Smrtna kazna

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Apr 2017, 16:08

haram wrote:
01 Apr 2017, 15:25
Strah od smrti=strah od kazne.
Naravno da ne razmišljaju da će biti uhvaćeni, očekuju beneficije od svojih (ne)djela. Ali su voljni da prihvate rizik jer su spremni i pregrmiti kaznu. A budi siguran da bi dublje razmišljali i češće odustajali da je kazna od koje se ledi krv u žilama.
Ovo je toliko fundamentalno pogrešno da me ostavljaš bez riječi. Strah od smrti karakterističan je više-manje za sva ljudska bića, bolesna i zdrava. Strah od kazne nije karakterističan za sva ljudska bića jer psihopati i sociopati, o kojima se ovdje ponajprije govori, drukčije doživljavaju i strah kao osjećaj i krivnju kao posljedicu. Prvo im je smanjeno, a drugo praktički ne postoji. Zato prilično riskiraju i, uvjetno rečeno, hrabriji su od ostalih.

No to ne znači da se ne boje smrti. Ima i takvih, ali u priličnom malom, zanemarivom broju. Psihopatija se različito manifestira, naime. Ali znači da kategorije dobra i zla, zbog kojih se uopće neko ponašanje doživljava kao poželjno i nepoželjno - u njih nisu razvijene toliko da bi ih uzimali u obzir kao relevantne. Otud ih kolektiv ocjenjuje kao amoralne, bezosjećajne, sklone manipulaciji, bezobzirne... Jer im dobro i zlo nisu u fokusu. To su im pojmovi bez značenja, moglo bi se reći. A ako nema zla, nema ni kazne, nije li tako?

Strah od smrti u njihovu slučaju nije i ne može biti strah od kazne, dakle. Ne da si promašio gol, promašio si sport, stadion, grad, planet.
haram wrote:
01 Apr 2017, 15:25
Da nadopunim ono od prije -koliko je Breivik bio zastrašen konačnom efikasnosti domaćeg pravosudnog sustava i preodgojem koji ga očekuje:

One paragraph in Breivik's diatribe describes a "survivor's kit" containing weapons, ammunition, cash and food, a kit he claimed to be preparing to help him break out of jail. The Norwegian tabloid VG says Breivik described plans for another terrorist attack, following his escape from jail, which included a hit-list of targets.
https://www.theguardian.com/world/2011/ ... est-norway
Pročitaj taj medicinski sažetak koji sam ti bio zalijepio. Neke će ti stvari biti možda jasnije. ;)


Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

01 Apr 2017, 16:53

zecopas wrote:
01 Apr 2017, 12:53
gotovo sigurno u trenutku naseg sukoba da mu se moje lice nece svidjeti, tako da to i dalje ne trazi smrtnu kaznu. osim toga, prvo smo se sudarili, ispsovali, potukli...
to je potpuno drugacije od situacije da obojica stojimo na semaforu i on mi odjednom zabije noz u leđa.
Drugim riječima, to što ste se potukli prije nego što je on u tebe zabio nož zapravo je olakotna okolnost? Zanimljiva logika. No nisi mi odgovorio kakva bi kazna bila primjerena u tome prvom slučaju?
User avatar
zecopas
Posts: 64
Joined: 22 Feb 2017, 21:24

