Kuća ili stan?

Đurine kućne čarolije
User avatar
Tristana
Posts: 138
Joined: 09 Nov 2011, 17:54

09 Jan 2012, 22:51

Živim u kući i planiram u dogledno vrijeme napraviti nešto po pitanju stambenog prostora jer mi je ovaj premali.

E sad ja osim svih onih redovnih drama papirologije i financiranja nisam još uopće odlučila želim li kuću ili stan :misli:
Onako, da me netko probudi iz sna, vjerujem da bi na prvu rekla ; stan.

Moja vizija stana je ukratko; otključaš-zaključaš i ni brige ni pameti :ne zna:
Onda čitam tamo susjede iz pakla pa se malo pokolebam...

Nisam neki tip od zelenila i prirode pa mi vrtovi, voćnjaci, okućnice i nisu neki veliki plus u jednadžbi, ali s druge strane, jako volim i držim životinje a za njih mi se opet čini primjerenija kuća i stalno se vrtim u krug..

Koje su po vama prednosti i mane jednog i drugog?
Sigurno ima stvari koje mi uopće nisu pale na pamet bilo bi dobro o njima razmislit prije.


User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

09 Jan 2012, 23:00

Živjela sam prvo u stanu nekih 6 godina, nakon toga u kući nekih 15 godina, pa onda opet po stanovima. Sad u ovom trenu da imam novaca za mene dileme nema - stan.

No, niti je svaki stan isti, niti je svaka kuća ista. Gdje je taj stan, u kakvoj zgradi, gdje bi ta kuća bila, u kakvom okruženju, tko bi živio u njoj, sve to mijenja sliku na milijun načina.

Jedna stvar koja se ipak manje mijenja je da oko kuće ipak ima više posla i tome nikad nema kraja.
Happy Easter!
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

09 Jan 2012, 23:05

To je jako individualan izbor - nema nekog jedinstvenog pravila.

Iako volim i popravljati i farbati i bušiti. ne vidim se kao nekoga tko po cijele dane nešto popravlja, farba i buši. Susjede iz pakla se može detektirati pri kupnji stana - a može ih se i ignorirati, umjesto da ih se krene preodgajati: ozbiljno vjerujem da se dio svih tih paklenih priča temelji na onome "neće mene ni'ko jebat', ne dam im gušta iz principa!!!" - a onda slijedi stogodišnji rat do istrebljenja.
User avatar
Tristana
Posts: 138
Joined: 09 Nov 2011, 17:54

09 Jan 2012, 23:20

Da, zaboravila sam reći, ljeti, mesec dana živim u stanu, tako da nije da baš nemam pojma.
Istina, čujem kad se netko tušira u dva u noći, kad melju na balkonu do jutra, ne pada mi na pamet navinut muziku do daske, ne mogu samo u 5 ujutro otvorit vrata i pustit psa van...

Kuća tu zaista pruža veću slobodu. Ali s druge strane, jedina mi je briga bila radi li lift.

Neko solomonsko rjesenje bi vjerujem bila stambena zgrada sa tri-četri stana.
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

09 Jan 2012, 23:28

U tom slučaju bi ja gledala manje zgrade koje imaju stanove u prizemlju s manjim vrtom. A ima takvih dosta, još ako financije nisu problem, nađeš i takav da se ne moraš bojati toga što si u prizemlju :D
Happy Easter!
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

09 Jan 2012, 23:38

aisling » wrote:...ako financije nisu problem, nađeš i takav da se ne moraš bojati toga što si u prizemlju... :D
...i ako susjedi odozgor ne koriste gravitaciju za rješavanje viška stvari, hrane i nadasve opušaka iz kuće. :D
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

09 Jan 2012, 23:39

otkako sam u zagrebu, podstanarim. inače imam kuću.
meni je kuću nekakav plan za budućnost. meni treba okućnica. treba mi komad zemlje gdje mogu zarinuti prste u zemlju, saditi i uzgajati biljke. gdje mogu leć na travu i sunčati se, piti kavu i vino i roštiljat i ostajat po ljeti dugo u noć.
tako da, meni je kuća bolja opcija, ona kuća, iz moje glave :mig:
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

09 Jan 2012, 23:42

Lord Byron » wrote: ...i ako susjedi odozgor ne koriste gravitaciju za rješavanje viška stvari, hrane i nadasve opušaka iz kuće. :D
Rekla je da planira imati životinje.
Happy Easter!
User avatar
Chiro
Posts: 693
Joined: 10 Nov 2011, 21:34

