Zdravstveni odgoj u školama od 1 osnovne

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
Aurora
Posts: 342
Joined: 12 Nov 2011, 19:35

13 Mar 2012, 15:44

Ovo je tema gdje se raspravlja o zdravstvenom odgoju kao predmetu, reformi kroz prizmu tog predmeta, i seksualnom odgoju.


Pa da ja prva počnem:


Današnjim srednjoškolcima treba da ih netko nauči čemu služi kondom, kakve su sve kontracepcijska sredstva, što je AIDS i homoseksualnost i što je odgovorno seksualno ponašanje, i još štošta.
Ali smatram pogrešnim da to predaje vjerski opredjeljena osoba. To če sve biti vjerski obojano!


Koliko znam, seks. odgoj neće biti u 1 razredu.


Ovom usranom konzumerističkom društvu fali ljubav, čast, srčanost, suosjećajnost i poštenje, a ne nikakav patriotizam, bogobojaznost, marljivost, spremnost na odricanje i prihvaćanje besmislenih kazni...
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

13 Mar 2012, 15:49

Aurora » wrote: Ali smatram pogrešnim da to predaje vjerski opredjeljena osoba.

To bi bilo krasno, na upitniku za posao bi pisalo dali ste vjernik/ca ili ne?
Današnjim srednjoškolcima treba da ih netko nauči čemu služi kondom, kakve su sve kontracepcijska sredstva, što je AIDS i homoseksualnost i što je odgovorno seksualno ponašanje, i još štošta.
Baš gledam nešto statistike i ispada da nitko rođen prije 2012 ne zna što je to kondom, ne zna da je peder, niti zna da se može zaraziti :D. Rijetko tek tu i tamo netko zna kako začeti dijete a samo djeca bogataša znaju za kontracepcijske pilule.

I za sve je to kriva rvacka :a.p.:
Koliko znam, seks. odgoj neće biti u 1 razredu.
Jasno, uopće nema smisla učiti slova prije nego se nauči staviti kondom.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

13 Mar 2012, 15:55

Samo da ne bude utrpano na sličan način kao vjeronauk. Na ho-ruk i bez ikakvog suvislog koncepta kako bi to zaista trebalo izgledati da današnji klinci ne rigaju kada im se nameće standard iz 1848. godine...
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Aurora
Posts: 342
Joined: 12 Nov 2011, 19:35

13 Mar 2012, 16:10

Karl Jozef » wrote:
To bi bilo krasno, na upitniku za posao bi pisalo dali ste vjernik/ca ili ne?

Baš gledam nešto statistike i ispada da nitko rođen prije 2012 ne zna što je to kondom, ne zna da je peder, niti zna da se može zaraziti :D. Rijetko tek tu i tamo netko zna kako začeti dijete a samo djeca bogataša znaju za kontracepcijske pilule.

I za sve je to kriva rvacka :a.p.:


Jasno, uopće nema smisla učiti slova prije nego se nauči staviti kondom.
1) Na upitniku za posao to uopće ne bi trebalo pisati. Ali čula sam da če to predavati vjerski opredjeljana osoba.

2) Vrijeđaš. Današnju djecu bi trebalo naučiti onome što trebaju znati, jer i dalje misle da je prekinuti snošaj učinkovit, da je kondom bespotreban, homoseksualnost je stigmatizirana i osuđivana i to bi se trebalo ispraviti.

Iznenadio bi se da neke odrasle žene ne znaju da sperma mora nakon spolnog odnosa isteći iz tijela. Na temi Jesam li trudna s fhr. čula sam žalopojke dvije žene kako će one zatrudnjeti ako sperma oteće iz vagine. Sad reci da im ne treba seksualni odgoj, a to su udane, odrasle žene, koje planiraju djecu, kako su se predstavile.

Djevojke masovno ne koriste oralnu kontracepciju, to pokazuje iskustvo svih nas, ako živimo u istoj zemlji.