01 Apr 2017, 17:18

Stitch wrote:
01 Apr 2017, 13:59
Ti izgleda namjerno ne želiš shvatiti. A što sam rekao još na početku teme? :rolleyes:
isto to mogu i ja tebi napisati. ne pisem o ubojstvima kad imas saobracajnu nesreceu i ubijes covjeka. cijelo vrijeme pisem samo i iskljucivo o ubojstvima koje se megu sagledati kao smaknuca ili uzivanje u ubojstvu...
opet ti evo primjer. mlađan, pa ovaj tip koji je u autu zaklao curu, ovaj zadnji koji je roditeljima pucao u glavu s leđa...iskljucivo pisem o takvim stvarima.
Stitch wrote:
01 Apr 2017, 13:59
Psihopate i sociopate ne preodgajaš. Njih zaključaš i zaboraviš.
ne, njih zauvijek odstranis.
Stitch wrote:
01 Apr 2017, 13:59
Ali preodgajaš golemu većinu drugih zatvorenika. One koje možeš preodgojiti. Jer se zatvori ne osnivaju da bi se u njima držao jedan posto te populacije. Nego 99 posto plus taj jedan posto. Niti se zakoni pišu tako da se odnose na jedan posto te populacije. Nego opet na 99 posto plus taj jedan posto. Kužiš?
i onda haramu kasnije pises kako ima jako velik broj ponavljanja zlocina...zar ti to ne pokazuje da preodgajanja nema?
Stitch wrote:
01 Apr 2017, 13:59
Pogrešno tumačiš riječ odgoj. Ovdje nije riječ o usađivanju vrijednosnog sustava, usvajanju društvenih normi i sličnome nego o resocijalizaciji i reintegraciji. Učiš čovjeka osnovama - da se zločin ne isplati. Da nije pametniji od sustava. Da će ga uvijek uhvatiti. Da mora raditi ako želi pristojno živjeti, a ne baviti se kriminalom.
mislim da si u krivu, jednom kad uđes u kriminal ostajes zauvijek u njemu, nema tu reintegracije ili resocijalizacije.

Stitch wrote:
01 Apr 2017, 13:59
Aha, a zakon o smrtnoj kazni pao bi s neba, po milosti božjoj? Nisi li malčice, onako jedva primjetno - kontradiktoran? ;)
kako? kakve veze ima zakon o smrtnoj kazni sa demokracijom?
Stitch wrote:
01 Apr 2017, 13:59
Predrasude. Previše filmova gledaš. Koliko sam dosad primijetio, najviše recidivistâ imaš u prometu, a to uopće nije banalna stvar. Auto je oružje. Ubiti dijete koje pretrčava cestu možeš svaki dan, no to uopće ne sprečava ljude da piju, puše džointove, telefoniraju i prebrzo voze.

Za razliku od toga, recidivistâ među ubojicama nema ni približno toliko. Ni približno.
:zubo: , ne bi vjerovao, ali uopce ne gledam filmove. recidivista među ubojicama ima malo jer nije lako ubiti covjeka. ali kod vozaca ima puno, gdje opet pada tvoja teorija o preodgoju, drustvanim normama...; jos jednom, ja ne pisem o pijanim zagorcima koji su se pobili oko međe, ja pisem o tipovima kao sto je mlađan i ekipa. gledaj ubiti curu tako da joj zabijes noz u tijelo 30-tak puta nije normalno.
nisam lep ko quark, al sam zajeban ko haram
User avatar
zecopas
Posts: 64
Joined: 22 Feb 2017, 21:24

01 Apr 2017, 17:23

MmeTipfeler wrote:
01 Apr 2017, 16:53
Drugim riječima, to što ste se potukli prije nego što je on u tebe zabio nož zapravo je olakotna okolnost? Zanimljiva logika. No nisi mi odgovorio kakva bi kazna bila primjerena u tome prvom slučaju?
nadam se da razumijes kako postoji razlika u opisanim ubojstvima koje je quark napravio. u prvom slucaju je ubio nakon sudara, svađe, tucnjave i treba ga kazniti maximalno koliko je propisano zakonom, ali ga ne i pogubiti. u drugom slucaju, kad mi je iz cista mira zabio noz u leđa na semaforu, treba ga osuditi na smrt.
nisam lep ko quark, al sam zajeban ko haram
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

01 Apr 2017, 17:27

zecopas wrote:
01 Apr 2017, 17:23
nadam se da razumijes kako postoji razlika u opisanim ubojstvima koje je quark napravio. u prvom slucaju je ubio nakon sudara, svađe, tucnjave i treba ga kazniti maximalno koliko je propisano zakonom, ali ga ne i pogubiti. u drugom slucaju, kad mi je iz cista mira zabio noz u leđa na semaforu, treba ga osuditi na smrt.
Kako ne bih razumjela! Netko je toliko tankih živaca da ga sudar s drugim biciklistom izbezumi do te mjere da posegne za nožem, a drugome se učinilo da kraj njega na semaforu stoji izvanzemaljac pa ga je odlučio srediti. :cerek:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Apr 2017, 18:42

zecopas wrote:
01 Apr 2017, 17:18
i onda haramu kasnije pises kako ima jako velik broj ponavljanja zlocina...zar ti to ne pokazuje da preodgajanja nema?
Ne. Zato što nisam govorio o ponavljanju zločina, govorio sam o prometu i ponavljanju prekršaja. Ljudi koji su u nas izazivali teške prometne nesreće bili su u pravilu višestruki recidivisti - stoput su bili zaustavljeni zbog prebrze i nemarne vožnje, alkoholiziranosti za upravljačem, prolaska kroz crveno svjetlo i sličnih opasnih radnji, ali zbog toga nikad nisu odgovarali, a kamoli da su bili upućeni na predavanja, ponovno polaganje ispita ili da im je bila oduzeta vozačka.

