Predblagdansko uređenje i pripreme

Đurine kućne čarolije
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

23 Nov 2011, 23:39

Dakle, jel imate i vi rituale uređenja doma pred blagdane? ako da, što?
ono s čim sam ja upoznata jest da stariji članovi obitelji forsiraju generalno čišćenje kuće, od prozora, zavjesa, soba, svega. jer valjda dolazi Pošićna inspekcija provjeriti fuge u kupaoni.
zatim, jer svi znamo da na badnjak proizvodnja hrane zauvijek prestaje, u te predblagdanske dane se puni špajza i frižider svim.
zatim, Por, Pošićni stol, vijenac na vratima.

a vi? :xlux:


Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Bios
slučajna nakupina stanica
Posts: 1755
Joined: 18 Sep 2011, 09:08
Location: U pokretu...

24 Nov 2011, 08:14

Bor izvadim iz kutije što kasnije mogu. Kad mi se djeca popnu na glavu s pitanjem: Kad će bor?

Ove godine ću peći nove ukrase. Već sam ih jednom radila, pa su mi ih pojeli prije nego su stigli do bora. :D

Image

Ne volim Pošić ni sve te pizdarije oko njega, ali mi je gušt peći kolače, pa je svaki razlog, dobar razlog.
Maštam ... :lux:
Jebeš čovika koji nije reka i poreka.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

24 Nov 2011, 10:13

mi malo podaperemo kuću :D, a ukrasidbu ostavljamo za badnji dan
dok se peče hoba mi kitimo jelku, pjevamo, pijuckamo...
kolače ne pečem jer me opskrbe majka i svekrva; bila bi grehota razbacivati se vremenom i namirnicama :ne zna:
sve u svemu, nema nekog velikog stresa

čestitke se spremamo pisati ovaj vikend, a kroz iduća 2-3 tjedna pripremit ćemo i poklone; samo djeca dobivaju prave, ostali su mane-više iz kućne radinosti (ove godine čajevi i med - pssst, nemojte im reći :D)
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

24 Nov 2011, 10:28

baja » wrote: čestitke se spremamo pisati ovaj vikend, a kroz iduća 2-3 tjedna pripremit ćemo i poklone; samo djeca dobivaju prave, ostali su mane-više iz kućne radinosti (ove godine čajevi i med - pssst, nemojte im reći :D)
Muž zdvajajući nad teškim životom donese bor iz podruma i složi ga. Klinci okite, mamina sunca, najšarenije moguće. Moja mama napravi kolače. Čestitke pravimo ili kupimo na štandu nekog od razrede moje djece, ako su ih pravili. Razred najmlađeg pravi i koješta od gline pa te njihove rukotvorine kupim za poklone. Frendici koja obožava more smo napravili morski adventski vijenac s brodićima od kamenčića, školjkama i pijeskom.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

24 Nov 2011, 10:38

Margarita » wrote: Čestitke pravimo ili kupimo na štandu nekog od razrede moje djece, ako su ih pravili. Razred najmlađeg pravi i koješta od gline pa te njihove rukotvorine kupim za poklone.
imam prekrasne ukrase za bor kupljene na sajmu u školi. lijepi, sasvim druga priča od konfekcijskih. najdraži su mi anđeleki od pozlaćene tjestenine i oni načipkani od bijelih perlica
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

24 Nov 2011, 11:07

Napravim pošićno-novogodišnju francusku salatu i neki kolač - to bi bilo to :xne zna:
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

24 Nov 2011, 11:14

Pečem puno vrsta kolača, jer to volim (ove godine ću napraviti i neki punč).
Bor okitimo uglavnom na badnjak, al' ove godine ćemo možda i ranije, jer ne mogu dočekati. :cerek:
Stan pospremim kao i obično. :ne zna:
Za badnjak se okupi cijela familja, sprema se bakalar na bijanko i na gulaš, peku se fritule, slušamo božićne pjesme, pije se, jede, pleše i pjeva.
Za božićni ručak, također.
Svatko napravi nešto, nitko se ne ubija od posla.


