Majstori starih zanata

Đurine kućne čarolije
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

21 Dec 2018, 09:14

Danas čovjek jedva može naći krojača da mu pokrpa gaće, čarape i ostale sitnice - "egzotičnije" obrtnike poput rukavičara, postolara, klobučara... uopće neću spominjati. Nekad je normalno bilo izraditi obuću i odjeću po mjeri - skuplju, ali vrhunske kvalitete - danas toga nema. Radnje se zatvaraju, a cijenjeni majstori zanata nestaju. Uzrok tomu nije samo masovna i jeftina proizvodnja, kineske kopije i loša državna politika, tu je i sve očitije siromaštvo građana, koji si ne mogu priuštiti ručno rađeno odijelo ili cipele. Modni dodaci poput šešira, k tomu, sve se manje nose. Ništa se više ne popravlja, sve se baca i kupuje novo. I bezvrijedno.

Ako znate dobrog majstora, preporučite ga. Pomozite da se sačuvaju stari obrti. Evo, ja ću prvi: doista izvrsne kožne rukavice pravi Miroslav Kladić, Maksimirska cesta 67 (kraj DM-a), Zagreb. Kupite ih sebi (ili komu dragome) za blagdane. :)


Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

21 Dec 2018, 19:12

Stitch wrote:
21 Dec 2018, 09:14
Ako znate dobrog majstora, preporučite ga. Pomozite da se sačuvaju stari obrti. Evo, ja ću prvi: doista izvrsne kožne rukavice pravi Miroslav Kladić, Maksimirska cesta 67 (kraj DM-a), Zagreb. Kupite ih sebi (ili komu dragome) za blagdane. :)
Znam za tog rukavičara, u dva sam navrata kod njega kupila zaista sjajne rukavice. Poslije sam se počela intenzivnije družiti s psima... :D

Posljednji klobučar za kojeg znam bio je u ulici Pod zidom, ne znam je li još tamo. Bio je prije desetak godina kada sam se ja premišljala hoću li mu odnijeti neke stare šešire da ih sredi. Bili su, a i ostali su u starinskoj kutiji za šešire, od bake naslijeđenoj, ali ih je bilo previše pa su malo izgubili formu. :(
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

23 Dec 2018, 10:34

Horvatić je otišao u mirovinu, a Cahunovi, o kojima govoriš, preselili su se u Vlašku. :)
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

23 Dec 2018, 14:58

Ha! Nisam znala da su se preselili u Vlašku. Znači da, ako se odlučim otvoriti bakinu kutiju sa šeširima, ima šanse da ih i nosim. :mig:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

23 Dec 2018, 16:19

Upravo tako. Zato sam linkove i stavio. :cerek:
Potpisi su za budale.
Post Reply