Tu se o recidivistima ponajprije govori kroz prizmu nefunkcioniranja sustava, od policije do sudova, koje je prilično lako potkupiti, a ne zbog toga što odgojna komponenta ne djeluje. Kako bi - kad je i nije bilo?
zecopas wrote:
01 Apr 2017, 17:18
kako? kakve veze ima zakon o smrtnoj kazni sa demokracijom?
Ne s demokracijom nego s pravom. Napisao si izrijekom da o pravu ne želiš govoriti jer su ljudski zakoni po prirodi stvari loši.

Zato te pitam tko bi onda donio taj zakon koji ti odgovara, o smrtnoj kazni. Roboti?
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

01 Apr 2017, 19:12

Stitch wrote:
01 Apr 2017, 16:08
Ovo je toliko fundamentalno pogrešno da me ostavljaš bez riječi. Strah od smrti karakterističan je više-manje za sva ljudska bića, bolesna i zdrava. Strah od kazne nije karakterističan za sva ljudska bića jer psihopati i sociopati, o kojima se ovdje ponajprije govori, drukčije doživljavaju i strah kao osjećaj i krivnju kao posljedicu. Prvo im je smanjeno, a drugo praktički ne postoji. Zato prilično riskiraju i, uvjetno rečeno, hrabriji su od ostalih.

No to ne znači da se ne boje smrti. Ima i takvih, ali u priličnom malom, zanemarivom broju. Psihopatija se različito manifestira, naime. Ali znači da kategorije dobra i zla, zbog kojih se uopće neko ponašanje doživljava kao poželjno i nepoželjno - u njih nisu razvijene toliko da bi ih uzimali u obzir kao relevantne. Otud ih kolektiv ocjenjuje kao amoralne, bezosjećajne, sklone manipulaciji, bezobzirne... Jer im dobro i zlo nisu u fokusu. To su im pojmovi bez značenja, moglo bi se reći. A ako nema zla, nema ni kazne, nije li tako?

Strah od smrti u njihovu slučaju nije i ne može biti strah od kazne, dakle. Ne da si promašio gol, promašio si sport, stadion, grad, planet.
Kako ne može ako je kazna smrt?

Ja bih rekao da ti potpuno krivo shvaćaš psihopatiju. To, ponavljam, nisu kamikaze, nisu ljudi koji se ogrješuju o općeprihvaćene moralne kodekse i zakonske dogme, relativnosti dobra i zla, to su osobe nesposobne za samilost, suosjećanje s drugima i za druge. I mogu biti vrlo uspješne u zajednici, štoviše, u nekim djelatnostima je psihopatija nužna za uspjeh, kao recimo u poslovnom svijetu, politici, poduzetništvu, pravu, medicini čak. Neka doza psihopatije je prisutna u svima nama, inače ne bi mogli niti funkcionirati sa spoznajama o svijetu u kome živimo.

Ima jedan vrlo jednostavan test za psihopatiju:
- uzak most sa dva kolosjeka i skretnicom, na jednom kolosjeku stoji jedan čovjek i ne može nikamo... svi ispitanici od reda će reći da bi skrenuli nadolazeći vlak na kolosjek koji je prazan, bez obzira bili psihopati ili ne, "normalni" jer osjećaju nešto zbog čovjeka na tračnicama, psihopate jer misle da tako treba biti...
- drugi slučaj: vlak juri prema tom istom mostu, ali na njemu je sad na jednom kolosjeku jedan čovjek, a na drugom njih pet... na koji skrenuti vlak?
"Normalni" ljudi će oklijevati u odgovoru, bilo će im se ubrzati, znoj poteći, električna aktivnost mozga porasti... psihopate će glatko i hladno odlučiti da je kolosjek sa jednom osobom bolji izbor.
Naravno, što je test uvjerljiviji, i odgovori su validniji... poput Milgramovog eksperimenta.
Stitch wrote:
01 Apr 2017, 16:08
Pročitaj taj medicinski sažetak koji sam ti bio zalijepio. Neke će ti stvari biti možda jasnije. ;)
Možda ako neću imat baš ništa drugo za čitati, za što je mala šansa... ali evidentno je da je Breivik bio siguran da neće biti usmrćen niti u policijskoj intervenciji. Kako njegovo psihološko vještačenje to pobija?
Last edited by haram on 01 Apr 2017, 19:21, edited 1 time in total.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