3) Političari vjerskog opredjeljenja lagali su svima oko njih i gdje god su došli da Kukuriku namjerava uvesti spolni odgoj od 1 razreda.
Ovom usranom konzumerističkom društvu fali ljubav, čast, srčanost, suosjećajnost i poštenje, a ne nikakav patriotizam, bogobojaznost, marljivost, spremnost na odricanje i prihvaćanje besmislenih kazni...
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

13 Mar 2012, 16:22

Aurora » wrote: 1) Na upitniku za posao to uopće ne bi trebalo pisati.
A kako onda točno namjeravaš izbjegnuti "vjerski opredjeljene osobe"?
2) Vrijeđaš. Današnju djecu bi trebalo naučiti onome što trebaju znati, jer i dalje misle da je prekinuti snošaj učinkovit, da je kondom bespotreban, homoseksualnost je stigmatizirana i osuđivana i to bi se trebalo ispraviti.
Svi koje znam i koje sam ikad znao čini mi se nisu imali nikakav posebni spolni odgoj i svi su znali što je to kondom a bogami nitko nije mislio da je bespotreban.

A glede osuđivanja homoseksualnosti to je pitanje svjetonazora, ne vidim zašto bi neko dijete trebalo učiti o tuđim seksualnim preferencijama i zašto bi im se to trebalo predstavljati kao nešto prihvatljivo. Postoje i druge seksualne devijacije pa sumnjam da će se o svima njima učiti :ne zna:
Iznenadio bi se da neke odrasle žene ne znaju da sperma mora nakon spolnog odnosa isteći iz tijela. Na temi Jesam li trudna s fhr. čula sam žalopojke dvije žene kako će one zatrudnjeti ako sperma oteće iz vagine. Sad reci da im ne treba seksualni odgoj, a to su udane, odrasle žene, koje planiraju djecu, kako su se predstavile.
To je mali broj žena. Mislim nedovoljan da bi djecu zatrpavali posebnim predmetom.
Djevojke masovno ne koriste oralnu kontracepciju, to pokazuje iskustvo svih nas, ako živimo u istoj zemlji.
Što ti misliš da bi svaka djevojka trebala koristiti to? Zašto bi točno djevojke masovno trebale koristiti oralnu kontracepciju? Postoji neka posebna korist od petljanja u prirodnu hormonalnu ravnotežu?
3) Političari vjerskog opredjeljenja lagali su svima oko njih i gdje god su došli da Kukuriku namjerava uvesti spolni odgoj od 1 razreda.
Koji to točno? Inače u Hrvatskoj preko 90% ih je takvih tako da su se svojski potrudili kad su ukoliko su takve izjave postojale povezali s njihovim vjerskim opredjeljenjem.
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

13 Mar 2012, 16:36

Karl Jozef » wrote: A glede osuđivanja homoseksualnosti to je pitanje svjetonazora, ne vidim zašto bi neko dijete trebalo učiti o tuđim seksualnim preferencijama i zašto bi im se to trebalo predstavljati kao nešto prihvatljivo. Postoje i druge seksualne devijacije pa sumnjam da će se o svima njima učiti :ne zna:
Pretpostavljam da si svjestan da je to tvoje mišljenje, a ne relevantnih struka?
Pod relevantna struka mislim na medicinu i njoj srodne, ne crkveni nauk. :D
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

13 Mar 2012, 16:39

blue » wrote: Pretpostavljam da si svjestan da je to tvoje mišljenje, a ne relevantnih struka?
Pod relevantna struka mislim na medicinu i njoj srodne, ne crkveni nauk. :D
Znači ti tvrdiš da je medicinski opravdano biti homosekualac. :zubo:

Evo recimo psihologija, kad neki psiholog :zubo: napravi upitnik i zaključi da je neko ponašanje u 90% jedinki neke skupine, hoće li zaključiti da je ta pojava prirodna ili neprirodna?
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

13 Mar 2012, 16:46

Karl Jozef » wrote: Znači ti tvrdiš da je medicinski opravdano biti homosekualac. :zubo:
Ideja o opravdanosti bivanja homoseksualcem/heteroseksualcem je, pa, smiješna. To je kao da tražiš opravdanost Zemljine rotacije :ne zna:
Znanost ne opravdava stvari, opravdavanje je trla baba lan domena, nikako znanstvena.


Postoje normalne stvari na kugli zemljskoj koje su prisutne u manjem postotku, npr. crvenokosi ljudi.

