Posao, iliti gdje su se sakrila slobodna radna mjesta

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

26 Sep 2011, 01:02

Prije par dana su me na poslu upitali koliko mislim da bi mi trebalo vremena da nađem posao van firme. Rekla sam da ne znam jer nemam pojma kakva je sad situacija na tržištu, od kad sam zadnji puta prije 3 godine promijenila posao nisam ni gledala oglase niti se raspitivala. Jedina informacija je ona koju imam od poznanika, prijatelja, nekog trećeg da je posao jako teško naći.

Nakon toga prva stvar je bilo otvaranje MojPosao. Ako nisam doživjela šok kad su me gore pitali ono što su me pitali, onda sad definitivno jesam. Sve svoje prijašnje poslove sam nalazila preko oglasa i dobro se sjećam kako je to izgledalo. Kad bi krenula imala bi što za čitati, birati. Sad ta stranica izgleda ko da je netko pobanirao barem 3/4 oglašivača. Prazno, jadno, tužno, zastrašujuće.

Planiram svejedno pročešljati ono što tamo ima, pa na posao.hr također. Osim toga planiram se javiti i u jednu od prijašnjih firmi, prije godinu dana su mi natuknuli u polušali da bi se mogla vratiti na što sam uz smješak odmahnula rukom :facepalm:

Osim toga, ne znam što još da pokrenem. Pitao me frend imam li kontakte iz ove firme gdje sam sad da im se javim, al zapravo nemam.

Slanje CV-a svim kompanijama koje mi padnu na pamet je isto opcija.

Imate još nekih ideja na koji način tražiti posao?

Koliko je teže danas naći posao nego prije 2-3 godine? Tad sam radila i imala prokletu sreću, jedan oglas, jedna molba, razgovor, drugi krug i ugovor za stalno u roku tjedan dana. Ne očekujem isto i sad. Iskustvo prije toga je bilo traženje posla nekih 3 mjeseca, no i onda sam radila i mogla sam dosta birati, nije mi se žurilo.

Sad mi se žuri pa me zanima osim ovog napisanog ima li još nešto. Neki savjet, bilo što.


Happy Easter!
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

26 Sep 2011, 08:05

U trenu kad sam ja gledala, posao.hr, prije par dana, ukupan broj poslova (bez ikakvog ograničenja, osim na geografsku lokaciju)
1. ZG i županija - oko 200
2. ST i županija - oko 100

Mislim da smo došli u stanje u državi kad opcija 'pusti glas da se zna da tražiš posao' - postaje bitna.

Naime, neke firme na posao.hr - oglašavanjem raznih mjesta, zapravo se samoreklamiraju. Jer, ljudi su uočili da se oglas javlja svaki mjesec, za isto mjesto, i neki se znaju javiti da su 'našli nekoga' ili da je takva firma da ljudi bježe.

Tako da, svakako pronuškati o firmi. Svakako.

Za ovo, nemam nešto pametno za reći. Kad sam se prije par godina prvi put igrala s poslovima, poslala sam 4-5 molbi, od toga su me zvali valjda svugdje, pa sam ja odbijala kad su rekli da se moram ustat iu 6 :eek:
Poslovi ozbiljni, ali preko studentskog ugovora, koješta, trebalo biti ljetno...

Moglo se birati, da.
Sad je... 'ok, za čistačicu me neće uzeti jer sam VSS pa će računati da ću pobjeći, za menagera mislim da nisam sposobna jer nisam stručnjak u tom polju arhitekture za što traže djelatnika' i ostanem na :agrh: jer ono, ne volim se osjećati glupo što imam papir, ali si mogu guzu brisati s njim, jer fax nije dosta, znam da ne znam, a svi sad hoće godine iskustva i hrpetinu dodatnih stvari :gaah:
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

26 Sep 2011, 11:35

Nisam gledala druge županije, još. Znači da mi nije još tolika panika, valjda :D
Uz promjenu posla još i selidba mi baš i nije neka želja, al nije ni da me za prvo netko pitao za želje i pozdrave.

