Ogledalo, ogledalce moje, u Hrvatskoj, dobro sto je?

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

27 Apr 2012, 10:53

JPK » wrote: A zašto to rade?
Jer im je alternativa još deset puta gora - težak rad u polju 12 sati ili davanje guzice bogatim turistima (ako imaju sreće da su u turističkoj zemlji).
Na taj dio si zaboravio, micek.
Ovo se odnosi na treći svijet. A ako misliš da je loše raditi u prvom svijetu u tvornici... :rofl:
Naravno da firma mora biti profitabilna, ali maksimalizacija profita po svaku cijenu nije dobra.

Moja stara je radila u laboratoriju, i tam' su dobivali kremu za ruke, jer su ih morali često prati. U ime maksimalizacije profita ukinuta je krema. U Americi je ljudima normalno da rade u uredima bez prozora. Misliš li da bi se američka ekonomija urušila da svaki uredski radnik ima prozor u sobi?

Kako da ti ljudi proizvode vitamin D?

Masa firmi u Zagrebu se seli iz centra na periferiju. Pri čemu tisuće ljudi više ne idu na posao pola sata, nego sat. Profit nije uračunao njihovo izgubljeno slobodno vrijeme, potrošnju goriva, zagađenje, jebe se profitu za to.

Filozosko je pitanje služi li profit nama ili mi njemu.


Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
Ze.
Posts: 1098
Joined: 17 Sep 2011, 21:26

27 Apr 2012, 10:57

vrrrlet » wrote:
Naravno da firma mora biti profitabilna, ali maksimalizacija profita po svaku cijenu nije dobra.

Moja stara je radila u laboratoriju, i tam' su dobivali kremu za ruke, jer su ih morali često prati. U ime maksimalizacije profita ukinuta je krema. U Americi je ljudima normalno da rade u uredima bez prozora. Misliš li da bi se američka ekonomija urušila da svaki uredski radnik ima prozor u sobi?

Kako da ti ljudi proizvode vitamin D?

Masa firmi u Zagrebu se seli iz centra na periferiju. Pri čemu tisuće ljudi više ne idu na posao pola sata, nego sat. Profit nije uračunao njihovo izgubljeno slobodno vrijeme, potrošnju goriva, zagađenje, jebe se profitu za to.

Filozosko je pitanje služi li profit nama ili mi njemu.
Pa mi njemu. Korporacije su kao neki entiteti čija smo mi stanična struktura.
Svijest se o tome razvija, ali možda je malo prekasno da se izbjegne neko gadnije krvoproliće.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

27 Apr 2012, 11:29

Ze. » wrote:
Prosto ne vjerujem da si to napisao.
Mislim da se ne razumijemo. Ja imam bezgranično povjerenje u tehnologiju i znanost, toliko da mislim da se sve što postoji može spoznati razumom i onda modificirati tehnologijom. I da je logično da kao civilizicacija idemo prema tipu 3 na Kardaševljevoj skali.
Ali tvoji pogledi na tehnologiju su naivni i previše romantizirani.
Biti i mniti svemiropolisno
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

27 Apr 2012, 11:55

vrrrlet » wrote:
Naravno da firma mora biti profitabilna, ali maksimalizacija profita po svaku cijenu nije dobra.

Moja stara je radila u laboratoriju, i tam' su dobivali kremu za ruke, jer su ih morali često prati. U ime maksimalizacije profita ukinuta je krema. U Americi je ljudima normalno da rade u uredima bez prozora. Misliš li da bi se američka ekonomija urušila da svaki uredski radnik ima prozor u sobi?

Kako da ti ljudi proizvode vitamin D?

Masa firmi u Zagrebu se seli iz centra na periferiju. Pri čemu tisuće ljudi više ne idu na posao pola sata, nego sat. Profit nije uračunao njihovo izgubljeno slobodno vrijeme, potrošnju goriva, zagađenje, jebe se profitu za to.

Filozosko je pitanje služi li profit nama ili mi njemu.
Za ograničavanje i postavljanje pravila koja štite radnika i postoji država.