01 Apr 2017, 19:19

MmeTipfeler wrote:
01 Apr 2017, 17:27
Kako ne bih razumjela! Netko je toliko tankih živaca da ga sudar s drugim biciklistom izbezumi do te mjere da posegne za nožem, a drugome se učinilo da kraj njega na semaforu stoji izvanzemaljac pa ga je odlučio srediti. :cerek:
U afektu se svašta događa jer ljudi koji izgube kontrolu nad sobom nemaju vremena promišljati o posljedicama i fokusirani su na razrješavanje trenutne stresne situacije u kojoj se osjećaju fizički ugroženi bilo kojim sredstvima.
A što ako neko nekoga ubode nožem jer je ovaj, na primjer, ne s drugog planeta, nego druge nacionalnosti, i to je sva njegova "krivica"?
Last edited by haram on 01 Apr 2017, 19:24, edited 1 time in total.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

01 Apr 2017, 19:23

haram wrote:
01 Apr 2017, 19:19
U afektu se svašta događa jer ljudi nemaju vremena promišljati o posljedicama i fokusirani su na razrješavanje trenutne stresne situacije bilo kojim sredstvima.
A što ako neko nekoga ubode nožem jer je ovaj, na primjer, ne s drugog planeta, nego druge nacionalnosti, i to je sva njegova "krivica"?
Svejedno ne razumijem zašto se afekt može smatrati i smatra se olakotnom okolnoštu - govori se o neuračunljivosti i suženoj svijesti, a mentalni poremećaj ne.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

01 Apr 2017, 19:31

MmeTipfeler wrote:
01 Apr 2017, 19:23
Svejedno ne razumijem zašto se afekt može smatrati i smatra se olakotnom okolnoštu - govori se o neuračunljivosti i suženoj svijesti, a mentalni poremećaj ne.
U afektu čovjek uglavnom nema svjesnu samokontrolu, djeluje instinktivno i refleksno, to je obrambeni mehanizam koji je dobro usađen i provjeren kroz milione godina evolucije. Psihopatija nije mentalni poremećaj, to je karakterna komponenta koja se može svjesno kontrolirati. Ako je subjekt motiviran za to.
Ili hoćeš reći da su nacionalisti raznih boja koji su spremni i ubijati zbog nacionalnosti mentalno poremećeni?
Ijuft, Kroboartroze, viđe li ti to? :cerek:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

01 Apr 2017, 20:20

haram wrote:
01 Apr 2017, 19:31
U afektu čovjek uglavnom nema svjesnu samokontrolu, djeluje instinktivno i refleksno, to je obrambeni mehanizam koji je dobro usađen i provjeren kroz milione godina evolucije.
Kako je obrambeni mehanizam ako služi za napad?
Psihopatija nije mentalni poremećaj, to je karakterna komponenta koja se može svjesno kontrolirati. Ako je subjekt motiviran za to.
Mislim da griješiš. Da jako, jako griješiš.
Ili hoćeš reći da su nacionalisti raznih boja koji su spremni i ubijati zbog nacionalnosti mentalno poremećeni?
Ijuft, Kroboartroze, viđe li ti to? :cerek:
Nemojmo sada ovamo petljati domoljublje. :cerek: Nego, bez generaliziranja: ako netko ubije nekoga zbog nacionalnosti, a nema pritom nikakva drugog razloga, onda je jednako mentalno poremećen kao i ovaj mali kojemu je povod da ubije roditelje bilo to što su mu prigovarali. Prijetnja ubojstvo i/ili spremnost da se nekoga ubije nisu isto što i ubojstvo.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Apr 2017, 20:27