Jako sumnjam da će psiholog odlučivati o prirodnosti/neprirodnosti :misli:
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

13 Mar 2012, 16:55

blue » wrote: Ideja o opravdanosti bivanja homoseksualcem/heteroseksualcem je, pa, smiješna. To je kao da tražiš opravdanost Zemljine rotacije :ne zna:
Znanost ne opravdava stvari, opravdavanje je trla baba lan domena, nikako znanstvena.
Ako je znanost opravdala neke stvari kao prirodnu varijaciju na temu a istu takve druge nije, onda stvar prelazi u pitanje društvenih znanosti i tu nastaje problem jer one su jako podložne interpretaciji. Dobro može se poslužiti i statistikom ali statistika ne govori dobre stvari po tom pitanju.

Meni je dosta zanimljivo kako se jedne različitosti može tretirati kroz nekakve terapije u svrhu osnaživanja čovjeka da se bori protiv njih a za druge je to zabranjeno. Ne vidim da je biti homoseksualcem jednako opravdano kao i da se Zemlja okreće, dobro možda i je ali onda bih ja to ovako rekao. Recimo, jednako je opravdano isčašenje zgloba kao i da se Zemlja vrti no to ne znači da nećemo pomoći čovjeku s isčašenim zglobom odnosno da ćemo mu tvrditi da je sve uredu :D

I da postoji biološka opravdanost ili neopravdanost, postoji društvena opravdanost ili neopravdanost i osobna opravdanost ili neopravdanost. Koliko mi se čini 2:1 je za neopravdanost. :zubo:
Jako sumnjam da će psiholog odlučivati o prirodnosti/neprirodnosti :misli:
Iskreno ni meni se ne sviđa ta ideja :zubo:
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

13 Mar 2012, 17:11

Joj :rofl:

Tu ima toliko krušaka, jabuka i drugog voća da ne znam od kud početi. Prošlo je 5, a ide mi se kući, pa ću kasnije :)
A do tad, de pliz, elaboriraj biološku i društvenu opravdanost i neopravdanost, osobnu ljestvicu ne trebaš hvala :)
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

13 Mar 2012, 17:29

blue » wrote: A do tad, de pliz, elaboriraj biološku i društvenu opravdanost i neopravdanost, osobnu ljestvicu ne trebaš hvala :)
Pa što nisu jasne same po sebi :D
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

13 Mar 2012, 17:48

U, napokon jedna tema gdje će biti flejmanja. :kokice:
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

13 Mar 2012, 17:49

Karl Jozef » wrote: Pa što nisu jasne same po sebi :D
Ne, nisu.

Odnosno, meni su jasne ako na trenutak zanemarim oko 80% svega što znam o biologiji i sociologiji. :kava:
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

13 Mar 2012, 18:03

Ups, zeznuo sam se nisam skužio da pišem po ovom podforumu. :zubo:

Imam neki mali problemčić, tako da :trk: :xd:
User avatar
Aurora
Posts: 342
Joined: 12 Nov 2011, 19:35

13 Mar 2012, 18:41

Ovom usranom konzumerističkom društvu fali ljubav, čast, srčanost, suosjećajnost i poštenje, a ne nikakav patriotizam, bogobojaznost, marljivost, spremnost na odricanje i prihvaćanje besmislenih kazni...
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

13 Mar 2012, 19:03

I ne samo matematike.

Ja bih za vjernike uveo posebnu biologiju, posebnu geografiju (može i geocentričnu), isključivo biblijsku povijest, glazbeni i likovni ograničeni isključivo na sakralnu umjetnost, književnost samo na posebno probrane katoličke pisce, a posebno onda i studij medicine na kojemu se uči o čudotvornoj moći molitve. :kava:
User avatar
Aurora
Posts: 342
Joined: 12 Nov 2011, 19:35

13 Mar 2012, 19:32

Lastan » wrote: I ne samo matematike.

Ja bih za vjernike uveo posebnu biologiju, posebnu geografiju (može i geocentričnu), isključivo biblijsku povijest, glazbeni i likovni ograničeni isključivo na sakralnu umjetnost, književnost samo na posebno probrane katoličke pisce, a posebno onda i studij medicine na kojemu se uči o čudotvornoj moći molitve. :kava:
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Baš kako si rekao.
Ovom usranom konzumerističkom društvu fali ljubav, čast, srčanost, suosjećajnost i poštenje, a ne nikakav patriotizam, bogobojaznost, marljivost, spremnost na odricanje i prihvaćanje besmislenih kazni...
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

