Posao, iliti gdje su se sakrila slobodna radna mjesta

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

14 Jan 2012, 00:39

blue » wrote:Mislim, naravno da je danas radno mjesto u državnoj službi, unaprijed određeno za nekog s jačom štelom; ali svi drugi "kandidati" to ne žele vidjeti kad pišu test.
Prvo, moram naglasiti, na primjeru više bliskih mi ljudi, da štela nije neophodna, naročito ako imaš bar nekog iskustva (godina dana) i struku koja (generalno) mlati bolju lovu u privatnom sektoru. :D

Prijateljica mi je voditeljica odjela u jednom ministarstvu, prije nekog vremena su primali više ljudi, uglavnom inženjerskih struka, i ona je bila u komisiji za njihovo primanje. Nakon prvog kruga natječaja tj. slanja molbi i pismenog testiranja, na kojem se mnogi nisu ni pojavili, na razgovor je na kraju došlo manje ljudi nego što je bilo otvorenih mjesta. :facepalm: Naravno, svi su primljeni.

Drugo, često se dogodi da te državne firme tj. zavodi tj. uprave ili šta već trebaju nekoga, a ne mogu ga primiti jer nemaju dovoljno mjesta za njega, odnosno moraju mijenjati neku odredbu da dobiju još ta dodatna mjesta. Tako ljudi rade na ugovor o djelu, gdjegod i više od godine dana, dok se ne napravi mjesto za njih. E al jebiga, da bi ga uzeo moraš raspisat natječaj. A naravno da ćeš radije zadržati osobu koju znaš, koja ti dobro radi posao itd. nego nekog stranca s ceste za kojeg nemaš pojma kakav je i kojeg još dodatno moraš učiti poslu iznova. I, naravno, takvi onda dobiju papiriće s odgvorima. To mi je razumljivo, jebiga. :ne zna:


It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

14 Jan 2012, 20:53

Herp » wrote:
Drugo, često se dogodi da te državne firme tj. zavodi tj. uprave ili šta već trebaju nekoga, a ne mogu ga primiti jer nemaju dovoljno mjesta za njega, odnosno moraju mijenjati neku odredbu da dobiju još ta dodatna mjesta. Tako ljudi rade na ugovor o djelu, gdjegod i više od godine dana, dok se ne napravi mjesto za njih. E al jebiga, da bi ga uzeo moraš raspisat natječaj. A naravno da ćeš radije zadržati osobu koju znaš, koja ti dobro radi posao itd. nego nekog stranca s ceste za kojeg nemaš pojma kakav je i kojeg još dodatno moraš učiti poslu iznova. I, naravno, takvi onda dobiju papiriće s odgvorima. To mi je razumljivo, jebiga. :ne zna:
To mi je jasno i čak nemam ništa protiv toga, međutim, na to testiranje pro forme, dolaze i drugi koji ne znaju da je mjesto rezervirano i koji se nadaju da će imati šansu, jer zato natječaj i postoji, moraju imati tu šansu. Iz obzira prema njima, dotična tuka trebala bi bit u stanju naučiti unaprijed dobivena pitanja napamet, ako joj je to previše onda se agencija/zavod ili već što, jako zajebala u procjeni koga uzeti.

Prepisivanje s papira naočigled svih znak je krajnje bezobraznosti ili totalne gluposti.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

14 Jan 2012, 22:40

ja sam nedavno pristupila natječaju u jednoj državnoj instituciji, a i poznanica mi. natjecale smo se za dva različita mjesta.
samo, poznanica je imala osigurano radno mjesto, to jest, zbog nje su radili natječaj da ju zakonski prime. baš sam se rastužila kad sam to čula, jer odmah mi je palo na pamet da vjerovatno postoje i neki drugi zbog kojih je natječaj imao više ponuđenih radnih mjesta.
i onda, vrijeme je proticalo, odgovora nije bilo. i onda, slala sam mail par puta odgovornoj osobi.
i nakon toga, javila sam se ovoj mojoj na mail na pitam jel ona dobila kakav odgovor. je,je baš je počela raditi, i pita me jesu li se meni javili, i još veli da bude pričala s kontakt osobom.
mda, kontakt osoba se javila tu večer da su napokon odlučili koga odabrati.
baš bezveze. znam stvarne primjere a draga mi je poznanica. i baš bude bezveze kad vidiš kako se stvari rade.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