haram wrote:
01 Apr 2017, 19:12
Ja bih rekao da ti potpuno krivo shvaćaš psihopatiju. To, ponavljam, nisu kamikaze, nisu ljudi koji se ogrješuju o općeprihvaćene moralne kodekse i zakonske dogme, relativnosti dobra i zla, to su osobe nesposobne za samilost, suosjećanje s drugima i za druge. I mogu biti vrlo uspješne u zajednici, štoviše, u nekim djelatnostima je psihopatija nužna za uspjeh, kao recimo u poslovnom svijetu, politici, poduzetništvu, pravu, medicini čak. Neka doza psihopatije je prisutna u svima nama, inače ne bi mogli niti funkcionirati sa spoznajama o svijetu u kome živimo.
Ovo je kao da čitam Net.hr. :rofl: Već vidim naslove "Deset zanimanja u kojima možete sresti pravoga psihopata" ili "Kako doznati je li vaš šef psihopat". :D

Nije isto biti psihopat i imati neke psihopatske karakteristike. Da, emocionalno oštećenje tu je ključno. Ali ono nije bitno za ovu raspravu. Govorili smo o strahu od kazne. O posljedici, a ne o uzroku. Koji god priručnik otvorio - možeš i onaj salatasti DSM-IV, u kojem su pomiješani antisocijalni poremećaj ličnosti i poremećaj ophođenja, jednostavno zato što se ne vodi računa o sitnicama kao što su reaktivna i instrumentalna agresivnost - u svakom će stajati da psihopati ne osjećaju krivnju. U svakom. Zašto? Pa upravo zato što su emocionalno sjebani, da prostiš. I to u tolikoj mjeri da se ne zabrinjavaju zbog osjećaja drugih ljudi, da nemaju prijatelja, da im sve brzo dosadi, da se impulzivno ponašaju, da djeluju bez razmišljanja o posljedicama... Ali sve to nije važno, rekoh, jer skreće raspravu u nepotrebnu širinu.

Kako ćeš dakle od takvih ljudi, koji u sebi nemaju ni trunke kajanja, a mnogi ni straha jer su narcisi i skloni preuveličavanju vlastitih sposobnosti - očekivati da će se jednom u dalekoj i neizvjesnoj budućnosti bojati smrtne kazne?! Nikako, je li? ;)

Da mi se dâ, sad bih napisao koju o tim dvjema vrstama agresivnosti, koje se bitno razlikuju po smjeru i ciljevima, ali ovo nije tema o psihopatologiji. Recimo samo da za trenutačne potrebe o svemu tome znam posve dovoljno.
Potpisi su za budale.
User avatar
zecopas
Posts: 64
Joined: 22 Feb 2017, 21:24

01 Apr 2017, 20:56

MmeTipfeler wrote:
01 Apr 2017, 17:27
Kako ne bih razumjela! Netko je toliko tankih živaca da ga sudar s drugim biciklistom izbezumi do te mjere da posegne za nožem, a drugome se učinilo da kraj njega na semaforu stoji izvanzemaljac pa ga je odlučio srediti. :cerek:
kao da nisi nikad cula, citala o tome kako su se dva debila sudarila s autom i onda pofajtala. ako se pamcenje dobro sluzi ne tako davno u zgb. jedan je ogrebao mercedes od drugog, ovaj drugi je izasao i pucao mu u trbuh...ili ga je piknuo nozem...uglavnom idiot koji se ne moze kontrolirati.
drugi opisani slucaj, onaj u kojem me quark na semaforu izbode iz cista mira, također je realan. na svu srecu takvih ljudi (kao quark) je malo i to je dobro.
ali nije bitno koliko ih je, bitno je da kad takav tip to napravi treba ga smaknuti.
nisam lep ko quark, al sam zajeban ko haram
User avatar
zecopas
Posts: 64
Joined: 22 Feb 2017, 21:24

01 Apr 2017, 21:55

Stitch wrote:
01 Apr 2017, 18:42
Ne s demokracijom nego s pravom. Napisao si izrijekom da o pravu ne želiš govoriti jer su ljudski zakoni po prirodi stvari loši.

