Srednja klasa

Za antropologiju, ekonomiju, filozofiju, povijest, sociologiju...
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

02 Mar 2013, 09:23

Ne razumijem te. Na jednoj temi govoris jedno a na drugoj drugo.
Daj se odluci jesmo mi zadovoljni situacijom koju imamo ili nismo.


'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

04 Mar 2013, 17:39

Euklid » wrote:Ne razumijem te. Na jednoj temi govoris jedno a na drugoj drugo.
Daj se odluci jesmo mi zadovoljni situacijom koju imamo ili nismo.
Meni to kažeš?

Ja tvrdim da su Hrvati grozno nezadovoljni situacijom u kojoj su se našli. Istovremeno, nije im žao što se Juga raspala i što je Hrvatska neovisna. Ne vidim da su te dvije stvari kontradiktorne.

Da je Juga ostala, njome bi gazdovali razni miloševići i Hrvatima bi bilo otprilike kao što je danas Srbima. A Srbima je danas jako, jako loše. Nama je danas puno, puno bolje nego Srbima. Utoliko ne možemo ne biti zadovoljni što smo se tog vraga oslobodili. U takvim je okolnostima puno bolje imati vlastitu državu.

S druge strane, od tog smo bijega iz sve luđe Juge trebali i morali izvući puno, puno više nego što jesmo. Trebali smo biti barem kao Slovenci. I oni su puno toga usrali, ali generalno su prošli puno bolje od nas. Tu smo se negdje blizu njih trebali naći i mi. Ali nismo. Potonuli smo umjesto toga u 19. stoljeće, ksenofobiju, rasizam, vjersku zatucanost i siromaštvo. A oni koji su pljačkali uglavnom tu opljačkanu lovu nisu znali sačuvati.

Eto, volimo to što imamo, ali smo jako nezadovoljni. Naizgled kontradiktorno, ali u stvarnosti nije.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

04 Mar 2013, 17:40

Kad govorimo o srednjoj klasi, evo kako ona čini zlo:

http://www.foreignpolicy.com/articles/2 ... steps_back
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

04 Mar 2013, 20:06

Istovremeno, nije im žao što se Juga raspala i što je Hrvatska neovisna. Ne vidim da su te dvije stvari kontradiktorne.
Naravno, naravno. Sljepilo je dugogodisnji simptom naroda i narodnosti. :)

Nego nisam zato citirala ovaj dio, nego sto zelim obranu tvrdnje: Hrvatska je neovisna.

Na autoru tvrdnje je da je obrani. Slusam: O Hrvatskoj neovisnosti. Izvolite. :kokice:
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

04 Mar 2013, 20:20

Emericzy » wrote: Ali onda gubiš sociološko-antropološke implikacije klase. Po tebi i u Gabonu postoji nekakva gabonska srednja klasa i sastoji se u tome da imaš dva klipa kukuruza tjedno umjesto jednog,

Prije svega imas Gabon. Je li tako? Je. Pa imas Hrvatsku. Je li tako? ( znam, znam, tesko je odgovoriti :D )

Pa imas Svicarsku, Norvesku, Njemacku, Dansku, Bugarsku.... Sto nam ta imena govore? Sto su to Svicarska, Bugarska...? Dru.... dru... drustva! Vidi vraga. Drustva. Zasto su drustva? Zato jer izmedju ostalog imaju svoju strukturu drustva po kojoj su upravo takva drustva kakva jesu. :D

A u strukturi drustva imamo slojeve ljudi koji su karakteristicni za drustvo - za upravo to i to drustvo - koji su, slijedom logike, u istom/slicnom drustveno-ekonomskom polozaju.

I tak... Gabon ima sredju klasu sa dva klipa kukuruza.
A Hrvatska ima ispruzen srednji prst. :D
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

07 Mar 2013, 18:20

Aristocat » wrote:

Naravno, naravno. Sljepilo je dugogodisnji simptom naroda i narodnosti. :)

Nego nisam zato citirala ovaj dio, nego sto zelim obranu tvrdnje: Hrvatska je neovisna.

Na autoru tvrdnje je da je obrani. Slusam: O Hrvatskoj neovisnosti. Izvolite. :kokice:
Sorry; nakon one teme, Zašto mislite da možete išta promijeniti, nemam puno volje s tobom o ovakvim temama. Nemamo dovoljno zajedničkih točaka za smisleni razgovor. Možda o cvijeću, glazbi ili tako nečemu neutralnom.
Post Reply