime.
Ne bi se ja složila, go razum je...zao. Hladno zao. Pragmatično čak. Uvijek ću bit sklonija zločincu iz strasti, neg zločincu iz pragmatizma. Bokte, pragmatično bi bilo pobit starce i kronično bolesne...a jok, ja oću živit kad me uvati bronhitis, il štogod gore, od cigareta.
A pitaj boga oće li se se svi sjetit Asimova kad robotu čoek pamet bude dijelio.
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

20 Feb 2013, 09:11

Činiti zlo nije ekonomično.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

20 Feb 2013, 11:41

nina williams » wrote:
Undo...a jes ti možda mene s nekim zamijenio? :misli:
:rofl:
Nisam ja to rekla. Jebga.

..
ma nisam. ma jesi. :D ..prije si spomenula ..tankocu granica, pa sam ja to jos malo odebljao i usedmorostrucio.
sta malo, nije beg cicija.. :D
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

20 Feb 2013, 11:45

Margarita » wrote:Činiti zlo nije ekonomično.
kako nije? za koga nije? sta je kome zlo, sta je kome dobro? i kad? jel nije svako zlo za zlo i jel svako zlo za neko dobro? :D
a sta ako je nekom bolje sto je drugom gore? tj, jel stopa rasta dobra ako ne raste? :kokice: :D
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

20 Feb 2013, 11:58

Recimo da nije energetski održivo.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

23 Feb 2013, 18:35

Margarita » wrote:Zašto bi bilo bolje misliti kao ljudi a ne misliti kao roboti? Činiti dobro racionalna je odluka. Zlo se često radi iz strasti. Za bilo čime.
Zlo se čini i iz gluposti. Strast dadne poticaj, a glupost te spriječi da povučeš kočnicu.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

23 Feb 2013, 18:49

..a unda » wrote:pogledajmo samo koliko se onda izdavalo, snimalo, produciralo, izlagalo, slikalo i to gdje sve? a bilo je pristupacno, cak i radnicima ko je htio. a bilo je i kvalitetnog dosta, tj isplivalo je nesto, nesto je ostalo.
danas je tesko da nesto ispliva, jer se nema love da nesti iskoci kvalitetom, a i ako se usmjere snage u neki taj..projekt :zubo:, onda je to toliko rijetko da se kompletna kritika zacampra oko toga i glodje i onda se unaprijed drugi put podilazi, tako da kvaliteta nije bitna, a racunaju se samo trzisne brojke i onda dodje do toga da ne daju nives celzijus sasvim zasluzenu nagradu i priznanje. :D

kultura nikada ne smije bit trzisna. ne smi je. ali, nazalost, postala je. to sto mi mislimo da je to i dalje kultura, to je problem nase kulture. :D
Kultura u malih i siromašnih naroda ne smije biti tržišna. To jest, ne smije biti samo tržišna. Tržište je uvijek dobro imati, bar kao neki korektiv.

U malih i siromašnih naroda tržište nema šanse podržati sve ono što bi neka čak i skromna kultura trebala imati. Znači, potrebno ju je pomagati, a to u skromnoj sredini može samo država (ili 'društvo' kako se to u našem socijalizmu lijepo -- i ispravno -- zvalo).

U uvjetima u kojima se društvo raspada i transformira u nešto drugo, kao što je ovo sadašnje doba, u ovoj re-feudalizaciji, društveni je poticaj teško očekivati. Ne predstoje nam svijetli dani. bar ne nama kao narodu. Pojedinci će se, naravno, snaći.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

24 Feb 2013, 15:16

Emericzy » wrote: Kultura u malih i siromašnih naroda ne smije biti tržišna. To jest, ne smije biti samo tržišna. Tržište je uvijek dobro imati, bar kao neki korektiv.
Apsolutno. Grozim se kulture kojoj bi samo tržište bilo mjera i meta. Jer postoji i didaktička strana kulture. Ne mislim da kultura treba biti svedena na poučavanje i uživanje - jer umjetnost je malo više od učiteljice i bludnice - ali ona definitivno sadržava elemente o kojima ne smije odlučivati masa. Jer to i ne može. Dijelom stado, dijelom prosvijećeni apsolutisti - samo mi to ima smisla. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

24 Feb 2013, 17:04

Emericzy » wrote: Kultura u malih i siromašnih naroda ne smije biti tržišna. To jest, ne smije biti samo tržišna. Tržište je uvijek dobro imati, bar kao neki korektiv.

U malih i siromašnih naroda tržište nema šanse podržati sve ono što bi neka čak i skromna kultura trebala imati. Znači, potrebno ju je pomagati, a to u skromnoj sredini može samo država (ili 'društvo' kako se to u našem socijalizmu lijepo -- i ispravno -- zvalo).