10 Jan 2012, 00:25

Premda sam u kući proživio preko 90% života, ipak se, na temelju onih par godinica provedenih u stanu, više smatram stanarskim tipom. Nisam pretjerano vičan popravljanju kvarova, ne volim čistiti (pre)velike površine, potrebno je održavati i okućnicu... stotinu poslova, a ja dozlaboga lijen. :o

Osim toga, stan je puno lakše "ispuniti" i stvoriti onaj osjećaj topline. S kućom je to puno teže, osobito ako je velika, s puno prostorija. S druge strane, stan stvara osjećaj ukalupljivanja, koji je snažan proporcionalno veličini stambene zgrade. Znam, živio sam u jako... jako velikoj zgradi. :D

Ovo govorim iz pozicije (još uvijek, mada ne zadugo :zubo: ) mladog čovjeka, koji ima svoje specifične potrebe. Vjerojatno ću danas-sutra htjeti imati komad svoje zemlje, koju ću moći obrađivati iz gušta, drvenu okućnicu i sva ostala njonjava sranja ikad.
Skinheadsi, takav si!
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

10 Jan 2012, 00:31

Tristana » wrote:Živim u kući i planiram u dogledno vrijeme napraviti nešto po pitanju stambenog prostora jer mi je ovaj premali.
ja sam premali prostor uvijek vezivala uz stan, a ne kuću. ne znam kolika ti je kuća, ali stanovi su skupi. ako ti je važna prostranija kvadratura, koliki bi taj stan trebao biti? :ne zna:
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

10 Jan 2012, 00:41

Nikad nisam živjela u kući i uvijek sam mislila kako je bolje živjeti u stanu. Sve dok nisam počela razmišljati i o tom da ću u tom stanu imati i djecu, jelte.
I ondak me ošinulo, smijte se vi kolko oćete, al više se ne grade stanovi ko u socijalizmu. Nema tu ko nekad 5-6 metara hodnika između soba, a jok. I onda da me đeca čuju gdje bezobrazne stvari s ćaćom im radim. A ne. Nema te izolacije u koju bih se ja tu pouzdala.
Zato će, jednog dana, bit-kuća. Pa oni na svom, mi na svom katu, u suprotnim krajevima kuće+izolacija.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

10 Jan 2012, 06:25

Ne znam u kojem socijalizmu su se gradile takve super izolirane zgrade s razmaknutim sobama. Znam za stanove u kojima se čuje susjedovo razmišljanje, a za objesiti sliku o zid dovoljno je pritisnuti prstom i rupa za tipl je tu :D.

Koliko znam, kvaliteta novogradnje ovisi o razini pohlepnosti investitora - ali, ima ovoga i onoga.
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

10 Jan 2012, 08:38

Ni za mene nema dileme. Kuća i to na selu. Što više zelenila a što manje betona je moj slogan (i što manje susjeda). :)

Za mirovinu si planiram dvije stvari s tim da se još nisam odlučio:

1. Kupiti veću jedrilicu i ploviti jadranom i sredozemljem.
2. Kupiti kućicu u šumi i uživati u zvuku vjetra.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

10 Jan 2012, 08:43

Nažalost nisam nikad živjela u kući i dok sam bila mlađa vjerovala sam da je stan uvijek bolje opcija, ali što sam starija (pogotovo od kad je došlo dijete) puno, puno radije bih živjela u kući.
svjesna sam da to iziskuje više truda i rada, ali vjerujem da je osjećaj slobode i prostranstva koji pruža kuća s okućnicom vrijedan toga.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

10 Jan 2012, 08:43

Lord Byron » wrote:Ne znam u kojem socijalizmu su se gradile takve super izolirane zgrade s razmaknutim sobama. Znam za stanove u kojima se čuje susjedovo razmišljanje, a za objesiti sliku o zid dovoljno je pritisnuti prstom i rupa za tipl je tu :D.
O bogme je bilo. Živim u jednom u takvom. I ostali stanovi u mojoj zgradi imaju super raspored (odvojeni spavaći od dnevnog dijela kolko god mali bili).
U svojoj sam sobi mogla puštat muziku na najjače, starci u dnevnom boravku ne bi ništa čuli.
I uvijek sam prije mislila kako je glupo da su toliko prostora bacili na hodnike, i ta sva silna vrata su me nervirala, ali danas kad vidim nove stanove - imaju ti hodnici i te kakvu funkciju.

