Smrtna kazna

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

01 Apr 2017, 01:02

Stitch wrote:
01 Apr 2017, 00:55
Mogao si navesti i Hannibala Lectera, svejedno. Da postoji i da je uhićen u Norveškoj, i on bi živio u istim uvjetima.

Norvežani čine ono što se ovdje nedavno spominjalo - bolje se odnose prema ubojicama nego što su se oni odnosili prema svojim žrtvama. I to jest dokaz civiliziranosti, što god tko mislio o tome.
Kako ovo shvatiti - kao nešto pozitivno, ili? :rofl:


Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Apr 2017, 01:09

A zašto bi bilo negativno? :p
Potpisi su za budale.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

01 Apr 2017, 08:00

Stitch wrote:
31 Mar 2017, 22:19
Pitao si nju. Ja pitam tebe. :raspa:
A koji ce kuki smrtna kazna u idilicnom svijetu :misli:
User avatar
zecopas
Posts: 64
Joined: 22 Feb 2017, 21:24

01 Apr 2017, 09:19

pijem kavu i citam sto se pisalo do sada i vidim da se bas nerazumijemo u potpunosti, mi koji jesmo za smrtnu kaznu i vi koji nista. moje stajaliste da nije svako ubojstvo za smrtnu kaznu. evo plasticni primjer. quark i ja se sudarimo s biciklima, pospominjemo si familiju, potucemo i quark izvadi noz, pikne me i eto mene kod boga na razgovoru oko singulariteta. to ubojstvo nije za smrtnu kaznu. međutim, ako quark dođe do mene i zabije noz u mene jer mu se ne sviđa moj izgled, onda se tu nema sto pricati.
i zato sam pisao da se zakoni trebaju napraviti za rubne slucajeve, matematicki receno.
netko je napisao da zamislimo svijet u kojem nema zlocina. to nije moguce niti u najcudnijem sf romanu. kriminala i ubojstava je oduvijek bilo i uvijek ce biti. covjek nije savrsen i to je dobro.
nisam lep ko quark, al sam zajeban ko haram
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Apr 2017, 09:25

zecopas wrote:
01 Apr 2017, 09:19
netko je napisao da zamislimo svijet u kojem nema zlocina. to nije moguce niti u najcudnijem sf romanu. kriminala i ubojstava je oduvijek bilo i uvijek ce biti. covjek nije savrsen i to je dobro.
Bravo, u tome i jest stvar. Čovjek je nesavršeno biće i svaki sustav koji osmisli upravo zbog toga ne može biti nepogrešiv. A sustav sa smrtnom kaznom u kojem će se prije ili poslije ubijati nedužni pojedinci nije ništa drugo nego zločinački sustav.
Potpisi su za budale.
User avatar
zecopas
Posts: 64
Joined: 22 Feb 2017, 21:24

01 Apr 2017, 09:58

zato i treba napraviti zakone za rubna podrucja, matematicki receno. opet se vracam na tipa koji je pobio 77 ljudi i sada studira, rekreira se, igra se i zali se na svoja ljudska prava. ne uviđate li tu kontradikciju? netko tko je ubio 77 ljudi se zali da mu se krse ljudska prava. taj tip je primjer gdje se treba izvrsiti smrtna kazna.
netko je negdje pisao i o tome da im se dosudi tezak zatvor. prvo treba definirati tezak zatvor, a i kad se to definira, napravi nije li to jos gore, mucenje covjeka, bez obzira kakav je? nikad nisam mogao shvatiti mucenje kao neki oblik izvrsavanje pravde.
i kad zamisljam sto bih ucinio da mi netko ubije bliznjeg, nikad mi ne pada na pamet mucenje, ubijanje da.
nisam lep ko quark, al sam zajeban ko haram
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Apr 2017, 10:14

Ne mučenje, pobogu. Nego prilika za razmišljanje o počinjenom nedjelu, promjenu ponašanja i pokajanje, eventualno. Kazna nema samo jednu funkciju, jer ne smije biti isključivo sankcija za krivicu, propust, prijestup, zločin... nego mora imati i odgojnu komponentu. Etičku, ako baš hoćeš.

