Hoće li se opet smjeti pušiti u restoranima?

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

12 Apr 2012, 10:22

BoDerek » wrote:
Kad bih htjela bit netolerantna bič, mogla bih reć: šta nepušači imaju tražit u birtijama? Samo zauzimaju mjesta pušačima :rofl:
Okej, zajebavam se malo, ali otkad ne pušim, birtija mi je sve manje zanimljiva :ne zna: Birtije su za pušače :mudri:e.
Zivim u zemlji gdje se nigdje unutra ne pusi na javnim mjestima. Kafici, birtije i restorani su puni. :cerek: O cemu ti to?
Volim otici na cugu. :cerek: To sto je tebi prestankom pusenja birtija nezanimljiva ne znaci nista jer je meni zabranom pusenja postalala dodatno zanimljiva. :zubo:


User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

12 Apr 2012, 10:45

BoDerek » wrote:Bolje je pitanje: zašto pušači imaju naviku odlaska u kafiće?
Vjerojatno baš radi te cigare.
Pogrešno.

Navika odlaska u kafiće jedan je od oblika druženja.
Zato valjda i postoji tolko birtija da bi ovisnici o cigarama i alkoholu imali mjesto gdje bi bili svoj na svome.
Glupost.

Donedavno su nikotinski ovisnici svugdje osim valjda u liječničkim čekaonicama bili svoji na svome. Nekad se i u javnome prijevozu pušilo.
Kad bih htjela bit netolerantna bič, mogla bih reć: šta nepušači imaju tražit u birtijama? Samo zauzimaju mjesta pušačima :rofl:
Znaš li koliko je pušača to reklo pred koju godinu, u raspravi na f.hr?
No upravo zbog tog i takvog garda, kako nikotinskih ovisnika tako i birtaša koji na njima baziraju svoj poslovni model, nepušačima birtije nisu zanimljive. I onda kreću priče kako su pušači društveniji i skloniji potrošiti.
Nisu.
Okej, zajebavam se malo, ali otkad ne pušim, birtija mi je sve manje zanimljiva :ne zna: Birtije su za pušače :mudri:
U Hrvatskoj jesu. Jer svaki birtaš želi pušače i jer nepušači u takve lokale ne ulaze ako to mogu izbjeći.
A sad kad smo već odgojili i izrodili tolko pušača, moramo se i skrbit za njih :rofl: :cerek:
Okej, treba postepeno mijenjat svijest o pušenju (što se i radi), al ne đonom na pušače.
A bu bu bu.

Pušenje je ovisnost koja, za razliku od drugih ovisnosti, izravno šteti ljudima koji se nalaze u ovisnikovoj neposrednoj blizini. Društveno još uvijek predobro prihvaćena, a istom pri vrhu po štetnosti i odvratnosti.

Ja sam i previše trpio pušačku bezobzirnost, čak i na faksu. I maksimum moje obzirnosti prema pušačima ubuduće svodit će se na to da mogu izaći s njima na otvoreno odluče li zapaliti, da ne prekidamo razgovor.
Kome se ne sviđa moja ili zakonska bezobzirnost, ima dvije mogućnosti: može se prestati družiti sa mnom ili se može liječiti.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

12 Apr 2012, 10:46

ombia » wrote:Volim otici na cugu. :cerek: To sto je tebi prestankom pusenja birtija nezanimljiva ne znaci nista jer je meni zabranom pusenja postalala dodatno zanimljiva. :zubo:
Upravo tako.

Istina, nisu mi postali zanimljivi pičvajzi koji cjelokupni poslovni model zasnivaju na kavi i cigareti te eventualno kronerima, ali to nije zato što ne bih želio potrošiti novac. Samo ga želim potrošiti na nešto bolje.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

12 Apr 2012, 11:56

Lastan » wrote: Pušenje je ovisnost koja, za razliku od drugih ovisnosti, izravno šteti ljudima koji se nalaze u ovisnikovoj neposrednoj blizini.
Točno, i radi te činjenice i imamo ovakve neverending rasprave.
Jest, pušenje šteti i drugima.
Zbog toga se i mijenjao zakon o pušenju.
Svaki nepušač bi trebao imati mogućnost piti kavu i jesti u nezadimljenom prostoru. Za to smo svi!
To smo i dobili.

Ali, to očito nije dovoljno. Jer tu i tamo, budući da nije uvedena potpuna zabrana, ti moraš ispast dežurni policajac među svojim krugom prijatelja.
E jebiga, očito moraš. Pošto si već odlučio, od svih štetnosti, eliminirati i pozabaviti se upravo tom.

Ali, ne znam što točno očekuješ od ovih rasprava, odnosno od pušača. Možeš očekivati da pušači budu tolerantniji i obzirniji prema nepušačima. To je i cilj.
Ali ne očekuješ valjda da će se i oni skupa s tobom zalagati za potpuno ukidanje i zabranu pušenja.