Darovi se kupuju isključivo djeci, i ja kupim po neku sitnicu svojim prijateljicama s kojima se već dugi niz godina u vrijeme Božića tradicionalno nalazim na večeri.


Obožavam Pošić!!! :xlux: :xlux:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Ruralna
Posts: 686
Joined: 20 Sep 2011, 18:36

24 Nov 2011, 11:44

Kitit bor tek na Badnjak :eek: Kako izdržite? :xzubo:

Mislim da ću ove godine već 1.12. ga okitit.
I zadnjih par godina su mi obično ukrasi u maksimalno 2 boje, dosta je bilo minimalizma, ove godine ima da se šareni kao duga na spidu :xzubo: :xlux:


Kolače ne pečem. Družim se rado.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

24 Nov 2011, 11:51

Ruralna » wrote:Kitit bor tek na Badnjak :eek: Kako izdržite? :xzubo:
ne bi ubila taj običaj ni za što; tako se to radilo kod mene doma, i kod muževih, i ta frtutma badnjačka mi je :cerek:
kitimo sebe, kitimo jelku... :xzubo:

i da, ove godine ćemo imati puno gostiju na badnjoj večeri; nagovorila sam mamu da dođe u zg, svekrići, sestre, djever ( :zubo: )...

veselim se :xlux:
Margarita wrote:Muž zdvajajući nad teškim životom donese bor iz podruma i složi ga.
moj zdvaja na tri kralja, kad jelku treba posaditi negdje :xd:
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

24 Nov 2011, 12:06

Ajvi » wrote: Ne volim Pošić ni sve te pizdarije oko njega, ali mi je gušt peći kolače, pa je svaki razlog, dobar razlog.
kak pečeš ove sa slike? super izgledaju
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Ruralna
Posts: 686
Joined: 20 Sep 2011, 18:36

24 Nov 2011, 12:14

baja » wrote: ne bi ubila taj običaj ni za što; tako se to radilo kod mene doma, i kod muževih, i ta frtutma badnjačka mi je :cerek:
kitimo sebe, kitimo jelku... :xzubo:
A šta ću kad volim da mi cijeli mjesec lampaju svjećice i blješti bor :xzubo:

Kad idete u šoping za darove?
Ja sam odlučila svojima ove godine kupiti baš nešto fino. Već gledam po dućanima šta ću :brukica:
User avatar
Bios
slučajna nakupina stanica
Posts: 1755
Joined: 18 Sep 2011, 09:08
Location: U pokretu...

24 Nov 2011, 12:19

To ti je obična beze smjesa (šećer u prahu i bjelanjci).

Ideja je iz Velike knjige kolača str. 117.

15 dkg šećera u prahu (prosijanog)

3 bjelanjca (koji mi ostanu od princes krafni :D )

Napraviš čvrsti snijeg od bjelanjaka, dodaš polako prosijani šećer. Odvojiš u nekoliko zdjelica i svakoj dodaš boju ili voćni sirup. Štrcaljkom ih nanosiš na lim koji je prekriven folijom. Ukrasiš mrvicama, perlicama... Suše se 2-3 sata na 100° s pritvorenim vratima pećnice. Meni je trajalo duže jer je bilo vlažno vrijeme. Sušili su se 5 sati. :zubo:
Ostavila sam ih na pladnju jer sam ujutro mislila provući končiće i objesiti ih na bor, a kućni divljaci su sve smazali ili barem zagrizli ili počokali perlice.
Maštam ... :lux:
Jebeš čovika koji nije reka i poreka.
User avatar
MadnessInMethod
Posts: 422
Joined: 04 Oct 2011, 20:47
Location: through the looking glass

