Posao, iliti gdje su se sakrila slobodna radna mjesta

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

28 Jan 2012, 19:06

Ja sam dobila 3 (tri) ponude posla za profesorski posao, a nisam profesor. Nemam nikakve veze nigdje.


Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

28 Jan 2012, 19:20

Jel to znači da se svi nezaposleni, napose oni fakultetski obrazovani, jednostavno nisu dovoljno potrudili ili?
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

28 Jan 2012, 19:25

Lastan » wrote:Dodao bih tome da je nastavnicima uistinu teško naći posao ako nemaju vezu.
Možeš dobiti nešto na određeno, dok treba zamijeniti neku ženu na porodiljnom. A i to teško.
Sve ostalo… nažalost, veze i poznanstva.
Mislim da si uglavnom u pravu, no nemam dovoljno primjera iz vlastite okoline da bi mogla formirati konkretno mišljenje.
Jedna od najboljih frendica mi je učiteljica razredne + engleski, za vrijeme faksa i neko vrijeme nakon njega je radila u školi stranih jezika, a kad je zaželjela biti učiteljica i imati svoj razred i to, javila se na jedan jedini natječaj, u jednoj privatnoj školi, i dobila posao. Jebena sreća, znam. :D
S druge strane, padaju mi na pamet profesori povijesti (neki od njih s ovog foruma, ili njima bliski srodnici) koji nikad nisu uspjeli naći posao u struci.
Ja sam upisala PPI, no nisam nikad to privela kraju jer sam se u međuvremenu zaposlila na skroz drugom mjestu. Doduše, moja struka je jedna od zahvalnijih, potrebna je u sva 4 viša razreda osnovne škole te u svim srednjim školama barem jednu godinu, a nerijetko i više. Ne znam kako bi izgledalo konkretno traženje posla u toj branši. :ne zna:
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

28 Jan 2012, 19:30

ex anais » wrote:Jel to znači da se svi nezaposleni, napose oni fakultetski obrazovani, jednostavno nisu dovoljno potrudili ili?
Mislim da je tu puno faktora u igri. Dodatna znanja, iskustvo na eventualnim poslovima za vrijeme faksa, umreženost i dakako, sreća; sve to igra ulogu.
"Potruditi se" je relativan pojam. Meni je ekstreman slučaj jedne poznanice koja je, nakon završenog pravnog fakulteta, svaki dan uzela jednu rutu, uglavnom u centru grada, i s kopijama molbi i životopisa doslovce kucala na vrata svakog odvjetničkog i javnobilježničkog ureda. Koliko je pragova obila, ne znam, ali upalilo je. :D
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

28 Jan 2012, 19:39

Herp » wrote:
Mislim da je tu puno faktora u igri. Dodatna znanja, iskustvo na eventualnim poslovima za vrijeme faksa, umreženost i dakako, sreća; sve to igra ulogu.
"Potruditi se" je relativan pojam. Meni je ekstreman slučaj jedne poznanice koja je, nakon završenog pravnog fakulteta, svaki dan uzela jednu rutu, uglavnom u centru grada, i s kopijama molbi i životopisa doslovce kucala na vrata svakog odvjetničkog i javnobilježničkog ureda. Koliko je pragova obila, ne znam, ali upalilo je. :D
Pa istina, to stoji, neki pošalju par molbi i odustanu. Neki se stvarno potrude pa opet izvise, a nekima upali. Premda, društvene struke užasno teško nalaze posao. Ok, ne moraju raditi u struci, ali daleko lakše će obilaženjem vrata naći posao netko tko je ili informatički stručnjak ili prirodnjak nego netko sa sociologijom, poviješću i sl.
User avatar
MadnessInMethod
Posts: 422
Joined: 04 Oct 2011, 20:47
Location: through the looking glass