Zato će čovjek u zatvoru nordijskoga tipa prije dići sve četiri u zrak i odmahnuti rukom na svaku takvu pomisao nego preodgojiti se, ali u strogom zatvoru bogme neće. Jer će ga stvarnost dobrano opaliti po glavi.
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

01 Apr 2017, 10:20

Stitch wrote:
01 Apr 2017, 01:09
A zašto bi bilo negativno? :p
Pa eto, znao sam da svaka država, navodno, ima svoju mafiju i da svaka mafija ima svoje žrtve te da se svaka država prema svojoj mafiji odnosi bolje nego što se ta mafija odnosila prema žrtvama. Valjda je to te nele civilizacije i tekovine istih...i neka su. Ali da je to nešto pozitivno i da bismo se možda trebali i ugledati na takve, da nam služe za primjer, koji treba slijediti, jebiga, to nisam znao. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Apr 2017, 10:24

Što nisi znao - da treba biti civiliziran? Da živimo u 21. stoljeću?

Ne zajebavaj.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

01 Apr 2017, 10:48

miky0 wrote:
31 Mar 2017, 22:05
Po ko zna koji puta, ima se razloga. Ubijes ga da vise nikog ne ubije, da ne uzima zrak, i da se bolesnici spase s npr njegova dva bubrega.
Još jedan koji ne čita linkove. :rolleyes: Mali je narkoman i ovisnik. Ne može biti davatelj organa.

Ali kad si vec toliko navalila, da ja tebe upitam: koji ga je smisao drzat na zivotu?
Image
Ono sto sam rekao i ocu i materi kad im je unuk, a moj necak, napravio sranje (ne ovih razmjera). Rekao sam da je zasluzio zatvor i dan danas mi je zao sto nije ogulija barem 6 miseci. Ako je kriv, nek najebe. Ako ja mogu bit normalan onda to moze svatko ;)
Nisam te pitala za šest mjeseci zatvora, nego za smrtnu kaznu.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

01 Apr 2017, 10:51

Evo mene opet s teoretiziranjem...

U osnovi svega čini mi se da je pitanje lojalnosti. Je li pojedinac spreman biti više lojalan široj (društvo kao cjelina, sa svojim idealima kojima teži) ili užoj zajednici (obitelj i prijatelji) te je li šira zajednica spremna više vrednovati gubitak uže zajednice ili gubitak društva.

Smrtna kazna ili strogi zatvor - što god to bilo - pružit će veću zadovoljštinu obitelji žrtve, užoj zajednici. Kad se sve zbroji i oduzme, društvo je stabilnije jer je uža zajednica zadovoljena i jer druge slične zajednice znaju da će se i za njih primijeniti isto pravo. Sve pet - do trenutka kad je ubojica član uže zajednice koja ima veću ekonomsku ili političku težinu od uže zajednice žrtve. Sustav koji je postavljen tako da primarno uvažava i zadovoljava potrebe uže zajednice, dugoročno može biti jako, jako nepravedan prema svima koji nemaju moćno zaleđe. Povrh svega, takav sustav zatvore pretvara prvenstveno u kaznionice i tvornice recidivista.

Jednom kad u sustav uđeš kao optuženik, a onda i kao zatvorenik, u većini slučajeva prestaješ biti prosječni ili privilegirani dio društva te postaješ dio onoga što se naziva ranjivim skupinama. Društva koja su odlučila da neće biti čekić, pa da im je svaki građanin ova ili ona vrsta čavla, nastoje voditi računa o tim ranjivim skupinama. Njima zatvor nije isključivo kazna možda i zato što ne žele od bivših zatvorenika stvarati nižu klasa građana jednom kada izađu iz zatvora - cilj je da društvo ima koristi od svakoga svoga građanina. K tome, koliko vidim, već ranjive skupine, poput siromašnih, uvijek više stradaju u pravnom sustavu, kakav god da je. U sustavu koji vodi više računa o društvu kao cjelini osobna zadovoljština žrtve zločina i njene obitelji možda nije onolika kolika bi bila da se hladnokrvnom ubojici odreže smrtna kazna. No, lojalnost široj zajednici i njenim principima kažnjavanja ipak daju određeni osjećaj zadovoljštine - i pravne sigurnosti.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Apr 2017, 10:53

