Čemu služe škole?

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

28 Sep 2011, 15:00

JPK » wrote: Svi idu linijom manjeg otpora, to je sasvim normalna i razumna strategija. Ali, placati svjedodzbu a ne obrazovanje nije linija manjeg otpora, nego potpuno pogresna linija.
Jedino gdje svi idu je u grob, a linija manjeg otpora nije normalna i razumna strategija, odnosno izgleda tako samo u kratkoročju.


User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

28 Sep 2011, 15:14

schmokljan » wrote:
Jedino gdje svi idu je u grob, a linija manjeg otpora nije normalna i razumna strategija, odnosno izgleda tako samo u kratkoročju.
Gle, možda nije najbolja i najpametnija, ali sasvim normalna i razumna jest.
Istina jest da se do zvijezda stiže kroz trnje pužući na koljenima, ali ne streme svi zvijezdama.
Štoviše, samo se manjina manjine tamo uputila.
A kad govorimo o normalnosti, IMHO, uvijek govorimo o uobičajenom. Prevladavajućem. Opće prihvaćenom. I tako.
Nek(v)arljiva.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

28 Sep 2011, 15:17

A mislim i da školske ustanove više nemaju pojma čemu služe, jer zašto si dopuštaju stav da je pravopis potreban na satu hrvatskog, poznavanje zakona fizike na satu fizike, osnova kemije na satu kemije. Kao da je svaka znanstvena i društvena disciplina stjerana u svoj plan i program i nema što pitati što se događa s drugima.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

28 Sep 2011, 15:49

T@nja » wrote: Ali ti govoris o profesionalnom sportu.
Dijete koje se zeli baviti (u Zagrebu) sportom, amaterski, ima bome lijep izbor. Na stranu to sto se danas sve debelo placa dok je u nase vrijeme sve bilo besplatno (uvjetno receno).
Ja sam komotan roditelj, priznajem da sam birala djeci sportove po blizini, ali svejedno mislim da bi trebalo biti vise sportskih aktivnosti po osnovnim skolama (a ne kao kod mene gdje direktor forsira iskljucivo tekvando iz vlastitog interesa).
Ne, ne, nije profesionalni. Amaterski, ali ozbiljan.
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

28 Sep 2011, 16:02

T@nja » wrote: Ja sam komotan roditelj, priznajem da sam birala djeci sportove po blizini, ali svejedno mislim da bi trebalo biti vise sportskih aktivnosti po osnovnim skolama (a ne kao kod mene gdje direktor forsira iskljucivo tekvando iz vlastitog interesa).
To je onaj ravnatelj koji je i direktor tekvando kluba?
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
T@nja
Posts: 60
Joined: 25 Sep 2011, 22:52

28 Sep 2011, 18:46

Emericzy » wrote: Ne, ne, nije profesionalni. Amaterski, ali ozbiljan.
A ima amaterskih neozbiljnih sportova?
Margarita wrote: To je onaj ravnatelj koji je i direktor tekvando kluba?
Ne znam jel jos, ali je bio.
Diapers & politicians should be changed often both for the same reason.
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

28 Sep 2011, 19:02

[quote="Pješčana »"][/quote]
Manjem djetetu treninzi traju do 21 sat, nije daleko pa ide pješice ali kad je kiša i minus idem autom po njega. Većem trening završava u 23 sata, ne pada mi na pamet ni samoj hodati u to doba a kamo li pustiti ga samog da se oko pola dvanaest vraća (taj termin je već od dvanaeste godine). Još veći ima treninge popodne, a najveći se sami voze autima.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

28 Sep 2011, 19:31

Margarita » wrote: Manjem djetetu treninzi traju do 21 sat, nije daleko pa ide pješice ali kad je kiša i minus idem autom po njega. Većem trening završava u 23 sata, ne pada mi na pamet ni samoj hodati u to doba a kamo li pustiti ga samog da se oko pola dvanaest vraća (taj termin je već od dvanaeste godine). Još veći ima treninge popodne, a najveći se sami voze autima.
Ček ček ček, koliko to ti djece imaš? Je li ti Glora što u rodu? I sve sinovi?
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
Vodena
Posts: 2100
Joined: 17 Sep 2011, 23:58

28 Sep 2011, 19:34

Barem pet po mom. :misli:
Jel koji na sisi il su svi odbijeni? :cerek:
Ne pitam za muža. :rofl: Nemoguća misija.
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