Ne kužim, kako si ti zamislio da će funkcionirati firma kojoj maksimizacija profita nije cilj? Takva firma može neko vrijeme funkcionirati u nekoj niši bez puno konkurencije i gdje je profit ionako ogroman, kao DM u Hrvatskoj, ali na konkurentnom tržištu nužno propada, jer je istiskuju profitabilnije firme koje zato što su profitabilnije imaju više novca za razvoj, širenje i privlačenje kvalitetne radne snage.
Čime dolazimo do ključne stvari - maksimizacija profita NIJE loša stvar za radnika i ona ne podrazumijeva loše uvjete rada i male plaće, jer takva firma odbija kvalitetnu radnu snagu i također postaje manje konkurentna na tržištu, a takvo ponašanje nije maksimizacija profita, nego jednostavno glupost.
Osim ako se ne radi o branši gdje posao može obavljati bilo tko i radnika ima na bacanje, pa ne mogu birati. Ali to je već stvar ukupnog bogatstva društva i nečijih životnih izbora, nemoguće je da svi imaju dobre poslove, ili poslove uopće.

BTW, da, američka ekonomija bi se vjerojatno urušila da zabraniš rad u uredima bez prozora. To bi bilo ekvivalentno nestanku valjda 3/4 uredskih zgrada u Americi.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Ze.
Posts: 1098
Joined: 17 Sep 2011, 21:26

27 Apr 2012, 12:01

JPK » wrote: Mislim da se ne razumijemo. Ja imam bezgranično povjerenje u tehnologiju i znanost, toliko da mislim da se sve što postoji može spoznati razumom i onda modificirati tehnologijom. I da je logično da kao civilizicacija idemo prema tipu 3 na Kardaševljevoj skali.
Ali tvoji pogledi na tehnologiju su naivni i previše romantizirani.


Tvoji pogledi na tu temu su pak previše profitno usmjereni. Uvjeren si da je to mjerilo svega i opći faktor pri mjerenju nekakvog napretka civilizacije. Ovaj model neoliberalnog kapitalizma nije održiv niti je u najboljem interesu populacije.

Dysonova sfera? Klasa optimist. :D
Kad smo već kod tog i takvog futurizma, ne vidim nam pretjeranog spasa u tom i takvom modelu kojeg smatraš toliko efikasnim. Kao prvo, nije održiv, jer profit nije sve. Ako se povedeš za time, maksimizirajući kratkoročni profit, dugoročno ćeš upropastiti i ljude i prirodni okoliš. Svijest o tome razvija se upravo sada, a s obzirom da se profita nitko ne želi odreći, stvar će se vjerojatno rješavati revolucijama ili globalnim ratovima.

Ako već i neće, opet postoje nekakve tehnologije koje bi nas mogle unaprijediti, međutim vrlo naivno vjerujem da će tehnologija koja će čovjeku omogućiti da se odlijepi od pojma novca i konzumerizma, pritom zadržavajući istu razinu standarda (recimo kućna sinteza matrijala i produkata) biti držana izvan dosega običnog puka i to pomoću visokih cijena i slično. U profitno centričnom sustavu nije bitan napredak, već profit. Naivnije je vjerovati da će jedan povlačiti drugi, bar što se običnih ljudi tiče.
Profit će kočiti tehnologiju tamo gdje mu to odgovara. Osobno mi se to kao čovjeku od nekakve struke - gadi. Nisam toliko naivan da ne znam kakvi su ljudi i koje su njihove mane - koje se reflektiraju i na svaki sustav kojeg smisle.

Jasno, tehnologija će se širiti i masama - u obliku produkta i maksimizacije zarade na istom (eto, npr. iPhone). To su trivijalne stvari i još se trivijalnije koriste u svakodnevnom životu. Nekakve tehnologije koje bi ukinule potrebu za cijelim spektrom produkata na policama vjerojatno će se patentirati i zaključati u sef (kao što se zasigurno već sada čini) ili učiniti nemoguće skupim. Dobar primjer su pametni lijekovi za liječenje raka - 30 tableta košta malenih 20 tisuća kuna. Produkti koji uz sebe vežu cijeli dodatni skup produkata promovirat će se i gurati agresivno (opet npr. iPhone, dodaci i aplikacije za isti).