miky0 wrote:
01 Apr 2017, 08:00
A koji ce kuki smrtna kazna u idilicnom svijetu :misli:
Bit je u tome da takav svijet ne postoji. Ni u tvom ni u mom primjeru. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

01 Apr 2017, 11:37

zecopas wrote:
01 Apr 2017, 09:19
(...) moje stajaliste da nije svako ubojstvo za smrtnu kaznu. evo plasticni primjer. quark i ja se sudarimo s biciklima, pospominjemo si familiju, potucemo i quark izvadi noz, pikne me i eto mene kod boga na razgovoru oko singulariteta. to ubojstvo nije za smrtnu kaznu. međutim, ako quark dođe do mene i zabije noz u mene jer mu se ne sviđa moj izgled, onda se tu nema sto pricati.
Zanimljivo rezoniranje. Postoji, međutim, i treća mogućnost, a možda bi ih se dalo još nabrojiti. Quark te nakon sudara i svađe ubode nožem, ali pritom mu se jako ne sviđa tvoja faca. Odnosno, da ti je faca drukčija, ne bi te ubo nožem. Kako će se to razlučiti? I kakvu bi kaznu trebalo dosuditi u prvom slučaju?
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

01 Apr 2017, 11:45

Quark wrote:
31 Mar 2017, 08:53
situacija je jako jednostavna, barem za mene kao ovlaštenog logičara: za svaki kurac triba uvest financiranje od strane podržavatelja i štovatelja.

jes vjernik? plati porez za crkvu.
jesi protiv smrtne kazne i za zatvor? financiraj zatvorski sustav.
miky0 wrote:
31 Mar 2017, 13:46
Malo si se zabunila. U njemackoj crkveni porez placaju vjernici. U americi doprinose odnosno kod njih samo zdravstveno tko hoce, a kod nas placas tijo-ne tijo, sve za sve i to je glupo.

Npr, ja ne zelim da od mog uplacenog poreza ovaj mali tim i onaj mladjan kao ostali im kreteni po ucinjenom od mene dobiju niti lipu. Platio bi im od srca cijeli spremnik ;)
Malo razmišljam o ovoj vašoj ideji da zatvorski sustav plaćaju samo protivnici smrtne kazne. Zanima me kako biste to proveli u praksi. Naime, u zatvor ne idu samo ubojice, pedofili i silovatelji. Pravosuđe se u najmanjoj mjeri bavi ubojstvima. Kako biste razriješili taj problem? Logički i matematički, dakako. :cerek:
User avatar
zecopas
Posts: 64
Joined: 22 Feb 2017, 21:24