U uvjetima u kojima se društvo raspada i transformira u nešto drugo, kao što je ovo sadašnje doba, u ovoj re-feudalizaciji, društveni je poticaj teško očekivati. Ne predstoje nam svijetli dani. bar ne nama kao narodu. Pojedinci će se, naravno, snaći.
zasto samo u tih..malih naroda? ..siromasnih..
ili, zasto i kako ogranicavat kulturu na narode? ili, a koja ima druga kultura osim kulture tog nekog..naroda?

kad govorimo o trzistu, govorimo o ponudi i potraznji, ali govorimo i o novcu, dakle, obrojcenom standardu koji je i sam roba.
a kad govorimo o robi (pa i uslugama), kako tu svrstat kulturu? osim , naravno, ako govorimo o kulturi trzista ili da zatvorim krug..o trzisnoj kulturi.
naime, cemu sto koristi, sto iz cega proizlazi? ako cemo sve svesti na trziste, jer nam je tako lakse, a jos i imamo taj obrojcani etalon u obliku novca kojim mjerimo bilo sto, onda nemojmo govoriti vise o kulturi. ni socioloski, ni antropoloski..i drugacije, zavisno sto netko sve podrazumijeva pod kulurom.
govorimo o kulturi kao ponudi cija je jedina svrha da se utrzi, istrzi i tako ostvari svoj smisao.
nema tu korekcije, kakve korekcije, zasto bi uopce postojala ta korekcija? kao da novac moze sam sebe korigirat? ne moze roba samu sebe korigirat.. a kako ce onda ista drugo? a ukini danas novac, pa cemo vidjet to slavno popriste ponude i potraznje.

kao treca neka negacija negacije, da bi neko drustvo moglo pruziti potporu toj kulturi, sto god ona bila, mora najprije imati volju, motiv..mora to htjeti, a tek onda moze pomagati na razne nacine, ali koji se danas mogu, zele i moraju opisat kolicinom novaca.
stoga bi to moglo znaciti da bogatije drustvo, ako to zeli, moze i bogatije pomagati kulturu, ato znaci i generirati je, u smislu da je sama ta kultura po nekim kriterijim bogatija, veca.
po tome, po toj pomoci tog nekog drustva toj nekoj kulturi, mogao bih reci da je drustvo koje je kulturiralo prije nesto vise od dvadesetak godina ovdje.. bilo u znacajnoj ili barem vidljivijoj mjeri bogatije nego ovo danas drustvo, kojeg nekako..nekom linearnoscu, inercijom, volimo smatrati bogatijim ili cak ga rado zovemo..kulturnijim, opet, sto god to znacilo i sto se god time htjeli izreci, npr o nama, o sebi..
a opet, kao trecedimenzionalna negacija, jos se koncem osamdesetih pocela intezivirati pmisao i pristup da se kultura unovci i tako izadje, zakoraci iz frustracije na trziste, opravdavajuci se da ce se takvim vecim ili manjim samofinanciranjem kultura regenerirati, autogenerirati, pa se tako kultura pocela okretati masama na trzisni nacin, tako da masa pocne financirati takvu kulturu, a ta masa je ostala i bez ono mukotrpno odrzavane kulture i liberalno joj je prepustena odluka da ako vec financira, da onda moze i birati sto ce financirati i tome se, naravno, kultura prilagodila i time samu sebe promijenila, a ja mislim na gore, jer umjesto da je kultura vukla, postala je ambalaza.

svako drustvo koje drzi do sebe, koje zeli opstati, pomaze i razvija koliko god moze tu kulturu koju vec zeli. i mala drustva i velika i siromasna i bogata.
u suprotnom ce to drustvo vrlo brzo razviti neku svoju kulturu ili ce preuzeti neciju drugu kulturu i uklopiti se, spojiti se, stopiti se s nekom drugom kulturom, ciniti dio nekog drugog drustva..postati to drugo drustvo.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

