Smrtna kazna

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

13 Aug 2018, 14:24

Riona wrote:
13 Aug 2018, 12:21
I meni se čini da je prilična glupost to sa tako opasnom kaznom da nitko neće ...
uzmimo kuhanje kovača lažnog novca u vrelom ulju... ako to nije kazna koja će te odvratiti od počinjenja kaznenog djela... pa eto, bilo ih je.
odsjecanje ruke kradljivcu
sad, opet, pitanje je tko je zbilja počinio, a ne samo bio optužen, pa priznao (zbog vanjskih okolnosti, jel)
to je močvarno područje, harame. Što se ubojstva tiče, ima toliko mogućnosti da završiš kao ubojica, a da jutros, uz kavu, nisi ni pomišljao na to...
Nego šta da mogućnost drakonske kazne i te kako suzbija kriminalitet... da nije bilo kuhanja u loncu, zamisli tek koliki bi se bavili izradom lažnog novca (koji zapravo jest "pravi"?), u doba kada je za to trebala tek jedna svima dostupna zanatska vještina? Da nema sakaćenja (nisam uopće za to) koliki bi se radije bavili krađama nego mukotrpnim radom? Šta misliš, bi li Đingis-kanovi Mongoli u miru bili tako pitomi kako su divlji bili u ratu, da im se nije prijetilo stravičnim kaznama?


what we've got here is failure to communicate
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

13 Aug 2018, 15:04

Pravi novac je onaj koji ima tocan odnos zlata i ostalih metala-za zlatnik, recimo. Zamisli koja napast da ne stavi uzmimo 55 nego 52 posto zata...

Edit: sto se tice kazni, ovisi da li se provode. Nad svima. Ili nad samo nekima.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

13 Aug 2018, 15:39

Eh sad i ti..."nad svima". :o

Ima kaznitelj, ima kažnjeni...još nisam čuo da se kaznitelj samokaznio što je dopustio da se zlodjelo dogodi. :zubo:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

13 Aug 2018, 15:41

Zaplices ti, zaplices :rofl:

Sent from my SM-G600FY using Tapatalk

User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

13 Aug 2018, 15:45

Ma đebi ja...:rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

13 Aug 2018, 17:16

Harame, govorimo o smrtnoj kazni i njezinoj opravdanosti u današnjoj zapadnoj civilizaciji. Hamurabijev zakonik odavno je dao svoje. :cerek:

Nema, ponavljam, nema statističkih pokazatelja da smrtna kazna utječe na smanjenje broja ubojstava. Kao što Stitch kaže, normalna osoba neće, osim slučajno, nikoga ubiti.* 'Normalan' u ovom slučaju znači 'onaj koji se u stanju kontrolirati i kanalizirati svoje emocije'. Biti se sposoban izraziti drukčije, a ne samo metkom.

Govoriš o policajcima koji su pucali na migrantski kombi? Pucali su zato što im je dopušteno da to čine, zato što kod nas nitko ne odgovara za ono što čini, zato što se na sve sliježe ramenima i sve je u skladu s pravilima struke. Kao, primjerice, Zaprešić. :crying:

------------
* Što ne znači da ja ponekad ne bih rado Šabu skratila za glavu. :D
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

13 Aug 2018, 19:24

Kose bije tajse voli! :brukica:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

13 Aug 2018, 19:47

MmeTipfeler wrote:
13 Aug 2018, 17:16
Harame, govorimo o smrtnoj kazni i njezinoj opravdanosti u današnjoj zapadnoj civilizaciji. Hamurabijev zakonik odavno je dao svoje. :cerek:
:zecdurica:
Iss, a po čemu su ljudi u današnjoj civilizaciji drugačiji nego u Hamurabijevoj? Imaju škrge? Plivaću kožicu? Pačje usne? :misli: ... zapravo, neki imaju :cerek:
MmeTipfeler wrote:
13 Aug 2018, 17:16
Nema, ponavljam, nema statističkih pokazatelja da smrtna kazna utječe na smanjenje broja ubojstava. Kao što Stitch kaže, normalna osoba neće, osim slučajno, nikoga ubiti.* 'Normalan' u ovom slučaju znači 'onaj koji se u stanju kontrolirati i kanalizirati svoje emocije'. Biti se sposoban izraziti drukčije, a ne samo metkom.
https://trkeljanje.com/viewtopic.php?p=345515#p345515 :trep:
MmeTipfeler wrote:
13 Aug 2018, 17:16
Govoriš o policajcima koji su pucali na migrantski kombi? Pucali su zato što im je dopušteno da to čine, zato što kod nas nitko ne odgovara za ono što čini, zato što se na sve sliježe ramenima i sve je u skladu s pravilima struke. Kao, primjerice, Zaprešić. :crying:
Upravo tako: pucali su jer im se pucalo. Nebi sigurno pucali da su znali da će ih stić kazna zbog toga.
Šta je bilo u Zaprešiću?
MmeTipfeler wrote:
13 Aug 2018, 17:16
------------
* Što ne znači da ja ponekad ne bih rado Šabu skratila za glavu. :D
Eto, ti bi čo'eka ni krivog ni dužnog samo zato jer ti se ne sviđa - a djecoubojice nebi :o
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