24 Nov 2011, 12:47

bor mora biti pravi. hebeš ekologiju, ja volim da to miriši po boru. ionako najjediniji usisava kad ga deložiramo. (prošle godine smo dobili tu neku ekološku ideju, pa kupili bor u tegli, nazvali ga jelica, vezali se za njega tijekom blagdanskog razdoblja. i onda je jelica čim smo ju iznijeli van pokrepala. nije doživjela ni da se zemlja odmrzne dovoljno da ju zasadimo :tuzni: ove godine kupujemo rezani, ono je bilo pretraumatično iskustvo.) kitimo ga kupovnim ukrasima. jebiga, nisam kreativna. i advent mi je kupovni :ne zna:
bor se kiti na badnjak. ostatak kuće se kiti bar 10 dana prije. možda 20 ako se baš uspijemo svi iskoordinirati, jer to su akcije na tri lokacije: sestra, šogi, moj muž, ja, ako uspijemo regrutirati i moga oca, još bolje. hrpa lampica, rajsnegle, čavlići, viiiiisoke ljestve, puuuuuno produžnih kabela, ljudi koji vise kroz prozore i s oluka, s ograde, grmlja i drveća. a sve završava s tri kuće koje svijetle kao betlehem. elektra nas jako voli u 12. mjesecu.
(ove godine, nažalost, taj ritual otpada. ja se ne mogu pentrati. mužu ne dam, ako se polomi tko će me voziti na porod? sestra će doći iz metropole na amen. elektra nas neće voljeti.)
čišćenje... recimo da sam jako sretna otkako mi mama ne dahće za vratom vrišteći kako se sve mora očistiti za božić. otkako sam abolirala neke takve tradicije, puno mi je ugodniji. recimo, tradicionalno svađanje cijele familije na pasja kola jer nas je mein führer u ženskom liku tri dana gonio kao da će nam na božićni ručak doći one dvije iz odreda za čistoću, uz par sanitarnih inspektora, to mi ni malo ne nedostaje. prve godine sam krenula u tom manijakalnom revijalnom tonu, tako se posvađala s mužem da sam mislila da ćemo do nove godine papire za razvod nositi, zaključila da nije vrijedno toga, i od onda su mi blagdani puno ljepši.
na badnjak se kod mojih pravi fiš. ako me ne zovu, ja dođem nepozvana. :mig: nanjušim ga i tri sela dalje :mig:
tjedan prije božića pečem kolače ko mutava. jer me uhvati božićno raspoloženje. na badnjak radim francusku salatu. tri vagona. pola nosim mami. cilj mi je jesti (na veliku žalost svih oko mene) francusku salatu dva puta dnevno do nove godine, bez da moram praviti novu. znači pravim puuuuuno francuske salate. :D
inače, disklejmer: ove godine je apsolutno sve pod velikim upitnikom, jer doktor kaže da deložacija podstanara može krenuti bilo kad od 18. 12., tako da sve zavisi od toga kada sinko odluči doći na svijet, i gdje ću uopće kog vraga biti do 25.
"Madness in method, that's genius." F. Herbert
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

24 Nov 2011, 12:56

thx, ajvi! :)
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Maleficent
Posts: 444
Joined: 28 Sep 2011, 14:04

24 Nov 2011, 13:19

Veselim se Badnjaku jer tek si onda dozvoljavam kitit bor.
A onda se volim izvalit uz čašicu i gledat ga kako svijetli svim bojama u mraku.
User avatar
Vodena
Posts: 2100
Joined: 17 Sep 2011, 23:58