28 Jan 2012, 19:48

vidim da me se spominje kao mitsko biće :zubo:
evo, dobila posao u školi - dvije čak! - bez ikakve veze. bila na pravom mjestu u pravo vrijeme i raspoloživa sutra (dobro, ne doslovno sutra. sutra sam branila diplomski, pa počela raditi prekosutra).
u prvoj školi su tražili nekoga na mizeriju od 4 školska sata tjedno. ja se jedina javila (računala sam da ću si bar gorivo, pljuge i mobitel moći sama financirati time), i, jasno, dobila posao.
idući dan sam išla na razgovor za jednu zamjenu, i nakon toga navratila do kume na kavu. dok smo pile kavicu, kumu su zvali iz druge škole, kamo je poslala zamolbu par mjeseci ranije i posao nije dobila. long story short, osoba koju su tada primili dala je otkaz, njima je trebao netko tko može početi raditi doslovno sutra, pa su listali kroz stare zamolbe i zvali sve redom. ona je do tada našla posao u drugoj školi, uvalila slušalicu meni, pola sata kasnije bila sam na razgovoru, prekosutra potpisala ugovor i počela raditi. bez ikakve veze, poznanastva, ičega.
"Madness in method, that's genius." F. Herbert
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

28 Jan 2012, 19:53

A.P. » wrote:Ja sam dobila 3 (tri) ponude posla za profesorski posao, a nisam profesor. Nemam nikakve veze nigdje.
Zamjene ili pravi posao?
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

28 Jan 2012, 19:58

ex anais » wrote:
Pa istina, to stoji, neki pošalju par molbi i odustanu. Neki se stvarno potrude pa opet izvise, a nekima upali. Premda, društvene struke užasno teško nalaze posao. Ok, ne moraju raditi u struci, ali daleko lakše će obilaženjem vrata naći posao netko tko je ili informatički stručnjak ili prirodnjak nego netko sa sociologijom, poviješću i sl.
Yap, nažalost si u pravu; ja sam prirodnjak, pa sam čisto po inerciji više u doticaju s, jel, prirodnjacima, nego društvenjacima, ali sam svejedno to primjetila. Smatram da su kvote na fakultetima (ne samo društvenim!) previsoke i da se moraju prilagoditi tržištu rada. Iako, i mene su isto plašili s "gdje ćeš ti nać poso" spikom, i nisu puno fulali, pravi posao u struci sam našla tri i po godine nakon diplome, a u međuvremenu se snalazila kako sam znala i umjela.

Kad gledam konkretno svoje biologe i njihov krvavi put do zaposlenja :D primjećujem da je tu jako veliku ulogu odigrao angažman za vrijeme faksa. Mi, naime, imamo studentsku udrugu koja nam omogućuje, ajmo reć', određenu specijalizaciju, iskustvo s terenima, upoznavanje ljudi i tako. Ne jednom se desio slučaj da student ima objavljena tri stručna rada prije diplome, razvuče studiranje na 8 godina, ali nakon toga se odmah zaposli negdje jer ima već puno specijalističkih znanja koje poslodavac traži. (Jedan od bizarnijih primjera - dečko koji se za vrijeme faksa bavio ornitologijom, 'nako, "rekreativno", znači, ne u sklopu redovnog studija, postao je vrlo tražena roba za vrijeme ptičje gripe, eno ga sad na Veterinarskom institutu. :D)
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