28 Sep 2011, 19:45

Nešto je moje, nešto muževo, nešto zajedničko, ali smo se oko svih nahodali po roditeljskima i navozili po treninzima. A škole služe da se i mi i sve bake i djedovi malo odmorimo.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

28 Sep 2011, 22:07

Margarita » wrote:Nešto je moje, nešto muževo, nešto zajedničko, ali smo se oko svih nahodali po roditeljskima i navozili po treninzima. A škole služe da se i mi i sve bake i djedovi malo odmorimo.
Onda ti hvala što imaš više od 2.15 djeteta.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

28 Sep 2011, 22:09

Margarita » wrote:Nešto je moje, nešto muževo, nešto zajedničko, ali smo se oko svih nahodali po roditeljskima i navozili po treninzima. A škole služe da se i mi i sve bake i djedovi malo odmorimo.
Onda ne bismo trebali tražiti toliko školovanja od nastavnika, profesora i učitelja. Tromjesečni specijalizirani tečaj u organizaciji HZZ-a trebao bi biti dovoljan.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

29 Sep 2011, 00:32

ElliQuinn » wrote:
S druge strane, možda ne bih ni otvorila temu da nisam dobila ovu forvardušu:
Jednom me slična forvarduša, samo na temu prometa, ulovila mrzovoljnu, pa sam provela neko vrijeme guglajući statistike o mrtvoj maloj djeci pod nečijim kotačima i pitala autoricu jesu li njoj mrtva mala djeca jako smiješna i što Isus misli o tome. Jer je bila neka poremećena katolkinja.

Sad sam dobre volje pa neću raditi ništa slično. :raspa:
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

29 Sep 2011, 00:34

kuki » wrote: Jednom me slična forvarduša, samo na temu prometa, ulovila mrzovoljnu, pa sam provela neko vrijeme guglajući statistike o mrtvoj maloj djeci pod nečijim kotačima i pitala autoricu jesu li njoj mrtva mala djeca jako smiješna i što Isus misli o tome. Jer je bila neka poremećena katolkinja.

Sad sam dobre volje pa neću raditi ništa slično. :raspa:
Samo radi. :cerek:
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

29 Sep 2011, 08:49

Forvarduša na foru "nekad i sad" je - neinteligentna. Vrijeme s kojim se uspoređuju današnje metode je, praktički, kameno doba. Nijedno od današnjih navodnih "pretjerivanja" nije nastalo zato što se nekom sprdnulo.

Svaka takva forvarduša prije ili kasnije završi na vapaju za nekim "dobrim, starim vremenima" kad se djetetu umjesto "sve te trlibrli pedagogije" lijepo odvalila jedna po zubima, "pa da vidiš reda i mira".

Pritom se redovito upada u jednu te istu zamku: upravo ta djeca, uredna i umirena s jednom ili više njih po zubima, izrasla su u one odrasle koji su napravili svijet ovakvim kakav je sada. Kad čovjek pogleda raj i takav svijet, vidi da je utemeljen upravo na "jednoj po zunima".

Meni se takav svijet ne sviđa, i za puno sadašnjih stvari krivim upravo nekadašnje davanje po zubima. I to je sve.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

29 Sep 2011, 09:54

No, da, ali čemu, po tebi, danas škole služe? Je li to isto kao prije 30 godina ili različito?
Na kraju krajeva, forvarduša meni uopče nije smiješna - jedan od ključnih dijelova društva omavaložen je i sveden na neuspješnu nebitnost.
Čak su i roditelji ovdje cijelu priču sveli na organiziranje dječjeg vremena nakon škole, a da se na školu nisu previše osvrnuli. Što kaže Margarita - to je mjesto gdje ostaviš dijete na nešto sati i nakon toga se baviš njime.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

29 Sep 2011, 09:56

ElliQuinn » wrote: Onda ne bismo trebali tražiti toliko školovanja od nastavnika, profesora i učitelja. Tromjesečni specijalizirani tečaj u organizaciji HZZ-a trebao bi biti dovoljan.
E, sad, ne mislim se ja odmarati tako da djecu zavežem u podrum, nego da netko drugi (u ovom slučaju škola) par sati preuzme na sebe zadovoljavanje potreba moje djece. Emotivnih, intelektualnih, socijalnih, prehrambenih, motoričkih...To je vraški težak posao.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

29 Sep 2011, 17:56

Lord Byron » wrote:Forvarduša na foru "nekad i sad" je - neinteligentna. Vrijeme s kojim se uspoređuju današnje metode je, praktički, kameno doba. Nijedno od današnjih navodnih "pretjerivanja" nije nastalo zato što se nekom sprdnulo.