Ovo sa puštanjem glasa i zapošljavanjem preko poznanika, prijatelja mi je zapravo najgora solucija. Ako ikako mogu to bi izbjegla. Što god da ne valja onaj koji je dao info/preporučio/predložio/spojio se na kraju osjeća najposranije u cjieloj priči, bez obzira čija je krivica i koliko nešto stvarno ne valja.
Happy Easter!
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

26 Sep 2011, 11:41

Ovisno o tome čime se baviš, uvijek imaš opciju (naći tržišnu nišu i) otvoriti svoju firmu i sama sebi plaćati plaću.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

26 Sep 2011, 11:54

ElliQuinn » wrote:Ovisno o tome čime se baviš, uvijek imaš opciju (naći tržišnu nišu i) otvoriti svoju firmu i sama sebi plaćati plaću.
Započinjati tako nešto bez ideje s kreditom + stanarinom i ostalim troškovima koji sjedaju svaki mjesec bi bilo jako hrabro, uz neke druge epitete. Raditi nešto svoje mi nije uspjelo ni kao 'dodatan posao', valjda nismo svi za bit šefovi.
Happy Easter!
User avatar
Ze.
Posts: 1098
Joined: 17 Sep 2011, 21:26

26 Sep 2011, 12:03

aisling » wrote: Započinjati tako nešto bez ideje s kreditom + stanarinom i ostalim troškovima koji sjedaju svaki mjesec bi bilo jako hrabro, uz neke druge epitete. Raditi nešto svoje mi nije uspjelo ni kao 'dodatan posao', valjda nismo svi za bit šefovi.
Slažem se, ja se također ne bih usudio. Valjda ovisi i o tome čim se baviš.
Kad zbrojiš sve ove nesigurnosti, zakočeno gospodarstvo, blihvarske banke, nelikvidnost...uff, ne bih. :crying:
User avatar
jevgenija
Posts: 2606
Joined: 17 Sep 2011, 22:02
Location: Virtualni Vidovci

26 Sep 2011, 12:56

aisling » wrote:Nisam gledala druge županije, još. Znači da mi nije još tolika panika, valjda :D
Uz promjenu posla još i selidba mi baš i nije neka želja, al nije ni da me za prvo netko pitao za želje i pozdrave.

Ovo sa puštanjem glasa i zapošljavanjem preko poznanika, prijatelja mi je zapravo najgora solucija. Ako ikako mogu to bi izbjegla. Što god da ne valja onaj koji je dao info/preporučio/predložio/spojio se na kraju osjeća najposranije u cjieloj priči, bez obzira čija je krivica i koliko nešto stvarno ne valja.
Pa nemoj na to gledati tako - čak i u ozbiljnim firmama, kad je frka i nema vremena za puni natječaj, rade poluinterne natječaje "preporuči pa nek dođe na razgovor". Nečija preporuka za na razgovor ne znači ni da ćeš dobiti posao ni da ćeš bit loša na njemu ako ga u konačnici dobiješ.
Ne misle ljudi na zapošljavanje "preko veze" nego ono, da se čuje da tražiš. To je vani savršeno normalno, a i ovdje se polako unormaljuje.
To ti je danas kod traženja posla jako važno zato što je jako teško dospjeti na razgovor ili bar testiranje, ma koliko bila kvalificirana. Kad se čuje da tražiš, lakše je doći na mjesto gdje možeš pokazati što znaš - ne odbacuj to tako olako.
You can only be young once. But you can always be immature. (dejzino MD <3)
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

26 Sep 2011, 13:07

Imam loše iskustvo s tim kad sam preporučila frendicu. Nikad, ali nikad više to ne bi napravila. Ona je divna i krasna, ali raditi s njom je bio pakao. Na kraju sam radila i svoj i njen posao, ona me mrzila jer sam joj stalno tupila što krivo radi, šef me mrzio jer je skužio da nije u stanju ništa napraviti sama, sama sebe sam mrzila što sam se uopće petljala u to.

Nemam pojma kako smo uopće uspjele razdvojit prijateljstvo od toga, jer neke situacije na poslu su stvarno bile grozne. Srećom ne radimo zajedno već 3 godine :D

Znam da nije svako puštanje glasa isto to, al škakljiv mi je to teren ipak. Kužim smisao i potrebu, ali, ima taj ali.


edit: kvragu, opet sam za nešto reklo nikad, al nikad :facepalm: već znam što to znači :(
Happy Easter!
User avatar
jevgenija
Posts: 2606
Joined: 17 Sep 2011, 22:02
Location: Virtualni Vidovci

26 Sep 2011, 13:57

aisling » wrote:Imam loše iskustvo s tim kad sam preporučila frendicu. Nikad, ali nikad više to ne bi napravila. Ona je divna i krasna, ali raditi s njom je bio pakao. Na kraju sam radila i svoj i njen posao, ona me mrzila jer sam joj stalno tupila što krivo radi, šef me mrzio jer je skužio da nije u stanju ništa napraviti sama, sama sebe sam mrzila što sam se uopće petljala u to.