Ne znam, ti si u pravu u svemu ovome. Jer ti šteti tuđi izbor. I to je tako, jebiga, protiv toga argumenata nema.

Osobno, ne mogu zamislit kolku si to štetu i maltretiranje podnio od pušača, a da je teško usporediva s ostalim štetnostima koje sam biraš, e da bi se isplatilo toliko borit protiv pušača??
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

12 Apr 2012, 12:09

ombia » wrote:
Zivim u zemlji gdje se nigdje unutra ne pusi na javnim mjestima. Kafici, birtije i restorani su puni. :cerek: O cemu ti to?
Volim otici na cugu. :cerek: To sto je tebi prestankom pusenja birtija nezanimljiva ne znaci nista jer je meni zabranom pusenja postalala dodatno zanimljiva. :zubo:
Ma, dobro, votevr. Ono je ionako bilo poluozbiljno.
Almost Rosey
Posts: 2861
Joined: 18 Sep 2011, 15:31

12 Apr 2012, 12:12

BoDerek » wrote: Ma gle, Rozi, radi se o ovisnicima. Ako se družiš s ovisnikom, pšrihvatiš i tu ovisnost. Ili se ne družiš s njim. Nije problem jednom u mjesec dana bit na kavi sat vremena bez cigarete. Al ovisniku neće bit drago ako će se situacija ponavljat. :kava:
Dakle, ma koliko ja mogla biti ugodna, šarmantna i zabavna, kakva već jesam :D na tim kavama, pušaču će biti ugodnije sjediti negdje gdje može zapaliti, makar to značilo da se nećemo družiti? A jad i bijeda :visi:
Da se razumijemo, ovo nije osobno.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

12 Apr 2012, 12:16

Almost Rosey » wrote: ... A jad i bijeda :visi:
mda, u svakom slučaju netko puši :D
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

12 Apr 2012, 12:17

Almost Rosey » wrote: Dakle, ma koliko ja mogla biti ugodna, šarmantna i zabavna, kakva već jesam :D na tim kavama, pušaču će biti ugodnije sjediti negdje gdje može zapaliti, makar to značilo da se nećemo družiti? A jad i bijeda :visi:
Da se razumijemo, ovo nije osobno.
Rozi, pa šta tebe uče na toj psiholoZiji? :rofl:
Ma znam da nije osobno.
Ali nisu svi pušači isti, niti su jednako ovisni. Neki puše manje, neki više.
Neki mogu satima bez cigarete.
Almost Rosey
Posts: 2861
Joined: 18 Sep 2011, 15:31

12 Apr 2012, 12:28

BoDerek » wrote: Rozi, pa šta tebe uče na toj psiholoZiji? :rofl:
Ma znam da nije osobno.
Ali nisu svi pušači isti, niti su jednako ovisni. Neki puše manje, neki više.
Neki mogu satima bez cigarete.
:rofl:
A znam. Stari danas u nevjerici lupa glavom u zid kad se sjeti da je pušio u stanu s troje djece :ne zna:
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

12 Apr 2012, 12:31

Ja sam odrasla u obitelji kroničnih pušača, gdje su svi dimili k'o lokomotive uz nas djecu. :(
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

12 Apr 2012, 12:51

Morticia » wrote:Ja sam odrasla u obitelji kroničnih pušača, gdje su svi dimili k'o lokomotive uz nas djecu. :(
+1

uopće se nije pazilo na to
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

12 Apr 2012, 13:00

Pješčana » wrote: +1

uopće se nije pazilo na to
I ja. Sjecam se svjeze opranih zavjesa koje bi nedugo potom opet pozutile. :facepalm:
Lastane nisam mislila doslovce na birtije, na kafice i slicno.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

12 Apr 2012, 14:03

BoDerek » wrote:Svaki nepušač bi trebao imati mogućnost piti kavu i jesti u nezadimljenom prostoru. Za to smo svi!
To smo i dobili.
Pa, vrlo uvjetno rečeno. U svakom slučaju možemo jesti u nezadimljenu prostoru; o kavi bi se već dalo raspravljati jer su praktički svi kafići koji su to mogli izvesti - iznimke od zakona.
Ali, to očito nije dovoljno. Jer tu i tamo, budući da nije uvedena potpuna zabrana, ti moraš ispast dežurni policajac među svojim krugom prijatelja.
Još gore: u principu sam odustao od druženja s ovisnicima.
Jer ako ćemo pravo, ni u jednom dosadašnjem druženju nisu se pušači žrtvovali za mene onako kao što sam se ja žrtvovao za njih, i to uključuje forumaše: ako slučajno i sjednemo u nešto nepušačko, izlaze svako toliko jer zapaliti moraju. E pa jebeš takvo druženje.
Osobno, ne mogu zamislit kolku si to štetu i maltretiranje podnio od pušača, a da je teško usporediva s ostalim štetnostima koje sam biraš, e da bi se isplatilo toliko borit protiv pušača??
Zamisli da dođeš na faks i čekaš predavanje. Zamisli da isto predavanje čeka u istom hodniku još 30 ljudi, od kojih 20 puši.
Zamisli da je u istom hodniku još pet predavaonica i pred svakom ista situacija.
I onda dodaj tome činjenicu da je vani -10 stupnjeva i da je sve zatvoreno i svi će pušači dreknuti na tebe ako odlučiš disati.