01 Apr 2017, 12:53

Stitch wrote:
01 Apr 2017, 10:14
Ne mučenje, pobogu. Nego prilika za razmišljanje o počinjenom nedjelu, promjenu ponašanja i pokajanje, eventualno. Kazna nema samo jednu funkciju, jer ne smije biti isključivo sankcija za krivicu, propust, prijestup, zločin... nego mora imati i odgojnu komponentu. Etičku, ako baš hoćeš.
ovo sto pises nema nikakvog smisla. zar ti stvarno mislis da osoba koja smakne drugu osobu ima griznju savjesti? mi govorimo o sociopatima i psihopatima. mislis li da tip koji je ubio 77 ljudi sada svakodnevno razmislja kako je pogrijesio jer je ubio toliko ljudi? kakvu odgojnu komponentu? gle, ti klinca u skoli ne mozes preodgojiti.
ljudi, vratite se u stvarnost. ne pricamo o smrnoj kazni za dva pijana zagorca koja su se potukla radi međe.
Stitch wrote:
01 Apr 2017, 10:14
Zato će čovjek u zatvoru nordijskoga tipa prije dići sve četiri u zrak i odmahnuti rukom na svaku takvu pomisao nego preodgojiti se, ali u strogom zatvoru bogme neće. Jer će ga stvarnost dobrano opaliti po glavi.
moras definirati strogi zatvor. sto to znaci strogi zatvor? morat ce fizicki nesto raditi? mozad bi bilo bolje da ih natjeraju na citanje :zubo:
MmeTipfeler wrote:
01 Apr 2017, 11:37
Zanimljivo rezoniranje. Postoji, međutim, i treća mogućnost, a možda bi ih se dalo još nabrojiti. Quark te nakon sudara i svađe ubode nožem, ali pritom mu se jako ne sviđa tvoja faca. Odnosno, da ti je faca drukčija, ne bi te ubo nožem. Kako će se to razlučiti? I kakvu bi kaznu trebalo dosuditi u prvom slučaju?
gotovo sigurno u trenutku naseg sukoba da mu se moje lice nece svidjeti, tako da to i dalje ne trazi smrtnu kaznu. osim toga, prvo smo se sudarili, ispsovali, potukli...
to je potpuno drugacije od situacije da obojica stojimo na semaforu i on mi odjednom zabije noz u leđa.
nisam lep ko quark, al sam zajeban ko haram
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Apr 2017, 13:07

zecopas wrote:
01 Apr 2017, 12:53
ovo sto pises nema nikakvog smisla. zar ti stvarno mislis da osoba koja smakne drugu osobu ima griznju savjesti? mi govorimo o sociopatima i psihopatima. mislis li da tip koji je ubio 77 ljudi sada svakodnevno razmislja kako je pogrijesio jer je ubio toliko ljudi? kakvu odgojnu komponentu? gle, ti klinca u skoli ne mozes preodgojiti.
Nismo se razumjeli. Očito je da sam govorio o kažnjavanju generalno. Sankcija + odgoj, to ti je formula svakog demokratskog zatvorskog sustava na planetu. Oni koji podrazumijevaju samo sankciju nisu demokratski, uređeni na modernim pravnim načelima. Pa i civilizacijskim, zašto ne.
zecopas wrote:
01 Apr 2017, 12:53
moras definirati strogi zatvor. sto to znaci strogi zatvor? morat ce fizicki nesto raditi? mozad bi bilo bolje da ih natjeraju na citanje :zubo:
Strogi zatvor nema nagradnih izlazaka, nema luksuza poput teretane i televizije, kontakti s okolinom svedeni su na minimum, a za svaki prekršaj i nedisciplinu ide se u samicu. Izvan ćelije si samo kad ideš u šetnju, što je otprilike sat vremena dnevno. A rad se može, ali i ne mora uvesti kao obavezu. Ako društvo procijeni da je zatvorenik tako korisniji, onda mora i raditi. Bez plaće. Ona ide u zatvorsku blagajnu ili u neki fond za žrtve počinjenih nedjela.
Potpisi su za budale.
User avatar
zecopas
Posts: 64
Joined: 22 Feb 2017, 21:24