13 Mar 2012, 19:39

U mojoj osnovnoj školi, negdje u 7./8. razredu, na satu biologije, i u knjizi iz biologije, ima dio o muškim i ženskim spolnim organima, što se mijenja i kako funkcionira. osim toga, bile su navedene spolne bolesti, i danas se sjećam crnobijele fotografije nekog crnog dječaka/muškarca koji je obolio od mekog čankira.
u gimnaziji, 4. srednje imali smo anatomiju, i tu knjigu još uvijek čuvam, jer je odličan izvor informacija.
obradili smo i muški i ženski reproduktivni sustav, oplodnju, trudnoću, porod, spolni odnos, kontraceptivna sredstva i spolne bolesti. Dakle, ne mogu reći da nisam imala barem nekakav uvod u sponi odgoj.
Ne znam kako je danas u školama, ali zaista ne mogu reći da se do danas ništa nije učilo.
Aurora » wrote: Djevojke masovno ne koriste oralnu kontracepciju, to pokazuje iskustvo svih nas, ako živimo u istoj zemlji.
meni , na primjer, oralna kontracepcija ne paše, i ne planiram ju više koristiti. to samo znači da spadam u skupinu, očito veliku, koja ju ne koristi.
ima li kakvih informacija o djevojkama koje koriste flastere/ vaginalete/ spiralu/ kondom/dijafragmu/ implantant? zašto bi neuzimanje pilula značilo išta, osim lošeg postotka takve kontracepcije na našem tržištu?
ja sam za spolni odgoj od osnovne škole, da djeca nauče osnovne stvari, razbiju tabue koje možda imaju u obitelji/zajednici/društvu, i nek se taj spolni odgoj nadograđuje kroz godine, kao i bilo koji drugi predmet. ne mislim da će vjerski opredjeljena osoba( što to točno znači?) nužno loše predavati. što to znači, ako je deklarirani katolik onda neće znati ispredavati menstruaciju? :ne zna:
deklarirani katolici predaju poglavlja o ratu, ubojstvima, o filozofima drugih religija, nije da samo agnostici predaju inače u školama.
slažem se da treba odabrati dobre pedagoge za spolni odgoj, kao i za bilo koji drugi predmet
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Aurora
Posts: 342
Joined: 12 Nov 2011, 19:35

13 Mar 2012, 19:55

Pješčana » wrote:U mojoj osnovnoj školi, negdje u 7./8. razredu, na satu biologije, i u knjizi iz biologije, ima dio o muškim i ženskim spolnim organima, što se mijenja i kako funkcionira. osim toga, bile su navedene spolne bolesti, i danas se sjećam crnobijele fotografije nekog crnog dječaka/muškarca koji je obolio od mekog čankira.
u gimnaziji, 4. srednje imali smo anatomiju, i tu knjigu još uvijek čuvam, jer je odličan izvor informacija.
obradili smo i muški i ženski reproduktivni sustav, oplodnju, trudnoću, porod, spolni odnos, kontraceptivna sredstva i spolne bolesti. Dakle, ne mogu reći da nisam imala barem nekakav uvod u sponi odgoj.
Ne znam kako je danas u školama, ali zaista ne mogu reći da se do danas ništa nije učilo.

meni , na primjer, oralna kontracepcija ne paše, i ne planiram ju više koristiti. to samo znači da spadam u skupinu, očito veliku, koja ju ne koristi.
ima li kakvih informacija o djevojkama koje koriste flastere/ vaginalete/ spiralu/ kondom/dijafragmu/ implantant? zašto bi neuzimanje pilula značilo išta, osim lošeg postotka takve kontracepcije na našem tržištu?
ja sam za spolni odgoj od osnovne škole, da djeca nauče osnovne stvari, razbiju tabue koje možda imaju u obitelji/zajednici/društvu, i nek se taj spolni odgoj nadograđuje kroz godine, kao i bilo koji drugi predmet. ne mislim da će vjerski opredjeljena osoba( što to točno znači?) nužno loše predavati. što to znači, ako je deklarirani katolik onda neće znati ispredavati menstruaciju? :ne zna:
deklarirani katolici predaju poglavlja o ratu, ubojstvima, o filozofima drugih religija, nije da samo agnostici predaju inače u školama.
slažem se da treba odabrati dobre pedagoge za spolni odgoj, kao i za bilo koji drugi predmet
1) Ti si jedna od rijetkih.