26 Nov 2011, 19:52

Ja sam se totalno ufurala u ovo predblagdansko vrijeme. Jedna sam od onih koje žele da im je sve savršeno sređeno na taj dan, i na kraju pečem kolače do ujutro na Božić..jer od silnog čišćenja, spremanja i ostalog ne stignem. Okej, čistim ja i inače, al ovo je obiteljska bolest. :facepalm:
Inače pečem kolače cijeli taj tjedan, sve na troduple i četveroduple smjese i obavezno jedan dio odnesem baki, djedu, mami, tati, na posao. A dosta toga se pojede usput. Ipak imam ja nekoliko terminatora. Francusku radim na 6-erostruku smjesu jer ju isto dijelim.
Onda pečem pečenku na badnjak, koju čohamo već tamo iza ponoći. :rofl:
Mama napravi sarmu, drugi dan se samo jede i leži. Okej, klinci imaju poklonsku groznicu. :cerek:
Na taj dan im damo da spavaju u dnevnom boravku, pored bora i to je njihova mala tradicija. I cijeli Pošić provedemo u pidžami i nikud ne idemo, niti k nama ko dolazi. U posjete idemo tek na Štefanje.

Mislim da sam ove godine rano krenula sa dekoracijom i da ću sve stići.

Evo nekoliko mojih komada za ovu sezonu.

Image

Image

Image

Image
User avatar
Vodena
Posts: 2100
Joined: 17 Sep 2011, 23:58

26 Nov 2011, 20:08

Zaboravila sam napisati da si na Badnjak još napravim sranje u autu jer moram sama do rasadnika po dva bora (koja ja izabirem) i takva dva sa korijenom i zemljom vozim u autu, zajedno sa salatom, kruhom i tak... :facepalm:
Onda muž sve to krasno posadi, pa dobijem bruh dok to sve ne unesemo u kuću. I onda kreće rusvaj i kićenje. Uz Severininu "moje je srce veliko ko kuća". Ne pitajte. :facepalm: Mislim da sam zagubila taj cd.

Ove godine razmišljam da ne kupujem drvo sa korijenom jer još nisam zaboravila količinu mušica koje su bile u vreći sa zemljom. Kupiš zemlju, dobiš mušice. Jedva ih se riješili.

Jesam li rekla da kitim cijelu terasu? :misli:
Éowyn
Posts: 2430
Joined: 17 Oct 2011, 20:13

26 Nov 2011, 21:09

Božić :xlux: :xlux: :xlux:

Za mene jedina svijetla točka zime. Kod mene su uvijek svi živčani i svadljivi i svi se otresaju jedni na duge jer nas gospođa majka tjera da očistimo i oglancamo sva tri kata kuće, uključujući i tavan jer se nikad ne zna tko od gostiju može tamo zalutati pa vidjeti da nismo obrisali prašinu.

No svejedno obožavam Božić i jako mi je stalo da održimo tradiciju slavljenja kod kuće. Pečenje kolača mi baš i ne ide pa to prepuštam mami i sestrama. Jedne sam godine napravila Božićni puding i nitko ga nije htio jesti :(
Zato uglavnom radim peciva, kruh, rezance i slične stvari. Za to jedino pouzdano znam da će mi dobro ispasti.

Naš bor se svake godine zove Albert (ove godine će biti Albert V) i jedino pravilo je da bude viši od mene (pošto sam ja najniža osoba u obitelji). Ukrase radi mama i to uglavnom od slame, suhog voća, tjestenine i sličnog materijala. Ja uglavnom radim ukrase za dvorište. Do sad smo imali jaslice u dvorištu, a ove godine ću dodati čitav Betlehem od siporeksa ako ga stignem napraviti. Srećom ima još čudaka u kvartu pa ja prođem skoro nezamijećena.
Bor kitimo svi skupa uz 'Fairytale of New York' na repeatu :xd: i uz obavezan punč. I kitimo ga na Badnjak i to navečer, nikad ranije.

Darove svi kupujemo svima i obavezno ih stavimo pod bor i čekamo jutro da ih otvorimo u pidžamama.