14 Jan 2012, 23:58

Da, s jedne strane moraju, prema zakonu, raspisati natječaj (što mnogima raspiruje lažne nade); s druge strane, čak i ako se ne radi o šteli, prije će uzeti nekog tko je za njih već radio ili volontirao (što je normalno).
User avatar
Ruralna
Posts: 686
Joined: 20 Sep 2011, 18:36

15 Jan 2012, 19:32

Mah, ono znam za par ljudi koji su dobili posao preko natječaja i bez štele, ali to je tako rijedak slučaj i niz jebene sreće da je zbilja iznimka.
Zadnjih par godina koji god natječaj me zanimao, mjesta su bila razgrabljena i par mjeseci prije nego bi se natječaj uopće objavio :zubo:

Ili kako uvijek kažu da nitko ne želi ići raditi na sela i otoke, ja sam se jedno vrijeme javljala do zadnje pripizdine u krugu 4 županije i ili uvale nekog preko štele ili ponište natječaj :zubo:

Ne javljam se više na natječaje, pun mi ih je kufer :o
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

15 Jan 2012, 20:45

blue » wrote:Da, s jedne strane moraju, prema zakonu, raspisati natječaj (što mnogima raspiruje lažne nade); s druge strane, čak i ako se ne radi o šteli, prije će uzeti nekog tko je za njih već radio ili volontirao (što je normalno).
Ovo se meni dogodilo nekoliko puta, a dok mi se nije dogodilo pizdila sam na one kojima se dogadja. :zubo:
Jednostavno je krenuo drugi projekt, sluzbeno mora biti raspisano mjesto ali znala sam da cu raditi jer sam bas sa cijelim timom radila vec na necemu sto smo upravo zavrsili. I gdje me sef pitao zelim li i dalje raditi tu. JNa drzavnim jaslama.
Znaci nije veza u smislu da me rodjo progurao bez kvalifikacija ili radnog iskustva. Cak ni nema testiranja, imas reference, ak si sta pisao bitno je gdje i tako.
Preko klasicne veze nisam u zivotu dobila posao. Cak ni kao student, nisam znala prave ljude u Rvackoj.
Ono na velesajmu su se mogli zaraditi super novci u tjedan dana na blagajni, na standu ali i to je bilo rezervirano za rodjake, za to i nije bilo oglasa cini mi se.

Pravno je dozvoljeno ponistiti natjecaj? Sto se navede kao razlog?
User avatar
Ruralna
Posts: 686
Joined: 20 Sep 2011, 18:36

15 Jan 2012, 21:57

ombia » wrote: Pravno je dozvoljeno ponistiti natjecaj? Sto se navede kao razlog?
Valjda je. Ne navedu razlog :ne zna:
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

15 Jan 2012, 23:36

ombia » wrote: Znaci nije veza u smislu da me rodjo progurao bez kvalifikacija ili radnog iskustva. Cak ni nema testiranja, imas reference, ak si sta pisao bitno je gdje i tako.
Bila si zaposlena mimo natječaja? U Hrvatskoj? Mislim, da natječaj mora biti raspisan, prema zakonu :misli:
Ruralna wrote: Valjda je. Ne navedu razlog :ne zna:
Frendici je zvala jednom kad je natječaj poništen za radno mjesto za koje se prijavila, bilo joj je rečeno da nije bilo kandidata koji su odgovarali uvjetima :serek: Sve uvjete koji su bili postavljeni u natječaju je ispunjavala, nisu ju zvali ni na testiranje Image
User avatar
Ruralna
Posts: 686
Joined: 20 Sep 2011, 18:36

16 Jan 2012, 10:00

Mah, dogodilo se i meni to više puta. Ja sam totalno digla ruke od tih natječaja, sad radim u privatnom sektoru gdje je situacija mrvicu drugačija, iako ne puno :zubo:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Jan 2012, 12:16

Mene muče izdavačke kuće. Kada radim s velikima, dobijem profesionalizam - knjigu prevedu, pregledaju je redaktor i urednik, daju mi je na čitanje, prelome je, vrate mi je na korekturu, opet je pregleda urednik - ali ne dobijem lovu, barem ne na vrijeme.