Zato te pitam tko bi onda donio taj zakon koji ti odgovara, o smrtnoj kazni. Roboti?
ovdje smo se sigurno krivo razumjeli, naravno da ljudi moraju donositi zakone (koji ce u konacnici biti losi), jer roboti ne mogu donositi zakone. naime, robote opet progrmiraju ljudi tako da...
mene zanima bi li ti na neki nacin radio sa psihopatima i sociopatima ili bi ih jednostavno zatvorio uz minimalne uvjete zivota?
i imaju li ikakve sanse kod tebe (kod quarka i mene nemaju sanse niti zivjeti) biti pomilovani nakon određenog vremena?
nisam lep ko quark, al sam zajeban ko haram
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Apr 2017, 22:03

zecopas wrote:
01 Apr 2017, 21:55
mene zanima bi li ti na neki nacin radio sa psihopatima i sociopatima ili bi ih jednostavno zatvorio uz minimalne uvjete zivota?
i imaju li ikakve sanse kod tebe (kod quarka i mene nemaju sanse niti zivjeti) biti pomilovani nakon određenog vremena?
Sudbina bi im, što se mene tiče, bila vrlo jednostavna. Doživotni zatvor bez ikakve mogućnosti pomilovanja. A radio bih s njima u onoj mjeri u kojoj se može: ne da ih popravim nego da osiguram disciplinu. Ako ne ide drukčije, bili bi u samici ili nekom zaštitnom pritvoru.
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

01 Apr 2017, 22:08

A nije li u najmanju ruku čudno što se ti isti ljudi, koji donose te zakone, ne pridržavaju tih, svojih, zakona?
Ono, propišeš sam sebi šta na papir pa taj papir onda zgužvaš i baciš...strašno. :zubo:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

01 Apr 2017, 22:17

Stitch wrote:
01 Apr 2017, 20:27
Ovo je kao da čitam Net.hr. :rofl: Već vidim naslove "Deset zanimanja u kojima možete sresti pravoga psihopata" ili "Kako doznati je li vaš šef psihopat". :D
Hoćeš reć da biti gazdom firme koji ima zlatne pipe doma na serioniku dok familije njegovih radnika crkavaju od gladi nema veze sa psihopatijom? Ili na sudu najpodlijim smicalicama zbog rupa u zakonu braniti ubojice u bemvejima i gliserima čisto radi masne nagrade? Ili po privatnim klinikama mesariti samo one koji si to mogu za velke pare priuštiti? :kava:
Stitch wrote:
01 Apr 2017, 20:27
Nije isto biti psihopat i imati neke psihopatske karakteristike. Da, emocionalno oštećenje tu je ključno. Ali ono nije bitno za ovu raspravu. Govorili smo o strahu od kazne. O posljedici, a ne o uzroku. Koji god priručnik otvorio - možeš i onaj salatasti DSM-IV, u kojem su pomiješani antisocijalni poremećaj ličnosti i poremećaj ophođenja, jednostavno zato što se ne vodi računa o sitnicama kao što su reaktivna i instrumentalna agresivnost - u svakom će stajati da psihopati ne osjećaju krivnju. U svakom. Zašto? Pa upravo zato što su emocionalno sjebani, da prostiš. I to u tolikoj mjeri da se ne zabrinjavaju zbog osjećaja drugih ljudi, da nemaju prijatelja, da im sve brzo dosadi, da se impulzivno ponašaju, da djeluju bez razmišljanja o posljedicama... Ali sve to nije važno, rekoh, jer skreće raspravu u nepotrebnu širinu.

Kako ćeš dakle od takvih ljudi, koji u sebi nemaju ni trunke kajanja, a mnogi ni straha jer su narcisi i skloni preuveličavanju vlastitih sposobnosti - očekivati da će se jednom u dalekoj i neizvjesnoj budućnosti bojati smrtne kazne?! Nikako, je li? ;)
Ne baš. Da te podsjetim: "drugih ljudi". DRUGIH LJUDI.
I Ted Bandi je bio na mnogo nivoa sjebana osoba s narcisističkim poremećajima, pa se ko ribica batrgao na sudu da izbjegne smrtnu kaznu. Sad ćeš reći da je to dokaz neučinkovitosti prijetnje, ali lik je (neopravdano) računao da ga nikad neće uhvatiti. Za razliku od Breivika, koji je samo (opravdano) računao da ga neće ubiti. A razlika je nekih 77 mladih života.
Stitch wrote:
01 Apr 2017, 20:27
Da mi se dâ, sad bih napisao koju o tim dvjema vrstama agresivnosti, koje se bitno razlikuju po smjeru i ciljevima, ali ovo nije tema o psihopatologiji. Recimo samo da za trenutačne potrebe o svemu tome znam posve dovoljno.
Ne sumnjam da znaš, ali pitanje je kako ekstrapoliraš to znanje.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Apr 2017, 22:42