Uzevši to u obzir, Hrvatska, nemajući tehnologiju, a imajući profit (tj. nemajući, ali pričamo hipotetski, iz tvog stajališta) je u sličnoj poziciji zavisnosti o produktu izvana kao što je danas običan čovjek ovisan o ponudi u spermarketu. Oćeš - nećeš - sam ne znaš. Jer ti je sve napravio netko drugi, uključujući i knozalting, projekt i samu implementaciju. U tehnologiju treba ulagati mimo onoga što zahtijeva čisto tržište. Inače ćeš se naći u poziciji da umjesto rada na fizici čestica "istražuješ" kvantne usisavače. :zubo:

I općenito mi nakurac ide outsourcing, cloudovi i sva ta sranja koja možda povećavaju profit , ali stvaraju zavisnički odnos mušterije i klijenta.
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

27 Apr 2012, 12:08

JPK » wrote: Za ograničavanje i postavljanje pravila koja štite radnika i postoji država.

Ne kužim, kako si ti zamislio da će funkcionirati firma kojoj maksimizacija profita nije cilj? Takva firma može neko vrijeme funkcionirati u nekoj niši bez puno konkurencije i gdje je profit ionako ogroman, kao DM u Hrvatskoj, ali na konkurentnom tržištu nužno propada, jer je istiskuju profitabilnije firme koje zato što su profitabilnije imaju više novca za razvoj, širenje i privlačenje kvalitetne radne snage.
Čime dolazimo do ključne stvari - maksimizacija profita NIJE loša stvar za radnika i ona ne podrazumijeva loše uvjete rada i male plaće, jer takva firma odbija kvalitetnu radnu snagu i također postaje manje konkurentna na tržištu, a takvo ponašanje nije maksimizacija profita, nego jednostavno glupost.
Osim ako se ne radi o branši gdje posao može obavljati bilo tko i radnika ima na bacanje, pa ne mogu birati. Ali to je već stvar ukupnog bogatstva društva i nečijih životnih izbora, nemoguće je da svi imaju dobre poslove, ili poslove uopće.

BTW, da, američka ekonomija bi se vjerojatno urušila da zabraniš rad u uredima bez prozora. To bi bilo ekvivalentno nestanku valjda 3/4 uredskih zgrada u Americi.
Nisam rekao da maksimizacija profita nije cilj, nego da se ne smije ostvarivati po svaku cijenu, jer društvo u cjelini gubi, a prosperira uski krug na vrhu.

Naravno da postoje poluljudi koji i nisu za drugo nego da rade u rudniku ili i Konzumovom skladištu u tri smjene za crkavicu.

Ali društvo koje tako tretira 3/4 svojih članova je bolesno i nije za drugo nego za urušavanje. Ili bombardiranje. Kako bi lijepo bilo da mi imamo para za širiti pravdu po svijetu i napadnemo Amere jer tlače radni narod.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
ostruznicadonja
Posts: 51
Joined: 27 Mar 2012, 17:46

27 Apr 2012, 14:34

Gle, firma koja je profitabilna je dobra firma. Makar proizvodila programe za upravljanje vibratorima koji se sastoje od 50 linija koda u Pascalu.
imaju oni petobrzinci za njih je komplikovaniji kod
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

27 Apr 2012, 16:10

Ze. » wrote:


Tvoji pogledi na tu temu su pak previše profitno usmjereni. Uvjeren si da je to mjerilo svega i opći faktor pri mjerenju nekakvog napretka civilizacije. Ovaj model neoliberalnog kapitalizma nije održiv niti je u najboljem interesu populacije.

Dysonova sfera? Klasa optimist. :D
Kad smo već kod tog i takvog futurizma, ne vidim nam pretjeranog spasa u tom i takvom modelu kojeg smatraš toliko efikasnim. Kao prvo, nije održiv, jer profit nije sve. Ako se povedeš za time, maksimizirajući kratkoročni profit, dugoročno ćeš upropastiti i ljude i prirodni okoliš. Svijest o tome razvija se upravo sada, a s obzirom da se profita nitko ne želi odreći, stvar će se vjerojatno rješavati revolucijama ili globalnim ratovima.