A kada radim s malima, ne dobijem profesionalizam - knjigu mijenjaju, dopisuju poglavlja, u ekstremnim slučajevima ignoriraju moje preinake, a redakturu i korekturu da i ne spominjem - no lovu dobijem odmah, uglavnom unaprijed.

I što da radim osim da žrtvujem ugled za pare? Srce me boli kad vidim na što me sve potpišu, a ja ni luk jeo, ni luk mirisao. No barem od nečega mogu živjeti.
Potpisi su za budale.
User avatar
Ruralna
Posts: 686
Joined: 20 Sep 2011, 18:36

16 Jan 2012, 13:15

Hekatonhir » wrote: I što da radim osim da žrtvujem ugled za pare? Srce me boli kad vidim na što me sve potpišu, a ja ni luk jeo, ni luk mirisao. No barem od nečega mogu živjeti.
Tko se od ugleda najeo ili kupio šteku dobrih cigareta :zubo:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Jan 2012, 13:26

Istina. Ali od desetak knjiga koje sam pročitao, tek sam dvjema zadovoljan. Ono, to je to. Tako bi trebalo biti. Ostatak je... užas. :zubo:
Potpisi su za budale.
User avatar
Ruralna
Posts: 686
Joined: 20 Sep 2011, 18:36

16 Jan 2012, 13:28

Jesi ti jedan od urednika koji hodaju okolo i kažu "nemojte kupiti tu knjigu, užasna je"? :zubo:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Jan 2012, 13:30

Ma ne. Neka ih prodaju, treba čitati knjige. Te dvije hvale pa onda nekako progutam ostatak. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

16 Jan 2012, 15:28

blue » wrote: Bila si zaposlena mimo natječaja? U Hrvatskoj? Mislim, da natječaj mora biti raspisan, prema zakonu :misli:
Nije bila Hrvatska. A napisala sam ;)
t, sluzbeno mora biti raspisano mjesto ali znala sam da cu raditi j
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

28 Jan 2012, 16:12

Što kažete na ovu mladu damu?
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

28 Jan 2012, 16:33

Mislim da je imala jebeni peh, nemam drugog objašnjenja.
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

28 Jan 2012, 17:13

Herp » wrote:Mislim da je imala jebeni peh, nemam drugog objašnjenja.
Ne znam baš, meni njena priča malo vuče na Sigurnu i njenu kalvariju. :zubo:
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

28 Jan 2012, 17:15

Zekoslawa » wrote:Što kažete na ovu mladu damu?
Uf. Iako ne vjerujem da ce joj i za van biti lako dobiti papire. Naime visokokvalificiranima je lakse, njih firme traze i sve im sredjuju, a ona pise kako ide negdje raditi za minimalac. Jer njen kadar se vani ne trazi.
Tko ce joj odobriti boravisnu i radnu dozvolu?
Kako god bilo neka joj je sa srecom.
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

28 Jan 2012, 17:27

JPK » wrote: Ne znam baš, meni njena priča malo vuče na Sigurnu i njenu kalvariju. :zubo:
Popoku, kako možeš pomisliti da Sigurna ima završen samo jedan fakultet i to još tako lame? :rolleyes:
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

28 Jan 2012, 17:31

Herp » wrote:
Popoku, kako možeš pomisliti da Sigurna ima završen samo jedan fakultet i to još tako lame? :rolleyes:
Ne mislim da je to Sigurna, nego netko sličan. :D
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

28 Jan 2012, 18:20

Zekoslawa » wrote:Što kažete na ovu mladu damu?

Vjerujem da se suočila s poteškoćama pri pronalasku posla u struci i sasvim je moguće da posla nije našla kao profesor hrvackog u okolini čakovca ili odakle je, ali da u široj okolici i državi nije mogla naći posla niti bliskog svojoj struci su nebuloze.
Isto tako, po svom iskustvu i iskustvu kolega, vjerovatno je sjedila doma, poslala par životopisa i govori kako je "dala sve od sebe". Think again.