haram wrote:
01 Apr 2017, 22:17
Hoćeš reć da biti gazdom firme koji ima zlatne pipe na serioniku dok familije njegovih radnika crkavaju od gladi nema veze sa psihopatijom? Ili na sudu najpodlijim smicalicama zbog rupa u zakonu braniti ubojice u bemvejima i gliserima čisto radi masne nagrade? Ili po privatnim klinikama mesariti samo one koji si to mogu za velke pare priuštiti? :kava:
Pa ono, ne. Morat ću ti kakvu noviju knjigu o tome posuditi.

Izgledi da proglasiš koga psihopatom bitno su danas suženi i smanjeni. Jer su psihijatrijski kriteriji promijenjeni i povećani. Osim možda u tipično površnoj Americi.

Pusti to što možeš pročitati u novinama. Ili na Wikipediji. ;)
haram wrote:
01 Apr 2017, 22:17
Ne baš. Da te podsjetim: "drugih ljudi". DRUGIH LJUDI.
I Ted Bandi je bio na mnogo nivoa sjebana osoba s narcisističkim poremećajima, pa se ko ribica batrgao na sudu da izbjegne smrtnu kaznu. Sad ćeš reći da je to dokaz neučinkovitosti prijetnje, ali lik je (neopravdano) računao da ga nikad neće uhvatiti. Za razliku od Breivika, koji je samo (opravdano) računao da ga neće ubiti. A razlika je nekih 77 mladih života.
Gdje si baš njega našao? Ted Bundy predmet je mog zanimanja desetljećima već, otkako sam u Vikendu kao dijete pročitao reportažu o njemu u tadašnjim Zaboravljenim senzacijama. Ne znam tko je tada uređivao rubriku, doduše. Ali Bundyja prilično dobro poznajem. :zubo:

Neovisno o tome, instinkt za preživljavanje urođen nam je. Posve je prirodan, čak i u psihopata. I koegzistira sa strahom od smrti, bez obzira na to što nam je taj strah usađen kulturom. Samo su dva istinska straha, vele psiholozi, strah od visine i strah od buke. Ostali su naučeni, stečeni s vremenom. No dobar dio strahova, ne sve, dijelimo svi. Psihopat možda neće osjećati strah od nasilja bilo koje vrste, ali da će baš nastojati umrijeti - neće.
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

01 Apr 2017, 23:07

Stitch wrote:
01 Apr 2017, 22:42
Pa ono, ne. Morat ću ti kakvu noviju knjigu o tome posuditi.
Samo nemoj DSM-V :cerek:
Stitch wrote:
01 Apr 2017, 22:42
Izgledi da proglasiš koga psihopatom bitno su danas suženi i smanjeni. Jer su psihijatrijski kriteriji promijenjeni i povećani. Osim možda u tipično površnoj Americi.
Aha. I to je sad neki argument da se na mase ne može preventivno utjecati strahom?
Stitch wrote:
01 Apr 2017, 22:42
Pusti to što možeš pročitati u novinama. Ili na Wikipediji. ;)
Aha. A na phys.org? ;)
https://phys.org/news/2016-08-president ... -good.html
Stitch wrote:
01 Apr 2017, 22:42
Neovisno o tome, instinkt za preživljavanje urođen nam je. Posve je prirodan, čak i u psihopata. I koegzistira sa strahom od smrti, bez obzira na to što nam je taj strah usađen kulturom. Samo su dva istinska straha, vele psiholozi, strah od visine i strah od buke. Ostali su naučeni, stečeni s vremenom. No dobar dio strahova, ne sve, dijelimo svi. Psihopat možda neće osjećati strah od nasilja bilo koje vrste, ali da će baš nastojati umrijeti - neće.
I kako se to razlikuje od onoga što sam ja napisao o značenju stvarne prijetnje smrću za psihopate?
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Apr 2017, 23:21