13 Aug 2018, 21:22

Ljudi možda i nisu drukčiji, ali su se sustav i uređenje promijenili. Vladar (suveren) više nije bogomdani kralj, nego narod, o delegaciji vlasti nećemo ovom prilikom. Dakle, promijenio se stav prema kazni: kazna više nije odmazda (talion), nego ima, kao što sam rekla, i korektivnu svrhu. Tamo gdje je to moguće.

Ponavljam: ne treba se držati samo SAD-a, a ako to već i činimo, jasno je da će tamošnje države koje se zalažu za smrtnu kaznu isticati njezinu prednost, pa čak i frizirati podatke. Trebaju nam objektivni pokazatelji, a njih, bojim se, nemamo. Dok ih ne dobijemo, tvrdim da je smrtna kazna društvena odmazda i da nema nikakvu preventivnu svrhu. Za razliku od globe koju plaćaš kad prođeš kroz crveno.

O Zaprešiću možeš pročitati na netu, a možda i ja otvorim temu.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

14 Aug 2018, 02:57

MmeTipfeler wrote:
13 Aug 2018, 21:22
Ljudi možda i nisu drukčiji, ali su se sustav i uređenje promijenili. Vladar (suveren) više nije bogomdani kralj, nego narod, o delegaciji vlasti nećemo ovom prilikom. Dakle, promijenio se stav prema kazni: kazna više nije odmazda (talion), nego ima, kao što sam rekla, i korektivnu svrhu. Tamo gdje je to moguće.

Ponavljam: ne treba se držati samo SAD-a, a ako to već i činimo, jasno je da će tamošnje države koje se zalažu za smrtnu kaznu isticati njezinu prednost, pa čak i frizirati podatke. Trebaju nam objektivni pokazatelji, a njih, bojim se, nemamo. Dok ih ne dobijemo, tvrdim da je smrtna kazna društvena odmazda i da nema nikakvu preventivnu svrhu. Za razliku od globe koju plaćaš kad prođeš kroz crveno.
A Singapura? :D
MmeTipfeler wrote:
13 Aug 2018, 21:22
O Zaprešiću možeš pročitati na netu, a možda i ja otvorim temu.
Aha, vidio sam.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

14 Aug 2018, 06:54

haram wrote:
14 Aug 2018, 02:57
A Singapura? :D
Po drugi put: govorimo o zemljama zapadnog civilizacijskog kruga.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

14 Aug 2018, 07:27

MmeTipfeler wrote:
14 Aug 2018, 06:54
Po drugi put: govorimo o zemljama zapadnog civilizacijskog kruga.
Rasisto! :durica:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

14 Aug 2018, 10:35

Bog te mazo, al je lako napraviti papazjaniju od rasprave!
Ajd si postavite okvir, pa razmrvite što se ima razmrviti.
Pa ga selite dalje... ponovite postupak.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

14 Jan 2020, 00:31

Sjetio sam se jučer ove teme, pogotovo što su na portalima masovno počeli spominjati Singapur. Ali neću dalje drviti o tome, dosta je bilo. :o
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

14 Jan 2020, 08:25

Stitch wrote:
14 Jan 2020, 00:31
Sjetio sam se jučer ove teme, pogotovo što su na portalima masovno počeli spominjati Singapur. Ali neću dalje drviti o tome, dosta je bilo. :o
U vezi s ovim u Splitu? Mislim da smo se o smrtnoj kazno već svi izjasnili, da tako kažem: jedni smatraju da nema smisla teškog zločinca doživotno uzdržavati u zatvoru na trošak poreskih obveznika, a još i uz eventualnu mogućnost pomilovanja, a drugi kako nema smisla u današnjem društvu primjenjivati talion, tim više što, primjerice, višestrukog ubojicu ne možeš višekratno smaknuti. Možeš ga samo okrutno ubiti tako da umre u mukama, što u zemljama zapadnog kruga ipak nitko ne bi zapisao u zakon pa makar intimno tako i mislio.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

14 Jan 2020, 08:32

MmeTipfeler wrote:
14 Jan 2020, 08:25
U vezi s ovim u Splitu?
Da, komentatori članaka obožavaju raspravljati o pravdi - jasno, ugodno zavaljeni u fotelju. Da je barem jedan mrdnuo dupetom pa policiji počeo prijavljivati dilere, do pokolja vjerojatno ne bi došlo. Ne znaš gdje su gori - Jutarnji, Slobodna Dalmacija, Večernji, 24 sata... Svuda isti šljam. :kava:
Potpisi su za budale.
Post Reply