24 Feb 2013, 17:19

Stitch » wrote:
Apsolutno. Grozim se kulture kojoj bi samo tržište bilo mjera i meta. Jer postoji i didaktička strana kulture. Ne mislim da kultura treba biti svedena na poučavanje i uživanje - jer umjetnost je malo više od učiteljice i bludnice - ali ona definitivno sadržava elemente o kojima ne smije odlučivati masa. Jer to i ne može. Dijelom stado, dijelom prosvijećeni apsolutisti - samo mi to ima smisla. :D
predji sa groze na visu razinu, jer trziste danas jest mjera i meta kulture, a time, logicno, i ta didakticka strana.
mali cirkulum vicijozus, masa ko masa, ziva sila ko ziva sila, uvijek nesto na kraju odluci sto ce i kako ce bit, bez obzira sto mi aristokratski mislili, i ako je vec tako, onda je bolje dizat onu najdonju masovnu razinu i tako pokusat da se dizu i sve ostale razine (uvjetno cu je sad nazvat) kulture.
to je pokusano, pa je osudjeno kao eksperiment, nefunkcionalnost, nesloboda neka, jer se doslo do toga nekom (sad, opet kinki, uvjetno cu nazvat) kulturom, da svatko ima prava na svoju (ne)kulturu, odnosno, pustene su te donje razine da sasvim slobodno padnu i teze privucene nekom gravitacijom, najvjerojatnije trzista, a kud ce glava neg za tijelom? sve ostalo se smatra dekapitacijom. :D
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

24 Feb 2013, 21:01

..a unda » wrote:zasto samo u tih..malih naroda? ..siromasnih..
Zato jer postoji nekakav apsolutni minimum kulture u nekom društvu. Kvantum kulture ispod kojega ona ne postoji. U malih naroda taj minimum često nije moguće doseći bez pomoći države. U velikih obično jest. Čak i kad su relativno nekulturni. Hrvati se približavaju toj minimalnoj razini. Padne li materijalna podrška kulturi još malo, raspast će se i ovaj rahitični javni sustav kulture koji imamo. I nestat će društvene kulture; ostat će samo osobna.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

24 Feb 2013, 22:36

Emericzy » wrote: Zato jer postoji nekakav apsolutni minimum kulture u nekom društvu. Kvantum kulture ispod kojega ona ne postoji. U malih naroda taj minimum često nije moguće doseći bez pomoći države. U velikih obično jest. Čak i kad su relativno nekulturni. Hrvati se približavaju toj minimalnoj razini. Padne li materijalna podrška kulturi još malo, raspast će se i ovaj rahitični javni sustav kulture koji imamo. I nestat će društvene kulture; ostat će samo osobna.
ok, do sad je islo nekako slobodnije, sad smo dosli do tocke kad bi trebali definirati sto mislimo kad kazemo..kultura.

pokusao sam se sto njeznije izjasnjavat o razinama kulture, ali eto nece to tako ici.. :D

ne znam na koji minimum mislis..i to jos apsolutni. :D

u kojim je to velikim narodima i pripadajucim drzavama im, kultura prepustena van utjecaja, brige, pomoci drzave?
ako drzava ne vodi brigu o tome..ko onda vodi? ..i kako to? :kokice:

koja je to osobna kultura? kako je nastala? cim je uvjetovana? ..i sto zeli? :D
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

25 Feb 2013, 07:34

..a unda » wrote: ok, do sad je islo nekako slobodnije, sad smo dosli do tocke kad bi trebali definirati sto mislimo kad kazemo..kultura.

pokusao sam se sto njeznije izjasnjavat o razinama kulture, ali eto nece to tako ici.. :D

ne znam na koji minimum mislis..i to jos apsolutni. :D

u kojim je to velikim narodima i pripadajucim drzavama im, kultura prepustena van utjecaja, brige, pomoci drzave?
ako drzava ne vodi brigu o tome..ko onda vodi? ..i kako to? :kokice:

koja je to osobna kultura? kako je nastala? cim je uvjetovana? ..i sto zeli? :D
Uvjetovana je željom da se bolje živi. A želi bolji život.

Kako je Lenjin rekao, prvo kobasice, a onda filozofija. E sad, kad jednom imaš kobasice, onda počneš i filozofiju (i ostale nepotrebne stvari tog tipa) doživljavati kao potrebu. S njom je život bolji nego samo s kobasicama.

Apsolutni minimum je kad imaš samo za kobasice, a zapravo ni za to onako kako treba. O filozofiji ne možeš ni razmišljati.

Onda uleti društvo i/ili država, pomogne oko kobasica, da ti malo senfa i knjigu, za koju inače nisi imao love. I pokloni ti kist i bojice i malo papira, pa maljaj poslije posla. Podiži osobnu kulturu, u čemu ti je pomogla društvena kultura.
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

26 Feb 2013, 19:32

karambol » wrote:
Znam da je nekada
u srednju klasu ubrajan i malo bogatiji seljak, neki gazda s hektarima sume, birokrat u drzavnoj sluzbi...i uvijek se to mijenjalo kako Unda kaze, ali...
Ima li danas mjerilo za srednju klasu, sloj?
:misli:

In medias res. Da. O tome se radi i u tome je odgovor na pitanje: Kako se mjeri srednja klasa?