Baš se veselim :xlux:
Desire makes slaves out of kings.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

08 Dec 2011, 14:35

Éowyn » wrote: Bor kitimo svi skupa uz 'Fairytale of New York' na repeatu :xd: i uz obavezan punč. I kitimo ga na Badnjak i to navečer, nikad ranije.
:cerek: :cerek: :cerek:


i, žene, što ste sve obavile do sad? :D
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

08 Dec 2011, 14:48

Sad malo gledam. Moram priznati da ne znam da li se piše Badnjak ili badnjak. :brukica:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
rh4ps0dy
Posts: 725
Joined: 17 Sep 2011, 23:11
Location: Podravina

08 Dec 2011, 16:28

Sve prepustim mami. :D Rado izrađujem ukrase, ali za školu, doma mi ne leže jer mi kao nevjernici ne predstavljaju puno. Dok se odselim/udam, to ću prepustiti muž, nisam neka ŽMK. :D
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

08 Dec 2011, 17:10

Ajvi » wrote:Bor izvadim iz kutije što kasnije mogu. Kad mi se djeca popnu na glavu s pitanjem: Kad će bor?

Ove godine ću peći nove ukrase. Već sam ih jednom radila, pa su mi ih pojeli prije nego su stigli do bora. :D

Image

Ne volim Pošić ni sve te pizdarije oko njega, ali mi je gušt peći kolače, pa je svaki razlog, dobar razlog.
Ovo gore je super!

Bor kupim dan pred Badnjak, kitim na Badnjak, sto kupila sto dobila ove godine je nakon x godina konacno novi nakit, bijelo crveni. Skandi. :cerek:
Cimer odlazi na dva tjedna za praznike, ali dolazi mi familija i prijatelji. Peci cu kolace. Kuhati cu. :cerek:
Familija moze doci tek od Bozica na nekoliko dana, Badnjak provodim sa prijateljima, kuhamo skupa, kitimo bor i gledamo filmove. I pijemo punc.
Svuda ce gorjeti svijece i nadam se da si ovaj put macak nece skuriti brk. :zubo:
Na prozor spavace ide veliki bijeli svjecnjak i tu se isto nadam ne skuriti zavjesu.
Ako bude srece do tad mi stize i nova sofa pa cemo se imati gdje izlezavati.

Bor ostaje okicen do sveta tri kralja. Ove godine imam i lijepe snjezno bijele ledice/lampice, jedva cekam.

Darove dajemo samo simbolicno. Sitnice. Ostatak ide u neke dobrotvorne svrhe sto se dogovorimo. Ja eto ni ne poznajem drugacije. Kad nekome hocu nesto pokloniti ne cekam poseban datum, kupim i poklonim.

Image

Pa to i je ekoloski. :)

Adventski prvi put ove godine nemam, zaboravila sam ga kupiti a sad mi je bezveze. Kolace pecem svega 2 dana prije jer suhe ne volim, a kremasti moraju biti svjezi. Francuska se kod nas tradicionalno za Docek radila, a za Bozic pura i mlinci i domaca juha itd.

Ne bih jela francusku staru tjedan dana, fala. :zubo:
Maleficent wrote:Veselim se Badnjaku jer tek si onda dozvoljavam kitit bor.
A onda se volim izvalit uz čašicu i gledat ga kako svijetli svim bojama u mraku.
I ja. :cerek:

Da kitim na Badnjak cim padne mrak.
User avatar
*jezebel*
Posts: 1424
Joined: 20 Oct 2011, 13:56

22 Dec 2011, 15:57

evo slatkisa koje sam zapakirala za poklon. kutijica je iz hofera, tamo su jako jeftine, ako netko ide u sloveniju, bacite pogled. masna satenska iz butlersa, imali su neko bijesno snizenje pred zatvaranje.

Image

Image
Last edited by *jezebel* on 22 Dec 2011, 16:02, edited 1 time in total.
how can i believe in god when just last week i got my tongue caught in the roller of an electric typewriter?
vise nikad necu imat' samopouzdanja u druge ljude.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

22 Dec 2011, 16:01

krasno :cerek:
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

25 Dec 2011, 02:00

Evo mog bora.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
Post Reply