Prostorna politika

Za antropologiju, ekonomiju, filozofiju, povijest, sociologiju...
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

20 Nov 2011, 20:51

Silajn » wrote: E sad, alati da se ova nesretna situacija riješi - postoje. Imamo ministarstvo, struke, lokalne vlasti, javnost. E pa, nek popričaju :D
Radim u ustanovi čije uprave ne znaju popričati između sebe niti imaju dovoljno znanja da razumiju o čemu se govori.


Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Silajn
Posts: 1518
Joined: 19 Sep 2011, 10:25

20 Nov 2011, 21:08

ElliQuinn » wrote: Radim u ustanovi čije uprave ne znaju popričati između sebe niti imaju dovoljno znanja da razumiju o čemu se govori.
Mogu zamisliti. Ja već par mjeseci pokušavam saznati tko je za što nadležan u jednom gradu, da ne spominjem paralelne "službe" :zubo:
S druge strane, postoje ljudi koji znaju i razumiju te, što je važnije, u Hrvatskoj ih je sasvim dovoljno, motiviranih. Tim ljudima treba stvoriti pravni okvir za rad i to je ono što ja mislim da jest moguće.
Ostaje još jedino pitanje odluke. Nemam zašto vjerovati državi, nemam vjere ni u to da će se javnost kao grupa koja traži promjene artikulirati na vrijeme, ostaju mi jedino vanjski pritisci. Naime, s novim integracijama počet će vrlo živahna jagma za onim što je ostalo. Kad skuže da im se životni prostor znatno sužava, ljudi se možda trgnu. Naravno da će za masu toga biti kasno, ali neke cjeline će se možda spasiti.
Usput, N'dugu, Ladonja je za sad prilično bajkovita u smislu organizacije, ali obrati pažnju na broj uključenih i vlasničke odnose. To ti je kao paradigma neprimjenjivo na Zagreb. No, varijanta u kojoj bi se tekuća pitanja rješavala na nivou mjesnih zajednica, kotareva ili čega već, to bi moglo ić, uz krovnu organizaciju lokalne uprave s uključenom javnošću.
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

20 Nov 2011, 21:59

Silajn » wrote:Nisu to prethodna pitanja, to je isto pitanje. Naime, cijela ta igra s vlasnštvom (primjerice, Crkve) ne može se rješavati prije nego se postave određeni planovi. Ne moramo biti previše apstraktni: bilo bi lijepo da se zna što se hoće :serek:
Ali uzmi igru s vlasništvom gradova ili općina kad su u pitanju parkovi i javne površine.
Kako bi bilo sve "po redu i zakonu", za potrebe npr. izgradnje ceste bi se trebala parcela (ili dijelovi više njih) otkupiti od fizičkih osoba. Ako su u zemljišnoj knjizi upisane osobe koje su umrle prije 70 godina, a nasljednici su im nepoznati, cijela priča se usporava za minimalno godinu dana. Do nedavno ih to nije sprječavalo da se ceste ipak izgrade, ali su već počeli nastajati problemi. I to zbog ovih pritisaka izvana o kojima pričaš.
Silajn » wrote: Na lokalnim razinama gdje se takvi planovi zapravo rade, nema čak ni jasne adrese na koju bi se moglo obratiti za informaciju. Vrlo je teško, primjerice arhitektu koji je dobio narudžbu, a mora kao podlogu uzeti prostorne i urbanističke planove, doći do podataka o tome koji se plan trenutno primjenjuje. Ako naiđe na diskrepanciju među planovima, ne zna se tko je nadležan. Ne zajebavam se :gaah:
Ooo, doći do podataka koji se plan primijenjuje nije jedini problem. Trebao bi doći i do podataka hoće li se taj plan mijenjati prije nego što se investitoru izda lokacijska dozvola. (doduše, ne znam kako, osim "ispod stola"). Jer ako se prostorni plan promijeni prije izdavanja lokacijske dozvole, onda će nadležno tijelo pozvati investitora da ispravi projektnu dokumentaciju u skladu s novim prostornim planom. Ako je investitor takve sreće da će mu nekretnina naći izvan zone gradnje - nije imao sreće. To što je platio projektnu dokumentaciju i potrošio vrijeme i živce planirajući gradnju - nikome ništa.
I mi se bojimo da će se sve rasprodati stranim investitorima? :rofl:
Silajn » wrote: Također, čvrsto sam uvjerena da su selektivna primjena zakona o povratu te rusvaj u svim vlasničkim predmetima namijenjeni isključivo tome da bi određene društvene grupe (uz pomoć one društvene grupe koja danas popunjava Remetinec) došle do nekretnina bez obzira na javni interes koji se očituje i u stvaranja preduvjeta razvoju gradova i naselja. Pritom se ne poštuju ni pravila struke, ni kultura, ni nasljeđe.