2) Mnoge žene koriste (njihov partner zapravo) prekinuti snošaj. Ne mogu govoriti za one koji nemaju internet ili ne pišu po forumu, ali doista se dobija dojam da je navedena metoda stvarno popularna. Možda da netko napravi anketu među velikim brojem Hrvata.

3) Meni ta informacija liči na vjerski obojena predavanja jedne doktorice o abortusu koje smo imali u osnovoj. Da, vjerski opredjeljena osoba teško može objasniti je li homoseksualnost prirodna i/ili čin homoseks. ako joj vlastiti moralni sud govori da je to loše. Kako može reči da je normalno spavati izvan braka ako joj vlastiti sud govori drugačije? I slično.
Ovom usranom konzumerističkom društvu fali ljubav, čast, srčanost, suosjećajnost i poštenje, a ne nikakav patriotizam, bogobojaznost, marljivost, spremnost na odricanje i prihvaćanje besmislenih kazni...
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

13 Mar 2012, 20:02

Aurora » wrote:
1) Ti si jedna od rijetkih.

2) Mnoge žene koriste (njihov partner zapravo) prekinuti snošaj. Ne mogu govoriti za one koji nemaju internet ili ne pišu po forumu, ali doista se dobija dojam da je navedena metoda stvarno popularna. Možda da netko napravi anketu među velikim brojem Hrvata.

3) Meni ta informacija liči na vjerski obojena predavanja jedne doktorice o abortusu koje smo imali u osnovoj. Da, vjerski opredjeljena osoba teško može objasniti je li homoseksualnost prirodna i/ili čin homoseks. ako joj vlastiti moralni sud govori da je to loše. Kako može reči da je normalno spavati izvan braka ako joj vlastiti sud govori drugačije? I slično.
hah, ne znam jesam li od rijetkih, računaj da je to bio školski program. mislim da je bitnije da to djeca nisu naučila.
e sad, što se tiče prekinutog snošaja, žena koju znam je prekinuti snošaj učila na medicini kao vrstu kontracepcije. ne znam, ako dobro poznaješ svoje tijelo, meni se prekinuti snošaj ne čini lošim izborom u situaciji kad si već punoljetan i znaš svoje tijelo i znaš partnera i spreman si na moguća iznenađenja. i ja znam dosta ljudi koji ga prakticiraju.
što se tiče vjerskog odgoja i spolnog odgoja- ok, neka osoba koja bude odabrana ne bude vjerski extrem. općenito, ideja da netko na predavanju predaje nešto što se kosi s Ustavom RH bih kaznila.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

13 Mar 2012, 20:12

Pješčana » wrote:e sad, što se tiče prekinutog snošaja, žena koju znam je prekinuti snošaj učila na medicini kao vrstu kontracepcije. ne znam, ako dobro poznaješ svoje tijelo, meni se prekinuti snošaj ne čini lošim izborom u situaciji kad si već punoljetan i znaš svoje tijelo i znaš partnera i spreman si na moguća iznenađenja. i ja znam dosta ljudi koji ga prakticiraju.
Kad se makneš od idealnih uvjeta, ispada da prekinuti snošaj jest nesigurnija metoda od kondoma – ali ne znatno.
što se tiče vjerskog odgoja i spolnog odgoja- ok, neka osoba koja bude odabrana ne bude vjerski extrem. općenito, ideja da netko na predavanju predaje nešto što se kosi s Ustavom RH bih kaznila.
Mene baš briga koja su osobna uvjerenja predavača. Zanima me što kaže program.
Ako predavač trubi nešto po svome, a suprotno programu, lako mu je poslati inspekciju i napraviti sve drugo što već treba.