Ako već i neće, opet postoje nekakve tehnologije koje bi nas mogle unaprijediti, međutim vrlo naivno vjerujem da će tehnologija koja će čovjeku omogućiti da se odlijepi od pojma novca i konzumerizma, pritom zadržavajući istu razinu standarda (recimo kućna sinteza matrijala i produkata) biti držana izvan dosega običnog puka i to pomoću visokih cijena i slično. U profitno centričnom sustavu nije bitan napredak, već profit. Naivnije je vjerovati da će jedan povlačiti drugi, bar što se običnih ljudi tiče.
Profit će kočiti tehnologiju tamo gdje mu to odgovara. Osobno mi se to kao čovjeku od nekakve struke - gadi. Nisam toliko naivan da ne znam kakvi su ljudi i koje su njihove mane - koje se reflektiraju i na svaki sustav kojeg smisle.

Jasno, tehnologija će se širiti i masama - u obliku produkta i maksimizacije zarade na istom (eto, npr. iPhone). To su trivijalne stvari i još se trivijalnije koriste u svakodnevnom životu. Nekakve tehnologije koje bi ukinule potrebu za cijelim spektrom produkata na policama vjerojatno će se patentirati i zaključati u sef (kao što se zasigurno već sada čini) ili učiniti nemoguće skupim. Dobar primjer su pametni lijekovi za liječenje raka - 30 tableta košta malenih 20 tisuća kuna. Produkti koji uz sebe vežu cijeli dodatni skup produkata promovirat će se i gurati agresivno (opet npr. iPhone, dodaci i aplikacije za isti).

Uzevši to u obzir, Hrvatska, nemajući tehnologiju, a imajući profit (tj. nemajući, ali pričamo hipotetski, iz tvog stajališta) je u sličnoj poziciji zavisnosti o produktu izvana kao što je danas običan čovjek ovisan o ponudi u spermarketu. Oćeš - nećeš - sam ne znaš. Jer ti je sve napravio netko drugi, uključujući i knozalting, projekt i samu implementaciju. U tehnologiju treba ulagati mimo onoga što zahtijeva čisto tržište. Inače ćeš se naći u poziciji da umjesto rada na fizici čestica "istražuješ" kvantne usisavače. :zubo:

I općenito mi nakurac ide outsourcing, cloudovi i sva ta sranja koja možda povećavaju profit , ali stvaraju zavisnički odnos mušterije i klijenta.

:cerek:

Sad bih se napušavao s tebon i pričao o trećem svjetskom ratu. Zakopavali bismo rezerve alkohola i najlonki, da budemo face na crnom tržištu.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

27 Apr 2012, 18:17

Ze. » wrote:


Tvoji pogledi na tu temu su pak previše profitno usmjereni. Uvjeren si da je to mjerilo svega i opći faktor pri mjerenju nekakvog napretka civilizacije. Ovaj model neoliberalnog kapitalizma nije održiv niti je u najboljem interesu populacije.
Tehnologija postiže uspjehe (kakve vidimo oko sebe) samo u sinergiji s ekonomijom i geopolitikom. To je činjenica koja se ne može izbjeći, makar nekome to prljavo zvučalo.

Dysonova sfera? Klasa optimist. :D
Kad smo već kod tog i takvog futurizma, ne vidim nam pretjeranog spasa u tom i takvom modelu kojeg smatraš toliko efikasnim. Kao prvo, nije održiv, jer profit nije sve. Ako se povedeš za time, maksimizirajući kratkoročni profit, dugoročno ćeš upropastiti i ljude i prirodni okoliš. Svijest o tome razvija se upravo sada, a s obzirom da se profita nitko ne želi odreći, stvar će se vjerojatno rješavati revolucijama ili globalnim ratovima.
Ja uopće ne zagovaram kratkoročni profit, očito ne kužiš što pokušavam reći.
Posao firme da maksimizira profit baš kao što je posao dimnjačara da očisti dimnjak bez da se zabrinjavaju time je li to što rade moralno i je li četka napravljena od dlake ugroženog orangutana. Bitno je samo da rade u okviru zakona, koji se brine o takvim stvarima.
Ako već i neće, opet postoje nekakve tehnologije koje bi nas mogle unaprijediti, međutim vrlo naivno vjerujem da će tehnologija koja će čovjeku omogućiti da se odlijepi od pojma novca i konzumerizma, pritom zadržavajući istu razinu standarda (recimo kućna sinteza matrijala i produkata) biti držana izvan dosega običnog puka i to pomoću visokih cijena i slično.
Ovo s tehnologijama koje se drže podalje od puka zbog profita ti je materijal za Mišaka.
Jasno, tehnologija će se širiti i masama - u obliku produkta i maksimizacije zarade na istom (eto, npr. iPhone). To su trivijalne stvari i još se trivijalnije koriste u svakodnevnom životu.