Nemam pojma kako smo uopće uspjele razdvojit prijateljstvo od toga, jer neke situacije na poslu su stvarno bile grozne. Srećom ne radimo zajedno već 3 godine :D

Znam da nije svako puštanje glasa isto to, al škakljiv mi je to teren ipak. Kužim smisao i potrebu, ali, ima taj ali.


edit: kvragu, opet sam za nešto reklo nikad, al nikad :facepalm: već znam što to znači :(
pa dobro, ne moraš ti preporučivati druge, ali imaš tu jednu zamkicu - ako ne dozvoliš da te preporuče, i ne potičeš to, na neki način šalješ signal da nisi sigurna u sebe i da misliš da ne znaš radit. Probaj si u glavi to tako nekako okrenuti - ja znam, al mi treba prilika, i opravdat ću je.
You can only be young once. But you can always be immature. (dejzino MD <3)
User avatar
TheSves
Posts: 10
Joined: 23 Sep 2011, 10:14

26 Sep 2011, 14:02

aisling » wrote:...Znam da nije svako puštanje glasa isto to, al škakljiv mi je to teren ipak. Kužim smisao i potrebu, ali, ima taj ali.
Kompliciraš.

U traženje posla, pogotova danas, uključiš sva moguća sredstva koja su ti na raspolaganju.
Ako to znači da ćeš birati između pet poslova- super, odbrat ćeš onaj za koji misliš da je najbolji, ako pak na taj način dođeš (za neko prijelazno razdoblje) do bilo kakvog posla opet dobro.

Uostalom, pa nisi ti tvoja frendica. :)
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

26 Sep 2011, 14:08

U pravu ste :rosey:

Oćel me neko preporučit? :D

Svašta znam, što treba i što ne treba :raspa:
Happy Easter!
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

26 Sep 2011, 14:09

Meni će uskoro tražiti novu šeficu. :D
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

26 Sep 2011, 14:10

ElliQuinn » wrote:Meni će uskoro tražiti novu šeficu. :D
Pa dobro, mora se od nečeg počet :rofl:
Happy Easter!
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Sep 2011, 14:17

Dao sam otkaz jer nekoliko mjeseci nisam dobio plaću. Dopizdilo mi čekati, svu sam lovu potrošio, a ništa novo nisam našao jer je u medijima kriza.

Sad su mi počeli kapati zaostaci pa osim telefonskih razgovora i ne ulažem osobiti trud u potragu za poslom. U međuvremenu sam obavio nekoliko fuševa pa će mi i to sjesti na račun. Sve u svemu, ne bojim se. S obzirom na situaciju, prilično sam miran. :D

No na natječaje kao metodu ne bih uložio ni pola lule duhana. Sve se u nas svodi na poznanstva i osobne kontakte, oduvijek. Uopće ne želim gubiti vrijeme na takvo što.
Potpisi su za budale.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

26 Sep 2011, 14:21

Hekatonhir » wrote: No na natječaje kao metodu ne bih uložio ni pola lule duhana. Sve se u nas svodi na poznanstva i osobne kontakte, oduvijek. Uopće ne želim gubiti vrijeme na takvo što.
nijedan posao nisam dobila preko poznanstva.
sve preko neta i jedan na Sajmu karijera
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Sep 2011, 14:23

Pješčana » wrote: nijedan posao nisam dobila preko poznanstva.
sve preko neta i jedan na Sajmu karijera
Pa ako gledaš Net, i ja sam tako dobivao poslove. Čitaju mi ljudi blog. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
TheSves
Posts: 10
Joined: 23 Sep 2011, 10:14

26 Sep 2011, 14:25

Hekatonhir » wrote:No na natječaje kao metodu ne bih uložio ni pola lule duhana. Sve se u nas svodi na poznanstva i osobne kontakte, oduvijek. Uopće ne želim gubiti vrijeme na takvo što.
Bome se ni ja ne sjećam posla na koji sam došao preko poznanstva.
Gledam i svoju sadašnju firmu, sve nove ljude primamo preko natječaja.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

26 Sep 2011, 14:27

Prvi posao, honorarni, na pola radnog vremena dobila sam jer me rodica preporučila za razgovor. Drugi posao dobila sam na temelju tog prvog posla - ljudi su mi prišli i pitali da radim za njih. Treći posao sam dobila na temelju iskustva na ova prva dva. Sad tražim nešto četvrto.