Ja nisam čuo da bi vjernici trebali predavati spolni odgoj. Bila je ideja da se umjesto vjeronauka uvede religijska kultura, obavezna ili za sve ili za one koji ne slušaju vjeronauk – koju bi zapravo predavali vjeroučitelji. I to bi bila žešća svinjarija.
User avatar
Silajn
Posts: 1518
Joined: 19 Sep 2011, 10:25

13 Mar 2012, 22:22

Sve češće mislim da je forsanje bilo kakvog odgoja (pa i seksualnog) kroz školske programa - pogrešno. Ovo što je nabrojala Pješčana učila sam i ja i to je vjerojatno jedino moguće. Kulturi ponašanja pri stupanju u seksualne odnose, kontracepciji i ostalom, treba se podučavati djecu sustavno kroz njima bliske medije. Ako je to u mojoj generaciji bila Modra lasta, to ne znači da bi danas takav pristup funkcionirao. Mislim da bi mališima, kojima su ionako dostupni i bliski televizija i net, trebalo prikazati (usmjeriti ih na) što više što manje ideološki obojenog sadržaja. Što više zato da mogu izgraditi kritički stav jer je vjerojatno nemoguće naći sasvim i u svakoj situaciji primjenjiv film na primjer. Također, mislim da bi im vredniji od školskog odgoja bio neki anoniman servis gdje mogu postavljati pitanja. Pretpostavljam da bi škola mogla odraditi dio posla koji se tiče afirmacije takvog načina informiranja.
Ukratko, treba im pomoć da sami traže, jer nemam povjerenja u eventualne predavače, a usmjeravanje mi se čini fer.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

13 Mar 2012, 22:55

Silajn » wrote:Sve češće mislim da je forsanje bilo kakvog odgoja (pa i seksualnog) kroz školske programa - pogrešno. Ovo što je nabrojala Pješčana učila sam i ja i to je vjerojatno jedino moguće. Kulturi ponašanja pri stupanju u seksualne odnose, kontracepciji i ostalom, treba se podučavati djecu sustavno kroz njima bliske medije. Ako je to u mojoj generaciji bila Modra lasta, to ne znači da bi danas takav pristup funkcionirao. Mislim da bi mališima, kojima su ionako dostupni i bliski televizija i net, trebalo prikazati (usmjeriti ih na) što više što manje ideološki obojenog sadržaja. Što više zato da mogu izgraditi kritički stav jer je vjerojatno nemoguće naći sasvim i u svakoj situaciji primjenjiv film na primjer. Također, mislim da bi im vredniji od školskog odgoja bio neki anoniman servis gdje mogu postavljati pitanja. Pretpostavljam da bi škola mogla odraditi dio posla koji se tiče afirmacije takvog načina informiranja.
Ukratko, treba im pomoć da sami traže, jer nemam povjerenja u eventualne predavače, a usmjeravanje mi se čini fer.
Moja je profesorica biologije imala foru koja se činila prilično uspješnom i korisnom: s vremena na vrijeme, jedno triput u četiri razreda, nas dečke bi otjerala iz razreda. Slobodan sat, dečki, nađite si zanimaciju, odite na kavu, nešto. I održala s curama sat seksualnog odgoja gdje su razgovarale, navodno, po sistemu žena ženi. Dakle, mi bismo ondje bili samo smetali.

Iz sadašnje se perspektive definitivno čini da je anonimnost ove ili one vrste nužna.
No jedna je od svrha dobrog programa zdravstvenog i seksualnog odgoja i ta da napokon seksualne teme prestanu biti tolik tabu.
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

13 Mar 2012, 23:17

Pješčana » wrote:e sad, što se tiče prekinutog snošaja, žena koju znam je prekinuti snošaj učila na medicini kao vrstu kontracepcije. ne znam, ako dobro poznaješ svoje tijelo, meni se prekinuti snošaj ne čini lošim izborom u situaciji kad si već punoljetan i znaš svoje tijelo i znaš partnera i spreman si na moguća iznenađenja. i ja znam dosta ljudi koji ga prakticiraju.
Works fine for me već 10 godina. :zubo:

Možda bih se trebala zabrinuti? :misli: :D
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

13 Mar 2012, 23:22

[quote="Pješčana »"][/quote]

Cekam jos od popodne flejmanje, pa nis...

A jebiga, barem pola klinaca koje znam su se roditeljima tako dogodila.
Mislim ak mislis ionako imati dijete, al nisi bas planirala prije Uskrsa dobro. Inace.
Par kapljica izadje i prije big benga.
K tome nikad mi nije bio jasan gust stajanja kad je najbolje. :ne zna:
Uopce se ne zelim kontrolirati u toj situaciji. I ne znam jel to muskima neki gust?
Pa ucinim sve da dodjem izvan kontrole, a ne da sam prisebna i na oprezu.
Last edited by ombia on 13 Mar 2012, 23:30, edited 1 time in total.
Post Reply