Ti očito baš ništa ne kužiš o tome kako razvoj tehnologije i ekonomija funkcioniraju.
Zbog ogromne tržišne penetracije "trivijalne" tehnologije kao što su grafičke kartice ja danas radim simulacije interakcije ionskih oblaka koje bi na klasičnom CPU-u trajale godinama (na GPU-u traju par dana). Štoviše, da "svaka budala" ne koristi CPU-e za svoje "trivijalne" potrebe, ne bi se njihov takt udvostručivao svakih 18 mjeseci po Mooreovom zakonu, i danas ne bi sekvencionirali genom, radili protein folding simulacije, niti simulacije potrebne za nove lijekove, i više-manje svu naprednu tehnologiju koja postoji.
To bi možda radili tamo 2040, koliko bi trebalo tehnologiji da se razvije da se u tu industriju nisu slile tisuće milijardi od ljudi koji su kupovali trivijalne gluposti poput igrica, ajfona, etc.
Nekakve tehnologije koje bi ukinule potrebu za cijelim spektrom produkata na policama vjerojatno će se patentirati i zaključati u sef (kao što se zasigurno već sada čini) ili učiniti nemoguće skupim. Dobar primjer su pametni lijekovi za liječenje raka - 30 tableta košta malenih 20 tisuća kuna.

Pametni lijekovi su skupi jer je tržište za njih vrlo malo, a razvoj vrlo skup. Ne zato što ih netko želi učiniti nedostupnima javnosti. Okani se više Mišakovih budalaština.
Uzevši to u obzir, Hrvatska, nemajući tehnologiju, a imajući profit (tj. nemajući, ali pričamo hipotetski, iz tvog stajališta) je u sličnoj poziciji zavisnosti o produktu izvana kao što je danas običan čovjek ovisan o ponudi u spermarketu. Oćeš - nećeš - sam ne znaš. Jer ti je sve napravio netko drugi, uključujući i knozalting, projekt i samu implementaciju. U tehnologiju treba ulagati mimo onoga što zahtijeva čisto tržište. Inače ćeš se naći u poziciji da umjesto rada na fizici čestica "istražuješ" kvantne usisavače. :zubo:

I općenito mi nakurac ide outsourcing, cloudovi i sva ta sranja koja možda povećavaju profit , ali stvaraju zavisnički odnos mušterije i klijenta.
A što je dobro za Hrvatsku, da bude samodostatna? Pa cijeli svijet je međusobno ovisan, to i jest jedna od svijetlih točaka globalizacije!
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

27 Apr 2012, 18:26

Zanimljivi ste. Hoce li biti jos? :raspa:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Ze.
Posts: 1098
Joined: 17 Sep 2011, 21:26