Današnji rasporedi su grozni (ne mislim na mega skupe stanove, već ove prosječne); u većini stanova da bi iz spavaće sobe otišao oprat zube u kupaonu i popišat se, moraš proći kroz čitav stan, kuhinju i dnevni boravak. Znači, ako ujutro kad se probudiš imaš goste, to je nezgodno. A budući da nema hodnika, pa su sve sobe spojene a pritom su i male, na kojem god dijelu stana se zakašljao (da ne kažem nešto nepristojnije) onaj drugi u stanu, pa makar bio maksimalno udaljen od tebe, to čuje. Govorim o stanovima od 60 kvadrata.
U mojoj zgradi stan od 60 kvadrata ima 2 sobe (umjesto tri :rolleyes:), ali su te dvije dovoljno velike da napraviš tri, i taj stan je toliko komotan i prostran i ostavlja dojam puno većeg stana od ovih novih u kakvima mi, na primjer, žive frendice, a iste su veličine.

OT: Po meni, jeidna prednost kuća je velika terasa. Pošto stanove volim više, idelna opcija mi je stan (može i manji) s veelikim balkonom. Volim i manje kućice, prizemnice, s lijepom terasom i vrtom. Velike kuće ne volim nikako.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

10 Jan 2012, 08:47

Ja sam praktički cijeli život proživjela u stanu od 150 kvadrata. :D
U sobama smo mogle što god smo htjele, nema šanse da bi nas starci čuli. :zubo:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

10 Jan 2012, 08:49

Morticia » wrote:Ja sam praktički cijeli život proživjela u stanu od 150 kvadrata. :D
U sobama smo mogle što god smo htjele, nema šanse da bi nas starci čuli. :zubo:
A ni vi njih :zubo:
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

10 Jan 2012, 08:54

Istina. :zubo:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
bliss
Posts: 1121
Joined: 18 Sep 2011, 15:26

10 Jan 2012, 09:13

Uf, kako bih ja rado živjela u kući. Ili u nekoj od onih zgradica sa svega nekoliko stanova (ako je dobra izolacija).
Evo, već jedno 6 mjeseci normalno ne spavam. Skoro svaku noć u muci zapomažem prestani tulit :mama:
Nekad i vičem susjedima iznad. Nekad se svađamo kroz te tanke zidove.

Jednom prilikom su susjedi s kojima dijelim zid spavaće sobe nešto preuređivali. Majstor je bušio i ja sam ušla u svoju sobu koja je u jednom trenutku bila puna prašine, a u zidu mi je bila rupa. Pogledala sam kroz rupu i rekla bok susjeda :crying:
Lord Byron » wrote:Susjede iz pakla se može detektirati pri kupnji stana - a može ih se i ignorirati, umjesto da ih se krene preodgajati: ozbiljno vjerujem da se dio svih tih paklenih priča temelji na onome "neće mene ni'ko jebat', ne dam im gušta iz principa!!!" - a onda slijedi stogodišnji rat do istrebljenja.
Ne može ih se ignorirati. Mislim možeš probat. To izgleda tako da po dva sata u noći frustrirano buljiš u strop i ideš svaki dan na posao ljut i s podočnjacima do poda. Onda dođeš doma i misliš se malo odmorit, a dočeka se lupanje, skakanje i vrištanje.
Je, ignorirat ću :snajper:
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

10 Jan 2012, 09:27

Tristana » wrote:Koje su po vama prednosti i mane jednog i drugog?
kako netko reče, ovisi kakva kuća/kakav stan, lokacija...

najosobnije, moj izbor je kuća
ove jeseni smo, nakon 10 godina života u kući/na selu, preselili u stan/grad
prvih 10 dana nisam oka sklopila :D
sve me je smetalo; zvuk tv-a koji dopire kroz otvorena balkonska vrata, zvuk puštanja vode iz susjednog stana.... a poglavito buka s ulice
najozbiljnije sam razmišljala pripremiti kamenje na balkonu za džikane koji u ponoć voze frizirane makinje slušajući, pri tom, do daske razvaljene cajke :o
sve u svemu, osjećam se kao ptičica u betonskom kavezu
ipak, preseljenje je bilo nužno zbog logistike, dijete krenulo u školu, jer je kuća na prekrasnoj ali prometno izoliranoj lokaciji
planiramo se vratiti u kuću kad 'dite stavimo na noge' :D
sloboda i ljepota koju uživam na kući je nemjerljiva :cerek:
bliss wrote:Pogledala sam kroz rupu i rekla bok susjeda
buža :rofl:

sori, znam da tebi nije smiješno
Last edited by baja on 10 Jan 2012, 09:28, edited 1 time in total.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

10 Jan 2012, 09:28

Bajo, vi ste se znači zbog bajice preselili?
Šteta, nije bilo druge mogućnosti?
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