01 Apr 2017, 13:28

Stitch wrote:
01 Apr 2017, 13:07
Sankcija + odgoj, to ti je formula svakog demokratskog zatvorskog sustava na planetu.
i ovdje pada tvoja teorija. hajdemo prvo ovako da bude jasnije. u matematici napravis teoriju. dovoljan je jedan primjer koji nije u skladu s teorijom i ona pada u vodu. nije dobra. isto vrijedi, po mojem misljenju, i ovdje. ne mozes preodgojiti nekoga tko je psihopat ili sociopat. to nije moguce. primjer mlađan.
nakon zavrsetka faxa jedno krace vrijeme sam radio u jednoj od gimnazija. i koliko god se netko trudio odgajati klince to nije bilo moguce (price citajte puno, ucite, bavite se necim...). roditelji su jedini ti koji mogu odgajati djecu.
a sada zamisli kad imas formiranog tipa koji uziva u ubijanju.
imas li ti mozda ideju kako bi preodgojio tipa koji voli ubijati?
Stitch wrote:
01 Apr 2017, 13:07
Oni koji podrazumijevaju samo sankciju nisu demokratski, uređeni na modernim pravnim načelima. Pa i civilizacijskim, zašto ne.
o demokraciji, njezinom znacenju i kako je prakticirati treba zasebna tema, a o pravu niti ne zelim govoriti, jer cim covjek radi zakone oni su losi.
Stitch wrote:
01 Apr 2017, 13:07
Strogi zatvor nema nagradnih izlazaka, nema luksuza poput teretane i televizije, kontakti s okolinom svedeni su na minimum, a za svaki prekršaj i nedisciplinu ide se u samicu. Izvan ćelije si samo kad ideš u šetnju, što je otprilike sat vremena dnevno. A rad se može, ali i ne mora uvesti kao obavezu. Ako društvo procijeni da je zatvorenik tako korisniji, onda mora i raditi. Bez plaće. Ona ide u zatvorsku blagajnu ili u neki fond za žrtve počinjenih nedjela.
gle, jedes, radis sklekove i cucnjeve, razmisljas, setas, imas zdravstvenu njegu...ne vidim sto je tu lose i tesko? i onda nakon 10 godina netko kaze da si ti ok, ne radis probleme, pristojan si i pusti te van među druge zatvorenike ili jos gore na slobodan vikend. a nakon 10 godina sklekova i cucnjeva izgledas kao ormar i tempirana si bomba jer ti se testosteron podigao u nebo.
nisam lep ko quark, al sam zajeban ko haram
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Apr 2017, 13:59

zecopas wrote:
01 Apr 2017, 13:28
i ovdje pada tvoja teorija. hajdemo prvo ovako da bude jasnije. u matematici napravis teoriju. dovoljan je jedan primjer koji nije u skladu s teorijom i ona pada u vodu. nije dobra. isto vrijedi, po mojem misljenju, i ovdje. ne mozes preodgojiti nekoga tko je psihopat ili sociopat. to nije moguce. primjer mlađan.
Ti izgleda namjerno ne želiš shvatiti. A što sam rekao još na početku teme? :rolleyes:
Stitch wrote:
28 Mar 2017, 12:44
Cijela argumentacija o navodnoj prevenciji zasnovana je na pogrešnim premisama jer u najvećem broju slučajeva govorimo o psihopatologiji, a ne o krađama i pljačkama. Ne možeš izliječiti psihopata. Niti ga možeš natjerati da promijeni ponašanje. Tvrditi da će on prestati silovati i ubijati zato što se boji smrti, ili da će drugi psihopati odustati od zločina zato što postoji smrtna kazna nije ništa drugo nego glupost.
Psihopate i sociopate ne preodgajaš. Njih zaključaš i zaboraviš. Ali preodgajaš golemu većinu drugih zatvorenika. One koje možeš preodgojiti. Jer se zatvori ne osnivaju da bi se u njima držao jedan posto te populacije. Nego 99 posto plus taj jedan posto. Niti se zakoni pišu tako da se odnose na jedan posto te populacije. Nego opet na 99 posto plus taj jedan posto. Kužiš?
zecopas wrote:
01 Apr 2017, 13:28
nakon zavrsetka faxa jedno krace vrijeme sam radio u jednoj od gimnazija. i koliko god se netko trudio odgajati klince to nije bilo moguce (price citajte puno, ucite, bavite se necim...). roditelji su jedini ti koji mogu odgajati djecu.
a sada zamisli kad imas formiranog tipa koji uziva u ubijanju.
imas li ti mozda ideju kako bi preodgojio tipa koji voli ubijati?
Pogrešno tumačiš riječ odgoj. Ovdje nije riječ o usađivanju vrijednosnog sustava, usvajanju društvenih normi i sličnome nego o resocijalizaciji i reintegraciji. Učiš čovjeka osnovama - da se zločin ne isplati. Da nije pametniji od sustava. Da će ga uvijek uhvatiti. Da mora raditi ako želi pristojno živjeti, a ne baviti se kriminalom.
zecopas wrote:
01 Apr 2017, 13:28
o demokraciji, njezinom znacenju i kako je prakticirati treba zasebna tema, a o pravu niti ne zelim govoriti, jer cim covjek radi zakone oni su losi.
Aha, a zakon o smrtnoj kazni pao bi s neba, po milosti božjoj? Nisi li malčice, onako jedva primjetno - kontradiktoran? ;)
zecopas wrote:
01 Apr 2017, 13:28
gle, jedes, radis sklekove i cucnjeve, razmisljas, setas, imas zdravstvenu njegu...ne vidim sto je tu lose i tesko? i onda nakon 10 godina netko kaze da si ti ok, ne radis probleme, pristojan si i pusti te van među druge zatvorenike ili jos gore na slobodan vikend. a nakon 10 godina sklekova i cucnjeva izgledas kao ormar i tempirana si bomba jer ti se testosteron podigao u nebo.
Predrasude. Previše filmova gledaš. Koliko sam dosad primijetio, najviše recidivistâ imaš u prometu, a to uopće nije banalna stvar. Auto je oružje. Ubiti dijete koje pretrčava cestu možeš svaki dan, no to uopće ne sprečava ljude da piju, puše džointove, telefoniraju i prebrzo voze.