02 May 2012, 12:16

JPK » wrote: Tehnologija postiže uspjehe (kakve vidimo oko sebe) samo u sinergiji s ekonomijom i geopolitikom. To je činjenica koja se ne može izbjeći, makar nekome to prljavo zvučalo.
To nije ni upitno. Pričao sam o modelu kapitalizma koji ti zagovaraš. U kojemu institucije (one na koje puk ima nekakav utjecaj preko izbora vlasti koja ih postavlja i zakona koje donosi) imaju slabu ili nikakvu kontrolu da maksimizacija profita ne počne jesti ljude koji rade da se to postigne. Mehanizam regulacije trebala bi biti zdrava konkurencija i izostanak monopola. Dakle, tržište bi trebalo biti samoregulirajuće. Ne funkcionira, kapital se okrupnjuje i probija granice tržišne i institucionalne regulacije. Prerasta nacionalnu kontrolu (mora biti nacionalna kad nemamo Svjetsku Vladu. Još. :D)
JPK » wrote: Ja uopće ne zagovaram kratkoročni profit, očito ne kužiš što pokušavam reći.
Posao firme da maksimizira profit baš kao što je posao dimnjačara da očisti dimnjak bez da se zabrinjavaju time je li to što rade moralno i je li četka napravljena od dlake ugroženog orangutana. Bitno je samo da rade u okviru zakona, koji se brine o takvim stvarima.
Ti zakoni, regule i filozofija kontrole profita me i zabrinjavaju. Privatizacija svega - školstva, zdravstva, pa čak i policije. Da se ne ponavljam - ovo što sam upravo odgovorio pasos više.
JPK » wrote: Ovo s tehnologijama koje se drže podalje od puka zbog profita ti je materijal za Mišaka.
Samo razmišljaj po proncipu maksimizacije profita i ne zvuči više toliko paranoidno.
JPK » wrote: Ti očito baš ništa ne kužiš o tome kako razvoj tehnologije i ekonomija funkcioniraju.
Zbog ogromne tržišne penetracije "trivijalne" tehnologije kao što su grafičke kartice ja danas radim simulacije interakcije ionskih oblaka koje bi na klasičnom CPU-u trajale godinama (na GPU-u traju par dana). Štoviše, da "svaka budala" ne koristi CPU-e za svoje "trivijalne" potrebe, ne bi se njihov takt udvostručivao svakih 18 mjeseci po Mooreovom zakonu, i danas ne bi sekvencionirali genom, radili protein folding simulacije, niti simulacije potrebne za nove lijekove, i više-manje svu naprednu tehnologiju koja postoji.
To bi možda radili tamo 2040, koliko bi trebalo tehnologiji da se razvije da se u tu industriju nisu slile tisuće milijardi od ljudi koji su kupovali trivijalne gluposti poput igrica, ajfona, etc.
Ovo si zaključio jer sam malo pretjerao s iPhoneom. Nigdje nisam rekao da je nešto tipa GPU trivijalna tehnologija. Baš dapače. Bio bih presretan da smo kadri proizvesti ili izmozgati išta od toga. Priča je počela s poslovnim aplikacijama i manjkom tehnološkog napretka u Hrvatskoj. Ekonomija jest drajver tehnološkog razvitka, jasno. Ali moraju postojati i paralelni tokovi financiranja stvari koje nisu od očevidne koristi samom tržištu.
JPK » wrote: Pametni lijekovi su skupi jer je tržište za njih vrlo malo, a razvoj vrlo skup. Ne zato što ih netko želi učiniti nedostupnima javnosti. Okani se više Mišakovih budalaština.
Imaš monopol ili oligarhiju na tom segmentu i maksimizaciju profita - pa te boli ko će crknut ako nema para. Nije stvar u nedostupnosti, nego u maksimizaciji profita, pa čak i kad je ljudsko zdravlje u pitanju. Kad smo već kod toga, pilule za lilule vrlo su profitabilna branša. Možda jest realnost, ali mi se ne mora sviđati.
JPK » wrote: A što je dobro za Hrvatsku, da bude samodostatna? Pa cijeli svijet je međusobno ovisan, to i jest jedna od svijetlih točaka globalizacije!
Ovo podrazumijeva i da netko bude ovisan o nama, jel tako?
Mi smo nacija preprodavača i sezonskih štandova na obali. Ni to mi se ne mora sviđati.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

02 May 2012, 13:11

Ze. » wrote:Ovo podrazumijeva i da netko bude ovisan o nama, jel tako?
Mi smo nacija preprodavača i sezonskih štandova na obali. Ni to mi se ne mora sviđati.
Zaboravio si kurve, to jest sponzoruše, i konobare. Ne mora ti se sviđati, ali jest činjenica. Get used to it.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

02 May 2012, 13:15

Ze. » wrote:Pričao sam o modelu kapitalizma koji ti zagovaraš. U kojemu institucije (one na koje puk ima nekakav utjecaj preko izbora vlasti koja ih postavlja i zakona koje donosi) imaju slabu ili nikakvu kontrolu da maksimizacija profita ne počne jesti ljude koji rade da se to postigne. Mehanizam regulacije trebala bi biti zdrava konkurencija i izostanak monopola. Dakle, tržište bi trebalo biti samoregulirajuće. Ne funkcionira, kapital se okrupnjuje i probija granice tržišne i institucionalne regulacije. Prerasta nacionalnu kontrolu (mora biti nacionalna kad nemamo Svjetsku Vladu. Još. :D)
Pokazalo se da, nažalost, kad okrupnjavanje pređe određenu razinu, 'nevidljiva ruka' Adama Smitha prestane postojati. Uvene i ne radi ništa.