10 Jan 2012, 09:29

Važan faktor je sreća...pri odabiru stana. Nikad ne znaš...
Ja sam kupio stan u novogradnji. Lijepa zgrada, 9 stanova, vlastita brojila, garaža, sve naoko fino izvedeno, a onda...Sa sitnim nedostatcima se još i možeš boriti. Imaš garanciju, dečki dođu i poprave sitnice koje si zamjetio i slično, ali kad se usele susjedi nemaš pojma kako će to izgledati. Moj je primjer da sam nakon nekog vremena bio prisiljen, iako nisam nimalo sklon bilo kojem obliku agresivnog općenja, reagirati prijetnjom i kaj je najgore - ozbiljno sam mislio. Na koncu je glas razuma (moje zakonite) rekao da je ipak bolje pozvati policiju jer su se supružnici na neobičan način voljeli. Tučnjava, najniže psovke i vrijeđanje je bilo konstanta, a zvučna izolacija apsolutno nikakva. Nije bilo dana ni noći da susjede iz pakla nismo čuli i prisilno sudjelovali u njihovom životu, htjeli ne htjeli.
Prije toga sam jedno vrijeme živio u kući koja je bila dovoljno stara da mi pojede dvije trećine prihoda za održavanje i grijanje :mama:
Na koncu, odrastao sam u zgradi sa stotinjak stanova i uvjerio sam sebe kako mi je to prirodnije okruženje i uvježbao razne načine opuštanja i usputne koegzistencije na brodu luđaka - pnekad mi se tako čini...
Kako reče Lord Byron - prilično je individualna spika glede odabira i odluke...stan ili kuća.
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

10 Jan 2012, 09:32

Morticia » wrote:Šteta, nije bilo druge mogućnosti?
teško izvedivo
iako bi imala u školi organiziran prijevoz, i boravak za prve dvije godine, ipak bi bila sama usred šume u slučaju našeg kašnjenja, a takva se često dogode kad se moram probiti iz grada van
teška srca moram priznati da nam je život u gradu jednostavniji
preporodila sam se otkako ne vozim na posao; psujem 78% manje :D
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

10 Jan 2012, 09:38

oprostite na offu, ali

karambol, dobrodošao :)

što se tiče susjeda iz pakla, ma ni kuća te ne štiti od takvih. ljudi u stambenim naseljima često percipiraju svijet kao da imaju u najmanju ruku ranč, pa se ništa ne čuje. buši se u 10 navečer, viče se po kući, uz otvorene prozore.
susjeda mom ocu je psihički labilna žena, koja zna po ljeti preuređivat kuću po noći, i to tako da baca ormare kroz balkon. cijela ulica je budna. jbga.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Tristana
Posts: 138
Joined: 09 Nov 2011, 17:54

10 Jan 2012, 09:56

aisling » wrote:U tom slučaju bi ja gledala manje zgrade koje imaju stanove u prizemlju s manjim vrtom. A ima takvih dosta, još ako financije nisu problem, nađeš i takav da se ne moraš bojati toga što si u prizemlju :D
Naravno da jesu :rofl: ali financijsku konstrukciju mislim raditi kad odlučim u kojem smjeru uopće mislim ići. ( Onda ću otvorit topic i zamolit Đepiku i Gazdu za pomoć :cerek: )
Chiro » wrote:Premda sam u kući proživio preko 90% života, ipak se, na temelju onih par godinica provedenih u stanu, više smatram stanarskim tipom. Nisam pretjerano vičan popravljanju kvarova, ne volim čistiti (pre)velike površine, potrebno je održavati i okućnicu... stotinu poslova, a ja dozlaboga lijen. :o
ta sam .
blaze » wrote: ja sam premali prostor uvijek vezivala uz stan, a ne kuću. ne znam kolika ti je kuća, ali stanovi su skupi. ako ti je važna prostranija kvadratura, koliki bi taj stan trebao biti? :ne zna:
Moja kuća je glupa :mad:
Kako je tko došao do nekih novaca, "uređivalo" se i dograđivalo i sada ona izgleda kao dječji projekt od Legića :crying:
Ima dva stana od 50ak kvadrata ( koji se ne mogu povezati), voćnjak, mali cvjetnjak, idiotski podrum od 25 m, tri garažna mjesta ( da 3, a ja nemam ni auto ni vozački :rolleyes: ) ogromnu terasu, šupu i dvorište za psa.
Jedino što vrijedi je lokacija i parcela, pa smo tu sad došli na drugu opciju, sve to sravnit sa zemljom i napravit smislenu kuću.

I slažem se da je kad imaš djecu lijepo imat kuću, ima to svojih prednosti kad su mali.
Ali taj dio smo prošli , sad me čeka vrijeme kad će dijete samo gledat kak da zbriše van da ne mora pokosit glupu travu.
Znam, been there :D
Post Reply