E sad, alati da se ova nesretna situacija riješi - postoje. Imamo ministarstvo, struke, lokalne vlasti, javnost. E pa, nek popričaju :D
Aha! Popričat će. :rofl:

P.S. Oprosti, malo sam ti ispremještala post, zgodnije mi je bilo ovako. :cerek:
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

25 Nov 2011, 18:45

čuh na radiju da se 'pauk' seli iz strojarske na velesajam (privremeno)
jer da je crkva vlasnik zemljišta u strojarskoj, koje je očito dobila natrag
ima li gdje kakav prostorni plan na kojem je ucrtano što je sve u zagrebu u posjedu crkve?
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Silajn
Posts: 1518
Joined: 19 Sep 2011, 10:25

25 Nov 2011, 19:36

blaze » wrote:čuh na radiju da se 'pauk' seli iz strojarske na velesajam (privremeno)
jer da je crkva vlasnik zemljišta u strojarskoj, koje je očito dobila natrag
ima li gdje kakav prostorni plan na kojem je ucrtano što je sve u zagrebu u posjedu crkve?
Bilo je svojedobno objavljeno u Jutarnjem. Potisnula sam :o SVE je njihovo :zubo:
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

25 Nov 2011, 20:56

blaze » wrote:čuh na radiju da se 'pauk' seli iz strojarske na velesajam (privremeno)
jer da je crkva vlasnik zemljišta u strojarskoj, koje je očito dobila natrag
ima li gdje kakav prostorni plan na kojem je ucrtano što je sve u zagrebu u posjedu crkve?
Mislim da je Donji grad njihov, izuzev onog dijela koji treba vratiti SPC-u. :xd:
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

20 Jun 2012, 11:17

Zanimljiv komentar o Zagrebu, Savi i planovima za njih:
http://www.tportal.hr/komentari/komenta ... backa.html
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

27 Jun 2012, 23:15

Baš.
I ta glupost sa zabranom sjedenja na travnjacim po Lenucijevoj potkovi... Onog trenutka kad su parkovi počeli izgledati kako parkovi rađeni za ljude trebaju izgledati, vrijeme je za nekakve poluracije. Maknuti ljude od kulture je pravi način da je ljude nauče poštovati i prepoznati.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

28 Jun 2012, 07:55

ElliQuinn » wrote: Mislim da je Donji grad njihov, izuzev onog dijela koji treba vratiti SPC-u. :xd:
I Židovima. U Zagrebu, što nisu imale katolička i pravoslavna crkva, imali su Židovi.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

28 Jun 2012, 07:59

Emericzy » wrote: I Židovima. U Zagrebu, što nisu imale katolička i pravoslavna crkva, imali su Židovi.
Opa...dvijetisuciti post na trkeljanju... :)
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

28 Jun 2012, 08:08

karambol » wrote:
Opa...dvijetisuciti post na trkeljanju... :)
Na onom drugom sam lupio 17372 i za njega dobio bodove. Kaže, Reason: Post u omalovazavajucem tonu. :) Pa jebote, a čemu onda pisati na forumu ako ne možeš srati po budalama?
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

28 Jun 2012, 08:26

Emericzy » wrote: Na onom drugom sam lupio 17372 i za njega dobio bodove. Kaže, Reason: Post u omalovazavajucem tonu. :) Pa jebote, a čemu onda pisati na forumu ako ne možeš srati po budalama?
Prvo sam pomislio, nagradne bodove... :zubo: Na onom forumu vrijede nogometna pravila. Zavisi koja si liga, koliko imas iskustva, gdje igras i vidi li te glavni sudac ili te netko tuzi pomocnom... Krovna organizacija nema cvrsta pravila, odnosno, lobiji su jaki pa ide dosta po simpatijama... Jebena je stvar ta slobodna sudacka procijena i odluka utjeces li direktno na tijek igre, ako si u laganom, tzv pasivnom zaledju... :D
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

28 Jun 2012, 12:22

Emericzy » wrote: Na onom drugom sam lupio 17372 i za njega dobio bodove. Kaže, Reason: Post u omalovazavajucem tonu. :) Pa jebote, a čemu onda pisati na forumu ako ne možeš srati po budalama?
Najbolje :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
gonj špadi
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

02 Jul 2012, 01:01

Gledala sam sad malo projekt tih fontana kod NSB-a, Zagreb. Našla sam prostorne prikaze i animaciju, googlam Bandićeve fontane :D tlocrt pa nema ništa. Zna netko gdje se to može malo bolje pogledati? I oklen ta priča uopće? Ne sjećam se natječaja.

Površina fontana zimi bi se koristila kao klizalište- to je to, projektantski vrh u zemlji. Nakon što je svaki grad dobio po barem jednu fontanu koja pršće direkt iz tla vrijeme je za apgrejd u vidu polivalentnosti.
Post Reply