Sigurnost i zaštita identiteta na internetsima

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

27 Sep 2011, 09:49

Morticia » wrote:Ponovno meni nešto nije jasno. :rofl:

Kako si itko pametan može dozvoliti na internetu pisati ili objaviti nešto što ne želi da svi ili netko određen pročita/sazna.
Pa jebote. :facepalm:
dakle, ostaje samo jedan razlog. zeli da se nesto ili sve ili svi ili netko odredjen sazna. :D

internetovi su vec odavno, mozda sa htlmom, webom, presli sa informativne razine na psiholosku. i jasno, ko te podatke ne bi volio? ok, ne nuzno osobne, ali u masi.
a onda, kako vec i zasto vec fidbekovi funkcioniraju, iz te mase se istim alatima ili slicnim, moze izvuc unatrag neka rl osobnost i iskoristit to.

to je rizik trzista. sutra im mozda i dignu spomenik. spomenik (ne)znanima :zubo: palim za slobodu trzista. :D

ali, batina ima dva kraja. imam vec dosta sredjenu i montiranu fabulu s nekim naslovom, npr..petnajst dana koji su potresli oba svijeta..vr i rl. :D ..ona je modesti blejz koja ulazi u mreze i zavodi sisopove, a on je giik gervin, staromodan, ne koristi vatreno oruzje, nego samo juniks. :D

imam skoro vec napisano citavo prvo poglavlje. glasi ovako..dan kada je svijet umro ostajuci bez reklama.

:D :D
Last edited by ..a unda on 27 Sep 2011, 09:51, edited 2 times in total.


User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

27 Sep 2011, 09:49

Morticia » wrote:I zašto, zašto mene nikad nije nitko proganjao na netu?! :mama:
Zar sam tako dosadna?! :mama: :mama:
Nije pitanje dosadnoće.

Zajeb je ako naletiš na idiota koji će biti toliko uvrijeđen nekom tvojom rečenicom da će ju poželjeti raspraviti nekim drugim komunikacijskim sredstvima. :box:

Iskreno, s obzirom na oštar jezik, neobično je da ti se to baš nikad nije dogodilo, barem na razini hate PM-ova.
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

27 Sep 2011, 09:49

dimnjak » wrote: vidis, o takvim stvarima ni ne razmisljamo.

no obicno nije problem u tako simpaticnim informacijama vec u onim malicioznim. a njih ima dosta.
Pazi bummer:

Osoba A piše s nekim B na pm, ali eto, zaključi da želi zadržati stvar na VLu iz nekog razloga. I kaže 'ma, ja ti se ne nalazim s ljudima odavde'. I ok, legitimno.

Osoba C javno kaže kako je s A bila u kinu jučer i blabla dalje o filmu.

Osoba B naleti na taj post.

Realno, malo tko od nas uistinu želi raspisivati iz čista mira zašto nam se s nekim neće nešto. White lies su učestala pojava. No, u ovom trenu white postaje itekako black i osoba B je sklona i zamjeriti.

I upis nije nimalo simpatičan.

Ili, osoba B kaže osobi A kako joj osoba C strašno grozna, i ono, izjada se po nekoj svojoj muci. Osoba A razumije, komentira... (nekad ne stigneš upozoriti prije ispovijesti)

Osoba C objavi kako je s osobom A bila u kinu.
Osobi B se svijet sruši jer vidi da su si A i C dobri. Da je to znala ranije, ne bi pisala tonom kojim je pisala. Zapita se što sad A misli o njoj, etc etc etc.



Iz aspekta privatnosti:
Nadalje, osoba koja piše nešto online ili ima FB profil nije kreten zbog toga.
Malo koga zanima privatnost i sigurnost, jer ne znaju mnogo toga, nemaju podlogu i nemaju interesa. Kad se opeku, kasno je. No, mnogi se opeku i mnogi se budu opekli.

No, needuciranost ne čini nekoga kretenom.

Odbijanje edukacije ga čini no samo ukoliko će zvocati protiv sustava, umjesto da ga nauči koristiti. Uvijek ima izbor ne koristiti ga.

Oni koji ne zvocaju, nisu kreteni zato što ga ne znaju koristi. Oni su needucirani i nemaju potrebu ni želju za edukacijom.

Sustav je kakav je, take it or leave it. Tko urliče protiv njega, a ne želi učiti i zaštiti se ako želi ostati bez tragova - to je IMO kreten.

Nadalje, ne smatram kretenom onoga koga nije briga za sigurnost i privatnost. Njegov odabir.

No, smatram kretenima one koji smatraju da su sve ranije navedene kategorije kreteni, pri čemu se koristi 'pa to je očito, to svi znaju' i sličnim 'argumentima. Ne znaju svi, i ako ih ne želiš učiti, nemoj ih ni vrijeđati.