http://www.forbes.com/sites/timworstall ... ible-hand/
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

16 May 2012, 18:38

Katalog investicijskih projekata Ministarstva turizma. Imamo što prodati! :cheer:
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

21 May 2012, 11:58

Važno je zvati se Tomislav :mama: :mama: :mama: :mama: :mama:
gonj špadi
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

21 May 2012, 13:01

Gle, dobro je. Ja sam mislila da će prije zadnjih parlamentarnih izbora isforsirati tu skupštinu, postati glavni hadezeovac i uvesti diktaturu.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

21 May 2012, 13:03

Aha, hoćeš reći da je dobro jer nam zapravo daje vremena da emigriramo? :D
gonj špadi
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

22 May 2012, 06:36

klonka » wrote:Aha, hoćeš reći da je dobro jer nam zapravo daje vremena da emigriramo? :D
I to u Srbiju, gdje je Nikolić, ili u Sloveniju, gdje je Janša. U Srpskoj je Dodik. Trebam li spominjati Mađarsku i Orbana?

Kad razmisliš, mi smo liberalni otočić u ognjištarskom moru.
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

22 May 2012, 13:39

A ne, ne, pogledaj nas, i mi smo ognjištari. Tko kaže da moram u susjedne zemlje? Zna li netko kakva je društvena situacija na Antarktici?
gonj špadi
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

22 May 2012, 15:28

klonka » wrote:A ne, ne, pogledaj nas, i mi smo ognjištari. Tko kaže da moram u susjedne zemlje? Zna li netko kakva je društvena situacija na Antarktici?
Malo suzdržana, da ne kažem hladna.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

22 May 2012, 16:01

ElliQuinn » wrote: Malo suzdržana, da ne kažem hladna.
Sve bolja i toplija. Ozonska rupa se širi i ne migrira više toliko... :)
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

22 May 2012, 16:22

karambol » wrote:
Sve bolja i toplija. Ozonska rupa se širi i ne migrira više toliko... :)
..ali sporo to ide. jedva cekam da se digne tih trideset metara mora. puno toga bi rijesilo. spor sa slovencima bi nestao, dobili bi izlaz na more i to svukud i livo i desno mozda, spoj bi imali cak s crnim morjem, sava bi nabrekla, zagreb bi se preselio na snjeznu kraljicu, uz obalu bi se razbistrila urbanisticka situacija, apartmani bi postali stanovi za ugore, sveti duje bi postao svjetionik, a arbuni i komarce bi se vatale doslovno na posti od peskarije..bacis tunju povise splicke peskarije i lovis ribu, marjan bi postao otok, splicani koji bi ostali, oni koji znaju plivat, boduli. :cheer:
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

22 May 2012, 16:28

..a unda » wrote: ..ali sporo to ide. jedva cekam da se digne tih trideset metara mora. puno toga bi rijesilo. spor sa slovencima bi nestao, dobili bi izlaz na more i to svukud i livo i desno mozda, spoj bi imali cak s crnim morjem, sava bi nabrekla, zagreb bi se preselio na snjeznu kraljicu, uz obalu bi se razbistrila urbanisticka situacija, apartmani bi postali stanovi za ugore, sveti duje bi postao svjetionik, a arbuni i komarce bi se vatale doslovno na posti od peskarije..bacis tunju povise splicke peskarije i lovis ribu, marjan bi postao otok, splicani koji bi ostali, oni koji znaju plivat, boduli. :cheer:
Konačno bi postali prava podmorska zemlja... :D
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

22 May 2012, 16:37

karambol » wrote:
Konačno bi postali prava podmorska zemlja... :D
od spiljske zemlje, do podmorskospiljske zemlje. od spiljskog drustva, do sub..nekog drustva. :D
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

22 May 2012, 19:10

Unda, jedini problem bi bia šta bi tribali ić panulavat uvanka. Meštrović očito nije mislia na budućnost kad je Grguru onako prst stavia. :gaah:
Post Reply