Zamisli da se tebe redovito proziva netolerantnom jer ti smeta dim. Ovisnici koji i ne pomišljaju da ne zapale, naravno, nisu netolerantni prema tvojim problemima s disanjem ili uopće činjenicom da ti taj dim smrdi.

Ako ja biram nešto što je štetno za mene, to je moj izbor.
Pušači biraju za mene i to ih čini agresivcima koji žrtvuju moju sigurnost za svoj komfor. Slično kao biciklisti i motociklisti na pločnicima.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

12 Apr 2012, 15:50

Lastan » wrote: Pa, vrlo uvjetno rečeno. U svakom slučaju možemo jesti u nezadimljenu prostoru; o kavi bi se već dalo raspravljati jer su praktički svi kafići koji su to mogli izvesti - iznimke od zakona.

Još gore: u principu sam odustao od druženja s ovisnicima.
Jer ako ćemo pravo, ni u jednom dosadašnjem druženju nisu se pušači žrtvovali za mene onako kao što sam se ja žrtvovao za njih, i to uključuje forumaše: ako slučajno i sjednemo u nešto nepušačko, izlaze svako toliko jer zapaliti moraju. E pa jebeš takvo druženje.


Zamisli da dođeš na faks i čekaš predavanje. Zamisli da isto predavanje čeka u istom hodniku još 30 ljudi, od kojih 20 puši.
Zamisli da je u istom hodniku još pet predavaonica i pred svakom ista situacija.
I onda dodaj tome činjenicu da je vani -10 stupnjeva i da je sve zatvoreno i svi će pušači dreknuti na tebe ako odlučiš disati.

Zamisli da se tebe redovito proziva netolerantnom jer ti smeta dim. Ovisnici koji i ne pomišljaju da ne zapale, naravno, nisu netolerantni prema tvojim problemima s disanjem ili uopće činjenicom da ti taj dim smrdi.

Ako ja biram nešto što je štetno za mene, to je moj izbor.
Pušači biraju za mene i to ih čini agresivcima koji žrtvuju moju sigurnost za svoj komfor. Slično kao biciklisti i motociklisti na pločnicima.
Gle, ja kužim da ti nije ugodno ako ti tolko smeta dim. Evo, mene si uvjerio :o :D

Ali, što je zapravo tvoj prijedlog, rješenje? Koju posluku želiš porati?
Jer, tvojim problemima ni zakon ne može pomoći.
Ti zapravo želiš natjerati sve pušače da se izliječe. I da se svi skupa družite i volite :hekla:

Inače, ne moram zamišljati kako je to kad te se proziva netolerantnom. Pa mislim da većina pušača zna kako je to.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

12 Apr 2012, 17:14

BoDerek » wrote: Gle, ja kužim da ti nije ugodno ako ti tolko smeta dim. Evo, mene si uvjerio :o :D

Ali, što je zapravo tvoj prijedlog, rješenje? Koju posluku želiš porati?
Jer, tvojim problemima ni zakon ne može pomoći.
Ti zapravo želiš natjerati sve pušače da se izliječe. I da se svi skupa družite i volite :hekla:
Zapravo, zaboli me hoće li se izliječiti. Ali zagovaram apsolutnu zabranu pušenja u svim javnim prostorima.
Ako se može čak zabraniti pijenje piva u parku, onda se bogme može i pušenje makar u svim zatvorenim prostorima s pravom javnosti.
Inače, ne moram zamišljati kako je to kad te se proziva netolerantnom. Pa mislim da većina pušača zna kako je to.
Kad su to pušači prozvani netolerantnima, ne računajući moje postove?
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

12 Apr 2012, 21:59

Zabranjeno je piti pivu u parku?
User avatar
Beta ženka
Posts: 1908
Joined: 17 Sep 2011, 23:40

12 Apr 2012, 22:13

ombia » wrote:Zabranjeno je piti pivu u parku?
Ako nije, bit će. Srećom samo u Zagrebu, tako da sam još uvijek sigurna u svojem malom selu. :rofl:
Uostalom dajem joj veliki kredit kad kazem da je Hrvatska moja domovina. Moja domovina je bila Jugoslavija. Hrvatska bez nje je sve ovo sto je sada - siroce na vjetrometini. (Aristocat)
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

12 Apr 2012, 22:19

Beta ženka » wrote:
Ako nije, bit će. Srećom samo u Zagrebu, tako da sam još uvijek sigurna u svojem malom selu. :rofl:
I ja u svom. Mi zivimo od pife. :zubo:
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

12 Apr 2012, 22:20

Lastan » wrote: Zapravo, zaboli me hoće li se izliječiti. Ali zagovaram apsolutnu zabranu pušenja u svim javnim prostorima.
Ako se može čak zabraniti pijenje piva u parku, onda se bogme može i pušenje makar u svim zatvorenim prostorima s pravom javnosti.