Ovdje ne uklapam osobe s malicioznim namjerama. To ima svoja imena ovisno o kontekstu/temi.
User avatar
Silajn
Posts: 1518
Joined: 19 Sep 2011, 10:25

27 Sep 2011, 09:50

Na broj stanovnika u RH i broj korisnika interneta, preklapanje uopće nije malo :ne zna: Da imam motiva i vremena, bez ikakvih alata po kojima mogu špijat IP-jeve, mogla bih rekonsturirati tko je tko. Svak od nas bi mogao. A niš, kad poželim nekom anonimno tulit, logirat ću se na neki stranjski forum :brukica:
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

27 Sep 2011, 09:50

Lord Byron » wrote: Gadljivo mi je da se prenošenje nečije slike ili čega već s nekog drugog net-mjesta, a koje je očito napravljeno sa zlom namjerom i koje očito pogađa objekt te fotografije, pilatovski opravdava sa "a zašto si stavljao/la na net?".
Ne radi se o opravdavanju. Samo o činjenici da bi odrastao čovjek trebao biti svjetan mogućnosti zlouporabe. Pa bi se isto tako, ako je toga svjestan i nalazi da bi mu dilanje privatnog njegovog čega god okolo smetalo, mogao i trebao suzdržati od odprivaćenja svojih slika/nečega in a first place.

Činjenica da netko nešto dila sa zlom namjerom time ne prestaje biti gadljiva, naravno. Samo onaj oštećeni nema baš puno prava na plakanje. Ako ima više od 20 godina i nešto mozga.
Nek(v)arljiva.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

27 Sep 2011, 09:50

..a unda, ne diraj mi modesty :raspa:
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

27 Sep 2011, 09:54

Ashtaroth » wrote: ...
jeve je napisala da me upoznala bez da me pitala smije li. to je iznosenje privatnog podatka!
a onda sam ja napisala da sam upoznala nju bez da sam ju pitala. obje trebamo biti banane!
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

27 Sep 2011, 10:07

Al' i dalje tvrdim- jednom pravom pravcatom, ozbiljnom manijaku koji drži do sebe činjenica da sam udata ne bi bila prepreka. :durica:

Ovo su sve neki amateri. :rolleyes:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

27 Sep 2011, 10:10

Morticia » wrote:
Što ja znam, po meni osoba koja ima dovoljno izbrušene socijalne vještine zna i sama gdje i koliko valja laprdati i stoji iza onog što joj je izašlo iz usta/tipkovnice.
Kako u RL-u tako i na internetu. :ne zna:
A oni drugi, jbga, takvi su glupi i tamo i vamo. :zubo:
Morala sam povećati.
Upravo si naglasila ono što mnogi, mnogi nisu svjesni.

Ljudima je cijeli net - zajebancija. Tamo napisano 'ne vrijedi', to je virtuala.

Kad se ponašaš istu tu i tamo, da, potpuno ti je svejedno, i ne kužiš o čemu mi drvimo.

No, ljudi se ne ponašaju isto online i u RL. Rade razliku. Smatraju jedno nebitnim.
Do trenutka dok ne ostanu bez posla zbog krive fotke.

Ili dok im se na dejtu pojavi osoba 30 kila teža.

Ili dok im ne dođe policija na vrata (klevetanje, govor mržnje, ilegalne aktivnosti)

Onda im je cijeli svijet kriv.
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

27 Sep 2011, 10:14

jevgenija » wrote: dugogodišnji net trkeljatori su naučili iskustvom i gledajući druga iskustva, ali, opet - prosječni IQ u hrvatskoj nije pretjerano visok
Dugogodišnje iskustvo ti ne diže IQ. :kava:

Ti imaš iskustvo, netko drugi ga nema, ne znači da ima manji IQ od tebe. :kava:
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

27 Sep 2011, 10:16

Lord Byron » wrote: Nije pitanje dosadnoće.

Zajeb je ako naletiš na idiota koji će biti toliko uvrijeđen nekom tvojom rečenicom da će ju poželjeti raspraviti nekim drugim komunikacijskim sredstvima. :box:

Iskreno, s obzirom na oštar jezik, neobično je da ti se to baš nikad nije dogodilo, barem na razini hate PM-ova.
Prelazak u RL i fizički obračun ili 'tjeralicu' - za to znam par primjeraka.
Imala sam i ja prijetnji jednog internet warriora, i nisam išla na mjesta gdje ga mogu sresti, jer mi se nije dalo okretati oko sebe.