Još jedna stvar koja mi je upala u oko jest što je ona tražila posao u struci doma ili u okolici, što joj je blizu za putovanje na posao. Ispravite me ako griješim, jel negdje napisala da je na birou tražila posao na nivou države ili samo u svojoj županiji?
Drugo, zašto ili profesor hrvatskog ili čistačica?
Treće, vjerovatno je slala molbe za čistačice sa svim svojim full-blown VSS credentialsima. Apsolutno će netko uzet kao čistačicu nekog kom mora isplaćivati minimum za vss, nerazmišljanje (ako je tako, a vjerovatno jest; "ja sam profesorica i ne daju mi poso, dajte mi vi da čistim :kuknj: :cme:")



A drugi problem koji me muči jest što je kod nas upisivanje i završavanje fakulteta, prije ili kasnije, sasvim samorazumljivo. Ako nemamo pametnijeg posla/ne želimo još raditi, upisat ćemo fakultet, imati prava i još malo duže živjet kod staraca.

Evo, ženska kojoj dajem instrukcije za državnu maturu, a zaista je neinteligentna poput držača ulične rasvjete, želi upisati ekonomiju. Jer "svi imaju te fakultete, oću i ja!" (doslovan citat). Ono, kod nas vlada neko malograđansko razmišljanje u kojem fakultetlije zarađuju masne novce samo zato što su 5 godina duže učili u školi, i sad fino sjede i ne rade ništa, pa ajmo onda svi na faks. Otvaraju se privatni fakulteti, menađmenti ovi, ekonomije one, i ajmo svi na faks!!1 :lux:
Tako da treba biti maksimalno oprezan pri generalizacijama da ljudi s faksom u hrvatskoj ne mogu naći posao.

To gore je svjetonazor i lajfstajl kojem svakodnevno svjedočim, pogotovo u Slavoniji.
I onda, zamisli, 65 menađžera ne može naći posao u široj okolici npr. Slavonskog Broda :mama: Idem van, ova država mi ne da posao, a ja faks završio! :mama: (pitajte ih koliko bi ih otišlo u Rijeku, Zadar ili nedajbože Dubrovnik radi posla u struci kojeg tako žarko žele)
Pa , jebiga, činjenica je da su neka zanimanja jednostavno suficitarna.

Tko, imajući to na umu ili ni ne informirajući se prethodno, upiše takav faks i poslije kuka kako ne može naći posla u struci u svom šoru i da je država kriva, je debil. Stvarno jest.
Većina takvih, uz to, gljivi kroz faks, a kad diplomira, e onda cijela branša ih treba zasuti molbama da rade kod njih.
Ofkors.
Poslovi koji se dobivaju nakon što završiš faks nastaju uglavnom na poslovnim vezama i kontaktima, ili radu/volontiranju i slično koje si u toj istoj struci radio TIJEKOM faksa.
Ali ne, stav je kod nas da treba tandrljat kroz faks 7-8 godina bez da išta radiš osim piješ kave i ideš na predavanja, i onda kad diplomiraš, e onda odeš na biro i dobiješ poso odmah, sa svime IKAD.


Prosječan student hrvatskog jezika i književnosti sada u hrvackoj ne može očekivati da će mu posao pasti s neba, te smatrati teškom mukom kad pošalje nekoliko životopisa na mojposao.
Također, apsolutno mi je neshvatljiv svjetonazor u kojem netko završi (bilokakav!) faks, i ne da se nada ili očekuje, nego je bezrezervno uvjeren da njemu sad pripada odmah i sad radno mjesto u struci, u uredu, u toplom i finom, koje će mu netko ponuditi bez njegovog teškog truda u vidu slanja zamolbi jer je to patnja, s prijavom i svim beneficijama, te plaćom od najmanje 6 tisuća kuna. Velkam tu kroejša and the real world.


Ja imam dva honorarna posla u struci. Čak ne niti direktnoj struci, zapravo.