28 Jan 2012, 19:58

Herp » wrote:Jedna od najboljih frendica mi je učiteljica razredne + engleski, za vrijeme faksa i neko vrijeme nakon njega je radila u školi stranih jezika, a kad je zaželjela biti učiteljica i imati svoj razred i to, javila se na jedan jedini natječaj, u jednoj privatnoj školi, i dobila posao. Jebena sreća, znam. :D
Ne znam kako to ide u osnovnim školama (moje općenito mišljenje o učiteljicama razredne nastave s pojačanim bilo čime nije nimalo pohvalno), ali imala je sreće.
S time da kod privatnika ne postoje veze; postoje samo preporuke. Veze su boljka državnog sektora.
S druge strane, padaju mi na pamet profesori povijesti (neki od njih s ovog foruma, ili njima bliski srodnici) koji nikad nisu uspjeli naći posao u struci.
Ja sam upisala PPI, no nisam nikad to privela kraju jer sam se u međuvremenu zaposlila na skroz drugom mjestu. Doduše, moja struka je jedna od zahvalnijih, potrebna je u sva 4 viša razreda osnovne škole te u svim srednjim školama barem jednu godinu, a nerijetko i više. Ne znam kako bi izgledalo konkretno traženje posla u toj branši. :ne zna:
Čisto da te malo razočaram: profesori povijesti u jednakoj su ili čak boljoj situaciji od tebe. :D
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

28 Jan 2012, 20:09

Lastan » wrote: Ne znam kako to ide u osnovnim školama (moje općenito mišljenje o učiteljicama razredne nastave s pojačanim bilo čime nije nimalo pohvalno), ali imala je sreće.
S time da kod privatnika ne postoje veze; postoje samo preporuke. Veze su boljka državnog sektora.


Čisto da te malo razočaram: profesori povijesti u jednakoj su ili čak boljoj situaciji od tebe. :D
Apsolutno, u privatnom sektoru ne postoje veze, poslodavac je taj koji će eventualno ispaštati ako primi rođinog nećaka, jel.
Ne znam je li moja frendica imala preporuku iz škole stranih jezika, moguće da je; no, s obzirom na prirodu škole, i na njen karakter i pojavu :D znam da će glupo zvučati, ali to je baš bio kao stvoren posao za nju. (Hint: hippie/punkerica i Waldorfska škola :D).

Ovo drugo; evo, da pokucam o drvo, ukupno gledajući, znam jako malo biologa koji se nisu skrasili u struci. Kako će dalje biti, vidjet ćemo.
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

28 Jan 2012, 20:09

Lastan » wrote: Zamjene ili pravi posao?
Pravi posao :ne zna: (mislim, zamjenila sam nekog tko je otišao s tog mjesta raditi drugdje/nešto drugo :zubo: )

Ali znam preko nekoliko kolega koji su se zaposlili kao profesori s punim radnim vremenom vrlo brzo po diplomi i to bez veza :ne zna:


Imali smo prije godinu dana u institutu (struke) vrlo korisnu i opširnu, te informativnu tribinu o pronalasku posla u našoj struci i stanju struke u državi općenito. Došlo je 30ak ljudi :kava: Vjerovatno će ostalih 150 kukati kasnije po novinama kako su oni ozbiljni znanstvenici koji su se školovali s mukom i sad nema za njih posla, blać srać... a zapravo nisu mrdnuli da se informiraju o ičemu.

Hoću reći, ja već poznajem dovoljno pristojan broj ljudi (koji opet poznaju ljude) koji su posao našli "pukom srećom" bez veza da već počinjem dovoditi u pitanje nečiji trud, zalaganje i ostalo kad posao i traži dok ne dokaže suprotno, recimo to tako. Primjerice, ova Herpova kolegica pravnica - žena je svjesna situacije svoje struke u državi i sukladno tome se ponaša, te, gle čuda, dobila je posao. Pravnik u hrvackoj bez veze. Jeti. A zapravo nije napravila niš posebno, onako, realno kad se uzme sve u obzir. Dok s druge strane imaš 3489 pravnika kojima je onak totalno ispod časti vjerovatno raditi takve stvari jer su postali pravnici inspirirani nabrijanim američkim serijama gdje su lawyeri jebene dase. Štajaznam, istina je uvijek u sredini, tako mi se čini. Treba se prilagoditi stanju na tržištu. I zašto se ne smanje kvote za društvenohumanističke studije mi nije i nikad neće bit jasno.
Post Reply