Prije svega kako si rekao nekada ( sto podrazumjeva(m)) u proslom sistemu klase su se mjerile po mjeri drustva u kojem se mjere, ako me razumijes.
Dakle, mjeriti se tudjim arsinima - kao sto se ovdje radi - je u startu promaseno.

Vidim da se hrvatsko drustvo zbunjeno, izgubljeno i naravno pokondireno, kao i uvijek, usporedjuje s nekim drugima i stoga svaki poucak ispadne karikaturan.

Kao sto konzumiraju proizvode tudjih drustava ( literaturu, nacin zivota i sl.) tako se mjere i tudjim mjerama sto je za prevrnuti ocima u najmanju ruku pogotovo stoga sto se toliko busaju u novo drustvo koje su zeljeli i izgradili.
Sto to uopce znaci? Imati novo drustvo, novi sistem, sve svoje po mjeri i redu i onda ne znati kako se mjeri nesto sto drustvo sadrzi samo po sebi? Hm.

Kao sto Karabol kaze 'nekada' su se klase mjerile po arsinima tog drustva. Dakle po njihovim mjerama. Vlastitim. I ako je u tom i takvom drustvu seljak bio srednja klasa neka je. To je mjera tog drustva. Stvaran pokazatelj stanja. Zato nam i sluze mjere - da nam nesto izmjere, kazu.

Dakle mjerite se vlastitim arsinom, za pocetak. Vjerujem da ce mjera pokazati Jozu s zlatnim lancicem i krizem na retrovizoru mercedesa kao dobru srednju klasu, ali kako nam Karambol rece
'uvijek se nesto mijenja'.

Moguce. No, ne nuzno na bolje. :D
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

02 Mar 2013, 08:43

Aristocat » wrote:

In medias res. Da. O tome se radi i u tome je odgovor na pitanje: Kako se mjeri srednja klasa?

Prije svega kako si rekao nekada ( sto podrazumjeva(m)) u proslom sistemu klase su se mjerile po mjeri drustva u kojem se mjere, ako me razumijes.
Dakle, mjeriti se tudjim arsinima - kao sto se ovdje radi - je u startu promaseno.

Vidim da se hrvatsko drustvo zbunjeno, izgubljeno i naravno pokondireno, kao i uvijek, usporedjuje s nekim drugima i stoga svaki poucak ispadne karikaturan.

Kao sto konzumiraju proizvode tudjih drustava ( literaturu, nacin zivota i sl.) tako se mjere i tudjim mjerama sto je za prevrnuti ocima u najmanju ruku pogotovo stoga sto se toliko busaju u novo drustvo koje su zeljeli i izgradili.
Sto to uopce znaci? Imati novo drustvo, novi sistem, sve svoje po mjeri i redu i onda ne znati kako se mjeri nesto sto drustvo sadrzi samo po sebi? Hm.

Kao sto Karabol kaze 'nekada' su se klase mjerile po arsinima tog drustva. Dakle po njihovim mjerama. Vlastitim. I ako je u tom i takvom drustvu seljak bio srednja klasa neka je. To je mjera tog drustva. Stvaran pokazatelj stanja. Zato nam i sluze mjere - da nam nesto izmjere, kazu.

Dakle mjerite se vlastitim arsinom, za pocetak. Vjerujem da ce mjera pokazati Jozu s zlatnim lancicem i krizem na retrovizoru mercedesa kao dobru srednju klasu, ali kako nam Karambol rece
'uvijek se nesto mijenja'.

Moguce. No, ne nuzno na bolje. :D
Ali onda gubiš sociološko-antropološke implikacije klase. Po tebi i u Gabonu postoji nekakva gabonska srednja klasa i sastoji se u tome da imaš dva klipa kukuruza tjedno umjesto jednog, što je već gabonsko siromaštvo. A ako si dobro stojeći, onda imaš milijardu dolara u Švicarskoj i zlatnu palaču i jedeš reš pečenu djecu za doručak. Jebiga, možeš ti reći da je taj s dve kurute srednja klasa, ali to baš ništa ne znači. U Gabonu srednje klase zapadnog tipa -- četvero po kućanstvu, 1,5 zaposlen, svi pismeni, 30-40% ljudi s fakultetom, jedan auto po familiji i tak. A to je sredina kakva proizvodi određenu socijalnu atmosferu i svijest itd. Zato je taj termin uopće izmišljen.

Hrvatska je tu srednju klasu materijalno izgubila, a duhovno se pravi da ju još ima. I ona će potrajati još možda desetljeće ili dva i onda nepovratno nestati. I imat ćemo situaciju sličniju Gabonu po distribuciji, ali apsolutno na bitno višoj materijalnoj razini.
Post Reply