Jebemti ja ovu državu koja mi nije dala odmah kad sam bakalarsku diplomu dobila pripravništvo u ministarstvu, i onda kad budem mag. stalan posao i plaću od barem tisuću europskih novaca :mama: Ja sam se tu mjesecima morala jebat s kojekakvim molbama, poslala sam ih preko sto, i na kraju dobila dva ugovora o autorskom djelu :mama: Jesul moji ćaća i mater za ovo plaćali moje školovanje?! :mama: :rolleyes:
Jučer mi priča kolegica kako je dobila prvo posao honorarni tamo gdje obje sad radimo nakon traženja i traženja, pa je slala još molbi okolo DOK je radila tamo, i dobila je posao u struci u jednoj instituciji, te nastavila raditi ovdje kao vanjski suradnik, i dodaje mi "ali ja sam imala jako puno sreće s pronalaskom posla" (nije poslove dobila preko veza, ne misli na to). Ali ne, prosječnom hrvatu je muka i patnja tražiti posao. Zašto mu država ne nađe posao. Bla bla bla.


p.s. Ako je hrvacka tako grozomorna, logika nalaže da bi odlazak van bio želja svake osobe zdravog razuma, ono, ne bi odlazila pokunjena s dramatičnim proserom o tome kako ju je hrvatska odbacila.

Oprostite ako sam nabrušena, al ne mogu više slušat neke od tih sranja u svojoj okolini dok vidim da ih boli kurac za posao, najradije bi da im biro isplaćuje 7k mjesečno, dok oni igraju igrice na kompu, jer su diplomirali cestovni promet u Brodu. Ali ako treba kukati kako oni s faksom sjede doma, može bez problema :facepalm:

Bogati, koja plahta :S :o
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

28 Jan 2012, 18:27

Afriko, slažem se s tobom skroz. :cerek:

Jedino onaj dio o mjestu rada/života; dakle, u javnom sektoru se isplaćuje putni trošak do 100 km, više od toga zbilja nema smisla. E sad, ako bi se netko zbog posla učiteljice hrvatskog preselio u Zagreb, ne znam kako bi uspio tamo preživjeti s tom plaćom sam u podstanarstvu ako nema bar nekog keša tatlane za dok se ne snađe.

A ima i još jedan zajeb sa seljenjem radi posla :D neki moji su se tako preselili u Dubrovnik, Makarsku i slično. Od lipnja do rujna im stanodavci otkazuju najam jer uzimaju turiste. :D
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

28 Jan 2012, 18:57

Dodao bih tome da je nastavnicima uistinu teško naći posao ako nemaju vezu.
Možeš dobiti nešto na određeno, dok treba zamijeniti neku ženu na porodiljnom. A i to teško.
Sve ostalo… nažalost, veze i poznanstva.
Imam prijateljicu koja je tri-četiri godine bezuspješno pokušavala naći nastavnički posao. Na kraju je potegnula vezu – željela je pošteno, ali tako jednostavno nije išlo. A dobra je u svom poslu.
Znam i previše slučajeva gdje posao dobivaju nedovoljno kvalificirani, gdje su natječaji unaprijed odlučeni i uopće objavljeni u posve irelevantnim medijima… ali ako ljudi koji se nađu kao izravne žrtve ne bune… pa, što im ja mogu?

No ako bih se ja morao preseliti radi posla, ne bih otišao iz Zagreba u neki manji grad. Otišao bih u neku drugu (i vjerojatno veću) državu.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

28 Jan 2012, 18:59

A.P. » wrote:

Vjerujem da se suočila s poteškoćama pri pronalasku posla u struci i sasvim je moguće da posla nije našla kao profesor hrvackog u okolini čakovca ili odakle je, ali da u široj okolici i državi nije mogla naći posla niti bliskog svojoj struci su nebuloze.
Isto tako, po svom iskustvu i iskustvu kolega, vjerovatno je sjedila doma, poslala par životopisa i govori kako je "dala sve od sebe". Think again.
Pa, ovaj članak dobih na mejl, pa na fejs i tako to još prije par dana. Od više osoba i s komentarom "Viš ti to... :( ". Nisam ga imala vremena čitati i tek danas sjetih se da bih ga mogla malo bolje proučiti. Prvo što mi je palo na pamet bilo je "A kako bi bilo da za početak napusti Čakovec, pa onda možemo govoriti o ostatku?" :D
Post Reply