Za razliku od toga, recidivistâ među ubojicama nema ni približno toliko. Ni približno.
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

01 Apr 2017, 14:24

caramba wrote:
01 Apr 2017, 00:13
http://www.index.hr/vijesti/clanak/norv ... 89628.aspx
..."Breivik na raspolaganju u zatvoru ima tri ćelije: jednu za življenje, drugu za učenje i treću za tjelovježbu. Na raspolaganju su mu sobni bicikl, konzola za video igre, knjige i novine, a dopuštena su mu i sudjelovanja u zatvorskim proslavama praznika". :misli:

Vjerojatno i tri obroka ...a još se i žali...
da ne znamo da se radi o masovnom ubojici, reklo bi se to je netko tko je zaradio svoju mirovinu. :facepalm:
Izgleda da ga te strahote nisu odvratile od politički motiviranog masovnog ubojstva.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

01 Apr 2017, 14:27

Stitch wrote:
01 Apr 2017, 10:24
Što nisi znao - da treba biti civiliziran? Da živimo u 21. stoljeću?

Ne zajebavaj.
A ti si, kao, civiliziran? :p
► Show Spoiler
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

01 Apr 2017, 14:33

Stitch wrote:
01 Apr 2017, 13:59
...
Predrasude. Previše filmova gledaš. Koliko sam dosad primijetio, najviše recidivistâ imaš u prometu, a to uopće nije banalna stvar. Auto je oružje. Ubiti dijete koje pretrčava cestu možeš svaki dan, no to uopće ne sprečava ljude da piju, puše džointove, telefoniraju i prebrzo voze.
...
Da -u Brazilu. Ne -u Singapuru. :p
Stitch wrote:
01 Apr 2017, 13:59
Psihopate i sociopate ne preodgajaš. Njih zaključaš i zaboraviš. Ali preodgajaš golemu većinu drugih zatvorenika. One koje možeš preodgojiti. Jer se zatvori ne osnivaju da bi se u njima držao jedan posto te populacije. Nego 99 posto plus taj jedan posto. Niti se zakoni pišu tako da se odnose na jedan posto te populacije. Nego opet na 99 posto plus taj jedan posto. Kužiš?
Ovo je očito točno, kad 1% populacije drži u svojim rukama više bogatstava nego ostalih 99%.
Stitch wrote:
01 Apr 2017, 13:59
Pogrešno tumačiš riječ odgoj. Ovdje nije riječ o usađivanju vrijednosnog sustava, usvajanju društvenih normi i sličnome nego o resocijalizaciji i reintegraciji. Učiš čovjeka osnovama - da se zločin ne isplati. Da nije pametniji od sustava. Da će ga uvijek uhvatiti. Da mora raditi ako želi pristojno živjeti, a ne baviti se kriminalom.
A Breivik, ono, nije očekivao da će ga uhvatiti?
Stitch wrote:
01 Apr 2017, 13:59
Za razliku od toga, recidivistâ među ubojicama nema ni približno toliko. Ni približno.
Kad kazna za ubojstvo nije packa po ručici.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Apr 2017, 14:46

