Radno iskustvo i radni staž

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

28 Sep 2011, 16:33

Ima li tko ovdje nekog znanja ili razumijevanja radnih zakona? Naime, danas sam na poslu čula da se u oglasima za posao (javne ustanove) traži x godina radnog iskustva to isključivo znači iskustvo upisano u knjižicu, dakle staž.
Navodno da se zbog zakona ne može tražiti samo iskustvo (stečeno godinama rada na ugovor o djelu). Zar nekakav zakon to stvarno tako definira?


Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

28 Sep 2011, 16:47

ElliQuinn » wrote:Ima li tko ovdje nekog znanja ili razumijevanja radnih zakona? Naime, danas sam na poslu čula da se u oglasima za posao (javne ustanove) traži x godina radnog iskustva to isključivo znači iskustvo upisano u knjižicu, dakle staž.
Navodno da se zbog zakona ne može tražiti samo iskustvo (stečeno godinama rada na ugovor o djelu). Zar nekakav zakon to stvarno tako definira?
Uvijek traže na taj način. I presliku radne knjižice. Ugovor o djelu ne priznaju. Ne samo to, neki ne priznaju niti radni staž stečen prije diplome, (definirano u propozicijama natječaja kao npr: minimum tri godine radnog iskustva u struci).

Neki su fleksibilniji i razumniji pa traže iskustvo na odgovarajućim poslovima - i tu priznaju iskustvo stječeno radom na ugovor o djelu, no to svejedno ne priznaju kao radni staž.

Nadam se da sam ti barem malo pomogao.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

28 Sep 2011, 16:49

Donekle. Mene zanima jesu li poslodavci koji se financiraju iz proračuna obavezni zanemariti radno iskustvo i uzimati u obzir samo radni staž.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

29 Sep 2011, 10:25

ElliQuinn » wrote:Donekle. Mene zanima jesu li poslodavci koji se financiraju iz proračuna obavezni zanemariti radno iskustvo i uzimati u obzir samo radni staž.
Pa ne uzimaju u obzir samo radni staž, ali da, ako je to uvjet, onda da bi se zaposlila moraš ispunjavati taj uvjet. S druge strane :D ako imaš dobru špagu onda će proglasiti natječaj nevaljanim i napisati novi s uvjetima koje baš ti ispunjavaš :zvrko:
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

29 Sep 2011, 10:33

Ma jasno je meni da trebam zadovoljiti uvjete natječaja. Nije mi jasno postoji li zakon koji propisuje "radni staž jedino je mjerilo radnog iskustva i drugog mjerila ne smješ imati" za ustanove financirane iz državnog budžeta.

Naime, objavljeni su bili natječaji za posao i u njima se tražio radni staž, ne radno iskustvo, od x godina. U specifičnom području gdje ljudi imaju xy godina iskustva, ali jako malo radnog staža jer se radi po ugovorima o djelu. I kad se pitalo zašto tako, odgovor je bio da ne može drugačije, zakon je takav. Pa sad mene zanima tko je tu lud.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

29 Sep 2011, 10:46

A, kužim. Ok, onda nemam pojma, s pravne strane :zubo:
Gazda
Posts: 792
Joined: 17 Sep 2011, 23:14

29 Sep 2011, 13:14

Zašto bi netko s imalo pravog radnog iskustva poželio raditi u državnoj službi? :misli:
User avatar
jevgenija
Posts: 2606
Joined: 17 Sep 2011, 22:02
Location: Virtualni Vidovci

29 Sep 2011, 13:26

Gazda » wrote:Zašto bi netko s imalo pravog radnog iskustva poželio raditi u državnoj službi? :misli:
da mu ide zdrastveno i ostala sranja, a uz stalni poso ima vremena radit fuš na tom pravom poslu? :D
You can only be young once. But you can always be immature. (dejzino MD <3)
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

29 Sep 2011, 13:36

jevgenija » wrote: da mu ide zdrastveno i ostala sranja, a uz stalni poso ima vremena radit fuš na tom pravom poslu? :D
Pa da, npr. moderirat forum. :durica:

:rofl: :rofl: :rofl:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

29 Sep 2011, 15:41

Kontaktirah odgovornog čovjeka u državnoj upravi i dobih sljedeći odgovor:

"Ovak, donedavno se morao uzimati u obzir samo radni staz. Odnedavno, a provjerit cu ti tocno kojim zakonom, uzima se u obzir i radno iskustvo na ugovor o djelu."

Mislim da su ovo dobre vijesti. :D
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

29 Sep 2011, 15:44

Znaš, što duže radim tu gdje radim, spoznaja da nisam ja luda sve mi je manja utjeha.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Borna Paro
Posts: 189
Joined: 26 Sep 2011, 17:23
Location:

09 Oct 2011, 17:23

Mene uopće na zanima radni staž
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

05 Nov 2011, 21:46

schmokljan » wrote:Kontaktirah odgovornog čovjeka u državnoj upravi i dobih sljedeći odgovor:

"Ovak, donedavno se morao uzimati u obzir samo radni staz. Odnedavno, a provjerit cu ti tocno kojim zakonom, uzima se u obzir i radno iskustvo na ugovor o djelu."

Mislim da su ovo dobre vijesti. :D
Je li čovjek provjerio?
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

16 May 2012, 15:29

Inače, dobro je znati da sve što je na temelju drugog ili "drugog" prihoda uplaćeno u mirovinsko osiguranje nije sasvim lišeno staža.

Zavod za mirovinsko osiguranje računa na temelju visine prihoda koliki vam je "izvedeni radni staž", koji može najviše biti 12 mjeseci (ako ste tijekom godine zaradili prosječnu hrvatsku plaću ili više od nje).
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

17 May 2012, 00:17

Jedina je razlika u tome što se taj izvedeni staž ne upisuje u radnu knjižicu. Ali da, računa se.
Potpisi su za budale.
Post Reply