Kako bi se danas postavio? Valjda je odrastao i shvatio da je bio glup u svojim ispadima. No, ne znam, niti mi se saznaje.
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

27 Sep 2011, 10:18

kukuriku » wrote:
Ne radi se o opravdavanju. Samo o činjenici da bi odrastao čovjek trebao biti svjetan mogućnosti zlouporabe. Pa bi se isto tako, ako je toga svjestan i nalazi da bi mu dilanje privatnog njegovog čega god okolo smetalo, mogao i trebao suzdržati od odprivaćenja svojih slika/nečega in a first place.

Činjenica da netko nešto dila sa zlom namjerom time ne prestaje biti gadljiva, naravno. Samo onaj oštećeni nema baš puno prava na plakanje. Ako ima više od 20 godina i nešto mozga.
Ma ima pravo i na zaplakati, nije to bed. Ali nek onda uči iz tog iskustva, i bude pametniji za drugi put, a ne da mi krene bitchati po sustavu - zato što ga odbija koristiti i pročitati "upute za upotrebu" :D

S ostatkom se slažem, ne opravdavam ja niti jednu (zlo)upotrebu, moj ton je obično "jebiga, nisi trebao ostaviti to online, ajmo vidjeti jel se može šteta sanirati ikako", no, ako mi netko krene bitchati, onda u pravilu reagiram 'jebise, snalazi se sam kako znaš i umiješ'.
User avatar
jevgenija
Posts: 2606
Joined: 17 Sep 2011, 22:02
Location: Virtualni Vidovci

27 Sep 2011, 10:18

Ashtaroth » wrote:
Dugogodišnje iskustvo ti ne diže IQ. :kava:

Ti imaš iskustvo, netko drugi ga nema, ne znači da ima manji IQ od tebe. :kava:
Ne vadi iz konteksta - u tom i prethodnom postu piše da je besmisleno računati na pamet i na razum, i da se radi o društvenoj pojavi i nedostatku navike, te da odgovornost nije ili, točnije, ne bi smjela biti samo na korisniku.

:hekla:
You can only be young once. But you can always be immature. (dejzino MD <3)
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

27 Sep 2011, 10:20

jevgenija » wrote: Ne vadi iz konteksta - u tom i prethodnom postu piše da je besmisleno računati na pamet i na razum, i da se radi o društvenoj pojavi i nedostatku navike, te da odgovornost nije ili, točnije, ne bi smjela biti samo na korisniku.

:hekla:
tocno tako.
IQ nema veze s time.
samo iskustvo ili neki trenutak u zivotu koji osobi otvara oci.
jer vrlo cesto neke stvari koje sami ne radimo i ne vidimo oko nas da se rade, ne pomisljamo da se rade. jednostavno ti ne pada na pamet.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

27 Sep 2011, 10:34

jevgenija » wrote: Ne vadi iz konteksta - u tom i prethodnom postu piše da je besmisleno računati na pamet i na razum, i da se radi o društvenoj pojavi i nedostatku navike, te da odgovornost nije ili, točnije, ne bi smjela biti samo na korisniku.

:hekla:
Ne vadim. Čitam što si napisala. Pozivanje sa "ali prosječan IQ nije visok" prije čega si navela da dugogodišnji znaju nešto iskustvom, implicira svašta i da - prije svega, upravo - POVEZANOST.

Pa nisam ja povezala to dvoje, nego ti.

Jedna od implikacija je - prosjek nije sposoban shvatiti to što 'oni odabrani, dugogodišnji znaju'.

Da, stvar je društvena, ima veze s navikama i edukacijom, no, pročitaj si ponovno rečenicu koju sam cititrala, i koja nije izvađena iz konteksta.
Poruka koju sad kažeš, i koju si imala u postu prije toga, je jedno, ovo što sam ti ja citirala - je nešto sasvim drugo. I degradirajuće.

I prosječan IQ u Hrvatskoj je 105.2
http://hr.test-iq.com/stats/

IQ se testira obzirom na test, a ne na populaciju. Kad promijene testove, score će pasti.
User avatar
jevgenija
Posts: 2606
Joined: 17 Sep 2011, 22:02
Location: Virtualni Vidovci

27 Sep 2011, 10:56

Ashtaroth » wrote:
Ne vadim. Čitam što si napisala. Pozivanje sa "ali prosječan IQ nije visok" prije čega si navela da dugogodišnji znaju nešto iskustvom, implicira svašta i da - prije svega, upravo - POVEZANOST.

Pa nisam ja povezala to dvoje, nego ti.

Jedna od implikacija je - prosjek nije sposoban shvatiti to što 'oni odabrani, dugogodišnji znaju'.

Da, stvar je društvena, ima veze s navikama i edukacijom, no, pročitaj si ponovno rečenicu koju sam cititrala, i koja nije izvađena iz konteksta.
Poruka koju sad kažeš, i koju si imala u postu prije toga, je jedno, ovo što sam ti ja citirala - je nešto sasvim drugo. I degradirajuće.

