Teorije zavjere i njihova popularnost

Za antropologiju, ekonomiju, filozofiju, povijest, sociologiju...
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

19 Mar 2018, 19:50

Stitch wrote:
19 Mar 2018, 18:54
A Šešelj je, kao, normalan čovjek s doktoratom? :D
Haag kaže da jes'... :rofl:

:top:


Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

23 Mar 2018, 22:31

Šabović Adis wrote:
19 Mar 2018, 15:19
Jesil' siguran da on zapravo ne podjebava one koji uistinu misle i rade ono što on ovdje izvodi, da nije satira? Mislim, nespojiva mi je njegova titula i ovo drugo. :o
Je, to je taj Pavuna:
https://hr.wikipedia.org/wiki/Davor_Pavuna
http://www.dnevno.hr/vjera/vjera-kultur ... a-1136610/
http://www.index.hr/vijesti/clanak/idea ... 27768.aspx
http://www.novi-svjetski-poredak.com/tag/davor-pavuna/

dobar komentar (čitav tekst):
...
Zbog svega navedenog ozbiljni znanstvenici ne mogu Pavunu doživjeti drugačije nego kao znanstvenika koji promiče pseudoznanost. On u tome nije ni prvi ni posljednji, međutim hrvatski astrofizičar prof. dr. sc. Dejan Vinković s PMF-a u Splitu smatra da bi sveučilište koje drži do svoje reputacije trebalo voditi računa o tome koga će ugostiti u svojim prostorima.
Nažalost, na to pitanje - tko je i zašto odlučio ustupiti dvoranu na Medicinskom fakultetu za predavanje kojemu su i naslov i predavač dvojbeni - nismo uspjeli dobiti jasan odgovor. Iz Rektorata su tportalu samo kratko poručili da s organizacijom nisu imali ništa, a iz Medicinskog fakluteta nikakav odgovor nismo ni dobili.
Vinković kaže da se takvog pranja ruku, baš kao i apologetskog rezoniranja o slobodi govora i znanstvenoj reputaciji prof. Pavune, već naslušao u posljednje četiri godine otkad je počeo upozoravati na njegove 'sramotne pseudoznanstvene istupe'.
'Uistinu, on ima pravo lupetati svašta izvan javnih institucija. Međutim, odgovornost je sveučilišta da mu ne pruži gostoprimstvo jer njegova predavanja srozavaju ugled sveučilišta, a uz to se troše javni resursi na promoviranje pseudoznanosti', rekao je prof. Vinković. 'Smiješni su izgovori da se samo ustupa dvorana i kako se radi o uglednom znanstveniku. Evo i zašto: zamislite da netko zamoli Sveučilište u Splitu da ugosti ni više ni manje nego nobelovca koji će govoriti o tome kako HIV ne uzrokuje AIDS. Bi li tada Medicinski fakultet tako olako dao dvoranu? A primjer takvog nobelovca nije izmišljen - radi se o Keryju Mullisu. Meni osobno naprosto je razočaravajuće slušati hrvatsku intelektualnu kremu, što uključuje i teologe, kako pokušavaju izbjeći bilo kakvu kritičku raspravu o prodiranju pseudoznanosti u javne ustanove, često i one na kojima rade. Medicinski fakultet bi posebno trebao biti osjetljiv na to pitanje, a ne da izlazi u susret studentskoj udruzi koja je prije ovog skupa ugostila i pseudoznanstveno antivakcinacijsko predavanje liječnice Lidije Gajski.'

https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/p ... u-20140127

Gdje li sam ono napisao da je taanka linija između genijalnosti i ludila, i zašto? :D
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

24 Mar 2018, 01:49

haram wrote:
23 Mar 2018, 22:31
Je, to je taj Pavuna:
https://hr.wikipedia.org/wiki/Davor_Pavuna
Osnovnu školu završio je u Osijeku. Maturirao je u V. gimnaziji u Zagrebu 1970. godine. Diplomirao je eksperimentalnu fiziku na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu 1977. godine
:S
Postao je doktor znanosti na University of Leeds 1981. godine iz područja fizike čvrstog stanja[2]. U francuskom Nacionalnom centru za znanstvena istraživanja (CNRS) u Grenobleu boravio je tri godine. Jedno vrijeme istraživao je u Australiji i SAD-u. Od 1986. godine radi u Lausanneu u Švicarskoj[3] kao sveučilišni profesor fizike, kemije kondenzirane materije te mikro i opto elektronike.
:flop:
Fizičar Davor Pavuna: Moja titula najveća je na svijetu – ja sam sluga Isusa Krista!
A đes' nostrifikov'o diplomu, crni Dačo? Kod Pape?! :zubo:
Ohot' se od Bozanića zaovo... :rofl:
"Idealna žena je nepismena": Pavuna na HRT-u mahao Biblijom i pola sata valjao besmislice
Kako zna? Sreo je?! :o