Svaka takva forvarduša prije ili kasnije završi na vapaju za nekim "dobrim, starim vremenima" kad se djetetu umjesto "sve te trlibrli pedagogije" lijepo odvalila jedna po zubima, "pa da vidiš reda i mira".

Pritom se redovito upada u jednu te istu zamku: upravo ta djeca, uredna i umirena s jednom ili više njih po zubima, izrasla su u one odrasle koji su napravili svijet ovakvim kakav je sada. Kad čovjek pogleda raj i takav svijet, vidi da je utemeljen upravo na "jednoj po zunima".

Meni se takav svijet ne sviđa, i za puno sadašnjih stvari krivim upravo nekadašnje davanje po zubima. I to je sve.
Mislim da si preskočio jednu generaciju. Generacija koja je dobivala po zubima napravila je permisivnu generaciju djece. A ta je generacija napravila neodgovornu i zlu generaciju koja je napravila svijet kakav je danas.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

29 Sep 2011, 18:01

Emericzy » wrote: Mislim da si preskočio jednu generaciju. Generacija koja je dobivala po zubima napravila je permisivnu generaciju djece. A ta je generacija napravila neodgovornu i zlu generaciju koja je napravila svijet kakav je danas.
oprosti, ali tu mi nešto ne štima. odnosno, ne kužim koja je generacija dobivala po zibima. možeš li to nekako vremenski smjestiti, da pokušam izračunati tko je napravio svijet onakvim kakav je danas.
Nek(v)arljiva.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

29 Sep 2011, 18:19

Emericzy » wrote: Mislim da si preskočio jednu generaciju. Generacija koja je dobivala po zubima napravila je permisivnu generaciju djece. A ta je generacija napravila neodgovornu i zlu generaciju koja je napravila svijet kakav je danas.
Ne bih rekao.

Ako govorimo o roditeljima današnje grozne djece, govorimo o ljudima od svojih 35-45 godina. Mislim da su oni itekako dobivali po zubima, a ne da su bili permisivna generacija.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

29 Sep 2011, 18:59

Emericzy » wrote: Mislim da si preskočio jednu generaciju. Generacija koja je dobivala po zubima napravila je permisivnu generaciju djece.
Kamilo, fulao si dio Europe, nismo ti mi Skandinavija. Generacija permisivnih roditelja tek stasaje, još su ljudi moje generacije dobivali batina doma ako bi rekli da ih je učitelj ošamario.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

29 Sep 2011, 20:31

kuki » wrote: Kamilo, fulao si dio Europe, nismo ti mi Skandinavija. Generacija permisivnih roditelja tek stasaje, još su ljudi moje generacije dobivali batina doma ako bi rekli da ih je učitelj ošamario.
Pa mi s tim nemamo veze. Nije se na Balkanu kovao sadašnji svijet, nego u Jamerike.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

29 Sep 2011, 23:03

Lord Byron » wrote: Ne bih rekao.

Ako govorimo o roditeljima današnje grozne djece, govorimo o ljudima od svojih 35-45 godina. Mislim da su oni itekako dobivali po zubima, a ne da su bili permisivna generacija.
dobivali su po zubima kao djeca. kao roditelji su permisivna generacija
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

29 Sep 2011, 23:21

Emericzy » wrote: Pa mi s tim nemamo veze. Nije se na Balkanu kovao sadašnji svijet, nego u Jamerike.
I šta sad, da tučemo našu djecu preventivno ako će se možda za par hiljada godina kovati svijet na Balkanu?
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

29 Sep 2011, 23:41

Margarita » wrote: I šta sad, da tučemo našu djecu preventivno ako će se možda za par hiljada godina kovati svijet na Balkanu?
Ne. Ja sam protiv tuče. Starije dijete nikad nisam udario, mlađe sam jednom ošamario. Ali znalo se da je i to opcija u ekstremnom slučaju. Do ekstremnih slučajeva, međutim, nije dolazilo. Osim tog jednog. Nije bilo potrebe za kažnjavanjem.

U nas je doma bio princip da se obaveze moraju obaviti. Nakon toga sloboda je bila skoro potpuna. Djeca su bila odgovorna i pametna, pa su ju mogla imati. Da nisu, dobivali bi ograničenja. Ovako ih nije trebalo. Ne sjećam se da sam ikada na pitanje "smijem li?" odgovorio "ne".
Post Reply