I prosječan IQ u Hrvatskoj je 105.2
http://hr.test-iq.com/stats/

IQ se testira obzirom na test, a ne na populaciju. Kad promijene testove, score će pasti.
Bojim se da si jedino ti tako shvatila. Nemam odgovarajući smajlić.
You can only be young once. But you can always be immature. (dejzino MD <3)
User avatar
Ze.
Posts: 1098
Joined: 17 Sep 2011, 21:26

28 Sep 2011, 14:02

Glavni uzrok anonimnosti na netu je NAT (network address translation).
IPv4 adresa jednostavno nema dovoljno za sve.
ISP-ovi dodjeljuju adrese iz DHCP poola jer nikad nisu SVI korisnici onlajn - slično je i sa switching kapacitetima telefonskig centrala.
Sve će se to promijeniti kad dođe IPv6 - tada će se IP adresa analogizirati s telefonskim brojem.
Možda nećete moći sakriti identitet, ali vam privatnost uvijek ostaje s enkripcijom.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

28 Sep 2011, 14:11

Kako se primjenjuje enkripcija?
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

28 Sep 2011, 15:52

Ze_Administratum » wrote:privatnost uvijek ostaje s enkripcijom.
Kako ću enkripciju primijeniti na forum?
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

28 Sep 2011, 15:52

Lord Byron » wrote: Nije pitanje dosadnoće.

Zajeb je ako naletiš na idiota koji će biti toliko uvrijeđen nekom tvojom rečenicom da će ju poželjeti raspraviti nekim drugim komunikacijskim sredstvima. :box:

Iskreno, s obzirom na oštar jezik, neobično je da ti se to baš nikad nije dogodilo, barem na razini hate PM-ova.
Meni se dogodilo nekoliko puta. Najagresivniji su uvjerljivo veganski aktivisti, cak i vise od pripadnika ekstremnih religijskih sekti.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

28 Sep 2011, 15:53

JPK » wrote: Meni se dogodilo nekoliko puta. Najagresivniji su uvjerljivo veganski aktivisti, cak i vise od pripadnika ekstremnih religijskih sekti.
Ne sviđa im se što si u njima probudio zvijer, a ne biljku.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

28 Sep 2011, 15:56

Ze_Administratum » wrote:Glavni uzrok anonimnosti na netu je NAT (network address translation).
IPv4 adresa jednostavno nema dovoljno za sve.
ISP-ovi dodjeljuju adrese iz DHCP poola jer nikad nisu SVI korisnici onlajn - slično je i sa switching kapacitetima telefonskig centrala.
Sve će se to promijeniti kad dođe IPv6 - tada će se IP adresa analogizirati s telefonskim brojem.
Možda nećete moći sakriti identitet, ali vam privatnost uvijek ostaje s enkripcijom.
TOR i proxyji ce jos uvijek postojati, a to je sasvim dovoljno.
Dinamicki IP ionako ne pruza skoro nikakvu anonimnost, pa ne vidim bitnu promjenu od sadasnjeg stanja.
(Mislim, ne pruza anonimnost od policije i sudstva, kao sto to TOR i proxyji pruzaju. Od slucajnih manijaka donekle stiti.)
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Ze.
Posts: 1098
Joined: 17 Sep 2011, 21:26

29 Sep 2011, 10:52

Emericzy » wrote: Kako ću enkripciju primijeniti na forum?
Da vam stavim SSL? :rofl: :rofl:
User avatar
Ze.
Posts: 1098
Joined: 17 Sep 2011, 21:26

29 Sep 2011, 11:05

JPK » wrote: TOR i proxyji ce jos uvijek postojati, a to je sasvim dovoljno.
Dinamicki IP ionako ne pruza skoro nikakvu anonimnost, pa ne vidim bitnu promjenu od sadasnjeg stanja.
(Mislim, ne pruza anonimnost od policije i sudstva, kao sto to TOR i proxyji pruzaju. Od slucajnih manijaka donekle stiti.)
Slažem se. Što se NAT-a tiče, naravno, nisam jednom upregnuo abuse službu i policiju za pokušaje upada na server. Tu je sve jasno.
Mislio sam onu korisničku, day-to-day anonimnost, dakle avatari, bez imena i porijekla. Tome lagano predviđam izumiranje, bar u "mainstream" vodama.
A i opet, sve ovisi kakvim se čekićem u budućnosti mlatne po provajderima (ISP-ovima, ne web hosting provajderima) i onda kaskadno naniže.

A imaš i rent-a-proxy botnet:
http://www.theregister.co.uk/2011/09/12 ... enanigans/
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

29 Sep 2011, 11:12

Ze_Administratum » wrote:
Da vam stavim SSL? :rofl: :rofl:
:lol: :lol:


sori, al bas sam se nasmijala na ovo :D
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
Post Reply