haram wrote:
01 Apr 2017, 14:33
Da -u Brazilu. Ne -u Singapuru. :p
A u Hrvatskoj, o kojoj sam primarno govorio? :kava:

Evo ti, uostalom, pregled singapurskih prometnih kazni iz 2014. Ne vjerujem da se otad što mijenjalo. Vidiš li da se igdje spominje smrtna? :p

Iako, sviđaju mi se. Dalo bi se pokrenuti inicijativu da takvo što uvedu u Lijepoj Našoj. :D
haram wrote:
01 Apr 2017, 14:33
Ovo je očito točno, kad 1% populacije drži u svojim rukama više bogatstava nego ostalih 99%.
Patiš li ti od disleksije? Razumijevanje napisanoga opak ti je problem. Kakvo vražje bogatstvo? Govorio sam o zatvorskoj populaciji.
haram wrote:
01 Apr 2017, 14:33
A Breivik, ono, nije očekivao da će ga uhvatiti?
Prilažem link na njegov psihološki i psihijatrijski profil pa sam procijeni. :raspa:
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

01 Apr 2017, 14:58

Stitch wrote:
01 Apr 2017, 14:46
A u Hrvatskoj, o kojoj sam primarno govorio? :kava:

Evo ti, uostalom, pregled singapurskih prometnih kazni iz 2014. Ne vjerujem da se otad što mijenjalo. Vidiš li da se igdje spominje smrtna? :p

Iako, sviđaju mi se. Dalo bi se pokrenuti inicijativu da takvo što uvedu u Lijepoj Našoj. :D
Ne spominje se, ali si ti potegao socioekonomske uzroke kriminala negirajući faktor straha kao sredstvo odvraćanja. Zašto bi se onda singapurske prometne kazne trebale uvesti u Hrvatskoj?
I mase čine pojedinci koji se nadaju da njihova nedjela mogu biti utopljena u mnoštvu, a ponešto o individualnoj psihologiji znam. Kao što sam već rekao, psihopati nisu kamikaze.
Patiš li ti od disleksije? Razumijevanje napisanoga opak ti je problem. Kakvo vražje bogatstvo? Govorio sam o zatvorskoj populaciji.
Ja o zakonima za kompletnu populaciju. Očito postoje ekskluzivni slučajevi.
Prilažem link na njegov psihološki i psihijatrijski profil pa sam procijeni. :raspa:
Ja prilažem tekst o njegovom uhićenju:
"When we get closer to the place where there's shooting we started to use our voices yelling 'armed police' to draw the attention to us," Haavard Gaasbakk, the squad leader of the police unit that arrested Breivik, told the press. "We come to a forested area and the suspect stands there right in front of us with his hands high above his head. It was a completely normal arrest."
https://www.theguardian.com/world/2011/ ... est-norway
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Apr 2017, 15:07