‘Masoni su bili i Pavelić i Tito i Tuđman’
D. Pavuna: Udbaši, Kosovci, slugani Novog svjetskog poretka odrađuju program ‘Orwell-2014.’
DAVOR PAVUNA: Političari i partitokracija vode specijalni orvelovski rat kako bi zaštitili povlaštenu manjinu
Aha, a ka'su te komunistiće sotone ućile ćitat' i pisat' (u Osijeku i Zagrebu) onda su ti bile dobre, jel'?! :mad:
I đe zgura Pavelića s ovom dvojicom? :facepalm:
Eee, Davore, Davore...svakoji koji je doktorirav'o po engleskama i amerikama kren'o je pilat' granu na kojoj sjedi. Predstoji ti tek da se zapitaš je li A uistinu prvo slovo tj. postoji li neko prvije... :B
I dal' se ispravno kaže A il' a. Mis'im, kvantna razlika je u pitanju, kakva bi bila...
:rofl: :rofl:

haram wrote:
23 Mar 2018, 22:31
dobar komentar (čitav tekst):
...
Zbog svega navedenog ozbiljni znanstvenici ne mogu Pavunu doživjeti drugačije nego kao znanstvenika koji promiče pseudoznanost. On u tome nije ni prvi ni posljednji, međutim hrvatski astrofizičar prof. dr. sc. Dejan Vinković s PMF-a u Splitu smatra da bi sveučilište koje drži do svoje reputacije trebalo voditi računa o tome koga će ugostiti u svojim prostorima.
Nažalost, na to pitanje - tko je i zašto odlučio ustupiti dvoranu na Medicinskom fakultetu za predavanje kojemu su i naslov i predavač dvojbeni - nismo uspjeli dobiti jasan odgovor. Iz Rektorata su tportalu samo kratko poručili da s organizacijom nisu imali ništa, a iz Medicinskog fakluteta nikakav odgovor nismo ni dobili.
Vinković kaže da se takvog pranja ruku, baš kao i apologetskog rezoniranja o slobodi govora i znanstvenoj reputaciji prof. Pavune, već naslušao u posljednje četiri godine otkad je počeo upozoravati na njegove 'sramotne pseudoznanstvene istupe'.
'Uistinu, on ima pravo lupetati svašta izvan javnih institucija. Međutim, odgovornost je sveučilišta da mu ne pruži gostoprimstvo jer njegova predavanja srozavaju ugled sveučilišta, a uz to se troše javni resursi na promoviranje pseudoznanosti', rekao je prof. Vinković. 'Smiješni su izgovori da se samo ustupa dvorana i kako se radi o uglednom znanstveniku. Evo i zašto: zamislite da netko zamoli Sveučilište u Splitu da ugosti ni više ni manje nego nobelovca koji će govoriti o tome kako HIV ne uzrokuje AIDS. Bi li tada Medicinski fakultet tako olako dao dvoranu? A primjer takvog nobelovca nije izmišljen - radi se o Keryju Mullisu. Meni osobno naprosto je razočaravajuće slušati hrvatsku intelektualnu kremu, što uključuje i teologe, kako pokušavaju izbjeći bilo kakvu kritičku raspravu o prodiranju pseudoznanosti u javne ustanove, često i one na kojima rade. Medicinski fakultet bi posebno trebao biti osjetljiv na to pitanje, a ne da izlazi u susret studentskoj udruzi koja je prije ovog skupa ugostila i pseudoznanstveno antivakcinacijsko predavanje liječnice Lidije Gajski.'

https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/p ... u-20140127

Gdje li sam ono napisao da je taanka linija između genijalnosti i ludila, i zašto? :D
Mene uglavnom smatraju genijalcem... :ne zna:...to...valjda, niko ne sumnja u mene, štali...tako da mogu da se krijem i na otvorenom. :rofl:
:five:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

24 Mar 2018, 17:36

Šabović Adis wrote:
24 Mar 2018, 01:49
Aha, a ka'su te komunistiće sotone ućile ćitat' i pisat' (u Osijeku i Zagrebu) onda su ti bile dobre, jel'?! :mad:
I đe zgura Pavelića s ovom dvojicom? :facepalm:
:lol:
Sotonjare masonske! :rofl:
Mene uglavnom smatraju genijalcem... :ne zna:...to...valjda, niko ne sumnja u mene, štali...tako da mogu da se krijem i na otvorenom. :rofl:
:five:
Pazi samo na tu tanku liniju... čoek ju pređe, a da ni ne osjeti kad je to bilo :mig:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