haram wrote:
01 Apr 2017, 23:07
I kako se to razlikuje od onoga što sam ja napisao o značenju stvarne prijetnje smrću za psihopate?
Razlikuje se prilično. Propisati smrtnu kaznu kao prevenciju jedna je stvar, a staviti komu nož pod grlo druga. Dočim prva stvar dokazano, provjerljivo ne funkcionira jer u Americi, vele neki analitičari poput Johna Douglasa, trenutačno najmanje pedesetak, a realnije, po postotku - čak oko četiri stotine aktivnih serijskih ubojica krstari posve slobodno cijelom državom, druga stvar ama baš ništa ne dokazuje. Osim toga da je i psihopat - ljudsko biće.
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

01 Apr 2017, 23:47

Stitch wrote:
01 Apr 2017, 23:21
Razlikuje se prilično. Propisati smrtnu kaznu kao prevenciju jedna je stvar, a staviti komu nož pod grlo druga. Dočim prva stvar dokazano, provjerljivo ne funkcionira jer u Americi, vele neki analitičari poput Johna Douglasa, trenutačno najmanje pedesetak, a realnije, po postotku - čak oko četiri stotine aktivnih serijskih ubojica krstari posve slobodno cijelom državom, druga stvar ama baš ništa ne dokazuje. Osim toga da je i psihopat - ljudsko biće.
Upravo tako, nije mitsko stvorenje iz holivudskih filmova o Hanibalu Lektoru :cerek:
Prvo, U SAD je od 52 savezne države smrtna kazna propisana u 31.
Drugo, je li Daglas napravio kakvu analizu koliko bi masovnih ubojica krstarilo da uopće nema smrtne kazne?
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

02 Apr 2017, 00:05

haram wrote:
01 Apr 2017, 23:47
Drugo, je li Daglas napravio kakvu analizu koliko bi masovnih ubojica krstarilo da uopće nema smrtne kazne?
Nije. Barem koliko znam. Ali da prijetnja smrtnom kaznom funkcionira, tih ubojica uopće ne bi bilo. :B
Potpisi su za budale.
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

02 Apr 2017, 00:27

Stitch wrote:
02 Apr 2017, 00:05
Nije. Barem koliko znam. Ali da prijetnja smrtnom kaznom funkcionira, tih ubojica uopće ne bi bilo. :B
Nije to-to. Zbog liberalizma u kaznenom sustavu, nekoliko je ubojica izašlo van i počinilo kaznena djela (poznat je slučaj "intervencije" Normana Mailera koji je rezultirao daljnjim ubojstvom). Serijalci bi trebali biti egzekutirani bez puno priče i tu nema nekih dilema i trilema.

U SAD je problem i to što od osude do izvršenja prođe 10-15 godina, a što bi bar dio rodbine stradalih lakše proživjelo da se nakon uhićenja i osude, ubojica najkasnije 6 mjesci poslije pošalje na drugi svijet. Element osvete u ozdravljenju rodbine žrtve ne treba skrivati ili idealizirati. Resocijalizacija kriminalaca nije moguća, to su bajke, radi se o drugačijem umu.

Glavni prigovor smrtnoj bi bio- ne za iole sumnjive slučajeve. Samo za one 100% sigurne.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

02 Apr 2017, 00:39

Hroboatos wrote:
02 Apr 2017, 00:27
Nije to-to. Zbog liberalizma u kaznenom sustavu, nekoliko je ubojica izašlo van i počinilo kaznena djela (poznat je slučaj "intervencije" Normana Mailera koji je rezultirao daljnjim ubojstvom). Serijalci bi trebali biti egzekutirani bez puno priče i tu nema nekih dilema i trilema.
Ne znam za taj slučaj, ali čitao sam Krvnikovu pjesmu, dosta davno. Dojmila me se. Ne čudi me što se petljao u to. Ali velim, nemam pojma o čemu je bila riječ.
Potpisi su za budale.
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

02 Apr 2017, 00:48

Stitch wrote:
02 Apr 2017, 00:39
Ne znam za taj slučaj, ali čitao sam Krvnikovu pjesmu, dosta davno. Dojmila me se. Ne čudi me što se petljao u to. Ali velim, nemam pojma o čemu je bila riječ.
https://en.wikipedia.org/wiki/Jack_Abbott_%28author%29
Post Reply