Doduše, posao u školi jesam dobila preko veze i preko noći (nesretni slučaj), ali tamo se ionako nisam dugo zadržala - dovoljno da škola raspiše natječaj i zaposli nekog kompetetnog. :D
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

26 Sep 2011, 14:39

Hekatonhir » wrote:
Pa ako gledaš Net, i ja sam tako dobivao poslove. Čitaju mi ljudi blog. :D
link, molim.
može i na pm
ja volim blogove :D
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Sep 2011, 14:47

PM-om, još s upravom nisam dogovorio pojedinosti oko reklamiranja. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

26 Sep 2011, 14:56

Hekatonhir » wrote: No na natječaje kao metodu ne bih uložio ni pola lule duhana. Sve se u nas svodi na poznanstva i osobne kontakte, oduvijek. Uopće ne želim gubiti vrijeme na takvo što.
Ti si trebao do Rovinja prošli vikend, navodno se tamo jedino pilo i mijenjalo pozicije.

No, ja svoje poslove jesam našla preko natječaja, i to zadnja 3 na isti način preko oglasa s MojPosao. Možda je stvarno vrijeme da u ime neke ravnoteže počnem tražiti veze i poznanstva :D
Happy Easter!
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

26 Sep 2011, 16:27

Mislim da se miješaju stvari. Ne samo ovdje, već i u doživljaju.

1. e, tražimo ljude, imaš koga - je - informacija, dakle 'e, A traži nekoga, B ti tražiš nešto, evo vam brojevi pa se nađite i vidite jel si pašete'
2. preporuka, dakle stojim iza te osobe, garantiram, no i dalje je tvoja odluka kao poslodavca jel ga uzmeš, ali uzimaš mene za referencu, i da, tu ulazi i neka odgovornost za onog preporučenog
3. veza... to je kad dobiješ posao bez obzira na sve :D

Osobni osvrt:
1. mi je nešto što je dobra stvar, rezultat je networkinga - pa naravno da ću prije naći nekoga potencijalno dobrog ako se raspitam među potencijalno dobrima, nego ako dam random oglas u novine

2. je nešto što ne radim za bilo koga niti želim da za mene to napravi bilo tko
delikatno je, i osobno tu vidim i obostranu odgovornost, i onoga koga se preporuča i onoga tko je preporučio

3. je nešto u što se petljati ne želim, jer ne želim nikome DUGOVATI neku takvu uslugu : brr :

Bed je kad ja nešto vidim kao 1, a netko drugi stvar doživi kao 3, ili kao 2.
No, to je stvar koliko dobro plivamo u okruženju. Bez beda objema stranama naglasim da se radi samo o 1 i nek rade što hoće.
Kad se radi o 2, opet naglasim.

No, u pravilu zapravo naglašavam da se NE radi o 3.

Poslove sam dobijala putem oglasa, i putem preporuke.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Sep 2011, 17:00

Najkraće, slažem se s tobom. :D

Ponajprije sam mislio na prvo značenje, odnosno networking. To nije nepotizam u užem i širem smislu nego posljedica činjenice da smo danas svi umreženi, živimo u digitalnom svijetu. A kako je moja branša specijalizirana, brzo se dođe do toga tko zna a tko ne.
Potpisi su za budale.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

26 Sep 2011, 18:04

Hekatonhir » wrote:Najkraće, slažem se s tobom. :D

Ponajprije sam mislio na prvo značenje, odnosno networking. To nije nepotizam u užem i širem smislu nego posljedica činjenice da smo danas svi umreženi, živimo u digitalnom svijetu. A kako je moja branša specijalizirana, brzo se dođe do toga tko zna a tko ne.
Ja sam do prošlog posla također došao metodom pod 1. Znam da oni traže i da bi tebe moglo zanimati; da im proslijedim tvoj mail?
Genijalno mi je kako neki to smatraju dobivanjem posla preko veze; očito su veze toliko prisutne kod nas da se više i ne razlikuju tipovi umrežavanja.

Uostalom, preporuke su uvijek postojale; nisu one posljedica digitalnog svijeta.
I prije interneta znalo se da se u slastičarnicu ne sjeda Kod Trovača u Jurišićevoj, već se ide drugamo; za svakog se majstora znalo kakav je, bio on mesar, pekar, električar ili autolakirer (da ne idem sad u bačvare i kolare :D).

Činjenica da ljudi ne kuže koliko je nepotizam u kapitalizmu nebitan i neisplativ samo govori o tome koliko je država još uvijek glavna u našem gospodarstvu. Jer samo u državnim institucijama nepotizam može funkcionirati – nije bitno koga dovedeš i koliko ljudi (ne) radi jer ionako plaća netko drugi, tko te ne može otpustiti.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

26 Sep 2011, 19:19

pa nije preporuka nepotizam. zar itko misli da je?
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Post Reply