Kad su to pušači prozvani netolerantnima, ne računajući moje postove?
Ali i kod potpune zabrane će te nervirati što će izlaženje van kvarit druženje.
Čak i da zabrane i vani, pušači bi se snašli nekako. S klubovima, privatnim stanovima, svejedno.

Pušači su prozivani svakakvim krasnim 'epitetima' unazad nekoliko godina u usporedbi s kojima netolerantan zvuči ko pjesma. A i nisi jedini koji ih proziva netolerantnima.

I da, gdje je to zabranjena piva u parku?
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

12 Apr 2012, 22:27

Ovo za zabranu pijenja na javnim površinama su spomenuli da će uvesti, pa se predomislili nakon par dana - i tako bi se odnosilo samo na Zagreb :) Trebala je to, kao, biti mjera sprečavanja alkoholiziranja maloljetnika.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

12 Apr 2012, 22:38

:tuzni:
Prvo su nam zabranili u avtobusima, onda u avijonima, onda u vlakovima, u međuvremenu i na raznim drugim mjestima, pa evo i u restoranima :tuzni: ...ma jebe me se, kući čadim kolko mi se oće. :rozi:



Na balkonu!
:rofl:


Zezam se, smim i unutra. :zubo:

Zabrana pušenja u restoranima...a šta sad, bolje i to neg skakat ovim nepušačima po glavi. Nek ostave zabranu, što se mene tiče. Nije to takav bed, zimi manje iđem u restorane i gotovo. Čim otopli biram one s terasom i etega, svima dobro.
Istini za volju, nije mi bilo svejedno kad sam prvi put nakon zabrane ošla na večeru. Al živ se čoek na sve navikne.

BoDerek » wrote: I da, gdje je to zabranjena piva u parku?
Mislim da je Karlovac jedini u kom se ne smije. Al moguće je da to vrijedi samo za maloljetnike il za neko doba dana/noći...nisam baš ziher, al znam da Karlovac ima neku zabranu u vezi cuge i da je donedavno bio jedini grad u Hrvatskoj čija je vlast odlučila provodit tu odluku.
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

12 Apr 2012, 22:47

nina williams » wrote: Mislim da je Karlovac jedini u kom se ne smije. Al moguće je da to vrijedi samo za maloljetnike il za neko doba dana/noći...nisam baš ziher, al znam da Karlovac ima neku zabranu u vezi cuge i da je donedavno bio jedini grad u Hrvatskoj čija je vlast odlučila provodit tu odluku.
E da, stvarno, mislim da Karlovac to ima :top:


Ja sam pušač, ali me smeta dim tamo gdje je hrana :o
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

13 Apr 2012, 09:11

Beta ženka » wrote:
Ako nije, bit će. Srećom samo u Zagrebu, tako da sam još uvijek sigurna u svojem malom selu. :rofl:
Mislim da je već zabranjeno u Osijeku. Ili je bilo.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

13 Apr 2012, 09:51

U Zagrebu je već zabranjeno najkasnije od 2001. kad sam dobio kaznu za pivu u parku.

Što se tiče pušenja u restoranima u Francuskoj, ovaj tjedan sam ih obišao 7-8 u jednom gradu i u nijednom nije bilo traga pušačima. A da mi je neki zagadio jučerašnju juhu od vrganja s kestenima i pačja prsa glazirana medom, najebao bih mu se majke ovisničke. Štoviše, u nijednom kafiću se nije pušilo, ali ispred popularnijih uvijek stoji krdo pušača.
Ipak, u tramvaju je neka seljačina zapalila, ali ne bi bilo u redu da sam se bunio pošto sam se švercao. :D
Biti i mniti svemiropolisno
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

14 Apr 2012, 15:53

To za cuganje vani sam čula, kakav kretenski apsurd. Doduše kao i zabrana pušenja u prostoru u tuđem vlasništvu. I ne znam kako bi se to efikasno trebao provoditi takav imbecilni zakon.

JPK wrote:U Zagrebu je već zabranjeno najkasnije od 2001. kad sam dobio kaznu za pivu u parku.
Jesi platio?
Post Reply