haram wrote:
01 Apr 2017, 14:58
Ne spominje se, ali si ti potegao socioekonomske uzroke kriminala negirajući faktor straha kao sredstvo odvraćanja. Zašto bi se onda singapurske prometne kazne trebale uvesti u Hrvatskoj?
Zato što su naši vozači loši, a ceste i automobili upravo katastrofalni. Pravo je čudo da nemamo još više mrtvih.
haram wrote:
01 Apr 2017, 14:58
I mase čine pojedinci koji se nadaju da njihova nedjela mogu biti utopljena u mnoštvu, a ponešto o individualnoj psihologiji znam. Kao što sam već rekao, psihopati nisu kamikaze.
Istina. Samo što se ja nisam referirao na strah od smrti nego na strah od kazne. Imaš odnos bliže - dalje, posredno - neposredno. Ni normalni, klasični kriminalci ne razmišljaju o zatvoru kao realnoj mogućnosti, a kamoli o doživotnoj robiji. Nitko to ne čini dok ga ne uhvate jer svi vjeruju da će izbjeći takvu sudbinu.

Isti je slučaj s narkomanima, primjerice. Da razmišljaju o epilogu, nitko se od njih ne bi latio šprice. Zar ne?
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

01 Apr 2017, 15:25

Stitch wrote:
01 Apr 2017, 15:07
Zato što su naši vozači loši, a ceste i automobili upravo katastrofalni. Pravo je čudo da nemamo još više mrtvih.
Kako će drakonske kazne popravit ceste, vozila i vještinu vozača? Ne bi li to ipak trebalo utjecati na njihove voljne procese?
Stitch wrote:
01 Apr 2017, 15:07
Istina. Samo što se ja nisam referirao na strah od smrti nego na strah od kazne. Imaš odnos bliže - dalje, posredno - neposredno. Ni normalni, klasični kriminalci ne razmišljaju o zatvoru, a kamoli o doživotnoj robiji. Nitko to ne čini dok ga ne uhvate jer svi vjeruju da će izbjeći takvu sudbinu.
Strah od smrti=strah od kazne.
Naravno da ne razmišljaju da će biti uhvaćeni, očekuju beneficije od svojih (ne)djela. Ali su voljni da prihvate rizik jer su spremni i pregrmiti kaznu. A budi siguran da bi dublje razmišljali i češće odustajali da je kazna od koje se ledi krv u žilama.
Stitch wrote:
01 Apr 2017, 15:07
Isti je slučaj s narkomanima, primjerice. Da razmišljaju o epilogu, nitko se od njih ne bi latio šprice. Zar ne?
Nesvjesnost protoka vremena je općeljudska karakteristika. Nitko ne razmišlja o nikakvom epilogu, ponajmanje o svom životnom, svi samo teže da momentalno zadovolje vlastite perceptore ugode*. I nadaju da će se baš njima nekako dogoditi filmski hepiend. Pa tako su i narkomani bez straha da će neumitno postati kosturi sa skurenim mozgom i organima, svjesni su jedino toga kako im je lijepo pikati se (ili snifati, ili gutati, ili štaveć...). Jer nema tog faktora straha koji utječe na njihove postupke u sadašnjosti.

*EDIT:
Dobro, ljudi razmišljaju o budućnosti, ali ju ne doživljavaju na način da to pobuđuje neke emotivne reakcije koje ih nagone na akciju, ako ih u sadašnjosti nešto ne zdrma vezano za perspektive budućnosti. Bez trenutnih emocija, budućnost je nestvarna kategorija, čista apstrakcija, nešto što se subjektivnom promatraču ne može dogoditi.

Tako je i s problemom AGW -većina vjeruje da je stvaran, ali se malo tko želi angažirati u sadašnjosti. Ili se zavarava da se angažirao.

Da nadopunim ono zadnje iz prošlog posta -koliko je Breivik bio zastrašen konačnom efikasnosti domaćeg pravosudnog sustava i preodgojem koji ga očekuje:

One paragraph in Breivik's diatribe describes a "survivor's kit" containing weapons, ammunition, cash and food, a kit he claimed to be preparing to help him break out of jail. The Norwegian tabloid VG says Breivik described plans for another terrorist attack, following his escape from jail, which included a hit-list of targets.
https://www.theguardian.com/world/2011/ ... est-norway
what we've got here is failure to communicate
Post Reply