24 Mar 2018, 18:01

haram wrote:
24 Mar 2018, 17:36
:lol:
Sotonjare masonske! :rofl:



Pazi samo na tu tanku liniju... čoek ju pređe, a da ni ne osjeti kad je to bilo :mig:


:giggle:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

25 Mar 2018, 20:37

"Mreža" :top:
zašto još nisam pogledao taj film?
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

25 Mar 2018, 21:41

Stitch wrote:
26 Aug 2017, 00:52
Fascinantno mi je koliko su danas popularne razne teorije urote - te je Zemlja ravna ploča, te holokaust ne postoji, te svijetom vlada šačica bogatih moćnika, te nas truju cjepivima, HAARP-om i česticama iz aviona, te ovo, te ono... Praktički, u sve se sumnja. Veliki prasak, teorija evolucije, teorija struna, spuštanje na Mjesec - sve su to tobože tričarije kojima je čovječanstvo dovedeno u zabludu i skrenuto s pravoga puta.

Tko financira te pizdarije? Otkud tolika poplava "dokumentaraca" o kojima govore moji inače razumni prijatelji? Čemu toliko nepovjerenje u znanost? Zašto su ljudi generalno toliko blesavi i povodljivi? :rolleyes:
Nepovjerenje ima dva uzroka, rekao bih: jedan je čisto nerazumijevanje i nepoznavanje osnova predmetne građe koje je uz ozbiljan manjak sposobnosti kritičkog promišljanja u kombinaciji sa hipertrofiranim egom (ili je možda bolje reći super-egom?)... a drugi; averzija prema znanosti zbog njene zloupotrebe kroz komercijalizaciju radi ostvarivanja profita uskih interesnih skupina ili pojedinaca.
Zapravo je i to dilanje teorijama zavjera samo jedna od elementarnih karakteristika modernog kapitalističkog društva. Uz odgovarajuću prezentaciju i reklamu, masama se sve dadne prodati, čak i politička nekorektnost koja je dijametralno suprotna demokraciji koja navodno ide ruku pod ruku s kapitalizmom.
Naravno, netreba isključiti niti očite političke manipulacije koje potpiruju pseudoznanstvena strujanja, kao što je recimo kampanja fosilnoenergetskih lobija protiv znanstveno definiranog i činjenično potvrđenog antropogenog globalnog zatiopljenja/klimatskih promjena i učinkovitosti njima konkurentskih obnovljivih izvora.


A nije niti sama znanost (bolje reći znanstvena zajednica) lišena tog krimena isključivosti.

Schwinger was a pioneering theorist in cold fusion. He felt that the bias of the
physics community against cold fusion was based on inferences from hot fusion that are
not valid in this new regime. He argued that the defense of cold fusion can be simply
stated, "The circumstances of cold fusion are not those of hot fusion." He first submitted
the results of his theoretical analysis of cold fusion to journals of the American Physical
Society. He received such harsh treatment in the denial of publication of this work that
as a symbolic gesture, he resigned his membership from the American Physical Society.
This was no small step for someone who had been a leading member for over 50 years.
In doing so he said, "The pressure for conformity is enormous. I have experienced it in
editors' rejection of submitted papers, based on venomous criticism of anonymous
referees. The replacement of impartial reviewing by censorship will be the death of
science."

https://arxiv.org/ftp/physics/papers/0303/0303078.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/Julian_Schwinger
:ne zna:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

17 Apr 2018, 17:13

INCIDENT U SUKOŠANU “Krkani” urlali na zaposlenike DHMZ-a, zbog opasnog neznanja Jadran možda ne dobije prvi meteorološki radar.

"Nakon svega, postavlja se pitanje, podsjeća li 21. stoljeće u Hrvatskoj na isto ono koje smo kao djeca gledali u futurističkim filmovima i slikovnicama? Čini se je retro dominantan đir u Hrvatskoj, pa nam sat odavno ide unatrag na svim poljima. Pa smo dopustili krkanima da decibelima nadglasaju argumente, da lupanjem šaka nadjačaju znanost i razvoj ove prelijepe zemlje pune neiskorištenog potencijala."

Demokracija, prika. Glasovi tri pastira više vrijede nego Platona i Sokrata :cerek:

Malo sam razočaran, očekivao sam pobunu pučana zbog HAARPa i manipulacije poplavama, potresima i globalnim zagrijavanjem.
what we've got here is failure to communicate
Post Reply